2006 Short Course National Championships

Men's Results - Age 45-49

Final Results

Men 45-49 50 Yard Freestyle
===============================================================================
        NATL: N 21.86      1/2004 GROSELL/ALLBRITT                             
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Paul Smith                46 CMS                    21.70      21.29N  11  
  2 John Fields               49 AWJ                    22.80      22.39    9  
  3 J Clay Britt              45 ANCM                   22.00      22.54    8  
  4 Larry Golden              45 ARKM                   22.90      22.73    7  
  5 Bill Sherman              47 MOVY                   22.90      23.25    6  
  6 Ted Soltys                45 IM                     23.20      23.28    5  
  7 Joseph Gentile            45 FLAQ                   22.86      23.39    4  
  8 Tom Emison                47 MINN                   23.90      23.52    3  
  9 Cameron Rose              46 SAWS                   23.61      23.54    2  
 10 D Scott Wells             45 FACT                   23.36      23.59    1  
 11 Dave Gibson               45 IM                     22.90      23.69  
 12 Mark Johnston             45 CMS                    23.98      23.70  
 13 Kevin Switzer             45 UNAT                   24.40      23.72  
 14 Jim Rowland               45 IM                     24.16      23.93  
 15 Andy Dyer                 47 AWJ                    24.15      24.10  
 16 Mike Burns                45 MINN                   24.50      24.29  
 17 Steve Stern               46 IM                     25.20      24.63  
 18 Wayne Baker               47 MOO                    25.11      24.81  
 19 Mike Keck                 46 TOC                    24.40      25.01  
 20 Darrell Smith             49 MINN                   25.02      25.17  
 21 Fram Virjee               45 LAPS                   25.12      25.19  
 22 Richard Neville           49 FAST                   24.90      25.25  
 23 Frank Voss                46 CA                     25.12      25.26  
 24 Jeffrey Service           49 GOLD                   25.01      25.42  
 25 Didier Lamour             49 MINN                   25.80      25.43  
 26 Al Moreno                 45 LYTA                   24.15      25.63  
 27 David Jessen              48 MTKA                   26.27      26.42  
 28 James Littlefield         46 PNA                    24.50      26.44  
 29 William Crawford          49 LYTA                   25.85      26.58  
 30 Gary Clark                46 GOLD                   32.00      27.51  
 31 Patrick Lapaire           46 FLAQ                   26.50      28.09  
 32 Tim Zuelke                47 SSMS                   29.04      29.37  
 33 Thaddeus Gamory           45 FLAQ                   25.00      30.04  
 34 Cris Branden              46 FLAQ                   34.00      30.89  
 35 Charlie Raine             46 LAPS                   30.20      30.91  
 36 Kendall Shoffner          49 GOLD                   33.50      32.57  
 37 Glenn Schrager            49 FLAQ                   33.15      34.45  
 
Men 45-49 100 Yard Freestyle
===============================================================================
        NATL: N 47.54   4/30/2000 JACK GROSELLE                                
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Steve Wood                46 UNAT                   48.62      48.52   11  
       23.43    48.52                                                      
  2 John Fields               49 AWJ                    50.06      49.18    9  
       23.55    49.18                                                      
  3 Jonathan Klein            48 NCMS                   50.50      49.71    8  
       23.70    49.71                                                      
  4 Larry Golden              45 ARKM                   50.17      49.91    7  
       24.55    49.91                                                      
  5 Kevin Switzer             45 UNAT                   53.40      49.97    6  
       24.82    49.97                                                      
  6 Robert Goldbloom          46 METR                   51.30      50.36    5  
       24.36    50.36                                                      
  7 D Scott Wells             45 FACT                   50.06      50.49    4  
       24.26    50.49                                                      
  8 Tom Emison                47 MINN                   50.75      50.51    3  
       24.56    50.51                                                      
  9 Cameron Rose              46 SAWS                   51.13      50.99    2  
       24.74    50.99                                                      
 10 Mark Johnston             45 CMS                    53.70      51.73    1  
       24.81    51.73                                                      
 11 David Guthrie             45 MOST                   52.10      51.81  
       24.90    51.81                                                      
 12 Greg Scott                46 CMS                    52.13      51.86  
       25.46    51.86                                                      
 13 Ted Soltys                45 IM                     52.20      52.03  
       25.21    52.03                                                      
 14 Charles Groen             46 IM                     53.00      52.35  
       25.54    52.35                                                      
 15 Bernard Kingsly           47 INWM                   53.86      52.75  
       25.59    52.75                                                      
 16 Jim Rowland               45 IM                     53.70      53.50  
       25.34    53.50                                                      
 17 Christopher Nolte         49 CMS                    54.20      53.55  
       26.01    53.55                                                      
 18 Joseph Gentile            45 FLAQ                   51.02      53.64  
       25.19    53.64                                                      
 18 Gary Peters               45 FACT                   55.57      53.64  
       25.93    53.64                                                      
 20 Steven Wright             45 HHAC                   55.89      53.92  
       26.61    53.92                                                      
 21 Douglas Otto              47 MACO                   54.20      54.05  
       25.79    54.05                                                      
 22 James Littlefield         46 PNA                    54.40      54.69  
       26.44    54.69                                                      
 23 Darrell Smith             49 MINN                   55.07      54.82  
       26.31    54.82                                                      
 24 Frederick Graham          49 PNA                    58.80      56.44  
       27.03    56.44                                                      
 25 Dieter Freer              48 GAJA                 1:01.37      57.07  
       27.71    57.07                                                      
 26 Jeffrey Service           49 GOLD                   58.83      58.06  
       27.67    58.06                                                      
 27 William Crawford          49 LYTA                 1:00.92    1:00.00  
       27.95  1:00.00                                                      
 28 Jeff Baker                49 GOLD                 1:01.47    1:00.42  
       27.85  1:00.42                                                      
 29 Alex Dittenhoffer         46 MTKA                 1:00.00    1:01.06  
       28.24  1:01.06                                                      
 30 Tim Zuelke                47 SSMS                 1:06.76    1:09.16  
       31.81  1:09.16                                                      
 31 Thaddeus Gamory           45 FLAQ                   55.00    1:13.41  
       34.92  1:13.41                                                      
 32 Kendall Shoffner          49 GOLD                 1:17.00    1:15.19  
       34.95  1:15.19                                                      
 33 Michael Asal              47 HOTS                 1:16.84    1:15.84  
       36.29  1:15.84                                                      
 34 Glenn Schrager            49 FLAQ                 1:20.64    1:17.41  
       35.77  1:17.41                                                      
 
