2004 Short Course National Championships

Women's Results - Age 19-24

Final results

Women 19-24 50 Yard Freestyle
===============================================================================
  19-24 NATL: * 23.89   4/19/1998 JANET MAYVILLE                               
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Kilian, Caroline A        23 ISF                              24.01  
  2 Davies, Alissa K          24 BGSU                             24.09  
  3 Monu, Ngozi R             23 REDT                             24.45  
  4 Haver, Alli               19 GOST                             25.11  
  5 Verbeck, Marlana M        20 MICH                             25.24  
  6 Peric, Georgian M         24 O*H*                             25.91  
  7 Mountford, Sydney E       23 NIAG                             26.01  
  8 Heyde, Lauren A           20 ISF                              26.95  
  9 Cwiak, Jenny L            20 IM                               27.13  
 10 Spann, Rachael M          20 BGSU                             27.38  
 11 Searby, Erin J            23 DAMM                             27.40  
 12 Friedman, Jodie L         22 REDT                             27.53  
 13 Erwin, Sarah E            21 GOST                             27.64  
 14 Hubbard, Amy L            22 BGSU                             27.79  
 15 Allen, Madeline M         23 GOST                             28.13  
 16 Dibene, Desiree D         23 SCMC                             28.17  
 17 Longest, Lindsay R        22 ISF                              28.51  
 18 Juda, Jessica A           20 BGSU                             28.55  
 19 Beineke, Angela           24 BGSU                             29.16  
 20 Blackburn, Jessica L      21 BGSU                             32.73  
 21 Lewis, Jennifer M         22 UMSN                             44.90  
 
Women 19-24 100 Yard Freestyle
===============================================================================
  19-24 NATL: * 51.91    3/4/2001 RACHEL KOMISARZ                              
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Kilian, Caroline A        23 ISF                              51.66* 
       25.16    51.66                                                      
  2 Monu, Ngozi R             23 REDT                             53.54  
       25.66    53.54                                                      
  3 Mountford, Sydney E       23 NIAG                             55.48  
       26.55    55.48                                                      
  4 Liberty, Laurel M         22 IM                               55.75  
       27.08    55.75                                                      
  5 Verbeck, Marlana M        20 MICH                             56.35  
       26.60    56.35                                                      
  6 Raffaelli, Cori P         20 UNAT                             56.49  
       27.25    56.49                                                      
  7 Haver, Alli               19 GOST                             56.73  
       27.39    56.73                                                      
  8 Peric, Georgian M         24 O*H*                             57.28  
       27.26    57.28                                                      
  9 Searby, Erin J            23 DAMM                             58.74  
       28.26    58.74                                                      
 10 Garman, Jenny W           23 ISF                              59.36  
       27.89    59.36                                                      
 11 Spann, Rachael M          20 BGSU                             59.57  
       28.27    59.57                                                      
 12 Cwiak, Jenny L            20 IM                               59.90  
       28.64    59.90                                                      
 13 Friedman, Jodie L         22 REDT                           1:00.20  
       29.00  1:00.20                                                      
 14 Hoffman, Jessica L        22 DOC                            1:00.26  
       28.82  1:00.26                                                      
 15 Erwin, Sarah E            21 GOST                           1:00.71  
       28.57  1:00.71                                                      
 16 Allen, Madeline M         23 GOST                           1:01.00  
       29.03  1:01.00                                                      
 17 Dibene, Desiree D         23 SCMC                           1:01.09  
       28.89  1:01.09                                                      
 18 Hubbard, Amy L            22 BGSU                           1:02.23  
       29.43  1:02.23                                                      
 19 Axness, Kim M             24 IM                             1:02.40  
       29.75  1:02.40                                                      
 20 Juda, Jessica A           20 BGSU                           1:03.63  
       30.14  1:03.63                                                      
 21 Beineke, Angela           24 BGSU                           1:03.71  
       31.15  1:03.71                                                      
 22 Vander Vliet, Erin J      22 DCAC                           1:06.89  
       32.15  1:06.89                                                      
 
