2005 Short Course National Championships

Mixed Relay Results

Final Results

Mixed 18+ 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                          Finals Points 
===============================================================================
  1 The Olympic Club  'A'                                       1:32.55   22  
     1) Leahy, James 24                 2) Dorr, Mc Call 24               
     3) Omphroy, Nicole 26              4) Hessler, Carl 24               
       21.86    46.92  1:11.42  1:32.55                                    
  2 Colorado Masters Swimming  'A'                              1:35.19   18  
     1) Eisenhuth, Matthew 31           2) McDermott, Kimberly 24         
     3) Myers, Jill 27                  4) Putnam, Robert 31              
       21.24    47.50  1:13.17  1:35.19                                    
  3 Red Tide of New York City Inc  'A'                          1:35.20   16  
     1) Bridges, Patrick 38             2) Gary, Kristin 37               
     3) Monu, Ngozi 24                  4) Gomberg, Marc 30               
       23.50    48.29  1:12.86  1:35.20                                    
  4 Virginia Masters Swim Team  'A'                             1:35.84   14  
     1) Conlin, Cheryl 37               2) McClure, Rab 35                
     3) Phillips, Alice 39              4) Garrett, Benjamin 19           
       25.73    48.63  1:13.78  1:35.84                                    
  5 Fort Lauderdale Aquatics  'A'                               1:35.95   12  
     1) Casey, Kevin 19                 2) Dwors, Liz 24                  
     3) Noland, Katherine 18            4) Meyers, Ronald 19              
       25.06    50.28  1:14.66  1:35.95                                    
  6 Gold Coast Masters  'A'                                     1:36.45   10  
     1) Levine, Nancy 22                2) Devanney, Sean 22              
     3) Taylor, Sharon 19               4) Darzi, Bruno 26                
       26.06    47.79  1:15.13  1:36.45                                    
  7 Doc's Indiana Univ Masters  'A'                             1:38.10    8  
     1) Cornett, Andrew 23              2) Hoffman, Jessica 23            
     3) Eaton, Jessica 24               4) Porter, Michael 24             
       22.84    50.10  1:15.58  1:38.10                                    
  8 Auburn Masters Swimming  'A'                                1:38.49    6  
     1) Calhoun, Terence 19             2) Hawkins, Lindsay 20            
     3) Younce, Marissa 21              4) Lias, Robert 26                
       23.44    48.66  1:15.78  1:38.49                                    
  9 North Carolina Masters Swimmin  'A'                         1:38.58    4  
     1) Crankshaw, Erik 33              2) Robison, Doracy 24             
     3) Keto, Alexis 26                 4) Farrell, Andrew 34             
       22.91    51.08  1:15.84  1:38.58                                    
 10 Pacific Northwest Aquatics  'A'                             1:39.19    2  
     1) Merrifield, Jason 19            2) Jacobson, Naomi 21             
     3) Jacobson, Erin 20               4) Kroll, Alden 22                
       23.35    50.29  1:16.37  1:39.19                                    
 11 City of Las Vegas Masters  'A'                              1:39.37  
     1) Wynn, Ryan 26                   2) Publow, Liane 21               
     3) Dennison, Keith 34              4) Colavito, Violet 21            
       23.10    49.53  1:12.28  1:39.37                                    
 12 Reston Masters Swim Team  'B'                               1:39.43  
     1) Andrepont, Daniel 23            2) O'Reilly, Jennifer 25          
     3) Jay, Mike 43                    4) Lueker, Mary 40                
       22.65    48.47  1:13.62  1:39.43                                    
 13 Fort Lauderdale Aquatics  'B'                               1:39.76  
     1) Willman, Karl 22                2) Cross, Laura 23                
     3) Scoppetuolo, Leigh Ann 18       4) Chandlee, Thomas 20            
       23.22    49.26  1:16.08  1:39.76                                    
 14 Florida Aquatic Combined Team  'A'                          1:41.70  
     1) Connor, Chris 29                2) Wilson, Marly 21               
     3) Drake, Kristen 26               4) Lockaby, Jay 34                
       24.22    52.96  1:19.37  1:41.70                                    
 15 Illinois Masters  'A'                                       1:41.98  
     1) Christian, Dan 24               2) Perry, Kelly 26                
     3) Hogan, Kristin 24               4) Ristuccia, Joel 24             
       25.02    50.68  1:18.25  1:41.98                                    
 16 Red Tide of New York City Inc  'B'                          1:42.17  
     1) Gomberg, Michael 32             2) Eichorn, Tracy 27              
     3) Friedman, Jodie 23              4) Lee, James 28                  
       24.53    50.77  1:17.34  1:42.17                                    
 17 Fort Lauderdale Aquatics  'C'                               1:43.27  
     1) Byrnes, Kathie 22               2) Bennett, James 26              
     3) Brown, Kathie 23                4) Dillon, Duffy 40               
                52.46  1:20.11  1:43.27                                    
 18 Swim Kentucky Masters  'A'                                  1:43.34  
     1) Holmes, Robert 42               2) Nieto, Alexandra 32            
     3) Nieto, Jose Manuel 24           4) Weeter, Leslie 27              
       24.71    51.23  1:15.63  1:43.34                                    
 19 Team Ridgelea  'A'                                          1:43.85  
     1) Wood, Steve 45                  2) Jones, Beth 48                 
     3) Paquette, Nicole 23             4) Lovell, Jason 27               
       22.41    52.72  1:21.25  1:43.85                                    
 20 Illinois Masters  'B'                                       1:44.01  
     1) Krenzer, Brian 26               2) Malmfeldt, Sarah 25            
     3) Liberty, Laurel 23              4) Traynor, John 45               
       24.64    51.06  1:17.02  1:44.01                                    
 21 Great Ohio Swim Team  'A'                                   1:44.93  
     1) Haver, Alli 20                  2) Browning, Steven 23            
     3) Erwin, Sarah 22                 4) Kelly, Kip 30                  
       25.68    52.56  1:20.17  1:44.93                                    
 22 Arizona Masters  'A'                                        1:47.24  
     1) Sparr, Patrick 58               2) Jenner, Jacqueline 21          
     3) Bernard, Kimball 60             4) Major, Rebecca 41              
                34.78  1:19.71  1:47.24                                    
 23 New England Masters  'A'                                    1:50.37  
     1) Stanley, Jeffrey 27             2) Gilson, Meredith 33            
     3) Wroblewski, Kaitlyn 21          4) Coulon, Kevin 23               
       24.42    52.75  1:27.90  1:50.37                                    
 24 Georgia  'A'                                                1:53.08  
     1) Mc Gee, Beth 43                 2) Stokes, Fred 60                
     3) Morris, Alexis 22               4) Bate, Andrew 27                
       25.84    58.36  1:28.51  1:53.08                                    
 25 Red Tide of New York City Inc  'C'                          1:53.48  
     1) Conway, Erin 24                 2) Conley, Stuart 42              
     3) Fran, Ethan 34                  4) Bowman, Susan 49               
       29.94    55.93  1:22.80  1:53.48                                    
 26 Virginia Masters Swim Team  'B'                             1:53.86  
     1) Frisch, Alexandria 26           2) Miller, James 23               
     3) Miller, Rebecca 25              4) Frogley, Chris 61              
       26.35    52.61  1:23.23  1:53.86                                    
 27 Red Tide of New York City Inc  'D'                          2:04.11  
     1) Chan, Andy 39                   2) Garon, Ilana 24                
     3) Menocal, Carmen 31              4) Grim, Frederick 28             
       29.01  1:01.22  1:34.13  2:04.11                                    
 