Men 45-49 200 Yard Freestyle
===============================================================================
        NATL: N 1:45.96   4/21/2002 JACK GROSELLE                              
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Paul Smith                46 CMS                  1:46.00    1:44.39N  11  
       25.33    52.26  1:18.70  1:44.39                                    
  2 Peter Hollett             46 NCMS                 1:54.00    1:51.02    9  
       26.72    54.49  1:22.79  1:51.02                                    
  3 Bill Palmer               45 UNAT                 1:51.00    1:51.13    8  
       27.16    55.61  1:23.66  1:51.13                                    
  4 Tom Emison                47 MINN                 1:50.00    1:51.92    7  
       26.06    54.05  1:22.88  1:51.92                                    
  5 D Scott Wells             45 FACT                 1:51.52    1:52.10    6  
       25.69    53.55  1:22.43  1:52.10                                    
  6 John Fields               49 AWJ                  1:55.00    1:52.47    5  
       26.92    55.91  1:24.65  1:52.47                                    
  7 Kevin Switzer             45 UNAT                 1:59.40    1:52.79    4  
       27.40    55.96  1:24.61  1:52.79                                    
  8 Ted Soltys                45 IM                   1:53.90    1:53.51    3  
       27.08    55.79  1:24.88  1:53.51                                    
  9 Cameron Rose              46 SAWS                 1:53.17    1:54.06    2  
       25.45    53.53  1:23.30  1:54.06                                    
 10 Greg Scott                46 CMS                  1:56.30    1:54.99    1  
       27.10    55.84  1:25.01  1:54.99                                    
 11 Mark Johnston             45 CMS                  2:02.85    1:55.53  
       26.72    56.08  1:25.82  1:55.53                                    
 12 Steven Wright             45 HHAC                 1:57.88    1:56.09  
       27.27    56.32  1:25.91  1:56.09                                    
 13 Douglas Otto              47 MACO                 2:01.70    1:56.53  
       27.34    56.84  1:26.06  1:56.53                                    
 14 Mike Keck                 46 TOC                  2:01.00    1:56.80  
       28.16    57.72  1:27.88  1:56.80                                    
 15 Kevin Lane                49 VCM                  2:00.37    1:57.12  
       28.04    58.35  1:27.64  1:57.12                                    
 16 Jim Rowland               45 IM                   2:00.28    1:57.35  
       26.98    56.72  1:27.10  1:57.35                                    
 17 Mike Burns                45 MINN                 1:55.00    1:57.37  
       27.61    56.98  1:26.77  1:57.37                                    
 18 Christopher Nolte         49 CMS                  1:59.32    2:00.66  
       28.22    59.23  1:30.14  2:00.66                                    
 19 James Littlefield         46 PNA                  1:59.90    2:03.87  
       28.51  1:00.30  1:32.16  2:03.87                                    
 20 Frederick Graham          49 PNA                  2:03.62    2:04.77  
       28.52    59.33  1:31.63  2:04.77                                    
 21 Karl Kolb                 45 NEM                  2:09.00    2:16.05  
       31.21  1:05.79  1:41.48  2:16.05                                    
 22 Jeff Baker                49 GOLD                 2:20.15    2:17.61  
       31.90  1:05.44  1:40.81  2:17.61                                    
 23 Nicholas Neubig           49 BMST                 2:20.00    2:23.63  
       32.46  1:08.59  1:46.06  2:23.63                                    
 24 Blaise O'Neill            48 GOLD                 2:30.00    2:25.32  
       31.76  1:07.83  1:45.94  2:25.32                                    
 25 Tim Zuelke                47 SSMS                 2:41.20    2:45.72  
       36.36  1:15.59  1:58.19  2:45.72                                    
 26 Michael Asal              47 HOTS                 2:49.96    2:48.07  
       38.68  1:21.25  2:05.31  2:48.07                                    
 
Men 45-49 500 Yard Freestyle
===============================================================================
        NATL: N 4:46.63   4/30/2000 JIM MCCONICA                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Paul Smith                46 CMS                  4:56.00    4:48.69   11  
       27.10    56.24  1:26.21  1:56.29  2:26.02  2:55.12  3:23.85  3:52.09
     4:20.60  4:48.69                                                      
  2 Bill Palmer               45 UNAT                 4:58.00    4:59.58    9  
       28.22    58.29  1:28.73  1:59.27  2:29.91  3:00.33  3:30.41  4:00.15
     4:30.22  4:59.58                                                      
  3 Peter Hollett             46 NCMS                 5:06.00    5:04.14    8  
       28.14    58.27  1:29.37  2:00.73  2:31.99  3:03.17  3:34.27  4:05.17
     4:35.89  5:04.14                                                      
  4 Tim Erickson              49 FLAQ                 5:11.90    5:06.03    7  
       27.47    57.28  1:27.72  1:58.31  2:28.94  2:59.73  3:30.56  4:02.02
     4:34.31  5:06.03                                                      
  5 Buzz Harper               46 LAPS                 5:10.14    5:07.14    6  
       29.51  1:00.57  1:31.67  2:02.79  2:33.55  3:04.41  3:35.30  4:05.94
     4:36.88  5:07.14                                                      
  6 Rob Copeland              49 GAJA                 5:31.65    5:11.34    5  
       28.90  1:00.22  1:31.74  2:03.34  2:34.86  3:06.61  3:38.18  4:09.79
     4:41.06  5:11.34                                                      
  7 Gary Peters               45 FACT                 5:33.99    5:14.80    4  
       29.10    59.75  1:31.35  2:03.50  2:35.92  3:08.10  3:39.91  4:11.65
     4:43.52  5:14.80                                                      
  8 Cameron Rose              46 SAWS                 5:23.28    5:15.70    3  
       29.15  1:01.51  1:34.42  2:06.32  2:37.90  3:09.62  3:41.66  4:14.12
     4:45.61  5:15.70                                                      
  9 Steven Wright             45 HHAC                 5:21.47    5:15.79    2  
       28.89  1:00.46  1:32.16  2:03.96  2:36.28  3:08.25  3:40.33  4:12.45
     4:44.56  5:15.79                                                      
 10 Steve Stern               46 IM                   5:37.83    5:32.03    1  
       29.18  1:00.98  1:33.88  2:07.47  2:41.66  3:16.13  3:51.26  4:26.29
     5:00.41  5:32.03                                                      
 11 Frederick Graham          49 PNA                  5:47.42    5:49.64  
       30.41  1:04.15  1:39.52  2:15.87  2:52.02  3:28.60  4:04.82  4:40.73
     5:16.00  5:49.64                                                      
 12 Wilson Rumble             45 DCAC                 6:00.00    5:51.60  
       30.18  1:02.88  1:36.88  2:12.42  2:47.85  3:24.49  4:01.46  4:39.07
     5:16.03  5:51.60                                                      
 13 Karl Kolb                 45 NEM                  5:40.00    6:08.57  
       33.04  1:09.22  1:46.34  2:23.58  3:00.51  3:38.39  4:16.69  4:54.57
     5:32.57  6:08.57                                                      
 14 Blaise O'Neill            48 GOLD                 6:30.00    6:32.11  
       34.88  1:13.74  1:53.62  2:33.52  3:14.19  3:54.99  4:34.61  5:15.23
     5:54.82  6:32.11                                                      
 15 Nicholas Neubig           49 BMST                 6:20.00    7:03.39  
     1:17.27           1:59.78           3:26.68           4:54.48  5:37.70
     6:20.31  7:03.39                                                      
 16 Michael Asal              47 HOTS                 7:43.93    7:51.76  
       41.17  1:27.19  2:13.56  3:01.73  3:50.11  4:38.20  5:26.91  6:16.16
     7:05.24  7:51.76                                                      
 17 Thaddeus Gamory           45 FLAQ                 5:20.00    8:04.95  
       39.25  1:26.48  2:14.78  3:05.29  3:55.09  4:46.33  5:36.75  6:28.87
     7:19.84  8:04.95                                                      
 
