2006 Short Course National Championships

Men's Results - Age 60-64

Final Results

Men 60-64 50 Yard Freestyle
===============================================================================
        NATL: N 23.28   5/18/1997 JEFF FARRELL                                 
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Robert Smith              62 OREG                   24.30      24.11   11  
  2 David Quiggin             61 FLAQ                   24.60      24.84    9  
  3 Bruce Mohl                60 NEM                    25.00      25.00    8  
  4 Jose Ferraz               61 GOLD                   25.00      25.09    7  
  5 D Craig Dennis            60 WCM                    25.51      25.29    6  
  6 Donald Galine             60 SMMM                   25.88      25.44    5  
  7 Robert Olson              61 WCM                    24.90      25.48    4  
  8 Dayton Voorhees           60 CMS                    27.00      26.44    3  
  9 Yaroslav Novitskiy        61 ASM                    25.50      26.45    2  
 10 Kenneth Bergquist         61 FLAQ                   26.81      26.47    1  
 11 Steve Wolcott             60 UNAT                   27.55      26.50  
 11 Peter Straka              63 TYMS                   27.04      26.50  
 13 Jerry Greenberg           64 GOLD                   28.20      26.66  
 14 Thomas Boak               62 WMST                   27.10      26.70  
 15 William Wallace           61 FACT                   27.84      27.08  
 16 James Mogal               60 GOLD                   28.19      27.81  
 17 George Page               60 CMS                    28.20      28.34  
 18 Roger Glass               60 UNAT                   28.41      28.55  
 19 Geir Ingolfsrud           63 GOLD                   28.00      29.06  
 20 John Pohlmann             62 IM                     32.75      31.29  
 21 Tom Woods                 63 VMST                   33.00      33.69  
 22 Steve Smith               60 MOST                   35.64      39.20  
 
Men 60-64 100 Yard Freestyle
===============================================================================
        NATL: N 52.03   5/18/1997 JEFF FARRELL                                 
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 D Craig Dennis            60 WCM                    57.67      55.41   11  
       26.77    55.41                                                      
  2 Robert Strand             60 TOC                    54.75      55.67    9  
       27.92    55.67                                                      
  3 Donald Galine             60 SMMM                   56.28      55.91    8  
       27.03    55.91                                                      
  4 Jose Ferraz               61 GOLD                   56.50      56.08    7  
       26.99    56.08                                                      
  5 Robert Olson              61 WCM                    58.10      58.55    6  
       27.91    58.55                                                      
  6 Yaroslav Novitskiy        61 ASM                    56.30      59.13    5  
       28.03    59.13                                                      
  7 Scott Woodburn            62 GOLD                 1:01.50    1:00.01    4  
       28.78  1:00.01                                                      
  8 Dayton Voorhees           60 CMS                  1:02.00    1:00.02    3  
       29.12  1:00.02                                                      
  9 William Burson            61 CMS                  1:03.00    1:00.19    2  
       28.86  1:00.19                                                      
 10 Steve Wolcott             60 UNAT                 1:03.21    1:00.62    1  
       29.02  1:00.62                                                      
 11 James Mogal               60 GOLD                 1:03.05    1:01.97  
       30.61  1:01.97                                                      
 12 Geir Ingolfsrud           63 GOLD                 1:02.00    1:03.56  
       30.75  1:03.56                                                      
 13 Steve Smith               60 MOST                 1:29.00    1:38.61  
       42.05  1:38.61                                                      
 
