2005 Short Course National Championships

Men's Results - Age 18-24

Final Results

Men 18-24 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Hessler, Carl             24 TOC                              21.53   11  
  2 Leahy, James              24 TOC                              21.91    9  
  3 Devanney, Sean            22 GOLD                             22.44    8  
  4 Meyers, Ronald            19 FLAQ                             22.49    7  
  5 Andrepont, Daniel         23 RMST                             22.64    6  
  6 Cornett, Andrew           23 DOC                              22.88    5  
  7 Coulon, Kevin             23 NEM                              22.90    4  
  8 Merrifield, Jason         19 PNA                              22.96    3  
  9 Kroll, Alden              22 PNA                              23.03    2  
 10 Willman, Karl             22 FLAQ                             23.26    1  
 11 Winn, Stephen             21 AMS                              23.40  
 12 Calhoun, Terence          19 AMS                              23.49  
 13 Garrett, Andrew           21 AMS                              23.75  
 14 Wilson, Daniel            21 SCAM                             24.29  
 15 Rogers, Matthew           23 METR                             24.33  
 16 Garcia, Ronald            24 GOLD                             24.39  
 17 Christian, Dan            24 IM                               24.42  
 18 Casey, Kevin              19 FLAQ                             24.57  
 19 Miller, James             23 VMST                             26.10  
 
Men 18-24 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Andrepont, Daniel         23 RMST                             48.97   11  
       23.55    48.97                                                      
  2 Devanney, Sean            22 GOLD                             49.60    9  
       23.98    49.60                                                      
  3 Cornett, Andrew           23 DOC                              49.79    8  
       23.99    49.79                                                      
  4 Kroll, Alden              22 PNA                              50.13    7  
       23.75    50.13                                                      
  5 Porter, Michael           24 DOC                              50.52    6  
       23.84    50.52                                                      
  6 Merrifield, Jason         19 PNA                              50.71    5  
       24.02    50.71                                                      
  7 Strahota, Jeffrey         24 TERR                             50.76    4  
       24.67    50.76                                                      
  8 Campbell II, Mark         19 UNAT                             51.32    3  
       24.25    51.32                                                      
  9 Coulon, Kevin             23 NEM                              51.82    2  
       24.71    51.82                                                      
 10 Willman, Karl             22 FLAQ                             52.09    0.5
       25.04    52.09                                                      
 10 Bill, Stefan              22 CTRI                             52.09    0.5
       25.05    52.09                                                      
 12 Winn, Stephen             21 AMS                              52.18  
       24.74    52.18                                                      
 13 Rogers, Matthew           23 METR                             52.20  
       25.74    52.20                                                      
 14 Garrett, Andrew           21 AMS                              52.96  
       25.47    52.96                                                      
 15 Christian, Dan            24 IM                               53.34  
       25.62    53.34                                                      
 16 Calhoun, Terence          19 AMS                              53.68  
       25.65    53.68                                                      
 17 Wilson, Daniel            21 SCAM                             54.50  
       25.77    54.50                                                      
 18 Burns, Stuart             19 SPM                              54.77  
       26.53    54.77                                                      
 
Men 18-24 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Hessler, Carl             24 TOC                            1:43.81   11  
       24.80    50.93  1:17.02  1:43.81                                    
  2 Garrett, Benjamin         19 VMST                           1:44.34    9  
       24.15    50.24  1:17.31  1:44.34                                    
  3 Girard, Alexander         22 IAMA                           1:47.45    8  
       25.28    52.55  1:19.53  1:47.45                                    
  4 Andrepont, Daniel         23 RMST                           1:50.16    7  
       24.96    52.36  1:20.66  1:50.16                                    
  5 Strahota, Jeffrey         24 TERR                           1:52.68    6  
       25.95    53.93  1:23.28  1:52.68                                    
  6 Campbell II, Mark         19 UNAT                           1:53.55    5  
       26.25    54.46  1:23.96  1:53.55                                    
  7 Nieto, Jose Manuel        24 SKY                            1:54.06    4  
       26.72    55.85  1:25.72  1:54.06                                    
  8 Ristuccia, Joel           24 IM                             1:54.63    3  
       27.11    56.00  1:25.84  1:54.63                                    
  9 Cornett, Andrew           23 DOC                            1:54.72    2  
       26.16    54.63  1:24.79  1:54.72                                    
 10 Garcia, Ronald            24 GOLD                           1:58.02    1  
       27.87    57.95  1:17.82  1:58.02                                    
 11 Garrett, Andrew           21 AMS                            1:58.31  
       27.38    57.17  1:27.91  1:58.31                                    
 12 Coulon, Kevin             23 NEM                            1:59.21  
       26.16    55.41  1:26.71  1:59.21                                    
 13 Winn, Stephen             21 AMS                            2:01.41  
       27.19    58.33  1:29.38  2:01.41                                    
 