Mixed 18+ 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                          Finals Points 
===============================================================================
  1 The Olympic Club  'A'                                       1:43.64   22  
     1) Diamond, Margo 27               2) Leahy, James 24                
     3) Dorr, Mc Call 24                4) Hessler, Carl 24               
       28.76    55.83  1:22.43  1:43.64                                    
  2 Omaha Masters  'A'                                          1:46.34   18  
     1) Barr, J 36                      2) Barr, Julie 35                 
     3) Olson, Drew 19                  4) Olson, Carol 42                
       25.81    58.57  1:21.70  1:46.34                                    
  3 Fort Lauderdale Aquatics  'A'                               1:46.37   16  
     1) Byrnes, Kathie 22               2) Anderson, Chris 30             
     3) Meyers, Ronald 19               4) Thieler, Elise 24              
       28.44    58.10  1:21.15  1:46.37                                    
  4 North Carolina Masters Swimmin  'A'                         1:49.56   14  
     1) Gooch, Greg 33                  2) Dimsdale, Todd 47              
     3) Robison, Doracy 24              4) Keto, Alexis 26                
       26.39    55.13  1:24.50  1:49.56                                    
  5 Swim Kentucky Masters  'A'                                  1:52.05   12  
     1) Nieto, Alexandra 32             2) Kappler, Jennifer 30           
     3) Nieto, Jose Manuel 24           4) Kappler, Jerrod 28             
       31.10  1:05.58  1:31.85  1:52.05                                    
  6 Pacific Northwest Aquatics  'B'                             1:52.48    9  
     1) Arnold, Mark 30                 2) Kays, David 37                 
     3) Jacobson, Naomi 21              4) Dowd, Laura 21                 
       26.21    55.92  1:25.85  1:52.48                                    
  6 Virginia Masters Swim Team  'A'                             1:52.48    9  
     1) Stringer, Rick 55               2) Conlin, Cheryl 37              
     3) Garrett, Benjamin 19            4) Jaeger, Debbie 42              
       29.08  1:01.15  1:25.64  1:52.48                                    
  8 Gold Coast Masters  'A'                                     1:52.70    6  
     1) Hicks, Steve 39                 2) Levine, Nancy 22               
     3) Taylor, Sharon 19               4) Devanney, Sean 22              
       27.43  1:00.12  1:31.24  1:52.70                                    
  9 Pacific Northwest Aquatics  'A'                             1:52.86    4  
     1) Salman, Erin 21                 2) Kroll, Alden 22                
     3) Merrifield, Jason 19            4) Jacobson, Erin 20              
       32.01  1:00.29  1:25.54  1:52.86                                    
 10 Reston Masters Swim Team  'A'                               1:52.98    2  
     1) Andrepont, Daniel 23            2) O'Reilly, Jennifer 25          
     3) Jay, Mike 43                    4) Lueker, Mary 40                
       26.98  1:00.71  1:27.70  1:52.98                                    
 11 Great Ohio Swim Team  'A'                                   1:54.75  
     1) Turner, Brent 24                2) Carter, Jennifer 34            
     3) Browning, Steven 23             4) Haver, Alli 20                 
       29.29  1:00.75  1:29.68  1:54.75                                    
 12 Fort Lauderdale Aquatics  'B'                               1:55.05  
     1) Chandlee, Thomas 20             2) Segarra, Rafael 41             
     3) Cross, Laura 23                 4) Dwors, Liz 24                  
       27.65    58.65  1:29.12  1:55.05                                    
 13 Woodlands Masters Swim Team  'A'                            1:57.22  
     1) Schiefelbein, Ilsa 29           2) Annelin, Quinn 21              
     3) Hendryx, Cynthia 26             4) Barolak, James 45              
       32.49  1:03.56  1:33.23  1:57.22                                    
 14 Fort Lauderdale Aquatics  'C'                               1:58.39  
     1) Moore, Michael 25               2) Bennett, Andrea 24             
     3) Fischer, Andy 38                4) Carruth, Carolan 25            
       29.64  1:04.67  1:31.67  1:58.39                                    
 15 Shoals Sharks Masters  'A'                                  1:58.63  
     1) King, Michele 23                2) Haden, Keith 43                
     3) Anderson, Don 40                4) Lane, Joan 41                  
       28.66  1:00.49  1:27.87  1:58.63                                    
 16 Team Ridgelea  'A'                                          1:58.70  
     1) Wood, Steve 45                  2) Paquette, Nicole 23            
     3) Sholl, John 39                  4) Jones, Beth 48                 
       34.31  1:10.29  1:34.83  1:58.70                                    
 17 Lake Lytal Masters  'A'                                     2:00.53  
     1) Larrabee, Stephanie 24          2) DeSouza, Keith 29              
     3) Larson, Kristin 38              4) Crawford, William 48           
       34.11  1:04.15  1:34.71  2:00.53                                    
 18 Doc's Indiana Univ Masters  'A'                             2:20.45  
     1) Porter, Michael 24              2) Hoffman, Jessica 23            
     3) Eaton, Jessica 24               4) Strong, Doug 80                
       27.39  1:07.61  1:34.71  2:20.45                                    
 -- New England Masters  'A'                                         DQ  
     1) Stanley, Jeffrey 27             2) Gallagher, Michelle 32         
     3) Coulon, Kevin 23                4) Spacek, Ellen 28               
 
