2005 Short Course National Championships

Men's Results - Age 30-34

Final Results

Men 30-34 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Eisenhuth, Matthew        31 CMS                              21.30   11  
  2 Wegner, Dan               33 TYR                              21.40    9  
  3 Gross, Jeremy             33 NEM                              21.49    8  
  4 Gumbrill, Oliver          30 GAJA                             22.00    7  
  5 Bonewit, Rob              34 GOLD                             22.03    6  
  6 Gallagher, Michael        33 NEM                              22.11    5  
  7 Linscheer, Enrico         30 FLAQ                             22.14    4  
  8 Mc Whorter, Michael       31 TOC                              22.35    3  
  9 Dougher, Timothy          32 NPBM                             22.48    2  
 10 Ochoa, Carlos             33 PLAN                             22.73    1  
 11 Wrighton, C Brian         31 BSLM                             22.77  
 12 Dennison, Keith           34 CLVM                             22.88  
 12 Shipley, Bill             30 COOG                             22.88  
 14 Walkenhorst, Jared        30 CONN                             22.95  
 15 Rosen, Jon                32 CONN                             23.04  
 16 Petto, Louis              32 METR                             23.08  
 17 Gale, Doug                34 FSCC                             23.12  
 18 Thomas, Michael           30 UNAT                             23.32  
 19 Morton, Chris             33 NCMS                             23.38  
 20 Young, Timothy            34 WMAC                             23.51  
 21 Miller, Brian             32 RIDG                             23.57  
 22 Caniano, William          31 METR                             23.87  
 23 Hartsock, Steve           31 ISF                              24.02  
 24 Glass, Mark               30 DAMM                             24.11  
 25 Thielen, Aaron            33 IM                               24.44  
 26 Gomberg, Michael          32 REDT                             24.70  
 27 Wiersma, Lenny            33 UNAT                             24.72  
 28 Rimmington, Simon         34 FLAQ                             25.00  
 29 Adams, Daniel             30 REDT                             25.03  
 30 Mason, Jamie              34 CLVM                             25.14  
 30 Kelly, Kip                30 GOST                             25.14  
 32 Boshoff, Jason            34 GOLD                             25.87  
 33 Phillips, Harper          30 ES                               28.48  
 34 Henao, Mauricio           30 FLAQ                             30.59  
 
Men 30-34 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Eisenhuth, Matthew        31 CMS                              46.39   11  
       22.09    46.39                                                      
  2 Gross, Jeremy             33 NEM                              46.79    9  
       22.51    46.79                                                      
  3 Wegner, Dan               33 TYR                              47.33    8  
       23.17    47.33                                                      
  4 Mc Whorter, Michael       31 TOC                              48.24    7  
       23.20    48.24                                                      
  5 Wanie, Lee                31 TOC                              48.39    6  
       22.98    48.39                                                      
  6 Gumbrill, Oliver          30 GAJA                             48.41    5  
       23.15    48.41                                                      
  7 Selinger, Ili             31 MAM                              49.04    4  
       23.64    49.04                                                      
  8 Linscheer, Enrico         30 FLAQ                             49.35    3  
       23.49    49.35                                                      
  9 Gallagher, Michael        33 NEM                              49.50    2  
       23.49    49.50                                                      
 10 Clark, Sean               34 NIAG                             49.66    1  
       24.09    49.66                                                      
 11 Farrell, Andrew           34 NCMS                             49.80  
       23.67    49.80                                                      
 12 Klenke, Rian              34 GOLD                             49.83  
       23.92    49.83                                                      
 13 Arnold, Mark              30 PNA                              49.86  
       24.11    49.86                                                      
 14 Rosen, Jon                32 CONN                             49.90  
       23.83    49.90                                                      
 15 Wrighton, C Brian         31 BSLM                             50.13  
       23.66    50.13                                                      
 16 Gale, Doug                34 FSCC                             50.18  
       24.33    50.18                                                      
 17 Crankshaw, Erik           33 NCMS                             50.23  
       23.87    50.23                                                      
 18 Thorum, Thomas            32 UTAH                             50.46  
       24.22    50.46                                                      
 19 Morton, Chris             33 NCMS                             50.56  
       24.00    50.56                                                      
 20 Petto, Louis              32 METR                             50.79  
       24.01    50.79                                                      
 21 Shipley, Bill             30 COOG                             50.98  
       24.18    50.98                                                      
 22 Dennison, Keith           34 CLVM                             51.06  
       24.34    51.06                                                      
 23 Young, Timothy            34 WMAC                             51.34  
       24.35    51.34                                                      
 24 Larson, Gary              33 TOC                              51.53  
       24.76    51.53                                                      
 25 Hunter, David             30 GOLD                             51.94  
       24.53    51.94                                                      
 26 Miller, Brian             32 RIDG                             52.59  
       24.67    52.59                                                      
 27 Nusall, James             34 NIAG                             52.91  
       24.90    52.91                                                      
 28 Thielen, Aaron            33 IM                               52.92  
       25.22    52.92                                                      
 29 Glass, Mark               30 DAMM                             54.44  
       24.80    54.44                                                      
 30 Rimmington, Simon         34 FLAQ                             55.18  
       26.33    55.18                                                      
 31 Adams, Daniel             30 REDT                             55.89  
       25.95    55.89                                                      
 32 Bloom, Roger              30 IM                               58.20  
       27.61    58.20                                                      
 33 Hanks, Glen               34 GOLD                           1:01.44  
       29.21  1:01.44                                                      
 34 Phillips, Harper          30 ES                             1:01.93  
       29.77  1:01.93                                                      
 35 Holland, Neil             32 WMAC                           1:07.71  
       32.51  1:07.71                                                      
 
