2006 Short Course National Championships

Men's Results - Age 35-39

Final Results

Men 35-39 50 Yard Freestyle
===============================================================================
        NATL: N 20.73   5/16/1994 KEVIN DEFORREST                              
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Todd Pace                 37 GOLD                   20.90      21.06   11  
  2 Allan Kelsey              38 WMST                   21.63      21.92    9  
  3 Steve Hiltabiddle         39 JAM                    22.50      22.07    8  
  4 Stepan Oliva              39 WIN                    22.39      22.10    7  
  5 Karl Slatoff              35 CONN                   22.06      22.16    6  
  6 Rian Klenke               35 GOLD                   23.00      22.17    5  
  7 Robert Gary               35 REDT                   21.89      22.60    3.5
  7 Laren Tiltmann            36 WMAC                   22.50      22.60    3.5
  9 Michael Lee               39 TERR                   22.90      22.64    2  
 10 Matt Shenker              36 NEM                    22.90      22.67    1  
 11 Kevin Semisch             39 GOLD                   22.98      22.68  
 12 Jeffrey Mitchell          37 SCMC                   22.17      22.72  
 13 Erik Osborn               38 ANCM                   21.69      22.80  
 14 Thomas Senn               38 MINN                   22.80      22.88  
 15 Viktor Frengut            36 GOLD                   22.50      22.91  
 16 Matthew Gilson            38 NEM                    23.20      23.01  
 17 Steve Robling             36 PALM                   22.75      23.18  
 18 Gregg Sherman             39 GOLD                   22.90      23.24  
 19 Terry Lage                38 GOLD                   22.90      23.29  
 20 James Halstead            39 CUBU                   23.60      23.58  
 21 Christopher Gay           37 GAJA                   23.90      23.70  
 22 Andrew Lippitt            36 JAM                    24.37      23.90  
 23 Matthew Cook              36 NCMS                   24.33      24.15  
 23 Oky Fontana               36 MERR                   24.58      24.15  
 25 Andrew Scheiner           37 STAN                   24.63      24.70  
 26 Jeffrey Tacca             39 AWJ                    25.50      25.23  
 27 Jeffrey Callen            39 MGM                    25.20      25.42  
 28 Hugo Villarreal           36 GOLD                   27.00      25.54  
 29 William Chance            35 GOLD                   25.50      25.86  
 30 Tec Clark                 38 FLAQ                   36.00      28.20  
 31 Scott Bay                 37 DYSM                   29.97      29.39  
 32 Charles Hopfe             35 FLAQ                   31.00      30.52  
 33 Gabriel Castano           35 FLAQ                   32.04      31.08  
 
Men 35-39 100 Yard Freestyle
===============================================================================
        NATL: N 46.04        2003 HAYES/KARNAUGH                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Lorenzo Benucci           38 AWJ                    48.50      47.65   11  
       23.06    47.65                                                      
  2 Stepan Oliva              39 WIN                    49.08      48.29    9  
       23.26    48.29                                                      
  3 Steve Hiltabiddle         39 JAM                    48.87      48.69    8  
       23.55    48.69                                                      
  4 Jeffrey Mitchell          37 SCMC                   48.69      48.74    7  
       23.55    48.74                                                      
  5 Rian Klenke               35 GOLD                   51.00      49.18    6  
       23.60    49.18                                                      
  6 Robert Gary               35 REDT                   48.03      49.22    5  
       23.72    49.22                                                      
  7 Kevin Semisch             39 GOLD                   50.03      49.65    4  
       23.46    49.65                                                      
  8 Andrew Farrell            35 NCMS                   48.38      49.95    2.5
       23.54    49.95                                                      
  8 Matthew Gilson            38 NEM                    49.90      49.95    2.5
       23.62    49.95                                                      
 10 Viktor Frengut            36 GOLD                   51.05      50.24    1  
       24.29    50.24                                                      
 11 Steve Robling             36 PALM                   49.99      50.27  
       24.05    50.27                                                      
 12 Michael Lee               39 TERR                   51.37      50.34  
       23.83    50.34                                                      
 13 Todd Pace                 37 GOLD                   48.00      50.57  
       23.50    50.57                                                      
 14 Gregg Sherman             39 GOLD                   51.05      50.87  
       24.25    50.87                                                      
 15 Andrew Ellis              37 TERR                   51.50      51.56  
       24.79    51.56                                                      
 16 Terry Lage                38 GOLD                   52.00      51.89  
       24.68    51.89                                                      
 17 Andrew Scheiner           37 STAN                   53.03      52.01  
       25.16    52.01                                                      
 18 James Nusall              35 NIAG                   52.91      52.19  
       24.65    52.19                                                      
 19 David LeClair             38 GOLD                   52.58      52.49  
       25.58    52.49                                                      
 20 Michael Moore             36 CCYA                   52.00      52.61  
       24.91    52.61                                                      
 21 Andrew Lippitt            36 JAM                    54.05      52.66  
       25.05    52.66                                                      
 22 Erik Osborn               38 ANCM                   49.69      53.17  
       24.69    53.17                                                      
 23 Matthew Cook              36 NCMS                   52.32      53.72  
       25.49    53.72                                                      
 24 Jeffrey Tacca             39 AWJ                    56.00      55.04  
       26.40    55.04                                                      
 25 Mark Gill                 37 SKY                    55.00      55.43  
       27.54    55.43                                                      
 26 Jason Boshoff             35 GOLD                   56.00      55.79  
       26.60    55.79                                                      
 27 William Chance            35 GOLD                   59.00      57.63  
       27.26    57.63                                                      
 28 Gino Mayorga              35 GOLD                 1:00.00    1:00.13  
       28.46  1:00.13                                                      
 29 Christiaan Crans          36 DOC                  1:00.20    1:00.98  
 30 Tec Clark                 38 FLAQ                 1:15.00    1:03.05  
       30.36  1:03.05                                                      
 31 Humberto Nunez            35 GOLD                 1:08.00    1:08.32  
       31.98  1:08.32                                                      
 -- Allan Kelsey              38 WMST                   47.81         DQ  
 