Women 19-24 200 Yard Freestyle
===============================================================================
  19-24 NATL: * 1:50.98    3/4/2001 RACHEL KOMISARZ                            
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Carroll, Kathy            24 IM                             1:58.05  
       28.21    58.37  1:28.54  1:58.05                                    
  2 Liberty, Laurel M         22 IM                             1:58.52  
       28.10    58.46  1:28.68  1:58.52                                    
  3 Garman, Jenny W           23 ISF                            1:59.56  
       27.10    57.46  1:28.47  1:59.56                                    
  4 Mountford, Sydney E       23 NIAG                           2:01.16  
       27.99    58.84  1:30.18  2:01.16                                    
  5 Raffaelli, Cori P         20 UNAT                           2:01.59  
       28.74    59.38  1:30.34  2:01.59                                    
  6 Monu, Ngozi R             23 REDT                           2:06.30  
       26.68    58.06  1:31.53  2:06.30                                    
  7 Mohl, Emily K             23 SLAM                           2:06.37  
       29.88  1:01.70  1:33.71  2:06.37                                    
  8 Heyde, Lauren A           20 ISF                            2:06.96  
       28.38    59.94  1:32.76  2:06.96                                    
  9 Paquette, Nicole          22 RIDG                           2:09.84  
       30.43  1:03.04  1:36.46  2:09.84                                    
 10 Dibene, Desiree D         23 SCMC                           2:11.88  
       30.23  1:03.16  1:37.14  2:11.88                                    
 11 Adler, Amber B            23 BGSU                           2:12.44  
       30.62  1:04.41  1:38.45  2:12.44                                    
 12 Hoffman, Jessica L        22 DOC                            2:13.92  
       30.77  1:04.67  1:40.04  2:13.92                                    
 13 Allen, Madeline M         23 GOST                           2:14.18  
       31.43  1:05.53  1:40.58  2:14.18                                    
 14 Robinson, Mika C          24 UTAH                           2:14.38  
       31.51  1:05.19  1:39.91  2:14.38                                    
 15 Erwin, Sarah E            21 GOST                           2:14.47  
       31.49  1:05.88  1:41.40  2:14.47                                    
 16 Lee, Jackie               23 REDT                           2:14.98  
       31.35  1:05.03  1:39.84  2:14.98                                    
 17 Friedman, Jodie L         22 REDT                           2:15.22  
       31.53  1:05.62  1:41.20  2:15.22                                    
 18 Axness, Kim M             24 IM                             2:18.29  
       30.76  1:05.23  1:41.65  2:18.29                                    
 19 Vander Vliet, Erin J      22 DCAC                           2:31.31  
       33.34  1:10.31  1:50.09  2:31.31                                    
 20 Rhodenbaugh, Emily        21 TR                             2:31.57  
       33.39  1:11.50  1:51.73  2:31.57                                    
 