Men 30-34 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Wegner, Dan               33 TYR                            1:45.20   11  
       24.91    51.56  1:18.24  1:45.20                                    
  2 Ochoa, Carlos             33 PLAN                           1:45.55    9  
       25.34    52.34  1:18.85  1:45.55                                    
  3 Selinger, Ili             31 MAM                            1:46.38    8  
       24.72    51.47  1:18.43  1:46.38                                    
  4 Farrell, Andrew           34 NCMS                           1:47.99    7  
       24.59    51.59  1:19.33  1:47.99                                    
  5 Mc Whorter, Michael       31 TOC                            1:48.83    6  
       23.98    50.49  1:18.89  1:48.83                                    
  6 Gale, Doug                34 FSCC                           1:50.52    5  
       25.43    52.88  1:21.49  1:50.52                                    
  7 Crankshaw, Erik           33 NCMS                           1:51.30    4  
       26.18    54.28  1:22.66  1:51.30                                    
  8 Rosen, Jon                32 CONN                           1:51.76    3  
       26.11    54.44  1:23.11  1:51.76                                    
  9 Miller, Brian             32 RIDG                           1:52.68    2  
       26.43    54.69  1:23.59  1:52.68                                    
 10 Young, Timothy            34 WMAC                           1:55.45    1  
       26.66    55.64  1:24.67  1:55.45                                    
 11 Hunter, David             30 GOLD                           1:56.33  
       27.43    57.24  1:27.39  1:56.33                                    
 12 Clark, Sean               34 NIAG                           1:57.03  
       25.39    53.47  1:24.61  1:57.03                                    
 13 Thielen, Aaron            33 IM                             1:57.69  
       27.13    57.50  1:27.76  1:57.69                                    
 14 Ashmore, Michael          33 UNAT                           1:58.48  
       26.96    57.15  1:27.69  1:58.48                                    
 15 Wiersma, Lenny            33 UNAT                           2:00.68  
       27.90    58.82  1:30.03  2:00.68                                    
 16 Rimmington, Simon         34 FLAQ                           2:06.40  
       28.50  1:00.22  1:33.23  2:06.40                                    
 17 Carlson, Ken              30 IM                             2:09.71  
       30.88  1:03.59  1:37.01  2:09.71                                    
 18 Phillips, Harper          30 ES                             2:23.69  
       31.00  1:05.81  1:43.96  2:23.69                                    
 -- Shipley, Bill             30 COOG                                DQ  
 
Men 30-34 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Wegner, Dan               33 TYR                            4:48.84   11  
       26.18    54.50  1:23.50  1:53.04  2:22.56  2:52.47  3:22.11  3:51.71
     4:20.85  4:48.84                                                      
  2 Halbert, Jeffrey          31 ISF                            4:52.54    9  
       26.40    55.20  1:24.78  1:54.82  2:24.85  2:54.67  3:24.50  3:54.18
     4:23.91  4:52.54                                                      
  3 Ochoa, Carlos             33 PLAN                           4:52.86    8  
       26.75    55.59  1:25.02  1:55.21  2:25.56  2:55.87  3:25.70  3:55.90
     4:25.35  4:52.86                                                      
  4 Crankshaw, Erik           33 NCMS                           4:55.71    7  
       26.85    56.46  1:26.28  1:56.64  2:26.91  2:56.96  3:26.45  3:56.12
     4:25.85  4:55.71                                                      
  5 Farrell, Andrew           34 NCMS                           4:59.06    6  
       25.94    54.22  1:23.40  1:53.07  2:22.94  2:53.08  3:24.70  3:56.63
     4:28.39  4:59.06                                                      
  6 Gale, Doug                34 FSCC                           5:00.33    5  
       26.74    55.47  1:25.18  1:55.23  2:25.85  2:56.72  3:27.72  3:59.00
     4:30.21  5:00.33                                                      
  7 Miller, Brian             32 RIDG                           5:10.66    4  
       27.42    56.78  1:27.12  1:58.28  2:29.78  3:01.55  3:33.70  4:06.29
     4:39.28  5:10.66                                                      
  8 Ashmore, Michael          33 UNAT                           5:22.25    3  
       29.45  1:02.56  1:35.79  2:09.19  2:42.23  3:15.05  3:48.79  4:22.03
     4:53.27  5:22.25                                                      
  9 Wiersma, Lenny            33 UNAT                           5:23.10    2  
       29.08  1:01.62  1:34.72  2:07.90  2:40.82  3:13.82  3:46.53  4:19.28
     4:51.64  5:23.10                                                      
 10 Su, Billy                 31 NCMS                           5:29.68    1  
       31.01  1:03.99  1:37.75  2:11.40  2:45.12  3:18.31  3:51.16  4:24.23
     4:57.11  5:29.68                                                      
 11 Cohen, Steven             33 MICH                           5:36.67  
       29.44  1:01.36  1:34.16  2:07.44  2:41.21  3:15.47  3:50.55  4:26.22
     5:02.30  5:36.67                                                      
 12 Rushman, Christopher (C   33 SWOM                           5:38.68  
       28.59    59.73  1:32.14  2:05.36  2:39.26  3:13.67  3:48.83  4:24.96
     5:01.92  5:38.68                                                      
 13 Mattson, Mark             34 IM                             5:39.07  
       30.92  1:04.60  1:38.64  2:12.48  2:46.11  3:20.07  3:54.66  4:29.87
     5:04.63  5:39.07                                                      
 14 Adams, Daniel             30 REDT                           5:41.62  
       30.73  1:04.30  1:38.74  2:13.34  2:48.16  3:22.81  3:57.16  4:31.80
     5:06.84  5:41.62                                                      
 15 Carlson, Ken              30 IM                             5:47.48  
       31.85  1:05.87  1:41.11  2:17.16  2:53.07  3:28.82  4:04.35  4:39.72
     5:14.51  5:47.48                                                      
 16 Lehmann, Peter            30 SPM                            6:08.47  
       31.44  1:07.17  1:43.30  2:20.53  2:58.04  3:35.84  4:14.08  4:52.52
     5:31.08  6:08.47                                                      
 17 Holland, Neil             32 WMAC                           6:57.91  
       34.61  1:13.23  1:53.22  2:35.74  3:18.41  4:01.12  4:44.86  5:29.69
     6:14.99  6:57.91                                                      
 