Men 35-39 200 Yard Freestyle
===============================================================================
        NATL: N 1:40.16   5/17/2002 RONALD KARNAUGH                            
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Matt Shenker              36 NEM                  1:49.50    1:45.44   11  
       25.52    52.06  1:18.27  1:45.44                                    
  2 Robert Gary               35 REDT                 1:46.28    1:45.49    9  
       24.63    50.72  1:17.26  1:45.49                                    
  3 Lorenzo Benucci           38 AWJ                  1:47.50    1:46.12    8  
       25.92    52.80  1:19.47  1:46.12                                    
  4 Andrew Farrell            35 NCMS                 1:44.79    1:46.99    7  
       24.71    51.28  1:18.39  1:46.99                                    
  5 Mark Birnbrich            39 NAM                  1:55.33    1:49.16    6  
       23.92    50.29  1:18.34  1:49.16                                    
  6 Stepan Oliva              39 WIN                  1:53.01    1:50.36    5  
       26.10    54.03  1:22.59  1:50.36                                    
  7 Steve Robling             36 PALM                 1:51.50    1:51.66    4  
       26.47    55.39  1:24.02  1:51.66                                    
  8 Andrew Ellis              37 TERR                 1:52.50    1:51.78    3  
       25.60    54.24  1:23.30  1:51.78                                    
  9 Matthew Gilson            38 NEM                  1:50.90    1:52.58    2  
       25.68    54.05  1:23.05  1:52.58                                    
 10 Jeffrey Mitchell          37 SCMC                 1:53.21    1:52.60    1  
       25.21    53.41  1:22.75  1:52.60                                    
 11 Carlos Fernandez          36 MAM                  1:50.55    1:53.37  
       26.51    55.06  1:24.68  1:53.37                                    
 12 Mark Urban                36 MGM                  1:50.42    1:53.96  
       25.89    54.29  1:23.80  1:53.96                                    
 13 Kevin Semisch             39 GOLD                 2:03.00    1:54.24  
       26.95    55.47  1:24.12  1:54.24                                    
 14 Andrew Scheiner           37 STAN                 1:56.55    1:54.60  
       26.08    54.91  1:24.97  1:54.60                                    
 15 David LeClair             38 GOLD                 1:54.69    1:54.79  
       26.48    55.50  1:24.41  1:54.79                                    
 16 Terry Lage                38 GOLD                 1:59.00    1:55.95  
       26.41    55.88  1:25.91  1:55.95                                    
 17 David Kays                38 PNA                  1:58.72    1:56.05  
       27.39    56.61  1:26.40  1:56.05                                    
 18 Michael Moore             36 CCYA                 1:55.00    1:56.47  
       25.93    54.31  1:24.52  1:56.47                                    
 18 Gregg Sherman             39 GOLD                 1:56.50    1:56.47  
       25.57    54.78  1:25.21  1:56.47                                    
 20 Arnaldo Santiago          37 GOLD                 2:20.00    2:00.82  
       27.53    57.09  1:28.37  2:00.82                                    
 21 William Sax               37 GMUP                 2:01.57    2:02.40  
       28.14    59.76  1:31.52  2:02.40                                    
 22 Jeffrey Tacca             39 AWJ                  1:58.30    2:03.75  
       28.46    59.40  1:31.04  2:03.75                                    
 23 Mark Gill                 37 SKY                  2:04.00    2:05.71  
       29.09    59.88  1:32.06  2:05.71                                    
 