Women 19-24 500 Yard Freestyle
===============================================================================
  19-24 NATL: * 4:52.83    3/4/2001 RACHEL KOMISARZ                            
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Carroll, Kathy            24 IM                             5:19.31  
       28.93  1:00.61  1:32.63  2:04.91  2:37.05  3:09.19  3:41.77  4:14.35
     4:47.03  5:19.31                                                      
  2 Raffaelli, Cori P         20 UNAT                           5:26.70  
       30.62  1:02.90  1:35.46  2:07.93  2:40.62  3:13.77  3:46.66  4:20.09
     4:53.73  5:26.70                                                      
  3 Mohl, Emily K             23 SLAM                           5:32.73  
       30.28  1:03.09  1:36.42  2:09.79  2:43.23  3:16.93  3:50.93  4:25.09
     4:59.18  5:32.73                                                      
  4 Paquette, Nicole          22 RIDG                           5:39.23  
       31.92  1:05.52  1:39.48  2:13.72  2:48.03  3:22.49  3:57.10  4:31.70
     5:06.04  5:39.23                                                      
  5 Adler, Amber B            23 BGSU                           5:53.37  
       31.56  1:06.17  1:41.48  2:17.39  2:53.39  3:29.26  4:05.21  4:41.48
     5:17.97  5:53.37                                                      
  6 Dibene, Desiree D         23 SCMC                           5:56.52  
       31.27  1:06.43  1:43.41  2:20.06  2:56.63  3:33.89  4:10.11  4:45.92
     5:22.09  5:56.52                                                      
  7 Jensen, Erin B            22 UTAH                           5:58.16  
       32.55  1:08.26  1:44.19  2:20.38  2:56.66  3:33.37  4:09.81  4:46.68
     5:22.99  5:58.16                                                      
  8 Hoffman, Jessica L        22 DOC                            6:03.03  
       31.40  1:07.56  1:44.06  2:21.63  2:59.41  3:36.85  4:13.98  4:50.93
     5:28.10  6:03.03                                                      
  9 Allen, Madeline M         23 GOST                           6:05.19  
       33.11  1:10.86  1:49.01  2:26.00  3:03.64  3:41.70  4:19.10  4:55.91
     5:32.13  6:05.19                                                      
 10 Drake, Whitney M          24 REDT                           6:06.22  
       32.69  1:09.03  1:46.28  2:23.41  3:00.77  3:37.82  4:14.97  4:52.53
     5:29.92  6:06.22                                                      
 11 Erwin, Sarah E            21 GOST                           6:06.79  
       32.63  1:09.07  1:46.01  2:23.40  3:00.86  3:38.20  4:16.43  4:54.27
     5:30.98  6:06.79                                                      
 12 Seidler, Mindy E          24 WMAC                           6:23.96  
       33.12  1:10.13  1:47.76  2:25.68  3:04.76  3:44.02  4:24.14  5:04.51
     5:44.16  6:23.96                                                      
 
Women 19-24 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
  19-24 NATL: * 10:29.13   3/11/2000 SARA SCHWEITZER                           
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Mountford, Sydney E       23 NIAG                          11:07.57  
       30.11  1:02.82  1:36.27  2:10.23  2:44.21  3:17.91  3:51.75  4:25.41
     4:59.43  5:33.32  6:06.90  6:40.23  7:13.53  7:46.97  8:20.81  8:54.20
     9:27.59 10:01.10 10:34.97 11:07.57                                    
  2 Adler, Amber B            23 BGSU                          12:24.68  
       32.72  1:08.85  1:46.41  2:23.12  3:00.55  3:38.33  4:16.09  4:53.63
     5:31.42  6:09.13  6:46.79  7:24.24  8:02.39  8:40.47  9:18.24  9:55.85
    10:33.08 11:10.62 11:47.87 12:24.68                                    
  3 Jensen, Erin B            22 UTAH                          12:35.08  
       33.96  1:10.87  1:48.65  2:25.79  3:03.28  3:40.36  4:18.16  4:55.75
     5:34.04  6:12.34  6:50.93  7:29.42  8:07.60  8:46.87  9:25.68 10:04.41
    10:43.67 11:21.56 11:58.25 12:35.08                                    
  4 Drake, Whitney M          24 REDT                          12:37.48  
       32.86  1:09.19  1:46.50  2:24.22  3:01.94  3:39.39  4:17.52  4:55.77
     5:33.79  6:11.81  6:50.04  7:28.58  8:07.27  8:45.87  9:25.03 10:03.84
    10:42.56 11:21.05 11:59.52 12:37.48                                    
 