Men 45-49 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
        NATL: N 10:04.49  10/10/2003 BRETT PHILLIPS                            
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Bill Palmer               45 UNAT                10:12.00   10:20.07   11  
       28.67    59.65  1:30.84  2:02.32  2:33.56  3:04.90  3:35.98  4:07.21
     4:38.61  5:09.53  5:40.44  6:11.53  6:42.64  7:13.45  7:44.46  8:15.55
     8:46.94  9:18.52  9:49.88 10:20.07                                    
  2 Peter Hollett             46 NCMS                10:36.00   10:32.43    9  
       28.56    58.97  1:30.02  2:01.72  2:33.54  3:05.30  3:36.96  4:08.83
     4:40.57  5:12.24  5:44.03  6:15.93  6:48.05  7:20.25  7:52.38  8:24.73
     8:57.02  9:29.66 10:01.86 10:32.43                                    
  3 Rob Copeland              49 GAJA                11:16.42   10:47.13    8  
       29.12  1:00.63  1:32.94  2:05.39  2:38.03  3:10.87  3:43.47  4:15.84
     4:48.71  5:21.55  5:54.72  6:27.62  7:00.53  7:33.44  8:05.92  8:38.74
     9:11.53  9:44.01 10:16.23 10:47.13                                    
  4 Steven Wright             45 HHAC                10:58.36   10:52.33    7  
       28.78    58.98  1:30.41  2:02.48  2:34.82  3:07.47  3:40.34  4:13.34
     4:46.37  5:19.29  5:52.82  6:26.04  7:00.01  7:33.25  8:06.37  8:39.68
     9:12.81  9:45.95 10:19.79 10:52.33                                    
  5 Kevin Lane                49 VCM                 11:26.02   10:59.19    6  
       31.00  1:04.27  1:37.88  2:11.50  2:45.47  3:18.97  3:52.07  4:25.85
     4:59.30  5:32.51  6:06.15  6:39.32  7:12.65  7:45.58  8:18.44  8:50.87
     9:23.75  9:56.25 10:28.09 10:59.19                                    
  6 Paul Smith                46 CMS                 10:40.00   11:00.52    5  
       23.15    47.71  1:27.00  2:00.94  2:34.43  3:08.03  3:42.07  4:15.44
     4:48.85  5:21.77  5:55.07  6:29.02  7:02.54  7:36.77  8:10.86  8:44.67
     9:19.43  9:53.88 10:28.27 11:00.52                                    
  7 Mike Burns                45 MINN                11:20.00   11:08.56    4  
       30.50  1:03.46  1:37.14  2:11.12  2:44.84  3:18.54  3:52.36  4:25.93
     4:59.67  5:33.44  6:06.98  6:40.48  7:14.04  7:47.45  8:21.29  8:55.19
     9:29.22 10:03.21 10:36.22 11:08.56                                    
  8 Mark McLeod               46 CSMT                10:50.90   11:29.74    3  
       29.46  1:01.33  1:34.49  2:07.92  2:41.48  3:14.73  3:47.92  4:20.80
     4:54.30  5:28.97  6:04.58  6:41.46  7:18.83  7:55.47  8:31.51  9:07.77
     9:44.11 10:20.39 10:56.07 11:29.74                                    
  9 Marty Hendrick            48 FLAQ                11:55.85   11:33.82    2  
       31.39  1:05.92  1:41.01  2:16.08  2:51.56  3:26.86  4:02.16  4:37.87
     5:13.15  5:48.39  6:23.55  6:58.27  7:32.63  8:08.05  8:43.12  9:17.82
     9:52.78 10:27.41 11:00.73 11:33.82                                    
 10 Mark Westerberg           45 NCMS                12:30.30   13:04.07    1  
       31.81  1:06.55  1:41.75  2:19.16  2:56.47  3:34.34  4:12.42  4:51.22
     5:31.17  6:11.11  6:51.22  7:31.46  8:11.87  8:52.90  9:35.01 10:17.19
    10:58.72 11:40.42 12:22.86 13:04.07                                    
 11 Paul Griffin              45 GBM                 14:00.00   13:56.49  
       38.96                             3:28.07  4:09.65  4:51.42  5:34.00
     6:16.09  6:57.95  7:40.73  8:22.56  9:04.54  9:46.55 10:28.93 12:35.69
    13:17.13 13:56.51 14:47.32 13:56.49                                    
 -- Thaddeus Gamory           45 FLAQ                11:30.00         DQ  
 