Men 30-34 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Halbert, Jeffrey          31 ISF                           10:00.68   11  
       26.72    56.24  1:26.13  1:56.32  2:26.43  2:56.70  3:26.86  3:57.12
     4:27.67  4:58.18  5:28.67  5:59.37  6:29.84  7:00.53  7:30.97  8:01.45
     8:31.89  9:02.31  9:32.29 10:00.68                                    
  2 Gale, Doug                34 FSCC                          10:12.14    9  
       27.53    56.91  1:26.60  1:56.65  2:27.02  2:57.63  3:28.42  3:59.22
     4:30.44  5:01.64  5:32.93  6:04.18  6:35.43  7:06.74  7:37.98  8:09.04
     8:39.93  9:10.97  9:41.94 10:12.14                                    
  3 Farrell, Andrew           34 NCMS                          10:22.81    8  
       27.24    57.33  1:28.35  2:00.09  2:31.43  3:03.09  3:34.39  4:05.71
     4:37.10  5:08.89  5:40.29  6:12.14  6:43.77  7:15.26  7:46.72  8:18.40
     8:49.99  9:21.66  9:53.05 10:22.81                                    
  4 Wiersma, Lenny            33 UNAT                          11:20.39    7  
       30.80  1:04.60  1:39.16  2:13.63  2:48.23  3:22.53  3:57.48  4:32.30
     5:07.08  5:42.20  6:16.13  6:49.86  7:23.82  7:58.33  8:32.54  9:06.47
     9:40.39 10:14.29 10:47.96 11:20.39                                    
  5 Su, Billy                 31 NCMS                          11:24.95    6  
       31.22  1:05.03  1:39.26  2:13.86  2:48.44  3:23.35  3:57.82  4:32.68
     5:07.17  5:41.75  6:16.33  6:50.99  7:25.40  7:59.95  8:34.16  9:08.24
     9:42.76 10:17.08 10:51.21 11:24.95                                    
  6 Dennison, Keith           34 CLVM                          11:42.72    5  
       29.06  1:03.03  1:37.58  2:12.46  2:47.19  3:22.39  3:57.56  4:33.02
     5:08.39  5:44.22  6:19.80  6:56.10  7:32.37  8:07.92  8:43.83  9:20.67
     9:56.93 10:33.21 11:09.06 11:42.72                                    
 
