2005 Short Course National Championships

Men's Relay Results

Final Results

Men 18+ 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                          Finals Points 
===============================================================================
  1 The Olympic Club  'A'                                       1:24.97   22  
     1) Wanie, Lee 31                   2) Leahy, James 24                
     3) Hessler, Carl 24                4) Greenwood, Scott 27            
       22.01    43.24  1:04.34  1:24.97                                    
  2 Fort Lauderdale Aquatics  'A'                               1:29.58   18  
     1) Meyers, Ronald 19               2) Linscheer, Enrico 30           
     3) Moore, Michael 25               4) Cross, Ian 26                  
       21.97    45.72  1:08.34  1:29.58                                    
  3 Swim Kentucky Masters  'A'                                  1:29.96   16  
     1) Kappler, Jerrod 28              2) Solano, Abraham 35             
     3) Nieto, Jose Manuel 24           4) Adams, Keith 29                
       20.75    43.89  1:08.31  1:29.96                                    
  4 Gold Coast Masters  'A'                                     1:30.18   14  
     1) Lage, Terry 37                  2) Sanchez, Luis 37               
     3) Darzi, Bruno 26                 4) Devanney, Sean 22              
       23.69    47.61  1:08.88  1:30.18                                    
  5 Pacific Northwest Aquatics  'A'                             1:31.42   12  
     1) Kroll, Alden 22                 2) Arnold, Mark 30                
     3) Jacobs, Ronald 53               4) Merrifield, Jason 19           
       23.03    45.34  1:09.05  1:31.42                                    
  6 New England Masters  'A'                                    1:33.63   10  
     1) Coulon, Kevin 23                2) Gallagher, Michael 33          
     3) Foley, T 35                     4) Lane, Homer 55                 
       23.09    45.05  1:09.99  1:33.63                                    
  7 Virginia Masters Swim Team  'A'                             1:34.97    8  
     1) Stringer, Rick 55               2) Malsbury, David 43             
     3) Garrett, Benjamin 19            4) Meem, Lang 50                  
       25.45    47.74  1:10.13  1:34.97                                    
  8 Fort Lauderdale Aquatics  'B'                               1:38.18    6  
     1) Chandlee, Thomas 20             2) Balocco, Joseph 27             
     3) Casey, Kevin 19                 4) Anderson, Chris 30             
       25.13    50.39  1:14.27  1:38.18                                    
  9 Reston Masters Swim Team  'A'                               1:41.28    4  
     1) Andrepont, Daniel 23            2) Jay, Mike 43                   
     3) Nakazawa, Muraji 48             4) Evans, Brian 40                
       22.35    47.81  1:15.24  1:41.28                                    
 -- Gold Coast Masters  'B'                                          DQ  
     1) Villarreal, Hugo 35             2) DiGilio, Christopher 42        
     3) Kowalak, Mark 37                4) Garcia, Ronald 24              
 -- Fort Lauderdale Aquatics  'C'                                    DQ  
     1) Dillon, Duffy 40                2) Henao, Mauricio 30             
     3) Weaver, Russell 38              4) Carrasco, Juan 40              
       26.82    56.82  1:24.11                                             
 
Men 18+ 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                          Finals Points 
===============================================================================
  1 The Olympic Club  'A'                                       1:35.62   22  
     1) Wanie, Lee 31                   2) Leahy, James 24                
     3) Hessler, Carl 24                4) Greenwood, Scott 27            
       25.25    52.27  1:15.13  1:35.62                                    
  2 Fort Lauderdale Aquatics  'F'                               1:42.64   18  
     1) Cross, Ian 26                   2) Chandlee, Thomas 20            
     3) Meyers, Ronald 19               4) Willman, Karl 22               
       27.29    56.97  1:20.06  1:42.64                                    
  3 Terrapin Masters  'A'                                       1:43.18   16  
     1) Strahota, Jeffrey 24            2) Goodison, Michael 33           
     3) Lee, Michael 38                 4) Ellis, Andrew 36               
       27.97    55.41  1:20.28  1:43.18                                    
  4 Gold Coast Masters  'A'                                     1:44.05   14  
     1) Hunter, David 30                2) Darzi, Bruno 26                
     3) Garcia, Ronald 24               4) Devanney, Sean 22              
       28.48    56.41  1:22.38  1:44.05                                    
  5 Swim Kentucky Masters  'A'                                  1:44.14   12  
     1) Gill, Mark 36                   2) Adams, Keith 29                
     3) Nieto, Jose Manuel 24           4) Kappler, Jerrod 28             
       27.95    57.76  1:23.73  1:44.14                                    
  6 Pacific Northwest Aquatics  'A'                             1:44.29   10  
     1) Arnold, Mark 30                 2) Kays, David 37                 
     3) Kroll, Alden 22                 4) Merrifield, Jason 19           
       26.34    56.64  1:21.87  1:44.29                                    
  7 Virginia Masters Swim Team  'A'                             1:44.62    8  
     1) McClure, Rab 35                 2) Malsbury, David 43             
     3) Garrett, Benjamin 19            4) Meem, Lang 50                  
       27.14    55.46  1:19.82  1:44.62                                    
  8 Auburn Masters Swimming  'A'                                1:49.14    6  
     1) Winn, Stephen 21                2) Lias, Robert 26                
     3) Calhoun, Terence 19             4) Sathitsuksanoh, Noppadon 25    
       30.23    58.25  1:24.04  1:49.14                                    
  9 Fort Lauderdale Aquatics  'L'                               1:55.25    4  
     1) Moore, Michael 25               2) Rubin, Daniel 27               
     3) Casey, Kevin 19                 4) Bennett, James 26              
       29.12  1:01.61  1:28.89  1:55.25                                    
 10 New England Masters  'A'                                    1:56.63    2  
     1) Bevilacqua, Victor 39           2) Broudy, Marc 34                
     3) Coulon, Kevin 23                4) Stanley, Jeffrey 27            
       32.87  1:07.01  1:32.42  1:56.63                                    
 11 Virginia Masters Swim Team  'B'                             1:59.10  
     1) Miller, James 23                2) Stringer, Rick 55              
     3) Miller, Jim 54                  4) Hernlen, G Tracy 51            
       31.74  1:03.26  1:33.08  1:59.10                                    
 12 Doc's Indiana Univ Masters  'A'                             2:10.21  
     1) Stager, Joel 52                 2) Cornett, Andrew 23             
     3) Porter, Michael 24              4) Strong, Doug 80                
       31.34  1:00.33  1:25.73  2:10.21                                    
 
