2006 Short Course National Championships

Men's Results - Age 30-34

Final Results

Men 30-34 50 Yard Freestyle
===============================================================================
        NATL: N 20.15   5/18/1997 ADAM SCHMITT                                 
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Timothy Dougher           33 NPBM                   22.95      21.61   11  
  2 Dan Wegner                34 TYR                    21.50      21.69    9  
  3 Morgan Garcia             31 UNAT                   21.90      21.96    7.5
  3 Peter Moore               33 SMMM                   22.03      21.96    7.5
  5 Greg Burns                32 UNAT                   22.84      22.36    6  
  6 Bill Shipley              31 IM                     22.88      22.50    5  
  7 Jared Walkenhorst         31 NEM                    22.56      22.57    4  
  8 Luis Comulada             30 GOLD                   22.55      22.58    3  
  9 John Kealy                34 FLAQ                   22.10      22.61    2  
 10 Courtney Faller           32 PALM                   22.42      22.69    1  
 11 C Brian Wrighton          32 BSLM                   23.25      22.74  
 12 Jarret Streiner           31 FLAQ                   23.51      22.77  
 13 Darryl Stich              30 WMAC                   22.60      22.81  
 14 Sam Freas                 30 FLAQ                   22.50      23.04  
 15 Thayer Thompson           31 REDT                   22.99      23.12  
 16 Carlos Ochoa              34 PLAN                   22.73      23.14  
 17 Christopher Colburn       34 IM                     24.53      23.17  
 18 Jon Rosen                 33 CONN                   22.81      23.30  
 19 Keith Laslop              34 FLAQ                   23.12      23.81  
 20 David Hunter              31 GOLD                   23.90      23.96  
 21 Keith DeSouza             30 LYTA                   26.78      24.21  
 22 William Caniano           32 ADMS                   23.91      24.38  
 23 Mark Glass                31 DAMM                   23.63      24.43  
 24 Lenny Wiersma             34 SMSC                   24.07      24.78  
 25 Robert Halk               34 SCSA                   24.07      24.94  
 26 Raymond Simpson           30 SWIF                   23.90      24.95  
 27 Patrick Wen               33 UCLA                   24.08      25.85  
 28 John Mejia                34 GOLD                   23.83      27.24  
 
Men 30-34 100 Yard Freestyle
===============================================================================
        NATL: N 44.72   5/16/1999 JON OLSEN                                    
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Tyler Blessing            33 TXLA                   48.03      47.30   11  
       22.59    47.30                                                      
  2 Dan Wegner                34 TYR                    47.50      47.59    9  
       22.76    47.59                                                      
  3 John Kealy                34 FLAQ                   51.00      48.68    8  
       23.26    48.68                                                      
  4 C Brian Wrighton          32 BSLM                   51.05      48.79    7  
       23.08    48.79                                                      
  5 Bill Shipley              31 IM                     50.98      49.61    6  
       23.05    49.61                                                      
  6 Darryl Stich              30 WMAC                   49.83      49.73    5  
       23.80    49.73                                                      
  7 Morgan Garcia             31 UNAT                   49.50      49.92    4  
       23.31    49.92                                                      
  8 Jarret Streiner           31 FLAQ                   51.02      49.98    3  
       23.62    49.98                                                      
  9 Courtney Faller           32 PALM                   50.19      50.05    2  
       23.77    50.05                                                      
 10 Ili Selinger              32 MAM                    49.90      50.20    1  
       24.30    50.20                                                      
 11 Jon Rosen                 33 CONN                   49.90      50.23  
       24.22    50.23                                                      
 12 Thayer Thompson           31 REDT                   49.99      50.66  
       24.67    50.66                                                      
 13 Keith Laslop              34 FLAQ                   51.90      52.56  
       24.92    52.56                                                      
 14 David Hunter              31 GOLD                   51.94      52.82  
       24.87    52.82                                                      
 15 Robert Halk               34 SCSA                   52.89      53.88  
       25.77    53.88                                                      
 16 Sam Freas                 30 FLAQ                   53.00      53.91  
       24.72    53.91                                                      
 17 Michael Ashmore           34 SMSC                   55.99      54.10  
       25.95    54.10                                                      
 18 Patrick Wen               33 UCLA                   52.90      55.99  
       26.92    55.99                                                      
 19 Mark Glass                31 DAMM                   54.44      56.05  
       24.86    56.05                                                      
 20 Erik McFetters            30 NCMS                 1:01.01      56.82  
       27.97    56.82                                                      
 21 Vladimir Shuster          30 REDT                 1:04.00    1:02.55  
       29.19  1:02.55                                                      
 
