2006 Short Course National Championships

Women's Results - Age 50-54

Final Results

Women 50-54 50 Yard Freestyle
===============================================================================
        NATL: N 25.30   5/17/2002 LAURA VAL                                    
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Laura Val                 54 TAM                    26.50      26.25   11  
  2 Pat Sargeant              52 FACT                   27.40      26.83    9  
  3 Karen Rosener             52 CMS                    27.95      27.36    8  
  4 Melinda Wolff             53 1776                   28.58      28.58    7  
  5 Helen Cane                50 CRAQ                   28.64      28.90    6  
  6 Charlene Sloane           53 METR                   30.01      30.40    5  
  7 Jan Hinson                52 BSLM                   30.70      31.33    4  
  8 Chris Mayhew              52 MOST                   31.68      32.06    3  
  9 Patricia Ophaug           54 MINN                   32.00      32.83    2  
 10 Terry Christie            50 JAM                    58.00      56.64    1  
 
Women 50-54 100 Yard Freestyle
===============================================================================
        NATL: N 54.38   5/17/2002 LAURA VAL                                    
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Laura Val                 54 TAM                    56.50      54.81   11  
       26.50    54.81                                                      
  2 Pat Sargeant              52 FACT                 1:01.65      59.35    9  
       28.41    59.35                                                      
  3 Karen Rosener             52 CMS                  1:01.25    1:00.01    8  
       28.75  1:00.01                                                      
  4 Melinda Wolff             53 1776                 1:05.00    1:04.64    7  
       30.51  1:04.64                                                      
  5 Helen Cane                50 CRAQ                 1:05.00    1:05.39    6  
       30.53  1:05.39                                                      
  6 Clara Beron               54 FACT                 1:12.00    1:07.10    5  
       32.60  1:07.10                                                      
  7 Barbara Protzman          51 GOLD                 1:07.06    1:07.91    4  
       32.04  1:07.91                                                      
  8 Sally Moloney             51 SLAM                 1:12.60    1:14.13    3  
       34.56  1:14.13                                                      
 
Women 50-54 200 Yard Freestyle
===============================================================================
        NATL: N 1:59.55   5/17/2002 LAURA VAL                                  
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Laura Val                 54 TAM                  2:03.00    2:01.90   11  
       28.48    59.87  1:30.88  2:01.90                                    
  2 Lo Knapp                  51 UTAH                 2:12.00    2:11.63    9  
       30.69  1:04.43  1:38.11  2:11.63                                    
  3 Pat Sargeant              52 FACT                 2:15.50    2:12.39    8  
       30.94  1:05.23  1:39.59  2:12.39                                    
  4 Terry Latham              50 DAMM                 2:17.87    2:13.45    7  
       30.96  1:04.56  1:38.98  2:13.45                                    
  5 Anne Coley                51 ADMS                 2:26.00    2:24.42    6  
       31.91  1:08.19  1:46.42  2:24.42                                    
  6 Barbara Protzman          51 GOLD                 2:27.22    2:25.28    5  
       33.50  1:10.36  1:47.95  2:25.28                                    
  7 Merry Finch               51 YCRC                 2:22.20    2:27.77    4  
       33.17  1:10.19  1:48.70  2:27.77                                    
  8 Clara Beron               54 FACT                 2:38.00    2:29.69    3  
       35.63  1:13.35  1:52.26  2:29.69                                    
  9 Kitten Braaten            50 VMST                 2:37.71    2:29.70    2  
       34.66  1:12.26  1:51.48  2:29.70                                    
 10 Kathy Boyer               51 MOST                 2:35.02    2:30.14    1  
       35.64  1:14.35  1:53.39  2:30.14                                    
 11 Helen Cane                50 CRAQ                 2:31.00    2:31.47  
       34.97  1:12.96  1:51.86  2:31.47                                    
 12 Charlene Sloane           53 METR                 2:30.01    2:32.67  
       36.89  1:15.85  1:55.13  2:32.67                                    
 13 Christine Maxbauer        52 MICH                 3:15.00    3:07.28  
       43.50  1:31.23  2:19.98  3:07.28                                    
 