Men 25+ 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                          Finals Points 
===============================================================================
  1 The Olympic Club  'A'                                       1:29.21   22  
     1) Larson, Gary 33                 2) Mc Kay, Matthew 33             
     3) Larson, Greg 35                 4) Mc Whorter, Michael 31         
       22.92    45.72  1:07.60  1:29.21                                    
  2 Colorado Masters Swimming  'A'                              1:29.26   18  
     1) Cox, Randy 42                   2) Putnam, Robert 31              
     3) Eisenhuth, Matthew 31           4) Jordan, James 42               
       21.09    44.07  1:07.06  1:29.26                                    
  3 Manatee Aquatic Masters Inc  'A'                            1:30.84   16  
     1) Heath, Robert 48                2) Finney, Peter 37               
     3) Hale, William 34                4) Selinger, Ili 31               
       23.02    45.91  1:08.62  1:30.84                                    
  4 North Carolina Masters Swimmin  'A'                         1:31.43   14  
     1) Crankshaw, Erik 33              2) Morton, Chris 33               
     3) Gooch, Greg 33                  4) Farrell, Andrew 34             
       23.26    45.93  1:09.51  1:31.43                                    
  5 Red Tide of New York City Inc  'A'                          1:32.82   12  
     1) Leighty, Russell 36             2) Gomberg, Marc 30               
     3) Powell, Joshua 27               4) Bridges, Patrick 38            
       24.44    46.88  1:10.27  1:32.82                                    
  6 Florida Aquatic Combined Team  'A'                          1:34.90   10  
     1) Connor, Chris 29                2) Harrington, Patrick 52         
     3) Keen, John 41                   4) Ritchey, William 37            
       24.43    46.02  1:10.69  1:34.90                                    
  7 Team Ridgelea  'A'                                          1:35.33    8  
     1) Wood, Steve 45                  2) Lovell, Jason 27               
     3) Miller, Brian 32                4) Sholl, John 39                 
       23.83    48.85  1:12.30  1:35.33                                    
  8 Westchester Masters  'A'                                    1:36.01    6  
     1) Levy, Daniel 39                 2) Miller, Steven 51              
     3) Needham, John 51                4) Allan, John 25                 
       24.40    49.41  1:14.37  1:36.01                                    
  9 Niagara District Masters  'A'                               1:38.62    4  
     1) Dwyer, Edward 37                2) Nusall, James 34               
     3) Koppenhaver, Ken 36             4) Clark, Sean 34                 
       26.89    49.78  1:16.68  1:38.62                                    
 10 Red Tide of New York City Inc  'B'                          1:40.38    2  
     1) Gomberg, Michael 32             2) Gentry, Paul 39                
     3) Acal Jimenez, Rafael 28         4) Lee, James 28                  
       24.87    50.50  1:15.69  1:40.38                                    
 11 Fort Lauderdale Aquatics  'A'                               1:40.99  
     1) Ditoe, Andrew 25                2) Rimmington, Simon 34           
     3) Rubin, Daniel 27                4) Bennett, James 26              
       24.74    49.79  1:14.87  1:40.99                                    
 12 New England Masters  'A'                                    1:41.91  
     1) Stanley, Jeffrey 27             2) Prescott, Albert 36            
     3) Bevilacqua, Victor 39           4) Battistini, Rick 51            
       24.58    51.30  1:16.83  1:41.91                                    
 13 Red Tide of New York City Inc  'C'                          1:43.84  
     1) Lynch, Brian 47                 2) Shuster, Vladimir 29           
     3) Neyland, Spencer 40             4) Adams, Daniel 30               
       24.83    52.14  1:18.38  1:43.84                                    
 14 Red Tide of New York City Inc  'D'                          1:51.47  
     1) Fran, Ethan 34                  2) Gillespie, Thomas 42           
     3) Chan, Andy 39                   4) Silver, Jonathan 52            
       26.99    53.85  1:23.14  1:51.47                                    
 15 Gold Coast Masters  'B'                                     1:55.49  
     1) Mayorga, Gino 35                2) Haines, Brian 36               
     3) Walters, Aaron 25               4) Di Nezio, Pedro 27             
       26.54    58.75  1:26.42  1:55.49                                    
 -- Gold Coast Masters  'A'                                          DQ  
     1) Schwebel, Michael 28            2) Valdivia, Ricardo 40           
     3) Harper, Jim 37                  4) Hicks, Steve 39                
 
