2006 Short Course National Championships

Men's Results - Age 80-84

Final Results

Men 80-84 50 Yard Freestyle
===============================================================================
        NATL: N 31.09    5/1/1994 WOODROW BOWERSOCK                            
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Robert Sigersmith         81 FACT                   36.93      36.25   11  
  2 Robert Spaulding          84 GOLD                   43.46      42.83    9  
 
Men 80-84 100 Yard Freestyle
===============================================================================
        NATL: N 1:10.76   8/14/1999 RAY TAFT                                   
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Robert Sigersmith         81 FACT                 1:28.12    1:26.42   11  
       39.26  1:26.42                                                      
  2 Robert Spaulding          84 GOLD                 1:38.05    1:46.57    9  
       49.03  1:46.57                                                      
 
Men 80-84 200 Yard Freestyle
===============================================================================
        NATL: N 2:42.10   3/25/2000 RAY TAFT                                   
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Robert Sigersmith         81 FACT                 3:18.31    3:23.08   11  
       41.05  1:33.67  2:30.36  3:23.08                                    
  2 James Edwards             83 NEM                  3:22.00    3:44.15    9  
       46.66  1:42.84  2:43.94  3:44.15                                    
  3 Doug Strong               81 DOC                  3:37.12    3:54.74    8  
  4 Robert Spaulding          84 GOLD                 4:01.80    4:19.33    7  
       53.68  1:56.04  3:04.20  4:19.33                                    
 
Men 80-84 500 Yard Freestyle
===============================================================================
        NATL: N 7:20.34   8/14/1999 RAY TAFT                                   
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Robert Sigersmith         81 FACT                 9:13.19    9:19.65   11  
       44.41  1:39.15  2:38.21  3:37.22  4:37.32  5:35.55  6:33.71  7:31.26
     8:27.01  9:19.65                                                      
  2 James Edwards             83 NEM                  8:45.00    9:40.34    9  
       46.83  1:43.99  2:43.31  3:42.88  4:42.13  5:41.29  6:41.34  7:42.19
     8:42.24  9:40.34                                                      
 
Men 80-84 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
        NATL: N 15:30.69   4/30/2000 RAY TAFT                                  
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Robert Sigersmith         81 FACT                19:28.08   19:10.52   11  
       46.85  1:44.13  2:43.58  3:43.25  4:42.47  5:42.12  6:39.81  7:38.62
     8:37.89  9:36.00 10:34.72 11:32.67 12:31.38 13:29.27 14:28.41 15:26.28
    16:24.08 17:21.60 18:18.72 19:10.52                                    
  2 James Edwards             83 NEM                 17:30.00   19:23.53    9  
       47.36  1:42.27  2:40.91  3:38.98  4:37.81  5:36.49  6:36.12  7:35.70
     8:35.67  9:35.71 10:35.49 11:35.87 12:35.38 13:34.86 14:33.94 15:33.92
    16:33.03 17:31.15 18:28.84 19:23.53                                    
  3 Doug Strong               81 DOC                 21:22.10   22:09.30    8  
     1:05.27  2:18.13  3:30.43  4:39.74  5:49.18  6:58.25  8:07.05  9:15.92
    10:23.83 11:31.69 12:38.77 13:44.83 14:50.58 15:55.98 17:01.13 18:05.97
    19:09.97 20:11.81 21:11.41 22:09.30                                    
 
Men 80-84 1650 Yard Freestyle
===============================================================================
        NATL: N 26:05.99   4/13/2003 JURGEN SCHMIDT                            
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Robert Sigersmith         81 FACT                30:19.78   32:27.82   11  
       50.51  1:48.95  2:48.57  3:48.26  4:47.65  5:46.03  6:44.64  7:43.70
     8:41.90  9:40.59 10:38.86 11:37.48 12:35.91 13:34.00 14:32.87 15:32.12
    16:31.29 17:31.01 18:30.32 19:31.60 20:31.74 21:31.86 22:32.36 23:32.44
    24:32.28 25:33.50 26:33.84 27:33.87 28:33.65 29:33.22 30:32.96 31:32.81
    32:27.82
  2 James Edwards             83 NEM                 32:30.00   32:57.90    9  
       50.56  1:47.54  2:47.72  3:47.73  4:47.71  5:46.87  6:46.09  7:45.39
     8:44.79  9:44.40 10:43.81 11:44.36 12:44.56 13:44.90 14:45.16 15:44.97
    16:45.51 17:46.40 18:47.11 19:48.42 20:49.37 21:50.15 22:50.08 23:50.97
    24:51.82 25:52.33 26:53.60 27:55.65 28:57.50 29:58.62 30:59.52 32:00.23
    32:57.90
 