Women 50-54 500 Yard Freestyle
===============================================================================
        NATL: N 5:27.07    3/9/2002 LAURA VAL                                  
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Nancy Steadman-Martin     51 GSM                  5:50.50    6:01.24   11  
       31.67  1:06.12  1:42.01  2:18.72  2:55.96  3:33.35  4:11.17  4:48.89
     5:25.43  6:01.24                                                      
  2 Phyllis Quinn             50 TOC                  6:32.05    6:27.19    9  
       35.14  1:13.42  1:52.41  2:31.99  3:11.61  3:51.39  4:30.82  5:10.25
     5:49.70  6:27.19                                                      
  3 Merry Finch               51 YCRC                 6:32.30    6:28.45    8  
       34.12  1:11.51  1:50.41  2:30.02  3:09.63  3:49.38  4:29.26  5:09.50
     5:49.67  6:28.45                                                      
  4 Kitten Braaten            50 VMST                 6:42.55    6:31.67    7  
       35.69  1:14.67  1:54.88  2:35.11  3:15.17  3:54.60  4:34.70  5:14.30
     5:53.69  6:31.67                                                      
  5 Kathy Boyer               51 MOST                 6:47.58    6:41.73    6  
       37.51  1:17.90  1:58.54  2:39.26  3:20.64  4:01.02  4:41.86  5:22.69
     6:03.00  6:41.73                                                      
  6 Clara Beron               54 FACT                 6:49.00    6:46.02    5  
       36.14  1:14.94  1:55.87  2:37.45  3:19.11  4:00.71  4:42.24  5:23.68
     6:04.97  6:46.02                                                      
  7 Laurie Swan               52 CMS                  7:10.00    7:01.17    4  
       37.57  1:18.93  2:01.10  2:44.12  3:27.68  4:11.08  4:54.62  5:37.37
     6:20.16  7:01.17                                                      
  8 Christine Maxbauer        52 MICH                 8:30.00    8:11.82    3  
       44.77  1:33.27  2:23.18  3:12.46  4:02.37  4:53.93  5:45.49  6:35.34
     7:24.30  8:11.82                                                      
  9 Martha Katzeff            54 REDT                 8:46.61    8:31.22    2  
       42.35  1:31.12  2:22.93  3:14.63  4:06.69  4:59.84  5:54.28  6:47.97
     7:40.63  8:31.22                                                      
 