Men 25+ 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                          Finals Points 
===============================================================================
  1 New England Masters  'A'                                    1:39.24   22  
     1) Gallagher, Michael 33           2) Joe, Stephan 29                
     3) Gross, Jeremy 33                4) Lane, Mike 35                  
       26.60    54.68  1:17.46  1:39.24                                    
  2 Wisconsin Masters Aquatic Club  'A'                         1:39.99   18  
     1) Zahorik, Ryan 28                2) Schaetz, Daniel 34             
     3) Stich, Darryl 29                4) Young, Timothy 34              
       25.46    52.93  1:16.77  1:39.99                                    
  3 The Olympic Club  'A'                                       1:41.07   16  
     1) Mc Kay, Matthew 33              2) Larson, Greg 35                
     3) Mc Whorter, Michael 31          4) Larson, Gary 33                
       25.89    54.33  1:18.22  1:41.07                                    
  4 City of Las Vegas Masters  'A'                              1:41.15   14  
     1) Wynn, Ryan 26                   2) Boodt, Bradley 37              
     3) Dennison, Keith 34              4) Magee, Mark 37                 
       26.00    54.49  1:18.41  1:41.15                                    
  5 Manatee Aquatic Masters Inc  'A'                            1:41.35   12  
     1) Hale, William 34                2) Finney, Peter 37               
     3) Selinger, Ili 31                4) Heath, Robert 48               
       26.07    54.71  1:18.51  1:41.35                                    
  6 San Diego Swim Masters  'A'                                 1:41.61   10  
     1) Pentland, Matthew 28            2) Andersen, Peter 61             
     3) Conway, Adam 26                 4) Jones, Kenton 37               
       26.14    56.47  1:18.22  1:41.61                                    
  7 Team Ridgelea  'A'                                          1:41.99    8  
     1) Wood, Steve 45                  2) Lovell, Jason 27               
     3) Sholl, John 39                  4) Miller, Brian 32               
       25.14    54.68  1:18.84  1:41.99                                    
  8 North Carolina Masters Swimmin  'A'                         1:44.43    6  
     1) Morton, Chris 33                2) Gooch, Greg 33                 
     3) Farrell, Andrew 34              4) Crankshaw, Erik 33             
       27.46    57.76  1:22.22  1:44.43                                    
  9 Illinois Masters  'A'                                       1:44.76    4  
     1) Krenzer, Brian 26               2) Reeves, Scott 44               
     3) Helfers, Alex 25                4) Kothe, Brian 28                
       28.66    58.32  1:23.02  1:44.76                                    
 10 Florida Aquatic Combined Team  'A'                          1:46.54    2  
     1) Lockaby, Jay 34                 2) Connor, Chris 29               
     3) Ritchey, William 37             4) Jones, Gary 27                 
       25.84    57.46  1:21.41  1:46.54                                    
 11 Fort Lauderdale Aquatics  'F'                               1:48.07  
     1) Ditoe, Andrew 25                2) Anderson, Chris 30             
     3) Linscheer, Enrico 30            4) Balocco, Joseph 27             
       28.43    58.20  1:23.28  1:48.07                                    
 12 Niagara District Masters  'A'                               1:48.69  
     1) Koppenhaver, Ken 36             2) Heinemann, William 47          
     3) Nusall, James 34                4) Clark, Sean 34                 
       31.16  1:01.13  1:26.59  1:48.69                                    
 13 Westchester Masters  'A'                                    1:48.82  
     1) Miller, Steven 51               2) Allan, John 25                 
     3) Levy, Daniel 39                 4) Needham, John 51               
       30.89    58.04  1:24.04  1:48.82                                    
 14 Gold Coast Masters  'A'                                     1:51.41  
     1) Kowalak, Mark 37                2) DiGilio, Christopher 42        
     3) Schwebel, Michael 28            4) Olsen, Jonathan 42             
       29.94  1:02.60  1:27.58  1:51.41                                    
 15 Red Tide of New York City Inc  'B'                          1:51.73  
     1) Lynch, Brian 47                 2) Acal Jimenez, Rafael 28        
     3) Lee, James 28                   4) Adams, Daniel 30               
       28.28    59.78  1:26.54  1:51.73                                    
 16 Georgia  'A'                                                1:51.77  
     1) LeClair, David 37               2) Weissman, Christopher 42       
     3) Bate, Andrew 27                 4) Saltzman, Edward 54            
       30.70    57.58  1:23.95  1:51.77                                    
 17 Lake Lytal Masters  'A'                                     1:55.89  
     1) DeSouza, Keith 29               2) Moreno, Al 44                  
     3) Braun, Mark 47                  4) Crawford, William 48           
       31.87  1:02.53  1:30.97  1:55.89                                    
 18 Gold Coast Masters  'B'                                     1:58.04  
     1) Korey, Bill 41                  2) Mayorga, Gino 35               
     3) Boshoff, Jason 34               4) Lage, Terry 37                 
       31.08  1:06.04  1:34.89  1:58.04                                    
 19 Red Tide of New York City Inc  'C'                          1:58.36  
     1) Gillespie, Thomas 42            2) Neyland, Spencer 40            
     3) Gomberg, Michael 32             4) Gentry, Paul 39                
       32.97    51.26  1:32.47  1:58.36                                    
 20 Red Tide of New York City Inc  'D'                          2:07.61  
     1) Grim, Frederick 28              2) Shuster, Vladimir 29           
     3) Conley, Stuart 42               4) Chan, Andy 39                  
       35.69  1:10.69  1:38.54  2:07.61                                    
 -- Red Tide of New York City Inc  'A'                               DQ  
     1) Powell, Joshua 27               2) Leighty, Russell 36            
     3) Gomberg, Marc 30                4) Bridges, Patrick 38            
 -- Colorado Masters Swimming  'A'                                   DQ  
     1) Putnam, Robert 31               2) Mann, Michael 50               
     3) Jordan, James 42                4)                                
 
