2004 Short Course National Championships

Men's Relay Results

Final results

Men 19+ 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
  19-24 NATL: * 1:23.04   2/18/2001 AUBURN MSTRS                               
                         O QUEVEDO, R BARNIER, R HUGHEY, L MOREAU          
    Team                                                          Finals        
===============================================================================
  1 Swim Kentucky Masters  'A'                                  1:25.10  
     1) Asti, Lance 24                  2) Pickering, Craig P 26          
     3) Stratman, John A 27             4) Sheets, David A 33             
       20.69    42.55  1:03.57  1:25.10                                    
  2 Illinois Masters  'A'                                       1:30.88  
     1) Helfers, Alex R 24              2) Sorg, Greg 32                  
     3) Dillmann, Greg 36               4) Paller, Craig A 38             
       21.86    44.07  1:06.99  1:30.88                                    
  3 YMCA Indy Swim Fit  'A'                                     1:32.14  
     1) Schilke, Mathew R 23            2) McLarty, Brandon D 33          
     3) Morgan, Patrick A 24            4) Dawkins, Phillip Todd 30       
       23.18    46.52  1:09.60  1:32.14                                    
  4 Southwest Ohio Masters  'A'                                 1:33.06  
     1) Willison, Stuart A 23           2) Seither, Joe R 25              
     3) Klietz, Michael J 26            4) Rushman, Christopher J 32      
       22.47    45.15  1:08.62  1:33.06                                    
  5 Bowling Green State Univ Maste  'A'                         1:33.25  
     1) Womack, Lucas B 22              2) Golden, Ryan A 22              
     3) Kennedy, Jeff D 20              4) Fate, Josh D 21                
       22.53    46.54  1:09.97  1:33.25                                    
  6 Illinois Masters  'B'                                       1:33.61  
     1) Neumayer, Sebastian 21          2) Schoenbeck, George L 21        
     3) Dittus, Barry E 43              4) Young, Robert A 39             
       22.50    46.03  1:10.12  1:33.61                                    
  7 Terrapin Masters  'A'                                       1:34.52  
     1) Strahota, Jeffrey R 23          2) Crowder, James S 27            
     3) Goodison, Michael R 32          4) Ellis, Andrew F 35             
       24.79    48.59  1:11.58  1:34.52                                    
  8 Team Ridgelea  'A'                                          1:35.47  
     1) Miller, Brian A 31              2) Masterson, Harris 21           
     3) Burr, Chuck 46                  4) Koslowsky, David D 46          
       24.04    46.78  1:11.00  1:35.47                                    
  9 Illinois Masters  'C'                                       1:38.26  
     1) Christian, Dan 23               2) Vogel, Matthew M 49            
     3) Plager, Doug 41                 4) Riehle, Timothy C 40           
       24.19    50.55  1:14.17  1:38.26                                    
 10 Georgia  'A'                                                1:38.72  
     1) Harrison, Joel R 30             2) Finney, Scott P 28             
     3) Vanlishout, Grant M 22          4) Bate, Andrew E 26              
       23.54    48.73  1:14.23  1:38.72                                    
 11 Great Ohio Swim Team  'A'                                   1:38.79  
     1) Drum, John C 19                 2) Browning, Steven J 22          
     3) Turner, Brent D 23              4) Munsch, Ryan M 19              
       23.20    50.69  1:16.29  1:38.79                                    
 12 ST Louis Masters  'A'                                       1:49.95  
     1) Faulhaber, Ted E 43             2) Pierotti, Jimmy D 54           
     3) Sethna, Dorab N 23              4) Genin, Guy M 35                
       27.61  1:00.35  1:25.90  1:49.95                                    
 
Men 19+ 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
  19-24 NATL: * 1:33.18   5/21/1995 TEXAS SWIMMING                             
                         J THIBAULT, D PUTTERMAN, M DUNNE, R KILLEEN       
    Team                                                          Finals        
===============================================================================
  1 The Race Club  'A'                                          1:34.19  
     1) Muhammad, Sabir 28              2) Ciarla, Aaron 26               
     3) Hall, Brian 19                  4) Hall JR, Gary W 29             
       23.24    52.72  1:14.88  1:34.19                                    
  2 YMCA Indy Swim Fit  'A'                                     1:36.69  