Men 18-24 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Garrett, Benjamin         19 VMST                           4:37.17   11  
       24.87    51.51  1:19.03  1:47.03  2:15.22  2:43.62  3:12.15  3:40.70
     4:09.46  4:37.17                                                      
  2 Girard, Alexander         22 IAMA                           4:48.71    9  
       25.70    53.12  1:21.56  1:50.73  2:20.32  2:50.36  3:20.14  3:49.77
     4:20.11  4:48.71                                                      
  3 Strahota, Jeffrey         24 TERR                           5:01.81    8  
       27.45    57.06  1:27.28  1:58.07  2:28.74  2:59.57  3:30.46  4:01.32
     4:31.77  5:01.81                                                      
  4 Nieto, Jose Manuel        24 SKY                            5:06.11    7  
       27.59    57.60  1:28.54  1:59.62  2:30.46  3:01.94  3:32.38  4:03.68
     4:35.39  5:06.11                                                      
  5 Ristuccia, Joel           24 IM                             5:08.69    6  
       28.41    58.65  1:29.91  2:01.32  2:32.44  3:03.81  3:35.27  4:06.67
     4:38.05  5:08.69                                                      
  6 Christian, Dan            24 IM                             5:23.53    5  
       27.97    59.31  1:31.44  2:03.95  2:37.12  3:10.32  3:43.36  4:17.16
     4:50.80  5:23.53                                                      
  7 Caldemeyer, Matthew       24 ISF                            5:27.98    4  
       26.35    57.00  1:29.02  2:02.16  2:35.83  3:09.59  3:43.95  4:18.70
     4:53.79  5:27.98                                                      
  8 Flores, Enrique           23 UCI                            5:34.54    3  
       28.51  1:00.03  1:32.59  2:05.94  2:39.71  3:13.92  3:48.87  4:24.19
     4:59.94  5:34.54                                                      
  9 Bill, Stefan              22 CTRI                           5:38.94    2  
       27.25    57.63  1:30.12  2:03.80  2:38.02  3:13.85  3:50.21  4:26.82
     5:03.01  5:38.94                                                      
 
Men 18-24 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Garrett, Benjamin         19 VMST                           9:37.03   11  
       25.90    53.43  1:21.89  1:50.70  2:19.70  2:48.59  3:17.57  3:46.77
     4:15.94  4:45.07  5:14.52  5:43.83  6:13.20  6:42.86  7:12.28  7:41.47
     8:10.68  8:39.89  9:09.01  9:37.03                                    
  2 Porter, Michael           24 DOC                           11:33.79    9  
       29.38  1:03.15  1:37.67  2:12.84  2:47.49  3:22.29  3:57.23  4:32.52
     5:07.64  5:42.51  6:17.45  6:52.52  7:27.33  8:02.41  8:37.75  9:13.40
     9:48.86 10:24.00 10:59.38 11:33.79                                    
 
Men 18-24 1650 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Girard, Alexander         22 IAMA                          16:44.93   11  
       27.46    57.43  1:27.69  1:58.12  2:28.45  2:58.74  3:29.13  3:59.35
     4:29.85  5:00.41  5:30.80  6:01.37  6:32.35  7:03.23  7:33.74  8:04.30
     8:34.91  9:05.64  9:36.23 10:06.69 10:37.13 11:07.59 11:38.75 12:09.54
    12:40.33 13:11.51 13:42.05 14:13.26 14:44.52 15:15.67 15:46.93 16:16.01
    16:44.93
 
Men 18-24 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Meyers, Ronald            19 FLAQ                             25.34   11  
  2 Leahy, James              24 TOC                              25.88    9  
  3 Cornett, Andrew           23 DOC                              26.17    8  
  4 Porter, Michael           24 DOC                              26.99    7  
  5 Chandlee, Thomas          20 FLAQ                             27.08    6  
  6 Burns, Stuart             19 SPM                              28.62    5  
  7 Garrett, Andrew           21 AMS                              29.28    4  
  8 Turner, Brent             24 GOST                             29.30    3  
  9 Miller, James             23 VMST                             31.29    2  
 10 Sethna, Dorab             24 SCMC                             32.67    1  
 
Men 18-24 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Cornett, Andrew           23 DOC                              56.06   11  
       27.01    56.06                                                      
  2 Kroll, Alden              22 PNA                              56.58    9  
       27.35    56.58                                                      
  3 Porter, Michael           24 DOC                              58.54    8  
       28.17    58.54                                                      
  4 Christian, Dan            24 IM                             1:00.38    7  
       29.51  1:00.38                                                      
  5 Chandlee, Thomas          20 FLAQ                           1:01.04    6  
       28.69  1:01.04                                                      
  6 Burns, Stuart             19 SPM                            1:03.28    5  
       30.81  1:03.28                                                      
  7 Flores, Enrique           23 UCI                            1:04.40    4  
       31.13  1:04.40                                                      
  8 Campbell II, Mark         19 UNAT                           1:05.61    3  
       31.67  1:05.61                                                      
 