Women 19-24 1650 Yard Freestyle
===============================================================================
  19-24 NATL: * 17:31.70        1987 KAREN BURTON                              
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Liberty, Laurel M         22 IM                            18:35.09  
       30.18  1:02.15  1:34.98  2:07.98  2:41.45  3:15.21  3:49.27  4:23.17
     4:57.19  5:31.29  6:05.64  6:39.95  7:14.31  7:48.38  8:22.49  8:56.68
     9:31.13 10:05.68 10:39.92 11:14.07 11:48.01 12:21.96 12:55.93 13:29.82
    14:03.99 14:38.06 15:11.83 15:45.92 16:20.11 16:54.24 17:28.31 18:02.13
    18:35.09
  2 Paquette, Nicole          22 RIDG                          19:09.18  
       31.97  1:05.90  1:40.29  2:15.11  2:49.88  3:24.75  3:59.43  4:34.26
     5:09.22  5:43.94  6:19.21  6:54.04  7:28.96  8:04.00  8:38.97  9:14.29
     9:49.51 10:24.76 11:00.13 11:35.51 12:11.01 12:46.30 13:21.55 13:56.73
    14:31.93 15:07.07 15:42.26 16:17.35 16:52.47 17:27.23 18:01.81 18:36.11
    19:09.18
  3 Duncan, Joey              23 ISF                           19:26.34  
       30.57  1:03.75  1:37.81  2:12.09  2:46.50  3:21.51  3:56.41  4:31.47
     5:06.77  5:42.07  6:17.52  6:53.01  7:28.62  8:04.22  8:39.91  9:15.86
     9:51.54 10:27.16 11:02.78 11:38.60 12:13.97 12:49.96 13:26.06 14:01.80
    14:37.99 15:14.55 15:51.02 16:27.23 17:02.92 17:38.90 18:14.81 18:50.93
    19:26.34
 
Women 19-24 50 Yard Backstroke
===============================================================================
  19-24 NATL: * 26.47   4/19/1998 JESSICA TONG                                 
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Dwyer, Brighid M          24 ISF                              27.69  
  2 Gaines, Valerie C         24 IM                               28.04  
  3 Sallee, Vanessa B         21 UNAT                             28.53  
  4 Brown, Erin E             22 WMST                             28.54  
  5 Searby, Erin J            23 DAMM                             30.32  
  6 Bellebaum, Katherine L    23 GOST                             32.16  
  7 Morris, Alexis L          21 GAJA                             32.46  
  8 Cherolis, Kristen S       21 GOST                             32.92  
  9 Agnew, Sarah K            21 BGSU                             33.54  
 10 Juda, Jessica A           20 BGSU                             34.56  
 11 Rhodenbaugh, Emily        21 TR                               36.85  
 12 Blackburn, Jessica L      21 BGSU                             38.13  
 
Women 19-24 100 Yard Backstroke
===============================================================================
  19-24 NATL: * 55.98   4/30/2000 SARA SCHWEITZER                              
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Gaines, Valerie C         24 IM                               58.86  
       28.59    58.86                                                      
  2 Dwyer, Brighid M          24 ISF                            1:00.47  
       29.56  1:00.47                                                      
  3 Sallee, Vanessa B         21 UNAT                           1:00.81  
       29.44  1:00.81                                                      
  4 Brown, Erin E             22 WMST                           1:01.23  
       29.83  1:01.23                                                      
  5 Searby, Erin J            23 DAMM                           1:04.34  
       31.17  1:04.34                                                      
  6 Heyde, Lauren A           20 ISF                            1:05.72  
       31.80  1:05.72                                                      
  7 Bellebaum, Katherine L    23 GOST                           1:08.87  
       33.48  1:08.87                                                      
  8 Morris, Alexis L          21 GAJA                           1:10.28  
       34.60  1:10.28                                                      
  9 Cherolis, Kristen S       21 GOST                           1:11.72  
       33.88  1:11.72                                                      
 10 Hall, Rachel A            24 IM                             1:13.06  
       35.09  1:13.06                                                      
 11 Jensen, Erin B            22 UTAH                           1:14.62  
       36.22  1:14.62                                                      
 