     1) Morgan, Patrick A 24            2) Christoffel, Benjamin J 28     
     3) Boyce, Andrew D 26              4) Dawkins, Adam S 28             
       25.62    51.51  1:14.89  1:36.69                                    
  3 Swim Kentucky Masters  'A'                                  1:38.00  
     1) Asti, Lance 24                  2) Kappler, Jerrod 27             
     3) Stratman, John A 27             4) Sheets, David A 33             
       23.41    52.15  1:16.12  1:38.00                                    
  4 Illinois Masters  'A'                                       1:39.09  
     1) Nayar, Ramon 30                 2) Dillmann, Greg 36              
     3) Helfers, Alex R 24              4) Kurza, Ron A 36                
       25.58    53.25  1:16.91  1:39.09                                    
  5 O*H*I*O Masters Swim Club  'A'                              1:43.40  
     1) Auwerter, Jay P. 24             2) Groselle, Jack R 49            
     3) Franklin, Steve E 46            4) Perry, Brian S 32              
       27.60    55.41  1:20.62  1:43.40                                    
  6 Terrapin Masters  'A'                                       1:43.98  
     1) Crowder, James S 27             2) Goodison, Michael R 32         
     3) Strahota, Jeffrey R 23          4) Ellis, Andrew F 35             
       27.72    55.48  1:21.03  1:43.98                                    
  7 Southwest Ohio Masters  'A'                                 1:44.62  
     1) Van Dyke, Rick P 39             2) Willison, Stuart A 23          
     3) Seither, Joe R 25               4) Schuh, Paul T 34               
       26.96    53.50  1:18.84  1:44.62                                    
  8 YMCA Indy Swim Fit  'B'                                     1:44.91  
     1) Mercer, Todd B 36               2) O'Malley, Mark V 27            
     3) Schilke, Mathew R 23            4) Simmons, William B 28          
       28.64    57.76  1:22.96  1:44.91                                    
  9 Illinois Masters  'B'                                       1:46.28  
     1) Young, Robert A 39              2) Ulibarri, John 41              
     3) Keller, Greg W 41               4) Christian, Dan 23              
       29.04    55.99  1:22.76  1:46.28                                    
 10 Illinois Masters  'C'                                       1:47.97  
     1) Neumayer, Sebastian 21          2) Schoenbeck, George L 21        
     3) Riehle, Timothy C 40            4) Plager, Doug 41                
       27.04    57.45  1:24.42  1:47.97                                    
 11 Bowling Green State Univ Maste  'A'                         1:48.20  
     1) Golden, Ryan A 22               2) Fate, Josh D 21                
     3) Womack, Lucas B 22              4) Kennedy, Jeff D 20             
       28.49  1:00.64  1:24.89  1:48.20                                    
 12 Georgia  'A'                                                1:50.21  
     1) Bate, Andrew E 26               2) Vanlishout, Grant M 22         
     3) Finney, Scott P 28              4) Leclair, David W 36            
       28.65    59.31  1:25.91  1:50.21                                    
 13 Great Ohio Swim Team  'A'                                   1:54.28  
     1) Turner, Brent D 23              2) Browning, Steven J 22          
     3) Munsch, Ryan M 19               4) Drum, John C 19                
       29.82  1:06.07  1:31.06  1:54.28                                    
 14 Michigan Masters  'A'                                       1:55.47  
     1) Dunn, Mark R 32                 2) Stubelt, Joseph T 22           
     3) Pacyau, Jason K 34              4) Pflughoeft, John R 47          
       28.13  1:04.08  1:31.25  1:55.47                                    
 15 Swim Kentucky Masters  'B'                                  2:04.91  
     1) Adams, Robert W 65              2) Haberek, Cork 47               
     3) Nieto, Jose Manuel 23           4) Babuka, Richard D 43           
       39.18  1:11.16  1:37.86  2:04.91                                    
 -- University Masters OF EA & GR  'A'                               DQ  
     1) Shanks, Eric H 45               2) Bussard, Greg L 21             
     3) Kuhl, Jordan M 20               4) Malone, James A 56             
       39.01  1:16.21  1:47.69                                             
 -- ST Louis Masters  'A'                                            DQ  
     1) Bakker, Peter W 45              2) Sethna, Dorab N 23             
     3) Genin, Guy M 35                 4) Zirngibl, James L 50           
       28.93  1:00.52  1:25.15                                             
 
Men 25+ 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