Men 30-34 200 Yard Freestyle
===============================================================================
        NATL: N 1:38.03   5/16/1999 JON OLSEN                                  
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Ili Selinger              32 MAM                  1:46.90    1:47.68   11  
       25.80    52.70  1:19.99  1:47.68                                    
  2 Dan Wegner                34 TYR                  1:46.00    1:48.37    9  
       25.62    53.28  1:21.09  1:48.37                                    
  3 Courtney Faller           32 PALM                 1:48.22    1:48.42    8  
       26.31    53.93  1:21.24  1:48.42                                    
  4 Carlos Ochoa              34 PLAN                 1:45.55    1:49.77    7  
       25.35    52.73  1:21.08  1:49.77                                    
  5 George Villarreal         34 IM                   1:58.92    1:51.12    6  
       25.51    53.13  1:21.74  1:51.12                                    
  6 Jon Rosen                 33 CONN                 1:51.74    1:52.75    5  
       26.27    54.80  1:23.68  1:52.75                                    
  7 Matthew Mc Kay            34 TOC                  1:56.00    1:54.82    4  
       26.94    56.14  1:25.31  1:54.82                                    
  8 Paul Hein                 30 ADMS                 1:58.19    1:57.74    3  
       27.46    56.69  1:26.64  1:57.74                                    
  9 Michael Ashmore           34 SMSC                 1:58.40    2:01.75    2  
       27.65    58.00  1:29.65  2:01.75                                    
 10 Lenny Wiersma             34 SMSC                 2:00.25    2:03.48    1  
       29.34  1:01.03  1:33.00  2:03.48                                    
 11 Esteban Burgarelli        30 ADMS                 1:58.48    2:06.24  
       26.94    57.40  1:32.50  2:06.24                                    
 12 Ken Carlson               31 IM                   2:09.50    2:08.11  
       29.70  1:02.06  1:35.43  2:08.11                                    
 13 Neil Holland              33 WMAC                 2:30.00    2:31.30  
       33.90  1:11.52  1:51.24  2:31.30                                    
 
Men 30-34 500 Yard Freestyle
===============================================================================
        NATL: N 4:29.49   2/25/1996 MATTHEW CETLINSKI                          
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Timothy Dougher           33 NPBM                 5:05.50    4:55.18   11  
       26.67    55.68  1:25.21  1:54.80  2:24.83  2:55.06  3:24.74  3:54.79
     4:24.75  4:55.18                                                      
  2 Matt Hooper               32 FLAQ                 4:53.42    4:55.80    9  
       27.33    56.86  1:26.75  1:57.00  2:26.89  2:57.01  3:27.25  3:57.47
     4:27.57  4:55.80                                                      
  3 Dan Wegner                34 TYR                  4:50.00    4:56.20    8  
       26.01    54.78  1:23.87  1:53.64  2:23.60  2:53.84  3:24.39  3:55.41
     4:26.37  4:56.20                                                      
  4 George Villarreal         34 IM                   5:21.73    4:58.95    7  
       27.60    56.67  1:26.22  1:56.28  2:26.55  2:57.16  3:27.82  3:58.47
     4:28.78  4:58.95                                                      
  5 Ili Selinger              32 MAM                  4:55.90    4:59.13    6  
       27.71    56.96  1:26.57  1:56.71  2:27.15  2:57.50  3:28.00  3:58.68
     4:29.34  4:59.13                                                      
  6 Chad Cron                 30 GSC                  4:59.07    5:00.52    5  
       27.50    57.81  1:27.90  1:58.34  2:29.03  2:59.79  3:29.70  3:59.77
     4:30.25  5:00.52                                                      
  7 Courtney Faller           32 PALM                 5:09.51    5:01.57    4  
       28.20    58.98  1:30.14  2:01.22  2:31.30  3:01.18  3:31.01  4:01.18
     4:31.94  5:01.57                                                      
  8 Thayer Thompson           31 REDT                 4:59.99    5:01.84    3  
       27.12    56.45  1:26.52  1:57.03  2:27.73  2:58.67  3:29.60  4:00.27
     4:30.98  5:01.84                                                      
  9 Lenny Wiersma             34 SMSC                 5:23.05    5:24.19    2  
       29.56  1:01.49  1:33.95  2:06.84  2:40.11  3:13.31  3:46.54  4:19.60
     4:52.38  5:24.19                                                      
 10 Lee Saber                 34 UTAH                 5:31.00    5:31.43    1  
       28.96  1:00.77  1:34.00  2:07.59  2:41.65  3:15.94  3:50.19  4:24.40
     4:58.61  5:31.43                                                      
 11 Michael Ashmore           34 SMSC                 5:22.99    5:36.52  
       30.07  1:02.67  1:35.77  2:09.15  2:42.86  3:16.79  3:51.29  4:26.51
     5:02.00  5:36.52                                                      
 12 Ken Carlson               31 IM                   5:46.50    5:41.97  
       31.85  1:05.41  1:40.44  2:15.95  2:51.17  3:26.39  4:01.21  4:35.91
     5:09.77  5:41.97                                                      
 13 Erik McFetters            30 NCMS                 5:50.00    5:48.07  
       31.65  1:05.40  1:39.88  2:15.22  2:51.33  3:26.76  4:02.20  4:38.17
     5:13.52  5:48.07                                                      
 