Mixed 25+ 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                          Finals Points 
===============================================================================
  1 The Olympic Club  'A'                                       1:34.54   22  
     1) Mc Whorter, Michael 31          2) Deasy, Michelle 33             
     3) Welting, Laureen 39             4) Greenwood, Scott 27            
       22.48    49.61  1:14.15  1:34.54                                    
  2 Wisconsin Masters Aquatic Club  'A'                         1:34.69   18  
     1) Stich, Darryl 29                2) Schaetz, Trina 32              
     3) Schneider, Sarah 29             4) Zahorik, Ryan 28               
       22.89    47.94  1:13.58  1:34.69                                    
  3 Illinois Masters  'A'                                       1:35.33   16  
     1) Helfers, Alex 25                2) Kozlowski, Laura 27            
     3) Lamkey, Nicole 31               4) Kothe, Brian 28                
       22.08    47.58  1:13.63  1:35.33                                    
  4 Fort Lauderdale Aquatics  'A'                               1:36.07   14  
     1) Linscheer, Enrico 30            2) McLuckie, Lisa 26              
     3) Carruth, Carolan 25             4) Cross, Ian 26                  
       22.15    47.05  1:13.40  1:36.07                                    
  5 Walnut Creek Masters  'A'                                   1:36.90   12  
     1) Harris, Kasey 25                2) Chao, Hector 41                
     3) Schnugg, John 45                4) Strong, Susan 33               
       24.54    48.12  1:14.34  1:36.90                                    
  6 Montgomery Ancient Mariners  'A'                            1:37.08   10  
     1) Ramsbottom, Jeri 33             2) Roddin, Jeffrey 36             
     3) Klotz, Jessica 28               4) Britt, J Clay 44               
       26.99    49.01  1:15.25  1:37.08                                    
  7 Connecticut Masters  'A'                                    1:37.13    8  
     1) Walkenhorst, Jared 30           2) Barany, Cheryl 40              
     3) Hoffmann, Cindy 27              4) Rosen, Jon 32                  
       22.66    49.55  1:15.14  1:37.13                                    
  8 Swim Kentucky Masters  'A'                                  1:37.16    6  
     1) Kappler, Jerrod 28              2) O'Brien, Katie 26              
     3) Kappler, Jennifer 30            4) Adams, Keith 29                
       20.95    48.47  1:14.99  1:37.16                                    
  9 New England Masters  'A'                                    1:38.53    4  
     1) Joe, Stephan 29                 2) Carter, Stefanie 32            
     3) Geisler, Lori 32                4) Gallagher, Michael 33          
       23.45    50.73  1:17.19  1:38.53                                    
 10 Niagara District Masters  'A'                               1:38.55    2  
     1) Nusall, James 34                2) Prusinowski, Vicki 38          
     3) Qu, Yun 26                      4) Clark, Sean 34                 
       23.76    50.11  1:16.30  1:38.55                                    
 11 Red Tide of New York City Inc  'A'                          1:41.22  
     1) Leighty, Russell 36             2) Upton, Sara 29                 
     3) Kelsey, Jane 29                 4) Powell, Joshua 27              
       24.39    51.29  1:17.88  1:41.22                                    
 12 O*H*I*O Masters Swim Club  'A'                              1:42.11  
     1) Gray, Audrey 25                 2) Jimmison, Tyrone 25            
     3) Cox, Daniel 44                  4) Peric, Georgian 25             
       26.22    49.54  1:16.51  1:42.11                                    
 13 Georgia  'A'                                                1:42.37  
     1) Hamilton, Berry 52              2) Collett, Tracy 34              
     3) Hanson, Pamela 26               4) LeClair, David 37              
       24.51    53.15  1:18.06  1:42.37                                    
 14 Dallas Aquatic Masters  'A'                                 1:42.49  
     1) Oberstar, Lia 28                2) Buffett, Patty 31              
     3) Glass, Mark 30                  4) Becerra, Carlos 42             
       27.13    55.53  1:19.46  1:42.49                                    
 15 Illinois Masters  'B'                                       1:43.37  
     1) Weber, Gregory 51               2) Bryant, Kimberly 34            
     3) Lingner, Heather 29             4) Pushka, Dave 41                
       25.98    53.27  1:19.70  1:43.37                                    
 16 Wisconsin Masters Aquatic Club  'B'                         1:43.93  
     1) Young, Timothy 34               2) Van Enkenvoort, Krista 31      
     3) Johnson, Carrie 33              4) Rollings, Joel 35              
       23.95    51.40  1:20.73  1:43.93                                    
 17 Masters of Orlando  'A'                                     1:44.61  
     1) Zacharda, Christopher 33        2) Hermanson, Robin 39            
     3) Eckenroad, Alison 28            4) Hermanson, Brad 40             
       25.95    54.29  1:21.49  1:44.61                                    
 18 Minnesota Masters Swim Club  'A'                            1:44.81  
     1) Hughey, Rachel 26               2) Munson, Leslie 27              
     3) Andersen, Chris 52              4) Emison, Tom 46                 
       27.73    55.41  1:21.19  1:44.81                                    
 19 Red Tide of New York City Inc  'B'                          1:45.37  
     1) Adams, Daniel 30                2) Radcliff, Christine 30         
     3) Mayman, Jennifer 28             4) Acal Jimenez, Rafael 28        
       25.09    51.82  1:20.09  1:45.37                                    
 20 Walnut Creek Masters  'B'                                   1:45.65  
     1) Guadagni, Peter 50              2) Chin, Tiffany 30               
     3) Christensen, Kelly 33           4) Stewart, Chris 53              
       25.66    54.46  1:21.50  1:45.65                                    
 21 City of Las Vegas Masters  'A'                              1:47.31  
     1) Mason, Jamie 34                 2) Boodt, Heidi 35                
     3) Mason, Margaret 33              4) Ozun, Sabri 41                 
       25.57    53.49  1:22.09  1:47.31                                    
 22 Red Tide of New York City Inc  'C'                          1:48.23  
     1) Gentry, Paul 39                 2) Armentrout, Anna 33            
     3) Tay, Khoon-Ying 36              4) Neyland, Spencer 40            
       26.19    53.33  1:21.45  1:48.23                                    
 23 Gold Coast Masters  'A'                                     1:48.38  
     1) O'Keefe, John 38                2) Olivares, Kathy 44             
     3) Hunter, Kelly 30                4) Schwebel, Michael 28           
       23.00    54.53  1:24.47  1:48.38                                    
 24 Wisconsin Masters Aquatic Club  'C'                         1:49.11  
     1) Holland, Neil 32                2) Stich, Chris 28                
     3) Runnells, Julie 32              4) Schaetz, Daniel 34             
       31.14    59.21  1:26.22  1:49.11                                    
 25 Lake Lytal Masters  'A'                                     1:49.16  
     1) DeSouza, Keith 29               2) Moreno, Al 44                  
     3) Cole, Jessica 34                4) Heller, Katherine 34           
       24.54    49.54  1:21.00  1:49.16                                    
 26 Fort Lauderdale Aquatics  'B'                               1:51.63  
     1) Moore, Michael 25               2) Branden, Amy 32                
     3) Schwartz, Bonnie 25             4) Anderson, Chris 30             
       24.16    59.82  1:27.42  1:51.63                                    
 27 New England Masters  'B'                                    1:53.00  
     1) Broudy, Marc 34                 2) Wilkes, Kristin 33             
     3) Spacek, Ellen 28                4) Prescott, Albert 36            
       29.03    58.12  1:26.70  1:53.00                                    
 28 Red Tide of New York City Inc  'D'                          1:53.09  
     1) Piscitelli, Joseph 49           2) Krams, Liz 26                  
     3) Falk, Abigail 43                4) Gillespie, Thomas 42           
       28.33    58.02  1:27.14  1:53.09                                    
 29 Birmingham Swim League  'A'                                 1:54.57  
     1) Wrighton, C Brian 31            2) McGuire, Denise 40             
     3) Hinson, Jan 51                  4) Jacobs, Joel 69                
       22.66    50.94  1:22.63  1:54.57                                    
 30 Red Tide of New York City Inc  'E'                          2:08.52  
     1) Silver, Jonathan 52             2) Stiene, Denise 28              
     3) Mestecky, Rowan 39              4) Shuster, Vladimir 29           
       29.81  1:10.40  1:40.35  2:08.52                                    
 -- North Carolina Masters Swimmin  'A'                              DQ  
     1) Lechner, Chris 44               2) Nagle, Cynthia 26              
     3) Riley, Jennifer 32              4) Vicioso, Danilo 41             
 -- San Diego Swim Masters  'A'                                      DQ  
     1) Marr, Jackie 62                 2) Coover, Janet 41               
     3) Pentland, Matthew 28            4) Conway, Adam 26                
 -- Connecticut Masters  'B'                                         DQ  
     1) Usdavin, Joshua 28              2) McKenna, Ausra 38              
     3) Bernhard, Anne 40               4) Gulick, Jake 46                
 
Mixed 25+ 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                          Finals Points 
===============================================================================
  1 The Olympic Club  'A'                                       1:44.36   22  
     1) Omphroy, Nicole 26              2) Welting, Laureen 39            
     3) Wanie, Lee 31                   4) Greenwood, Scott 27            
       27.66  1:00.49  1:24.01  1:44.36                                    
  2 Colorado Masters Swimming  'A'                              1:44.61   18  
     1) Myers, Jill 27                  2) Eisenhuth, Matthew 31          
     3) Leetmae, Erika 34               4) Putnam, Robert 31              
       29.62    55.88  1:22.42  1:44.61                                    
  3 Wisconsin Masters Aquatic Club  'A'                         1:45.38   16  
     1) Zahorik, Ryan 28                2) Schaetz, Trina 32              
     3) Schaetz, Daniel 34              4) Schneider, Sarah 29            
       24.64    55.97  1:19.66  1:45.38                                    
  4 Georgia  'A'                                                1:45.94   14  
     1) Hanson, Pamela 26               2) Weissman, Christopher 42       
     3) Mc Gee, Beth 43                 4) Hamilton, Berry 52             
       27.12    54.05  1:21.90  1:45.94                                    
  5 Walnut Creek Masters  'A'                                   1:48.44   12  
     1) Chao, Hector 41                 2) Harris, Kasey 25               
     3) Christensen, Kelly 33           4) Heaney, Michael 38             
       27.58    57.15  1:25.81  1:48.44                                    
  6 The Olympic Club  'B'                                       1:48.97   10  
     1) Mc Kay, Matthew 33              2) Larson, Greg 35                
     3) Easton, Sandie 35               4) Deasy, Michelle 33             
       25.94    54.00  1:21.99  1:48.97                                    
  7 Florida Aquatic Combined Team  'A'                          1:50.19    8  
     1) Varlas, Melissa 32              2) Connor, Chris 29               
     3) Lockaby, Jay 34                 4) Drake, Kristen 26              
       29.10  1:00.20  1:23.96  1:50.19                                    
  8 Fort Lauderdale Aquatics  'A'                               1:51.39    6  
     1) Cross, Ian 26                   2) McLuckie, Lisa 26              
     3) Schwartz, Bonnie 25             4) Linscheer, Enrico 30           
       27.62    59.89  1:29.82  1:51.39                                    
  9 Illinois Masters  'B'                                       1:52.23    4  
     1) Kozlowski, Laura 27             2) Malmfeldt, Sarah 25            
     3) Kurza, Ron 37                   4) Kothe, Brian 28                
       30.25  1:04.91  1:29.98  1:52.23                                    
 10 Niagara District Masters  'A'                               1:53.49    2  
     1) Woody, Dana 35                  2) Qu, Yun 26                     
     3) Nusall, James 34                4) Clark, Sean 34                 
       31.61  1:06.38  1:31.58  1:53.49                                    
 11 North Carolina Masters Swimmin  'A'                         1:53.66  
     1) Morton, Chris 33                2) Nagle, Cynthia 26              
     3) Riley, Jennifer 32              4) Farrell, Andrew 34             
       27.35  1:01.14  1:31.49  1:53.66                                    
 12 Illinois Masters  'A'                                       1:54.94  
     1) Krenzer, Brian 26               2) Lingner, Heather 29            
     3) Lamkey, Nicole 31               4) Helfers, Alex 25               
       28.65  1:02.51  1:32.96  1:54.94                                    
 13 Swim Kentucky Masters  'A'                                  1:55.39  
     1) Gill, Mark 36                   2) Adams, Keith 29                
     3) Weeter, Leslie 27               4) O'Brien, Katie 26              
       28.69    58.71  1:28.31  1:55.39                                    
 14 Gold Coast Masters  'A'                                     1:55.57  
     1) Schwebel, Michael 28            2) Frampton, Sean 38              
     3) Woodburn, Andrea 41             4) Stewart, Sharon 45             
       28.09    55.43  1:25.56  1:55.57                                    
 15 Walnut Creek Masters  'B'                                   1:56.76  
     1) Duggan, Karen 34                2) Duggan, Patrick 41             
     3) O'Brien, Kerry 48               4) Gray, Kara 39                  
       31.77  1:01.11  1:26.54  1:56.76                                    
 16 Westchester Masters  'A'                                    1:57.51  
     1) Kellachan, Jeanne 33            2) Allan, John 25                 
     3) Levy, Daniel 39                 4) Surdoval, Nancy 51             
       33.67  1:01.31  1:27.37  1:57.51                                    
 17 Wisconsin Masters Aquatic Club  'B'                         1:57.88  
     1) Rollings, Joel 35               2) Settimi, Nora 34               
     3) Young, Timothy 34               4) Van Enkenvoort, Krista 31      
       29.45  1:04.25  1:30.49  1:57.88                                    
 18 Minnesota Masters Swim Club  'A'                            1:57.96  
     1) Munson, Leslie 27               2) Lamour, Didier 48              
     3) Emison, Tom 46                  4) Hughey, Rachel 26              
       32.23  1:04.88  1:31.10  1:57.96                                    
 19 New England Masters  'A'                                    1:58.86  
     1) Gallagher, Michael 33           2) Geisler, Lori 32               
     3) Lane, Homer 55                  4) Hale, Liz 33                   
       26.86  1:01.93  1:31.02  1:58.86                                    
 20 Gold Coast Masters  'B'                                     2:07.29  
     1) Hunter, Kelly 30                2) Korey, Bill 41                 
     3) Hunter, David 30                4) Cullen, Kim 38                 
       37.02  1:10.63  1:36.77  2:07.29                                    
 -- Connecticut Masters  'A'                                         DQ  
     1) Barany, Cheryl 40               2) Walkenhorst, Jared 30          
     3) McKenna, Ausra 38               4) Rosen, Jon 32                  
       32.67    59.06  1:32.84                                             
 -- Masters of Orlando  'A'                                          DQ  
     1) Eckenroad, Alison 28            2) Zacharda, Christopher 33       
     3) Hermanson, Robin 39             4) Hermanson, Brad 40             
 