Women 50-54 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
        NATL: N 11:16.62   4/14/2002 LAURA VAL                                 
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Nancy Steadman-Martin     51 GSM                 11:58.50   12:11.28   11  
       31.32  1:05.65  1:41.16  2:16.92  2:52.60  3:28.42  4:05.27  4:42.01
     5:19.08  5:56.28  6:33.29  7:10.91  7:48.75  8:26.14  9:03.45  9:41.32
    10:18.91 10:56.42 11:34.38 12:11.28                                    
  2 Lisa Bennett              50 SQST                12:04.00   12:16.90    9  
       31.31  1:05.73  1:41.91  2:18.18  2:54.78  3:31.95  4:08.95  4:46.56
     5:23.85  6:01.43  6:39.08  7:16.94  7:54.94  8:32.69  9:10.61  9:48.20
    10:26.10 11:03.76 11:41.30 12:16.90                                    
  3 Anne Coley                51 ADMS                13:27.22   13:00.20    8  
       36.46  1:15.01  1:54.54  2:34.18  3:13.90  3:53.41  4:32.94  5:12.08
     5:51.40  6:30.05  7:09.49  7:49.12  8:29.18  9:08.92  9:48.34 10:27.77
    11:06.75 11:45.40 12:23.48 13:00.20                                    
  4 Phyllis Quinn             50 TOC                 13:22.03   13:16.17    7  
       36.34  1:14.94  1:54.92  2:35.06  3:15.09  3:55.05  4:35.01  5:15.25
     5:55.74  6:35.56  7:16.17  7:56.36  8:36.45  9:17.00  9:56.96 10:37.25
    11:17.17 11:57.58 12:37.78 13:16.17                                    
  5 Clara Beron               54 FACT                14:21.00   13:55.78    6  
       37.84  1:18.29  2:00.49  2:42.30  3:24.66  4:07.04  4:48.91  5:31.33
     6:12.80  6:54.46  7:36.38  8:18.78  9:01.29  9:42.82 10:25.18 11:07.78
    11:50.30 12:32.48 13:15.00 13:55.78                                    
  6 Jan Hinson                52 BSLM                14:11.79   14:06.04    5  
       38.15  1:20.58  2:04.13  2:46.26  3:28.15  4:09.88  4:52.77  5:35.45
     6:17.33  6:59.31  7:41.80  8:24.50  9:07.49  9:50.41 10:33.96 11:17.84
    12:00.01 12:42.98 13:25.34 14:06.04                                    
  7 Christine Maxbauer        52 MICH                17:05.00   17:08.29    4  
       43.24  1:32.73  2:25.18  3:17.00  4:09.93  5:02.48  5:55.00  6:47.74
     7:39.97  8:32.44  9:24.64 10:17.11 11:10.01 12:02.00 12:54.89 13:46.67
    14:37.70 15:29.89 16:20.66 17:08.29                                    
 