Men 35+ 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                          Finals Points 
===============================================================================
  1 Metro Masters Swim Club  'A'                                1:28.06   22  
     1) Holmes, David 40                2) Corbisiero, Mark 35            
     3) Davis, Ross 38                  4) Hersh, James 39                
       22.41    43.89  1:06.33  1:28.06                                    
  2 Gold Coast Masters  'A'                                     1:29.38   18  
     1) Frengut, Viktor 35              2) Frampton, Sean 38              
     3) Sherman, Gregg 38               4) Pace, Todd 36                  
       22.94    46.14  1:08.74  1:29.38                                    
  3 New England Masters  'A'                                    1:29.67   16  
     1) Gilson, Matthew 37              2) Casey, Brian 41                
     3) Lane, Mike 35                   4) Tyler, Bob 42                  
       22.40    46.10  1:07.47  1:29.67                                    
  4 Colorado Masters Swimming  'A'                              1:30.65   14  
     1) Gonzales, Mike 38               2) Smith, Schuyler 36             
     3) Nash, Kevin 41                  4) Rosinski, Thomas 35            
       21.74    44.98  1:08.06  1:30.65                                    
  5 Illinois Masters  'A'                                       1:32.75   12  
     1) Young, Bob 40                   2) Tuchler, David 46              
     3) Tuchler, Jim 40                 4) Kurza, Ron 37                  
       24.25    48.69  1:11.09  1:32.75                                    
  6 Colorado Masters Swimming  'C'                              1:33.29   10  
     1) Smith, John 43                  2) Cook, Gregg 43                 
     3) Long, Donnie 44                 4) Funk, Tim 44                   
       21.57    45.36  1:09.26  1:33.29                                    
  7 North Carolina Masters Swimmin  'A'                         1:34.78    8  
     1) Lechner, Chris 44               2) Mangrum, John 42               
     3) Vicioso, Danilo 41              4) Stewart, Henry 41              
       22.76    49.44  1:12.57  1:34.78                                    
  8 Patriot Masters Swim Team  'A'                              1:36.54    6  
     1) Sloan, Larry 57                 2) Mitchell, Greg 37              
     3) Oates, David 54                 4) Chestnut, Doug 40              
       24.96    47.29  1:11.95  1:36.54                                    
  9 Walnut Creek Masters  'A'                                   1:36.71    4  
     1) Heaney, Michael 38              2) O'Brien, Kerry 48              
     3) Chao, Hector 41                 4) Duggan, Patrick 41             
       25.43    49.70  1:12.75  1:36.71                                    
 10 San Diego Swim Masters  'A'                                 1:40.34    2  
     1) Williams, Frank 65              2) Livingston, Gerald 46          
     3) Jones, Kenton 37                4) Andersen, Peter 61             
       27.29    51.80  1:15.51  1:40.34                                    
 11 Colorado Masters Swimming  'B'                              1:41.21  
     1) Fuller, David 40                2) Miller, George 40              
     3) Usman, Nassim 45                4) Ghaffari, Manu 48              
       24.00    49.63  1:15.41  1:41.21                                    
 12 Los Angeles Peninsula Swimmers  'A'                         1:42.01  
     1) Virjee, Fram 44                 2) Raine, Charlie 45              
     3) Bartholomew, David 45           4) Press, James 58                
       25.48    51.77  1:16.28  1:42.01                                    
 13 Greater Augusta Swimming Inc  'A'                           1:42.40  
     1) Schuckers, Lane 51              2) Eidman, Russell 35             
     3) Starr, Keith 44                 4) Patton, George 45              
       24.68    50.13  1:18.11  1:42.40                                    
 14 Shoals Sharks Masters  'A'                                  1:44.53  
     1) Whitson, Steven K. 43           2) Haden, Keith 43                
     3) Zuelke, Tim 47                  4) Anderson, Don 40               
       24.53    50.47  1:19.78  1:44.53                                    
 15 Fort Lauderdale Aquatics  'B'                               1:46.72  
     1) Ward, James 66                  2) Hendrick, Marty 47             
     3) Piazza, Michael 41              4) Fischer, Andy 38               
       31.63    56.95  1:21.95  1:46.72                                    
 -- Fort Lauderdale Aquatics  'A'                                    DQ  
     1) Weiss, Scot 40                  2) Weaver, Todd 40                
     3) Berndt, Peter 41                4) Segarra, Rafael 41             
 
Men 35+ 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                          Finals Points 
===============================================================================
  1 Montgomery Ancient Mariners  'A'                            1:39.87   22  
     1) Britt, J Clay 44                2) Roddin, Jeffrey 36             
     3) Crist, Jason 43                 4) Osborn, Erik 37                
       25.08    53.51  1:18.35  1:39.87                                    
  2 Gold Coast Masters  'A'                                     1:40.45   18  
     1) Hicks, Steve 39                 2) Frampton, Sean 38              
     3) Frengut, Viktor 35              4) Pace, Todd 36                  
       27.45    54.72  1:19.56  1:40.45                                    
  3 Colorado Masters Swimming  'A'                              1:40.98   16  
     1) Gonzales, Mike 38               2) Cox, Randy 42                  
     3) Nash, Kevin 41                  4) Smith, Schuyler 36             
       25.70    54.50  1:19.91  1:40.98                                    
  4 Metro Masters Swim Club  'A'                                1:41.35   14  
     1) Davis, Ross 38                  2) Dailey, Steve 51               
     3) Holmes, David 40                4) Hersh, James 39                
       26.13    55.88  1:19.79  1:41.35                                    
  5 Gold Coast Masters  'B'                                     1:42.37   12  
     1) Harper, Jim 37                  2) Valdivia, Ricardo 40           
     3) O'Keefe, John 38                4) Sherman, Gregg 38              
       26.42    55.85  1:19.81  1:42.37                                    
  6 Illinois Masters  'A'                                       1:42.79   10  
     1) Gibson, Dave 44                 2) Tuchler, Jim 40                
     3) Young, Bob 40                   4) Kurza, Ron 37                  
       26.57    54.84  1:21.11  1:42.79                                    
  7 Garden State Masters  'A'                                   1:43.35    8  
     1) Hahn, Darek 38                  2) Gannon, Robert 40              
     3) Hiltabiddle, Steve 38           4) Segal, William 40              
       27.39    57.92  1:20.78  1:43.35                                    
  8 Fort Lauderdale Aquatics  'F'                               1:45.02    6  
     1) Berndt, Peter 41                2) Segarra, Rafael 41             
     3) Dillon, Duffy 40                4) Weiss, Scot 40                 
       27.30    57.58  1:22.70  1:45.02                                    
  9 Colorado Masters Swimming  'C'                              1:45.56    4  
     1) Smith, John 43                  2) Long, Donnie 44                
     3) Cook, Gregg 43                  4) Funk, Tim 44                   
       24.94    55.24  1:21.38  1:45.56                                    
 10 Colorado Masters Swimming  'B'                              1:45.93    2  
     1) Brackett, Bill 47               2) Miller, George 40              
     3) Fuller, David 40                4) Rosinski, Thomas 35            
       27.36    56.89  1:23.16  1:45.93                                    
 11 Greater Columbus Masters Swim  'A'                          1:45.98  
     1) Martin, Bo 44                   2) McLeod, Mark 45                
     3) Birnbrich, Chris 41             4) Birnbrich, Mark 38             
       27.07    56.22  1:21.18  1:45.98                                    
 12 North Carolina Masters Swimmin  'A'                         1:47.62  
     1) Mangrum, John 42                2) Vicioso, Danilo 41             
     3) Stewart, Henry 41               4) Lechner, Chris 44              
       31.39  1:01.01  1:25.02  1:47.62                                    
 13 New England Masters  'A'                                    1:49.40  
     1) Gilson, Matthew 37              2) Casey, Brian 41                
     3) Tyler, Bob 42                   4) Prescott, Albert 36            
       29.26    57.19  1:22.59  1:49.40                                    
 14 Patriot Masters Swim Team  'A'                              1:49.96  
     1) Chestnut, Doug 40               2) Mitchell, Greg 37              
     3) Sloan, Larry 57                 4) Oates, David 54                
       27.67    58.26  1:25.40  1:49.96                                    
 15 Walnut Creek Masters  'A'                                   1:53.43  
     1) Duggan, Patrick 41              2) Guadagni, Peter 50             
     3) Stewart, Chris 53               4) Heaney, Michael 38             
       26.90    58.58  1:29.11  1:53.43                                    
 16 Swim Kentucky Masters  'A'                                  1:54.43  
     1) Tingley, William 54             2) Solano, Abraham 35             
     3) Mester, Thomas 53               4) Holmes, Robert 42              
       29.62    57.43  1:28.82  1:54.43                                    
 17 Greater Augusta Swimming Inc  'A'                           1:58.12  
     1) Schuckers, Lane 51              2) Starr, Keith 44                
     3) Patton, George 45               4) Eidman, Russell 35             
       31.21  1:06.19  1:32.63  1:58.12                                    
 18 Fort Lauderdale Aquatics  'L'                               1:59.25  
     1) Fischer, Andy 38                2) Piazza, Michael 41             
     3) Weaver, Russell 38              4) Weaver, Todd 40                
       31.28  1:04.56  1:34.93  1:59.25                                    
 19 Reston Masters Swim Team  'A'                               2:08.77  
     1) Evans, Brian 40                 2) Nakazawa, Muraji 48            
     3) Jay, Mike 43                    4) Manheim, Frank 74              
       33.38  1:09.61  1:37.31  2:08.77                                    
 20 Gold Coast Masters  'C'                                     2:26.08  
     1) Beier, Ken 55                   2) Villarreal, Hugo 35            
     3) Haines, Brian 36                4) Huntley, Donald 39             
       43.42  1:13.43  1:55.11  2:26.08                                    
 -- Los Angeles Peninsula Swimmers  'A'                              DQ  
     1) Virjee, Fram 44                 2) Raine, Charlie 45              
     3) Bartholomew, David 45           4) Press, James 58                
 
