Licensed to USMS Web Master                               Hy-Tek's Meet Manager
      2007 USMS Short Course Yards Championships - 5/17/2007 to 5/20/2007      
                         Meet Program - Sunday, May 20                         
 
Event 41  Men 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
     Name                         Age Team
===============================================================================
Heat 1  Timed Finals   
  3  Lowry, Paul (Biff)            80 SDSM                      1:55.93 
  4  Piemme, Frank M               82 SDSM                      1:32.00 
  5  Miesen, Lee J                 80 OREG                      1:48.00 
  6  Gallaher, Larry J             81 GAJA                      2:22.00 
Heat 2  Timed Finals   
  1  Gallaher, Jerry               78 PNA                       2:12.68 
  2  Bond, William R               75 ARIZ                      1:42.54 
  3  Woods, Albert H               78 METR                      1:35.43 
  4  Jones, Ashley O               75 AAM                       1:27.30 
  5  Knowles, Percy sr. A          76 SWIF                      1:31.25 
  6  Haartz, F H Ted               79 ARIZ                      1:39.00 
  7  Bauman, John H                76 WMAC                      1:47.90 
Heat 3  Timed Finals   
  1  Rehfeldt, Don L               72 PNA                       1:46.00 
  2  Bellem, Ray D                 70 ARIZ                      1:29.50 
  3  Peterson, Dick A              70 SMMM                      1:25.00 
  4  Patten, Bob W                 72 CMS                       1:21.60 
  5  Johnston, Bob                 70 MARY                      1:22.50 
  6  Best, Bob                     74 SDSM                      1:27.00 
  7  Mugavin, Ron                  70 METR                      1:40.00 
  8  Jelinek, Don P                73 MM                        1:50.00 
Heat 4  Timed Finals   
  2  Hinnen, Michael L             65 INWM                      1:33.50 
  3  Reid, Walt E                  66 PNA                       1:27.00 
  4  Perilman, Jim E               68 WCM                       1:22.44 
  5  McDougall, Allan K            66 PNA                       1:23.01 
  6  Cody, Frank J                 66 MICH                      1:33.35 
  7  Mellow, Bill                  65 OREG                      1:35.00 
Heat 5  Timed Finals   
  1  Puchalski, Donald J           68 FACT                      1:20.30 
  2  Laux, Michael A               65 CONN                      1:20.00 
  3  Loewe, Raymond D              65 PAFC                      1:18.00 
  4  Todd, Richard T               65 TCAM                      1:13.45 
  5  Dyck, Mel                     65 CMS                       1:16.00 
  6  Sheeley, Cappy R              65 HIMA                      1:18.00 
  7  Davis, Roy                    65 PNA                       1:20.00 
  8  Kilbourne, Charles E          67 FACT                      1:21.50 
Heat 6  Timed Finals   
  2  Hardwick, David M             55 SWOM                      1:38.40 
  3  Murray, Mike                  56 WMAC                      1:23.35 
  4  Collins, Greg                 58 PNA                       1:25.00 
  5  Hansen, Ron P                 58 PNA                       1:44.06 
  6  Sather, Robert E              64 UNAT                      1:38.64 
Heat 7  Timed Finals   
  1  Wakelin, Fred W               64 SWFA                      1:25.00 
  2  Trull, John I                 62 UNAT                      1:24.47 
  3  Lambert, Roy D                60 OREG                      1:24.01 
  4  Chadsey, William L            64 UNAT                      1:19.75 
  5  Leet, John W                  61 PNA                       1:19.90 
  6  Brown, Wayne R                64 INWM                      1:24.14 
  7  Wright, Ben                   64 TAM                       1:24.80 
  8  Carlson, Craig C              60 PNA                       1:30.56 
Heat 8  Timed Finals   
  1  Peterson, Steven B            60 PNA                       1:13.55 
  2  Carey, Edwin F                61 UNAT                      1:12.00 
  3  Furlan, Dan J                 60 IM                        1:09.70 
  4  Strand, Robert                61 TOC                       1:05.50 