Women 50-54 1650 Yard Freestyle
===============================================================================
        NATL: N 18:42.24   4/14/2002 LAURA VAL                                 
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Nancy Steadman-Martin     51 GSM                 20:05.50   20:15.34   11  
       31.66  1:06.52  1:42.41  2:18.64  2:54.47  3:30.90  4:07.98  4:44.42
     5:21.95  5:59.04  6:36.61  7:13.95  7:51.35  8:29.28  9:06.63  9:44.65
    10:22.39 10:59.59 11:36.92 12:13.70 12:50.52 13:28.41 14:05.66 14:42.85
    15:20.19 15:56.98 16:34.48 17:11.88 17:49.32 18:26.92 19:03.96 19:40.59
    20:15.34
  2 Terry Latham              50 DAMM                20:50.11   20:29.51    9  
       33.16  1:09.01  1:45.28  2:22.21  2:59.31  3:36.93  4:14.38  4:51.76
     5:29.35  6:06.79  6:44.17  7:21.64  7:59.06  8:36.77  9:14.45  9:52.49
    10:30.08 11:07.96 11:45.70 12:23.39 13:01.32 13:38.98 14:16.43 14:53.75
    15:31.26 16:08.98 16:46.52 17:23.71 18:01.24 18:38.79 19:15.95 19:53.59
    20:29.51
  3 Jo Ann Harrelson          50 SPM                 21:32.86   21:58.69    8  
       35.16  1:14.30  1:53.85  2:33.02  3:12.54  3:52.18  4:32.21  5:11.82
     5:51.33  6:31.02  7:10.63  7:50.31  8:30.26  9:10.57  9:50.73 10:30.95
    11:11.11 11:51.38 12:31.64 13:12.37 13:52.70 14:33.04 15:13.31 15:53.67
    16:34.24 17:14.83 17:55.74 18:36.49 19:17.34 19:57.84 20:38.48 21:19.33
    21:58.69
  4 Phyllis Quinn             50 TOC                 22:05.38   22:03.72    7  
       36.97  1:16.23  1:56.35  2:36.50  3:17.03  3:57.33  4:38.01  5:18.40
     5:58.98  6:39.60  7:19.86  8:00.14  8:40.57  9:20.92 10:01.25 10:41.62
    11:22.16 12:03.06 12:43.46 13:24.19 14:04.48 14:44.51 15:24.69 16:04.58
    16:44.85 17:25.44 18:05.98 18:45.83 19:25.51 20:05.16 20:45.05 21:24.81
    22:03.72
  5 Kitten Braaten            50 VMST                23:05.13   22:21.54    6  
       36.71  1:16.36  1:56.51  2:37.13  3:17.74  3:58.38  4:38.82  5:19.29
     6:00.14  6:40.62  7:21.24  8:01.73  8:42.48  9:23.50 10:04.41 10:45.48
    11:26.54 12:07.25 12:48.35 13:29.36 14:10.43 14:51.58 15:32.69 16:13.53
    16:54.43 17:35.83 18:16.91 18:58.04 19:39.15 20:20.36 21:01.43 21:42.10
    22:21.54
  6 Mavis Aiu                 50 HIMA                23:00.00   23:08.57    5  
       35.08  1:15.15  1:55.73  2:37.16  3:18.84  4:00.74  4:43.42  5:25.84
     6:08.68  6:51.59  7:34.75  8:17.38  9:00.43  9:42.98 10:25.72 11:07.70
    11:50.13 12:33.06 13:16.50 13:58.86 14:42.56 15:24.79 16:06.80 16:49.34
    17:31.83 18:14.16 18:56.54 19:38.90 20:21.86 21:04.45 21:46.71 22:28.55
    23:08.57
  7 Jan Hinson                52 BSLM                23:54.71   23:31.30    4  
       38.28  1:21.87  2:06.44  2:48.28  3:31.99  4:15.32  4:57.84  5:39.95
     6:22.48  7:04.97  7:48.20  8:31.04  9:13.59  9:55.75 10:37.75 11:20.85
    12:03.45 12:46.65 13:30.59 14:13.45 14:56.26 15:39.46 16:22.85 17:05.85
    17:48.65 18:32.41 19:15.65 19:59.02 20:42.93 21:26.57 22:08.97 22:51.73
    23:31.30
  8 Kathy Boyer               51 MOST                23:41.13   23:42.96    3  
       39.55  1:21.61  2:04.26  2:46.69  3:30.09  4:12.99  4:55.93  5:38.86
     6:22.30  7:07.23  7:50.33  8:34.85  9:18.70 10:02.11 10:45.97 11:29.55
    12:14.02 12:57.64 13:41.65 14:25.29 15:08.84 15:52.33 16:35.72 17:18.99
    18:02.06 18:44.91 19:27.74 20:10.62 20:53.89 21:36.43 22:20.73 23:03.54
    23:42.96
  9 Laurie Swan               52 CMS                 24:29.03   23:44.72    2  
       39.50  1:22.15  2:05.30  2:48.88  3:32.05  4:15.32  4:59.21  5:42.58
     6:26.43  7:09.74  7:52.90  8:35.69  9:19.49 10:02.82 10:46.29 11:29.83
    12:13.58 12:57.03 13:40.87 14:24.17 15:06.95 15:50.10 16:33.60 17:16.00
    17:59.48 18:42.91 19:26.55 20:09.30 20:53.09 21:36.20 22:19.68 23:03.00
    23:44.72
 10 Nancy Gonzalez            53 SWIM                24:36.48   24:01.09    1  
       37.34  1:18.46  2:01.15  2:45.02  3:29.27  4:13.10  4:57.43  5:41.49
     6:25.83  7:10.75  7:55.26  8:39.31  9:23.65 10:08.38 10:52.20 11:36.72
    12:20.72 13:05.01 13:50.33 14:34.03 15:18.10 16:02.43 16:46.50 17:31.48
    18:16.73 19:00.75 19:43.95 20:27.14 21:53.78          22:37.04 23:20.48
    24:01.09
 11 Barbara Bickel            52 FLAQ                32:39.02   29:56.03  
       46.25  1:40.15  2:34.34  3:28.85  4:24.30  5:19.29  6:14.16  7:08.55
     8:02.63  8:58.22  9:52.68 10:47.67 11:42.13 12:36.45 13:31.66 14:27.67
    15:22.41 16:17.57 17:12.63 18:07.03 19:02.52 19:59.11 20:53.91 21:49.88
    22:45.60 23:40.71 24:36.08 25:32.38 26:26.85 27:19.78 28:14.06 29:07.02
    29:56.03
 
