2006 Short Course National Championships

Women's Relay Results

Final Results

Women 18+ 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
        NATL: N 1:36.25   5/18/2003 SAN DIEGO                                  
                         K PIPES-NEILSEN, H DEFELICE, A FROGLEY, A TERRY   
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Team Illinois Masters  'A'                        1:53.00    1:41.13   22  
     1) Nadine Day W35                  2) Melissa Chamberlin W25         
     3) Stacy Golden W23                4) Laura Kozlowski W28            
       24.52    50.38  1:15.91  1:41.13                                    
  2 Fort Lauderdale Aquatics  'A'                     1:40.91    1:46.27   18  
     1) Barbara Thomas W18              2) Gia Wright W19                 
     3) Laura Cross W24                 4) Kathleen Gouldy W24            
       25.31    51.93  1:19.18  1:46.27                                    
  3 Gold Coast Masters  'A'                           1:48.00    1:47.04   16  
     1) Lisa Plotkin W21                2) Dale LeClair W36               
     3) Erin Green W18                  4) Lucianna Genova W25            
       26.14    53.45  1:20.50  1:47.04                                    
  4 Florida Aquatic Combined Team  'A'                1:56.23    1:52.86   14  
     1) Marly Wilson W22                2) Annmarie Guglielmi W37         
     3) Joni Henderson W49              4) Holly Vaughn W44               
       28.33    54.96  1:26.48  1:52.86                                    
  5 Pacific Northwest Aquatics  'A'                   1:56.00    1:55.31   12  
     1) Shona Pierce W21                2) Lauren Smith W19               
     3) Elisha Naylor W19               4) Sarah Jurick W19               
       27.05    56.01  1:26.54  1:55.31                                    
  6 Pacific Northwest Aquatics  'B'                   2:01.00    1:59.74   10  
     1) Sofina Morales W19              2) Meg Harris W19                 
     3) Erica Bartlett W18              4) Emiko Mar W19                  
       30.22  1:01.30  1:30.48  1:59.74                                    
 -- Fort Lauderdale Aquatics  'B'                     1:47.99         DQ  
     1) Sara Lipman W39                 2) May Siripant W24               
     3) Rocio Ore W34                   4) Tracy Watkins W28              
       28.80    57.55  1:26.90       DQ                                    
 
Women 18+ 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
        NATL: N 1:49.10   5/20/2001 SIERRA NEVADA                              
                         SARA SCHWEITZER, SHARON WEISS, LIMIN LIU, MAY OOI 
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Team Illinois Masters  'A'                        2:10.00    1:54.77   22  
     1) Laura Kozlowski W28             2) Melissa Chamberlin W25         
     3) Stacy Golden W23                4) Nadine Day W35                 
       30.43           1:30.36  1:54.77                                    
  2 Fort Lauderdale Aquatics  'A'                     1:52.80    1:56.33   18  
     1) Tracy Watkins W28               2) Gia Wright W19                 
     3) Amy Armond W29                  4) Jennifer Spencer W36           
       30.63  1:02.34  1:30.87  1:56.33                                    
  3 Gold Coast Masters  'A'                           1:58.00    1:56.57   16  
     1) Lucianna Genova W25             2) Nancy Levine W23               
     3) Julie Johnson W20               4) Lisa Plotkin W21               
       30.62  1:02.46  1:30.74  1:56.57                                    
  4 Florida Aquatic Combined Team  'A'                2:04.60    2:00.01   14  
     1) Marly Wilson W22                2) Holly Vaughn W44               
     3) Annmarie Guglielmi W37          4) Pat Sargeant W52               
       32.27  1:04.19  1:33.83  2:00.01                                    
  5 North Baltimore Aquatic Club M  'A'               1:54.02    2:00.24   12  
     1) Tobi Limke W31                  2) Elizabeth Schlicher W24        
     3) Suzanne Gedney W37              4) Janice Bonner W39              
       30.54  1:04.51  1:34.68  2:00.24                                    
  6 Pacific Northwest Aquatics  'A'                   2:10.50    2:07.99   10  
     1) Shona Pierce W21                2) Sofina Morales W19             
     3) Lauren Smith W19                4) Emiko Mar W19                  
       30.67  1:09.62  1:38.86  2:07.99                                    
  7 Pacific Northwest Aquatics  'B'                   2:10.55    2:20.16    8  
     1) Erin Hunter W20                 2) Ashley Melseth W19             
     3) Elisha Naylor W19               4) Erica Bartlett W18             
       38.09  1:17.29  1:50.78  2:20.16                                    
  8 Michigan Masters  'A'                             2:10.00    2:26.70    6  
     1) Alison Badger W40               2) Christine Maxbauer W52         
     3) Emily Thomas W29                4) Sarah Petree W23               
       36.68  1:14.91  1:48.95  2:26.70                                    
 -- Fort Lauderdale Aquatics  'B'                     1:58.99         DQ  
     1) May Siripant W24                2) Rocio Ore W34                  
     3) Laura Cross W24                 4) Stephanie Rap W21              
       42.57  1:11.38  1:42.13       DQ                                    
 