Men 30-34 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
        NATL: N 9:26.93   3/23/2003 JOSHUA WOODRUFF                            
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Lenny Wiersma             34 SMSC                11:20.08   11:03.39   11  
       30.03  1:02.55  1:35.50  2:08.70  2:42.22  3:15.88  3:49.58  4:23.18
     4:56.76  5:30.30  6:03.87  6:37.36  7:10.94  7:44.31  8:17.72  8:51.16
     9:24.60  9:57.97 10:31.51 11:03.39                                    
  2 Jarret Streiner           31 FLAQ                11:55.00   11:45.52    9  
       28.08  1:00.22  1:33.18  2:06.62  2:40.84  3:15.29  3:50.10  4:25.31
     5:01.64  5:37.77  6:14.23  6:51.48  7:28.23  8:06.11  8:43.39  9:21.08
     9:59.37 10:36.69 11:12.74 11:45.52                                    
 
Men 30-34 1650 Yard Freestyle
===============================================================================
        NATL: N 15:51.57   5/12/1996 JEFF ERWIN                                
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Matt Hooper               32 FLAQ                16:53.86   17:02.16   11  
       27.28    57.09  1:27.32  1:57.35  2:27.78  2:58.36  3:28.92  3:59.86
     4:30.64  5:01.82  5:32.77  6:04.02  6:34.75  7:05.51  7:36.87  8:07.84
     8:39.20  9:10.74  9:41.78 10:12.26 10:42.83 11:14.44 11:46.55 12:17.97
    12:49.77 13:21.57 13:53.18 14:25.30 14:57.09 15:28.57 15:59.94 16:31.30
    17:02.16
  2 Carlos Ochoa              34 PLAN                17:13.00   18:06.56    9  
       27.53    57.49  1:28.17  1:59.18  2:30.50  3:01.92  3:33.63  4:05.66
     4:37.62  5:09.66  5:41.67  6:13.97  6:46.55  7:19.53  7:52.78  8:26.44
     9:00.15  9:34.17 10:08.21 10:42.44 11:16.67 11:50.92 12:25.33 12:59.49
    13:33.57 14:07.88 14:41.90 15:16.07 15:50.52 16:24.62 16:58.50 17:32.57
    18:06.56
  3 Ken Carlson               31 IM                  19:55.50   19:40.80    8  
       31.59  1:05.24  1:40.06  2:15.11  2:50.80  3:26.27  4:01.52  4:37.22
     5:12.55  5:48.04  6:23.65  6:59.47  7:34.89  8:10.66  8:46.55  9:22.37
     9:58.30 10:34.20 11:10.26 11:46.44 12:22.63 12:58.81 13:35.04 14:11.39
    14:47.73 15:23.85 16:00.58 16:39.92 17:16.80 17:53.54 18:29.98 19:06.04
    19:40.80
  4 Neil Holland              33 WMAC                24:00.00   23:56.07    7  
       36.84  1:16.82  1:57.87  2:40.28  3:22.83  4:05.35  4:49.26  5:33.23
     6:17.04  7:01.08  7:45.36  8:28.85  9:12.19  9:55.93 10:40.20 11:24.24
    12:08.42 12:53.18 13:37.69 14:22.83 15:07.26 15:51.91 16:36.24 17:20.82
    18:05.18 18:50.04 19:34.56 20:19.30 21:03.60 21:47.50 22:31.01 23:15.07
    23:56.07
 