Men 35-39 500 Yard Freestyle
===============================================================================
        NATL: N 4:33.97   5/17/2002 RONALD KARNAUGH                            
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Ethan Saulnier            36 NEM                  4:43.00    4:40.89   11  
       25.81    53.89  1:22.08  1:50.44  2:18.89  2:47.41  3:16.01  3:44.81
     4:13.24  4:40.89                                                      
  2 Andrew Farrell            35 NCMS                 4:51.65    4:59.23    9  
       26.33    55.06  1:24.58  1:55.39  2:26.73  2:57.72  3:28.50  3:59.04
     4:29.64  4:59.23                                                      
  3 Carlos Fernandez          36 MAM                  5:02.35    5:03.22    8  
       27.45    57.96  1:28.29  1:59.01  2:29.86  3:00.46  3:31.54  4:02.28
     4:33.63  5:03.22                                                      
  4 Andrew Scheiner           37 STAN                 5:12.49    5:03.96    7  
       27.66    57.73  1:28.37  1:59.32  2:30.15  3:01.14  3:32.01  4:03.06
     4:34.53  5:03.96                                                      
  5 Andrew Ellis              37 TERR                 5:05.00    5:07.94    6  
       27.12    57.42  1:28.72  1:59.80  2:31.55  3:03.16  3:34.72  4:06.32
     4:37.79  5:07.94                                                      
  6 Michael Moore             36 CCYA                 5:10.00    5:14.30    5  
       28.96  1:00.39  1:31.68  2:03.17  2:34.88  3:06.63  3:38.63  4:10.70
     4:42.56  5:14.30                                                      
  7 David LeClair             38 GOLD                 5:16.42    5:15.12    4  
       29.66  1:01.86  1:33.93  2:06.09  2:37.64  3:09.58  3:41.93  4:13.89
     4:45.16  5:15.12                                                      
  8 Jeffrey Tacca             39 AWJ                  5:50.00    5:44.71    3  
       31.39  1:05.10  1:39.85  2:15.20  2:50.53  3:26.32  4:01.47  4:36.24
     5:11.21  5:44.71                                                      
 
Men 35-39 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
        NATL: N 9:31.89   5/17/2002 MIKE SHAFFER                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Ethan Saulnier            36 NEM                  9:42.50    9:34.14   11  
       25.66    53.67  1:21.94  1:50.40  2:19.15  2:47.99  3:16.96  3:45.80
     4:14.68  4:43.66  5:12.51  5:41.81  6:11.09  6:40.37  7:09.63  7:38.81
     8:08.02  8:37.36  9:06.19  9:34.14                                    
  2 Andrew Scheiner           37 STAN                10:42.31   10:26.07    9  
       27.89    57.92  1:28.44  1:59.20  2:29.83  3:00.71  3:31.76  4:03.42
     4:34.82  5:06.08  5:37.90  6:09.97  6:42.28  7:15.09  7:47.36  8:19.55
     8:51.58  9:23.69  9:55.54 10:26.07                                    
  3 Andrew Ellis              37 TERR                10:50.00   10:48.08    8  
       28.63  1:00.49  1:32.79  2:05.39  2:38.04  3:10.56  3:43.00  4:15.72
     4:48.56  5:21.15  5:53.76  6:26.25  6:58.87  7:31.71  8:04.72  8:37.56
     9:10.67  9:43.67 10:16.31 10:48.08                                    
  4 David Kays                38 PNA                 11:12.12   10:49.45    7  
       28.74  1:00.13  1:32.06  2:04.29  2:36.65  3:09.09  3:41.93  4:15.01
     4:48.15  5:21.10  5:53.95  6:27.02  7:00.05  7:33.13  8:06.41  8:39.72
     9:12.67  9:45.37 10:17.92 10:49.45                                    
  5 Michael Moore             36 CCYA                10:50.00   11:00.01    6  
       29.63  1:01.27  1:33.91  2:06.74  2:39.67  3:12.57  3:46.13  4:19.28
     4:52.69  5:26.13  5:59.37  6:33.01  7:06.93  7:40.63  8:14.36  8:48.22
     9:22.15  9:56.11 10:28.42 11:00.01                                    
  6 William Sax               37 GMUP                11:16.71   11:09.14    5  
       29.03  1:01.33  1:34.67  2:08.60  2:42.05  3:15.48  3:48.80  4:22.14
     4:56.34  5:30.82  6:04.50  6:38.90  7:12.78  7:47.18  8:21.92  8:56.01
     9:30.28 10:04.30 10:37.57 11:09.14                                    
  7 Everitt Phillips          37 GOLD                16:27.76   15:37.25    4  
       38.17           2:03.77  2:47.66           4:20.15  5:07.08  5:54.07
     6:41.84                             9:55.07          11:32.89 12:21.80
    13:11.71          14:50.55 15:37.25                                    
 