Men 60-64 200 Yard Freestyle
===============================================================================
        NATL: N 1:59.62   5/18/1997 JEFF FARRELL                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 David Quiggin             61 FLAQ                 2:04.20    2:01.56   11  
       28.67    59.41  1:31.10  2:01.56                                    
  2 Bruce Mohl                60 NEM                  2:04.00    2:06.35    9  
       28.18    59.02  1:31.13  2:06.35                                    
  3 William Burson            61 CMS                  2:18.00    2:11.78    8  
       30.44  1:04.06  1:38.61  2:11.78                                    
  4 Jose Ferraz               61 GOLD                 2:12.00    2:11.79    7  
       30.01  1:01.79  1:35.44  2:11.79                                    
  5 Steve Wolcott             60 UNAT                 2:24.56    2:14.13    6  
  6 Scott Woodburn            62 GOLD                 2:22.00    2:15.59    5  
       30.72  1:04.38  1:39.94  2:15.59                                    
  7 Ed Webb                   60 FLAQ                 2:20.00    2:16.93    4  
       31.05  1:04.71  1:40.97  2:16.93                                    
  8 James Mogal               60 GOLD                 2:21.11    2:23.01    3  
       32.72  1:08.79  1:46.52  2:23.01                                    
  9 Dayton Voorhees           60 CMS                  2:30.00    2:28.13    2  
       33.55  1:10.69  1:49.59  2:28.13                                    
 10 Richard Monahan           64 METR                 2:34.67    2:36.74    1  
       35.89  1:15.82  1:56.69  2:36.74                                    
 11 Tom Woods                 63 VMST                 2:30.00    2:41.73  
       38.21  1:19.34  2:00.44  2:41.73                                    
 12 Rick Trevison             63 FACT                 2:47.00    2:48.25  
       39.17  1:22.40  2:06.54  2:48.25                                    
 
Men 60-64 500 Yard Freestyle
===============================================================================
        NATL: N 5:35.28   4/14/2002 TOM LANDIS                                 
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Michael McColly           60 PNA                  5:45.00    5:45.16   11  
       31.07  1:04.81  1:39.76  2:14.97  2:50.23  3:25.47  4:00.79  4:36.42
     5:11.31  5:45.16                                                      
  2 William Burson            61 CMS                  6:20.00    5:54.03    9  
       31.86  1:06.97  1:42.64  2:18.87  2:55.14  3:31.27  4:07.71  4:44.31
     5:20.35  5:54.03                                                      
  3 Larry Raffaelli           63 VCM                  6:20.00    6:01.78    8  
       33.66  1:10.28  1:48.89  2:26.44  3:03.53  3:40.81  4:16.76  4:53.31
     5:28.94  6:01.78                                                      
  4 Sandy Galletly            63 SCAQ                 6:05.75    6:03.53    7  
       34.55  1:10.76  1:47.38  2:24.46  3:01.40  3:38.21  4:14.85  4:51.93
     5:28.31  6:03.53                                                      
  5 Joe Buys                  61 MICH                 6:16.43    6:13.99    6  
       32.38  1:07.95  1:45.37  2:23.80  3:02.08  3:40.43  4:19.28  4:58.38
     5:37.63  6:13.99                                                      
  6 Laszlo Eger               60 NEM                  6:12.00    6:14.27    5  
       33.70  1:10.22  1:47.69  2:25.86  3:03.82  3:42.06  4:20.31  4:59.02
     5:37.36  6:14.27                                                      
  7 Tom Woods                 63 VMST                 6:45.00    6:57.51    4  
       38.87  1:20.41  2:02.13  2:43.31  3:26.11  4:07.87  4:50.07  5:32.28
     6:15.05  6:57.51                                                      
  8 Richard Monahan           64 METR                 7:07.78    7:09.84    3  
       37.87  1:20.75  2:03.58  2:47.34  3:30.87  4:14.58  4:58.29  5:42.13
     6:26.53  7:09.84                                                      
  9 Rick Trevison             63 FACT                 7:30.00    7:43.75    2  
       42.62  1:27.90  2:14.56  3:01.88  3:50.12  4:37.49  5:26.31  6:13.97
     7:00.89  7:43.75                                                      
 
