2006 Short Course National Championships

Men's Relay Results

Final Results

Men 18+ 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
        NATL: N 1:23.04   2/18/2001 AUBURN MSTRS                               
                         O QUEVEDO, R BARNIER, R HUGHEY, L MOREAU          
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Fort Lauderdale Aquatics  'A'                     1:24.99    1:29.83   22  
     1) Michael Solley M22              2) Eoin Nolan M18                 
     3) Perry Bullock M20               4) Chris Vythoulkas M22           
       22.38    45.39  1:08.00  1:29.83                                    
  2 Pacific Northwest Aquatics  'A'                   1:30.00    1:30.70   18  
     1) Alden Kroll M23                 2) Jason Merrifield M20           
     3) Les Morales M18                 4) Brian Goldman M20              
       22.91    45.25  1:08.59  1:30.70                                    
  3 Grinnell Alumni Swim Team  'A'                         NT    1:31.31   16  
     1) Brett McMillian M23             2) Brian Clites M23               
     3) Eugene Petersen M23             4) Braden Pence M23               
       22.24    46.63  1:09.13  1:31.31                                    
  4 Fort Lauderdale Aquatics  'B'                     1:26.05    1:33.84   14  
     1) Robert Mitchell M22             2) Benjamin Hankinson M24         
     3) Michael Dillon M41              4) Ian Cross M27                  
       23.55    45.84  1:10.01  1:33.84                                    
  5 Dakota Masters  'A'                               1:33.00    1:33.89   12  
     1) Loic Joseph M26                 2) Tanner O'Clair M19             
     3) Lance Thompson M20              4) Benjamin Lickteig M19          
       22.52    45.94  1:10.78  1:33.89                                    
  6 Pacific Northwest Aquatics  'B'                   1:37.00    1:35.38   10  
     1) Mark Fanning M20                2) James Littlefield M46          
     3) Todd Doherty M35                4) David Kays M38                 
       24.29    48.74  1:11.68  1:35.38                                    
  7 Doc's Indiana Univ Masters  'A'                   1:45.00    1:37.29    8  
     1) Jason Barnhizer M19             2) Tim Methric M28                
     3) Martin Jones M26                4) Michael Porter M25             
       24.00    47.26  1:14.87  1:37.29                                    
  8 Gold Coast Masters  'A'                           1:42.00    1:39.69    6  
     1) Nicholas Chow M22               2) Bill Korey M42                 
     3) Mark Kowalak M38                4) Jason Boshoff M35              
       25.22    50.31  1:14.47  1:39.69                                    
  9 Fort Lauderdale Aquatics  'C'                     1:32.07    1:39.96    4  
     1) James Gould M18                 2) James Bennett M27              
     3) Justin Iserhardt M25            4) Kevin Rangel M18               
       24.58    49.54  1:15.81  1:39.96                                    
 
Men 18+ 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
        NATL: N 1:33.18   5/21/1995 TEXAS SWIMMING                             
                         J THIBAULT, D PUTTERMAN, M DUNNE, R KILLEEN       
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Fort Lauderdale Aquatics  'A'                     1:35.02    1:39.13   22  
     1) Chris Vythoulkas M22            2) Perry Bullock M20              
     3) Robert Mitchell M22             4) Benjamin Hankinson M24         
       24.55    52.83  1:17.50  1:39.13                                    
  2 Pacific Northwest Aquatics  'A'                   1:41.00    1:40.78   18  
     1) Alden Kroll M23                 2) Les Morales M18                
     3) Brian Goldman M20               4) Jason Merrifield M20           
       26.44    54.92  1:19.18  1:40.78                                    
  3 Dakota Masters  'A'                               1:43.00    1:45.00   16  
     1) Tanner O'Clair M19              2) Lance Thompson M20             
     3) Loic Joseph M26                 4) Benjamin Lickteig M19          
       28.19    57.44  1:21.63  1:45.00                                    
  4 Fort Lauderdale Aquatics  'B'                     1:37.13    1:45.46   14  
     1) Eoin Nolan M18                  2) Michael Solley M22             
     3) Kevin Rangel M18                4) Keith Laslop M34               
       28.13    56.24  1:22.38  1:45.46                                    
  5 Pacific Northwest Aquatics  'B'                   1:46.50    1:45.54   12  
     1) Mark Fanning M20                2) Todd Doherty M35               
     3) Scott Lautman M53               4) Brian Davis M21                
       28.19    56.38  1:22.21  1:45.54                                    
  6 Gold Coast Masters  'A'                           1:47.90    1:47.80   10  
     1) David LeClair M38               2) Fabio Mota M29                 
     3) Luis Comulada M30               4) Sean Devanney M23              
       31.02  1:00.46  1:25.72  1:47.80                                    
  7 Colorado Masters Swimming  'A'                    1:43.50    1:50.69    8  
     1) Thomas Joyner M41               2) Scott Ko M23                   
     3) Steven Kahl M43                 4) David Fuller M41               
       29.10  1:01.31  1:27.03  1:50.69                                    
  8 Gold Coast Masters  'B'                           1:54.40    1:52.34    6  
     1) Nicholas Chow M22               2) Hugo Villarreal M36            
     3) Rian Klenke M35                 4) Christopher Digilio M43        
       29.49  1:02.17  1:25.85  1:52.34                                    
  9 Fort Lauderdale Aquatics  'C'                     1:39.57    1:56.30    4  
     1) Andrew Dittoe M26               2) Justin Iserhardt M25           
     3) James Gould M18                 4) Kennon Williams M25            
       28.80  1:01.75  1:28.36  1:56.30                                    
 -- Grinnell Alumni Swim Team  'A'                    1:42.62         DQ  
     1) Eugene Petersen M23             2) Braden Pence M23               
     3) Brett McMillian M23             4) Brian Clites M23               
       26.24    54.58  1:17.80       DQ                                    
 -- Doc's Indiana Univ Masters  'A'                   1:55.98         DQ  
     1) Michael Porter M25              2) Christiaan Crans M36           
     3) Jason Barnhizer M19             4) Tim Methric M28                
       26.72    59.43  1:24.40       DQ                                    
 