Men 80-84 50 Yard Backstroke
===============================================================================
        NATL: N 37.39   8/14/1999 RAY TAFT                                     
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Paul Hutinger             81 FMM                    39.80      43.94   11  
  2 James Hiers               81 FACT                   51.24      49.31    9  
 
Men 80-84 100 Yard Backstroke
===============================================================================
        NATL: N 1:24.23   4/30/2000 RAY TAFT                                   
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Paul Hutinger             81 FMM                  1:38.00    1:36.30   11  
       47.05  1:36.30                                                      
  2 James Hiers               81 FACT                 2:03.08    1:56.15    9  
 -- James Edwards             83 NEM                  1:49.00         DQ  
 
Men 80-84 200 Yard Backstroke
===============================================================================
        NATL: N 3:06.53   4/30/2000 RAY TAFT                                   
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Paul Hutinger             81 FMM                  3:35.00    3:36.46   11  
       48.38  1:42.32  2:40.42  3:36.46                                    
  2 James Hiers               81 FACT                 4:27.22    4:13.69    9  
       54.68  1:57.19  4:13.69                                             
  3 James Edwards             83 NEM                  4:15.00    4:16.80    8  
       56.00  2:01.24  3:10.29  4:16.80                                    
  4 Doug Strong               81 DOC                  5:07.06    5:25.84    7  
     1:18.27  2:40.21  4:02.56  5:25.84                                    
 
Men 80-84 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
        NATL: N 41.30   3/15/1998 ALDO DA ROSA                                 
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Robert Spaulding          84 GOLD                   52.61      54.78   11  
 
Men 80-84 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
        NATL: N 1:31.10   4/18/2001 MAX VON ISSER                              
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
 -- Robert Spaulding          84 GOLD                 2:03.61         DQ  
 
Men 80-84 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
        NATL: N 3:28.19   4/19/1998 ALDO DA ROSA                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Robert Spaulding          84 GOLD                 5:09.31    5:16.57   11  
     1:10.60  2:31.15  3:55.46  5:16.57                                    
 
Men 80-84 50 Yard Butterfly
===============================================================================
        NATL: N 36.46   5/16/1999 ANDREW HOLDEN                                
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Paul Hutinger             81 FMM                    42.00      48.02   11  
 
Men 80-84 100 Yard Butterfly
===============================================================================
        NATL: N 1:30.06   5/16/1999 ANDREW HOLDEN                              
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Paul Hutinger             81 FMM                  1:50.00    1:59.71   11  
       55.42  1:59.71                                                      
  2 Doug Strong               81 DOC                  2:47.53    3:33.99    9  
     1:29.30  3:33.99                                                      
 
Men 80-84 200 Yard Butterfly
===============================================================================
        NATL: N 3:32.97   3/16/1997 ANTON CERER                                
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Paul Hutinger             81 FMM                  4:20.00    4:36.15   11  
       59.64  2:09.79  3:25.97  4:36.15                                    
  2 Doug Strong               81 DOC                  7:00.65    8:33.65    9  
     2:04.76  4:33.54  6:47.77  8:33.65                                    
 
Men 80-84 400 Yard IM
===============================================================================
        NATL: N 7:03.09   4/19/1998 ALDO DA ROSA                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Doug Strong               81 DOC                 11:40.86   15:17.59   11  
     1:47.25  5:49.57  7:26.69  8:59.51 11:08.03 13:13.03 14:17.64 15:17.59
Sponsor #20Sponsor #51Sponsor #33Sponsor #42Sponsor #41
Sponsor #14Sponsor #43Sponsor #45Sponsor #13Sponsor #29Sponsor #47Sponsor #25
Sponsor #50Sponsor #52Sponsor #49Sponsor #36Sponsor #21Sponsor #44Sponsor #35