Women 50-54 50 Yard Backstroke
===============================================================================
        NATL: N 28.74   6/23/2002 J SWAGERTY-HILL                              
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Laura Val                 54 TAM                    30.50      29.41   11  
  2 Peggy McDonnell           50 GOLD                   34.00      32.03    9  
  3 Mavis Aiu                 50 HIMA                   37.00      33.31    8  
  4 Patricia Constantino      51 GMUP                   35.27      34.44    7  
  5 Katryn James              50 ARIZ                   33.97      35.21    6  
  6 Patricia Ophaug           54 MINN                   36.43      37.50    5  
  7 Barbara Delanois          50 IM                     37.79      38.46    4  
 
Women 50-54 100 Yard Backstroke
===============================================================================
        NATL: N 1:04.59    3/9/2002 LAURA VAL                                  
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Mavis Aiu                 50 HIMA                 1:18.00    1:12.34   11  
       35.53  1:12.34                                                      
  2 Patricia Constantino      51 GMUP                 1:18.20    1:16.87    9  
       37.41  1:16.87                                                      
  3 Katryn James              50 ARIZ                 1:15.26    1:17.10    8  
       36.87  1:17.10                                                      
  4 Barbara Delanois          50 IM                   1:20.66    1:19.66    7  
       38.22  1:19.66                                                      
  5 Helen Cane                50 CRAQ                 1:21.20    1:20.73    6  
       39.41  1:20.73                                                      
  6 Patricia Ophaug           54 MINN                 1:19.46    1:26.86    5  
       40.67  1:26.86                                                      
 
Women 50-54 200 Yard Backstroke
===============================================================================
        NATL: N 2:23.82   1/19/2002 LAURA VAL                                  
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Nancy Steadman-Martin     51 GSM                  2:33.50    2:34.99   11  
       36.45  1:15.24  1:54.04  2:34.99                                    
  2 Mavis Aiu                 50 HIMA                 2:50.00    2:38.94    9  
       37.04  1:16.82  1:58.07  2:38.94                                    
  3 Katryn James              50 ARIZ                 2:45.50    2:46.16    8  
       38.35  1:20.18  2:03.66  2:46.16                                    
  4 Kitten Braaten            50 VMST                 2:59.07    2:57.73    7  
       42.28  1:26.67  2:12.24  2:57.73                                    
  5 Barbara Delanois          50 IM                   2:54.82    2:58.27    6  
       41.65  1:26.09  2:12.90  2:58.27                                    
  6 Jan Hinson                52 BSLM                 3:23.30    3:13.07    5  
       44.97  1:34.66  2:26.34  3:13.07                                    
 
Women 50-54 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
        NATL: N 33.74   5/18/2003 DANIELLE OGIER                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Lisa Bennett              50 SQST                   35.00      34.31   11  
  2 Lo Knapp                  51 UTAH                   36.80      35.92    9  
  3 Barbara Hummel            54 NEM                    35.65      36.43    8  
  4 Peggy McDonnell           50 GOLD                   37.06      36.70    7  
  5 Patricia Constantino      51 GMUP                   36.83      36.85    6  
  6 Anne Coley                51 ADMS                   38.10      37.37    5  
  7 Melinda Wolff             53 1776                   36.81      37.62    4  
  8 Karen Rosener             52 CMS                    38.25      37.94    3  
  9 Merry Finch               51 YCRC                   36.90      38.55    2  
 10 Ann McDermott             51 NEM                    38.55      39.34    1  
 11 Karen Yanson              50 DLMA                   40.44      39.49  
 12 Barbara Delanois          50 IM                     42.45      41.48  
 13 Helen Cane                50 CRAQ                   42.16      42.53  
 14 Sally Moloney             51 SLAM                   39.65      42.94  
 15 Terry Christie            50 JAM                    59.00    1:04.20  
 