Men 25+ 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
        NATL: N 1:23.34   5/21/1990 HOUSTONIAN CLUB                            
                         JOHN SMITH, JEFF FREY, CLAY BRITT, SAM SEIPLE     
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Fort Lauderdale Aquatics  'A'                     1:27.89    1:27.79   22  
     1) Jarret Streiner M31             2) Stephen Freas M26              
     3) Enrico Linscheer M31            4) John Kealy M34                 
       23.12    44.68  1:05.85  1:27.79                                    
  2 Wisconsin Masters Aquatic Club  'A'               1:31.40    1:29.25   18  
     1) Darryl Stich M30                2) Daniel Schaetz M35             
     3) Laren Tiltmann M36              4) Ryan Zahorik M29               
       22.72    46.54  1:08.38  1:29.25                                    
  3 Gold Coast Masters  'A'                           1:31.40    1:30.02   16  
     1) Luis Comulada M30               2) Horacio Sottile M28            
     3) David Hunter M31                4) Bruno Darzi M27                
       22.68    44.63  1:08.32  1:30.02                                    
  4 Fort Lauderdale Aquatics  'B'                     1:30.71    1:30.87   14  
     1) David Berg M26                  2) Sam Freas M30                  
     3) Zac Mueller M28                 4) Tyler Magarity M27             
       23.70    45.98  1:08.86  1:30.87                                    
  5 New England Masters  'A'                          1:38.30    1:31.98   12  
     1) Jared Walkenhorst M31           2) Ryan Raffaelli M29             
     3) Stephen Holmes M35              4) Rick Cardoso M27               
       22.48    46.39  1:11.07  1:31.98                                    
  6 Terrapin Masters  'A'                             1:32.90    1:33.07   10  
     1) Peter Fehring M28               2) Jeffrey Strahota M25           
     3) Curt Reynolds M45               4) Andrew Ellis M37               
       22.70    46.43  1:09.74  1:33.07                                    
  7 Team Illinois Masters  'A'                        1:33.00    1:33.26    8  
     1) Alex Helfers M26                2) Brian Krenzer M27              
     3) Dan Christian M25               4) Bill Shipley M31               
       22.05    46.35  1:11.02  1:33.26                                    
  8 Manatee Aquatic Masters Inc  'A'                  1:30.70    1:33.97    6  
     1) William Hale M35                2) Peter Finney M38               
     3) Carlos Fernandez M36            4) Ili Selinger M32               
       23.71    47.38  1:10.99  1:33.97                                    
  9 Westchester Masters  'A'                          1:36.52    1:35.39    4  
     1) Jason Troiano M42               2) Daniel Levy M40                
     3) John Needham M52                4) John Allan M26                 
       24.15    47.97  1:13.20  1:35.39                                    
 10 Swift Swim Club  'A'                              1:39.80    1:35.53    2  
     1) Cameron Roach M27               2) David Morley M40               
     3) Raymond Simpson M30             4) Dorian Roach M30               
       23.52    48.04  1:12.33  1:35.53                                    
 11 Red Tide of New York City Inc  'A'                1:40.00    1:42.01  
     1) William Franklin M28            2) Frederick Grim M29             
     3) Spencer Neyland M41             4) Robert Gary M35                
       24.59    53.59  1:19.61  1:42.01                                    
 12 Fort Lauderdale Aquatics  'C'                     1:32.05    1:50.08  
     1) James Childers M27              2) William Beckerleg M50          
     3) Kennon Williams M25             4) Juan Carrasco M41              
       25.29    55.10  1:22.84  1:50.08                                    
 