Women 25+ 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
        NATL: N 1:37.40    5/7/1989 LONE STAR                                  
                         L JACKSON, B HEUER, L MORRISON-CASEY, A PLESS     
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Colorado Masters Swimming  'A'                    1:36.60    1:36.46N  22  
     1) Susan Von Der Lippe W40         2) Kathy Garnier W45              
     3) Sheri Hart W35                  4) Barbara Miller W33             
       24.13    48.61  1:12.69  1:36.46                                    
  2 Fort Lauderdale Aquatics  'A'                     1:44.99    1:41.78   18  
     1) Jennifer Martin W25             2) Lisa McLuckie W27              
     3) Elise Thieler W25               4) Liz Dwors W25                  
       25.26    50.46  1:15.57  1:41.78                                    
  3 The Olympic Club  'A'                             1:43.40    1:43.11   16  
     1) Mc Call Dorr W25                2) Katie Lyons W25                
     3) Michelle Deasy W34              4) Nicole Tamayo W27              
       25.91    50.92  1:18.60  1:43.11                                    
  4 Red Tide of New York City Inc  'A'                1:45.90    1:43.25   14  
     1) Sara Upton W30                  2) Anna Armentrout W34            
     3) Jane Kelsey W30                 4) Kristin Gary W38               
       26.48    52.14  1:18.66  1:43.25                                    
  5 Wisconsin Masters Aquatic Club  'A'               1:50.50    1:47.15   12  
     1) Krista Van Enkenvoort W32       2) Carrie Johnson W34             
     3) Jessica Diel W25                4) Trina Schaetz W33              
       27.91    56.16  1:22.72  1:47.15                                    
  6 North Baltimore Aquatic Club M  'A'               1:52.06    1:47.29   10  
     1) Janice Bonner W39               2) Suzanne Gedney W37             
     3) Katherine Hennessey W27         4) Tobi Limke W31                 
       26.14    53.64  1:20.35  1:47.29                                    
  7 Fort Lauderdale Aquatics  'B'                     1:50.75    1:48.27    8  
     1) Heather Kelley W25              2) Carolan Carruth W26            
     3) Anne La Borwit W55              4) Heidi Hester W25               
       26.50    53.48  1:21.50  1:48.27                                    
  8 Westchester Masters  'A'                          1:54.05    1:50.61    6  
     1) Laura Polhill W40               2) Lynne Anderson W39             
     3) Geneve Hendricks W37            4) Jeanne Kellachan W34           
       27.66    55.96  1:24.46  1:50.61                                    
  9 Metro Masters Swim Club  'A'                      2:16.00    1:51.48    4  
     1) Julie Schoenlank W26            2) Melania Krawchuk W30           
     3) Andrea Velazquez W35            4) Jennifer Kyff W32              
       26.60    54.85  1:24.64  1:51.48                                    
 10 Colorado Masters Swimming  'B'                    1:52.00    1:51.91    2  
     1) Amy Fleckinger W30              2) Heide Crino W39                
     3) Laura Smith W40                 4) Nicole Vanderpoel W41          
       27.32    56.12  1:23.64  1:51.91                                    
 11 Arizona Masters  'A'                              1:53.00    1:54.73  
     1) Angela Randall W34              2) Sue Jurek W43                  
     3) Amy Mullaney W46                4) Christie Altman W56            
       28.15    57.61  1:26.65  1:54.73                                    
 12 Red Tide of New York City Inc  'B'                2:00.00    1:54.74  
     1) Jackie Lee W25                  2) Erin Conway W25                
     3) Ilana Garon W25                 4) Sarah Groff-Palermo W26        
       28.34    58.42  1:26.54  1:54.74                                    
 -- Reston Masters Swim Team  'A'                     2:02.00         DQ  
     1) Jennifer O'Reilly W26           2) Tara Lyn Launer W37            
     3) Samantha Cuccuini W28           4) Jessica Fry W26                
       26.05    56.30  1:24.48       DQ                                    
 