Men 60-64 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
        NATL: N 11:31.46   5/18/2003 EDWARD CAZALET                            
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Michael McColly           60 PNA                 12:01.00   11:57.08   11  
       32.04  1:07.03  1:42.70  2:18.69  2:54.50  3:30.14  4:05.68  4:41.03
     5:16.76  5:52.81  6:29.15  7:05.20  7:42.63  8:19.10  8:55.44  9:32.03
    10:08.55 10:44.99 11:21.66 11:57.08                                    
  2 Larry Raffaelli           63 VCM                 12:55.00   12:22.26    9  
       36.04  1:14.16  1:51.80  2:28.84  3:07.25  3:45.51  4:23.12  5:01.63
     5:39.03  6:16.06  6:53.23  7:31.17  8:07.67  8:45.48  9:22.75 10:00.57
    10:37.23 11:14.11 11:48.89 12:22.26                                    
  3 Joe Buys                  61 MICH                13:14.00   13:01.71    8  
       33.04  1:09.83  1:47.17  2:25.36  3:03.73  3:42.94  4:22.54  5:02.13
     5:41.94  6:21.82  7:02.25  7:42.55  8:22.67  9:02.66  9:42.82 10:23.06
    11:02.59 11:42.64 12:22.95 13:01.71                                    
  4 Ed Webb                   60 FLAQ                13:20.00   13:04.41    7  
       34.02  1:11.42  1:51.07  2:30.16  3:09.25  3:48.29  4:27.71  5:07.03
     5:46.63  6:26.20  7:05.49  7:45.30  8:25.32  9:05.63  9:45.93 10:26.24
    11:06.26 11:46.13 12:26.13 13:04.41                                    
  5 Scott Woodburn            62 GOLD                15:32.00   13:04.60    6  
       33.46  1:09.11  1:46.29  2:24.57  3:02.68  3:41.17  4:20.19  4:59.59
     5:38.50  6:18.43  6:58.01  7:37.89  8:17.93  8:58.59  9:39.49 10:20.17
    11:01.79 11:43.44 12:25.41 13:04.60                                    
  6 Thomas Mc Carty           60 TOC                 13:10.00   13:23.80    5  
       34.94  1:13.90  1:54.43  2:35.21  3:16.18  3:56.83  4:37.27  5:17.95
     5:58.70  6:39.87  7:20.82  8:01.43  8:41.95  9:22.25 10:03.41 10:43.89
    11:24.33 12:04.89 12:45.51 13:23.80                                    
  7 Yaroslav Novitskiy        61 ASM                 13:10.00   13:36.32    4  
       35.05  1:15.30  1:57.07  2:39.07  3:20.94  4:03.15  4:44.50  5:26.06
     6:07.45  6:48.94  7:28.98  8:10.44  8:50.45  9:31.53 10:11.28 10:52.89
    11:33.85 12:15.14 12:57.33 13:36.32                                    
  8 Tom Woods                 63 VMST                14:20.00   14:40.05    3  
       41.22  1:23.38  2:06.87  2:50.50  3:34.15  4:18.08  5:02.13  5:47.00
     6:31.48  7:16.07  8:01.24  8:45.53  9:29.63 10:14.16 10:58.91 11:43.12
    12:27.86 13:12.43 13:56.86 14:40.05                                    
  9 Rick Trevison             63 FACT                16:00.00   16:13.54    2  
       43.44  1:30.59  2:18.92  3:07.98  3:57.58  4:47.17  5:35.54  6:26.78
     7:16.91  8:05.70  8:56.52  9:46.66 10:36.57 11:24.50 12:15.61 13:03.95
    13:52.06 14:40.82 15:28.68 16:13.54                                    
 