  25-34 NATL: * 1:23.34   5/21/1990 HOUSTONIAN CLUB                            
                         JOHN SMITH, JEFF FREY, CLAY BRITT, SAM SEIPLE     
    Team                                                          Finals        
===============================================================================
  1 YMCA Indy Swim Fit  'A'                                     1:26.66  
     1) Christoffel, Benjamin J 28      2) Dawkins, Adam S 28             
     3) Simmons, William B 28           4) Boyce, Andrew D 26             
       21.20    43.25  1:05.07  1:26.66                                    
  2 Illinois Masters  'A'                                       1:27.39  
     1) Shipley, Bill 29                2) Kothe, Brian R 26              
     3) Shivers, Todd C 29              4) Louw, Herman J 28              
       22.93    44.51  1:07.19  1:27.39                                    
  3 Wisconsin Masters Aquatic Club  'A'                         1:28.26  
     1) Tiltmann, Laren A 34            2) Schaetz, Dan J 33              
     3) Young, Timothy 33               4) Zahorik, Ryan S 27             
       21.86    44.91  1:07.83  1:28.26                                    
  4 Michigan Masters  'A'                                       1:29.91  
     1) Metts, David J 33               2) Bailey, Jeff M 37              
     3) Bargwell, Steve T 33            4) Eisenstein, David C 27         
       22.85    46.01  1:08.32  1:29.91                                    
  5 Red Tide OF New York City Inc  'A'                          1:29.94  
     1) Simon, Jonathan P 36            2) Bridges, Patrick D 37          
     3) Gomberg, Marc S 29              4) Fain, Jeremy S 26              
       23.13    46.17  1:08.50  1:29.94                                    
  6 Rocky Mountain Masters  'A'                                 1:30.56  
     1) McCormick, Aaron R 29           2) Commings, Jeff P 30            
     3) Bank, Holden J 44               4) Gonzales, Mike S 37            
       23.52    45.07  1:08.12  1:30.56                                    
  7 Virginia Masters Swim Team  'A'                             1:31.43  
     1) Johnson, Troy D 28              2) Malsbury, David B 42           
     3) Gill, Mark A 35                 4) Frisch, David J 55             
       20.94    43.63  1:06.91  1:31.43                                    
  8 North Carolina Masters Swimmin  'A'                         1:32.16  
     1) Crankshaw, Erik C 31            2) Lechner, Chris T 43            
     3) Hollett, Peter G 44             4) Klein, Jonathan E 46           
       22.55    45.85  1:09.51  1:32.16                                    
  9 Illinois Masters  'B'                                       1:32.29  
     1) Wrone, Jason E 31               2) Hartsock, Steve 30             
     3) Bever, Gregory R 31             4) Keller, Matt C 34              
       23.35    47.08  1:09.67  1:32.29                                    
 10 Illinois Masters  'C'                                       1:35.46  
     1) Campbell, Brian A 29            2) Gehant, Luc D 33               
     3) Mc Namara, Brian D 32           4) Mattson, Mark E 33             
       23.98    49.19  1:11.37  1:35.46                                    
 11 Badger Masters  'A'                                         1:35.48  
     1) Anderson, James 41              2) Patterson, Terry M 46          
     3) Rieck, Jeff D 34                4) Werlinich, Greg S 39           
       23.64    47.74  1:12.08  1:35.48                                    
 12 Oregon Masters  'A'                                         1:36.07  
     1) Gaarder, Chris 39               2) Fryefield, David C 50          
     3) Metzger, Peter R 48             4) Swain, Sean C 33               
       22.38    46.92  1:10.94  1:36.07                                    
 13 Michigan Masters  'B'                                       1:36.77  
     1) Birmelin, Noah A 29             2) Elconin, Joel 40               
     3) Pacyau, Jason K 34              4) Dunn, Mark R 32                
       25.16    49.40  1:13.50  1:36.77                                    
 14 Red Tide OF New York City Inc  'B'                          1:37.28  
     1) Adams, Daniel F 29              2) Acal Jimenez, Rafael 27        
     3) Powell, Joshua R 26             4) Gomberg, Michael C 31          
       24.15    49.06  1:13.02  1:37.28                                    
 15 Swim Kentucky Masters  'A'                                  1:38.63  
     1) Cox, Bill 44                    2) Holmes, Robert C. 41           
     3) Schippert, Norman F 40          4) Cox, W Clif 30                 
       24.76    49.65  1:12.49  1:38.63                                    