Men 30-34 1650 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Gale, Doug                34 FSCC                          17:06.07   11  
       27.80    57.65  1:28.11  1:59.37  2:30.60  3:01.89  3:33.24  4:04.62
     4:36.35  5:07.98  5:39.55  6:11.02  6:42.31  7:13.74  7:45.12  8:16.43
     8:47.76  9:19.01  9:50.17 10:21.38 10:52.66 11:23.90 11:55.10 12:26.36
    12:57.63 13:28.98 14:00.23 14:31.54 15:03.05 15:34.20 16:05.34 16:36.10
    17:06.07
  2 Ochoa, Carlos             33 PLAN                          17:13.00    9  
       27.50    57.44  1:28.08  1:59.18  2:30.52  3:01.92  3:33.48  4:05.15
     4:36.65  5:08.05  5:39.35  6:10.69  6:42.29  7:13.67  7:44.98  8:16.50
     8:47.72  9:18.87  9:50.42 10:22.03 10:53.49 11:24.79 11:55.93 12:27.58
    12:59.34 13:31.22 14:03.04 14:34.68 15:06.49 15:38.49 16:09.96 16:41.65
    17:13.00
  3 Miller, Brian             32 RIDG                          18:16.25    8  
       29.56  1:01.40  1:33.45  2:05.64  2:37.79  3:10.11  3:42.36  4:14.73
     4:47.45  5:20.41  5:53.40  6:26.17  6:59.68  7:32.86  8:06.15  8:39.64
     9:13.11  9:46.45 10:20.51 10:54.44 11:28.96 12:03.03 12:37.35 13:11.17
    13:45.18 14:19.14 14:53.03 15:27.50 16:02.36 16:36.48 17:11.00 17:44.38
    18:16.25
  4 Cohen, Steven             33 MICH                          19:13.02    7  
       31.64  1:06.03  1:40.56  2:15.32  2:49.97  3:24.69  3:59.57  4:34.28
     5:08.79  5:43.73  6:18.34  6:53.26  7:28.07  8:03.25  8:38.13  9:13.49
     9:48.87 10:24.57 11:00.04 11:35.64 12:11.53 12:47.42 13:22.87 13:58.72
    14:33.70 15:08.08 15:42.47 16:17.73 16:53.24 17:28.68 18:04.17 18:39.70
    19:13.02
  5 Mattson, Mark             34 IM                            19:31.93    6  
       31.70  1:06.84  1:42.32  2:18.22  2:53.08  3:27.91  4:03.03  4:37.90
     5:13.33  5:48.60  6:23.34  6:58.35  7:33.95  8:09.07  8:44.44  9:19.82
     9:54.98 10:30.54 11:06.24 11:41.98 12:17.41 12:53.55 13:29.12 14:05.40
    14:41.60 15:17.87 15:54.78 16:31.03 17:07.90 17:43.74 18:20.40 18:57.21
    19:31.93
  6 Carlson, Ken              30 IM                            19:53.25    5  
       32.10  1:06.90  1:43.12  2:19.76  2:56.62  3:33.61  4:10.07  4:46.74
     5:23.30  5:59.72  6:36.19  7:12.57  7:48.85  8:25.20  9:01.48  9:37.76
    10:13.96 10:50.24 11:26.39 12:02.87 12:39.31 13:15.72 13:52.05 14:28.23
    15:04.62 15:41.08 16:17.30 16:53.39 17:29.83 18:06.29 18:42.78 19:18.74
    19:53.25
  7 Rushman, Christopher (C   33 SWOM                          19:56.32    4  
       30.92  1:04.73  1:39.84  2:14.97  2:50.43  3:25.99  4:01.62  4:36.74
     5:12.18  5:47.59  6:23.20  6:59.05  7:34.99  8:11.01  8:47.22  9:22.90
     9:58.86 10:35.62 11:12.85 11:49.50 12:26.60 13:03.84 13:40.78 14:18.61
    14:56.26 15:34.45 16:12.42 16:51.31 17:30.92 18:08.32 18:45.71 19:21.63
    19:56.32
  8 Zacharda, Christopher     33 MOO                           19:57.76    3  
       30.17  1:03.76  1:38.99  2:14.52  2:50.69  3:27.17  4:04.34  4:41.74
     5:18.72  5:56.02  6:32.80  7:08.95  7:45.21  8:21.68  8:58.70  9:34.95
    10:11.24 10:47.54 11:24.54 12:00.77 12:37.90 13:14.60 13:51.22 14:28.82
    15:05.58 15:42.31 16:19.33 16:56.44 17:33.48 18:09.48 18:46.79 19:23.56
    19:57.76
  9 Lehmann, Peter            30 SPM                           21:39.63    2  
       31.84  1:07.92  1:44.99  2:22.95  3:00.67  3:39.35  4:18.03  4:57.14
     5:36.80  6:16.67  6:56.24  7:36.25  8:16.25  8:55.95  9:36.21 10:16.12
    10:56.27 11:36.33 12:16.99 12:57.36 13:37.38 14:17.91 14:58.30 15:38.71
    16:19.02 16:59.47 17:39.85 18:20.89 19:01.68 19:42.17 20:22.35 21:01.95
    21:39.63
 10 Holland, Neil             32 WMAC                          24:30.77    1  
       38.87  1:21.58  2:05.13  2:49.15  3:33.09  4:17.68  5:03.07  5:47.98
     6:33.18  7:18.84  8:04.61  8:49.69  9:34.95 10:20.45 11:05.85 11:51.54
    12:36.35 13:21.38 14:06.29 14:52.42 15:37.28 16:22.26 17:07.28 17:51.49
    18:37.27 19:22.20 20:07.47 20:52.88 21:37.29 22:21.64 23:05.98 23:49.82
    24:30.77
 