Men 35-39 1650 Yard Freestyle
===============================================================================
        NATL: N 15:53.88   5/18/2003 JEFF ERWIN                                
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Andrew Scheiner           37 STAN                17:45.01   17:42.48   11  
       28.43    59.82  1:31.99  2:04.00  2:35.76  3:07.69  3:39.62  4:11.78
     4:44.00  5:16.27  5:48.33  6:20.60  6:52.92  7:25.51  7:57.83  8:30.45
     9:03.36  9:35.93 10:08.36 10:40.96 11:13.95 11:47.03 12:19.75 12:52.02
    13:24.50 13:57.47 14:30.01 15:02.17 15:34.55 16:06.30 16:39.01 17:11.71
    17:42.48
  2 Matthew Gilson            38 NEM                 18:15.00   18:13.26    9  
       29.10  1:01.70  1:34.26  2:07.11  2:39.82  3:12.82  3:45.50  4:18.05
     4:50.68  5:24.37  5:56.96  6:30.25  7:03.32  7:36.99  8:10.22  8:43.59
     9:16.92  9:50.40 10:23.98 10:57.32 11:31.24 12:04.90 12:38.97 13:13.23
    13:47.58 14:21.50 14:55.31 15:28.30 16:01.74 16:34.93 17:08.51 17:41.35
    18:13.26
  3 David Kays                38 PNA                 17:59.94   18:28.30    8  
       30.67  1:03.91  1:37.48  2:11.46  2:45.00  3:17.86  3:51.27  4:24.48
     4:58.19  5:31.89  6:05.36  6:38.80  7:12.18  7:45.93  8:19.55  8:53.08
     9:26.88 10:00.65 10:34.52 11:08.37 11:42.27 12:15.84 12:49.90 13:24.05
    13:58.23 14:32.26 15:06.24 15:40.31 16:14.34 16:48.25 17:21.95 17:55.70
    18:28.30
  4 William Sax               37 GMUP                18:48.25   18:44.79    7  
       29.47  1:02.38  1:36.10  2:09.91  2:43.26  3:16.74  3:50.64  4:24.32
     4:58.39  5:32.50  6:06.97  6:41.84  7:16.30  7:50.90  8:24.83  8:59.81
     9:34.23 10:09.03 10:43.83 11:18.27 11:53.28 12:27.42 13:02.09 13:37.02
    14:11.69 14:46.61 15:21.36 15:55.97 16:30.43 17:04.84 17:39.37 18:12.73
    18:44.79
  5 Andy Fischer              39 FLAQ                20:30.00   19:48.55    6  
       32.46  1:07.89  1:44.15  2:20.25  2:56.33  3:32.15  4:07.99  4:43.93
     5:20.18  5:56.39  6:32.52  7:08.37  7:44.70  8:20.91  8:56.94  9:33.17
    10:09.31 10:45.57 11:21.78 11:57.95 12:34.25 13:10.48 13:46.75 14:23.11
    14:59.81 15:36.28 16:12.97 16:49.61 17:26.13 18:02.51 18:38.80 19:14.34
    19:48.55
  6 Jim Foster                38 GAJA                19:55.00   20:22.02    5  
       29.80  1:02.93  1:37.33  2:12.53  2:48.63  3:24.46  4:01.03  4:37.63
     5:14.65  5:52.16  6:29.84  7:07.48  7:45.30  8:22.99  9:01.33  9:39.63
    10:17.76 10:55.61 11:34.02 12:11.67 12:49.90 13:27.86 14:05.85 14:43.69
    15:22.12 15:59.81 16:37.34 17:15.85 17:53.93 18:31.66 19:09.15 19:46.66
    20:22.02
  7 Mark Kowalak              38 GOLD                27:00.00   23:01.99    4  
       31.43  1:05.89  1:42.08  2:19.43  2:57.79  3:37.27  4:17.38  4:58.26
     5:39.77  6:21.95  7:03.97  7:46.47  8:29.54  9:12.30  9:54.89 10:37.76
    11:21.95 12:05.43 12:48.72 13:32.20 14:16.05 14:59.86 15:43.98 16:27.05
    17:11.19 17:55.33 18:38.84 19:22.96 20:07.26 20:51.73 21:35.73 22:20.37
    23:01.99
  8 Gabriel Castano           35 FLAQ                25:00.00   25:48.11    3  
       37.07  1:18.58  2:01.57  2:44.97  3:32.76  4:18.44  5:06.18  5:54.55
     6:41.58  7:29.32  8:17.27  9:05.94  9:54.55 10:42.63 11:30.48 12:19.33
    13:08.83 13:57.89 14:44.84 15:33.60 16:21.41 17:10.55 17:58.89 18:47.13
    19:34.61 20:22.40 21:10.45 21:58.05 22:42.90 23:30.09 24:16.66 25:02.90
    25:48.11
 
Men 35-39 50 Yard Backstroke
===============================================================================
        NATL: N 23.34   3/28/2004 MICHAEL ROSS                                 
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Thomas Senn               38 MINN                   25.10      25.20   11  
  2 Jay Lockaby               35 SYSM                   25.56      25.93    9  
  3 Laren Tiltmann            36 WMAC                   26.00      26.31    8  
  4 Mark Urban                36 MGM                    26.15      26.47    7  
  5 William Hale              35 MAM                    26.14      26.61    6  
  6 Christopher Gay           37 GAJA                   27.05      26.73    5  
  7 Carlos Fernandez          36 MAM                    26.44      26.90    4  
  8 Darek Hahn                39 JAM                    27.03      26.97    3  
  9 Oky Fontana               36 MERR                   29.74      29.11    2  
 10 Mark Kowalak              38 GOLD                   28.84      29.66    1  
 11 Jeffrey Callen            39 MGM                    28.75      29.74  
 12 Tec Clark                 38 FLAQ                   41.00      36.30  
 