Women 25+ 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
        NATL: N 1:47.70   5/16/1999 SLUG                                       
                         M EDWARDS, J HARLOW, H KISSEL, D GRANER-GALLAS    
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Curl-Burke Swim Club  'A'                         1:55.81    1:52.89   22  
     1) Jacqueline Caouette W28         2) Katie Lamoureux W29            
     3) Anne-Marie Adams W30            4) Liz Lauwaert W28               
       28.96  1:01.90  1:28.82  1:52.89                                    
  2 Fort Lauderdale Aquatics  'A'                     1:56.05    1:55.28   18  
     1) Jennifer Martin W25             2) Lisa McLuckie W27              
     3) Tracie Moll W42                 4) Liz Dwors W25                  
       30.16  1:02.18  1:29.23  1:55.28                                    
  3 The Olympic Club  'A'                             1:55.50    1:55.53   16  
     1) Laureen Welting W40             2) Katie Lyons W25                
     3) Mc Call Dorr W25                4) Michelle Deasy W34             
       29.57  1:02.20  1:28.77  1:55.53                                    
  4 Colorado Masters Swimming  'A'                    1:59.70    1:59.06   14  
     1) Laura Smith W40                 2) Kim Crouch W44                 
     3) Amy Fleckinger W30              4) Betsy Riner W39                
       31.36  1:04.44  1:33.09  1:59.06                                    
  5 Red Tide of New York City Inc  'A'                1:57.00    2:01.54   12  
     1) Kristin Gary W38                2) Erin Conway W25                
     3) Jackie Lee W25                  4) Sara Upton W30                 
       29.07  1:05.72  1:35.40  2:01.54                                    
  6 Reston Masters Swim Team  'A'                     2:08.71    2:01.60   10  
     1) Jessica Fry W26                 2) Mandy Dawson W44               
     3) Mary Lueker W41                 4) Jennifer O'Reilly W26          
       32.00  1:07.52  1:36.25  2:01.60                                    
  7 Wisconsin Masters Aquatic Club  'A'               2:10.00    2:01.62    8  
     1) Krista Van Enkenvoort W32       2) Nora Settimi W35               
     3) Jessica Diel W25                4) Trina Schaetz W33              
       33.22  1:09.15  1:37.27  2:01.62                                    
  8 Westchester Masters  'A'                          2:05.80    2:02.05    6  
     1) Jeanne Kellachan W34            2) Geneve Hendricks W37           
     3) Lynne Anderson W39              4) Laura Polhill W40              
       29.59  1:04.32  1:33.97  2:02.05                                    
  9 Fort Lauderdale Aquatics  'B'                     2:00.15    2:10.22    4  
     1) Jennifer Hulett W37             2) Jana McNear W29                
     3) Heidi Hester W25                4) Carolan Carruth W26            
       30.14  1:09.87  1:42.63  2:10.22                                    
 10 Metro Masters Swim Club  'A'                      2:11.01    2:10.81    2  
     1) Julie Schoenlank W26            2) Jennifer Kyff W32              
     3) Andrea Velazquez W35            4) Melania Krawchuk W30           
       33.72  1:12.06  1:43.60  2:10.81                                    
 11 Team Illinois Masters  'A'                        1:53.09    2:12.06  
     1) Kimberly Bryant W35             2) Carrie Colburn W31             
     3) Barbara Delanois W50            4) Liz Dillmann W41               
       30.18  1:06.52  1:44.96  2:12.06                                    
 12 Red Tide of New York City Inc  'B'                2:25.00    2:16.53  
     1) Anna Armentrout W34             2) Ilana Garon W25                
     3) Sarah Groff-Palermo W26         4) Martha Katzeff W54             
       30.58  1:05.41  1:37.12  2:16.53                                    
 13 North Carolina Masters Swimmin  'A'               2:15.00    2:35.16  
     1) Elizabeth Nowak W42             2) Suzanne Robbins-Bonitz W72     
     3) Nicole Cook W34                 4) Jeannie Mitchell W59           
       30.51  1:28.24  2:03.26  2:35.16                                    
 