Women 19-24 200 Yard Backstroke
===============================================================================
  19-24 NATL: * 1:59.22   4/30/2000 SARA SCHWEITZER                            
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Gaines, Valerie C         24 IM                             2:07.03  
       29.79  1:01.90  1:34.67  2:07.03                                    
  2 Sallee, Vanessa B         21 UNAT                           2:09.36  
       30.56  1:02.91  1:35.83  2:09.36                                    
  3 Drake, Diane E            24 RIDG                           2:12.57  
       31.73  1:05.04  1:38.61  2:12.57                                    
  4 Searby, Erin J            23 DAMM                           2:22.12  
       32.63  1:07.84  1:44.99  2:22.12                                    
  5 Mohl, Emily K             23 SLAM                           2:23.33  
       35.01  1:11.15  1:47.33  2:23.33                                    
  6 Heyde, Lauren A           20 ISF                            2:24.37  
       33.40  1:09.24  1:46.53  2:24.37                                    
  7 Bellebaum, Katherine L    23 GOST                           2:25.92  
       34.80  1:11.37  1:48.88  2:25.92                                    
  8 Robinson, Mika C          24 UTAH                           2:29.75  
       36.40  1:13.81  1:51.94  2:29.75                                    
  9 Morris, Alexis L          21 GAJA                           2:31.21  
       36.06  1:14.25  1:53.12  2:31.21                                    
 10 Jensen, Erin B            22 UTAH                           2:39.67  
       37.23  1:17.37  1:59.09  2:39.67                                    
 11 Drake, Whitney M          24 REDT                           2:42.88  
       38.88  1:20.14  2:01.90  2:42.88                                    
 12 Blackburn, Jessica L      21 BGSU                           3:08.93  
       41.51  1:28.57  2:18.82  3:08.93                                    
 
Women 19-24 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
  19-24 NATL: * 30.06   4/13/2003 PETRA ADAMKOVA                               
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Davies, Alissa K          24 BGSU                             29.69* 
  2 Annelin, Elisa M          24 WMST                             31.60  
  3 Dwyer, Brighid M          24 ISF                              32.27  
  4 Peric, Georgian M         24 O*H*                             33.05  
  5 Jennings, Jenn L          23 RMM                              34.00  
  6 Friedman, Jodie L         22 REDT                             35.06  
  7 Hogan, Kristin            23 IM                               36.37  
  8 Seidler, Mindy E          24 WMAC                             38.59  
  9 Lewis, Jennifer M         22 UMSN                             51.81  
 
Women 19-24 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
  19-24 NATL: * 1:06.69   4/30/2000 SARA SCHWEITZER                            
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Agnew, Sarah K            21 BGSU                           1:08.56  
       33.03  1:08.56                                                      
  2 Annelin, Elisa M          24 WMST                           1:08.88  
       32.21  1:08.88                                                      
  3 O'Connor, Colleen M       24 UNAT                           1:11.83  
       33.94  1:11.83                                                      
  4 Peric, Georgian M         24 O*H*                           1:12.87  
       33.92  1:12.87                                                      
  5 Jennings, Jenn L          23 RMM                            1:13.95  
       34.07  1:13.95                                                      
  6 Duncan, Joey              23 ISF                            1:14.65  
       35.02  1:14.65                                                      
  7 Spann, Rachael M          20 BGSU                           1:16.23  
       35.30  1:16.23                                                      
  8 Paquette, Nicole          22 RIDG                           1:17.00  
       36.54  1:17.00                                                      
  9 Friedman, Jodie L         22 REDT                           1:18.34  
       37.50  1:18.34                                                      
 10 McPeak, Erin C            23 ISF                            1:19.14  
       38.30  1:19.14                                                      
 11 Hogan, Kristin            23 IM                             1:19.37  
       36.50  1:19.37                                                      
 12 Crandell, Kelly J         23 PNA                            1:19.82  
       37.50  1:19.82                                                      
 13 Axness, Kim M             24 IM                             1:21.34  
       38.64  1:21.34                                                      
 14 Seidler, Mindy E          24 WMAC                           1:23.92  
       39.27  1:23.92                                                      
 15 Beineke, Angela           24 BGSU                           1:25.36  
       39.99  1:25.36                                                      
 