Men 30-34 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Bonewit, Rob              34 GOLD                             24.82   11  
  2 Wanie, Lee                31 TOC                              25.47    9  
  3 Lockaby, Jay              34 FACT                             25.56    8  
  4 Mc Kay, Matthew           33 TOC                              25.57    7  
  5 Wegner, Dan               33 TYR                              25.87    6  
  6 Dougher, Timothy          32 NPBM                             25.88    5  
  7 Hale, William             34 MAM                              26.14    4  
  8 Gooch, Greg               33 NCMS                             26.43    3  
  9 Hartsock, Steve           31 ISF                              26.44    2  
 10 Gallagher, Michael        33 NEM                              26.56    1  
 11 Farrell, Andrew           34 NCMS                             26.69  
 12 Larson, Gary              33 TOC                              26.91  
 13 Klenke, Rian              34 GOLD                             27.45  
 14 Wrighton, C Brian         31 BSLM                             27.65  
 15 Ashmore, Michael          33 UNAT                             27.90  
 16 Fox, James                33 METR                             28.11  
 17 Boshoff, Jason            34 GOLD                             29.12  
 
Men 30-34 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Putnam, Robert            31 CMS                              54.63   11  
       26.58    54.63                                                      
  2 Lockaby, Jay              34 FACT                             54.79    9  
       26.31    54.79                                                      
  3 Arnold, Mark              30 PNA                              55.48    8  
       27.25    55.48                                                      
  4 Wanie, Lee                31 TOC                              55.57    7  
       27.00    55.57                                                      
  5 Wegner, Dan               33 TYR                              55.60    6  
       26.86    55.60                                                      
  6 Mc Kay, Matthew           33 TOC                              55.62    5  
       27.36    55.62                                                      
  7 Gooch, Greg               33 NCMS                             56.72    4  
       27.38    56.72                                                      
  8 Hartsock, Steve           31 ISF                              56.86    3  
       27.47    56.86                                                      
  9 Hale, William             34 MAM                              57.46    2  
       27.17    57.46                                                      
 10 Morton, Chris             33 NCMS                             57.80    1  
       27.84    57.80                                                      
 11 Baechtiger, Walter        31 TAM                              57.82  
       27.74    57.82                                                      
 12 Thorum, Thomas            32 UTAH                             58.43  
       28.28    58.43                                                      
 13 Gallagher, Michael        33 NEM                              58.80  
       28.46    58.80                                                      
 14 Fox, James                33 METR                             59.83  
       28.60    59.83                                                      
 
Men 30-34 200 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Mc Kay, Matthew           33 TOC                            1:58.36   11  
       27.73    56.74  1:27.13  1:58.36                                    
  2 Thomas, Michael           30 UNAT                           1:58.67    9  
       28.09    57.33  1:27.46  1:58.67                                    
  3 Lockaby, Jay              34 FACT                           2:00.34    8  
       27.84    57.56  1:28.52  2:00.34                                    
  4 Dougher, Timothy          32 NPBM                           2:00.85    7  
       28.69    58.71  1:29.67  2:00.85                                    
  5 Farrell, Andrew           34 NCMS                           2:02.74    6  
       28.66    59.87  1:31.49  2:02.74                                    
  6 Gooch, Greg               33 NCMS                           2:04.16    5  
       29.31  1:01.15  1:33.10  2:04.16                                    
  7 Arnold, Mark              30 PNA                            2:04.25    4  
       29.12  1:00.52  1:32.61  2:04.25                                    
  8 Morton, Chris             33 NCMS                           2:04.65    3  
       29.19  1:00.48  1:32.88  2:04.65                                    
  9 Hartsock, Steve           31 ISF                            2:05.01    2  
       28.86  1:00.46  1:32.52  2:05.01                                    
 10 Hale, William             34 MAM                            2:06.86    1  
       29.16  1:00.85  1:33.89  2:06.86                                    
 11 Fox, James                33 METR                           2:09.53  
       28.96  1:00.78  1:34.44  2:09.53                                    
 12 Wrighton, C Brian         31 BSLM                           2:14.28  
       32.25  1:05.46  1:39.95  2:14.28                                    
 13 Ashmore, Michael          33 UNAT                           2:19.21  
       31.87  1:06.14  1:42.57  2:19.21                                    
 14 Carlson, Ken              30 IM                             2:31.20  
       35.84  1:14.11  1:53.26  2:31.20                                    
 
Men 30-34 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Eisenhuth, Matthew        31 CMS                              27.75   11  
  2 Dougher, Timothy          32 NPBM                             28.20    9  
  3 Goodison, Michael         33 TERR                             28.24    8  
  4 Roy, Chris                34 AMS                              28.31    7  
  5 Schaetz, Daniel           34 WMAC                             28.37    6  
  6 Walkenhorst, Jared        30 CONN                             28.45    5  
  7 Baechtiger, Walter        31 TAM                              29.21    4  
  8 Hicks, Stephen            32 DAMD                             29.49    3  
  9 Rosen, Jon                32 CONN                             30.04    2  
 10 Gomberg, Michael          32 REDT                             30.49    1  
 11 Kelly, Kip                30 GOST                             31.04  
 12 Petto, Louis              32 METR                             31.12  
 13 Rushman, Christopher (C   33 SWOM                             31.59  
 14 Glass, Mark               30 DAMM                             33.19  
 15 Mason, Jamie              34 CLVM                             33.49  
 16 Broudy, Marc              34 NEM                              34.17  
 17 Henao, Mauricio           30 FLAQ                             40.66  
 