Mixed 35+ 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                          Finals Points 
===============================================================================
  1 Colorado Masters Swimming  'A'                              1:31.14   22  
     1) Smith, John 43                  2) Smith, Schuyler 36             
     3) Sappey, Collette 40             4) Von der Lippe, Susan 39        
       21.59    42.75  1:07.01  1:31.14                                    
  2 Colorado Masters Swimming  'B'                              1:34.02   18  
     1) Pettis Scott, Anna 42           2) Garnier, Kathy 44              
     3) Rosinski, Thomas 35             4) Abrahams, Richard 60           
       25.30    47.75  1:12.09  1:34.02                                    
  3 Gold Coast Masters  'A'                                     1:34.39   16  
     1) Frengut, Viktor 35              2) Lohberg, Birgit 39             
     3) Hanson, Tanya 43                4) Pace, Todd 36                  
       22.62    47.81  1:13.73  1:34.39                                    
  4 Illinois Masters  'A'                                       1:35.79   14  
     1) Leonard, Lyndsey 37             2) Ridge, Jennifer 36             
     3) Kurza, Ron 37                   4) Gibson, Dave 44                
       26.98    51.97  1:13.50  1:35.79                                    
  5 Greater Columbus Masters Swim  'A'                          1:36.17   12  
     1) Birnbrich, Mark 38              2) Birnbrich, Chris 41            
     3) Birnbrich, Beth 41              4) Staursky, Karen 46             
       22.38    44.73  1:10.25  1:36.17                                    
  6 North Carolina Masters Swimmin  'A'                         1:36.19   10  
     1) Lehman, Fritz 46                2) Lindroos, Pamela 39            
     3) Stewart, Henry 41               4) Walsh, Susan 43                
       22.39    47.45  1:13.93  1:36.19                                    
  7 Florida Aquatic Combined Team  'A'                          1:37.50    8  
     1) Ritchey, William 37             2) Heid, Patti 36                 
     3) Buxton, Sylvia 39               4) Mattson, Charles 39            
       21.96    48.04  1:13.34  1:37.50                                    
  8 Woodlands Masters Swim Team  'A'                            1:37.65    6  
     1) Kelsey, Allan 37                2) Considine-Miller, Ellen 41     
     3) Rossetti, Nancy 35              4) Divis, Gregory 42              
       21.79    48.78  1:14.39  1:37.65                                    
  9 New England Masters  'A'                                    1:38.48    4  
     1) Lane, Mike 35                   2) Neuendorf, Donna 36            
     3) Roy, Michele 41                 4) Tyler, Bob 42                  
       22.32    49.34  1:16.13  1:38.48                                    
 10 Colorado Masters Swimming  'C'                              1:38.87    2  
     1) Hagadorn, Heather 40            2) Mckeever, Laura 37             
     3) Gonzales, Mike 38               4) Nash, Kevin 41                 
       26.61    52.57  1:15.57  1:38.87                                    
 11 Pacific Northwest Aquatics  'A'                             1:39.44  
     1) Nelson, Kirk 35                 2) Simsak, Tara 35                
     3) Gasper, Joe 43                  4) Dahl, Lisa 44                  
       23.73    49.60  1:14.12  1:39.44                                    
 12 Patriot Masters Swim Team  'A'                              1:39.61  
     1) Mitchell, Greg 37               2) Chestnut, Doug 40              
     3) Coulson-Moore, Heather 35       4) Ward, Cheryl 39                
       22.77    47.07  1:14.51  1:39.61                                    
 13 Colorado Masters Swimming  'D'                              1:40.77  
     1) Cox, Randy 42                   2) Greco, Barbara 37              
     3) Lee, Sarah 38                   4) Fuller, David 40               
       23.27    51.28  1:17.28  1:40.77                                    
 14 City of Las Vegas Masters  'A'                              1:41.01  
     1) Magee, Mark 37                  2) Philippi, Diana 37             
     3) Boodt, Bradley 37               4) Carroll, Tish 43               
       23.94    50.48  1:14.12  1:41.01                                    
 15 Illinois Masters  'B'                                       1:41.51  
     1) Tuchler, Jim 40                 2) Welker, Susan 43               
     3) Peot, Teri 43                   4) Young, Bob 40                  
       23.25    50.82  1:17.71  1:41.51                                    
 16 North Carolina Masters Swimmin  'B'                         1:42.10  
     1) Klein, Jonathan 47              2) Springer, Margie 44            
     3) Nowak, Elizabeth 41             4) Blank, Jon 45                  
       23.52    53.18  1:19.50  1:42.10                                    
 17 Dallas Aquatic Masters  'A'                                 1:43.15  
     1) Jekot, Elizabeth 42             2) Montgomery, Jim 50             
     3) Latham, Terry 50                4) Patten, Bobby 42               
       28.76    52.16  1:21.17  1:43.15                                    
 18 Colorado Masters Swimming  'E'                              1:44.29  
     1) Usman, Nassim 45                2) Smith, Laura 39                
     3) Eden, Kim 36                    4) Jordan, James 42               
       26.37    54.08  1:21.52  1:44.29                                    
 19 Colorado Masters Swimming  'F'                              1:45.07  
     1) Johnston, Mark 44               2) Vanderpoel, Nicole 40          
     3) Keaten, Heather 35              4) Nolte, Christopher 48          
       24.49    52.92  1:20.71  1:45.07                                    
 20 Illinois Masters  'C'                                       1:45.53  
     1) Block, Andrea 43                2) Keenan, George 51              
     3) Hacker, Sara 40                 4) Tuchler, David 46              
       27.96    53.38  1:20.88  1:45.53                                    
 21 New England Masters  'B'                                    1:45.79  
     1) Foley, T 35                     2) Farrington, Kathryn 46         
     3) Reever, Jocelyn 38              4) Gilson, Matthew 37             
       25.95    54.41  1:23.41  1:45.79                                    
 22 Fort Lauderdale Aquatics  'A'                               1:45.87  
     1) Weiss, Scot 40                  2) Casey, Kathleen 46             
     3) Ganes, Leesa 37                 4) Zubero, David 46               
       23.40    53.47  1:23.10  1:45.87                                    
 23 Georgia  'A'                                                1:46.09  
     1) Barrett, Caryl 41               2) LeClair, Dale 35               
     3) Bailey, Richard 51              4) Saltzman, Edward 54            
       26.47    53.27  1:17.88  1:46.09                                    
 24 Westchester Masters  'A'                                    1:47.05  
     1) Levy, Daniel 39                 2) Anderson, Lynn 38              
     3) Leone, Susan 41                 4) Needham, John 51               
       24.20    52.18  1:21.93  1:47.05                                    
 25 Swim Kentucky Masters  'A'                                  1:47.94  
     1) Casey, Marci 40                 2) Segnitz, Robin 37              
     3) Solano, Abraham 35              4) Gill, Mark 36                  
       29.59  1:00.35  1:24.32  1:47.94                                    
 26 Walnut Creek Masters  'A'                                   1:50.83  
     1) Gray, Kara 39                   2) Harms, Kildine 51              
     3) Heaney, Michael 38              4) Duggan, Patrick 41             
       30.33  1:03.91  1:27.97  1:50.83                                    
 27 Virginia Masters Swim Team  'C'                             1:53.67  
     1) Kiley, Tory 44                  2) Brundage, Warner 62            
     3) Buscaglia, Caycee 40            4) Novell, Kenneth 62             
       29.79    57.34  1:26.25  1:53.67                                    
 28 Colorado Masters Swimming  'G'                              2:01.77  
     1) McCormick, Stephanie 37         2) Nolte, Susan 44                
     3) Ghaffari, Manu 48               4) McCormick, John 40             
       36.94  1:09.46  1:35.76  2:01.77                                    
 -- Virginia Masters Swim Team  'A'                                  DQ  
     1) Vaughn, Sheri 42                2) Miller, Jim 54                 
     3) Jaeger, Debbie 42               4) Malsbury, David 43             
 -- Florida Aquatic Combined Team  'B'                               DQ  
     1) Keen, John 41                   2) Bronson, Jennifer 42           
     3) Atkins, Tillie 40               4) Claflin, Casey 51              
 