Women 35+ 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
        NATL: N 1:36.90   5/18/2003 ROCKY MTN                                  
                         A PETTIS SCOTT, K GARNIER, S VON DER LIPPE, C SAPP
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Gold Coast Masters  'A'                           1:43.40    1:42.28   22  
     1) Dara Torres W39                 2) Birgit Lohberg W40             
     3) Beth Wesch W40                  4) Angela Hernandez W38           
       24.56    49.82  1:17.39  1:42.28                                    
  2 Colorado Masters Swimming  'A'                    1:42.90    1:43.95   18  
     1) Kim Crouch W44                  2) Betsy Riner W39                
     3) Ellen Campbell W43              4) Heather Hagadorn W41           
       25.99    52.06  1:17.76  1:43.95                                    
  3 Fort Lauderdale Aquatics  'A'                     1:45.47    1:46.98   16  
     1) Jennifer Hulett W37             2) Michelle Schraer W35           
     3) Jennifer Spencer W36            4) Tracie Moll W42                
       28.05    56.14  1:21.76  1:46.98                                    
  4 North Carolina Masters Swimmin  'A'               1:54.00    1:49.59   14  
     1) Elizabeth Nowak W42             2) Frances McEachran W44          
     3) Heather Hageman W35             4) Karen E Buxton W43             
       26.34    53.58  1:18.86  1:49.59                                    
  5 Pacific Northwest Aquatics  'A'                   1:52.50    1:50.21   12  
     1) Charlotte Davis W56             2) Cathy Cooley W48               
     3) Anne Bernhard W41               4) Lisa Dahl W45                  
       27.86    56.08  1:25.34  1:50.21                                    
  6 Reston Masters Swim Team  'A'                     1:58.00    1:51.36   10  
     1) Mary Lueker W41                 2) Cynthia Hajost W46             
     3) Mandy Dawson W44                4) Roberta Dillenburg W43         
       26.00    53.15  1:22.17  1:51.36                                    
  7 SwimQuest Masters  'A'                            2:04.00    1:53.23    8  
     1) Kelly Cleary W42                2) Sheri Vaughn W43               
     3) Becky Franklin W37              4) Lisa Bennett W50               
       27.43    56.09  1:25.35  1:53.23                                    
  8 Virginia Masters Swim Team  'A'                   1:55.00    1:57.06    6  
     1) Debbie Jaeger W43               2) Kitten Braaten W50             
     3) Patricia Miller W45             4) Christina Hokenson W37         
       28.71  1:00.43  1:29.25  1:57.06                                    
  9 Metro Masters Swim Club  'A'                      2:04.50    1:59.95    4  
     1) Lisa Baumann W47                2) Charlene Sloane W53            
     3) Carolyn Koster W44              4) Colleen Driscoll W47           
       29.47  1:00.14  1:28.20  1:59.95                                    
 10 Colonials 1776  'A'                                    NT    2:10.42    2  
     1) Laurie Hug W41                  2) Deborah Salomone W46           
     3) Vibeke Swanson W44              4) Ruth Aaron W77                 
       28.29    56.28  1:22.78  2:10.42                                    
 11 Mesa Aquatic Masters  'A'                         2:20.36    2:19.60  
     1) Marion Patterson W77            2) Lisa Patton W43                
     3) Janice Hathaway W41             4) Susan Allen W40                
       51.84  1:20.69  1:49.76  2:19.60                                    
 12 Jersey Area Masters  'A'                          2:30.00    2:36.21  
     1) Ann Dandurand W37               2) Patric Mills W64               
     3) Terry Christie W50              4) Leigh Segal W41                
       32.51  1:09.01  2:06.25  2:36.21                                    
 