Men 25+ 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
        NATL: N 1:31.54   5/19/1991 LONE STAR                                  
                         M RHODENBAUGH, G RHODENBAUGH, B PATTEN, T HEDRICK 
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Fort Lauderdale Aquatics  'A'                     1:36.98    1:36.60   22  
     1) Stephen Freas M26               2) Tyler Magarity M27             
     3) John Kealy M34                  4) Enrico Linscheer M31           
       24.49    51.55  1:15.13  1:36.60                                    
  2 Wisconsin Masters Aquatic Club  'A'               1:45.20    1:38.90   18  
     1) Laren Tiltmann M36              2) Ryan Zahorik M29               
     3) Daniel Schaetz M35              4) Darryl Stich M30               
       26.56    52.06  1:16.64  1:38.90                                    
  3 Gold Coast Masters  'A'                           1:42.90    1:41.62   16  
     1) David Hunter M31                2) Gregory Zann M26               
     3) Horacio Sottile M28             4) Bruno Darzi M27                
       28.41    55.22  1:20.13  1:41.62                                    
  4 Manatee Aquatic Masters Inc  'A'                  1:43.50    1:42.65   14  
     1) William Hale M35                2) Peter Finney M38               
     3) Carlos Fernandez M36            4) Ili Selinger M32               
       26.37    54.79  1:19.72  1:42.65                                    
  5 New England Masters  'A'                          1:44.70    1:43.78   12  
     1) Rick Cardoso M27                2) Jared Walkenhorst M31          
     3) Ryan Raffaelli M29              4) Matt Shenker M36               
       25.72    53.41  1:21.19  1:43.78                                    
  6 Team Illinois Masters  'A'                        1:44.00    1:44.39   10  
     1) Christopher Colburn M34         2) Don Sanderlin M34              
     3) Alex Helfers M26                4) Bill Shipley M31               
       27.92    58.55  1:22.90  1:44.39                                    
  7 Swift Swim Club  'A'                              1:47.90    1:45.62    8  
     1) David Morley M40                2) Raymond Simpson M30            
     3) Dorian Roach M30                4) Cameron Roach M27              
       26.98    57.82  1:22.79  1:45.62                                    
  8 Multnomah Athletic Club  'A'                      1:48.00    1:47.07    6  
     1) Douglas Otto M47                2) Noel Berlin M26                
     3) Tomas Oliva M43                 4) Bill Volckening M40            
       28.91    57.11  1:23.07  1:47.07                                    
  9 Westchester Masters  'A'                          1:49.88    1:47.35    4  
     1) Jason Troiano M42               2) John Allan M26                 
     3) Daniel Levy M40                 4) John Needham M52               
       28.51    56.02  1:22.24  1:47.35                                    
 10 Fort Lauderdale Aquatics  'B'                     1:39.99    1:47.74    2  
     1) Sam Freas M30                   2) Ian Cross M27                  
     3) Jarret Streiner M31             4) Zac Mueller M28                
       28.97    59.08  1:24.38  1:47.74                                    
 11 Masters of Orlando  'A'                           2:00.00    1:49.60  
     1) Sean McCormack M25              2) Wayne Baker M47                
     3) Brad Hermanson M41              4) Thomas Seibert M47             
       26.20    57.48  1:23.38  1:49.60                                    
 12 North Carolina Masters Swimmin  'A'               1:50.00    1:51.45  
     1) Fred Ferroggiaro M52            2) Filippo Porco M28              
     3) Peter Hollett M46               4) John Mangrum M43               
       28.00    59.54  1:25.67  1:51.45                                    
 13 Gold Coast Masters  'B'                           2:01.00    2:01.36  
     1) Bill Korey M42                  2) John Mejia M34                 
     3) Manuel Bello M43                4) Christopher Chen M42           
       31.44  1:06.54  1:35.89  2:01.36                                    
 14 Red Tide of New York City Inc  'B'                2:06.00    2:03.12  
     1) Frederick Grim M29              2) Vladimir Shuster M30           
     3) Spencer Neyland M41             4) William Franklin M28           
       33.61  1:09.12  1:38.84  2:03.12                                    
 -- Red Tide of New York City Inc  'A'                1:48.00         DQ  
     1) Robert Gary M35                 2) Cliff Schwarz M41              
     3) Thayer Thompson M31             4) Jeremy Fain M28                
       28.55  1:01.63  1:26.62       DQ                                    
 