 16 YMCA Indy Swim Fit  'B'                                     1:39.18  
     1) Houchens, Jeremy B 34           2) Catellier, Kenneth P 43        
     3) Wright, Michael R 41            4) O'Malley, Mark V 27            
       25.30    50.33  1:16.02  1:39.18                                    
 17 Wisconsin Masters Aquatic Club  'B'                         1:50.02  
     1) Holland, Neil B 31              2) Hubbard, Rich 51               
     3) Bauer, Jeff J 39                4) Hext JR, Bradley R 34          
       30.78  1:00.83  1:25.96  1:50.02                                    
 18 Greater Indiana  'A'                                        1:55.20  
     1) Lawrence, Chad H 31             2) Alford, Joseph S 60            
     3) Nagel, Thomas H 51              4) Geiss, Anthony J 30            
       22.92    57.53  1:30.63  1:55.20                                    
 -- H2o Velocity Las Vegas Masters  'A'                              DQ  
     1) Magee, Mark A 36                2) Boodt, Bradley N 36            
     3) Hughes, Keith W 42              4) Roestenberg, Andreas 32        
       23.33    46.76  1:09.97                                             
 
Men 25+ 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
  25-34 NATL: * 1:31.54   5/19/1991 LONE STAR                                  
                         M RHODENBAUGH, G RHODENBAUGH, B PATTEN, T HEDRICK 
    Team                                                          Finals        
===============================================================================
  1 Illinois Masters  'A'                                       1:35.63  
     1) Peiffer, Neil T 26              2) Louw, Herman J 28              
     3) Bever, Gregory R 31             4) Shivers, Todd C 29             
       23.70    49.30  1:13.16  1:35.63                                    
  2 Wisconsin Masters Aquatic Club  'A'                         1:37.39  
     1) Tiltmann, Laren A 34            2) Zahorik, Ryan S 27             
     3) Schaetz, Dan J 33               4) Young, Timothy 33              
       25.57    51.10  1:15.00  1:37.39                                    
  3 Rocky Mountain Masters  'A'                                 1:38.65  
     1) Commings, Jeff P 30             2) Gray, David S 45               
     3) Gonzales, Mike S 37             4) McCormick, Aaron R 29          
       24.14    51.78  1:15.76  1:38.65                                    
  4 Illinois Masters  'B'                                       1:39.88  
     1) Elder, Patrick J 29             2) Hagenbaumer, Chris R 33        
     3) Keller, Matt C 34               4) Kothe, Brian R 26              
       26.33    54.36  1:18.26  1:39.88                                    
  5 H2o Velocity Las Vegas Masters  'A'                         1:40.55  
     1) Roestenberg, Andreas 32         2) Boodt, Bradley N 36            
     3) Magee, Mark A 36                4) Hughes, Keith W 42             
       25.43    53.47  1:17.93  1:40.55                                    
  6 Michigan Masters  'A'                                       1:41.63  
     1) Bargwell, Steve T 33            2) Vagnoni, Adrian F 42           
     3) Metts, David J 33               4) Eisenstein, David C 27         
       26.27    56.17  1:20.14  1:41.63                                    
  7 Illinois Masters  'C'                                       1:42.67  
     1) Hartsock, Steve 30              2) Dziekanowski, Donald S 29      
     3) Krenzer, Brian R 25             4) Wrone, Jason E 31              
                54.11  1:20.28  1:42.67                                    
  8 Red Tide OF New York City Inc  'A'                          1:42.78  
     1) Powell, Joshua R 26             2) Acal Jimenez, Rafael 27        
     3) Gomberg, Marc S 29              4) Fain, Jeremy S 26              
       27.58    56.91  1:21.28  1:42.78                                    
  9 New England Masters  'A'                                    1:43.88  
     1) Courtney, Jack W 50             2) Gallagher, Michael R 32        
     3) Shaw, Greg 52                   4) Goldman, Mark S 32             
       27.90    58.42  1:22.13  1:43.88                                    
 10 Virginia Masters Swim Team  'A'                             1:44.51  
     1) Johnson, Troy D 28              2) Malsbury, David B 42           
     3) Gill, Mark A 35                 4) Hernlen, G Tracy 50            
       24.39    53.43  1:18.90  1:44.51                                    
 11 Manatee Aquatic Masters Inc  'A'                            1:44.93  
     1) Hale, William C 33              2) Finney, Peter C 36             
     3) Heath, Robert H 47              4) Kaufman, Seth J 35             