Men 45-49 1650 Yard Freestyle
===============================================================================
        NATL: N 16:44.67   4/30/2000 JIM MCCONICA                              
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Buzz Harper               46 LAPS                18:00.00   17:48.53   11  
       30.01  1:01.63  1:33.00  2:04.74  2:36.30  3:07.62  3:39.29  4:11.02
     4:42.92  5:14.67  5:46.74  6:18.97  6:51.20  7:23.49  7:55.53  8:27.94
     9:00.22  9:32.99 10:05.64 10:38.50 11:11.63 11:44.70 12:17.91 12:51.14
    13:24.77 13:57.81 14:31.19 15:04.60 15:37.86 16:10.86 16:43.72 17:16.80
    17:48.53
  2 Tim Erickson              49 FLAQ                17:53.10   18:02.18    9  
       28.33    59.76  1:32.27  2:05.00  2:37.41  3:09.31  3:41.17  4:13.09
     4:45.15  5:17.10  5:49.58  6:22.07  6:54.56  7:27.21  7:59.97  8:32.74
     9:05.42  9:38.03 10:10.56 10:43.56 11:16.15 11:49.24 12:22.62 12:56.22
    13:30.16 14:03.96 14:37.98 15:12.72 15:47.15 16:21.45 16:55.48 17:29.17
    18:02.18
  3 Rob Copeland              49 GAJA                19:17.11   18:12.54    8  
       30.05  1:02.39  1:35.28  2:08.34  2:41.57  3:14.97  3:48.04  4:21.48
     4:54.57  5:27.55  6:00.52  6:33.35  7:06.35  7:39.26  8:12.27  8:45.57
     9:18.80  9:52.27 10:25.94 10:59.32 11:33.06 12:06.43 12:39.93 13:13.10
    13:46.62 14:19.84 14:53.43 15:26.81 16:00.61 16:33.51 17:06.74 17:39.79
    18:12.54
  4 Mike Keck                 46 TOC                 19:30.00   18:24.78    7  
       30.43  1:03.39  1:36.88  2:10.50  2:44.18  3:17.77  3:51.37  4:25.04
     4:58.93  5:32.79  6:06.37  6:39.67  7:13.53  7:46.92  8:20.76  8:54.56
     9:28.49 10:02.41 10:36.21 11:10.00 11:43.64 12:17.37 12:51.31 13:25.08
    13:58.73 14:32.64 15:06.51 15:40.05 16:13.51 16:47.17 17:20.47 17:53.12
    18:24.78
  5 John Andrews              47 FLAQ                19:15.00   19:13.51    6  
       31.83  1:05.63  1:40.01  2:14.76  2:49.63  3:24.52  3:59.61  4:34.72
     5:09.96  5:44.86  6:19.93  6:55.01  7:30.29  8:05.75  8:40.58  9:15.75
     9:51.18 10:26.46 11:01.50 11:37.02 12:12.21 12:47.83 13:23.47 13:59.24
    14:34.88 15:10.39 15:46.10 16:21.94 16:57.08 17:32.45 18:07.11 18:40.72
    19:13.51
  6 Marty Hendrick            48 FLAQ                20:34.51   19:14.69    5  
       31.84  1:07.22  1:43.46  2:19.10  2:54.93  3:30.46  4:05.88  4:41.20
     5:16.14  5:51.87  6:26.92  7:01.86  7:36.94  8:12.00  8:47.41  9:22.89
     9:58.33 10:33.60 11:09.03 11:44.12 12:19.44 12:54.71 13:30.48 14:05.68
    14:40.21 15:15.69 15:50.68 16:25.90 17:00.44 17:34.99 18:09.12 18:42.86
    19:14.69
  7 Christopher Nolte         49 CMS                 19:25.00   19:16.54    4  
       30.69  1:04.28  1:38.75  2:13.57  2:48.59  3:23.83  3:59.10  4:34.33
     5:09.36  5:44.57  6:19.78  6:54.63  7:29.94  8:05.21  8:40.07  9:15.34
     9:50.74 10:26.14 11:01.53 11:36.86 12:12.25 12:47.70 13:23.28 13:58.73
    14:34.28 15:09.94 15:46.13 16:21.59 16:57.23 17:32.63 18:07.69 18:42.74
    19:16.54
  8 Robert Schlemmer          46 PNA                 20:15.00   19:41.05    3  
       31.21  1:05.81  1:41.75  2:17.86  2:54.30  3:30.97  4:07.22  4:43.70
     5:19.94  5:56.04  6:32.56  7:09.17  7:45.52  8:22.12  8:58.27  9:35.18
    10:11.57 10:47.99 11:24.17 12:00.51 12:36.53 13:13.06 13:49.28 14:25.40
    15:01.46 15:37.49 16:13.35 16:48.97 17:24.24 17:59.58 18:34.64 19:08.95
    19:41.05
  9 Frederick Graham          49 PNA                 20:34.43   20:11.75    2  
       31.92  1:07.06  1:43.42  2:19.87  2:56.59  3:33.00  4:09.35  4:46.21
     5:22.96  6:00.46  6:37.41  7:13.79  7:50.02  8:26.95  9:03.67  9:39.89
    10:16.60 10:53.72 11:30.68 12:07.24 12:44.58 13:21.49 13:58.76 14:35.72
    15:13.21 15:50.59 16:27.73 17:05.23 17:43.07 18:20.76 18:58.25 19:35.85
    20:11.75
 10 Sherif Shaalan            47 GOLD                20:50.30   20:28.29    1  
       32.15  1:07.17  1:42.60  2:19.28  2:55.93  3:31.89  4:08.65  4:45.82
     5:22.89  5:59.49  6:36.77  7:14.21  7:51.57  8:29.02  9:07.08  9:45.00
    10:23.17 11:01.20 11:39.15 12:17.48 12:55.43 13:33.85 14:12.14 14:50.32
    15:28.24 16:06.02 16:44.61 17:22.65 18:01.44 18:39.33 19:16.82 19:54.23
    20:28.29
 11 Wilson Rumble             45 DCAC                20:09.62   20:34.79  
       30.86  1:04.35  1:39.71  2:16.20  2:53.23  3:30.75  4:08.53  4:46.55
     5:24.48  6:02.22  6:40.02  7:17.51  7:55.15  8:33.25  9:11.17  9:48.95
    10:26.75 11:04.76 11:42.67 12:20.33 12:58.24 13:36.17 14:14.18 14:52.43
    15:30.37 16:08.90 16:47.46 17:25.94 18:04.61 18:42.71 19:20.67 19:58.66
    20:34.79
 12 Karl Kolb                 45 NEM                 19:59.00   21:02.24  
       35.25  1:13.03  1:51.25  2:29.81  3:08.40  3:47.45  4:26.26  5:04.95
     5:43.38  6:21.95  7:00.78  7:38.76  8:17.41  8:56.16  9:34.63 10:12.89
    10:51.50 11:30.75 12:09.60 12:48.44 13:27.34 14:06.10 14:44.40 15:22.54
    16:01.68 16:40.01 17:17.52 17:55.45 18:33.43 19:11.21 19:48.98 20:26.54
    21:02.24
 
Men 45-49 50 Yard Backstroke
===============================================================================
        NATL: N 25.59    5/2/2004 FRITZ LEHMAN                                 
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 J Clay Britt              45 ANCM                   24.50      24.87N  11  
  2 Steve Wood                46 UNAT                   25.11      25.46N   9  
  3 Jonathan Klein            48 NCMS                   26.80      26.19    8  
  4 William Specht            48 SPM                    26.00      26.26    7  
  5 Charles Groen             46 IM                     27.00      26.38    6  
  6 Jeff Holbrook             47 WMST                   27.00      26.96    5  
  7 Dave Gibson               45 IM                     26.50      27.05    4  
  8 Robert Goldbloom          46 METR                   28.30      27.12    3  
  9 John Grzeszczak           47 GOLD                   28.00      27.16    2  
 10 Curt Reynolds             45 TERR                   27.90      27.30    1  
 11 Kevin Switzer             45 UNAT                   29.10      27.82  
 12 Joseph Gentile            45 FLAQ                   28.43      28.15  
 13 James Littlefield         46 PNA                    29.00      29.45  
 14 Fram Virjee               45 LAPS                   30.01      29.79  
 15 Michael Witteveen         46 GRIN                   30.10      30.01  
 16 Cris Branden              46 FLAQ                   38.00      40.63  
 