Men 30-34 50 Yard Backstroke
===============================================================================
        NATL: N 23.18   2/10/2002 MARTIN ZUBERO                                
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Peter Moore               33 SMMM                   25.03      24.64   11  
  2 John Kealy                34 FLAQ                   25.68      25.59    9  
  3 C Brian Wrighton          32 BSLM                   27.59      26.48    8  
  4 Michael Ashmore           34 SMSC                   27.99      28.41    7  
  5 Bill Shipley              31 IM                     28.42      28.98    6  
  6 Jarret Streiner           31 FLAQ                   29.64      30.15    5  
 
Men 30-34 100 Yard Backstroke
===============================================================================
        NATL: N 50.21   5/24/1992 CLAY BRITT                                   
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Peter Moore               33 SMMM                   54.48      53.15   11  
       25.16    53.15                                                      
  2 Tyler Blessing            33 TXLA                   55.53      54.92    9  
       26.87    54.92                                                      
  3 John Kealy                34 FLAQ                   54.98      55.02    8  
       26.40    55.02                                                      
  4 Matthew Mc Kay            34 TOC                    56.00      56.40    7  
       27.43    56.40                                                      
  5 C Brian Wrighton          32 BSLM                 1:00.25      57.28    6  
       27.43    57.28                                                      
  6 Dan Wegner                34 TYR                    55.60      57.74    5  
       28.55    57.74                                                      
  7 Adam Fitzner              32 METR                 1:00.54    1:01.72    4  
       29.92  1:01.72                                                      
  8 George Villarreal         34 IM                   1:03.87    1:03.82    3  
       31.23  1:03.82                                                      
 
Men 30-34 200 Yard Backstroke
===============================================================================
        NATL: N 1:48.64   2/10/2002 MARTIN ZUBERO                              
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Matt Hooper               32 FLAQ                 2:04.13    1:58.72   11  
       28.65    59.13  1:29.60  1:58.72                                    
  2 Matthew Mc Kay            34 TOC                  2:05.00    2:01.24    9  
       28.12    58.44  1:29.84  2:01.24                                    
  3 George Villarreal         34 IM                   2:14.32    2:12.73    8  
       32.18  1:05.50  1:38.92  2:12.73                                    
  4 Adam Fitzner              32 METR                 2:15.15    2:15.26    7  
       30.94  1:03.79  1:39.09  2:15.26                                    
  5 Michael Ashmore           34 SMSC                 2:16.06    2:18.61    6  
       32.93  1:08.18  1:43.45  2:18.61                                    
  6 Ken Carlson               31 IM                   2:31.50    2:30.64    5  
       36.22  1:14.25  1:52.82  2:30.64                                    
 
Men 30-34 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
        NATL: N 25.88   5/19/1991 DAVID LUNDBERG                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Timothy Dougher           33 NPBM                   29.35      27.39   11  
  2 C Brian Wrighton          32 BSLM                   30.23      27.86    9  
  3 Morgan Garcia             31 UNAT                   27.95      27.91    8  
  4 Christopher Collett       31 GAJA                   28.50      27.97    7  
  5 Jared Walkenhorst         31 NEM                    27.70      28.26    6  
  6 Greg Burns                32 UNAT                   30.52      29.02    5  
  7 Christopher Colburn       34 IM                     31.02      29.89    4  
  8 Keith DeSouza             30 LYTA                   30.36      30.69    3  
  9 Raymond Simpson           30 SWIF                   30.95      30.91    2  
 10 John Morrison             33 IM                     32.23      31.48    1  
 11 John Mejia                34 GOLD                   31.00      35.05  
 12 Peter Lehmann             31 SPM                    39.00      36.75  
 