Mixed 35+ 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                          Finals Points 
===============================================================================
  1 Colorado Masters Swimming  'A'                              1:42.60   22  
     1) Gonzales, Mike 38               2) Von der Lippe, Susan 39        
     3) Smith, John 43                  4) Sappey, Collette 40            
       25.80    55.73  1:18.54  1:42.60                                    
  2 Illinois Masters  'A'                                       1:45.95   18  
     1) Gibson, Dave 44                 2) Tuchler, Jim 40                
     3) Block, Andrea 43                4) Ridge, Jennifer 36             
       26.49    54.02  1:21.50  1:45.95                                    
  3 Gold Coast Masters  'A'                                     1:46.26   16  
     1) Harper, Jim 37                  2) Pace, Todd 36                  
     3) Craissati, Patricia 44          4) Hanson, Tanya 43               
       26.42    53.31  1:20.85  1:46.26                                    
  4 North Carolina Masters Swimmin  'A'                         1:46.50   14  
     1) Lehman, Fritz 46                2) Blank, Jon 45                  
     3) Walsh, Susan 43                 4) Lindroos, Pamela 39            
       25.29    52.61  1:20.00  1:46.50                                    
  5 Greater Columbus Masters Swim  'A'                          1:48.03   12  
     1) Birnbrich, Chris 41             2) Birnbrich, Mark 38             
     3) Staursky, Karen 46              4) Birnbrich, Beth 41             
       27.15    54.82  1:23.00  1:48.03                                    
  6 Woodlands Masters Swim Team  'A'                            1:49.33   10  
     1) Gellatly, Jill 37               2) Divis, Gregory 42              
     3) Kelsey, Allan 37                4) Rossetti, Nancy 35             
       31.22    59.45  1:22.77  1:49.33                                    
  7 Florida Aquatic Combined Team  'A'                          1:51.22    8  
     1) Buxton, Sylvia 39               2) Visser, Linda 35               
     3) Ritchey, William 37             4) Keen, John 41                  
       29.93  1:02.30  1:26.22  1:51.22                                    
  8 Colorado Masters Swimming  'C'                              1:51.41    6  
     1) Nash, Kevin 41                  2) Wilson, George 46              
     3) Hagadorn, Heather 40            4) Garnier, Kathy 44              
       26.85    56.63  1:25.97  1:51.41                                    
  9 Colorado Masters Swimming  'B'                              1:52.08    4  
     1) Smith, Laura 39                 2) Miller, George 40              
     3) Fuller, David 40                4) Pettis Scott, Anna 42          
       31.60  1:01.40  1:27.55  1:52.08                                    
 10 Patriot Masters Swim Team  'A'                              1:52.65    2  
     1) Chestnut, Doug 40               2) Coulson-Moore, Heather 35      
     3) Mitchell, Greg 37               4) Ward, Cheryl 39                
       27.99  1:02.93  1:27.76  1:52.65                                    
 11 New England Masters  'A'                                    1:56.88  
     1) Grilli, Tracy 48                2) Roy, Michele 41                
     3) Casey, Brian 41                 4) Tyler, Bob 42                  
       33.96  1:08.56  1:34.24  1:56.88                                    
 12 Fort Lauderdale Aquatics  'A'                               1:57.71  
     1) Berndt, Peter 41                2) Vega, Cheryl 42                
     3) Ganes, Leesa 37                 4) Weiss, Scot 40                 
       27.03  1:03.20  1:35.31  1:57.71                                    
 13 Pacific Northwest Aquatics  'A'                             1:58.48  
     1) Simsak, Tara 35                 2) Leonard, Frank 50              
     3) Dahl, Lisa 44                   4) Graham, Frederick 48           
       30.50  1:05.51  1:33.26  1:58.48                                    
 14 Niagara District Masters  'A'                               2:00.38  
     1) Lennox, Deborah 50              2) Heinemann, William 47          
     3) Prusinowski, Vicki 38           4) Matysek, Jim 45                
       36.04  1:06.52  1:36.02  2:00.38                                    
 15 North Carolina Masters Swimmin  'B'                         2:00.94  
     1) Nowak, Elizabeth 41             2) Mitchell, Jeannie 58           
     3) Klein, Jonathan 47              4) Stewart, Henry 41              
       31.63  1:14.29  1:38.93  2:00.94                                    
 16 Illinois Masters  'C'                                       2:02.86  
     1) Reeves, Scott 44                2) Schwartz, Lisa 42              
     3) Carroll, Sherry 42              4) Tuchler, David 46              
       29.36  1:07.01  1:37.95  2:02.86                                    
 17 Colonials 1776  'A'                                         2:11.03  
     1) Swanson, Vibeke 43              2) Harrison, David 67             
     3) Fisher, Warren 49               4) Greulick-Byron, Joan 55        
       30.10  1:09.59  1:37.39  2:11.03                                    
 18 Los Angeles Peninsula Swimmers  'A'                         2:11.82  
     1) Virjee, Fram 44                 2) Binz, Karin 43                 
     3) Heyes, Greg 50                  4) Rock, Colleen 41               
       30.02  1:09.64  1:37.85  2:11.82                                    
 -- Virginia Masters Swim Team  'A'                                  DQ  
     1) Buscaglia, Caycee 40            2) Powis, Patricia 44             
     3) Malsbury, David 43              4) Meem, Lang 50                  
 -- Illinois Masters  'B'                                            DQ  
     1) Groen, Charles 45               2) Kelley, Colleen 41             
     3) Young, Bob 40                   4) Welker, Susan 43               
 