Men 60-64 1650 Yard Freestyle
===============================================================================
        NATL: N 19:18.81   5/18/2003 SANDY GALLETLY                            
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 William Burson            61 CMS                 22:00.00   20:37.43   11  
       32.74  1:08.16  1:44.18  2:21.56  2:59.17  3:36.16  4:13.62  4:51.37
     5:29.45  6:07.32  6:44.96  7:23.09  8:00.93  8:38.62  9:16.38  9:53.93
    10:31.77 11:09.65 11:47.45 12:25.44 13:03.76 13:42.04 14:20.23 14:58.02
    15:35.66 16:14.29 16:52.03 17:29.85 18:08.16 18:46.70 19:24.83 20:02.24
    20:37.43
  2 Larry Raffaelli           63 VCM                 22:00.00   20:39.02    9  
       35.92  1:14.00  1:51.84  2:30.53  3:09.23  3:46.28  4:24.69  5:02.07
     5:39.69  6:17.71  6:55.57  7:33.18  8:11.00  8:49.17  9:27.09 10:04.32
    10:42.46 11:19.99 11:57.77 12:35.02 13:12.82 13:49.94 14:27.49 15:05.57
    15:42.66 16:20.94 16:59.24 17:36.72 18:14.96 18:53.03 19:31.13 20:06.58
    20:39.02
  3 Sandy Galletly            63 SCAQ                20:25.60   21:00.78    8  
       34.62  1:12.51  1:50.79  2:29.66  3:08.17  3:46.46  4:25.05  5:04.12
     5:42.73  6:21.43  6:59.89  7:38.70  8:17.68  8:56.37  9:35.17 10:13.88
    10:52.38 11:30.35 12:08.35 12:46.39 13:24.57 14:02.91 14:41.18 15:20.21
    15:58.76 16:37.11 17:14.93 17:53.07 18:31.10 19:09.25 19:46.99 20:24.70
    21:00.78
  4 Laszlo Eger               60 NEM                 22:15.00   22:04.62    7  
       34.78  1:13.58  1:53.00  2:32.48  3:11.99  3:50.86  4:30.19  5:09.72
     5:49.89  6:29.85  7:09.55  7:49.43  8:29.21  9:09.59  9:49.71 10:30.68
    11:11.02 11:51.91 12:32.21 13:13.36 13:53.76 14:34.52 15:14.65 15:55.79
    16:36.75 17:18.05 17:59.53 18:40.94 19:21.97 20:02.93 20:44.30 21:25.91
    22:04.62
  5 Thomas Mc Carty           60 TOC                 22:03.00   22:34.56    6  
       34.60  1:14.50  1:55.37  2:36.20  3:17.43  3:58.68  4:39.65  5:20.36
     6:01.26  6:42.15  7:22.94  8:03.46  8:44.50  9:26.38 10:07.89 10:49.89
    11:31.34 12:12.93 12:54.27 13:35.97 14:17.60 14:59.73 15:41.29 16:22.74
    17:04.57 17:46.91 18:28.77 19:10.65 19:52.21 20:33.70 21:14.89 21:55.60
    22:34.56
  6 James Mogal               60 GOLD                24:15.56   24:06.58    5  
       35.11  1:15.77  1:57.73  2:40.27  3:22.89  4:05.71  4:48.72  5:32.57
     6:16.20  7:00.43  7:45.05  8:29.53  9:13.15  9:57.44 10:41.81 11:26.49
    12:12.15 12:57.88 13:43.91 14:30.21 15:16.16 16:02.47 16:48.54 17:33.16
    18:18.64 19:04.11 19:49.13 20:33.77 21:18.16 22:03.06 22:46.60 23:29.97
    24:06.58
  7 Richard Monahan           64 METR                24:14.52   24:55.23    4  
       39.30  1:23.10  2:07.10  2:50.85  3:35.91  4:20.80  5:05.98  5:50.99
     6:36.04  7:21.24  8:06.75  8:52.43  9:38.33 10:24.31 11:10.49 11:56.98
    12:42.61 13:28.71 14:14.24 14:59.61 15:45.82 16:31.77 17:17.12 18:03.61
    18:49.26 19:35.26 20:20.96 21:07.38 21:53.69 22:39.56 23:25.53 24:11.08
    24:55.23
 
Men 60-64 50 Yard Backstroke
===============================================================================
        NATL: N 27.62   4/25/2004 ROBERT S SMITH                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Richard Burns             62 TAM                    28.00      28.81   11  
  2 Robert Smith              62 OREG                   28.50      28.87    9  
  3 Donald Galine             60 SMMM                   31.88      30.47    8  
  4 Jose Ferraz               61 GOLD                   31.80      32.49    7  
  5 Daniel Behr               61 BOZE                   33.00      33.37    6  
  6 David Dodge               60 CMS                    35.00      33.93    5  
  7 Peter Straka              63 TYMS                   35.10      35.18    4  
 