Men 35+ 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
        NATL: N 1:25.72   5/21/1990 LONE STAR                                  
                         J MONTGOMERY, R HESS, T HEDRICK, D HAGUE          
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Colorado Masters Swimming  'A'                    1:27.40    1:28.49   22  
     1) Richard Hess M51                2) Paul Smith M46                 
     3) John Smith M44                  4) Steven Kahl M43                
       22.87    44.15  1:05.71  1:28.49                                    
  2 Gold Coast Masters  'A'                           1:28.80    1:28.62   18  
     1) Viktor Frengut M36              2) Kevin Semisch M39              
     3) Sean Frampton M39               4) Todd Pace M37                  
       22.83    45.05  1:07.71  1:28.62                                    
  3 Jersey Area Masters  'A'                          1:32.00    1:30.51   16  
     1) Steve Hiltabiddle M39           2) Robert Gannon M41              
     3) Darek Hahn M39                  4) William Segal M41              
       22.18    44.51  1:08.74  1:30.51                                    
  4 Gold Coast Masters  'B'                           1:33.20    1:31.36   14  
     1) Terry Lage M38                  2) Gregg Sherman M39              
     3) Jonathan Olsen M43              4) Jim Harper M38                 
       23.48    45.50  1:08.67  1:31.36                                    
  5 New England Masters  'A'                          1:31.85    1:31.74   12  
     1) Matthew Gilson M38              2) Matt Shenker M36               
     3) Michael Murphy M43              4) Ethan Saulnier M36             
       23.38    45.60  1:09.72  1:31.74                                    
  6 Montgomery Ancient Mariners  'A'                  1:32.00    1:32.80   10  
     1) Jeffrey Roddin M37              2) John Feinstein M50             
     3) J Clay Britt M45                4) Erik Osborn M38                
       22.40    48.15  1:10.46  1:32.80                                    
  7 Team Illinois Masters  'A'                        1:34.00    1:32.90    8  
     1) Jim Tuchler M41                 2) Dennis Huening M41             
     3) David Tuchler M47               4) John Pratt M43                 
       22.90    46.31  1:10.68  1:32.90                                    
  8 Colorado Masters Swimming  'B'                    1:32.40    1:33.31    6  
     1) Mark Johnston M45               2) Greg Scott M46                 
     3) Randy Cox M43                   4) David Fuller M41               
       23.32    47.21  1:09.98  1:33.31                                    
  9 North Carolina Masters Swimmin  'A'               1:34.00    1:33.89    4  
     1) Andrew Farrell M35              2) Dan Fritsch M42                
     3) John Colvard M43                4) Peter Hollett M46              
       22.64    46.42  1:11.21  1:33.89                                    
 10 Fort Lauderdale Aquatics  'A'                     1:30.79    1:34.79    2  
     1) Rafael Segarra M42              2) Reggie Lacoursiere M39         
     3) Andy Fischer M39                4) Peer Snoep M40                 
       23.98    47.13  1:11.46  1:34.79                                    
 11 Niagara District Masters  'A'                     1:35.00    1:35.89  
     1) James Nusall M35                2) Jim Matysek M46                
     3) Bruce Gianniny M55              4) Randy Mayall M40               
       23.61    48.34  1:12.73  1:35.89                                    
 12 Virginia Masters Swim Team  'A'                   1:35.00    1:37.40  
     1) Cyle Sage M40                   2) A Miller M42                   
     3) Michael Slowey M48              4) Chris Stevenson M41            
       24.87    48.83  1:14.56  1:37.40                                    
 13 Los Angeles Peninsula Swimmers  'A'               1:42.00    1:40.72  
     1) Chuck Ponthier M43              2) Michael Sullivan M50           
     3) Kenneth Shoor M57               4) Charlie Raine M46              
       21.85    47.47  1:13.15  1:40.72                                    
 14 Gold Coast Masters  'C'                           1:49.00    1:43.91  
     1) Christopher Digilio M43         2) Jeff Baker M49                 
     3) Arnaldo Santiago M37            4) Glen Hanks M35                 
       26.36    52.99  1:17.39  1:43.91                                    
 15 Colorado Masters Swimming  'C'                    1:41.90    1:45.91  
     1) Thomas Joyner M41               2) Tim Varner M55                 
     3) David Dodge M60                 4) Christopher Nolte M49          
       25.73    54.23  1:21.72  1:45.91                                    
 