Mixed 45+ 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                          Finals Points 
===============================================================================
  1 Colorado Masters Swimming  'A'                              1:37.22   22  
     1) Petersen, Craig 45              2) Smith, Paul 45                 
     3) Rosener, Karen 51               4) Drozda, Cathy 46               
       23.36    44.69  1:11.74  1:37.22                                    
  2 Los Angeles Peninsula Swimmers  'A'                         1:40.27   18  
     1) Harper, Buzz 45                 2) Mc Bride, Duncan 50            
     3) Mc Call, Jane 45                4) Granger, Traci 47              
       24.55    48.27  1:14.86  1:40.27                                    
  3 Pacific Northwest Aquatics  'A'                             1:40.84   16  
     1) Davis, Charlotte 55             2) Graham, Donald 50              
     3) Jacobs, Ronald 53               4) Lippold, Mary 49               
       27.08    51.01  1:14.56  1:40.84                                    
  4 Florida Aquatic Combined Team  'A'                          1:41.41   14  
     1) Hefner, David 50                2) Doyle-Vallery, Deanna 47       
     3) Sargeant, Pat 51                4) Calvert, Mark 45               
       23.60    58.15  1:18.80  1:41.41                                    
  5 Colorado Masters Swimming  'B'                              1:41.85   12  
     1) Hess, Richard 50                2) Roche, Carolyn 54              
     3) Maleike, Corinna 45             4) Anderson, Kirk 45              
       22.87    51.83  1:18.43  1:41.85                                    
  6 Gold Coast Masters  'A'                                     1:43.55   10  
     1) Burns, Craig 52                 2) Devanney, Celia 47             
     3) McDonnell, Peggy 49             4) Grzeszczak, John 46            
       23.55    52.18  1:20.09  1:43.55                                    
  7 Woodlands Masters Swim Team  'A'                            1:43.87    8  
     1) Gordon, Lance 48                2) Heuer, Brigitte 45             
     3) Copus, Nancy 49                 4) Barolak, James 45              
       24.11    48.75  1:19.84  1:43.87                                    
  8 Arizona Masters  'A'                                        1:44.59    6  
     1) Stites, Jim 47                  2) Winslow, Laura 45              
     3) Schechter, Mitzi 49             4) Shake, Scott 47                
       24.37    50.54  1:21.24  1:44.59                                    
  9 Gold Coast Masters  'B'                                     1:44.92    4  
     1) LaBorwit, Anne 54               2) Nutt, Randy 45                 
     3) Cavanaugh, Debbie 47            4) Nevid, Nathan 47               
       28.64    53.02  1:21.19  1:44.92                                    
 10 Pacific Northwest Aquatics  'B'                             1:45.56    2  
     1) Littlefield, James 45           2) Townsend, Nancy 50             
     3) Cooley, Cathy 47                4) Lautman, Scott 52              
       24.48    53.18  1:21.99  1:45.56                                    
 11 New England Masters  'A'                                    1:45.60  
     1) Davis, Bradley 52               2) Handler, Barb 47               
     3) Grilli, Tracy 48                4) Hoffman, Keith 46              
       24.80    53.74  1:21.52  1:45.60                                    
 12 The Olympic Club  'A'                                       1:46.97  
     1) Holmes, David 51                2) Quinn, Phyllis 49              
     3) Meyer, Marguerite 46            4) Schilling, Alexander 45        
       25.64    54.91  1:22.72  1:46.97                                    
 13 O*H*I*O Masters Swim Club  'A'                              1:47.15  
     1) Groselle, Jack 50               2) Guins, Ann 51                  
     3) Smith, Melinda 52               4) Stultz, Todd 45                
       22.34    51.55  1:24.31  1:47.15                                    
 14 Wisconsin Masters Aquatic Club  'A'                         1:47.27  
     1) Van Cleave, Julie 46            2) Alioto, Laurie 47              
     3) Allen, Peter 46                 4) Mykleby, Geoff 52              
       30.80    59.15  1:23.50  1:47.27                                    
 15 Los Angeles Peninsula Swimmers  'B'                         1:48.03  
     1) Bartholomew, David 45           2) Bartholomew, Kirsten 46        
     3) Ayoob, Laurie 48                4) Wagoner, Victor 49             
       25.53    51.69  1:20.41  1:48.03                                    
 16 Tamalpais Aquatic Masters  'A'                              1:48.13  
     1) Ridout, Nancy 63                2) Frost, Kenneth 60              
     3) Val, Laura 53                   4) Burns, Richard 61              
       31.19    58.06  1:23.54  1:48.13                                    
 17 Florida Aquatic Combined Team  'B'                          1:48.31  
     1) Hughes, Maureen 51              2) Bliss, Thomas 50               
     3) Walker, Deb 53                  4) Drennen, Mark 48               
       31.90    55.86  1:24.60  1:48.31                                    
 18 New England Masters  'B'                                    1:49.87  
     1) Sullivan, Gerald 53             2) McDermott, Ann 50              
     3) Ketchen, Susan 52               4) Mooney, John 45                
       25.29    55.74  1:25.25  1:49.87                                    
 19 Pacific Northwest Aquatics  'C'                             1:51.50  
     1) Reeder, Bill 52                 2) Hawksworth, Judy 45            
     3) O'Leary, Robin 48               4) Russell, Brian 48              
       27.94    58.04  1:26.45  1:51.50                                    
 20 Gold Coast Masters  'C'                                     1:52.74  
     1) Burt, Chris 50                  2) Stewart, Sharon 45             
     3) Attin-Neville, Debra 45         4) Volkers, Scott 45              
       27.79    59.74  1:28.51  1:52.74                                    
 21 Virginia Masters Swim Team  'A'                             1:54.06  
     1) Hernlen, G Tracy 51             2) Bennett, Lisa 49               
     3) Durrant, Betsy 63               4) Meem, Lang 50                  
       26.37    54.52  1:29.62  1:54.06                                    
 22 Colorado Masters Swimming  'C'                              1:54.21  
     1) Brackett, Bill 47               2) Anderson, Cynthia 48           
     3) Yoder, Margie 52                4) Mann, Michael 50               
       24.78    55.81  1:31.79  1:54.21                                    
 23 Swim Kentucky Masters  'A'                                  1:55.32  
     1) Ciampa, Cindy 45                2) Marlowe, Sandra 50             
     3) Kraemer, Mark 50                4) Mester, Thomas 53              
       29.30    59.97  1:25.70  1:55.32                                    
 24 New England Masters  'C'                                    1:57.54  
     1) Schonholz, Stephen 49           2) Hummel, Barbara 53             
     3) Tierney, MaryLou 45             4) Battistini, Rick 51            
       26.36    57.45  1:32.21  1:57.54                                    
 25 Reston Masters Swim Team  'A'                               1:58.15  
     1) Nakazawa, Muraji 48             2) Hajost, Cynthia 45             
     3) Manheim, Frank 74               4) Constantino, Patricia 50       
       29.31    57.05  1:28.36  1:58.15                                    
 26 Georgia  'A'                                                1:58.77  
     1) Beaty, Melissa 47               2) Williamson, Francine 57        
     3) Freer, Dieter 47                4) Eisner, David 57               
       31.18  1:00.01  1:28.38  1:58.77                                    
 27 Berkeley Aquatic Masters  'A'                               2:09.71  
     1) Holan, Jerri 46                 2) Woodruff, Michael 60           
     3) Moorhead, Mary 54               4) Grant, Bill 56                 
       32.29  1:06.46  1:43.68  2:09.71                                    
 -- City of Las Vegas Masters  'A'                                   DQ  
     1) Sharpe, Thomas 48               2) Battin, Carolyn 51             
     3) Rauch, Will 70                  4) James, Paula 46                
 