Men 60-64 100 Yard Backstroke
===============================================================================
        NATL: N 1:01.40   4/25/2004 RICHARD BURNS                              
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Richard Burns             62 TAM                  1:02.50    1:03.38   11  
       30.55  1:03.38                                                      
  2 Robert Smith              62 OREG                 1:04.00    1:04.41    9  
       30.63  1:04.41                                                      
  3 Donald Galine             60 SMMM                 1:07.88    1:07.61    8  
       33.08  1:07.61                                                      
  4 Michael McColly           60 PNA                  1:11.00    1:08.11    7  
       32.93  1:08.11                                                      
  5 Jose Ferraz               61 GOLD                 1:12.00    1:09.47    6  
       33.95  1:09.47                                                      
  6 David Dodge               60 CMS                  1:18.00    1:10.44    5  
       33.85  1:10.44                                                      
  7 David Quiggin             61 FLAQ                 1:09.45    1:11.20    4  
       34.87  1:11.20                                                      
  8 Hugh Roddin               64 ANCM                 1:12.80    1:11.92    3  
       36.37  1:11.92                                                      
  9 Daniel Behr               61 BOZE                 1:12.00    1:13.23    2  
       35.47  1:13.23                                                      
 10 Laszlo Eger               60 NEM                  1:13.00    1:13.49    1  
       34.95  1:13.49                                                      
 11 Larry Raffaelli           63 VCM                  1:13.00    1:14.91  
       37.47  1:14.91                                                      
 12 Peter Straka              63 TYMS                 1:18.02    1:21.83  
       39.89  1:21.83                                                      
 
Men 60-64 200 Yard Backstroke
===============================================================================
        NATL: N 2:17.33   4/25/2004 RICHARD BURNS                              
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Richard Burns             62 TAM                  2:19.00    2:23.19   11  
       33.31  1:08.58  1:45.67  2:23.19                                    
  2 Michael McColly           60 PNA                  2:28.00    2:25.19    9  
       33.89  1:10.43  1:48.08  2:25.19                                    
  3 Hugh Roddin               64 ANCM                 2:36.00    2:35.03    8  
       37.96  1:17.21  1:55.98  2:35.03                                    
  4 Laszlo Eger               60 NEM                  2:40.00    2:38.00    7  
       36.91  1:17.13  1:58.41  2:38.00                                    
  5 David Quiggin             61 FLAQ                 2:41.26    2:38.35    6  
       36.97  1:17.61  2:00.11  2:38.35                                    
  6 David Dodge               60 CMS                  2:45.00    2:39.30    5  
       37.21  1:17.86  1:59.94  2:39.30                                    
  7 Daniel Behr               61 BOZE                 2:40.00    2:42.10    4  
       38.47  1:19.51  2:00.72  2:42.10                                    
  8 Larry Raffaelli           63 VCM                  2:45.00    2:42.51    3  
       39.83  1:21.72  2:03.01  2:42.51                                    
  9 Sandy Galletly            63 SCAQ                 2:52.40    2:42.66    2  
       40.06  1:21.00  2:01.75  2:42.66                                    
 10 Thomas Boak               62 WMST                 2:50.20    2:49.39    1  
       40.42  1:22.43  2:05.33  2:49.39                                    
 11 William King              61 CMS                  2:52.50    2:52.66  
       40.70  1:24.45  2:09.82  2:52.66                                    
 12 Michael Nordby            64 PNA                  2:54.00    2:53.37  
     1:24.66  2:09.04  2:53.37                                             
 13 Thomas Mc Carty           60 TOC                  2:52.00    2:59.64  
       40.56  1:27.31  2:14.43  2:59.64                                    
 14 Richard Monahan           64 METR                 3:16.34    3:13.62  
       45.27  1:33.69  2:24.13  3:13.62                                    
 15 Michael McNamee           64 SLAM                 4:00.00    3:47.58  
       52.02  1:48.99  2:49.45  3:47.58                                    
 
Men 60-64 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
        NATL: N 30.86    4/4/2004 PETER ANDERSEN                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Robert Strand             60 TOC                    30.75      29.32N  11  
  2 Scott Guthrie             61 UNAT                   32.00      30.39N   9  
  3 Kenneth Frost             61 TAM                    31.50      31.38    8  
  4 Thomas Boak               62 WMST                   33.53      32.66    7  
  5 Bruce Mohl                60 NEM                    32.50      32.76    6  
  6 Robert Smith              62 OREG                   33.40      34.28    5  
  7 William Wallace           61 FACT                   35.34      34.30    4  
  8 Tony Riker                61 GOLD                   35.90      36.16    3  
  9 Terry Gernstein           63 VMST                   36.35      36.28    2  
 10 John Pohlmann             62 IM                     36.64      36.52    1  
 11 William Chadsey           63 UNAT                   36.53      36.79  
 