Men 35+ 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
        NATL: N 1:35.56   5/17/2002 TEAM TYR                                   
                         J SMITH, D PUTTERMAN, R KILLEEN, C CAVANAGH       
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Gold Coast Masters  'A'                           1:40.20    1:39.15   22  
     1) Jim Harper M38                  2) Sean Frampton M39              
     3) Viktor Frengut M36              4) Todd Pace M37                  
       30.03    53.92  1:18.32  1:39.15                                    
  2 Colorado Masters Swimming  'A'                    1:38.50    1:40.05   18  
     1) Paul Smith M46                  2) Randy Cox M43                  
     3) Richard Hess M51                4) John Smith M44                 
       26.60    54.69  1:19.06  1:40.05                                    
  3 Jersey Area Masters  'A'                          2:35.00    1:41.66   16  
     1) Robert Gannon M41               2) Andrew Lippitt M36             
     3) Steve Hiltabiddle M39           4) William Segal M41              
       27.51    56.74  1:19.70  1:41.66                                    
  4 Team Illinois Masters  'A'                        1:45.00    1:43.06   14  
     1) Dennis Huening M41              2) Jim Tuchler M41                
     3) John Pratt M43                  4) Robert Young M41               
       28.71    55.68  1:19.67  1:43.06                                    
  5 Virginia Masters Swim Team  'A'                   1:43.00    1:45.63   12  
     1) Chris Stevenson M41             2) Michael Slowey M48             
     3) Cyle Sage M40                   4) A Miller M42                   
       25.30    54.71  1:21.18  1:45.63                                    
  6 Gold Coast Masters  'B'                           1:48.40    1:46.99   10  
     1) Larry Caldwell M41              2) Terry Lage M38                 
     3) Jonathan Olsen M43              4) Kevin Semisch M39              
       28.71    59.94  1:25.09  1:46.99                                    
  7 Fort Lauderdale Aquatics  'A'                     1:44.05    1:47.21    8  
     1) Reggie Lacoursiere M39          2) Rafael Segarra M42             
     3) Ryan McNear M36                 4) Andy Fischer M39               
       28.15    59.04  1:22.47  1:47.21                                    
  8 North Carolina Masters Swimmin  'A'               1:46.00    1:47.37    6  
     1) Matthew Cook M36                2) John Colvard M43               
     3) Dan Fritsch M42                 4) Andrew Farrell M35             
       29.09  1:00.46  1:25.06  1:47.37                                    
  9 Terrapin Masters  'A'                             1:49.30    1:47.57    4  
     1) Curt Reynolds M45               2) Charles Hoffman M55            
     3) Michael Lee M39                 4) Andrew Ellis M37               
       27.14    59.15  1:24.36  1:47.57                                    
 10 Niagara District Masters  'A'                     1:51.00    1:48.21    2  
     1) Randy Mayall M40                2) William Heinemann M48          
     3) James Nusall M35                4) Bruce Gianniny M55             
       28.66    58.58  1:23.92  1:48.21                                    
 11 New England Masters  'A'                          1:54.79    1:51.65  
     1) Ethan Saulnier M36              2) Stephen Holmes M35             
     3) Jay Jones M59                   4) Matthew Gilson M38             
       26.64    58.93  1:28.18  1:51.65                                    
 12 Shoals Sharks Masters  'A'                        2:00.00    1:59.46  
     1) Steven Whitson M44              2) Keith Haden M44                
     3) Don Anderson M41                4) Tim Zuelke M47                 
       30.15  1:01.88  1:30.11  1:59.46                                    
 13 Florida Aquatic Combined Team  'A'                1:49.81    2:02.21  
     1) Steven Whitney M53              2) Paul Plackis M51               
     3) Michael Smith M44               4) D Scott Wells M45              
       34.45  1:12.28  1:38.90  2:02.21                                    
 14 Los Angeles Peninsula Swimmers  'A'               1:43.81    2:03.94  
     1) Charlie Raine M46               2) Kenneth Shoor M57              
     3) Michael Sullivan M50            4) James Press M59                
       33.71  1:06.20  1:35.63  2:03.94                                    
 15 Fort Lauderdale Aquatics  'B'                     1:46.21    2:06.24  
     1) Tec Clark M38                   2) Eduardo Fugiwara M36           
     3) Michael Dillon M41              4) Juan Carrasco M41              
       37.19  1:12.70  1:39.09  2:06.24                                    
 16 Gold Coast Masters  'D'                           2:19.00    2:14.42  
     1) Glen Hanks M35                  2) Michael Taylor M44             
     3) Everitt Phillips M37            4) Miguel Dorante M44             
       34.34  1:12.42  1:45.64  2:14.42                                    
 -- Gold Coast Masters  'C'                           1:58.00         DQ  
     1) Mark Kowalak M38                2) Ricardo Valdivia M41           
     3) Steve Hicks M40                 4) Gregg Sherman M39              
       28.02    57.47  1:25.48       DQ                                    
 -- Montgomery Ancient Mariners  'A'                  1:42.00         DQ  
     1) J Clay Britt M45                2) Jeffrey Roddin M37             
     3) John Feinstein M50              4) Erik Osborn M38                
       24.80    52.37  1:18.49       DQ                                    
 