Men 30-34 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
        NATL: N 56.11   4/25/2004 JEFF COMMINGS                                
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Chad Cron                 30 GSC                  1:01.90      59.97   11  
       28.15    59.97                                                      
  2 Jared Walkenhorst         31 NEM                  1:00.06    1:00.91    9  
       28.36  1:00.91                                                      
  3 Christopher Collett       31 GAJA                 1:04.00    1:01.93    8  
       28.63  1:01.93                                                      
  4 Morgan Garcia             31 UNAT                 1:03.50    1:02.65    7  
       29.03  1:02.65                                                      
  5 Jon Rosen                 33 CONN                 1:03.15    1:03.53    6  
       29.86  1:03.53                                                      
  6 Greg Burns                32 UNAT                 1:07.01    1:04.41    5  
       29.90  1:04.41                                                      
  7 Paul Hein                 30 ADMS                 1:06.56    1:06.28    4  
       31.20  1:06.28                                                      
  8 Esteban Burgarelli        30 ADMS                 1:11.16    1:06.98    3  
       31.31  1:06.98                                                      
  9 John Morrison             33 IM                   1:08.89    1:07.16    2  
       31.40  1:07.16                                                      
 10 Keith DeSouza             30 LYTA                 1:06.15    1:07.32    1  
       30.74  1:07.32                                                      
 11 Don Sanderlin             34 IM                   1:03.99    1:07.95  
       31.42  1:07.95                                                      
 12 Lee Saber                 34 UTAH                 1:08.00    1:08.50  
       31.68  1:08.50                                                      
 13 Mark Glass                31 DAMM                 1:08.23    1:16.06  
       34.51  1:16.06                                                      
 14 John Mejia                34 GOLD                 1:06.52    1:19.66  
       36.58  1:19.66                                                      
 15 Vladimir Shuster          30 REDT                 1:19.00    1:20.44  
       36.57  1:20.44                                                      
 
Men 30-34 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
        NATL: N 2:01.01    5/4/1997 RONALD KARNAUGH                            
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Chad Cron                 30 GSC                  2:10.00    2:10.68   11  
       29.29  1:02.51  1:35.62  2:10.68                                    
  2 Jared Walkenhorst         31 NEM                  2:12.53    2:14.28    9  
       29.91  1:03.66  1:38.27  2:14.28                                    
  3 Jon Rosen                 33 CONN                 2:19.85    2:19.66    8  
       31.49  1:06.37  1:42.56  2:19.66                                    
  4 Christopher Collett       31 GAJA                 2:25.00    2:20.77    7  
       31.50  1:06.44  1:42.58  2:20.77                                    
  5 John Morrison             33 IM                   2:29.87    2:26.78    6  
       32.08  1:08.38  1:47.48  2:26.78                                    
  6 Keith DeSouza             30 LYTA                 2:28.70    2:33.92    5  
       32.61  1:09.71  1:50.56  2:33.92                                    
 
Men 30-34 50 Yard Butterfly
===============================================================================
        NATL: N 22.22   5/16/1999 BRIAN ALDERMAN                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Peter Moore               33 SMMM                   23.72      23.35   11  
  2 Tyler Blessing            33 TXLA                   23.62      23.80    9  
  3 John Kealy                34 FLAQ                   23.93      24.18    8  
  4 Christopher Collett       31 GAJA                   24.00      24.19    7  
  5 Morgan Garcia             31 UNAT                   23.79      24.24    6  
  6 Darryl Stich              30 WMAC                   24.73      24.52    5  
  7 Courtney Faller           32 PALM                   24.92      24.67    4  
  8 Greg Burns                32 UNAT                   25.19      24.90    3  
  9 Jarret Streiner           31 FLAQ                   25.27      25.09    2  
 10 Jon Rosen                 33 CONN                   24.65      25.11    1  
 11 Matthew Mc Kay            34 TOC                    25.20      25.19  
 12 Dorian Roach              30 SWIF                   25.50      25.69  
 13 Bill Shipley              31 IM                     25.32      25.80  
 14 David Hunter              31 GOLD                   28.10      26.29  
 15 Michael Ashmore           34 SMSC                   26.00      26.31  
 16 Adam Fitzner              32 METR                   26.19      26.32  
 17 Robert Halk               34 SCSA                   26.27      26.64  
 18 William Caniano           32 ADMS                   26.15      27.03  
 19 Esteban Burgarelli        30 ADMS                   26.37      27.09  
 20 Mark Glass                31 DAMM                   26.19      27.72  
 21 Lenny Wiersma             34 SMSC                   28.34      27.85  
 22 William Schroeder         32 CMS                    28.80      28.88  
 