Men 18-24 200 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Kroll, Alden              22 PNA                            2:05.72   11  
       29.30  1:01.34  1:33.80  2:05.72                                    
  2 Porter, Michael           24 DOC                            2:05.87    9  
       29.37  1:01.15  1:33.89  2:05.87                                    
 
Men 18-24 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Merrifield, Jason         19 PNA                              29.17   11  
  2 Coulon, Kevin             23 NEM                              30.46    9  
  3 Turner, Brent             24 GOST                             30.91    8  
  4 Calhoun, Terence          19 AMS                              31.51    7  
  5 Sethna, Dorab             24 SCMC                             32.20    6  
  6 Merkle, Wesley            24 ISF                              33.68    5  
  7 Miller, James             23 VMST                             35.75    4  
  8 Browning, Steven          23 GOST                             36.06    3  
 -- Annelin, Quinn            21 WMST                                DQ  
 
Men 18-24 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Kroll, Alden              22 PNA                            1:02.00   11  
       28.88  1:02.00                                                      
  2 Coulon, Kevin             23 NEM                            1:07.86    9  
       31.58  1:07.86                                                      
  3 Flores, Enrique           23 UCI                            1:07.94    8  
       31.65  1:07.94                                                      
  4 Turner, Brent             24 GOST                           1:08.40    7  
       31.46  1:08.40                                                      
  5 Annelin, Quinn            21 WMST                           1:08.90    6  
       32.45  1:08.90                                                      
  6 Sethna, Dorab             24 SCMC                           1:10.15    5  
       32.77  1:10.15                                                      
  7 Chandlee, Thomas          20 FLAQ                           1:12.23    4  
       32.87  1:12.23                                                      
 
Men 18-24 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Garrett, Benjamin         19 VMST                           2:13.05   11  
       30.09  1:03.25  1:37.92  2:13.05                                    
  2 Flores, Enrique           23 UCI                            2:32.15    9  
       33.11  1:11.00  1:50.93  2:32.15                                    
  3 Annelin, Quinn            21 WMST                           2:32.28    8  
       33.98  1:12.06  1:51.63  2:32.28                                    
  4 Sethna, Dorab             24 SCMC                           2:40.60    7  
       36.06  1:16.81  1:58.56  2:40.60                                    
 
Men 18-24 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Olson, Drew               19 OMAH                             23.38   11  
  2 Meyers, Ronald            19 FLAQ                             23.51    9  
  3 Leahy, James              24 TOC                              23.61    8  
  4 Winn, Stephen             21 AMS                              25.82    7  
  5 Strahota, Jeffrey         24 TERR                             25.92    6  
  6 Calhoun, Terence          19 AMS                              25.94    5  
  7 Coulon, Kevin             23 NEM                              26.15    4  
  8 Garcia, Ronald            24 GOLD                             26.16    3  
  9 Caldemeyer, Matthew       24 ISF                              26.22    2  
 10 Wilson, Daniel            21 SCAM                             26.48    1  
 11 Merkle, Wesley            24 ISF                              27.03  
 12 Sethna, Dorab             24 SCMC                             27.63  
 13 Miller, James             23 VMST                             28.54  
 14 Browning, Steven          23 GOST                             30.08  
 
Men 18-24 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Hessler, Carl             24 TOC                              51.01   11  
       23.70    51.01                                                      
  2 Meyers, Ronald            19 FLAQ                             51.42    9  
       24.12    51.42                                                      
  3 Andrepont, Daniel         23 RMST                             54.41    8  
       25.36    54.41                                                      
  4 Olson, Drew               19 OMAH                             54.73    7  
       24.44    54.73                                                      
  5 Kroll, Alden              22 PNA                              55.93    6  
       25.75    55.93                                                      
  6 Rogers, Matthew           23 METR                             56.85    5  
       26.89    56.85                                                      
  7 Ristuccia, Joel           24 IM                               57.47    4  
       27.53    57.47                                                      
  8 Strahota, Jeffrey         24 TERR                             57.54    3  
       26.72    57.54                                                      
  9 Nieto, Jose Manuel        24 SKY                              57.79    2  
       26.37    57.79                                                      
 10 Willman, Karl             22 FLAQ                             57.82    1  
       26.77    57.82                                                      
 11 Wilson, Daniel            21 SCAM                             59.22  
       27.24    59.22                                                      
 12 Campbell II, Mark         19 UNAT                           1:00.69  
       27.91  1:00.69                                                      
 13 Bill, Stefan              22 CTRI                           1:01.31  
       28.27  1:01.31                                                      
 