  5  Frost, Kenneth A              62 TAM                       1:09.00 
  6  Parlapiano, Gary J            60 TAM                       1:10.99 
  7  Boak, Thomas D                63 WMST                      1:13.40 
  8  Smyers, Jesse B               60 WCM                       1:15.10 
Heat 9  Timed Finals   
  1  Sherwood, Reggie              55 OREG                      1:21.45 
  2  Dasch, Vern E                 57 OREG                      1:17.50 
  3  Barnick, Robert A             55 MELO                      1:15.32 
  4  Hansen, Steve                 55 MICH                      1:13.91 
  5  Frisch, David J               58 SQST                      1:14.35 
  6  Owens, Carl H                 55 MOST                      1:15.65 
  7  Sloan, John                   55 IM                        1:19.11 
  8  Wikander, Carroll D           55 OREG                      1:21.45 
Heat 10  Timed Finals   
  1  Clemmons, Jim                 57 MAM                       1:09.50 
  2  Derr, John M                  58 VCM                       1:08.50 
  3  Capers, Jim                   55 DAMM                      1:07.04 
  4  MacDonald, Lee H              55 CMS                       1:06.80 
  5  Kerns, Hubie                  57 VCM                       1:07.00 
  6  Stark, Allen L                58 OREG                      1:07.44 
  7  Wright, Robert W              56 MOVY                      1:09.02 
  8  Fischer, Chuck                55 CMS                       1:12.82 
Heat 11  Timed Finals   
  1  Lewis, Dave                   50 MOVY                      1:17.54 
  2  Dauser, John W                51 NOVA                      1:15.35 
  3  Williams, Scott               52 TOC                       1:15.00 
  4  Wright, Mark                  53 MERR                      1:12.50 
  5  Lee, Stanley H                50 YCRC                      1:13.90 
  6  Norsen, Marc A                50 PNA                       1:15.16 
  7  Reeder, Bill D                54 PNA                       1:16.50 
  8  Reichle, Luke                 51 MSCM                      1:23.22 
Heat 12  Timed Finals   
  1  Marshall, D Scot              50 WMST                      1:11.60 
  2  Bordovsky, Mauro              50 WH2O                      1:10.80 
  3  Blatt, Michael J              51 VCM                       1:09.87 
  4  Beaudin, Gilles JA            52 EBSC                      1:08.75 
  5  Morrison, Robert W            53 INWM                      1:09.30 
  6  Heyes, Greg                   52 LAPS                      1:10.50 
  7  Bailey, John A                51 PNA                       1:11.00 
  8  Philbrick, Larry K            54 OREG                      1:11.69 
Heat 13  Timed Finals   
  1  Von Hoffmann, Gerard          51 NOVA                      1:07.50 
  2  Busch, Ralph T                50 PNA                       1:07.00 
  3  Schmitz, Robert               54 NCMS                      1:05.98 
  4  Eldred, Spencer C             50 HIMA                      1:02.50 
  5  Groselle, Jack R              52 O*H*                      1:03.10 
  6  Wagoner, Victor E             51 LAPS                      1:06.19 
  7  Neville, Richard              50 FAST                      1:07.34 
  8  Ryerson, Douglas L            53 WCM                       1:08.00 
Heat 14  Timed Finals   
  2  Ames, Kevin                   49 PNA                       1:14.00 
  3  Seibert, Thomas B             48 MOO                       1:13.27 
  4  Auchard, Bob E                46 ALMA                      1:12.73 
  5  Sumerfield, Bill H            46 OREG                      1:12.88 
  6  Kosenkranius, Leo             47 PNA                       1:14.00 
Heat 15  Timed Finals   
  1  Boorstein, Peter P            46 RHMS                      1:12.00 
  2  Stultz, Todd W                47 O*H*                      1:09.50 
  3  Huffmire, David B             48 SNM                       1:07.00 
  4  Baca, Jon L                   47 PNA                       1:06.63 
  5  Patterson, Terry M            49 BDGR                      1:07.00 
  6  Tomasik, Joseph E             46 UNAT                      1:09.00 
  7  Washburne, Brent C            45 OREG                      1:10.00 
  8  O'Brien, Michael M            45 CMS                       1:12.36 