Women 50-54 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
        NATL: N 1:14.82   4/30/2000 SUSAN JONES-ROY                            
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Lisa Bennett              50 SQST                 1:16.00    1:15.08   11  
       34.58  1:15.08                                                      
  2 Lo Knapp                  51 UTAH                 1:16.50    1:16.27    9  
       36.60  1:16.27                                                      
  3 Barbara Hummel            54 NEM                  1:17.79    1:20.12    8  
       38.00  1:20.12                                                      
  4 Anne Coley                51 ADMS                 1:22.03    1:21.08    7  
       38.27  1:21.08                                                      
  5 Patricia Constantino      51 GMUP                 1:22.05    1:21.55    6  
       38.50  1:21.55                                                      
  6 Ann McDermott             51 NEM                  1:21.00    1:22.56    5  
       39.68  1:22.56                                                      
  7 Melinda Wolff             53 1776                 1:21.48    1:22.84    4  
       38.41  1:22.84                                                      
  8 Merry Finch               51 YCRC                 1:19.60    1:24.66    3  
       39.69  1:24.66                                                      
  9 Karen Yanson              50 DLMA                 1:30.37    1:27.21    2  
       40.28  1:27.21                                                      
 10 Barbara Delanois          50 IM                   1:34.60    1:33.43    1  
       44.21  1:33.43                                                      
 11 Terry Christie            50 JAM                  2:16.00    2:21.59  
     1:08.40  2:21.59                                                      
 
Women 50-54 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
        NATL: N 2:42.23    5/6/2000 SUSAN JONES-ROY                            
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Lo Knapp                  51 UTAH                 2:46.50    2:43.95   11  
       38.10  1:19.46  2:01.90  2:43.95                                    
  2 Lisa Bennett              50 SQST                 2:48.00    2:45.89    9  
       35.68  1:17.17  2:01.94  2:45.89                                    
  3 Anne Coley                51 ADMS                 2:54.42    2:53.15    8  
       39.22  1:23.22  2:07.41  2:53.15                                    
  4 Barbara Hummel            54 NEM                  2:53.38    2:54.72    7  
       40.18  1:25.56  2:10.62  2:54.72                                    
  5 Ann McDermott             51 NEM                  2:57.00    2:58.19    6  
       41.48  1:26.27  2:12.57  2:58.19                                    
  6 Patricia Constantino      51 GMUP                 3:14.30    2:59.52    5  
       40.89  1:26.76  2:14.67  2:59.52                                    
  7 Merry Finch               51 YCRC                 2:55.30    3:05.78    4  
       41.96  1:28.91  2:17.08  3:05.78                                    
  8 Nancy Hnat                51 MICH                 3:14.42    3:18.61    3  
       44.97  1:36.38  2:28.12  3:18.61                                    
 
Women 50-54 50 Yard Butterfly
===============================================================================
        NATL: N 27.81   5/17/2002 LAURA VAL                                    
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Laura Val                 54 TAM                    29.50      29.03   11  
  2 Karen Rosener             52 CMS                    29.95      29.26    9  
  3 Pat Sargeant              52 FACT                   31.42      30.82    8  
  4 Peggy McDonnell           50 GOLD                   31.22      30.89    7  
  5 Nancy Hnat                51 MICH                   34.03      34.78    6  
  6 Chris Mayhew              52 MOST                   38.81      37.16    5  
  7 Karen Yanson              50 DLMA                   38.85      38.70    4  
 