Men 30-34 100 Yard Butterfly
===============================================================================
        NATL: N 48.64   5/16/1999 JON OLSEN                                    
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Tyler Blessing            33 TXLA                   51.59      51.81   11  
       24.73    51.81                                                      
  2 Peter Moore               33 SMMM                   53.16      51.84    9  
       23.99    51.84                                                      
  3 John Kealy                34 FLAQ                   54.00      53.19    8  
       24.69    53.19                                                      
  4 Christopher Collett       31 GAJA                   56.00      54.19    7  
       25.19    54.19                                                      
  5 Courtney Faller           32 PALM                   56.83      54.24    6  
       25.52    54.24                                                      
  6 Darryl Stich              30 WMAC                   53.68      54.37    5  
       25.26    54.37                                                      
  7 Ili Selinger              32 MAM                    56.90      54.76    4  
       25.86    54.76                                                      
  8 Chad Cron                 30 GSC                    54.50      54.90    3  
       25.96    54.90                                                      
  9 Thayer Thompson           31 REDT                   54.99      55.12    2  
       26.18    55.12                                                      
 10 Matthew Mc Kay            34 TOC                    56.00      55.57    1  
       26.50    55.57                                                      
 11 Jarret Streiner           31 FLAQ                   57.47      55.58  
       26.17    55.58                                                      
 12 Bill Shipley              31 IM                     56.50      55.98  
       25.65    55.98                                                      
 13 Dorian Roach              30 SWIF                   56.25      57.45  
       26.35    57.45                                                      
 14 George Villarreal         34 IM                   1:02.62      58.21  
       27.68    58.21                                                      
 15 Luis Comulada             30 GOLD                 1:00.00      58.27  
       26.77    58.27                                                      
 16 David Hunter              31 GOLD                   58.28      59.32  
       27.12    59.32                                                      
 17 Lee Saber                 34 UTAH                   58.00    1:00.11  
       27.66  1:00.11                                                      
 18 Keith DeSouza             30 LYTA                 1:00.00    1:02.13  
       26.98  1:02.13                                                      
 19 William Caniano           32 ADMS                   58.32    1:03.04  
       28.75  1:03.04                                                      
 20 Patrick Wen               33 UCLA                 1:02.50    1:04.93  
       29.91  1:04.93                                                      
 
Men 30-34 200 Yard Butterfly
===============================================================================
        NATL: N 1:49.52   5/16/1994 PETER EGAN                                 
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Matt Hooper               32 FLAQ                 1:59.36    1:58.77   11  
       27.16    58.01  1:28.73  1:58.77                                    
  2 Thayer Thompson           31 REDT                 2:03.59    2:03.06    9  
       27.34    57.93  1:28.86  2:03.06                                    
  3 Ili Selinger              32 MAM                  2:08.90    2:05.39    8  
       28.12    59.35  1:31.34  2:05.39                                    
  4 George Villarreal         34 IM                   2:17.01    2:09.86    7  
       28.98  1:01.10  1:35.23  2:09.86                                    
  5 Christopher Colburn       34 IM                   2:19.24    2:12.91    6  
       29.40  1:02.65  1:37.06  2:12.91                                    
  6 John Morrison             33 IM                   2:14.11    2:13.71    5  
       28.47  1:00.83  1:35.41  2:13.71                                    
  7 Caleb Davis               32 NEM                  2:25.06    2:24.94    4  
       30.69  1:07.87  1:44.80  2:24.94                                    
  8 Patrick Wen               33 UCLA                 2:30.00    2:33.66    3  
       33.63  1:12.45  1:52.98  2:33.66                                    
 
Men 30-34 100 Yard IM
===============================================================================
        NATL: N 50.98   5/19/1991 DAVID LUNDBERG                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Tyler Blessing            33 TXLA                   53.87      53.54   11  
       24.56    53.54                                                      
  2 Peter Moore               33 SMMM                   56.99      54.11    9  
       24.66    54.11                                                      
  3 Timothy Dougher           33 NPBM                   56.75      54.21    8  
       25.12    54.21                                                      
  4 Dan Wegner                34 TYR                    56.62      56.25    7  
       25.94    56.25                                                      
  5 Greg Burns                32 UNAT                   59.32      57.01    6  
       26.22    57.01                                                      
  6 Jared Walkenhorst         31 NEM                    56.90      57.08    5  
       27.29    57.08                                                      
  7 Christopher Collett       31 GAJA                   58.50      57.13    4  
       26.60    57.13                                                      
  8 Keith Laslop              34 FLAQ                   57.25    1:00.65    3  
       28.07  1:00.65                                                      
  9 David Hunter              31 GOLD                 1:02.00    1:00.66    2  
       26.94  1:00.66                                                      
 10 Lee Saber                 34 UTAH                 1:01.00    1:02.13    1  
       28.91  1:02.13                                                      
 11 Keith DeSouza             30 LYTA                 1:02.16    1:02.17  
       28.90  1:02.17                                                      
 12 Adam Fitzner              32 METR                 1:00.78    1:02.21  
       28.02  1:02.21                                                      
 13 Patrick Wen               33 UCLA                 1:03.50    1:05.63  
       30.69  1:05.63                                                      
 14 Erik McFetters            30 NCMS                 1:12.95    1:07.06  
       32.04  1:07.06                                                      
 15 Vladimir Shuster          30 REDT                 1:15.00    1:11.62  
       33.85  1:11.62                                                      
 