Heat 16  Timed Finals   
  1  Hamm, Michael L               49 LAPS                      1:05.93 
  2  Heinemann, William A          49 NIAG                      1:05.67 
  3  Smiley, Jon M                 45 TXLA                      1:05.57 
  4  Tongate, Terry L              46 NOVA                      1:05.10 
  5  Allen, Peter J                48 WMAC                      1:05.29 
  6  Matysek, Jim                  47 NIAG                      1:05.67 
  7  Gendreau, Edmund J            45 GBM                       1:05.70 
  8  Raine, Charlie                47 LAPS                      1:06.00 
Heat 17  Timed Finals   
  1  Jackson, Robert L             47 PNA                       1:05.00 
  2  Rose, Cameron D               47 SAWS                      1:04.91 
  3  Malsbury, David B             45 VMST                      1:04.40 
  4  Blank, Jon W                  47 NCMS                        59.19 
  5  Anderson, Bruce A             46 LNM                       1:03.90 
  6  Schafer, Ron P                49 HSAM                      1:04.90 
  7  Holland, David A              48 WMAC                      1:05.00 
  8  Putterman, Dean E             45 HOST                      1:05.00 
Heat 18  Timed Finals   
  1  Kalthoff, Karsten             40 FLAQ                      1:19.10 
  2  Groth, Bruce D                44 INWM                      1:13.73 
  3  Hecker, Dennis                43 LVM                       1:12.50 
  4  Chappell, Matthew D           43 USF                       1:11.41 
  5  Brostuen, David A             42 CMS                       1:11.78 
  6  Fitzgerald, Jerome K          41 SWIF                      1:13.37 
  7  Crowley, Kevin J              43 MESC                      1:16.20 
  8  Larrivee, Francois P          44 PNA                       1:20.00 
Heat 19  Timed Finals   
  1  Norman, Charles L             40 PNA                       1:11.20 
  2  Smith, Daniel C               44 PNA                       1:10.52 
  3  Goldman, Brian H              42 NCMS                      1:08.80 
  4  Baron, Kurtis C               42 VCM                       1:08.08 
  5  Keever, Nate                  40 CMS                       1:08.61 
  6  Goessman, John B              42 PNA                       1:09.50 
  7  Blavatnik, Alex               42 FLAQ                      1:11.01 
  8  Hull, Brian C                 41 INWM                      1:11.32 
Heat 20  Timed Finals   
  1  Butcher, Gano                 43 OREG                      1:07.56 
  2  McCarthy, Darren M            41 OREG                      1:07.10 
  3  Tremain, Kenneth D            43 BDGR                      1:04.29 
  4  Scottoline, Brian P           42 STAN                      1:01.00 
  5  Cox, Randy R                  44 CMS                       1:03.00 
  6  Landry, Richard               43 MMSC                      1:04.76 
  7  Campbell, Drew D              42 NEM                       1:07.30 
  8  Mandel, Gil                   40 NBAC                      1:08.00 
Heat 21  Timed Finals   
  2  Ness, Kerry A                 37 PNA                       1:26.46 
  3  Sato, John J                  35 PNA                       1:13.00 
  4  Hartley, Michael G            37 INWM                      1:11.43 
  5  Kickert, Brad J               35 PNA                       1:12.00 
  6  Gjerdrum, Barry H             37 PNA                       1:25.00 
  7  Badiozamani, Kas R            38 PNA                       1:29.50 
Heat 22  Timed Finals   
  1  Adamavich, Doug P             38 ARIZ                      1:10.30 
  2  Austin, Brandon K             35 PNA                       1:09.18 
  3  Jones, Kenton R               39 SDSM                      1:07.23 
  4  Stafford, Jeffrey S           37 FLAQ                      1:05.61 
  5  Hamilton, Rick M              39 VACA                      1:06.52 
  6  Yee, Justin C                 36 OREG                      1:08.24 
  7  Waud, Timothy P               39 OREG                      1:09.99 
  8  Beach, Christopher E          37 TYR                       1:10.99 
Heat 23  Timed Finals   
  1  Doherty, Todd S               36 PNA                       1:04.85 
  2  Campbell, Geoff E             37 WMST                      1:02.89 