Men 45-49 100 Yard Backstroke
===============================================================================
        NATL: N 54.24      3/2004 SPECHT/LEHMAN                                
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 J Clay Britt              45 ANCM                   52.50      52.88N  11  
       25.58    52.88                                                      
  2 Steve Wood                46 UNAT                   54.32      55.05    9  
       26.21    55.05                                                      
  3 William Specht            48 SPM                    56.00      55.70    8  
       26.96    55.70                                                      
  4 Jonathan Klein            48 NCMS                   57.10      56.48    7  
       27.48    56.48                                                      
  5 Jeff Holbrook             47 WMST                   57.50      58.28    6  
       27.92    58.28                                                      
  6 Robert Goldbloom          46 METR                 1:01.00      58.95    5  
       28.62    58.95                                                      
  7 Curt Reynolds             45 TERR                 1:00.50      59.11    4  
       27.78    59.11                                                      
  8 Dave Gibson               45 IM                     58.50      59.77    3  
       28.73    59.77                                                      
  9 Kevin Switzer             45 UNAT                 1:03.10    1:00.02    2  
       30.42  1:00.02                                                      
 10 Buzz Harper               46 LAPS                 1:00.20    1:00.11    1  
       29.68  1:00.11                                                      
 11 Douglas Otto              47 MACO                 1:00.40    1:01.68  
       30.70  1:01.68                                                      
 12 Joseph Gentile            45 FLAQ                 1:00.80    1:01.89  
       30.36  1:01.89                                                      
 13 James Littlefield         46 PNA                  1:02.00    1:03.23  
       30.58  1:03.23                                                      
 14 Randy Nutt                46 GOLD                 1:03.90    1:03.61  
       30.84  1:03.61                                                      
 15 Fram Virjee               45 LAPS                 1:04.40    1:04.48  
       31.18  1:04.48                                                      
 16 Marty Hendrick            48 FLAQ                 1:03.93    1:04.93  
       32.79  1:04.93                                                      
 17 Michael Witteveen         46 GRIN                 1:05.51    1:05.30  
       32.26  1:05.30                                                      
 18 Mike Keck                 46 TOC                  1:02.00    1:05.41  
       32.08  1:05.41                                                      
 
Men 45-49 200 Yard Backstroke
===============================================================================
        NATL: N 1:59.30   5/18/2003 WILLIAM SPECHT                             
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 J Clay Britt              45 ANCM                 1:57.50    1:58.75N  11  
       27.03    56.34  1:27.15  1:58.75                                    
  2 William Specht            48 SPM                  2:03.00    2:02.12    9  
       28.78    59.24  1:30.63  2:02.12                                    
  3 Jonathan Klein            48 NCMS                 2:07.00    2:03.31    8  
       28.51    59.35  1:30.96  2:03.31                                    
  4 Buzz Harper               46 LAPS                 2:05.50    2:04.04    7  
       31.33  1:02.44  1:33.41  2:04.04                                    
  5 Steve Wood                46 UNAT                 2:02.00    2:08.14    6  
       28.93  1:00.26  1:32.66  2:08.14                                    
  6 Curt Reynolds             45 TERR                 2:15.00    2:10.64    5  
       30.09  1:02.52  1:36.23  2:10.64                                    
  7 Douglas Otto              47 MACO                 2:13.40    2:15.44    4  
       31.02  1:04.04  1:39.47  2:15.44                                    
  8 James Littlefield         46 PNA                  2:17.50    2:19.16    3  
       31.48  1:06.57  1:42.75  2:19.16                                    
  9 Tim Erickson              49 FLAQ                 2:18.90    2:20.02    2  
       33.01  1:08.68  1:44.71  2:20.02                                    
 10 Fram Virjee               45 LAPS                 2:21.70    2:20.97    1  
       32.84  1:07.74  1:44.53  2:20.97                                    
 11 Dieter Freer              48 GAJA                 2:45.72    2:34.19  
       36.18  1:15.05  1:54.87  2:34.19                                    
 12 Blaise O'Neill            48 GOLD                 2:45.00    2:58.29  
       40.84  1:24.45  2:11.65  2:58.29                                    
 -- Michael Witteveen         46 GRIN                 2:21.45         DQ  
 
Men 45-49 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
        NATL: N 27.65   4/14/2002 LEE RIDER                                    
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Jon Blank                 45 NCMS                   27.90      27.33N  11  
  2 Doug Malcolm              49 GAJA                   28.14      27.55N   9  
  3 David Guthrie             45 MOST                   28.00      27.68    8  
  4 Mark McLeod               46 CSMT                   29.12      29.06    7  
  5 Jan Vandersluis           45 NPBM                   29.28      29.19    6  
  6 James Fregosi             45 BMW                    28.49      29.24    5  
  7 Andy Dyer                 47 AWJ                    29.75      29.55    4  
  8 Greg Scott                46 CMS                    29.87      29.76    3  
  9 Michael Slowey            48 VMST                   29.82      29.82    2  
 10 Jack Ewing                45 USF                    29.89      29.90    1  
 11 Jim Matysek               46 NIAG                   30.68      29.91  
 12 David Tuchler             47 IM                     30.50      30.04  
 12 John Grzeszczak           47 GOLD                   30.50      30.04  
 14 Terry Tongate             45 NOVA                   29.90      30.06  
 15 William Heinemann         48 NIAG                   30.85      30.12  
 16 Al Moreno                 45 LYTA                   30.09      30.21  
 17 Bernard Kingsly           47 INWM                   31.41      30.43  
 18 Richard Neville           49 FAST                   31.02      30.69  
 19 Charlie Raine             46 LAPS                   30.01      31.02  
 20 Paul Griffin              45 GBM                    31.60      32.02  
 21 Frank Voss                46 CA                     33.13      32.05  
 22 Stanley Lee               49 YCRC                   32.25      33.38  
 23 John Shipman              48 GOLD                   31.96      33.46  
 24 Michael Martin            45 1776                   36.00      34.83  
 25 Thomas Seibert            47 MOO                    34.00      34.86  
 26 Keith Starr               45 GAS                    36.23      35.07  
 -- Alex Dittenhoffer         46 MTKA                   34.00         DQ  
 -- Glenn Schrager            49 FLAQ                   54.42         DQ  
 