Men 45+ 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
        NATL: N 1:30.12   4/25/2004 ILLINOIS MSTRS                             
                         J MARTIN, T MCCABE, B BATEMAN, K LANGE            
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Team Illinois Masters  'A'                        1:34.00    1:32.46   22  
     1) Ted Soltys M45                  2) Jim Rowland M45                
     3) Charles Groen M46               4) Dave Gibson M45                
       23.55    46.65  1:09.69  1:32.46                                    
  2 North Carolina Masters Swimmin  'A'               1:33.00    1:33.29   18  
     1) Jon Blank M45                   2) Jonathan Klein M48             
     3) Donald Gilchrist M52            4) Robert Schmitz M53             
       23.05    45.48  1:09.29  1:33.29                                    
  3 Gold Coast Masters  'A'                           1:34.00    1:35.37   16  
     1) Craig Burns M53                 2) John Grzeszczak M47            
     3) David Hoffman M54               4) Ambrose Gaines M47             
       23.97    47.07  1:13.95  1:35.37                                    
  4 Los Angeles Peninsula Swimmers  'A'               1:38.00    1:39.16   14  
     1) Buzz Harper M46                 2) Duncan Mc Bride M51            
     3) Victor Wagoner M50              4) Fram Virjee M45                
       25.23    50.27  1:15.05  1:39.16                                    
  5 North Carolina Masters Swimmin  'B'               1:42.00    1:40.02   12  
     1) Fred Ferroggiaro M52            2) George Corrigan M53            
     3) Charles Van Der Horst M54       4) Richard Bober M55              
       24.85    51.42  1:15.73  1:40.02                                    
  6 Georgia  'A'                                      1:45.00    1:44.91   10  
     1) Dieter Freer M48                2) Richard Bailey M52             
     3) Edward Saltzman M55             4) Berry Hamilton M53             
       27.21    51.77  1:20.22  1:44.91                                    
  7 Florida Aquatic Combined Team  'A'                1:41.93    1:47.76    8  
     1) Steven Whitney M53              2) Randy Magin M57                
     3) Paul Plackis M51                4) D Scott Wells M45              
       26.00    52.99  1:23.98  1:47.76                                    
  8 Gold Coast Masters  'B'                           1:43.40    1:48.03    6  
     1) Lars Ferron M50                 2) Randy Nutt M46                 
     3) Chris Burt M51                  4) Blaise O'Neill M48             
       27.41    52.39  1:19.42  1:48.03                                    
 -- Fort Lauderdale Aquatics  'A'                     1:30.99         DQ  
     1) Joseph Gentile M45              2) Marty Hendrick M48             
     3) Patrick Lapaire M46             4) Tim Erickson M49               
       23.55    48.21  1:15.63       DQ                                    
 
Men 45+ 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
        NATL: N 1:40.79    5/2/2004 NCMS                                       
                         F LEHMAN, T DIMSDALE, B MALLETTE, J KLEIN         
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 North Carolina Masters Swimmin  'A'               1:44.00    1:41.95   22  
     1) Jonathan Klein M48              2) Jon Blank M45                  
     3) Donald Gilchrist M52            4) Robert Schmitz M53             
       26.26    53.32  1:18.74  1:41.95                                    
  2 Team Illinois Masters  'A'                        1:46.00    1:43.57   18  
     1) Dave Gibson M45                 2) Charles Groen M46              
     3) Ted Soltys M45                  4) Jim Rowland M45                
       27.21    56.01  1:20.67  1:43.57                                    
  3 Los Angeles Peninsula Swimmers  'A'               1:53.70    1:48.50   16  
     1) Buzz Harper M46                 2) Victor Wagoner M50             
     3) Duncan Mc Bride M51             4) Fram Virjee M45                
       29.17    57.94  1:23.98  1:48.50                                    
  4 Colorado Masters Swimming  'A'                    1:50.90    1:49.37   14  
     1) John Hughes M52                 2) Greg Scott M46                 
     3) Mark Johnston M45               4) Christopher Nolte M49          
       30.18    59.83  1:24.89  1:49.37                                    
  5 Gold Coast Masters  'A'                           1:50.50    1:51.14   12  
     1) Chris Burt M51                  2) John Grzeszczak M47            
     3) Craig Burns M53                 4) Jeffrey Service M49            
       30.76  1:00.02  1:25.57  1:51.14                                    
  6 Georgia  'A'                                      1:57.00    1:51.45   10  
     1) Richard Bailey M52              2) Berry Hamilton M53             
     3) Rob Copeland M49                4) Dieter Freer M48               
       28.96    59.16  1:25.25  1:51.45                                    
  7 North Carolina Masters Swimmin  'B'               1:55.00    1:55.39    8  
     1) Richard Bober M55               2) Terrence Lee M56               
     3) Charles Van Der Horst M54       4) Jerry Clark M68                
       29.54  1:01.22  1:29.81  1:55.39                                    
  8 New England Masters  'A'                          1:57.90    1:58.45    6  
     1) David Bright M53                2) Bruce Mohl M60                 
     3) Laszlo Eger M60                 4) Robert Bertrand M57            
       29.71  1:01.28  1:31.93  1:58.45                                    
  9 Pacific Northwest Aquatics  'A'                   1:55.50    1:58.58    4  
     1) James Littlefield M46           2) Steven Peterson M59            
     3) Frank Leonard M51               4) Frederick Graham M49           
       29.67  1:02.43  1:33.01  1:58.58                                    
 10 Fort Lauderdale Aquatics  'A'                     1:46.05    2:04.82    2  
     1) Marty Hendrick M48              2) Tim Erickson M49               
     3) Joseph Gentile M45              4) Glenn Schrager M49             
       29.97  1:02.59  1:29.67  2:04.82                                    
 11 Niagara District Masters  'A'                     2:14.00    2:09.60  
     1) John Hodgson M72                2) Jim Matysek M46                
     3) Bill Beyerbach M51              4) Jack Van Landingham M72        
       37.64  1:07.31  1:39.57  2:09.60                                    
 12 Gold Coast Masters  'B'                           2:00.00    2:15.26  
     1) Blaise O'Neill M48              2) John Shipman M48               
     3) Lars Ferron M50                 4) Kendall Shoffner M49           
       38.57  1:12.47  1:41.91  2:15.26                                    
 