  3  Tessin, Christopher D         36 PNA                       1:01.00 
  4  Santos, Roque J               39 WCM                         57.99 
  5  Goodison, Michael R           35 TERR                      1:00.68 
  6  Roddin, Jeffrey H             38 ANCM                      1:02.60 
  7  Schaetz, Daniel J             36 WMAC                      1:03.50 
  8  Hurley, Todd M                38 PNA                       1:05.30 
Heat 24  Timed Finals   
  2  Eide, Duke                    33 PNA                       1:13.00 
  3  Davis, Caleb A                33 NEM                       1:11.79 
  4  Murray, John I                30 PNA                       1:09.50 
  5  Rosaria, Steven M             32 PNA                       1:11.78 
  6  Glass, Mark                   32 DAMM                      1:11.97 
  7  Lassen, Jason D               34 PNA                       1:20.00 
Heat 25  Timed Finals   
  1  Morrison, John                34 IM                        1:07.16 
  2  Polito, Chip                  30 OREG                      1:04.86 
  3  Morris, Chad                  30 IM                        1:01.90 
  4  Commings, Jeff P              33 USF                         56.11 
  5  Walkenhorst, Jared W          32 NEM                       1:00.00 
  6  Masumoto, Kenji               30 LVM                       1:02.00 
  7  Ritter, Justin P              31 SCAM                      1:06.84 
  8  Leid, Jeff G                  33 ARIZ                      1:09.18 
Heat 26  Timed Finals   
  2  Collins, Ken A                20 PNA                       1:11.39 
  3  Rice, Jordan R                22 PNA                       1:09.11 
  4  Cleary, Kevin H               23 OREG                      1:09.50 
  5  Goodman, Charles H            23 UNAT                      1:17.00 
  6  Carse, Michael R              27 FOG                       1:15.00 
Heat 27  Timed Finals   
  1  Aydin, Emre B                 26 REDT                      1:10.00 
  2  Sayah, George S               28 PNA                       1:09.11 
  3  Decker, Robert C              26 PNA                       1:07.38 
  4  Leahy, James P                26 TOC                       1:07.00 
  5  Walker, Martin J              28 DAM                       1:07.13 
  6  Uchitel, Dmitry               27 LVM                       1:08.99 
  7  Porco, Filippo M              29 NCMS                      1:10.00 
  8  Price, Joe E                  28 OHSP                      1:10.23 
Heat 28  Timed Finals   
  1  Bogdan, Sander B              28 PNA                       1:04.87 
  2  Ecklund, Tait C               25 SNM                       1:04.21 
  3  Lynch, Bernard A              29 TERR                      1:04.00 
  4  Ambrose, Shawn P              27 NYCH                      1:03.84 
  5  Cardoso, Rick V               28 NEM                       1:04.00 
  6  Ludwig, Jackson G             26 PNA                       1:04.00 
  7  Fain, Jeremy S                29 REDT                      1:04.35 
  8  Stanchak, Michael B           25 CMS                       1:06.30 
Heat 29  Timed Finals   
  1  Ignatov, Alex                 25 DAM                       1:03.50 
  2  Fry, Jon M                    27 ALEX                      1:01.53 
  3  Schmidt, Matthew B            29 WH2O                        59.99 
  4  Marshall, Gary N              25 TOC                         56.00 
  5  Esposito, James C             27 STVN                        59.00 
  6  Allan, John F                 27 BAC                       1:00.00 
  7  Valley, Scott R               29 SSM                       1:02.10 
  8  Zwick, Jamie H                26 LVM                       1:03.50 
Heat 30  Timed Finals   
  1  Barrett, Blake M              23 UNAT                      1:05.35 
  2  Smith, Christopher S          22 WH2O                      1:02.41 
  3  Solley, Michael A             23 FLAQ                      1:01.99 
  4  Ptasnik, Elliot J             23 NYCH                        57.53 
  5  Kroll, Alden E                24 PNA                       1:01.57 
  6  Swanholm, Benjamin S          23 ARIZ                      1:02.38 
  7  Copsey, Shane R               24 CMS                       1:02.51 
  8  Lang, Matthew E               24 CMS                       1:06.21