Men 45-49 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
        NATL: N 1:00.63   1/25/2004 GREGORY OXLEY                              
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Jon Blank                 45 NCMS                 1:00.30      59.19N  11  
       28.49    59.19                                                      
  2 David Guthrie             45 MOST                 1:00.90    1:00.29N   9  
       28.11  1:00.29                                                      
  3 Doug Malcolm              49 GAJA                 1:01.90    1:01.63    8  
       28.49  1:01.63                                                      
  4 James Fregosi             45 BMW                  1:02.99    1:03.79    7  
       29.42  1:03.79                                                      
  5 Mark McLeod               46 CSMT                 1:04.25    1:04.27    6  
       29.88  1:04.27                                                      
  6 Greg Scott                46 CMS                  1:04.44    1:04.32    5  
       30.42  1:04.32                                                      
  7 Charles Groen             46 IM                   1:07.00    1:04.37    4  
       30.14  1:04.37                                                      
  8 Jack Ewing                45 USF                  1:05.51    1:04.85    3  
       30.67  1:04.85                                                      
  9 Cameron Rose              46 SAWS                 1:04.90    1:04.91    2  
       31.15  1:04.91                                                      
 10 Jan Vandersluis           45 NPBM                 1:04.60    1:05.17    1  
       29.75  1:05.17                                                      
 11 Michael Slowey            48 VMST                 1:05.32    1:05.36  
       30.23  1:05.36                                                      
 12 Terry Tongate             45 NOVA                 1:04.10    1:05.40  
       30.28  1:05.40                                                      
 13 William Heinemann         48 NIAG                 1:06.50    1:05.67  
       30.90  1:05.67                                                      
 14 David Tuchler             47 IM                   1:06.00    1:05.68  
       31.38  1:05.68                                                      
 15 Jim Matysek               46 NIAG                 1:05.67    1:05.74  
       31.09  1:05.74                                                      
 16 Andy Dyer                 47 AWJ                  1:06.66    1:05.90  
       30.40  1:05.90                                                      
 17 Charlie Raine             46 LAPS                 1:05.90    1:07.15  
       31.16  1:07.15                                                      
 18 Bill Sherman              47 MOVY                 1:07.00    1:07.39  
       31.70  1:07.39                                                      
 19 Al Moreno                 45 LYTA                 1:05.16    1:07.58  
       32.39  1:07.58                                                      
 20 Douglas Otto              47 MACO                 1:06.50    1:08.63  
       32.85  1:08.63                                                      
 21 Richard Neville           49 FAST                 1:09.25    1:08.82  
       32.37  1:08.82                                                      
 22 Mike Keck                 46 TOC                  1:09.50    1:09.81  
       33.39  1:09.81                                                      
 23 Paul Griffin              45 GBM                  1:09.00    1:10.51  
       32.87  1:10.51                                                      
 24 Wayne Baker               47 MOO                  1:12.43    1:10.81  
       32.74  1:10.81                                                      
 25 Stanley Lee               49 YCRC                 1:12.50    1:15.19  
       35.61  1:15.19                                                      
 26 John Shipman              48 GOLD                 1:13.99    1:15.31  
       35.31  1:15.31                                                      
 27 Thomas Seibert            47 MOO                  1:15.00    1:16.32  
       36.27  1:16.32                                                      
 28 Alex Dittenhoffer         46 MTKA                 1:20.00    1:18.34  
       36.30  1:18.34                                                      
 29 Keith Starr               45 GAS                  1:18.35    1:18.83  
       36.69  1:18.83                                                      
 30 Michael Martin            45 1776                 1:24.00    1:19.27  
       37.20  1:19.27                                                      
 
Men 45-49 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
        NATL: N 2:14.64   4/25/2004 DAVID GRAY                                 
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Jon Blank                 45 NCMS                 2:16.80    2:11.46N  11  
       30.05  1:03.44  1:36.62  2:11.46                                    
  2 David Guthrie             45 MOST                 2:14.10    2:11.94N   9  
       30.28  1:04.55  1:38.52  2:11.94                                    
  3 Greg Scott                46 CMS                  2:23.60    2:21.71    8  
       32.18  1:08.12  1:44.59  2:21.71                                    
  4 Mark McLeod               46 CSMT                 2:24.65    2:22.00    7  
       33.16  1:10.02  1:46.61  2:22.00                                    
  5 James Fregosi             45 BMW                  2:22.50    2:23.22    6  
       32.40  1:10.08  1:46.43  2:23.22                                    
  6 Jim Matysek               46 NIAG                 2:24.78    2:23.53    5  
       32.79  1:09.63  1:46.49  2:23.53                                    
  7 David Tuchler             47 IM                   2:24.00    2:24.03    4  
       31.85  1:07.44  1:44.68  2:24.03                                    
  8 Andy Dyer                 47 AWJ                  2:25.52    2:25.43    3  
       32.86  1:09.76  1:47.44  2:25.43                                    
  9 Michael Slowey            48 VMST                 2:25.42    2:26.95    2  
       32.92  1:10.87  1:49.39  2:26.95                                    
 10 Al Moreno                 45 LYTA                 2:29.25    2:28.21    1  
       33.42  1:10.56  1:49.53  2:28.21                                    
 11 William Heinemann         48 NIAG                 2:33.00    2:28.27  
       32.97  1:10.45  1:48.79  2:28.27                                    
 12 Charlie Raine             46 LAPS                 2:29.00    2:29.07  
       33.22  1:11.40  1:50.07  2:29.07                                    
 13 Jack Ewing                45 USF                  2:30.55    2:29.94  
       34.91  1:11.91  1:49.47  2:29.94                                    
 14 Jan Vandersluis           45 NPBM                 2:28.51    2:30.31  
       32.83  1:10.89  1:51.12  2:30.31                                    
 15 Paul Griffin              45 GBM                  2:33.60    2:36.54  
       34.85  1:14.03  1:55.38  2:36.54                                    
 16 Richard Neville           49 FAST                 2:39.00    2:37.54  
       33.80  1:13.55  1:55.49  2:37.54                                    
 17 Terry Tongate             45 NOVA                 2:32.00    2:37.61  
       33.43  1:12.25  1:53.77  2:37.61                                    
 18 Mark Braun                48 LYTA                 2:39.46    2:39.49  
       35.95  1:16.90  1:58.91  2:39.49                                    
 19 Thomas Seibert            47 MOO                  2:40.00    2:41.98  
       36.51  1:17.15  1:59.07  2:41.98                                    
 20 Stanley Lee               49 YCRC                 2:45.00    2:50.35  
       37.43  1:19.95  2:04.96  2:50.35                                    
 21 Keith Starr               45 GAS                  2:54.03    2:51.34  
       36.14  1:18.64  2:04.25  2:51.34                                    
 22 Jeff Baker                49 GOLD                 2:39.00    2:51.71  
       38.62  1:20.46  2:05.59  2:51.71                                    
 