Men 45+ 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                          Finals Points 
===============================================================================
  1 Colorado Masters Swimming  'A'                              1:27.94   22  
     1) Abrahams, Richard 60            2) Smith, Paul 45                 
     3) Hess, Richard 50                4) Lilley, James 45               
       22.33    43.70  1:05.86  1:27.94                                    
  2 North Carolina Masters Swimmin  'A'                         1:30.65   18  
     1) Blank, Jon 45                   2) Gilchrist, Donald 51           
     3) Klein, Jonathan 47              4) Lehman, Fritz 46               
       22.67    45.77  1:08.44  1:30.65                                    
  3 Florida Aquatic Combined Team  'A'                          1:33.06   16  
     1) Hefner, David 50                2) Claflin, Casey 51              
     3) Mc Cormack, Kevin 52            4) Calvert, Mark 45               
       23.42    46.25  1:10.37  1:33.06                                    
  4 Gold Coast Masters  'A'                                     1:33.84   14  
     1) Volkers, Scott 45               2) Nevid, Nathan 47               
     3) Grzeszczak, John 46             4) Burns, Craig 52                
       23.66    46.93  1:10.74  1:33.84                                    
  5 Walnut Creek Masters  'A'                                   1:35.19   12  
     1) Hart, Gene 52                   2) Stewart, Chris 53              
     3) Haufler, Steven 52              4) Schnugg, John 45               
       24.49    48.59  1:12.95  1:35.19                                    
  6 Woodlands Masters Swim Team  'A'                            1:36.22   10  
     1) Langford, Kirk 46               2) Barolak, James 45              
     3) Marshall, D Scot 48             4) Gordon, Lance 48               
       24.67    48.97  1:12.76  1:36.22                                    
  7 North Carolina Masters Swimmin  'B'                         1:38.25    8  
     1) Schmitz, Robert 52              2) Westerberg, Mark 45            
     3) Ferroggiaro, Fred 51            4) Dimsdale, Todd 47              
       25.07    42.11  1:14.28  1:38.25                                    
  8 Los Angeles Peninsula Swimmers  'A'                         1:38.48    6  
     1) Harper, Buzz 45                 2) Wagoner, Victor 49             
     3) Mc Bride, Duncan 50             4) Heyes, Greg 50                 
       24.99    50.18  1:14.99  1:38.48                                    
  9 Niagara District Masters  'A'                               1:38.66    4  
     1) Gianniny, Bruce 54              2) Kornblatt, Daniel 55           
     3) Munson, Arthur 52               4) Altdoerffer, Jack 50           
       24.00    50.62  1:15.15  1:38.66                                    
 10 Pacific Northwest Aquatics  'A'                             1:38.81    2  
     1) Graham, Donald 50               2) Graham, Frederick 48           
     3) Leonard, Frank 50               4) Littlefield, James 45          
       23.93    49.16  1:14.52  1:38.81                                    
 11 New England Masters  'A'                                    1:40.21  
     1) Davis, Bradley 52               2) Sullivan, Gerald 53            
     3) Schonholz, Stephen 49           4) Mooney, John 45                
       25.03    49.22  1:15.41  1:40.21                                    
 12 Florida Aquatic Combined Team  'B'                          1:40.96  
     1) Walker, Rick 54                 2) Mancuso, Steve 50              
     3) Nagle, Robert 53                4) Ruelf, Michael 51              
       26.10    51.85  1:16.25  1:40.96                                    
 13 Gold Coast Masters  'B'                                     1:42.07  
     1) Suarez, Edward 50               2) Burt, Chris 50                 
     3) Shipman, John 47                4) Nutt, Randy 45                 
       24.05    51.11  1:17.76  1:42.07                                    
 14 Colorado Masters Swimming  'C'                              1:45.54  
     1) Wilson, George 46               2) Lee, Marshall 46               
     3) Varner, Tim 54                  4) McElhinney, Tom 51             
       25.76    54.32  1:21.75  1:45.54                                    
 15 Tamalpais Aquatic Masters  'A'                              1:50.49  
     1) Steiner, Jonathan 54            2) Burns, Richard 61              
     3) Frost, Kenneth 60               4) Parlapiano, Gary 58            
       29.27    55.74  1:11.10  1:50.49                                    
 16 Fort Lauderdale Aquatics  'A'                               1:54.46  
     1) Koonin, Michael 55              2) Lapaire, Patrick 45            
     3) Gallo, Vincent 61               4) Drum, Tom 49                   
       26.59    53.35  1:23.68  1:54.46                                    
 -- O*H*I*O Masters Swim Club  'A'                                   DQ  
     1) Groselle, Jack 50               2) Oyakawa, Yoshi 71              
     3) Lammert, Joseph 65              4) Stultz, Todd 45                
 -- Colorado Masters Swimming  'B'                                   DQ  
     1) Brackett, Bill 47               2) Waterbury, Stuart 51           
     3) Petersen, Craig 45              4) Mann, Michael 50               
 -- Gold Coast Masters  'C'                                          DQ  
       27.16    55.08  1:26.49                                             
 -- Lake Lytal Masters  'A'                                          DQ  
     1) Braun, Mark 47                  2) Crawford, William 48           
     3) Machin, Ricardo 69              4) Skinner, Ivan 56               
 