Women 19-24 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
  19-24 NATL: * 2:24.51   5/16/1999 CYNTHIA JANSSEN                            
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Agnew, Sarah K            21 BGSU                           2:25.23  
       33.18  1:09.41  1:46.56  2:25.23                                    
  2 O'Connor, Colleen M       24 UNAT                           2:32.69  
       34.77  1:13.57  1:53.51  2:32.69                                    
  3 Annelin, Elisa M          24 WMST                           2:33.91  
       34.95  1:13.56  1:53.64  2:33.91                                    
  4 Duncan, Joey              23 ISF                            2:40.32  
       35.87  1:15.97  1:58.37  2:40.32                                    
  5 Jennings, Jenn L          23 RMM                            2:40.95  
       36.01  1:16.11  1:58.17  2:40.95                                    
  6 Paquette, Nicole          22 RIDG                           2:43.03  
       36.81  1:18.31  2:00.31  2:43.03                                    
  7 McPeak, Erin C            23 ISF                            2:46.43  
       39.10  1:21.34  2:03.88  2:46.43                                    
  8 Crandell, Kelly J         23 PNA                            2:53.95  
       39.17  1:22.16  2:06.96  2:53.95                                    
  9 Hogan, Kristin            23 IM                             2:57.45  
       38.45  1:22.97  2:10.38  2:57.45                                    
 10 Drake, Whitney M          24 REDT                           3:00.35  
       40.43  1:25.88  2:13.14  3:00.35                                    
 
Women 19-24 50 Yard Butterfly
===============================================================================
  19-24 NATL: * 25.46   4/30/2000 JENNIFER BROOKS                              
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Dwyer, Brighid M          24 ISF                              26.24  
  2 Garman, Jenny W           23 ISF                              27.26  
  3 Brown, Erin E             22 WMST                             27.28  
  4 Verbeck, Marlana M        20 MICH                             28.28  
  5 Hogan, Kristin            23 IM                               28.63  
  6 Carroll, Kathy            24 IM                               28.72  
  7 Haver, Alli               19 GOST                             29.09  
  8 Mountford, Sydney E       23 NIAG                             29.14  
  9 Mohl, Emily K             23 SLAM                             29.36  
 10 Cwiak, Jenny L            20 IM                               29.73  
 11 Adler, Amber B            23 BGSU                             29.99  
 12 Erwin, Sarah E            21 GOST                             30.80  
 13 Crandell, Kelly J         23 PNA                              32.06  
 14 Longest, Lindsay R        22 ISF                              32.82  
 
Women 19-24 100 Yard Butterfly
===============================================================================
  19-24 NATL: * 55.67    3/4/2001 RACHEL KOMISARZ                              
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Sallee, Vanessa B         21 UNAT                             59.88  
       28.13    59.88                                                      
  2 Garman, Jenny W           23 ISF                            1:00.47  
       28.39  1:00.47                                                      
  3 Dwyer, Brighid M          24 ISF                            1:01.35  
       28.21  1:01.35                                                      
  4 Carroll, Kathy            24 IM                             1:01.80  
       29.22  1:01.80                                                      
  5 Brown, Erin E             22 WMST                           1:01.89  
       28.55  1:01.89                                                      
  6 Drake, Diane E            24 RIDG                           1:02.39  
       29.17  1:02.39                                                      
  7 Liberty, Laurel M         22 IM                             1:02.87  
       29.02  1:02.87                                                      
  8 Hogan, Kristin            23 IM                             1:03.12  
       29.25  1:03.12                                                      
  9 Schlottman, Jessica       20 ISF                            1:03.99  
       29.83  1:03.99                                                      
 10 Mohl, Emily K             23 SLAM                           1:04.88  
       29.80  1:04.88                                                      
 11 Annelin, Elisa M          24 WMST                           1:05.13  
       29.67  1:05.13                                                      
 12 McPeak, Erin C            23 ISF                            1:06.21  
       31.42  1:06.21                                                      
 13 Raffaelli, Cori P         20 UNAT                           1:06.24  
       30.73  1:06.24                                                      
 14 Lee, Jackie               23 REDT                           1:07.30  
       31.51  1:07.30                                                      
 15 Erwin, Sarah E            21 GOST                           1:09.74  
       32.10  1:09.74                                                      
 16 Bailey, Lauren E          20 GOST                           1:09.89  
       31.33  1:09.89                                                      
 17 Morris, Alexis L          21 GAJA                           1:12.74  
       33.27  1:12.74                                                      
 18 Hummell, Marci L          22 ISF                            1:15.65  
       34.80  1:15.65                                                      
 