Men 35-39 100 Yard Backstroke
===============================================================================
        NATL: N 50.93   4/30/2000 ERIC ERICSON                                 
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Thomas Senn               38 MINN                   55.00      53.84   11  
       26.02    53.84                                                      
  2 Jeffrey Roddin            37 ANCM                   54.80      55.52    9  
       27.14    55.52                                                      
  3 Andrew Farrell            35 NCMS                   55.84      55.78    8  
       27.48    55.78                                                      
  4 Jim Harper                38 GOLD                   57.44      56.32    7  
       27.93    56.32                                                      
  5 Mark Birnbrich            39 NAM                    58.75      57.59    6  
       27.95    57.59                                                      
  6 William Hale              35 MAM                    57.07      57.86    5  
       27.58    57.86                                                      
  7 Mark Urban                36 MGM                    56.94      58.47    4  
       28.16    58.47                                                      
  8 Mark Spore                37 MICH                 1:00.68    1:01.04    3  
       29.78  1:01.04                                                      
  9 Darek Hahn                39 JAM                  1:01.82    1:02.40    2  
       29.65  1:02.40                                                      
 10 Mark Kowalak              38 GOLD                 1:07.50    1:04.72    1  
       31.11  1:04.72                                                      
 11 Mark Gill                 37 SKY                  1:06.50    1:06.49  
       32.50  1:06.49                                                      
 12 Christopher Gay           37 GAJA                 1:04.34    1:07.92  
       34.24  1:07.92                                                      
 13 Stephen Holmes            35 NEM                  1:10.00    1:09.95  
       33.29  1:09.95                                                      
 
Men 35-39 200 Yard Backstroke
===============================================================================
        NATL: N 1:50.11   5/17/2002 RONALD KARNAUGH                            
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Thomas Senn               38 MINN                 2:02.00    1:59.53   11  
       29.41    59.66  1:29.27  1:59.53                                    
  2 Jeffrey Roddin            37 ANCM                 2:00.00    2:00.92    9  
       28.26    58.36  1:29.27  2:00.92                                    
  3 Andrew Farrell            35 NCMS                 1:58.94    2:01.28    8  
       28.31    58.28  1:29.41  2:01.28                                    
  4 Mark Urban                36 MGM                  2:02.69    2:04.74    7  
       28.87    59.27  1:31.63  2:04.74                                    
  5 William Hale              35 MAM                  2:04.62    2:05.41    6  
       29.89  1:02.10  1:33.89  2:05.41                                    
  6 Mark Birnbrich            39 NAM                  2:11.52    2:06.21    5  
       29.37  1:00.78  1:33.67  2:06.21                                    
  7 Todd Doherty              35 PNA                  2:08.50    2:09.63    4  
       30.04  1:02.10  1:35.50  2:09.63                                    
  8 Mark Spore                37 MICH                 2:10.22    2:11.72    3  
       31.28  1:04.31  1:38.10  2:11.72                                    
  9 Carlos Fernandez          36 MAM                  2:06.95    2:13.36    2  
       30.97  1:05.01  1:39.54  2:13.36                                    
 10 David LeClair             38 GOLD                 2:20.00    2:19.83    1  
       33.02  1:07.85  1:44.16  2:19.83                                    
 11 Mark Kowalak              38 GOLD                 2:33.00    2:26.18  
       33.16  1:08.93  1:46.31  2:26.18                                    
 12 Glen Hanks                35 GOLD                 2:50.00    2:43.86  
       36.55  1:17.96  2:01.66  2:43.86                                    
 
Men 35-39 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
        NATL: N 25.89   5/18/2003 RON KARNAUGH                                 
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Sean Frampton             39 GOLD                   27.58      27.28   11  
  2 Todd Pace                 37 GOLD                   27.01      27.84    9  
  3 Peter Finney              38 MAM                    28.15      28.55    8  
  4 Daniel Schaetz            35 WMAC                   27.90      28.83    7  
  5 James Halstead            39 CUBU                   29.40      29.22    6  
  6 Andrew Lippitt            36 JAM                    30.09      29.97    5  
  7 Terry Lage                38 GOLD                   31.30      30.59    4  
  8 Jim Foster                38 GAJA                   31.94      31.64    3  
  9 William Chance            35 GOLD                   33.00      32.12    2  
 10 Hugo Villarreal           36 GOLD                   33.00      32.31    1  
 11 Mark Kowalak              38 GOLD                   31.35      32.35  
 12 James Talano              39 FACT                   33.50      32.46  
 13 Gino Mayorga              35 GOLD                   33.00      34.39  
 14 Michael Humpleby          39 FLAQ                   38.50      36.92  
 -- Humberto Nunez            35 GOLD                   38.00         DQ  
 