Men 18-24 200 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Meyers, Ronald            19 FLAQ                           2:00.90   11  
       26.56    57.09  1:29.04  2:00.90                                    
  2 Nieto, Jose Manuel        24 SKY                            2:04.02    9  
       27.66    59.71  1:31.53  2:04.02                                    
  3 Ristuccia, Joel           24 IM                             2:05.32    8  
       28.79  1:00.48  1:32.79  2:05.32                                    
  4 Garcia, Ronald            24 GOLD                           2:18.51    7  
       28.52  1:02.54  1:39.38  2:18.51                                    
 
Men 18-24 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Hessler, Carl             24 TOC                              53.82   11  
       24.31    53.82                                                      
  2 Leahy, James              24 TOC                              55.24    9  
       24.64    55.24                                                      
  3 Andrepont, Daniel         23 RMST                             55.25    8  
       25.40    55.25                                                      
  4 Cornett, Andrew           23 DOC                              57.02    7  
       25.98    57.02                                                      
  5 Merrifield, Jason         19 PNA                              57.89    6  
       27.40    57.89                                                      
  6 Rogers, Matthew           23 METR                             59.79    5  
       27.55    59.79                                                      
  7 Strahota, Jeffrey         24 TERR                             59.86    4  
       27.38    59.86                                                      
  8 Winn, Stephen             21 AMS                            1:00.67    3  
       27.03  1:00.67                                                      
  9 Calhoun, Terence          19 AMS                            1:00.99    2  
       27.93  1:00.99                                                      
 10 Caldemeyer, Matthew       24 ISF                            1:01.03    1  
       28.05  1:01.03                                                      
 11 Chandlee, Thomas          20 FLAQ                           1:01.52  
       28.64  1:01.52                                                      
 12 Garrett, Andrew           21 AMS                            1:01.53  
       27.83  1:01.53                                                      
 13 Merkle, Wesley            24 ISF                            1:02.81  
       28.30  1:02.81                                                      
 14 Annelin, Quinn            21 WMST                           1:03.33  
       30.55  1:03.33                                                      
 15 Flores, Enrique           23 UCI                            1:04.07  
       29.99  1:04.07                                                      
 16 Miller, James             23 VMST                           1:08.77  
       30.51  1:08.77                                                      
 17 Browning, Steven          23 GOST                           1:10.27  
       32.61  1:10.27                                                      
 
Men 18-24 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Garrett, Benjamin         19 VMST                           1:57.45   11  
       25.19    55.40  1:30.15  1:57.45                                    
  2 Rogers, Matthew           23 METR                           2:06.59    9  
       27.06    59.54  1:37.53  2:06.59                                    
  3 Porter, Michael           24 DOC                            2:10.00    8  
       26.59    58.90  1:39.38  2:10.00                                    
  4 Campbell II, Mark         19 UNAT                           2:13.03    7  
       28.14  1:02.84  1:42.48  2:13.03                                    
  5 Annelin, Quinn            21 WMST                           2:14.67    6  
       28.37  1:04.37  1:42.18  2:14.67                                    
  6 Garcia, Ronald            24 GOLD                           2:16.22    5  
       27.74  1:05.18  1:45.13  2:16.22                                    
  7 Flores, Enrique           23 UCI                            2:17.46    4  
       28.07  1:05.05  1:44.86  2:17.46                                    
  8 Winn, Stephen             21 AMS                            2:19.31    3  
       26.53  1:02.76  1:47.53  2:19.31                                    
  9 Sethna, Dorab             24 SCMC                           2:28.11    2  
       28.85  1:10.61  1:53.66  2:28.11                                    
 
Men 18-24 400 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Garrett, Benjamin         19 VMST                           4:07.94   11  
       25.84    55.09  1:27.57  1:59.71  2:35.29  3:11.63  3:40.32  4:07.94
  2 Ristuccia, Joel           24 IM                             4:35.52    9  
       29.35  1:01.98  1:39.50  2:16.52  2:55.88  3:35.69  4:06.73  4:35.52
  3 Garcia, Ronald            24 GOLD                           4:50.60    8  
       28.42  1:03.00  1:43.20  2:21.81  3:03.39  3:44.15  4:17.97  4:50.60
Sponsor #50Sponsor #42Sponsor #49Sponsor #52Sponsor #44
Sponsor #14Sponsor #36Sponsor #33Sponsor #29Sponsor #35Sponsor #41Sponsor #20
Sponsor #43Sponsor #21Sponsor #51Sponsor #13Sponsor #47Sponsor #45Sponsor #25