Men 55+ 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
        NATL: N 1:35.36   5/20/2001 OLYMPIC CLUB                               
                         J ELDER, T BIRNIE, R STRAND, S CLARK              
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Gold Coast Masters  'A'                           1:45.00    1:41.14   22  
     1) Jose Ferraz M61                 2) Scott Woodburn M62             
     3) Jerry Greenberg M64             4) George Schmidt M56             
       25.07    50.98  1:17.09  1:41.14                                    
  2 Michigan Masters  'A'                             1:43.06    1:42.40   18  
     1) Chuck Olson M56                 2) Richard Chaney M55             
     3) Gregory Pash M58                4) Leonard Brockhahn M55          
       24.77    51.21  1:18.10  1:42.40                                    
  3 Walnut Creek Masters  'A'                         1:45.00    1:43.63   16  
     1) James De Lacy M59               2) D Craig Dennis M60             
     3) Robert Olson M61                4) A Emory Haworth M70            
       23.99    48.77  1:14.24  1:43.63                                    
  4 New England Masters  'A'                          1:50.30    1:45.35   14  
     1) Robert Bertrand M57             2) Laszlo Eger M60                
     3) Jay Jones M59                   4) Bruce Mohl M60                 
       27.01    54.73  1:20.47  1:45.35                                    
  5 Florida Aquatic Combined Team  'A'                1:46.25    1:47.09   12  
     1) James Redic M59                 2) Peter Nickodem M56             
     3) William Wallace M61             4) J Nathan Leech M57             
       27.73    54.02  1:20.83  1:47.09                                    
  6 Fort Lauderdale Aquatics  'A'                     1:40.52    1:48.84   10  
     1) David Quiggin M61               2) James Ward M67                 
     3) Ed Webb M60                     4) Joel Burns M60                 
       24.90    55.42  1:22.65  1:48.84                                    
  7 Colorado Masters Swimming  'A'                    1:51.60    1:52.45    8  
     1) Percy Ballantine M61            2) William Burson M61             
     3) George Page M60                 4) Dayton Voorhees M60            
       30.61    50.29  1:26.39  1:52.45                                    
 -- Gold Coast Masters  'B'                           1:55.50         DQ  
     1) Roger Parsons M59               2) Geir Ingolfsrud M63            
     3) Tony Riker M61                  4) James Mogal M60                
       29.30    57.93  1:30.14       DQ                                    
 