Men 30-34 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Eisenhuth, Matthew        31 CMS                              58.60   11  
       27.31    58.60                                                      
  2 Kaltchev, Denis           31 STAC                             59.19    9  
       27.74    59.19                                                      
  3 Goodison, Michael         33 TERR                           1:00.68    8  
       28.42  1:00.68                                                      
  4 Walkenhorst, Jared        30 CONN                           1:00.70    7  
       27.98  1:00.70                                                      
  5 Roy, Chris                34 AMS                            1:01.74    6  
       29.45  1:01.74                                                      
  6 Schaetz, Daniel           34 WMAC                           1:02.35    5  
       29.50  1:02.35                                                      
  7 Baechtiger, Walter        31 TAM                            1:03.04    4  
       29.29  1:03.04                                                      
  8 Wanie, Lee                31 TOC                            1:03.57    3  
       29.81  1:03.57                                                      
  9 Hicks, Stephen            32 DAMD                           1:03.58    1.5
       29.69  1:03.58                                                      
  9 Rosen, Jon                32 CONN                           1:03.58    1.5
       29.64  1:03.58                                                      
 11 Anderson, Chris           30 FLAQ                           1:05.43  
       30.95  1:05.43                                                      
 12 Zacharda, Christopher     33 MOO                            1:09.04  
       32.65  1:09.04                                                      
 13 Kelly, Kip                30 GOST                           1:09.14  
       31.91  1:09.14                                                      
 14 Gomberg, Michael          32 REDT                           1:10.06  
       32.04  1:10.06                                                      
 15 Glass, Mark               30 DAMM                           1:15.18  
       33.88  1:15.18                                                      
 16 Henao, Mauricio           30 FLAQ                           1:32.63  
       39.74  1:32.63                                                      
 
Men 30-34 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Walkenhorst, Jared        30 CONN                           2:13.34   11  
       29.30  1:03.48  1:38.00  2:13.34                                    
  2 Roy, Chris                34 AMS                            2:14.62    9  
       31.10  1:06.18  1:40.65  2:14.62                                    
  3 Goodison, Michael         33 TERR                           2:15.48    8  
       30.14  1:04.03  1:39.53  2:15.48                                    
  4 Baechtiger, Walter        31 TAM                            2:17.80    7  
       30.87  1:05.24  1:40.49  2:17.80                                    
  5 Hicks, Stephen            32 DAMD                           2:21.46    6  
       31.94  1:07.71  1:44.10  2:21.46                                    
  6 Anderson, Chris           30 FLAQ                           2:22.74    5  
       32.73  1:08.25  1:44.42  2:22.74                                    
  7 Fox, James                33 METR                           2:25.86    4  
       32.49  1:09.00  1:46.46  2:25.86                                    
  8 Zacharda, Christopher     33 MOO                            2:29.65    3  
       33.39  1:10.62  1:50.20  2:29.65                                    
  9 Mattson, Mark             34 IM                             2:37.56    2  
       35.43  1:15.10  1:55.95  2:37.56                                    
 10 Hanks, Glen               34 GOLD                           2:55.43    1  
       39.15  1:23.57  2:09.85  2:55.43                                    
 
Men 30-34 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Eisenhuth, Matthew        31 CMS                              22.87   11  
  2 Kaltchev, Denis           31 STAC                             23.31    9  
  3 Gross, Jeremy             33 NEM                              23.65    8  
  4 Bonewit, Rob              34 GOLD                             23.91    7  
  5 Putnam, Robert            31 CMS                              23.95    6  
  6 Schaetz, Daniel           34 WMAC                             24.33    5  
  7 Dennison, Keith           34 CLVM                             24.34    4  
  8 Selinger, Ili             31 MAM                              24.49    3  
  9 Klenke, Rian              34 GOLD                             24.56    2  
 10 Arnold, Mark              30 PNA                              24.57    1  
 11 Wanie, Lee                31 TOC                              24.63  
 12 Gomberg, Marc             30 REDT                             25.08  
 13 Gallagher, Michael        33 NEM                              25.11  
 13 Mc Kay, Matthew           33 TOC                              25.11  
 15 Shipley, Bill             30 COOG                             25.32  
 16 Larson, Gary              33 TOC                              25.53  
 17 Nusall, James             34 NIAG                             25.70  
 18 Hartsock, Steve           31 ISF                              26.30  
 19 Fero, John                34 ISF                              27.21  
 20 Glass, Mark               30 DAMM                             27.26  
 21 Bloom, Roger              30 IM                               27.62  
 22 Mason, Jamie              34 CLVM                             28.29  
 23 Boshoff, Jason            34 GOLD                             29.31  
 