Men 45-49 50 Yard Butterfly
===============================================================================
        NATL: N 23.48   5/18/2003 WILLIAM SPECHT                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Paul Smith                46 CMS                    23.50      23.00N  11  
  2 William Specht            48 SPM                    24.30      23.89    9  
  3 Robert Goldbloom          46 METR                   24.80      24.18    8  
  4 Larry Golden              45 ARKM                   24.73      24.53    7  
  5 Jon Blank                 45 NCMS                   24.80      24.65    6  
  6 Jonathan Klein            48 NCMS                   25.10      24.66    5  
  7 Curt Reynolds             45 TERR                   25.90      25.20    4  
  8 Dave Gibson               45 IM                     24.60      25.22    3  
  9 John Grzeszczak           47 GOLD                   26.00      25.56    2  
 10 Ted Soltys                45 IM                     25.50      25.60    1  
 11 Tom Emison                47 MINN                   25.00      25.61  
 12 Evgeny Bobrov             46 ASM                    25.00      25.66  
 13 John Fields               49 AWJ                    25.50      25.80  
 14 Mark Johnston             45 CMS                    26.75      25.85  
 15 D Scott Wells             45 FACT                   25.50      25.86  
 16 Andy Dyer                 47 AWJ                    26.63      25.92  
 17 Darrell Smith             49 MINN                   27.08      26.29  
 18 Jim Rowland               45 IM                     27.33      26.62  
 19 Bernard Kingsly           47 INWM                   26.66      26.68  
 20 Kevin Lane                49 VCM                    27.58      26.72  
 21 Joseph Gentile            45 FLAQ                   26.58      26.73  
 22 Randy Nutt                46 GOLD                   27.50      26.85  
 23 Mike Keck                 46 TOC                    27.20      26.93  
 24 Frank Voss                46 CA                     28.33      27.21  
 25 Jan Vandersluis           45 NPBM                   27.05      27.26  
 26 Didier Lamour             49 MINN                   27.60      27.66  
 27 John Shipman              48 GOLD                   27.57      28.34  
 28 Paul Griffin              45 GBM                    29.40      29.07  
 29 William Crawford          49 LYTA                   30.65      30.98  
 30 David Jessen              48 MTKA                   30.98      31.28  
 -- Fram Virjee               45 LAPS                   31.00         DQ  
 
Men 45-49 100 Yard Butterfly
===============================================================================
        NATL: N 51.54   4/25/2004 WILLIAM SPECHT                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 William Specht            48 SPM                    52.80      52.64   11  
       24.78    52.64                                                      
  2 Larry Golden              45 ARKM                   54.08      54.19    9  
       25.06    54.19                                                      
  3 Steve Wood                46 UNAT                   54.58      54.32    8  
       25.23    54.32                                                      
  4 Robert Goldbloom          46 METR                   56.60      54.95    7  
       25.21    54.95                                                      
  5 Ted Soltys                45 IM                     55.80      55.60    6  
       25.67    55.60                                                      
  6 Jonathan Klein            48 NCMS                   56.80      55.69    5  
       25.79    55.69                                                      
  7 Charles Groen             46 IM                     56.00      56.07    4  
       25.72    56.07                                                      
  8 Dave Gibson               45 IM                     56.00      56.19    3  
       26.34    56.19                                                      
  9 Mark Johnston             45 CMS                  1:00.43      56.57    2  
       26.27    56.57                                                      
 10 D Scott Wells             45 FACT                   57.01      57.00    1  
       26.37    57.00                                                      
 11 Evgeny Bobrov             46 ASM                    58.50      57.11  
       26.84    57.11                                                      
 12 Darrell Smith             49 MINN                   59.80      57.84  
       27.02    57.84                                                      
 13 Kevin Lane                49 VCM                    58.60      58.00  
       27.52    58.00                                                      
 14 Bernard Kingsly           47 INWM                   59.00      58.50  
       27.22    58.50                                                      
 15 Tom Emison                47 MINN                   56.00      58.66  
       27.36    58.66                                                      
 16 Didier Lamour             49 MINN                 1:01.00    1:00.75  
       28.24  1:00.75                                                      
 17 Jim Rowland               45 IM                   1:00.28    1:00.82  
       27.71  1:00.82                                                      
 18 Steve Stern               46 IM                   1:03.50    1:01.60  
       28.58  1:01.60                                                      
 19 Christopher Nolte         49 CMS                  1:02.10    1:02.00  
       28.50  1:02.00                                                      
 20 John Shipman              48 GOLD                 1:05.48    1:09.48  
       32.24  1:09.48                                                      
 
Men 45-49 200 Yard Butterfly
===============================================================================
        NATL: N 1:52.67   5/18/2003 WILLIAM SPECHT                             
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 William Specht            48 SPM                  1:57.00    1:57.80   11  
       26.69    56.27  1:26.66  1:57.80                                    
  2 Tim Erickson              49 FLAQ                 2:13.90    2:07.63    9  
       29.07  1:01.27  1:34.47  2:07.63                                    
  3 Ted Soltys                45 IM                   2:10.00    2:10.91    8  
       27.81    59.11  1:32.48  2:10.91                                    
  4 Mark McLeod               46 CSMT                 2:08.29    2:10.93    7  
       29.27  1:02.73  1:36.23  2:10.93                                    
  5 Rob Copeland              49 GAJA                 2:15.79    2:14.62    6  
       29.12  1:03.26  1:39.10  2:14.62                                    
  6 Mark Braun                48 LYTA                 2:21.74    2:26.91    5  
       31.47  1:07.66  1:46.82  2:26.91                                    
  7 Wilson Rumble             45 DCAC                 2:40.00    2:30.59    4  
       31.77  1:08.47  1:48.94  2:30.59                                    
  8 Didier Lamour             49 MINN                 2:27.00    2:32.25    3  
       31.93  1:09.54  1:49.77  2:32.25                                    
 
Men 45-49 100 Yard IM
===============================================================================
        NATL: N 55.43   4/30/2000 JACK GROSELLE                                
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 J Clay Britt              45 ANCM                   54.00      54.56N  11  
       24.58    54.56                                                      
  2 Charles Groen             46 IM                     57.00      56.23    9  
       26.18    56.23                                                      
  3 Jon Blank                 45 NCMS                   56.20      56.47    8  
       27.56    56.47                                                      
  4 Steve Wood                46 UNAT                   56.10      56.48    7  
       25.36    56.48                                                      
  5 Jeff Holbrook             47 WMST                   57.40      56.64    6  
       25.80    56.64                                                      
  6 Curt Reynolds             45 TERR                   58.80      57.71    5  
       26.13    57.71                                                      
  7 David Guthrie             45 MOST                   58.10      58.13    4  
       27.88    58.13                                                      
  8 John Grzeszczak           47 GOLD                 1:02.00      58.55    3  
       27.82    58.55                                                      
  9 Doug Malcolm              49 GAJA                 1:00.52      58.71    2  
       28.30    58.71                                                      
 10 Andy Dyer                 47 AWJ                    59.98      58.76    1  
       27.07    58.76                                                      
 11 Mark Johnston             45 CMS                  1:01.28      59.13  
       27.08    59.13                                                      
 12 James Fregosi             45 BMW                    59.59    1:00.00  
       28.43  1:00.00                                                      
 13 Bernard Kingsly           47 INWM                 1:01.00    1:00.24  
       28.02  1:00.24                                                      
 14 Douglas Otto              47 MACO                   59.60    1:00.41  
       28.31  1:00.41                                                      
 15 D Scott Wells             45 FACT                 1:00.27    1:00.53  
       28.49  1:00.53                                                      
 16 William Heinemann         48 NIAG                 1:02.00    1:01.03  
       29.36  1:01.03                                                      
 17 Bill Sherman              47 MOVY                   59.00    1:01.19  
       28.61  1:01.19                                                      
 18 David Tuchler             47 IM                   1:01.50    1:01.26  
       29.11  1:01.26                                                      
 19 Frank Voss                46 CA                   1:05.35    1:01.74  
       29.03  1:01.74                                                      
 20 Christopher Nolte         49 CMS                  1:01.65    1:01.75  
       28.06  1:01.75                                                      
 21 Jim Matysek               46 NIAG                 1:01.78    1:01.79  
       30.25  1:01.79                                                      
 22 Michael Slowey            48 VMST                 1:02.64    1:02.71  
       29.88  1:02.71                                                      
 23 Darrell Smith             49 MINN                 1:04.02    1:03.25  
       29.74  1:03.25                                                      
 24 Steve Stern               46 IM                   1:04.90    1:03.31  
       29.00  1:03.31                                                      
 25 Fram Virjee               45 LAPS                 1:04.20    1:03.33  
       29.93  1:03.33                                                      
 26 Jan Vandersluis           45 NPBM                 1:01.62    1:03.34  
       30.77  1:03.34                                                      
 27 Al Moreno                 45 LYTA                 1:03.24    1:03.82  
       30.63  1:03.82                                                      
 28 Charlie Raine             46 LAPS                 1:05.00    1:05.30  
       31.46  1:05.30                                                      
 29 David Jessen              48 MTKA                 1:09.23    1:09.17  
       31.67  1:09.17                                                      
 30 John Shipman              48 GOLD                 1:06.57    1:09.94  
       33.16  1:09.94                                                      
 31 Jeff Baker                49 GOLD                 1:11.79    1:11.03  
       33.80  1:11.03                                                      
 -- Kendall Shoffner          49 GOLD                 1:40.00         DQ  
 