Men 60-64 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
        NATL: N 1:08.20   4/25/2004 DAVID GILDEA                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Robert Strand             60 TOC                  1:08.00    1:05.57N  11  
       30.25  1:05.57                                                      
  2 Kenneth Frost             61 TAM                  1:08.80    1:08.37    9  
       31.77  1:08.37                                                      
  3 Scott Guthrie             61 UNAT                 1:10.00    1:11.17    8  
       33.41  1:11.17                                                      
  4 Thomas Boak               62 WMST                 1:14.00    1:13.76    7  
       35.30  1:13.76                                                      
  5 Tony Riker                61 GOLD                 1:19.70    1:19.76    6  
       37.11  1:19.76                                                      
  6 William Chadsey           63 UNAT                 1:20.27    1:19.95    5  
       38.01  1:19.95                                                      
  7 Terry Gernstein           63 VMST                 1:21.34    1:20.08    4  
       38.25  1:20.08                                                      
  8 William Wallace           61 FACT                 1:19.82    1:20.09    3  
       35.94  1:20.09                                                      
  9 John Stover               64 MICH                 1:19.00    1:20.54    2  
       37.95  1:20.54                                                      
 10 John Pohlmann             62 IM                   1:20.83    1:25.84    1  
       37.88  1:25.84                                                      
 11 Michael McNamee           64 SLAM                 2:50.00    1:49.06  
       50.41  1:49.06                                                      
 
Men 60-64 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
        NATL: N 2:32.87    4/4/2004 DAVID GILDEA                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Robert Strand             60 TOC                  2:34.00    2:24.68N  11  
       32.76  1:09.30  1:46.57  2:24.68                                    
  2 Kenneth Frost             61 TAM                  2:33.67    2:34.46    9  
       34.30  1:12.98  1:52.97  2:34.46                                    
  3 Thomas Boak               62 WMST                 2:50.10    2:47.60    8  
       38.72  1:21.68  2:04.96  2:47.60                                    
  4 John Stover               64 MICH                 2:54.00    2:54.34    7  
       39.03  1:23.14  2:08.79  2:54.34                                    
  5 Sandy Galletly            63 SCAQ                 2:59.50    2:57.07    6  
       41.59  1:26.23  2:12.13  2:57.07                                    
  6 Terry Gernstein           63 VMST                 3:00.61    2:58.99    5  
       41.17  1:26.01  2:12.15  2:58.99                                    
  7 William King              61 CMS                  3:04.00    3:00.44    4  
       40.24  1:25.92  2:13.83  3:00.44                                    
  8 Thomas Mc Carty           60 TOC                  2:59.00    3:00.99    3  
       39.93  1:26.48  2:13.06  3:00.99                                    
  9 William Wallace           61 FACT                 2:59.64    3:02.12    2  
       39.59  1:25.05  2:13.85  3:02.12                                    
 10 Michael Nordby            64 PNA                  3:05.00    3:03.11    1  
       42.06  1:30.63  2:18.69  3:03.11                                    
 11 Tony Riker                61 GOLD                 3:01.50    3:05.36  
       41.95  1:30.20  2:18.56  3:05.36                                    
 -- John Pohlmann             62 IM                   3:17.40         DQ  
 
Men 60-64 50 Yard Butterfly
===============================================================================
        NATL: N 26.23   4/25/2004 KEEFE LUDWIG                                 
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Joel Burns                60 FLAQ                   27.00      26.57   11  
  2 Bruce Mohl                60 NEM                    27.75      27.21    9  
  3 Richard Burns             62 TAM                    27.00      27.28    8  
  4 Robert Olson              61 WCM                    28.40      27.88    7  
  5 Robert Smith              62 OREG                   27.40      27.89    6  
  6 Peter Straka              63 TYMS                   29.65      29.20    5  
  7 Kenneth Frost             61 TAM                    29.82      30.19    4  
  8 Steve Wolcott             60 UNAT                   31.03      30.39    3  
  9 William Wallace           61 FACT                   33.31      30.45    2  
 10 Joe Buys                  61 MICH                   31.18      31.23    1  
 11 William King              61 CMS                    31.00      31.47  
 12 Roger Glass               60 UNAT                   31.00      32.05  
 
Men 60-64 100 Yard Butterfly
===============================================================================
        NATL: N 59.19   2/15/2004 ROBERT POILETMAN                             
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Joel Burns                60 FLAQ                   57.00      59.31   11  
       27.55    59.31                                                      
  2 Richard Burns             62 TAM                  1:03.50    1:02.73    9  
       28.70  1:02.73                                                      
  3 D Craig Dennis            60 WCM                  1:07.80    1:04.41    8  
       29.76  1:04.41                                                      
  4 Hugh Roddin               64 ANCM                 1:08.00    1:08.29    7  
       31.82  1:08.29                                                      
  5 Peter Straka              63 TYMS                 1:10.70    1:09.82    6  
       32.92  1:09.82                                                      
  6 Robert Olson              61 WCM                  1:07.50    1:11.47    5  
       31.28  1:11.47                                                      
  7 Laszlo Eger               60 NEM                  1:13.00    1:11.50    4  
       34.06  1:11.50                                                      
  8 Yaroslav Novitskiy        61 ASM                  1:13.00    1:13.13    3  
       33.40  1:13.13                                                      
  9 William King              61 CMS                  1:14.00    1:13.69    2  
       34.40  1:13.69                                                      
 10 Joe Buys                  61 MICH                 1:17.01    1:17.72    1  
       34.14  1:17.72                                                      
 11 Michael McNamee           64 SLAM                 2:10.00    2:05.41  
       59.42  2:05.41                                                      
 
Men 60-64 200 Yard Butterfly
===============================================================================
        NATL: N 2:11.69   2/15/2004 ROBERT POILETMAN                           
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Joel Burns                60 FLAQ                 2:20.00    2:20.47   11  
       31.33  1:07.38  1:43.53  2:20.47                                    
  2 Hugh Roddin               64 ANCM                 2:44.00    2:40.68    9  
       33.42  1:11.51  1:55.46  2:40.68                                    
  3 Peter Straka              63 TYMS                 3:01.35    2:52.90    8  
       39.87  1:24.45  2:09.44  2:52.90                                    
  4 Yaroslav Novitskiy        61 ASM                  2:47.50    3:00.02    7  
       39.38  1:25.40  2:12.40  3:00.02                                    
  5 Larry Raffaelli           63 VCM                  3:00.00    3:19.39    6  
       39.36  1:32.46  2:27.48  3:19.39                                    
 
Men 60-64 100 Yard IM
===============================================================================
        NATL: N 1:01.51   4/25/2004 ROBERT S SMITH                             
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Robert Strand             60 TOC                  1:01.75    1:00.75N  11  
       29.00  1:00.75                                                      
  2 D Craig Dennis            60 WCM                  1:06.36    1:03.10    9  
       29.05  1:03.10                                                      
  3 Bruce Mohl                60 NEM                  1:03.00    1:03.89    8  
       29.54  1:03.89                                                      
  4 Richard Burns             62 TAM                  1:03.00    1:04.18    7  
       28.42  1:04.18                                                      
  5 Robert Smith              62 OREG                 1:03.90    1:05.89    6  
       29.44  1:05.89                                                      
  6 Robert Olson              61 WCM                  1:06.80    1:07.62    5  
       32.08  1:07.62                                                      
  7 Kenneth Frost             61 TAM                  1:08.25    1:08.01    4  
       33.03  1:08.01                                                      
  8 David Dodge               60 CMS                  1:12.00    1:08.10    3  
       33.01  1:08.10                                                      
  9 Scott Woodburn            62 GOLD                 1:10.80    1:09.83    2  
       32.76  1:09.83                                                      
 10 Daniel Behr               61 BOZE                 1:10.00    1:10.03    1  
       32.09  1:10.03                                                      
 11 William Wallace           61 FACT                 1:15.50    1:10.90  
       32.39  1:10.90                                                      
 12 Steve Wolcott             60 UNAT                 1:15.00    1:14.64  
       33.53  1:14.64                                                      
 13 Michael Nordby            64 PNA                  1:18.00    1:15.55  
       35.43  1:15.55                                                      
 14 William Chadsey           63 UNAT                 1:12.76    1:18.09  
       36.69  1:18.09                                                      
 -- John Pohlmann             62 IM                   1:25.40         DQ  
 
Men 60-64 200 Yard IM
===============================================================================
        NATL: N 2:20.29   4/11/1999 DRURY GALLAGHER                            
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Robert Strand             60 TOC                  2:21.00    2:17.60N  11  
       30.25  1:07.60  1:46.05  2:17.60                                    
  2 D Craig Dennis            60 WCM                  2:30.26    2:23.20    9  
       29.65  1:08.32  1:51.52  2:23.20                                    
  3 Bruce Mohl                60 NEM                  2:22.00    2:24.10    8  
       29.71           1:52.48  2:24.10                                    
  4 Michael McColly           60 PNA                  2:30.00    2:26.23    7  
       31.79  1:09.39  1:53.03  2:26.23                                    
  5 Kenneth Frost             61 TAM                  2:28.00    2:29.60    6  
       31.06  1:12.48  1:53.56  2:29.60                                    
  6 David Dodge               60 CMS                  2:40.00    2:29.75    5  
       30.25  1:11.04  1:55.12  2:29.75                                    
  7 William Burson            61 CMS                  2:45.00    2:33.84    4  
       33.28  1:15.04  2:00.05  2:33.84                                    
  8 Donald Galine             60 SMMM                 2:29.88    2:34.14    3  
       30.72  1:10.38  1:59.60  2:34.14                                    
  9 Scott Woodburn            62 GOLD                 2:40.00    2:36.91    2  
       33.23  1:13.73  2:00.57  2:36.91                                    
 10 Daniel Behr               61 BOZE                 2:40.00    2:40.31    1  
       32.78  1:14.30  2:01.95  2:40.31                                    
 11 William King              61 CMS                  2:50.00    2:46.35  
       33.96  1:17.25  2:05.22  2:46.35                                    
 12 Michael Nordby            64 PNA                  2:51.00    2:47.86  
       34.59  1:18.93  2:09.59  2:47.86                                    
 
Men 60-64 400 Yard IM
===============================================================================
        NATL: N 5:02.36   5/18/2003 EDWARD CAZALET                             
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 D Craig Dennis            60 WCM                  5:23.18    5:07.99   11  
       30.90  1:08.14  1:51.07  2:32.68  3:17.43  4:01.06  4:35.91  5:07.99
  2 Michael McColly           60 PNA                  5:27.00    5:10.16    9  
       33.55  1:16.24  1:56.43  2:35.05  3:19.62  4:03.40  4:37.77  5:10.16
  3 David Dodge               60 CMS                  6:00.00    5:29.06    8  
       31.46  1:08.31  1:54.00  2:39.14  3:26.01  4:13.75  4:51.36  5:29.06
  4 Hugh Roddin               64 ANCM                 5:50.00    5:46.82    7  
       33.91  1:13.94  1:58.71  2:43.63  3:34.11  4:25.04  5:05.54  5:46.82
  5 Daniel Behr               61 BOZE                 5:50.00    5:47.77    6  
       36.01  1:19.40  2:03.95  2:50.86  3:38.91  4:28.43  5:08.78  5:47.77
  6 Laszlo Eger               60 NEM                  5:45.00    5:50.62    5  
       36.60  1:19.65  2:04.63  2:49.29  3:40.14  4:31.89  5:12.36  5:50.62
  7 Scott Woodburn            62 GOLD                 5:59.90    5:52.85    4  
       36.82  1:21.37  2:06.03  2:53.57  3:44.42  4:34.96  5:14.68  5:52.85
 -- Thomas Mc Carty           60 TOC                  6:02.00         DQ  
Sponsor #43Sponsor #50Sponsor #20Sponsor #51Sponsor #41
Sponsor #14Sponsor #13Sponsor #42Sponsor #49Sponsor #44Sponsor #33Sponsor #45
Sponsor #21Sponsor #29Sponsor #35Sponsor #47Sponsor #36Sponsor #52Sponsor #25