Women 50-54 100 Yard Butterfly
===============================================================================
        NATL: N 1:01.26   5/17/2002 LAURA VAL                                  
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Laura Val                 54 TAM                  1:04.00    1:02.50   11  
       29.41  1:02.50                                                      
  2 Pat Sargeant              52 FACT                 1:12.40    1:08.58    9  
       31.77  1:08.58                                                      
  3 Peggy McDonnell           50 GOLD                 1:11.23    1:08.84    8  
       31.33  1:08.84                                                      
  4 Lo Knapp                  51 UTAH                 1:14.00    1:13.24    7  
       34.07  1:13.24                                                      
  5 Karen Rosener             52 CMS                  1:15.50    1:13.43    6  
       34.34  1:13.43                                                      
  6 Kitten Braaten            50 VMST                 1:21.27    1:18.71    5  
       37.00  1:18.71                                                      
  7 Barbara Protzman          51 GOLD                 1:18.98    1:20.70    4  
       36.63  1:20.70                                                      
  8 Kathy Boyer               51 MOST                 1:30.77    1:25.09    3  
       40.62  1:25.09                                                      
  9 Chris Mayhew              52 MOST                 1:38.42    1:34.87    2  
       42.04  1:34.87                                                      
 10 Martha Katzeff            54 REDT                 1:54.96    1:49.43    1  
       48.78  1:49.43                                                      
 
Women 50-54 200 Yard Butterfly
===============================================================================
        NATL: N 2:15.18   5/17/2002 LAURA VAL                                  
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Nancy Steadman-Martin     51 GSM                  2:34.50    2:36.14   11  
       34.34  1:13.22  1:54.12  2:36.14                                    
  2 Kitten Braaten            50 VMST                 2:56.27    2:52.36    9  
       38.14  1:21.80  2:06.95  2:52.36                                    
  3 Phyllis Quinn             50 TOC                  3:05.67    3:04.63    8  
       39.34  1:25.62  2:16.14  3:04.63                                    
  4 Jan Hinson                52 BSLM                 3:53.53    3:25.94    7  
       46.14  1:40.16  2:34.42  3:25.94                                    
  5 Kathy Boyer               51 MOST                 3:22.12    3:27.44    6  
       45.13  1:37.06  2:31.90  3:27.44                                    
 
Women 50-54 100 Yard IM
===============================================================================
        NATL: N 1:05.38   5/18/2003 DANIELLE OGIER                             
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Lisa Bennett              50 SQST                 1:10.00    1:08.38   11  
       32.29  1:08.38                                                      
  2 Peggy McDonnell           50 GOLD                 1:11.19    1:09.29    9  
       31.53  1:09.29                                                      
  3 Karen Rosener             52 CMS                  1:15.50    1:12.22    8  
       34.44  1:12.22                                                      
  4 Mavis Aiu                 50 HIMA                 1:20.00    1:13.38    7  
       33.61  1:13.38                                                      
  5 Patricia Constantino      51 GMUP                 1:15.28    1:14.04    6  
       35.77  1:14.04                                                      
  6 Ann McDermott             51 NEM                  1:14.55    1:15.40    5  
       37.20  1:15.40                                                      
  7 Barbara Hummel            54 NEM                  1:18.65    1:17.94    3.5
       37.99  1:17.94                                                      
  7 Barbara Protzman          51 GOLD                 1:17.11    1:17.94    3.5
       36.33  1:17.94                                                      
  9 Katryn James              50 ARIZ                 1:17.95    1:19.17    2  
       36.36  1:19.17                                                      
 10 Karen Yanson              50 DLMA                 1:23.16    1:20.94    1  
       39.02  1:20.94                                                      
 11 Charlene Sloane           53 METR                 1:19.01    1:27.55  
       42.03  1:27.55                                                      
 12 Martha Katzeff            54 REDT                 1:49.29    1:42.43  
       46.36  1:42.43                                                      
 