Women 19-24 200 Yard Butterfly
===============================================================================
  19-24 NATL: * 2:02.28    3/4/2001 RACHEL KOMISARZ                            
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Garman, Jenny W           23 ISF                            2:10.57  
       28.35  1:01.05  1:35.15  2:10.57                                    
  2 Carroll, Kathy            24 IM                             2:13.77  
       29.80  1:03.11  1:37.85  2:13.77                                    
  3 Drake, Diane E            24 RIDG                           2:15.77  
       30.30  1:04.13  1:39.26  2:15.77                                    
  4 McPeak, Erin C            23 ISF                            2:17.57  
       31.33  1:06.62  1:41.95  2:17.57                                    
  5 Liberty, Laurel M         22 IM                             2:18.32  
       30.60  1:04.99  1:41.38  2:18.32                                    
  6 Mohl, Emily K             23 SLAM                           2:26.42  
       31.79  1:08.22  1:46.96  2:26.42                                    
  7 Raffaelli, Cori P         20 UNAT                           2:26.97  
       33.08  1:09.80  1:46.84  2:26.97                                    
  8 Lee, Jackie               23 REDT                           2:30.11  
       32.16  1:08.64  1:48.15  2:30.11                                    
  9 Hogan, Kristin            23 IM                             2:36.47  
       32.49  1:09.84  1:51.28  2:36.47                                    
 10 Hummell, Marci L          22 ISF                            2:44.44  
       35.39  1:16.04  1:58.41  2:44.44                                    
 11 Jensen, Erin B            22 UTAH                           2:53.41  
       36.43  1:19.60  2:07.61  2:53.41                                    
 
Women 19-24 100 Yard IM
===============================================================================
  19-24 NATL: * 59.21   5/19/1991 SUDI MILLER                                  
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Gaines, Valerie C         24 IM                             1:00.33  
       27.36  1:00.33                                                      
  2 Sallee, Vanessa B         21 UNAT                           1:00.38  
       27.67  1:00.38                                                      
  3 Davies, Alissa K          24 BGSU                           1:01.46  
       28.94  1:01.46                                                      
  4 Dwyer, Brighid M          24 ISF                            1:02.39  
       28.15  1:02.39                                                      
  5 Brown, Erin E             22 WMST                           1:03.10  
       28.31  1:03.10                                                      
  6 Agnew, Sarah K            21 BGSU                           1:03.18  
       30.23  1:03.18                                                      
  7 Drake, Diane E            24 RIDG                           1:04.11  
       28.83  1:04.11                                                      
  8 Annelin, Elisa M          24 WMST                           1:04.26  
       30.21  1:04.26                                                      
  9 Peric, Georgian M         24 O*H*                           1:04.99  
       30.30  1:04.99                                                      
 10 Verbeck, Marlana M        20 MICH                           1:06.25  
       29.96  1:06.25                                                      
 11 Bellebaum, Katherine L    23 GOST                           1:08.43  
       31.39  1:08.43                                                      
 12 Jennings, Jenn L          23 RMM                            1:08.60  
       30.68  1:08.60                                                      
 13 Haver, Alli               19 GOST                           1:09.57  
       31.71  1:09.57                                                      
 14 Adler, Amber B            23 BGSU                           1:09.61  
       33.36  1:09.61                                                      
 15 Cwiak, Jenny L            20 IM                             1:09.77  
       30.98  1:09.77                                                      
 16 Bailey, Lauren E          20 GOST                           1:11.05  
       32.34  1:11.05                                                      
 17 Seidler, Mindy E          24 WMAC                           1:13.26  
       33.40  1:13.26                                                      
 18 Crandell, Kelly J         23 PNA                            1:13.94  
       34.40  1:13.94                                                      
 19 Rhodenbaugh, Emily        21 TR                             1:18.58  
       35.18  1:18.58                                                      
 