Men 35-39 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
        NATL: N 55.26  12/16/2001 RON KARNAUGH                                 
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Lorenzo Benucci           38 AWJ                  1:01.11    1:00.48   11  
       28.76  1:00.48                                                      
  2 Sean Frampton             39 GOLD                 1:01.17    1:00.96    9  
       28.25  1:00.96                                                      
  3 Jim Harper                38 GOLD                 1:00.60    1:01.87    8  
       28.64  1:01.87                                                      
  4 Peter Finney              38 MAM                  1:01.73    1:02.06    7  
       29.17  1:02.06                                                      
  5 Todd Doherty              35 PNA                  1:02.95    1:02.77    6  
       30.13  1:02.77                                                      
  6 Daniel Schaetz            35 WMAC                 1:02.00    1:03.15    5  
       29.36  1:03.15                                                      
  7 Andrew Lippitt            36 JAM                  1:07.05    1:05.78    4  
       30.46  1:05.78                                                      
  8 James Halstead            39 CUBU                 1:06.80    1:06.79    3  
       31.31  1:06.79                                                      
  9 Mark Spore                37 MICH                 1:07.92    1:09.55    2  
       32.80  1:09.55                                                      
 10 Jim Foster                38 GAJA                 1:10.24    1:10.37    1  
       32.21  1:10.37                                                      
 11 Mark Kowalak              38 GOLD                 1:08.10    1:11.44  
       32.98  1:11.44                                                      
 12 Christiaan Crans          36 DOC                  1:14.50    1:14.49  
       35.88  1:14.49                                                      
 13 Michael Humpleby          39 FLAQ                 1:27.48    1:23.18  
       37.98  1:23.18                                                      
 14 Everitt Phillips          37 GOLD                 1:23.00    1:23.96  
       39.74  1:23.96                                                      
 15 Charles Hopfe             35 FLAQ                 1:24.00    1:25.78  
       40.28  1:25.78                                                      
 
Men 35-39 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
        NATL: N 1:59.23  12/16/2001 RON KARNAUGH                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Jim Harper                38 GOLD                 2:11.74    2:13.68   11  
       30.18  1:04.20  1:38.78  2:13.68                                    
  2 Sean Frampton             39 GOLD                 2:15.00    2:17.63    9  
       29.49  1:03.51  1:39.91  2:17.63                                    
  3 Todd Doherty              35 PNA                  2:19.95    2:20.31    8  
       31.42  1:06.43  1:42.82  2:20.31                                    
  4 Peter Finney              38 MAM                  2:16.95    2:23.15    7  
       32.31  1:09.26  1:46.29  2:23.15                                    
  5 David Kays                38 PNA                  2:23.74    2:25.74    6  
       32.72  1:09.94  1:47.70  2:25.74                                    
  6 Stephen Holmes            35 NEM                  2:55.00    2:42.78    5  
       36.38  1:17.32  2:00.62  2:42.78                                    
  7 Glen Hanks                35 GOLD                 3:10.00    2:56.04    4  
       37.79  1:22.35  2:09.32  2:56.04                                    
 
Men 35-39 50 Yard Butterfly
===============================================================================
        NATL: N 22.30   4/21/2002 WADE KING                                    
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Todd Pace                 37 GOLD                   23.90      23.43   11  
  2 Steve Hiltabiddle         39 JAM                    23.52      23.56    9  
  3 Jeffrey Roddin            37 ANCM                   24.00      23.91    8  
  4 Allan Kelsey              38 WMST                   23.85      24.08    7  
  5 Rian Klenke               35 GOLD                   25.00      24.39    6  
  6 Thomas Senn               38 MINN                   25.50      24.40    5  
  7 Viktor Frengut            36 GOLD                   25.32      24.88    3.5
  7 Daniel Schaetz            35 WMAC                   24.50      24.88    3.5
  9 Laren Tiltmann            36 WMAC                   25.00      25.07    2  
 10 Jeffrey Mitchell          37 SCMC                   24.99      25.13    1  
 11 Sean Frampton             39 GOLD                   24.88      25.25  
 12 Steve Robling             36 PALM                   25.36      25.30  
 13 James Nusall              35 NIAG                   25.70      25.44  
 14 Christopher Gay           37 GAJA                   26.24      25.57  
 15 Darek Hahn                39 JAM                    26.48      26.40  
 16 Jeffrey Callen            39 MGM                    26.74      26.83  
 17 Andy Fischer              39 FLAQ                   27.50      27.14  
 18 Jason Boshoff             35 GOLD                   27.00      28.30  
 19 Aaron Dunham              36 UNAT                   38.00      29.84  
 -- Erik Osborn               38 ANCM                   25.69         DQ  
 -- Christiaan Crans          36 DOC                    30.20         DQ  
 