Men 55+ 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
        NATL: N 1:47.32   5/20/2001 THE OLYMPIC CLB                            
                         T BIRNIE, R STRAND, J ELDER, S CLARK              
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Gold Coast Masters  'A'                           1:58.60    1:56.80   22  
     1) George Schmidt M56              2) Scott Woodburn M62             
     3) Jose Ferraz M61                 4) Jerry Greenberg M64            
       29.57  1:02.97  1:31.27  1:56.80                                    
  2 Michigan Masters  'A'                             1:59.00    1:56.95   18  
     1) Richard Chaney M55              2) Gregory Pash M58               
     3) Leonard Brockhahn M55           4) Chuck Olson M56                
       31.18  1:04.96  1:32.79  1:56.95                                    
  3 Florida Aquatic Combined Team  'A'                1:57.68    1:57.52   16  
     1) Randy Magin M57                 2) J Nathan Leech M57             
     3) James Redic M59                 4) Glenn Woodsum M59              
       32.03  1:03.58  1:33.51  1:57.52                                    
  4 Fort Lauderdale Aquatics  'A'                     1:55.73    2:00.45   14  
     1) David Quiggin M61               2) Ed Webb M60                    
     3) Joel Burns M60                  4) Michael Koonin M56             
       30.89  1:06.24  1:33.69  2:00.45                                    
  5 Walnut Creek Masters  'A'                         2:00.00    2:01.54   12  
     1) James De Lacy M59               2) D Craig Dennis M60             
     3) Robert Olson M61                4) A Emory Haworth M70            
       30.83  1:04.06  1:32.00  2:01.54                                    
  6 Gold Coast Masters  'B'                           2:23.90    2:14.30   10  
     1) Roger Parsons M59               2) Tony Riker M61                 
     3) Ken Beier M56                   4) James Mogal M60                
       34.67  1:10.93  1:46.71  2:14.30                                    
  7 Colorado Masters Swimming  'A'                    2:20.00    2:18.67    8  
     1) George Page M60                 2) Dayton Voorhees M60            
     3) William King M61                4) Percy Ballantine M61           
       36.06  1:14.65  1:46.36  2:18.67                                    
  8 Gold Coast Masters  'C'                           2:36.00    2:55.70    6  
     1) Geir Ingolfsrud M63             2) James Kelley M55               
     3) Philip Lustig III M62           4) George Busse M74               
       40.66  1:22.77  2:19.53  2:55.70                                    
 
Men 65+ 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
        NATL: N 1:46.65   5/20/2001 TEAM TEXAS                                 
                         E FERGUSON, G JOHNSTON, C BALDWIN, B BAILIE       
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Florida Aquatic Combined Team  'A'                1:56.25    1:57.01   22  
     1) Douglas Brown M67               2) Karl Wiedamann M67             
     3) Donald Puchalski M67            4) Michael Stollmeyer M68         
       28.69    57.56  1:27.20  1:57.01                                    
  2 Gold Coast Masters  'A'                           1:55.30    2:03.19   18  
     1) Cav Cavanaugh M70               2) Leonard Silverstein M71        
     3) Alan Rapperport M72             4) David McIntyre M68             
       25.66  1:06.62  1:36.08  2:03.19                                    
  3 Colorado Masters Swimming  'A'                    2:15.00    2:27.96   16  
     1) Mark Plummer M69                2) Bing Reynolds M65              
     3) Dennis O'Brien M70              4) Bob Patten M71                 
       36.55  1:17.93  1:49.96  2:27.96                                    
 
Men 65+ 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
        NATL: N 2:04.32   5/20/2001 TEAM TEXAS                                 
                         G JOHNSTON, C BALDWIN, B BAILIE, G FERGUSON       
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Florida Aquatic Combined Team  'A'                2:14.82    2:16.01   22  
     1) Donald Puchalski M67            2) Karl Wiedamann M67             
     3) Charles Kilbourne M66           4) Michael Stollmeyer M68         
       36.67  1:11.40  1:46.71  2:16.01                                    
  2 Gold Coast Masters  'A'                           2:18.20    2:23.59   18  
     1) Alan Rapperport M72             2) Leonard Silverstein M71        
     3) David McIntyre M68              4) Cav Cavanaugh M70              
       36.76  1:25.36  1:56.58  2:23.59                                    
  3 Colorado Masters Swimming  'A'                    2:28.00    2:35.03   16  
     1) Bing Reynolds M65               2) Bob Patten M71                 
     3) Dennis O'Brien M70              4) Mark Plummer M69               
       47.92  1:25.76  1:58.42  2:35.03                                    
  4 Florida Maverick Masters  'A'                     3:06.00    2:45.37   14  
     1) Paul Hutinger M81               2) Charles Schlegel M76           
     3) Charles Weatherbee M73          4) Harrison Homans M78            
       42.30  1:25.04  2:01.55  2:45.37                                    
 
Men 75+ 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
        NATL: N 2:14.12   1/31/1998 OREGON                                     
                         E WALTER, G HUESTIS, G YOUNG, A HOLDEN            
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Gold Coast Masters  'A'                           2:31.00    2:34.34   22  
     1) Donald Sonia M76                2) Robert Spaulding M84           
     3) Joaquin Silverio M79            4) Snag Holmes M77                
       30.00  1:14.14  1:56.61  2:34.34                                    
  2 Florida Maverick Masters  'A'                     2:35.00    2:38.14   18  
     1) Paul Hutinger M81               2) Brud Cleaveland M88            
     3) Harrison Homans M78             4) Charles Schlegel M76           
       40.39  1:21.53  2:04.44  2:38.14                                    
Sponsor #29Sponsor #33Sponsor #43Sponsor #21Sponsor #47
Sponsor #14Sponsor #45Sponsor #50Sponsor #36Sponsor #44Sponsor #52Sponsor #51
Sponsor #35Sponsor #49Sponsor #13Sponsor #42Sponsor #25Sponsor #41Sponsor #20