Mixed 45+ 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                          Finals Points 
===============================================================================
  1 Colorado Masters Swimming  'A'                              1:49.43   22  
     1) Smith, Paul 45                  2) Waterbury, Stuart 51           
     3) Rosener, Karen 51               4) Drozda, Cathy 46               
       25.61    54.17  1:23.54  1:49.43                                    
  2 Los Angeles Peninsula Swimmers  'A'                         1:51.95   18  
     1) Mc Call, Jane 45                2) Wagoner, Victor 49             
     3) Granger, Traci 47               4) Mc Bride, Duncan 50            
       31.84  1:00.82  1:28.42  1:51.95                                    
  3 Florida Aquatic Combined Team  'A'                          1:54.52   16  
     1) Claflin, Casey 51               2) Walker, Deb 53                 
     3) Mc Cormack, Kevin 52            4) Doyle-Vallery, Deanna 47       
       26.41  1:27.41  1:54.52                                             
  4 Colorado Masters Swimming  'B'                              1:55.69   13  
     1) Lilley, James 45                2) Roche, Carolyn 54              
     3) Hess, Richard 50                4) Maleike, Corinna 45            
       26.64  1:05.10  1:29.35  1:55.69                                    
  4 Gold Coast Masters  'A'                                     1:55.69   13  
     1) Cavanaugh, Debbie 47            2) Grzeszczak, John 46            
     3) Burns, Craig 52                 4) McDonnell, Peggy 49            
       31.80  1:02.12  1:27.59  1:55.69                                    
  6 Pacific Northwest Aquatics  'A'                             1:56.85   10  
     1) Jacobs, Ronald 53               2) Graham, Donald 50              
     3) O'Leary, Robin 48               4) Lippold, Mary 49               
       29.30  1:00.63  1:30.52  1:56.85                                    
  7 Los Angeles Peninsula Swimmers  'B'                         1:57.04    8  
     1) Harper, Buzz 45                 2) Raine, Charlie 45              
     3) Ayoob, Laurie 48                4) Bartholomew, Kirsten 46        
       28.42    58.05  1:28.44  1:57.04                                    
  8 Woodlands Masters Swim Team  'A'                            1:57.20    6  
     1) Gordon, Lance 48                2) Langford, Kirk 46              
     3) Heuer, Brigitte 45              4) Copus, Nancy 49                
       28.61    58.38  1:25.73  1:57.20                                    
  9 Arizona Masters  'A'                                        1:58.91    4  
     1) Shake, Scott 47                 2) Winslow, Laura 45              
     3) Stites, Jim 47                  4) Schechter, Mitzi 49            
       26.74  1:01.90  1:28.85  1:58.91                                    
 10 New England Masters  'A'                                    1:59.26    2  
     1) Sullivan, Gerald 53             2) Hummel, Barbara 53             
     3) Battistini, Rick 51             4) Handler, Barb 47               
       29.05  1:04.81  1:31.57  1:59.26                                    
 11 Florida Aquatic Combined Team  'B'                          1:59.28  
     1) Hughes, Maureen 51              2) Walker, Rick 54                
     3) Hefner, David 50                4) Sargeant, Pat 51               
       34.62  1:05.98  1:31.71  1:59.28                                    
 12 O*H*I*O Masters Swim Club  'A'                              1:59.84  
     1) Guins, Ann 51                   2) Groselle, Jack 50              
     3) Stultz, Todd 45                 4) Smith, Melinda 52              
       32.99  1:01.04  1:26.92  1:59.84                                    
 13 New England Masters  'B'                                    2:00.56  
     1) Ketchen, Susan 52               2) Schonholz, Stephen 49          
     3) Farrington, Kathryn 46          4) Mooney, John 45                
       34.76  1:04.41  1:35.99  2:00.56                                    
 14 Pacific Northwest Aquatics  'B'                             2:01.77  
     1) Townsend, Nancy 50              2) Berg, Tonya 46                 
     3) Lautman, Scott 52               4) Littlefield, James 45          
       35.59  1:11.19  1:37.70  2:01.77                                    
 15 The Olympic Club  'A'                                       2:03.76  
     1) Quinn, Phyllis 49               2) Williams, Scott 50             
     3) Meyer, Marguerite 46            4) Schilling, Alexander 45        
       36.94  1:07.69  1:39.53  2:03.76                                    
 16 Gold Coast Masters  'B'                                     2:04.09  
     1) LaBorwit, Anne 54               2) Shipman, John 47               
     3) Devanney, Celia 47              4) Nevid, Nathan 47               
       34.80  1:08.51  1:40.37  2:04.09                                    
 17 Swim Kentucky Masters  'A'                                  2:09.82  
     1) Tingley, William 54             2) Smath, Meg 48                  
     3) Marlowe, Sandra 50              4) Kraemer, Mark 50               
       29.06  1:11.59  1:44.02  2:09.82                                    
 18 Fort Lauderdale Aquatics  'A'                               2:10.21  
     1) Hendrick, Marty 47              2) Casey, Kathleen 46             
     3) Thomas, Ann 45                  4) Erickson, Tim 48               
       30.11  1:12.59  1:46.16  2:10.21                                    
 19 Colorado Masters Swimming  'C'                              2:12.67  
     1) Ghaffari, Manu 48               2) Anderson, Cynthia 48           
     3) Usman, Nassim 45                4) Hashimoto, Christine 57        
       31.69  1:10.29  1:38.87  2:12.67                                    
 20 Reston Masters Swim Team  'A'                               2:21.97  
     1) Manheim, Frank 74               2) Nakazawa, Muraji 48            
     3) Constantino, Patricia 50        4) Hajost, Cynthia 45             
       38.48  1:18.24  1:53.82  2:21.97                                    
 
Mixed 55+ 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                          Finals Points 
===============================================================================
  1 Woodlands Masters Swim Team  'A'                            1:52.00   22  
     1) Boak, Thomas 61                 2) Boak, Carolyn 60               
     3) Mitsuda-Bagnall, Carol 56       4) Rollins, Bruce 55              
       26.41    55.00  1:26.99  1:52.00                                    
  2 Florida Aquatic Combined Team  'A'                          1:54.32   18  
     1) Nessel, Edward 60               2) Wilson, Meegan 56              
     3) Gilligan, Chris 61              4) Woodsum, Glenn 58              
       27.17    58.53  1:30.39  1:54.32                                    
  3 Virginia Masters Swim Team  'A'                             1:54.67   16  
     1) Frisch, David 56                2) Barry, Marcia 56               
     3) Hlavacek, Ida 63                4) Stringer, Rick 55              
       25.98    56.45  1:30.34  1:54.67                                    
  4 North Carolina Masters Swimmin  'A'                         1:58.79   14  
     1) Clark, Jerry 67                 2) Newell, Sally 67               
     3) Mitchell, Jeannie 58            4) Lee, Terrence 55               
       27.20  1:00.91  1:17.76  1:58.79                                    
  5 Connecticut Masters  'A'                                    1:58.94   12  
     1) Geoghegan, William 55           2) Jebe, Margit 66                
     3) Moore, Meredith 55              4) Laux, Michael 63               
       25.66  1:01.70  1:31.66  1:58.94                                    
  6 Wisconsin Masters Aquatic Club  'A'                         1:59.20   10  
     1) Kranpitz, Nancy 60              2) Havel, Germaine 56             
     3) May, George 67                  4) Toumanoff, Peter 55            
              1:02.75  1:33.28  1:59.20                                    
  7 Illinois Masters  'A'                                       2:00.10    8  
     1) Pohlmann, Mary 60               2) Quill, Catherine 55            
     3) Klumb, George 60                4) Mulliken, Bill 65              
       32.28  1:04.34  1:32.06  2:00.10                                    
  8 Red Tide of New York City Inc  'A'                          2:00.87    6  
     1) Clarke, Martin 55               2) Springer, Phyllis 56           
     3) Yeomans, Susan 56               4) Goldstein, Allan 56            
       28.82  1:00.59  1:31.97  2:00.87                                    
  9 Colorado Masters Swimming  'A'                              2:02.92    4  
     1) McCormick, Paul 58              2) Hashimoto, Christine 57        
     3) Anziano, Marcia 60              4) Edmondson, James 59            
       25.32    40.78  1:36.19  2:02.92                                    
 10 Colorado Masters Swimming  'B'                              2:04.75    2  
     1) Young, Lydia 56                 2) Murphy-sherman, Jane 60        
     3) Burson, William 60              4) Carney, Kent 57                
       33.37  1:07.73  1:36.29  2:04.75                                    
 11 Walnut Creek Masters  'A'                                   2:05.94  
     1) Burr, Ken 60                    2) Alexander, Joan 73             
     3) King, Kristina 57               4) Olson, Robert 60               
       26.87  1:08.40  1:40.80  2:05.94                                    
 12 Pacific Northwest Aquatics  'A'                             2:11.16  
     1) Chase, Gary 65                  2) Welch, Sarah 58                
     3) Sutherland, Kate 57             4) Norris, James 57               
       29.25  1:01.65  1:43.15  2:11.16                                    
 