Men 35-39 100 Yard Butterfly
===============================================================================
        NATL: N 49.54   5/16/1999 PETER EGAN                                   
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Jeffrey Roddin            37 ANCM                   52.20      51.28   11  
       24.10    51.28                                                      
  2 Steve Hiltabiddle         39 JAM                    52.76      51.84    9  
       24.06    51.84                                                      
  3 Ryan McNear               36 FLAQ                   59.26      52.28    8  
       23.98    52.28                                                      
  4 Allan Kelsey              38 WMST                   54.54      52.68    7  
       24.74    52.68                                                      
  5 Jay Lockaby               35 SYSM                   54.17      54.04    6  
       24.87    54.04                                                      
  6 Robert Gary               35 REDT                   56.77      54.60    5  
       25.88    54.60                                                      
  7 Daniel Schaetz            35 WMAC                   53.50      54.64    4  
       25.30    54.64                                                      
  8 Rian Klenke               35 GOLD                   57.00      54.76    3  
       25.46    54.76                                                      
  9 Sean Frampton             39 GOLD                   56.50      55.79    2  
       26.38    55.79                                                      
 10 Jeffrey Mitchell          37 SCMC                   55.48      56.13    1  
       25.89    56.13                                                      
 11 Steve Robling             36 PALM                   55.91      56.18  
       26.03    56.18                                                      
 12 Michael Lee               39 TERR                   57.80      56.25  
       25.88    56.25                                                      
 13 Andrew Ellis              37 TERR                   57.50      56.62  
       26.35    56.62                                                      
 14 Viktor Frengut            36 GOLD                   57.50      56.86  
       26.20    56.86                                                      
 15 James Nusall              35 NIAG                   58.52      57.52  
       26.32    57.52                                                      
 16 Andy Fischer              39 FLAQ                   59.20      58.43  
       27.30    58.43                                                      
 17 Matthew Cook              36 NCMS                   59.21      59.07  
       28.10    59.07                                                      
 18 Jeffrey Callen            39 MGM                  1:01.20    1:03.25  
       28.21  1:03.25                                                      
 19 William Sax               37 GMUP                 1:02.85    1:03.79  
       28.93  1:03.79                                                      
 20 Everitt Phillips          37 GOLD                 1:24.44    1:19.65  
       35.54  1:19.65                                                      
 21 Scott Bay                 37 DYSM                 1:20.22    1:23.82  
       38.60  1:23.82                                                      
 
Men 35-39 200 Yard Butterfly
===============================================================================
        NATL: N 1:50.74   5/16/1999 BOBBY PATTEN                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Jay Lockaby               35 SYSM                 2:00.90    2:02.31   11  
       26.49    56.45  1:27.80  2:02.31                                    
  2 Peter Finney              38 MAM                  2:06.50    2:07.79    9  
       29.23  1:02.24  1:35.02  2:07.79                                    
  3 Jim Harper                38 GOLD                 2:11.00    2:08.18    8  
       28.97  1:01.32  1:34.94  2:08.18                                    
  4 Andrew Ellis              37 TERR                 2:15.00    2:08.86    7  
       28.68  1:01.47  1:34.74  2:08.86                                    
  5 Andy Fischer              39 FLAQ                 2:14.00    2:11.26    6  
       28.11    59.57  1:33.11  2:11.26                                    
  6 Matthew Cook              36 NCMS                 2:15.45    2:16.70    5  
       31.07  1:05.49  1:40.46  2:16.70                                    
  7 William Sax               37 GMUP                 2:18.64    2:19.93    4  
       30.18  1:05.67  1:42.48  2:19.93                                    
 
Men 35-39 100 Yard IM
===============================================================================
        NATL: N 50.45   5/17/2002 RONALD KARNAUGH                              
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Lorenzo Benucci           38 AWJ                    54.30      53.86   11  
       25.87    53.86                                                      
  2 Jeffrey Roddin            37 ANCM                   54.60      54.15    9  
       25.02    54.15                                                      
  3 Mark Birnbrich            39 NAM                    58.50      55.72    8  
       25.80    55.72                                                      
  4 Jim Harper                38 GOLD                   57.31      55.76    7  
       26.40    55.76                                                      
  5 Steve Hiltabiddle         39 JAM                    56.46      56.07    6  
       25.44    56.07                                                      
  6 Todd Doherty              35 PNA                    56.95      56.19    5  
       26.81    56.19                                                      
  7 Thomas Senn               38 MINN                   58.00      56.90    4  
       26.03    56.90                                                      
  8 Jeffrey Mitchell          37 SCMC                   58.99      58.45    3  
       26.36    58.45                                                      
  9 Daniel Schaetz            35 WMAC                   56.00      59.12    2  
       26.65    59.12                                                      
 10 William Hale              35 MAM                    59.57      59.13    1  
       26.20    59.13                                                      
 11 Steve Robling             36 PALM                   58.96      59.37  
       27.63    59.37                                                      
 12 Sean Frampton             39 GOLD                   58.20      59.98  
       28.96    59.98                                                      
 13 Matthew Cook              36 NCMS                 1:01.67    1:00.18  
       28.12  1:00.18                                                      
 14 Darek Hahn                39 JAM                    58.78    1:00.23  
       26.68  1:00.23                                                      
 15 James Nusall              35 NIAG                 1:00.90    1:00.59  
       27.88  1:00.59                                                      
 16 David LeClair             38 GOLD                 1:00.82    1:01.56  
       28.68  1:01.56                                                      
 17 Mark Spore                37 MICH                 1:01.08    1:01.62  
       29.38  1:01.62                                                      
 18 Oky Fontana               36 MERR                 1:04.32    1:03.00  
       29.00  1:03.00                                                      
 19 Jeffrey Callen            39 MGM                  1:02.10    1:05.05  
       28.83  1:05.05                                                      
 20 James Talano              39 FACT                 1:10.00    1:07.30  
       30.23  1:07.30                                                      
 21 Gino Mayorga              35 GOLD                 1:05.00    1:08.42  
       32.30  1:08.42                                                      
 22 Aaron Dunham              36 UNAT                 1:24.00    1:14.29  
       33.78  1:14.29                                                      
 23 Humberto Nunez            35 GOLD                 1:30.00    1:18.30  
       36.84  1:18.30                                                      
 