Men 45-49 200 Yard IM
===============================================================================
        NATL: N 2:01.21   4/30/2000 TOM REUDY                                  
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Paul Smith                46 CMS                  2:03.00    1:58.92N  11  
       25.68    56.97  1:32.09  1:58.92                                    
  2 Jon Blank                 45 NCMS                 2:05.90    2:03.67    9  
       26.13    59.86  1:33.85  2:03.67                                    
  3 Jeff Holbrook             47 WMST                 2:08.20    2:05.58    8  
       26.57    59.59  1:36.60  2:05.58                                    
  4 Robert Goldbloom          46 METR                 2:11.00    2:06.02    7  
       26.15    59.16  1:36.57  2:06.02                                    
  5 David Guthrie             45 MOST                 2:07.10    2:06.95    6  
       27.64  1:02.03  1:37.37  2:06.95                                    
  6 Curt Reynolds             45 TERR                 2:09.80    2:07.28    5  
       26.16    59.02  1:37.02  2:07.28                                    
  7 Peter Hollett             46 NCMS                 2:10.00    2:09.37    4  
       26.85  1:01.04  1:39.21  2:09.37                                    
  8 Buzz Harper               46 LAPS                 2:08.50    2:09.69    3  
       28.62  1:00.64  1:40.17  2:09.69                                    
  9 Greg Scott                46 CMS                  2:13.30    2:10.49    2  
       28.70           1:40.88  2:10.49                                    
 10 Tim Erickson              49 FLAQ                 2:16.60    2:12.55    1  
       27.67  1:02.13  1:42.32  2:12.55                                    
 11 Kevin Lane                49 VCM                  2:20.27    2:14.36  
       28.30  1:04.93  1:43.98  2:14.36                                    
 12 David Tuchler             47 IM                   2:14.10    2:15.40  
       28.15  1:04.69  1:42.68  2:15.40                                    
 13 Jim Matysek               46 NIAG                 2:14.28    2:15.66  
       29.81  1:06.47  1:44.35  2:15.66                                    
 14 Christopher Nolte         49 CMS                  2:15.25    2:16.27  
       28.42  1:03.71  1:44.94  2:16.27                                    
 15 Mike Burns                45 MINN                 2:18.00    2:16.39  
       28.42  1:03.72  1:45.46  2:16.39                                    
 16 John Grzeszczak           47 GOLD                 2:19.00    2:16.64  
       27.94  1:04.89  1:46.98  2:16.64                                    
 17 Steven Wright             45 HHAC                 2:35.00    2:17.67  
       29.59  1:06.56  1:47.80  2:17.67                                    
 18 William Heinemann         48 NIAG                 2:18.00    2:18.36  
       29.95  1:07.83  1:46.73  2:18.36                                    
 19 Jeffrey Service           49 GOLD                 2:35.00    2:36.89  
       32.47  1:15.13  2:01.68  2:36.89                                    
 
Men 45-49 400 Yard IM
===============================================================================
        NATL: N 4:23.69   4/30/2000 TOM REUDY                                  
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Jeff Holbrook             47 WMST                 4:40.50    4:34.34   11  
       27.65  1:00.76  1:36.66  2:11.52  2:50.71  3:30.94  4:03.50  4:34.34
  2 Buzz Harper               46 LAPS                 4:40.00    4:41.30    9  
       30.33  1:03.94  1:39.15  2:12.72  2:54.53  3:36.75  4:10.02  4:41.30
  3 Michael Slowey            48 VMST                 5:03.06    4:52.61    8  
       30.48  1:05.06  1:42.90  2:20.46  3:00.98  3:42.71  4:18.24  4:52.61
  4 Jim Matysek               46 NIAG                 4:53.45    4:54.56    7  
       30.48  1:06.63  1:46.69  2:26.06  3:04.71  3:46.04  4:21.47  4:54.56
  5 Marty Hendrick            48 FLAQ                 5:02.88    4:57.54    6  
       30.85  1:06.46  1:47.75  2:27.14  3:10.19  3:52.18  4:25.39  4:57.54
  6 John Grzeszczak           47 GOLD                 5:10.00    5:04.57    5  
       31.31  1:09.21  1:53.42  2:36.34  3:17.08  4:01.31  4:34.33  5:04.57
  7 Charlie Raine             46 LAPS                 5:22.00    5:07.84    4  
       34.84  1:14.66  1:56.78  2:37.08  3:16.66  3:57.06  4:33.70  5:07.84
  8 Dieter Freer              48 GAJA                 5:40.41    5:26.48    3  
       36.99  1:21.59  2:03.41  2:44.51  3:30.82  4:17.59  4:53.73  5:26.48
  9 Wilson Rumble             45 DCAC                 5:40.00    5:28.77    2  
       31.00  1:07.07  1:53.49  2:37.48  3:25.82  4:15.69  4:53.69  5:28.77
 -- Mark McLeod               46 CSMT                 4:44.44         DQ  
 -- Mark Braun                48 LYTA                 5:11.31         DQ  
Sponsor #43Sponsor #45Sponsor #33Sponsor #13Sponsor #21
Sponsor #51Sponsor #44Sponsor #52Sponsor #25Sponsor #36Sponsor #47
Sponsor #49
Sponsor #29Sponsor #20Sponsor #42Sponsor #50Sponsor #14Sponsor #41Sponsor #35