Men 45+ 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                          Finals Points 
===============================================================================
  1 Colorado Masters Swimming  'A'                              1:39.69   22  
     1) Smith, Paul 45                  2) Waterbury, Stuart 51           
     3) Lilley, James 45                4) Abrahams, Richard 60           
       26.00    53.84  1:18.04  1:39.69                                    
  2 North Carolina Masters Swimmin  'A'                         1:40.61   18  
     1) Lehman, Fritz 46                2) Dimsdale, Todd 47              
     3) Blank, Jon 45                   4) Klein, Jonathan 47             
       25.55    53.93  1:18.10  1:40.61                                    
  3 Florida Aquatic Combined Team  'A'                          1:43.41   16  
     1) Claflin, Casey 51               2) Drennen, Mark 48               
     3) Mc Cormack, Kevin 52            4) Hefner, David 50               
       26.36    57.69  1:20.55  1:43.41                                    
  4 Illinois Masters  'A'                                       1:43.42   14  
     1) Groen, Charles 45               2) Tuchler, David 46              
     3) Mc Cabe, Thomas 47              4) Lange, Kevin 46                
       26.44    55.68  1:19.76  1:43.42                                    
  5 Rolling Hills Mud Sharks  'A'                               1:44.19   12  
     1) Djang, Philipp 50               2) Rider, Lee 49                  
     3) Adkison, Bill 49                4) Van Boer, Eric 50              
       27.50    55.62  1:21.44  1:44.19                                    
  6 Walnut Creek Masters  'A'                                   1:45.75   10  
     1) Hart, Gene 52                   2) Haufler, Steven 52             
     3) O'Brien, Kerry 48               4) Schnugg, John 45               
       28.54    58.74  1:23.51  1:45.75                                    
  7 Colorado Masters Swimming  'B'                              1:45.85    8  
     1) Petersen, Craig 45              2) Wilson, George 46              
     3) Lee, Marshall 46                4) Hess, Richard 50               
       28.19    58.08  1:23.80  1:45.85                                    
  8 North Carolina Masters Swimmin  'B'                         1:46.76    6  
     1) Ferroggiaro, Fred 51            2) Schmitz, Robert 52             
     3) Gilchrist, Donald 51            4) Hollett, Peter 45              
       27.70    57.89  1:23.67  1:46.76                                    
  9 Woodlands Masters Swim Team  'A'                            1:48.64    4  
     1) Gordon, Lance 48                2) Langford, Kirk 46              
     3) Marshall, D Scot 48             4) Barolak, James 45              
       28.00    57.36  1:24.43  1:48.64                                    
 10 Gold Coast Masters  'A'                                     1:48.91    2  
     1) Grzeszczak, John 46             2) Nevid, Nathan 47               
     3) Burns, Craig 52                 4) Volkers, Scott 45              
       27.56  1:00.11  1:25.92  1:48.91                                    
 11 O*H*I*O Masters Swim Club  'A'                              1:49.52  
     1) Oyakawa, Yoshi 71               2) Groselle, Jack 50              
     3) Lammert, Joseph 65              4) Stultz, Todd 45                
       31.28    58.86  1:27.08  1:49.52                                    
 12 Pacific Northwest Aquatics  'A'                             1:49.55  
     1) Littlefield, James 45           2) Graham, Frederick 48           
     3) Lautman, Scott 52               4) Jacobs, Ronald 53              
       28.80  1:00.33  1:26.22  1:49.55                                    
 13 Los Angeles Peninsula Swimmers  'A'                         1:49.76  
     1) Harper, Buzz 45                 2) Wagoner, Victor 49             
     3) Mc Bride, Duncan 50             4) Heyes, Greg 50                 
       28.70    58.04  1:26.02  1:49.76                                    
 14 New England Masters  'A'                                    1:50.46  
     1) Bright, David 52                2) Hoffman, Keith 46              
     3) Battistini, Rick 51             4) Davis, Bradley 52              
       29.49    59.19  1:26.04  1:50.46                                    
 15 Fort Lauderdale Aquatics  'F'                               1:52.53  
     1) Zubero, David 46                2) Zenga, William 50              
     3) Koonin, Michael 55              4) Erickson, Tim 48               
       26.26    58.66  1:28.80  1:52.53                                    
 16 Florida Aquatic Combined Team  'B'                          1:52.66  
     1) Bliss, Thomas 50                2) Vazmina, Rudy 54               
     3) Mancuso, Steve 50               4) Schwartz, Thomas 45            
       29.27  1:00.94  1:28.50  1:52.66                                    
 17 Niagara District Masters  'A'                               1:52.80  
     1) Altdoerffer, Jack 50            2) Munson, Arthur 52              
     3) Gianniny, Bruce 54              4) Kornblatt, Daniel 55           
       27.28    59.58  1:26.40  1:52.80                                    
 18 Florida Aquatic Combined Team  'C'                          1:56.03  
     1) Harrington, Patrick 52          2) Miltenberger, Chester 53       
     3) Nagle, Robert 53                4) Livingood, William 60          
       29.38  1:01.26  1:28.51  1:56.03                                    
 19 Wisconsin Masters Aquatic Club  'A'                         1:57.02  
     1) Mykleby, Geoff 52               2) Sandor, Bela 70                
     3) Allen, Peter 46                 4) Toumanoff, Peter 55            
       27.90  1:02.23  1:30.27  1:57.02                                    
 20 The Olympic Club  'A'                                       1:57.12  
     1) Holmes, David 51                2) Williams, Scott 50             
     3) Elder, James 62                 4) Schilling, Alexander 45        
       34.30  1:05.25  1:33.37  1:57.12                                    
 21 Minnesota Masters Swim Club  'A'                            1:58.16  
     1) Andersen, Chris 52              2) Myers, Samuel 56               
     3) Lamour, Didier 48               4) Emison, Tom 46                 
       31.62  1:06.95  1:34.10  1:58.16                                    
 22 New England Masters  'B'                                    1:58.22  
     1) Sullivan, Gerald 53             2) Schonholz, Stephen 49          
     3) Mooney, John 45                 4) Grilli, David 50               
       29.35    58.32  1:29.39  1:58.22                                    
 23 Tamalpais Aquatic Masters  'A'                              1:59.30  
     1) Burns, Richard 61               2) Parlapiano, Gary 58            
     3) Frost, Kenneth 60               4) Steiner, Jonathan 54           
       28.95    47.76  1:36.59  1:59.30                                    
 24 Gold Coast Masters  'B'                                     2:01.86  
     1) Burt, Chris 50                  2) Murphy, James 51               
     3) Ferron, Lars 49                 4) Suarez, Edward 50              
       32.27  1:09.22  1:37.51  2:01.86                                    
 25 Georgia  'A'                                                2:02.38  
     1) Bailey, Richard 51              2) Hamilton, Berry 52             
     3) Stokes, Fred 60                 4) Freer, Dieter 47               
       29.93    59.95  1:34.96  2:02.38                                    
 26 Colorado Masters Swimming  'D'                              2:07.93  
     1) Ghaffari, Manu 48               2) McElhinney, Tom 51             
     3) Varner, Tim 54                  4) Zurcher, James 70              
       32.49  1:08.98  1:40.55  2:07.93                                    
 27 Red Tide of New York City Inc  'A'                          2:14.43  
     1) Goldstein, Allan 56             2) Silver, Jonathan 52            
     3) Clarke, Martin 55               4) Piscitelli, Joseph 49          
       39.30  1:14.81  1:46.21  2:14.43                                    
 -- San Diego Swim Masters  'A'                                      DQ  
     1) Haver, Tom 87                   2) Jones, Brian 63                
     3) Williams, Frank 65              4) Livingston, Gerald 46          
 