Men 35-39 200 Yard IM
===============================================================================
        NATL: N 1:48.74  12/22/2002 RON KARNAUGH                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Lorenzo Benucci           38 AWJ                  1:58.50    1:57.01   11  
       26.00    56.78  1:29.82  1:57.01                                    
  2 Jim Harper                38 GOLD                 2:00.74    2:01.45    9  
       26.76    57.86  1:32.79  2:01.45                                    
  3 Mark Birnbrich            39 NAM                  2:10.23    2:03.67    8  
       25.77    57.55  1:34.46  2:03.67                                    
  4 Mark Urban                36 MGM                  2:03.57    2:06.21    7  
       27.39    59.44  1:35.62  2:06.21                                    
  5 Todd Doherty              35 PNA                  2:04.95    2:06.51    6  
       26.82    59.64  1:36.65  2:06.51                                    
  6 Carlos Fernandez          36 MAM                  2:06.10    2:07.50    5  
       27.78  1:01.22  1:39.24  2:07.50                                    
  7 Stepan Oliva              39 WIN                  2:15.00    2:08.75    4  
       27.14  1:01.22  1:39.21  2:08.75                                    
  8 William Hale              35 MAM                  2:08.77    2:08.90    3  
       27.02    58.68  1:38.69  2:08.90                                    
  9 Peter Finney              38 MAM                  2:06.48    2:10.11    2  
       27.31  1:02.55  1:39.89  2:10.11                                    
 10 Michael Moore             36 CCYA                 2:16.00    2:11.25    1  
       28.16  1:01.40  1:40.94  2:11.25                                    
 11 David LeClair             38 GOLD                 2:15.55    2:13.71  
       28.77  1:04.49  1:43.57  2:13.71                                    
 12 Matthew Cook              36 NCMS                 2:15.39    2:14.47  
       28.83  1:02.68  1:42.30  2:14.47                                    
 13 Darek Hahn                39 JAM                  2:14.66    2:15.42  
       28.17  1:03.71  1:44.40  2:15.42                                    
 14 Mark Spore                37 MICH                 2:13.71    2:15.91  
       29.28  1:03.72  1:42.76  2:15.91                                    
 15 Aaron Dunham              36 UNAT                 2:36.00    2:54.52  
       33.89  1:18.91  2:14.39  2:54.52                                    
 
Men 35-39 400 Yard IM
===============================================================================
        NATL: N 3:56.76  12/16/2001 RON KARNAUGH                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Ethan Saulnier            36 NEM                  4:10.30    4:12.40   11  
       27.04    57.57  1:30.02  2:01.67  2:38.62  3:16.50  3:45.06  4:12.40
  2 Lorenzo Benucci           38 AWJ                  5:00.00    4:14.91    9  
       26.78    56.37  1:30.12  2:03.27  2:39.17  3:15.57  3:46.75  4:14.91
  3 Carlos Fernandez          36 MAM                  4:32.33    4:33.13    8  
       28.33  1:01.47  1:38.83  2:13.77  2:52.70  3:31.72  4:03.73  4:33.13
  4 William Hale              35 MAM                  4:32.83    4:35.62    7  
       27.15    59.21  1:34.26  2:08.12  2:49.31  3:31.39  4:04.03  4:35.62
  5 Peter Finney              38 MAM                  4:32.26    4:35.99    6  
       28.61  1:01.04  1:38.64  2:15.10  2:53.00  3:31.39  4:04.55  4:35.99
  6 Todd Doherty              35 PNA                  4:32.65    4:37.89    5  
       28.60  1:01.43  1:36.78  2:12.11  2:52.23  3:32.32  4:05.87  4:37.89
  7 Mark Spore                37 MICH                 4:49.06    4:55.13    4  
       31.93  1:06.94  1:45.36  2:23.12  3:03.71  3:45.34  4:20.61  4:55.13
  8 Andy Fischer              39 FLAQ                 5:00.00    5:01.06    3  
       29.61  1:03.57  1:43.97  2:22.92  3:07.22  3:51.51  4:26.82  5:01.06
  9 Darek Hahn                39 JAM                  5:02.25    5:02.78    2  
       30.75  1:06.55  1:47.73  2:28.00  3:12.18  3:55.29  4:29.54  5:02.78
 10 William Sax               37 GMUP                 4:55.40    5:03.72    1  
       30.59  1:06.29  1:47.39  2:27.89  3:12.44  3:56.94  4:31.85  5:03.72
 11 Glen Hanks                35 GOLD                 6:20.00    5:39.11  
       36.06  1:20.77  2:06.07  2:49.81  3:37.58  4:24.45  5:03.46  5:39.11
Sponsor #13Sponsor #47Sponsor #52Sponsor #45Sponsor #33
Sponsor #51Sponsor #36Sponsor #44Sponsor #21Sponsor #49Sponsor #50Sponsor #43
Sponsor #25Sponsor #29Sponsor #20Sponsor #41Sponsor #42Sponsor #14Sponsor #35