Men 30-34 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Kaltchev, Denis           31 STAC                             52.15   11  
       24.31    52.15                                                      
  2 Gross, Jeremy             33 NEM                              52.33    9  
       24.00    52.33                                                      
  3 Putnam, Robert            31 CMS                              52.37    8  
       24.53    52.37                                                      
  4 Mc Whorter, Michael       31 TOC                              52.92    7  
       24.51    52.92                                                      
  5 Gumbrill, Oliver          30 GAJA                             53.18    6  
       24.55    53.18                                                      
  6 Gomberg, Marc             30 REDT                             53.28    5  
       24.84    53.28                                                      
  7 Schaetz, Daniel           34 WMAC                             53.52    4  
       25.67    53.52                                                      
  8 Selinger, Ili             31 MAM                              54.14    3  
       25.00    54.14                                                      
  9 Lockaby, Jay              34 FACT                             54.17    2  
       24.73    54.17                                                      
 10 Mc Kay, Matthew           33 TOC                              54.94    1  
       25.39    54.94                                                      
 11 Goodison, Michael         33 TERR                             55.13  
       25.50    55.13                                                      
 12 Thorum, Thomas            32 UTAH                             55.73  
       25.91    55.73                                                      
 13 Dennison, Keith           34 CLVM                             55.94  
       25.88    55.94                                                      
 14 Gallagher, Michael        33 NEM                              57.68  
       25.42    57.68                                                      
 15 Hunter, David             30 GOLD                             58.28  
       26.62    58.28                                                      
 16 Nusall, James             34 NIAG                             58.52  
       26.11    58.52                                                      
 17 Fero, John                34 ISF                              59.84  
       26.89    59.84                                                      
 18 Su, Billy                 31 NCMS                           1:00.48  
       28.51  1:00.48                                                      
 19 Fran, Ethan               34 REDT                           1:06.10  
       30.66  1:06.10                                                      
 -- Bonewit, Rob              34 GOLD                                DQ  
       23.85                                                               
 
Men 30-34 200 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Ochoa, Carlos             33 PLAN                           2:00.68   11  
       27.46    58.31  1:29.30  2:00.68                                    
  2 Lockaby, Jay              34 FACT                           2:00.90    9  
       25.69    55.14  1:26.50  2:00.90                                    
  3 Mc Whorter, Michael       31 TOC                            2:00.93    8  
       26.49    57.28  1:28.73  2:00.93                                    
  4 Halbert, Jeffrey          31 ISF                            2:01.20    7  
       27.43    56.62  1:28.06  2:01.20                                    
  5 Mc Kay, Matthew           33 TOC                            2:09.07    6  
       27.07    58.14  1:33.14  2:09.07                                    
  6 Fran, Ethan               34 REDT                           2:35.58    5  
       34.85  1:14.99  1:56.53  2:35.58                                    
 
Men 30-34 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Eisenhuth, Matthew        31 CMS                              52.69   11  
       24.39    52.69                                                      
  2 Kaltchev, Denis           31 STAC                             54.36    9  
       25.23    54.36                                                      
  3 Gumbrill, Oliver          30 GAJA                             54.57    8  
       24.83    54.57                                                      
  4 Dougher, Timothy          32 NPBM                             54.69    7  
       25.52    54.69                                                      
  5 Wanie, Lee                31 TOC                              54.79    6  
       24.93    54.79                                                      
  6 Bonewit, Rob              34 GOLD                             55.19    5  
       24.69    55.19                                                      
  7 Putnam, Robert            31 CMS                              55.31    4  
       24.75    55.31                                                      
  8 Schaetz, Daniel           34 WMAC                             56.09    3  
       26.13    56.09                                                      
  9 Selinger, Ili             31 MAM                              56.46    2  
       26.29    56.46                                                      
 10 Gross, Jeremy             33 NEM                              56.66    1  
       25.95    56.66                                                      
 11 Hicks, Stephen            32 DAMD                             56.98  
       26.76    56.98                                                      
 12 Thorum, Thomas            32 UTAH                             57.11  
       26.13    57.11                                                      
 13 Goodison, Michael         33 TERR                             57.17  
       26.92    57.17                                                      
 14 Dennison, Keith           34 CLVM                             57.25  
       26.83    57.25                                                      
 15 Walkenhorst, Jared        30 CONN                             57.48  
       28.07    57.48                                                      
 16 Gomberg, Marc             30 REDT                             57.54  
       26.62    57.54                                                      
 17 Crankshaw, Erik           33 NCMS                             57.55  
       26.31    57.55                                                      
 18 Clark, Sean               34 NIAG                             57.67  
       27.20    57.67                                                      
 19 Arnold, Mark              30 PNA                              58.41  
       26.25    58.41                                                      
 20 Rosen, Jon                32 CONN                             58.45  
       26.96    58.45                                                      
 21 Hartsock, Steve           31 ISF                              58.94  
       26.61    58.94                                                      
 22 Gooch, Greg               33 NCMS                             59.14  
       26.55    59.14                                                      
 23 Hale, William             34 MAM                              59.57  
       26.33    59.57                                                      
 24 Morton, Chris             33 NCMS                             59.69  
       26.43    59.69                                                      
 25 Shipley, Bill             30 COOG                           1:00.69  
       27.50  1:00.69                                                      
 26 Thielen, Aaron            33 IM                             1:00.75  
       27.24  1:00.75                                                      
 27 Nusall, James             34 NIAG                           1:00.90  
       28.80  1:00.90                                                      
 28 Ashmore, Michael          33 UNAT                           1:00.99  
       27.98  1:00.99                                                      
 29 Fero, John                34 ISF                            1:03.95  
       28.89  1:03.95                                                      
 30 Gomberg, Michael          32 REDT                           1:04.20  
       29.69  1:04.20                                                      
 31 Kelly, Kip                30 GOST                           1:05.62  
       30.92  1:05.62                                                      
 32 Su, Billy                 31 NCMS                           1:05.68  
       29.96  1:05.68                                                      
 33 Mason, Jamie              34 CLVM                           1:06.26  
       30.86  1:06.26                                                      
 34 Broudy, Marc              34 NEM                            1:09.01  
       32.22  1:09.01                                                      
 35 Hanks, Glen               34 GOLD                           1:12.66  
       34.26  1:12.66                                                      
 