Men 55+ 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                          Finals Points 
===============================================================================
  1 Gold Coast Masters  'A'                                     1:39.09   22  
     1) Schmidt, George 55              2) Burns, Joel 59                 
     3) Ferraz, Jose 60                 4) Quiggin, David 60              
       24.08    49.70  1:14.35  1:39.09                                    
  2 Florida Aquatic Combined Team  'A'                          1:41.40   18  
     1) Nessel, Edward 60               2) Nickodem, Peter 55             
     3) Seidman, Lawrence 57            4) Woodsum, Glenn 58              
       26.87    52.08  1:17.66  1:41.40                                    
  3 Gold Coast Masters  'B'                                     1:48.42   16  
     1) Bergquist, Kenneth 60           2) Woodburn, Scott 61             
     3) Parsons, Roger 58               4) Ingolfsrud, Geir 62            
       26.99    53.33  1:21.19  1:48.42                                    
  4 Woodlands Masters Swim Team  'A'                            1:48.63   14  
     1) Boak, Thomas 61                 2) Campbell, J Scott 57           
     3) Clark, John 58                  4) Rollins, Bruce 55              
       26.54    51.36  1:18.31  1:48.63                                    
  5 Florida Aquatic Combined Team  'B'                          1:49.42   12  
     1) Donnelly, James 56              2) Trimble, Gary 62               
     3) Magin, Randy 56                 4) Redic, James 58                
       26.06    54.20  1:22.34  1:49.42                                    
  6 Colorado Masters Swimming  'A'                              1:50.71   10  
     1) Kremer, James 59                2) King, William 60               
     3) Burson, William 60              4) Voorhees, Dayton 59            
       27.50    56.62  1:25.24  1:50.71                                    
  7 Colorado Masters Swimming  'B'                              2:08.97    8  
     1) McCormick, Paul 58              2) Carney, Kent 57                
     3) Reynolds, Bing 64               4) Dyck, Mel 63                   
       26.05    54.53  1:37.27  2:08.97                                    
  8 Virginia Masters Swim Team  'A'                             2:18.97    6  
     1) Woods, Tom 62                   2) Brundage, Warner 62            
     3) Leilich, Bob 65                 4) Cheadle, Richard 67            
       34.48  1:02.43  1:38.97  2:18.97                                    
 