Men 30-34 200 Yard IM
===============================================================================
        NATL: N 1:47.62    5/4/1997 RONALD KARNAUGH                            
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Tyler Blessing            33 TXLA                 1:59.23    1:56.39   11  
       24.71    54.14  1:28.36  1:56.39                                    
  2 Timothy Dougher           33 NPBM                 2:07.55    1:58.88    9  
       25.29    56.21  1:30.51  1:58.88                                    
  3 Chad Cron                 30 GSC                  2:01.50    2:02.94    8  
       25.93    57.96  1:33.51  2:02.94                                    
  4 Ili Selinger              32 MAM                  2:06.90    2:03.18    7  
       25.80    57.36  1:34.27  2:03.18                                    
  5 Darryl Stich              30 WMAC                 2:05.32    2:04.22    6  
       25.38    57.86  1:33.96  2:04.22                                    
  6 Matthew Mc Kay            34 TOC                  2:10.10    2:05.11    5  
       26.55    57.63  1:35.83  2:05.11                                    
  7 Jared Walkenhorst         31 NEM                  2:05.06    2:06.10    4  
       27.09  1:00.31  1:35.83  2:06.10                                    
  8 Christopher Colburn       34 IM                   2:14.42    2:10.25    3  
       27.57  1:01.43  1:40.24  2:10.25                                    
  9 John Morrison             33 IM                   2:16.97    2:11.89    2  
       27.74  1:01.74  1:40.30  2:11.89                                    
 10 Paul Hein                 30 ADMS                 2:13.09    2:13.81    1  
       28.90  1:04.85  1:41.96  2:13.81                                    
 11 Keith Laslop              34 FLAQ                 2:10.25    2:14.63  
       28.49  1:02.92  1:43.37  2:14.63                                    
 12 Esteban Burgarelli        30 ADMS                 2:14.11    2:17.37  
       27.94  1:03.23  1:44.12  2:17.37                                    
 13 Adam Fitzner              32 METR                 2:15.40    2:17.98  
       27.62  1:01.95  1:43.27  2:17.98                                    
 14 Caleb Davis               32 NEM                  2:24.22    2:22.82  
       29.03  1:06.36  1:49.02  2:22.82                                    
 
Men 30-34 400 Yard IM
===============================================================================
        NATL: N 3:53.81    5/4/1997 RONALD KARNAUGH                            
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Matt Hooper               32 FLAQ                 4:14.93    4:15.88   11  
       26.82    57.41  1:30.90  2:02.93  2:39.38  3:17.08  3:47.36  4:15.88
  2 Darryl Stich              30 WMAC                 4:47.00    4:34.03    9  
       27.34    58.50  1:34.07  2:09.50  2:47.96  3:28.03  4:01.08  4:34.03
  3 John Morrison             33 IM                   4:54.84    4:51.39    8  
       28.00  1:01.07  1:38.23  2:16.35  2:57.41  3:40.43  4:15.63  4:51.39
  4 Caleb Davis               32 NEM                  5:12.43    5:04.60    7  
       30.45  1:06.26  1:47.67  2:27.37  3:10.16  3:54.34  4:30.12  5:04.60
Sponsor #49Sponsor #21Sponsor #45Sponsor #43Sponsor #29
Sponsor #20Sponsor #52Sponsor #35Sponsor #36Sponsor #25Sponsor #41Sponsor #44
Sponsor #47Sponsor #50Sponsor #33Sponsor #42Sponsor #51Sponsor #14Sponsor #13