Women 50-54 200 Yard IM
===============================================================================
        NATL: N 2:20.64   5/18/2003 DANIELLE OGIER                             
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Lo Knapp                  51 UTAH                 2:30.50    2:28.93   11  
       33.79  1:13.06  1:55.08  2:28.93                                    
  2 Lisa Bennett              50 SQST                 2:36.10    2:31.86    9  
       32.30  1:12.81  1:55.96  2:31.86                                    
  3 Peggy McDonnell           50 GOLD                 2:36.50    2:33.36    8  
       31.90  1:11.34  1:56.95  2:33.36                                    
  4 Pat Sargeant              52 FACT                 2:38.43    2:36.08    7  
       31.85  1:11.95  2:01.76  2:36.08                                    
  5 Mavis Aiu                 50 HIMA                 3:00.00    2:41.27    6  
       35.29  1:16.53  2:03.13  2:41.27                                    
  6 Anne Coley                51 ADMS                 2:49.07    2:44.06    5  
       36.75  1:21.39  2:06.06  2:44.06                                    
  7 Ann McDermott             51 NEM                  2:50.00    2:45.41    4  
       36.43  1:20.20  2:06.88  2:45.41                                    
  8 Phyllis Quinn             50 TOC                  2:54.40    2:46.49    3  
       35.95  1:17.91  2:08.14  2:46.49                                    
  9 Barbara Protzman          51 GOLD                 2:46.20    2:48.99    2  
       34.81  1:19.62  2:09.61  2:48.99                                    
 10 Barbara Hummel            54 NEM                  2:49.37    2:51.37    1  
       39.06  1:25.66  2:10.30  2:51.37                                    
 11 Katryn James              50 ARIZ                 2:50.72    2:52.91  
       39.00  1:22.55  2:12.44  2:52.91                                    
 12 Laurie Swan               52 CMS                  3:14.65    3:08.33  
       44.30  1:32.72  2:28.21  3:08.33                                    
 
Women 50-54 400 Yard IM
===============================================================================
        NATL: N 5:00.48    5/9/2002 LAURA VAL                                  
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Nancy Steadman-Martin     51 GSM                  5:30.50    5:32.38   11  
       33.53  1:12.86  1:55.34  2:37.66  3:28.99  4:19.33  4:55.90  5:32.38
  2 Jo Ann Harrelson          50 SPM                  5:29.52    5:50.74    9  
       38.84  1:24.86  2:10.86  2:55.94  3:43.64  4:32.88  5:12.64  5:50.74
  3 Barbara Protzman          51 GOLD                 6:02.79    6:03.95    8  
       36.04  1:21.50  2:10.45  2:58.17  3:49.10  4:41.04  5:23.05  6:03.95
  4 Phyllis Quinn             50 TOC                  6:00.65    6:07.85    7  
       40.16  1:25.95  2:12.97  2:59.27  3:51.65  4:46.49  5:28.18  6:07.85
  5 Barbara Hummel            54 NEM                  6:11.50    6:10.47    6  
       40.53  1:27.55  2:18.46  3:08.15  3:56.41  4:44.61  5:28.48  6:10.47
  6 Katryn James              50 ARIZ                 6:02.85    6:12.62    5  
       41.69  1:30.30  2:17.06  3:02.14  3:54.73  4:47.55  5:30.62  6:12.62
  7 Nancy Hnat                51 MICH                 6:21.00    6:27.14    4  
       41.40  1:30.94  2:21.87  3:11.91  4:07.27  5:02.73  5:46.19  6:27.14
  8 Kathy Boyer               51 MOST                 7:17.14    6:41.48    3  
       43.85  1:34.53  2:28.24  3:22.10  4:21.04  5:19.98  6:01.53  6:41.48
  9 Jan Hinson                52 BSLM                 6:48.05    6:43.40    2  
       46.32  1:41.48  2:36.22  3:28.99  4:26.68  5:23.78  6:04.93  6:43.40
 10 Laurie Swan               52 CMS                  6:55.00    6:47.10    1  
       47.21  1:42.56  2:34.77  3:25.56  4:23.53  5:22.56  6:05.03  6:47.10
Sponsor #21Sponsor #13Sponsor #52Sponsor #50Sponsor #14
Sponsor #25Sponsor #44Sponsor #45Sponsor #43Sponsor #51Sponsor #47Sponsor #33
Sponsor #20Sponsor #36Sponsor #42Sponsor #41Sponsor #35Sponsor #29Sponsor #49