Men 55+ 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                          Finals Points 
===============================================================================
  1 Gold Coast Masters  'A'                                     1:54.90   22  
     1) Schmidt, George 55              2) Woodburn, Scott 61             
     3) Burns, Joel 59                  4) Quiggin, David 60              
       29.09  1:03.97  1:30.57  1:54.90                                    
  2 Florida Aquatic Combined Team  'A'                          1:58.10   18  
     1) Donnelly, James 56              2) Nessel, Edward 60              
     3) Redic, James 58                 4) Seidman, Lawrence 57           
       31.88  1:04.09  1:32.99  1:58.10                                    
  3 Walnut Creek Masters  'A'                                   2:00.09   16  
     1) Bledsoe, Dennis 66              2) Jester, Mal 56                 
     3) Olson, Robert 60                4) Burr, Ken 60                   
       34.29  1:05.88  1:33.94  2:00.09                                    
  4 Colorado Masters Swimming  'B'                              2:01.11   14  
     1) Kremer, James 59                2) Edmondson, James 59            
     3) King, William 60                4) Voorhees, Dayton 59            
       30.98  1:04.27  1:35.36  2:01.11                                    
  5 Gold Coast Masters  'B'                                     2:05.04   12  
     1) Parsons, Roger 58               2) Forum, Rick 60                 
     3) Ferraz, Jose 60                 4) Ingolfsrud, Geir 62            
       33.98  1:09.05  1:37.22  2:05.04                                    
  6 New England Masters  'A'                                    2:07.17   10  
     1) Bertrand, Robert 56             2) McQuiggan, Frank 56            
     3) Lane, Homer 55                  4) Toensing, Trent 66             
       33.77  1:10.02  1:38.62  2:07.17                                    
  7 North Carolina Masters Swimmin  'A'                         2:07.60    8  
     1) Pinkerton, Rolffs 66            2) Lee, Terrence 55               
     3) Mitchell, Clarke 72             4) Clark, Jerry 67                
       36.54  1:08.15  1:41.07  2:07.60                                    
  8 Woodlands Masters Swim Team  'A'                            2:08.77    6  
     1) Campbell, J Scott 57            2) Boak, Thomas 61                
     3) Rollins, Bruce 55               4) Clark, John 58                 
       37.08  1:10.02  1:38.46  2:08.77                                    
  9 Connecticut Masters  'A'                                    2:08.89    4  
     1) Geoghegan, William 55           2) Sanguily, Manuel 72            
     3) Laux, Michael 63                4) Riker, Tony 60                 
       33.32  1:06.99  1:37.43  2:08.89                                    
 -- Colorado Masters Swimming  'A'                                   DQ  
     1) Carney, Kent 57                 2) Patten, Bob 70                 
     3) Dyck, Mel 63                    4) Burson, William 60             
 
Men 65+ 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                          Finals Points 
===============================================================================
  1 Gold Coast Masters  'A'                                     1:50.68   22  
     1) McIntyre, David 67              2) Dykstra, Bill 68               
     3) Rapperport, Alan 71             4) Cavanaugh, Cav 69              
       26.50    55.38  1:24.33  1:50.68                                    
  2 Walnut Creek Masters  'A'                                   1:52.86   18  
     1) Mayo, Robert 71                 2) Stupfel, Norman 72             
     3) Perilman, Jim 66                4) Bledsoe, Dennis 66             
       31.79  1:03.22  1:25.41  1:52.86                                    
  3 Colorado Masters Swimming  'A'                              2:12.19   16  
     1) Plummer, Mark 68                2) Patten, Bob 70                 
     3) Zurcher, James 70               4) Truby, Jack 80                 
       34.14  1:08.44  1:35.99  2:12.19                                    
  4 New England Masters  'A'                                    2:20.26   14  
     1) Dunham, Larry 67                2) Phildius, Peter 75             
     3) Edwards, James 82               4) Toensing, Trent 66             
       31.23  1:12.27  1:50.30  2:20.26                                    
  5 Florida Maverick Masters  'A'                               2:23.29   12  
     1) Cleaveland, Brud 87             2) Browne, James 66               
     3) Homans, Harrison 77             4) Weatherbee, Charles 72         
       39.84  1:12.27  1:52.59  2:23.29                                    
  6 The Olympic Club  'A'                                       2:35.60   10  
     1) Rudloff, G Edward 81            2) Jones, Glynn 80                
     3) Moretto, Bob 73                 4) Grannis, Frank 80              
       38.80  1:21.91  2:01.70  2:35.60                                    
  7 Gold Coast Masters  'B'                                     2:46.10    8  
     1) Busse, George 73                2) De La Vega, Agustin 80         
     3) Silverio, Joaquin 78            4) Silverstein, Leonard 71        
       38.73  1:26.65  2:08.75  2:46.10                                    
 
Men 65+ 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                          Finals Points 
===============================================================================
  1 Gold Coast Masters  'A'                                     2:14.52   22  
     1) Dykstra, Bill 68                2) Cavanaugh, Cav 69              
     3) McIntyre, David 67              4) Rapperport, Alan 71            
       36.46  1:14.80  1:45.17  2:14.52                                    
  2 Walnut Creek Masters  'A'                                   2:28.86   18  
     1) Mayo, Robert 71                 2) Stupfel, Norman 72             
     3) Perilman, Jim 66                4) Johnston, William 86           
       36.88  1:15.80  1:48.55  2:28.86                                    
  3 Florida Maverick Masters  'A'                               2:39.81   16  
     1) Hutinger, Paul 80               2) Cleaveland, Brud 87            
     3) Weatherbee, Charles 72          4) Browne, James 66               
       38.36  1:31.30  2:09.05  2:39.81                                    
  4 New England Masters  'A'                                    2:44.27   14  
     1) Edwards, James 82               2) Haartz, F H Ted 77             
     3) Dunham, Larry 67                4) Phildius, Peter 75             
       46.55  1:29.43  2:04.00  2:44.27                                    
  5 Gold Coast Masters  'B'                                     3:16.90   12  
     1) Utrilla, Alfredo 84             2) Spaulding, Robert 83           
     3) Silverstein, Leonard 71         4) Busse, George 73               
       57.30  1:51.69  2:22.10  3:16.90                                    
  6 The Olympic Club  'A'                                       3:47.96   10  
     1) Moretto, Bob 73                 2) Rudloff, G Edward 81           
     3) Grannis, Frank 80               4) Jones, Glynn 80                
       52.72  1:44.43  3:04.71  3:47.96                                    
 
Men 75+ 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                          Finals Points 
===============================================================================
  1 Gold Coast Masters  'A'                                     2:29.39   22  
     1) Spaulding, Robert 83            2) Holmes, Snag 76                
     3) Utrilla, Alfredo 84             4) Sonia, Donald 75               
       42.02  1:20.38  1:59.21  2:29.39                                    
 
Men 75+ 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                          Finals Points 
===============================================================================
  1 Gold Coast Masters  'A'                                     3:01.04   22  
     1) Silverio, Joaquin 78            2) De La Vega, Agustin 80         
     3) Sonia, Donald 75                4) Holmes, Snag 76                
       49.86  1:38.95  2:18.31  3:01.04                                    
Sponsor #47Sponsor #29Sponsor #43Sponsor #13Sponsor #42
Sponsor #41Sponsor #20Sponsor #36Sponsor #35Sponsor #52Sponsor #51
Sponsor #21
Sponsor #45Sponsor #25Sponsor #14Sponsor #44Sponsor #33Sponsor #49Sponsor #50