       26.24    55.09  1:19.93  1:44.93                                    
 12 YMCA Indy Swim Fit  'A'                                     1:46.96  
     1) Brown, Adam P 26                2) Dawkins, Phillip Todd 30       
     3) McLarty, Brandon D 33           4) Sutton JR, Robert C 28         
       27.09    56.88  1:21.81  1:46.96                                    
 13 Oregon Masters  'A'                                         1:47.09  
     1) Metzger, Peter R 48             2) Gaarder, Chris 39              
     3) Swain, Sean C 33                4) Fryefield, David C 50          
       27.69    57.84  1:22.53  1:47.09                                    
 14 Pacific Northwest Aquatics  'A'                             1:47.10  
     1) Arnold, Mark A 29               2) Smith, Daniel C 41             
     3) Dybdahl, Eric T 44              4) Nelson, Kirk E 33              
       25.83    56.94  1:23.99  1:47.10                                    
 15 Illinois Masters  'D'                                       1:47.99  
     1) Mattson, Mark E 33              2) Askew, Mark 33                 
     3) Sorg, Greg 32                   4) Saxton, Carl S 34              
       29.63    59.00  1:23.96  1:47.99                                    
 16 Team Ridgelea  'A'                                          1:52.88  
     1) Lovell, Jason 26                2) Miller, Brian A 31             
     3) Burr, Chuck 46                  4) Koslowsky, David D 46          
       30.55  1:02.42  1:28.93  1:52.88                                    
 17 Illinois Masters  'E'                                       1:53.19  
     1) Jones, Kevin W 29               2) Lightfoot, Brent 35            
     3) Campbell, Brian A 29            4) Peebles, Brent H 36            
       31.21  1:04.32  1:29.32  1:53.19                                    
 18 Red Tide OF New York City Inc  'B'                          1:53.32  
     1) Conley, Stuart 41               2) Gomberg, Michael C 31          
     3) Schwarz, Cliff E 39             4) Adams, Daniel F 29             
       31.58  1:02.25  1:29.33  1:53.32                                    
 19 Illinois Masters  'F'                                       1:53.99  
     1) Gehant, Luc D 33                2) Weigand, T J 31                
     3) Bey, Jim 38                     4) Colburn, Christopher M 32      
       33.85  1:03.46  1:30.08  1:53.99                                    
 20 Ywca Flying Fish  'A'                                       1:57.20  
     1) Witt, Mike 31                   2) Peters, Karl M 43              
     3) Caragher, Peter J 36            4) Cipparrone, Peter 36           
       30.39  1:03.58  1:30.76  1:57.20                                    
 21 Arizona Masters  'A'                                        1:59.62  
     1) Shake, Scott D 46               2) So, Stephen S 29               
     3) Stites, Jim S 46                4) Cheeseman, Daniel F 54         
       26.71    56.73  1:23.40  1:59.62                                    
 -- Swim Kentucky Masters  'A'                                       DQ  
     1) Etter, Mark I 45                2) Meadows, Chris J 33            
     3) Cox, W Clif 30                  4) Gleason, James D 45            
       28.85  1:07.99  1:35.19                                             
 
Men 35+ 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
  35-44 NATL: * 1:25.72   5/21/1990 LONE STAR                                  
                         J MONTGOMERY, R HESS, T HEDRICK, D HAGUE          
    Team                                                          Finals        
===============================================================================
  1 Rocky Mountain Masters  'A'                                 1:24.05* 
     1) Smit, Robbert-Paul A 35         2) Smith, John C 42               
     3) Smith, Paul L 44                4) Gaines, Ambrose 45             
       21.30    42.12  1:03.40  1:24.05                                    
  2 Woodlands Masters Swim Team  'A'                            1:29.94  
     1) Ritch, John H 37                2) Norris, Pat 36                 
     3) Divis, Gregory C 41             4) Kelsey, Allan 36               
       22.31    45.26  1:08.13  1:29.94                                    
  3 Illinois Masters  'A'                                       1:30.16  
     1) Gibson, Dave 43                 2) Pratt, John L 41               
     3) Alexandrov, Plamen D 43         4) Rea, Bruce 40                  
       22.43    45.29  1:08.15  1:30.16                                    
  4 O*H*I*O Masters Swim Club  'A'                              1:30.37  
     1) Groselle, Jack R 49             2) Stultz, Todd W 44              
     3) Franklin, Steve E 46            4) