2006 Short Course National Championships

Men's Results - Age 50-54

Final Results

Men 50-54 50 Yard Freestyle
===============================================================================
        NATL: N 21.73   5/10/1998 RICHARD ABRAHAMS                             
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Larry Krauser             52 INWM                   22.84      22.94   11  
  2 Richard Hess              51 CMS                    23.09      23.37    9  
  3 Eric Van Boer             51 RHMS                   23.30      23.40    8  
  4 Charles Lemaistre         52 UNAT                   23.30      23.45    7  
  5 Robert Supple             51 NMMS                   22.50      23.48    6  
  6 Craig Burns               53 GOLD                   24.00      23.50    5  
  7 Steve Long                50 FBMS                   23.90      23.52    4  
  8 Bill Adkison              50 UNAT                   24.61      23.94    3  
  9 Duncan Mc Bride           51 LAPS                   23.90      24.46    2  
 10 Robert Schmitz            53 NCMS                   24.92      24.51    1  
 11 Robert Morrison           52 INWM                   25.17      24.59  
 12 Lane Schuckers            52 GAS                    24.63      24.76  
 13 Steven Kollross           50 GAJA                   25.50      24.82  
 14 Michael Heather           52 MVN                    25.10      25.02  
 15 Victor Clark              50 SLAM                   25.50      25.14  
 16 Fred Nelis                51 MICH                   25.40      25.47  
 17 John Herlihy              51 CMAQ                   25.50      25.48  
 18 Michael Sullivan          50 LAPS                   24.99      25.60  
 19 Chester Miltenberger      54 MOO                    25.00      25.85  
 20 Kim Ridinger              54 LNM                    25.65      25.86  
 21 G Tracy Hernlen           52 SQST                   26.60      25.98  
 22 Frank Leonard             51 PNA                    25.00      26.10  
 23 Charles Van Der Horst     54 NCMS                   25.73      26.27  
 24 Gregory Smith             52 NMMS                   25.79      26.33  
 25 Steven Whitney            53 FACT                   25.71      26.43  
 26 John Feinstein            50 ANCM                   26.40      27.19  
 27 David Hoffman             54 GOLD                   28.50      27.64  
 28 Corky Wagner              54 GOLD                   26.90      28.01  
 29 Jack Wilkinson            53 RGSC                   29.87      29.08  
 30 William Beckerleg         50 FLAQ                   38.50      30.21  
 31 Matthew Gill              50 GOLD                   33.00      30.27  
 
Men 50-54 100 Yard Freestyle
===============================================================================
        NATL: N 48.16   4/25/2004 TRIP HEDRICK                                 
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Robert Supple             51 NMMS                   50.50      50.34   11  
       24.03    50.34                                                      
  2 Larry Krauser             52 INWM                   50.19      50.37    9  
       24.41    50.37                                                      
  3 Charles Lemaistre         52 UNAT                   50.81      50.91    8  
       24.80    50.91                                                      
  4 Richard Hess              51 CMS                    50.99      51.06    7  
       24.98    51.06                                                      
  5 Eric Van Boer             51 RHMS                   52.00      51.14    6  
       24.40    51.14                                                      
  6 Craig Burns               53 GOLD                   53.50      51.33    5  
       24.61    51.33                                                      
  7 Donald Gilchrist          52 NCMS                   51.50      51.78    4  
       24.85    51.78                                                      
  8 Alistair Cockburn         52 UTAH                   51.90      52.99    3  
       25.27    52.99                                                      
  9 Robert Schmitz            53 NCMS                   54.95      54.06    2  
       25.60    54.06                                                      
 10 John Needham              52 WM                     54.50      54.35    1  
       26.29    54.35                                                      
 11 Michael Heather           52 MVN                    56.87      54.65  
       26.40    54.65                                                      
 12 Robert Morrison           52 INWM                   55.26      54.90  
       26.41    54.90                                                      
 13 Steven Kollross           50 GAJA                   55.65      55.15  
       26.53    55.15                                                      
 13 Robert Brown              53 AWJ                    54.70      55.15  
       27.08    55.15                                                      
 15 John Herlihy              51 CMAQ                   56.17      55.64  
       26.81    55.64                                                      
 16 Richard Bailey            52 GAJA                   56.65      55.77  
       26.96    55.77                                                      
 17 George Keenan             52 IM                     55.00      55.96  
       26.54    55.96                                                      
 18 Fred Nelis                51 MICH                   55.50      56.58  
       26.93    56.58                                                      
 19 Kim Ridinger              54 LNM                    56.34      56.94  
       27.13    56.94                                                      
 20 G Tracy Hernlen           52 SQST                   58.50      57.28  
       27.66    57.28                                                      
 21 Michael Sullivan          50 LAPS                   55.99      57.31  
       27.35    57.31                                                      
 22 Charles Van Der Horst     54 NCMS                   56.88      58.17  
       27.83    58.17                                                      
 23 Frank Leonard             51 PNA                    56.55      58.72  
       27.85    58.72                                                      
 24 Mark Wright               52 MERR                 1:01.85      59.70  
       28.51    59.70                                                      
 25 David Hoffman             54 GOLD                 1:05.00    1:02.06  
       30.20  1:02.06                                                      
 26 Steven Whitney            53 FACT                   59.41    1:02.87  
       28.60  1:02.87                                                      
 27 Mark Hawn                 53 IM                   1:07.00    1:06.74  
       32.40  1:06.74                                                      
 
Men 50-54 200 Yard Freestyle
===============================================================================
        NATL: N 1:47.69   5/20/2001 JIM MCCONICA                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Larry Krauser             52 INWM                 1:50.41    1:50.87   11  
       26.15    54.37  1:22.92  1:50.87                                    
  2 Craig Burns               53 GOLD                 1:57.00    1:54.74    9  
       26.75    55.59  1:25.39  1:54.74                                    
  3 Fred Ferroggiaro          52 NCMS                 1:56.99    1:55.02    8  
       27.48    56.71  1:26.26  1:55.02                                    
  4 Scott Lautman             53 PNA                  1:57.50    1:56.89    7  
       27.81    57.25  1:27.01  1:56.89                                    
  5 John Needham              52 WM                   1:58.00    1:57.77    6  
       27.65    57.04  1:27.43  1:57.77                                    
  6 George Corrigan           53 NCMS                 2:05.38    1:59.50    5  
       26.84    55.76  1:26.76  1:59.50                                    
  7 Robert Schmitz            53 NCMS                 1:58.62    1:59.94    4  
       27.53    57.03  1:27.77  1:59.94                                    
  8 Steve Long                50 FBMS                 2:04.50    2:01.19    3  
       28.21    59.02  1:30.50  2:01.19                                    
  9 George Keenan             52 IM                   1:59.20    2:01.52    2  
       27.95    58.92  1:30.87  2:01.52                                    
 10 Michael Heather           52 MVN                  2:02.02    2:02.24    1  
       28.74    59.40  1:30.98  2:02.24                                    
 11 Fred Nelis                51 MICH                 2:02.10    2:03.33  
       28.80    59.72  1:31.29  2:03.33                                    
 12 Robert Morrison           52 INWM                 2:08.92    2:04.91  
       29.16  1:01.44  1:33.74  2:04.91                                    
 13 Steven Kollross           50 GAJA                 2:05.71    2:04.95  
       29.99  1:01.62  1:33.37  2:04.95                                    
 14 Kim Ridinger              54 LNM                  2:07.58    2:06.87  
       28.53  1:00.56  1:34.17  2:06.87                                    
 15 John Herlihy              51 CMAQ                 2:07.40    2:07.29  
       28.78  1:01.20  1:34.85  2:07.29                                    
 16 G Tracy Hernlen           52 SQST                 2:05.00    2:07.65  
       29.91  1:02.01  1:34.89  2:07.65                                    
 17 Frank Thompson            54 MICH                 2:05.50    2:07.66  
       29.86  1:02.86  1:35.76  2:07.66                                    
 18 Michael Sullivan          50 LAPS                 2:02.56    2:08.26  
       29.40  1:01.17  1:34.50  2:08.26                                    
 19 Charles Van Der Horst     54 NCMS                 2:10.00    2:09.64  
       29.63  1:02.20  1:35.61  2:09.64                                    
 20 Steven Whitney            53 FACT                 2:17.06    2:16.42  
       30.66  1:04.47  1:41.06  2:16.42                                    
 21 Richard Benson            53 METR                 2:29.00    2:27.85  
       34.93  1:12.14  1:50.97  2:27.85                                    
 
Men 50-54 500 Yard Freestyle
===============================================================================
        NATL: N 4:47.57   5/20/2001 JIM MCCONICA                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Larry Krauser             52 INWM                 5:09.66    5:03.96   11  
       28.50    59.15  1:30.19  2:01.40  2:32.63  3:03.91  3:34.97  4:05.92
     4:35.86  5:03.96                                                      
  2 John Hughes               52 CMS                  5:22.00    5:11.42    9  
       28.67  1:00.03  1:31.82  2:03.48  2:34.77  3:05.71  3:37.02  4:08.47
     4:39.96  5:11.42                                                      
  3 John Needham              52 WM                   5:22.00    5:20.99    8  
       29.71  1:01.22  1:33.41  2:06.28  2:38.91  3:11.51  3:44.17  4:17.08
     4:49.81  5:20.99                                                      
  4 George Corrigan           53 NCMS                 5:40.23    5:29.69    7  
       30.93  1:03.67  1:36.18  2:09.13  2:42.05  3:14.78  3:48.04  4:21.83
     4:55.93  5:29.69                                                      
  5 David Bright              53 NEM                  5:32.00    5:29.84    6  
       29.64  1:01.52  1:34.32  2:07.78  2:41.47  3:15.90  3:49.99  4:23.70
     4:57.56  5:29.84                                                      
  6 George Keenan             52 IM                   5:30.00    5:30.99    5  
       28.59  1:00.28  1:33.24  2:06.50  2:40.22  3:15.79  3:50.10  4:24.65
     4:59.06  5:30.99                                                      
  7 Brian Voisard             54 WIN                  5:44.00    5:35.42    4  
       30.33  1:02.97  1:36.44  2:10.24  2:44.69  3:18.77  3:52.98  4:27.39
     5:01.97  5:35.42                                                      
  8 Alistair Cockburn         52 UTAH                 5:19.90    5:43.66    3  
       31.32  1:04.59  1:37.92  2:12.40  2:47.40  3:22.18  3:57.62  4:33.48
     5:09.36  5:43.66                                                      
  9 Chris Burt                51 GOLD                 5:47.05    5:46.94    2  
       30.98  1:04.77  1:39.63  2:15.10  2:50.86           4:01.78  4:37.71
     5:13.42  5:46.94                                                      
 10 Fred Nelis                51 MICH                 5:40.10    5:47.11    1  
       31.74  1:06.26  1:41.26  2:16.41  2:51.45  3:26.09  4:00.60  4:35.87
     5:11.62  5:47.11                                                      
 11 John Herlihy              51 CMAQ                 5:47.70    5:48.03  
       30.43  1:04.26  1:39.82  2:15.98  2:52.34  3:28.60  4:04.98  4:40.89
     5:15.87  5:48.03                                                      
 12 G Tracy Hernlen           52 SQST                 6:01.00    5:48.90  
       32.78  1:07.23  1:43.12  2:18.62  2:54.92  3:30.79  4:06.61  4:41.64
     5:15.92  5:48.90                                                      
 13 Kim Ridinger              54 LNM                  5:51.90    5:49.18  
       30.72  1:04.72  1:40.06  2:15.78  2:51.81  3:27.65  4:03.84  4:39.71
     5:15.52  5:49.18                                                      
 14 Charles Tupitza           51 RMST                 6:05.29    5:52.02  
       30.96  1:05.19  1:40.55  2:16.57  2:52.70  3:28.87  4:05.50  4:41.61
     5:17.56  5:52.02                                                      
 15 Frank Thompson            54 MICH                 5:49.55    5:53.38  
       31.07  1:05.40  1:41.60  2:18.08  2:54.75  3:31.59  4:08.12  4:44.20
     5:19.91  5:53.38                                                      
 16 Norman Weinberg           51 AMSC                 6:00.00    5:58.79  
       32.59  1:07.33  1:43.20  2:19.71  2:56.63  3:33.74  4:10.72  4:47.66
     5:23.95  5:58.79                                                      
 17 Mark Wright               52 MERR                 6:05.00    5:59.57  
       32.53  1:07.52  1:43.90  2:21.47  2:57.98  3:34.88  4:11.46  4:48.03
     5:24.67  5:59.57                                                      
 18 Charles Van Der Horst     54 NCMS                 5:49.55    6:05.23  
       31.02  1:05.96  1:42.73  2:20.14  2:57.66  3:35.10  4:13.41  4:51.82
     5:29.28  6:05.23                                                      
 19 Scott Ferguson            53 UNAT                 6:00.00    6:17.72  
       35.62  1:13.02  1:51.58  2:30.51  3:09.36  3:47.63  4:26.27  5:04.40
     5:42.09  6:17.72                                                      
 20 Thomas Mester             54 SKY                  6:40.00    6:31.61  
       35.87  1:16.53  1:57.78  2:38.39  3:19.31  3:59.33  4:38.43  5:16.97
     5:55.00  6:31.61                                                      
 21 Steven Whitney            53 FACT                 6:23.30    6:39.52  
       33.93  1:11.87  1:51.65  2:33.01  3:15.20  3:57.80  4:38.62  5:20.19
     6:00.54  6:39.52                                                      
 22 Frank Leonard             51 PNA                  5:44.44    6:50.32  
       34.17  1:11.91  1:52.43  2:33.64  3:15.88  3:59.43  4:43.05  5:26.39
     6:09.20  6:50.32                                                      
 23 Mark Hawn                 53 IM                   7:08.00    7:15.33  
       38.79  1:21.19  2:05.04  2:49.24  3:33.72  4:18.97  5:04.87  5:50.18
     6:34.93  7:15.33                                                      
 
Men 50-54 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
        NATL: N 9:57.78   5/17/2002 JIM MCCONICA                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Larry Krauser             52 INWM                10:46.65   10:38.80   11  
       29.15  1:00.56  1:32.42  2:04.59  2:37.08  3:09.35  3:41.45  4:13.66
     4:45.83  5:17.96  5:49.76  6:21.64  6:53.87  7:26.56  7:59.33  8:32.06
     9:04.37  9:35.73 10:08.46 10:38.80                                    
  2 John Needham              52 WM                  11:07.00   11:01.37    9  
       29.82  1:01.64  1:34.04  2:06.34  2:38.93  3:11.94  3:44.72  4:17.43
     4:50.43  5:23.73  5:57.20  6:30.98  7:04.38  7:38.13  8:11.59  8:45.54
     9:19.33  9:53.69 10:27.81 11:01.37                                    
  3 George Corrigan           53 NCMS                11:38.30   11:37.47    8  
       30.44  1:03.37  1:37.07  2:11.20  2:45.82  3:20.02  3:54.22  4:28.34
     5:02.54  5:37.51  6:12.44  6:48.20  7:23.42  7:58.93  8:34.25  9:10.71
     9:46.94 10:24.36 11:02.35 11:37.47                                    
  4 Jack Tuholske             52 MM                  11:48.56   11:37.76    7  
       31.75  1:06.29  1:41.21  2:16.88  2:51.83  3:27.13  4:02.16  4:37.23
     5:12.29  5:47.41  6:22.72  6:57.78  7:32.95  8:07.67  8:42.51  9:18.10
     9:52.95 10:28.91 11:04.21 11:37.76                                    
  5 Alistair Cockburn         52 UTAH                12:02.20   11:42.27    6  
       31.89  1:07.38  1:43.26  2:18.71  2:54.13  3:30.03  4:06.21  4:42.09
     5:18.40  5:54.51  6:29.88  7:05.08  7:40.13  8:15.83  8:51.37  9:27.54
    10:02.66 10:37.60 11:10.02 11:42.27                                    
  6 Steve Long                50 FBMS                12:16.00   11:51.39    5  
       30.75  1:04.95  1:39.98  2:15.14  2:50.82  3:26.59  4:03.03  4:39.25
     5:15.32  5:51.41  6:27.75  7:04.12  7:40.82  8:17.33  8:53.91  9:30.06
    10:05.72 10:41.33 11:17.64 11:51.39                                    
  7 Chris Burt                51 GOLD                12:16.84   12:06.66    4  
       32.18  1:05.68  1:40.66  2:16.53  2:52.85  3:28.87  4:05.19  4:42.06
     5:19.15  5:56.26  6:34.07  7:11.33  7:48.72  8:26.21  9:03.84  9:41.99
    10:19.05 10:56.08 11:32.48 12:06.66                                    
  8 John Feinstein            50 ANCM                12:30.00   12:46.76    3  
       33.94  1:10.12  1:47.41  2:24.66  3:02.34  3:40.03  4:18.48  4:57.61
     5:37.09  6:16.45  6:56.15  7:35.28  8:14.76  8:54.39  9:33.68 10:13.17
    10:52.53 11:31.72 12:10.47 12:46.76                                    
  9 Thomas Mester             54 SKY                 13:50.00   13:31.50    2  
       35.36  1:15.60  1:56.70  2:37.92  3:18.71  4:00.46  4:41.52  5:22.81
     6:04.27  6:45.33  7:25.36  8:05.68  8:46.48  9:27.42 10:08.25 10:49.26
    11:29.90 12:10.67 12:51.90 13:31.50                                    
 10 Frank Leonard             51 PNA                 12:12.12   14:02.91    1  
       38.25  1:17.35  1:58.22  2:40.47  3:22.75  4:05.09  4:47.51  5:29.92
     6:12.11  6:54.73  7:37.48  8:19.98  9:02.27  9:45.17 10:28.07 11:11.95
    11:55.69 12:38.89 13:21.60 14:02.91                                    
 11 David Grilli              51 NEM                 13:00.00   14:18.17  
       38.84  1:21.13  2:04.78  2:48.73  3:31.14  4:14.41  4:58.26  5:42.34
     6:25.56  7:08.81  7:51.97  8:35.41  9:19.06 10:02.07 10:45.55 11:28.72
    12:10.91 12:54.13 13:36.77 14:18.17                                    
 12 Mark Hawn                 53 IM                  17:45.00   15:16.31  
       40.10  1:24.07  2:09.84  2:56.33  3:42.59  4:28.25  5:14.52  6:02.23
     6:49.72  7:36.57  8:23.15  9:10.24  9:57.10 10:43.94 11:30.72 12:17.19
    13:04.09 13:50.21 14:34.66 15:16.31                                    
 
Men 50-54 1650 Yard Freestyle
===============================================================================
        NATL: N 16:42.07   5/20/2001 JIM MCCONICA                              
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Larry Krauser             52 INWM                17:55.07   17:58.13   11  
       29.43  1:01.16  1:33.74  2:06.81  2:39.94  3:13.11  3:46.30  4:19.41
     4:52.48  5:25.39  5:58.44  6:31.20  7:04.12  7:36.93  8:10.04  8:43.19
     9:16.14  9:48.86 10:21.80 10:54.27 11:27.32 12:00.14 12:33.00 13:05.92
    13:38.97 14:12.26 14:45.18 15:17.91 15:51.34 16:24.46 16:56.46 17:27.82
    17:58.13
  2 Fred Ferroggiaro          52 NCMS                17:59.99   18:17.59    9  
       30.66  1:03.69  1:36.99  2:10.18  2:43.45  3:16.79  3:50.12  4:23.37
     4:56.58  5:29.78  6:03.36  6:37.06  7:10.85  7:44.10  8:17.33  8:50.72
     9:24.06  9:57.47 10:31.20 11:04.69 11:37.88 12:11.28 12:44.96 13:18.38
    13:52.02 14:25.46 14:58.96 15:32.52 16:06.13 16:39.50 17:12.74 17:46.01
    18:17.59
  3 John Needham              52 WM                  18:48.00   18:57.73    8  
       31.03  1:04.72  1:39.08  2:13.48  2:48.43  3:23.15  3:58.45  4:33.29
     5:08.47  5:43.70  6:18.46  6:53.04  7:27.89  8:02.75  8:37.63  9:12.68
     9:47.42 10:22.25 10:57.03 11:31.81 12:06.68 12:41.70 13:16.34 13:50.70
    14:25.33 15:00.29 15:34.84 16:09.62 16:43.83 17:18.48 17:52.93 18:26.48
    18:57.73
  4 David Bright              53 NEM                 19:40.00   19:00.28    7  
       30.38  1:02.83  1:36.66  2:10.95  2:44.86  3:18.96  3:53.13  4:27.58
     5:02.15  5:36.68  6:11.25  6:45.84  7:20.58  7:55.09  8:29.58  9:04.35
     9:39.10 10:14.11 10:49.01 11:23.98 11:58.72 12:33.94 13:09.28 13:44.51
    14:20.31 14:55.78 15:31.55 16:07.08 16:42.35 17:17.67 17:52.18 18:26.82
    19:00.28
  5 Fred Nelis                51 MICH                20:05.10   20:03.26    6  
       31.71  1:06.92  1:42.42  2:17.96  2:53.87  3:30.20  4:06.20  4:42.48
     5:18.78  5:54.72  6:31.28  7:07.65  7:43.78  8:19.96  8:56.18  9:32.42
    10:08.53 10:44.84 11:20.91 11:57.01 12:33.20 13:09.22 13:44.88 14:19.98
    14:54.93 15:30.33 16:08.40 16:45.27 17:25.48 18:05.03 18:44.39 19:24.36
    20:03.26
  6 John Herlihy              51 CMAQ                19:45.50   20:09.76    5  
       30.73  1:04.66  1:39.46  2:15.48  2:51.08  3:26.93  4:03.10  4:39.22
     5:15.56  5:52.06  6:28.33  7:04.72  7:41.33  8:17.97  8:54.36  9:31.08
    10:08.44 10:45.24 11:22.51 11:59.43 12:36.74 13:14.42 13:52.39 14:30.42
    15:08.22 15:45.75 16:23.82 17:02.23 17:40.10 18:18.34 18:56.27 19:34.34
    20:09.76
  7 Chris Burt                51 GOLD                20:36.64   20:47.57    4  
       32.15  1:06.90  1:42.98  2:19.71  2:56.52  3:33.09  4:09.77  4:47.14
     5:25.03  6:03.18  6:41.49  7:20.18  7:58.72  8:37.99  9:16.45  9:55.22
    10:34.05 11:12.81 11:51.86 12:30.83 13:09.75 13:48.53 14:27.42 15:05.56
    15:43.69 16:21.92 17:00.45 17:38.54 18:17.51 18:56.21 19:34.19 20:12.50
    20:47.57
  8 Jack Wilkinson            53 RGSC                25:47.00   24:26.26    3  
       40.30  1:22.41  2:05.67  2:50.02  3:34.21  4:18.88  5:04.02  5:48.95
     6:34.18  7:19.60  8:05.66  8:51.31  9:36.62 10:22.15 11:07.25 11:53.00
    12:38.35 13:23.31 14:08.36 14:53.18 15:37.64 16:22.47 17:07.04 17:51.15
    18:35.69 19:20.39 20:05.08 20:49.31 21:34.53 22:18.89 23:02.73 23:47.26
    24:26.26
 
Men 50-54 50 Yard Backstroke
===============================================================================
        NATL: N 26.24   5/23/1993 ROBERT SMITH                                 
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Philipp Djang             51 RGSC                   27.00      27.29   11  
  2 Robert Supple             51 NMMS                   27.50      27.39    9  
  3 Carl Colvard              50 STAN                   29.00      27.56    8  
  4 Donald Graham             51 METR                   27.84      27.62    7  
  5 Geoff Mykleby             53 WMAC                   27.50      27.68    6  
  6 Fred Ferroggiaro          52 NCMS                   27.60      27.93    5  
  7 Eric Van Boer             51 RHMS                   28.70      28.11    4  
  8 Charles Lemaistre         52 UNAT                   27.98      28.30    3  
  9 Warren Fisher             50 1776                   28.80      28.41    2  
 10 Craig Davidson            50 UNAT                   30.00      28.82    1  
 11 Richard Bailey            52 GAJA                   29.97      29.35  
 12 Gregory Smith             52 NMMS                   32.02      32.04  
 
Men 50-54 100 Yard Backstroke
===============================================================================
        NATL: N 57.28   5/10/1998 HUGH WILDER                                  
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Robert Supple             51 NMMS                   57.50      58.98   11  
       28.15    58.98                                                      
  2 Fred Ferroggiaro          52 NCMS                   58.99      59.04    9  
       28.82    59.04                                                      
  3 Charles Lemaistre         52 UNAT                 1:00.03      59.31    8  
       28.79    59.31                                                      
  4 Philipp Djang             51 RGSC                   58.00      59.65    7  
       28.19    59.65                                                      
  5 Geoff Mykleby             53 WMAC                 1:01.50      59.85    6  
       29.57    59.85                                                      
  6 Eric Van Boer             51 RHMS                 1:01.50    1:00.50    5  
       28.84  1:00.50                                                      
  7 Carl Colvard              50 STAN                 1:05.00    1:00.62    4  
       28.59  1:00.62                                                      
  8 David Bright              53 NEM                  1:04.50    1:02.70    3  
       30.67  1:02.70                                                      
  9 Richard Bailey            52 GAJA                 1:04.18    1:04.07    2  
       31.10  1:04.07                                                      
 10 Brian Voisard             54 WIN                  1:04.99    1:05.04    1  
       31.92  1:05.04                                                      
 11 Frank Thompson            54 MICH                 1:06.79    1:07.05  
       32.44  1:07.05                                                      
 12 Lane Schuckers            52 GAS                  1:09.84    1:07.08  
       32.89  1:07.08                                                      
 13 David Parler              50 PALM                 1:06.61    1:07.66  
       32.55  1:07.66                                                      
 14 Norman Weinberg           51 AMSC                 1:08.00    1:08.54  
       33.47  1:08.54                                                      
 15 Chris Burt                51 GOLD                 1:06.70    1:08.89  
       33.78  1:08.89                                                      
 
Men 50-54 200 Yard Backstroke
===============================================================================
        NATL: N 2:04.64   5/20/2001 JIM MCCONICA                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Fred Ferroggiaro          52 NCMS                 2:04.99    2:06.72   11  
       30.35  1:02.17  1:34.79  2:06.72                                    
  2 Philipp Djang             51 RGSC                 2:07.00    2:08.57    9  
       30.50  1:01.85  1:34.66  2:08.57                                    
  3 Robert Supple             51 NMMS                 2:08.00    2:08.83    8  
       29.91  1:02.15  1:35.37  2:08.83                                    
  4 David Bright              53 NEM                  2:16.00    2:17.00    7  
       32.31  1:07.12  1:42.44  2:17.00                                    
  5 John Hughes               52 CMS                  2:16.00    2:18.19    6  
       31.89  1:05.94  1:41.60  2:18.19                                    
  6 Geoff Mykleby             53 WMAC                 2:27.00    2:18.89    5  
       31.51  1:07.05  1:42.80  2:18.89                                    
  7 Brian Voisard             54 WIN                  2:18.38    2:19.01    4  
       32.97  1:07.56  1:42.98  2:19.01                                    
  8 Richard Bailey            52 GAJA                 2:19.97    2:21.17    3  
       33.51  1:09.02  1:45.41  2:21.17                                    
  9 Frank Thompson            54 MICH                 2:29.48    2:26.44    2  
       34.07  1:10.70  1:48.06  2:26.44                                    
 10 Chris Burt                51 GOLD                 2:27.51    2:29.14    1  
       34.99  1:12.80  1:51.98  2:29.14                                    
 11 Norman Weinberg           51 AMSC                 2:31.00    2:29.71  
       35.33  1:12.67  1:51.25  2:29.71                                    
 -- Matthew Gill              50 GOLD                 3:20.00         DQ  
 
Men 50-54 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
        NATL: N 28.00   5/10/1998 ROBERT STRAND                                
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Gerard Von Hoffmann       50 NOVA                   32.00      29.34   11  
  2 Victor Wagoner            50 LAPS                   29.44      29.73    9  
  3 Carl Colvard              50 STAN                   31.50      29.96    8  
  4 Robert Brown              53 AWJ                    30.40      30.67    7  
  5 Berry Hamilton            53 GAJA                   30.23      30.86    6  
  6 Robert Morrison           52 INWM                   30.46      31.12    5  
  7 Eric Van Boer             51 RHMS                   31.00      31.26    4  
  8 Chester Miltenberger      54 MOO                    30.00      31.29    3  
  9 Robert Schmitz            53 NCMS                   30.24      31.52    2  
 10 David Parler              50 PALM                   33.09      32.11    1  
 11 Warren Fisher             50 1776                   32.50      32.21  
 12 Lane Schuckers            52 GAS                    32.82      32.70  
 13 Steve Hansen              54 MICH                   33.31      33.53  
 14 John Sloan                54 UNAT                   37.12      35.13  
 15 Frank Leonard             51 PNA                    33.33      35.16  
 16 Paul Plackis              51 FACT                   37.60      37.24  
 17 James Murphy              52 GOLD                   37.00      37.75  
 
Men 50-54 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
        NATL: N 1:01.02   5/10/1998 DON MCKENZIE                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Gerard Von Hoffmann       50 NOVA                 1:08.50    1:03.15   11  
       29.42  1:03.15                                                      
  2 Victor Wagoner            50 LAPS                 1:06.33    1:06.19    9  
       30.82  1:06.19                                                      
  3 Carl Colvard              50 STAN                 1:12.00    1:06.35    8  
       30.74  1:06.35                                                      
  4 Robert Brown              53 AWJ                  1:06.22    1:06.51    7  
       31.42  1:06.51                                                      
  5 Robert Schmitz            53 NCMS                 1:07.56    1:06.76    6  
       31.39  1:06.76                                                      
  6 Berry Hamilton            53 GAJA                 1:06.23    1:07.04    5  
       31.60  1:07.04                                                      
  7 Robert Morrison           52 INWM                 1:08.62    1:09.30    4  
       32.69  1:09.30                                                      
  8 Alistair Cockburn         52 UTAH                 1:08.32    1:09.82    3  
       32.99  1:09.82                                                      
  9 Chester Miltenberger      54 MOO                  1:08.00    1:09.90    2  
       32.94  1:09.90                                                      
 10 David Parler              50 PALM                 1:11.40    1:11.59    1  
       32.42  1:11.59                                                      
 11 Mark Wright               52 MERR                 1:14.16    1:13.03  
       34.80  1:13.03                                                      
 12 Steve Hansen              54 MICH                 1:13.44    1:13.91  
       34.20  1:13.91                                                      
 13 Bill Beyerbach            51 NIAG                 1:15.88    1:15.12  
       35.68  1:15.12                                                      
 14 John Sloan                54 UNAT                 1:23.12    1:20.18  
       35.24  1:20.18                                                      
 15 Jeffrey Heavilon          50 MYMS                 1:20.00    1:20.38  
       37.36  1:20.38                                                      
 16 Corky Wagner              54 GOLD                 1:18.50    1:23.33  
       38.58  1:23.33                                                      
 17 Paul Plackis              51 FACT                 1:26.02    1:23.91  
       39.71  1:23.91                                                      
 18 William Beckerleg         50 FLAQ                 1:55.00    1:32.07  
       43.94  1:32.07                                                      
 
Men 50-54 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
        NATL: N 2:17.16   5/12/1996 ROBERT STRAND                              
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Gerard Von Hoffmann       50 NOVA                 2:28.00    2:19.50   11  
       31.41  1:06.48  1:42.06  2:19.50                                    
  2 Berry Hamilton            53 GAJA                 2:23.70    2:25.67    9  
       33.82  1:11.11  1:48.76  2:25.67                                    
  3 Donald Gilchrist          52 NCMS                 2:25.00    2:25.74    8  
       32.28  1:08.57  1:46.49  2:25.74                                    
  4 Robert Brown              53 AWJ                  2:27.60    2:27.21    7  
       33.50  1:10.82  1:49.30  2:27.21                                    
  5 Robert Schmitz            53 NCMS                 2:30.61    2:29.95    6  
       32.81  1:10.22  1:49.78  2:29.95                                    
  6 Victor Wagoner            50 LAPS                 2:30.32    2:30.01    5  
       33.59  1:12.37  1:51.64  2:30.01                                    
  7 Alistair Cockburn         52 UTAH                 2:34.56    2:31.92    4  
       34.15  1:12.42  1:51.06  2:31.92                                    
  8 Robert Morrison           52 INWM                 2:37.37    2:35.71    3  
       34.02  1:13.07  1:53.74  2:35.71                                    
  9 David Parler              50 PALM                 2:43.20    2:37.87    2  
       36.59  1:16.83  1:57.57  2:37.87                                    
 10 Mark Wright               52 MERR                 2:42.77    2:38.47    1  
       35.94  1:16.53  1:57.64  2:38.47                                    
 11 Bill Beyerbach            51 NIAG                 2:44.68    2:41.76  
       36.80  1:17.43  1:59.41  2:41.76                                    
 12 Steve Hansen              54 MICH                 2:43.15    2:44.71  
       36.52  1:18.00  2:00.51  2:44.71                                    
 13 Jeffrey Heavilon          50 MYMS                 2:55.00    2:59.95  
       38.21  1:23.26  2:11.27  2:59.95                                    
 14 John Sloan                54 UNAT                 3:25.00    3:01.08  
       37.04  1:22.45  2:12.22  3:01.08                                    
 15 Paul Plackis              51 FACT                 3:15.93    3:13.13  
       42.29  1:31.13  2:22.01  3:13.13                                    
 
Men 50-54 50 Yard Butterfly
===============================================================================
        NATL: N 23.19   4/25/2004 TRIP HEDRICK                                 
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Donald Graham             51 METR                   25.07      24.41   11  
  2 Richard Hess              51 CMS                    25.13      25.10    9  
  3 Gerard Von Hoffmann       50 NOVA                   26.00      25.36    8  
  4 Craig Burns               53 GOLD                   25.80      25.58    7  
  5 Kevin Mc Cormack          53 SYSM                   25.70      25.75    6  
  6 Steve Long                50 FBMS                   26.20      25.85    5  
  7 Bill Adkison              50 UNAT                   26.31      25.93    4  
  8 Charles Lemaistre         52 UNAT                   26.42      25.98    3  
  9 Scott Lautman             53 PNA                    27.00      26.28    2  
 10 Geoff Mykleby             53 WMAC                   27.00      26.50    1  
 11 Michael Heather           52 MVN                    27.10      26.74  
 12 Duncan Mc Bride           51 LAPS                   26.50      26.79  
 13 John Feinstein            50 ANCM                   26.40      27.00  
 14 Greg Romano               50 JAM                    26.42      27.11  
 15 Victor Clark              50 SLAM                   28.20      27.27  
 16 Mark Montgomery           50 SLO                    28.10      28.28  
 16 Fred Nelis                51 MICH                   28.10      28.28  
 18 Victor Wagoner            50 LAPS                   28.22      28.42  
 19 Lars Ferron               50 GOLD                   28.82      28.74  
 20 Charles Van Der Horst     54 NCMS                   28.45      29.22  
 21 Mark Wright               52 MERR                   30.40      29.73  
 22 Michael Sullivan          50 LAPS                   28.41      30.44  
 23 Frank Leonard             51 PNA                    28.00      33.63  
 24 Steven Sarley             52 LYTA                   39.70      39.16  
 -- Craig Davidson            50 UNAT                   27.00         DQ  
 
Men 50-54 100 Yard Butterfly
===============================================================================
        NATL: N 52.05    4/4/2004 TRIP HEDRICK                                 
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Richard Hess              51 CMS                    56.27      55.26   11  
       26.26    55.26                                                      
  2 Donald Graham             51 METR                   55.95      55.87    9  
       25.96    55.87                                                      
  3 Scott Lautman             53 PNA                    56.40      56.36    8  
       26.68    56.36                                                      
  4 Gary Hall                 54 UNAT                   56.50      56.84    7  
       26.81    56.84                                                      
  5 Craig Burns               53 GOLD                   58.00      56.89    6  
       26.26    56.89                                                      
  6 Kevin Mc Cormack          53 SYSM                   57.50      57.36    5  
       27.25    57.36                                                      
  7 Craig Davidson            50 UNAT                   59.90      58.39    4  
       27.36    58.39                                                      
  8 Steve Long                50 FBMS                   58.90      58.43    3  
       27.05    58.43                                                      
  9 Michael Heather           52 MVN                  1:01.01      59.07    2  
       27.37    59.07                                                      
 10 Geoff Mykleby             53 WMAC                 1:00.00      59.71    1  
       27.65    59.71                                                      
 11 John Feinstein            50 ANCM                   58.90      59.76  
       28.28    59.76                                                      
 12 Bill Adkison              50 UNAT                 1:00.71      59.96  
       28.89    59.96                                                      
 13 George Keenan             52 IM                   1:01.00    1:01.41  
       28.84  1:01.41                                                      
 14 John Hughes               52 CMS                  1:03.00    1:01.64  
       29.10  1:01.64                                                      
 15 Victor Clark              50 SLAM                 1:02.50    1:01.90  
       29.55  1:01.90                                                      
 16 Mark Montgomery           50 SLO                  1:01.90    1:02.23  
       29.59  1:02.23                                                      
 17 Greg Romano               50 JAM                  1:01.55    1:02.85  
       29.26  1:02.85                                                      
 18 Lars Ferron               50 GOLD                 1:05.06    1:06.68  
       32.08  1:06.68                                                      
 19 Richard Benson            53 METR                 1:19.00    1:12.92  
       34.17  1:12.92                                                      
 20 Steven Sarley             52 LYTA                 1:35.50    1:35.90  
       42.41  1:35.90                                                      
 
Men 50-54 200 Yard Butterfly
===============================================================================
        NATL: N 2:02.56   4/11/1999 FRED SCHLICHER                             
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Scott Lautman             53 PNA                  2:05.40    2:05.55   11  
       27.67    58.99  1:31.45  2:05.55                                    
  2 Fred Ferroggiaro          52 NCMS                 2:15.99    2:15.86    9  
       30.37  1:04.51  1:40.74  2:15.86                                    
  3 Michael Heather           52 MVN                  2:16.78    2:17.62    8  
       30.28  1:04.00  1:39.55  2:17.62                                    
  4 Donald Graham             51 METR                 2:22.34    2:18.42    7  
       29.79  1:05.23  1:41.89  2:18.42                                    
  5 John Hughes               52 CMS                  2:16.00    2:20.63    6  
       31.68  1:08.02  1:44.34  2:20.63                                    
  6 George Keenan             52 IM                   2:25.00    2:21.09    5  
       31.04  1:06.27  1:42.25  2:21.09                                    
  7 Mark Montgomery           50 SLO                  2:23.50    2:24.78    4  
       34.70  1:11.43  1:48.58  2:24.78                                    
  8 Charles Tupitza           51 RMST                 2:35.23    2:32.12    3  
       32.66  1:10.70  1:52.37  2:32.12                                    
  9 Greg Romano               50 JAM                  2:38.00    2:41.74    2  
       33.43  1:11.20  1:56.26  2:41.74                                    
 10 Bill Beyerbach            51 NIAG                 3:05.79    2:48.75    1  
       34.46  1:16.89  2:02.37  2:48.75                                    
 11 Lars Ferron               50 GOLD                 2:46.05    2:58.52  
       34.55  1:14.89  2:01.42  2:58.52                                    
 -- Steve Hansen              54 MICH                 2:34.78        DNF  
       34.65  1:13.70  2:02.79                                             
 
Men 50-54 100 Yard IM
===============================================================================
        NATL: N 56.04   4/25/2004 TIMOTHY SHEAD                                
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Richard Hess              51 CMS                    59.56      57.76   11  
       26.74    57.76                                                      
  2 Gerard Von Hoffmann       50 NOVA                 1:03.50      58.15    9  
       27.43    58.15                                                      
  3 Donald Graham             51 METR                   58.76      58.34    8  
       27.17    58.34                                                      
  4 Charles Lemaistre         52 UNAT                   58.75      58.90    7  
       27.22    58.90                                                      
  5 Donald Gilchrist          52 NCMS                 1:00.00    1:00.34    6  
       28.20  1:00.34                                                      
  6 Philipp Djang             51 RGSC                 1:02.00    1:00.47    5  
       27.88  1:00.47                                                      
  7 Bill Adkison              50 UNAT                 1:00.71    1:00.71    4  
       28.09  1:00.71                                                      
  8 Geoff Mykleby             53 WMAC                 1:01.00    1:01.40    3  
       27.30  1:01.40                                                      
  9 Craig Davidson            50 UNAT                 1:10.00    1:01.50    2  
       28.21  1:01.50                                                      
 10 Robert Brown              53 AWJ                  1:00.89    1:01.56    1  
       29.63  1:01.56                                                      
 11 Berry Hamilton            53 GAJA                   59.74    1:01.84  
       29.66  1:01.84                                                      
 12 Warren Fisher             50 1776                 1:03.00    1:02.69  
       29.13  1:02.69                                                      
 13 Lane Schuckers            52 GAS                  1:04.13    1:03.58  
       29.83  1:03.58                                                      
 14 Victor Wagoner            50 LAPS                 1:03.82    1:04.34  
       30.97  1:04.34                                                      
 15 Mark Montgomery           50 SLO                  1:05.10    1:04.45  
       30.90  1:04.45                                                      
 16 Brian Voisard             54 WIN                  1:04.90    1:04.84  
       29.46  1:04.84                                                      
 17 David Parler              50 PALM                 1:05.64    1:07.34  
       31.51  1:07.34                                                      
 18 Gregory Smith             52 NMMS                 1:07.20    1:08.73  
       30.73  1:08.73                                                      
 19 Jeffrey Heavilon          50 MYMS                 1:10.00    1:13.07  
       33.65  1:13.07                                                      
 20 Steven Sarley             52 LYTA                 1:34.50    1:28.97  
       44.06  1:28.97                                                      
 -- Michael Sullivan          50 LAPS                 1:06.25         DQ  
 
Men 50-54 200 Yard IM
===============================================================================
        NATL: N 2:04.97   5/18/2003 GREG SHAW                                  
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Gerard Von Hoffmann       50 NOVA                 2:15.00    2:07.94   11  
       26.79  1:01.91  1:37.58  2:07.94                                    
  2 Philipp Djang             51 RGSC                 2:12.00    2:08.61    9  
       27.14    58.74  1:37.38  2:08.61                                    
  3 Donald Gilchrist          52 NCMS                 2:10.00    2:10.92    8  
       26.56  1:00.33  1:39.26  2:10.92                                    
  4 Berry Hamilton            53 GAJA                 2:11.47    2:13.38    7  
       28.94  1:03.22  1:41.00  2:13.38                                    
  5 Bill Adkison              50 UNAT                 2:12.70    2:13.41    6  
       28.85  1:04.34  1:42.91  2:13.41                                    
  6 Robert Brown              53 AWJ                  2:14.20    2:15.14    5  
       29.04  1:04.51  1:43.14  2:15.14                                    
  7 David Bright              53 NEM                  2:18.00    2:17.08    4  
       29.37  1:04.21  1:45.64  2:17.08                                    
  8 Mark Montgomery           50 SLO                  2:23.40    2:17.41    3  
       29.84  1:07.06  1:46.69  2:17.41                                    
  9 George Corrigan           53 NCMS                 2:26.84    2:20.64    2  
       29.36  1:06.15  1:49.34  2:20.64                                    
 10 George Keenan             52 IM                   2:20.50    2:21.00    1  
       28.35  1:06.36  1:49.71  2:21.00                                    
 11 Victor Wagoner            50 LAPS                 2:22.30    2:22.41  
       31.95  1:10.42  1:50.04  2:22.41                                    
 12 Brian Voisard             54 WIN                  2:20.28    2:22.79  
       30.02  1:05.99  1:49.56  2:22.79                                    
 13 Charles Van Der Horst     54 NCMS                 2:30.00    2:33.29  
       30.35  1:10.01  1:56.51  2:33.29                                    
 14 Frank Thompson            54 MICH                 2:27.05    2:33.84  
       32.25  1:13.27  2:00.51  2:33.84                                    
 15 Michael Sullivan          50 LAPS                 2:27.01    2:37.11  
       31.66  1:12.18  2:00.77  2:37.11                                    
 
Men 50-54 400 Yard IM
===============================================================================
        NATL: N 4:30.10   5/20/2001 JIM MCCONICA                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Donald Gilchrist          52 NCMS                 4:45.00    4:50.28   11  
       28.24  1:01.21  1:38.79  2:17.27  2:59.17  3:41.87  4:16.98  4:50.28
  2 David Bright              53 NEM                  5:10.00    4:54.91    9  
       31.18  1:06.33  1:45.38  2:23.52  3:06.33  3:49.01  4:22.86  4:54.91
  3 Mark Montgomery           50 SLO                  4:58.30    4:56.30    8  
       31.05  1:06.59  1:47.40  2:28.01  3:09.12  3:51.15  4:24.35  4:56.30
  4 Bill Adkison              50 UNAT                 4:58.00    4:59.45    7  
       30.61  1:06.15  1:46.83  2:27.12  3:08.96  3:51.81  4:25.92  4:59.45
  5 Brian Voisard             54 WIN                  5:05.57    5:14.25    6  
       30.39  1:05.40  1:44.64  2:21.94  3:09.72  3:59.52  4:37.80  5:14.25
  6 Chris Burt                51 GOLD                 5:20.05    5:37.83    5  
       31.72  1:11.75  1:55.95  2:39.55  3:30.97  4:23.60  5:02.56  5:37.83
  7 Bill Beyerbach            51 NIAG                 5:44.27    5:38.19    4  
       35.96  1:17.77  2:02.35  2:45.35  3:29.94  4:14.79  4:58.02  5:38.19
  8 Steve Hansen              54 MICH                 6:03.57    5:44.11    3  
       34.82  1:14.04  2:04.59  2:54.37  3:37.14  4:21.42  5:03.08  5:44.11
  9 Thomas Mester             54 SKY                  5:52.00    5:58.11    2  
       35.91  1:16.84  2:06.23  2:54.15  3:45.23  4:36.61  5:18.47  5:58.11
 10 Richard Benson            53 METR                 6:37.00    6:27.14    1  
       38.65  1:22.36  2:19.56  3:15.66  4:12.70  5:10.08  5:50.42  6:27.14
 -- Berry Hamilton            53 GAJA                 5:01.43         DQ  
Sponsor #14Sponsor #20Sponsor #52Sponsor #29Sponsor #43
Sponsor #21Sponsor #49Sponsor #42Sponsor #33Sponsor #50Sponsor #51Sponsor #13
Sponsor #45Sponsor #44Sponsor #47Sponsor #35Sponsor #41Sponsor #36Sponsor #25