Mixed 55+ 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                          Finals Points 
===============================================================================
  1 Florida Aquatic Combined Team  'A'                          2:08.57   22  
     1) Gilligan, Chris 61              2) Wilson, Meegan 56              
     3) Redic, James 58                 4) Woodsum, Glenn 58              
       37.58  1:15.74  1:44.35  2:08.57                                    
  2 Gold Coast Masters  'A'                                     2:09.31   18  
     1) Quiggin, David 60               2) Schmidt, George 55             
     3) Mancino, Cathy 55               4) Edelmaier, Brigitte 58         
       30.94  1:02.00  1:36.76  2:09.31                                    
  3 Woodlands Masters Swim Team  'A'                            2:09.34   16  
     1) Boak, Carolyn 60                2) Boak, Thomas 61                
     3) Rollins, Bruce 55               4) Mitsuda-Bagnall, Carol 56      
       36.95  1:09.86  1:37.82  2:09.34                                    
  4 Colorado Masters Swimming  'A'                              2:13.80   14  
     1) Murphy-sherman, Jane 60         2) Dyck, Mel 63                   
     3) Abrahams, Richard 60            4) Young, Lydia 56                
       40.68  1:14.80  1:41.18  2:13.80                                    
  5 Illinois Masters  'A'                                       2:16.12   12  
     1) Pohlmann, Mary 60               2) Pohlmann, John 61              
     3) Quill, Catherine 55             4) Mulliken, Bill 65              
       36.95  1:12.75  1:48.05  2:16.12                                    
  6 Red Tide of New York City Inc  'A'                          2:19.15   10  
     1) Springer, Phyllis 56            2) Clarke, Martin 55              
     3) Yeomans, Susan 56               4) Goldstein, Allan 56            
       40.81  1:16.19  1:51.41  2:19.15                                    
  7 Wisconsin Masters Aquatic Club  'A'                         2:19.45    8  
     1) Havel, Germaine 56              2) May, George 67                 
     3) Kranpitz, Nancy 60              4) Toumanoff, Peter 55            
       38.14  1:15.09  1:52.66  2:19.45                                    
  8 Colorado Masters Swimming  'B'                              2:26.15    6  
     1) Carney, Kent 57                 2) Wise, Louise 62                
     3) McCormick, Paul 58              4) Anziano, Marcia 60             
       33.64  1:20.25  1:49.96  2:26.15                                    
  9 Walnut Creek Masters  'A'                                   2:28.81    4  
     1) King, Kristina 57               2) Jester, Mal 56                 
     3) Burr, Ken 60                    4) Alexander, Joan 73             
       41.88  1:14.11  1:47.82  2:28.81                                    
 10 Colorado Masters Swimming  'C'                              2:59.09    2  
     1) Reynolds, Bing 64               2) Dyck, Grace 63                 
     3) Zurcher, James 70               4) Buchannan, Peggy 72            
       52.03  1:42.59  2:14.33  2:59.09                                    
 
Mixed 65+ 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                          Finals Points 
===============================================================================
  1 Gold Coast Masters  'A'                                     2:19.54   22  
     1) Cavanaugh, Cav 69               2) Menocal, Maria 70              
     3) Larsen, Millie 65               4) McIntyre, David 67             
       26.82  1:15.81  1:52.85  2:19.54                                    
  2 Florida Maverick Masters  'A'                               2:22.78   18  
     1) Homans, Margaret 72             2) Tullman, Patricia 68           
     3) Browne, James 66                4) Hutinger, Paul 80              
       38.26  1:14.20  1:44.26  2:22.78                                    
  3 North Carolina Masters Swimmin  'A'                         2:23.67   16  
     1) Kremer, Sandra 69               2) Robbins-Bonitz, Suzanne 71     
     3) Mitchell, Clarke 72             4) Pinkerton, Rolffs 66           
       38.89    56.20  1:24.49  2:23.67                                    
  4 Virginia Masters Swim Team  'A'                             2:25.33   14  
     1) Cheadle, Richard 67             2) Walker, Laura 67               
     3) Leilich, Bob 65                 4) Leilich, Joann 66              
       40.61  1:14.72  1:52.21  2:25.33                                    
  5 Florida Aquatic Combined Team  'A'                          2:27.97   12  
     1) Puchalski, Donald 66            2) Sterling, Jean 68              
     3) Campbell, Joan 75               4) Kilbourne, Charles 65          
       29.57  1:08.12  1:53.46  2:27.97                                    
  6 The Olympic Club  'A'                                       2:28.99   10  
     1) Meyer, Margery 82               2) Rudloff, G Edward 81           
     3) Stretch, Nancy 65               4) Grannis, Frank 80              
       40.40  1:18.08  1:55.96  2:28.99                                    
  7 Colorado Masters Swimming  'A'                              2:49.47    8  
     1) Plummer, Mark 68                2) Buchannan, Peggy 72            
     3) Holmes, Frances 77              4) Zurcher, James 70              
       34.20  1:18.86  2:21.80  2:49.47                                    
 
Mixed 65+ 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                          Finals Points 
===============================================================================
  1 North Carolina Masters Swimmin  'A'                         2:29.48   22  
     1) Robbins-Bonitz, Suzanne 71      2) Newell, Sally 67               
     3) Mitchell, Clarke 72             4) Clark, Jerry 67                
       48.35  1:30.86  2:03.19  2:29.48                                    
  2 Gold Coast Masters  'A'                                     2:38.04   18  
     1) McIntyre, David 67              2) Menocal, Maria 70              
     3) Larsen, Millie 65               4) Cavanaugh, Cav 69              
       33.96  1:30.48  2:10.77  2:38.04                                    
  3 Florida Maverick Masters  'A'                               2:49.74   16  
     1) Browne, James 66                2) Allen, Jean 65                 
     3) Weatherbee, Charles 72          4) Tullman, Patricia 68           
       41.08  1:35.98  2:13.53  2:49.74                                    
  4 Florida Aquatic Combined Team  'A'                          2:51.21   14  
     1) Cederlund, Bunny 83             2) Puchalski, Donald 66           
     3) Henderson, Martha 68            4) Sigersmith, Robert 80          
       50.06  1:25.05  2:16.64  2:51.21                                    
  5 The Olympic Club  'A'                                       2:54.44   12  
     1) Meyer, Margery 82               2) Rudloff, G Edward 81           
     3) Grannis, Frank 80               4) Stretch, Nancy 65              
       50.37  1:33.38  2:15.87  2:54.44                                    
 
Mixed 75+ 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                          Finals Points 
===============================================================================
  1 Gold Coast Masters  'A'                                     2:35.96   22  
     1) Krauser, June 78                2) Utrilla, Alfredo 84            
     3) Jacobs, Blanche 77              4) Sonia, Donald 75               
              1:26.31  2:06.28  2:35.96                                    
  2 New England Masters  'A'                                    2:55.33   18  
     1) Phildius, Peter 75              2) McIntyre, Joan 76              
     3) Brumet, Lee 75                  4) Haartz, F H Ted 77             
       40.39  1:28.63  2:21.24  2:55.33                                    
  3 Florida Maverick Masters  'A'                               3:04.35   16  
     1) Kenner, Regan 81                2) Cleaveland, Brud 87            
     3) Carr, Florence 79               4) Homans, Harrison 77            
              1:39.68  2:22.85  3:04.35                                    
 
Mixed 75+ 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                          Finals Points 
===============================================================================
  1 Florida Maverick Masters  'A'                               2:55.59   22  
     1) Hutinger, Paul 80               2) Kenner, Regan 81               
     3) MacDonald, Robert 76            4) Carr, Florence 79              
       39.24  1:38.90  2:16.25  2:55.59                                    
  2 Gold Coast Masters  'A'                                     3:12.44   18  
     1) Krauser, June 78                2) De La Vega, Agustin 80         
     3) Sonia, Donald 75                4) Jacobs, Blanche 77             
              1:50.55  2:32.74  3:12.44                                    
Sponsor #45Sponsor #41Sponsor #25Sponsor #13Sponsor #35
Sponsor #33Sponsor #42Sponsor #21Sponsor #36Sponsor #51Sponsor #14Sponsor #29
Sponsor #52Sponsor #50Sponsor #43Sponsor #47Sponsor #44Sponsor #20Sponsor #49