Women 35+ 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
        NATL: N 1:49.20   5/18/2003 ROCKY MTN                                  
                         C SAPPEY, S ARREDONDO, S VON DER LIPPE, A PETTIS S
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Colorado Masters Swimming  'A'                    1:50.91    1:48.55N  22  
     1) Sheri Hart W35                  2) Susan Von Der Lippe W40        
     3) Ellen Campbell W43              4) Kathy Garnier W45              
       27.42    56.26  1:23.74  1:48.55                                    
  2 Gold Coast Masters  'A'                           1:54.00    1:58.56   18  
     1) Dione Swanson W36               2) Angela Hernandez W38           
     3) Birgit Lohberg W40              4) Dara Torres W39                
       34.84  1:06.57  1:33.80  1:58.56                                    
  3 Minnetonka Masters  'A'                           2:00.04    2:00.89   16  
     1) Tenley Burns W45                2) Barbara Scouler W43            
     3) Carrie Stolar W39               4) Ann Senn W47                   
       31.27  1:05.82  1:34.70  2:00.89                                    
  4 Colonials 1776  'A'                               2:07.54    2:05.28   14  
     1) Vibeke Swanson W44              2) Melinda Wolff W53              
     3) Laurie Hug W41                  4) Deborah Salomone W46           
       29.87  1:06.97  1:37.32  2:05.28                                    
  5 SwimQuest Masters  'A'                                 NT    2:05.52   12  
     1) Angela Howsmon W45              2) Lisa Bennett W50               
     3) Sheri Vaughn W43                4) Kelly Cleary W42               
       34.30  1:08.27  1:38.80  2:05.52                                    
  6 Gold Coast Masters  'B'                           2:06.50    2:07.33   10  
     1) Dale LeClair W36                2) Andrea Woodburn W42            
     3) Karen Schoenhals W38            4) Barbara Milanese W43           
       31.82  1:09.71  1:41.06  2:07.33                                    
  7 Pacific Northwest Aquatics  'A'                   2:15.50    2:12.16    8  
     1) Margaret A Diddams W44          2) Cathy Cooley W48               
     3) Anne Bernhard W41               4) Renee Quistorf W41             
       34.88  1:10.66  1:42.03  2:12.16                                    
  8 Arizona Masters  'A'                              2:10.00    2:13.44    6  
     1) Katryn James W50                2) Amy Mullaney W46               
     3) Sue Jurek W43                   4) Christie Altman W56            
       35.81  1:12.63  1:44.44  2:13.44                                    
  9 Virginia Masters Swim Team  'A'                   2:15.00    2:17.19    4  
     1) Debbie Jaeger W43               2) Patricia Miller W45            
     3) Kitten Braaten W50              4) Karen Kaufmann W41             
       34.31  1:08.14  1:43.09  2:17.19                                    
 10 Metro Masters Swim Club  'A'                      2:17.30    2:26.13    2  
     1) Charlene Sloane W53             2) Colleen Driscoll W47           
     3) Carolyn Koster W44              4) Lisa Baumann W47               
       44.20  1:24.90  1:56.51  2:26.13                                    
 11 Mesa Aquatic Masters  'A'                         2:42.16    2:28.20  
     1) Marion Patterson W77            2) Susan Allen W40                
     3) Janice Hathaway W41             4) Lisa Patton W43                
       50.34  1:29.83  1:59.67  2:28.20                                    
 12 Jersey Area Masters  'A'                          1:42.83    2:31.88  
     1) Patric Mills W64                2) Jean Magnier W38               
     3) Ann Dandurand W37               4) Leigh Segal W41                
       44.85  1:22.85  2:01.35  2:31.88                                    
 