Men 30-34 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Crankshaw, Erik           33 NCMS                           2:02.69   11  
       25.61    57.74  1:33.99  2:02.69                                    
  2 Thomas, Michael           30 UNAT                           2:02.73    9  
       25.96    57.00  1:33.80  2:02.73                                    
  3 Thorum, Thomas            32 UTAH                           2:03.25    8  
       26.20    57.55  1:35.29  2:03.25                                    
  4 Mc Whorter, Michael       31 TOC                            2:04.54    7  
       25.80    57.57  1:35.41  2:04.54                                    
  5 Hicks, Stephen            32 DAMD                           2:05.29    6  
       26.98  1:00.85  1:36.05  2:05.29                                    
  6 Goodison, Michael         33 TERR                           2:05.33    5  
       25.75  1:00.64  1:35.35  2:05.33                                    
  7 Selinger, Ili             31 MAM                            2:05.92    4  
       25.71    58.44  1:36.64  2:05.92                                    
  8 Walkenhorst, Jared        30 CONN                           2:06.75    3  
       27.31  1:01.28  1:36.17  2:06.75                                    
  9 Roy, Chris                34 AMS                            2:07.23    2  
       27.06  1:02.49  1:37.95  2:07.23                                    
 10 Hale, William             34 MAM                            2:08.77    1  
       26.92    58.52  1:39.12  2:08.77                                    
 11 Gooch, Greg               33 NCMS                           2:11.25  
       28.49  1:00.49  1:39.98  2:11.25                                    
 12 Fox, James                33 METR                           2:12.07  
       28.19  1:00.95  1:39.12  2:12.07                                    
 13 Thielen, Aaron            33 IM                             2:13.92  
       27.63  1:02.00  1:42.65  2:13.92                                    
 14 Anderson, Chris           30 FLAQ                           2:14.14  
       28.30  1:03.78  1:40.87  2:14.14                                    
 15 Broudy, Marc              34 NEM                            2:28.46  
       30.58  1:09.83  1:51.06  2:28.46                                    
 -- Shipley, Bill             30 COOG                                DQ  
 
Men 30-34 400 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Halbert, Jeffrey          31 ISF                            4:16.94   11  
       26.98    57.06  1:31.26  2:05.10  2:41.44  3:18.11  3:48.10  4:16.94
  2 Thorum, Thomas            32 UTAH                           4:25.56    9  
       27.07    57.70  1:32.64  2:06.29  2:46.63  3:25.45  3:56.64  4:25.56
  3 Crankshaw, Erik           33 NCMS                           4:26.43    8  
       28.03    59.72  1:35.45  2:10.56  2:49.32  3:27.88  3:58.76  4:26.43
  4 Hicks, Stephen            32 DAMD                           4:31.40    7  
       29.20  1:02.52  1:37.74  2:13.01  2:51.42  3:29.86  4:00.83  4:31.40
  5 Hale, William             34 MAM                            4:32.83    6  
       28.28  1:00.18  1:35.55  2:08.76  2:49.55  3:30.69  4:01.92  4:32.83
  6 Zacharda, Christopher     33 MOO                            4:58.63    5  
       29.57  1:04.15  1:45.92  2:28.16  3:09.62  3:50.99  4:26.32  4:58.63
  7 Young, Timothy            34 WMAC                           5:00.26    4  
       29.84  1:05.42  1:46.24  2:26.47  3:11.03  3:55.77  4:28.39  5:00.26
  8 Fran, Ethan               34 REDT                           5:23.03    3  
       32.93  1:10.66  1:55.76  2:37.49  3:24.12  4:10.49  4:47.78  5:23.03
 -- Lockaby, Jay              34 FACT                                DQ  
Sponsor #13Sponsor #44Sponsor #47Sponsor #21Sponsor #14
Sponsor #52Sponsor #25Sponsor #35Sponsor #33Sponsor #29Sponsor #50Sponsor #20
Sponsor #45Sponsor #49Sponsor #36Sponsor #43Sponsor #42Sponsor #51Sponsor #41