Women 19-24 200 Yard IM
===============================================================================
  19-24 NATL: * 2:05.30   4/30/2000 SARA SCHWEITZER                            
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Gaines, Valerie C         24 IM                             2:11.73  
       28.16  1:00.36  1:40.17  2:11.73                                    
  2 Agnew, Sarah K            21 BGSU                           2:14.37  
       28.67  1:04.58  1:41.46  2:14.37                                    
  3 Garman, Jenny W           23 ISF                            2:16.60  
       28.00  1:03.90  1:44.62  2:16.60                                    
  4 Drake, Diane E            24 RIDG                           2:16.91  
       29.30  1:02.64  1:44.98  2:16.91                                    
  5 Liberty, Laurel M         22 IM                             2:19.68  
       29.47  1:04.63  1:48.76  2:19.68                                    
  6 Annelin, Elisa M          24 WMST                           2:21.69  
       29.93  1:06.69  1:46.94  2:21.69                                    
  7 Duncan, Joey              23 ISF                            2:22.28  
       30.59  1:07.70  1:48.08  2:22.28                                    
  8 O'Connor, Colleen M       24 UNAT                           2:23.24  
       31.12  1:10.18  1:49.94  2:23.24                                    
  9 Bellebaum, Katherine L    23 GOST                           2:25.52  
       31.45  1:07.71  1:50.87  2:25.52                                    
 10 Jennings, Jenn L          23 RMM                            2:26.68  
       31.43  1:07.75  1:49.87  2:26.68                                    
 11 Heyde, Lauren A           20 ISF                            2:26.81  
       31.78  1:08.76  1:52.03  2:26.81                                    
 12 McPeak, Erin C            23 ISF                            2:28.69  
       29.77  1:10.62  1:54.84  2:28.69                                    
 13 Bailey, Lauren E          20 GOST                           2:32.49  
       31.45  1:10.53  1:56.19  2:32.49                                    
 14 Crandell, Kelly J         23 PNA                            2:35.41  
       32.79  1:14.19  1:57.74  2:35.41                                    
 15 Friedman, Jodie L         22 REDT                           2:37.26  
       33.78  1:15.99  2:00.71  2:37.26                                    
 16 Morris, Alexis L          21 GAJA                           2:37.35  
       33.97  1:12.49  2:02.13  2:37.35                                    
 
Women 19-24 400 Yard IM
===============================================================================
  19-24 NATL: * 4:18.37   4/30/2000 SARA SCHWEITZER                            
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Carroll, Kathy            24 IM                             4:46.10  
       29.76  1:03.74  1:41.23  2:18.28  2:59.81  3:42.15  4:14.83  4:46.10
  2 Drake, Diane E            24 RIDG                           4:47.87  
       30.22  1:04.48  1:40.13  2:15.14  2:58.61  3:41.41  4:14.95  4:47.87
  3 Duncan, Joey              23 ISF                            4:58.04  
       30.68  1:06.36  1:45.50  2:23.69  3:05.15  3:47.78  4:23.43  4:58.04
  4 Schlottman, Jessica       20 ISF                            5:08.40  
       32.86  1:10.30  1:51.33  2:31.01  3:14.07  3:58.31  4:34.14  5:08.40
  5 Paquette, Nicole          22 RIDG                           5:16.42  
       34.98  1:15.67  1:58.47  2:39.79  3:23.82  4:07.95  4:43.12  5:16.42
  6 Jennings, Jenn L          23 RMM                            5:20.65  
       32.59  1:11.66  1:51.79  2:31.44  3:15.38  4:00.26  4:41.16  5:20.65
  7 Drake, Whitney M          24 REDT                           5:32.09  
       35.77  1:19.03  2:02.04  2:43.32  3:30.80  4:18.58  4:55.64  5:32.09
  8 Jensen, Erin B            22 UTAH                           5:37.37  
       35.42  1:17.09  1:58.21  2:38.66  3:31.94  4:24.31  5:01.54  5:37.37
  9 Morris, Alexis L          21 GAJA                           5:40.05  
       35.18  1:16.87  1:59.13  2:39.64  3:32.81  4:25.50  5:03.78  5:40.05
Sponsor #20Sponsor #41Sponsor #29Sponsor #14Sponsor #45
Sponsor #43Sponsor #51Sponsor #49Sponsor #35Sponsor #42Sponsor #44Sponsor #50
Sponsor #33Sponsor #25Sponsor #13Sponsor #47Sponsor #36Sponsor #52Sponsor #21