Women 45+ 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
        NATL: N 1:43.32    4/7/2002 NEM                                        
                         J FELDMANN, J LUKER, G WETTACH, J HIRSTY          
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Los Angeles Peninsula Swimmers  'A'               1:49.00    1:48.70   22  
     1) Laurie Ayoob W49                2) Jane Mc Call W46               
     3) Kirsten Bartholomew W47         4) Traci Granger W48              
       27.37    53.95  1:22.76  1:48.70                                    
  2 Gold Coast Masters  'A'                           1:55.30    1:53.74   18  
     1) Debbie Cavanaugh W48            2) Celia Devanney W48             
     3) Barbara Protzman W51            4) Peggy McDonnell W50            
       27.34    56.11  1:26.52  1:53.74                                    
  3 Colorado Masters Swimming  'A'                    2:12.80    1:55.35   16  
     1) Karen Rosener W52               2) Corinna Maleike W46            
     3) Judy Nelson W45                 4) Trudy O'Brien W56              
       28.07    54.83  1:29.16  1:55.35                                    
  4 Florida Aquatic Combined Team  'A'                1:59.08    1:57.10   14  
     1) Colette Migliozzi W45           2) Meredith Moore W56             
     3) Joan Robinson W55               4) Pat Sargeant W52               
       29.17    59.01  1:30.81  1:57.10                                    
  5 New England Masters  'A'                          2:02.06    2:01.51   12  
     1) Ann McDermott W51               2) Barbara Hummel W54             
     3) Kathy Slifer W60                4) Tracy Grilli W49               
       29.02  1:00.92  1:32.50  2:01.51                                    
  6 Gold Coast Masters  'B'                           2:03.10    2:04.57   10  
     1) Kathy Olivares W45              2) Sharon Stewart W46             
     3) Brigitte Edelmaier W59          4) Barbara McGregor W46           
       30.72  1:02.37  1:36.66  2:04.57                                    
  7 Wisconsin Masters Aquatic Club  'A'               2:14.50    2:06.17    8  
     1) Julie Van Cleave W47            2) Laurie Alioto W48              
     3) Candy Christenson W59           4) Nancy Kranpitz W61             
       30.86    58.91  1:34.18  2:06.17                                    
  8 Masters of South Texas  'A'                       2:10.00    2:10.95    6  
     1) Chris Mayhew W52                2) Kathy Boyer W51                
     3) Chrystie Hearron W46            4) Jan Miller W55                 
       32.85  1:02.81  1:40.08  2:10.95                                    
  9 Fort Lauderdale Aquatics  'A'                     1:53.85    2:15.57    4  
     1) Ann Thomas W46                  2) Adrienne Chin-Ogilvie W45      
     3) Deborah Rosenbaum W46           4) Ellen Itzler W47               
       30.48  1:03.87  1:41.75  2:15.57                                    
 10 Gold Coast Masters  'C'                           2:35.00    2:38.37    2  
     1) Cathy Mancino W56               2) Maria Menocal W71              
     3) Jeanne Green W48                4) Jo-Ann Berry W49               
       32.89  1:22.74  2:01.77  2:38.37                                    
 
Women 45+ 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
        NATL: N 1:57.99    4/7/2002 NEM                                        
                         J FELDMANN, J LUKER, G WETTACH, J HIRSTY          
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Los Angeles Peninsula Swimmers  'A'               2:03.70    2:03.48   22  
     1) Jane Mc Call W46                2) Kirsten Bartholomew W47        
     3) Traci Granger W48               4) Laurie Ayoob W49               
       32.16  1:09.06  1:37.02  2:03.48                                    
  2 Gold Coast Masters  'A'                           2:09.30    2:06.87   18  
     1) Peggy McDonnell W50             2) Debbie Cavanaugh W48           
     3) Celia Devanney W48              4) Barbara McGregor W46           
       32.88  1:07.72  1:38.96  2:06.87                                    
  3 New England Masters  'A'                          2:11.85    2:12.56   16  
     1) Kathy Slifer W60                2) Barbara Hummel W54             
     3) Tracy Grilli W49                4) Ann McDermott W51              
       36.69  1:12.43  1:43.64  2:12.56                                    
  4 Colorado Masters Swimming  'A'                    2:05.00    2:15.31   14  
     1) Judy Nelson W45                 2) Corinna Maleike W46            
     3) Karen Rosener W52               4) Cindy Hawkinson W45            
       35.54  1:13.41  1:42.52  2:15.31                                    
  5 Wisconsin Masters Aquatic Club  'A'               2:29.30    2:21.20   12  
     1) Laurie Alioto W48               2) Candy Christenson W59          
     3) Nancy Kranpitz W61              4) Julie Van Cleave W47           
       33.26  1:13.77  1:51.12  2:21.20                                    
  6 Masters of South Texas  'A'                       2:55.00    2:26.82   10  
     1) Jan Miller W55                  2) Betty Kight W64                
     3) Kathy Boyer W51                 4) Jane Birkhead W65              
       34.27  1:17.86  1:53.65  2:26.82                                    
  7 Gold Coast Masters  'B'                           2:30.00    2:30.39    8  
     1) Jo-Ann Berry W49                2) Kathy Olivares W45             
     3) Sharon Stewart W46              4) Barbara Protzman W51           
       41.48  1:24.34  1:59.60  2:30.39                                    
 
Women 55+ 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
        NATL: N 2:02.97   4/20/1997 D.C. MASTERS                               
                         B FRID, J LEILICH, B ZAREMSKI, J BRUNER           
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Virginia Masters Swim Team  'A'                   2:13.00    2:16.55   22  
     1) Barbara Zaremski W68            2) Betsy Durrant W64              
     3) Ida Hlavacek W64                4) Beth Schreiner W65             
       34.66  1:10.54  1:44.30  2:16.55                                    
 
Women 55+ 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
        NATL: N 2:19.50   4/20/1997 D.C.MASTERS                                
                         B FRID, J LEILICH, J BRUNER, B ZAREMSKI           
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Colorado Masters Swimming  'A'                    2:35.50    2:39.53   22  
     1) Christine Hashimoto W58         2) Trudy O'Brien W56              
     3) Jane Oberg W68                  4) Marcia Anziano W61             
       42.07  1:23.18  2:02.51  2:39.53                                    
  2 Virginia Masters Swim Team  'A'                   2:37.00    2:39.94   18  
     1) Betsy Durrant W64               2) Susan Marens W64               
     3) Beth Schreiner W65              4) Ida Hlavacek W64               
       40.55  1:27.84  2:06.68  2:39.94                                    
  3 Fort Lauderdale Aquatics  'A'                     2:32.01    3:05.40   16  
     1) Anita Mitchell-Wagenheim W55    2) Anne La Borwit W55             
     3) Linda Webb W60                  4) Barbara Johnson W56            
       56.66  1:37.76  2:17.91  3:05.40                                    
  4 Pacific Northwest Aquatics  'A'                   2:20.05    3:07.91   14  
     1) Kate Sutherland W58             2) Janet Kavadas W75              
     3) Charlotte Davis W56             4) Arni Litt W60                  
       53.33  2:01.07  2:34.13  3:07.91                                    
 
Women 65+ 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
        NATL: N 2:17.37   5/21/1995 GOLD COAST                                 
                         B GRAUER, J KRAUSER, M TIMMINS, C BRUCE           
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Florida Maverick Masters  'A'                     2:44.00    2:41.49   22  
     1) Jean Allen W65                  2) Margaret Homans W73            
     3) Patricia Tullman W69            4) Jean Troy W78                  
       45.93  1:26.75  2:04.02  2:41.49                                    
  2 Florida Aquatic Combined Team  'A'                2:48.59    2:49.25   18  
     1) Martha Henderson W69            2) Nancy Durstein W76             
     3) Joan Campbell W76               4) Margit Jebe W67                
       43.09  1:28.00  2:13.70  2:49.25                                    
  3 Colorado Masters Swimming  'A'                    3:02.70    2:52.56   16  
     1) Ruth Hertzberg W73              2) Patricia Harkreader W70        
     3) Jody Anderson W76               4) Jane Oberg W68                 
       52.89  1:39.23  2:16.76  2:52.56                                    
 
Women 65+ 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
        NATL: N 2:41.79   5/21/1995 GOLD COAST                                 
                         B GRAUER, C BRUCE, J KRAUSER, M TIMMONS           
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Florida Maverick Masters  'A'                     3:04.00    3:03.30   22  
     1) Margaret Homans W73             2) Jean Allen W65                 
     3) Patricia Tullman W69            4) Jean Troy W78                  
       50.58  1:42.09  2:26.20  3:03.30                                    
  2 Florida Aquatic Combined Team  'A'                3:10.08    3:08.39   18  
     1) Joan Campbell W76               2) Margit Jebe W67                
     3) Martha Henderson W69            4) Nancy Durstein W76             
       55.49  1:37.86  2:25.85  3:08.39                                    
Sponsor #13Sponsor #25Sponsor #52Sponsor #45Sponsor #49
Sponsor #29Sponsor #51Sponsor #14Sponsor #43Sponsor #21Sponsor #36Sponsor #20
Sponsor #47Sponsor #42Sponsor #41Sponsor #44Sponsor #33Sponsor #35Sponsor #50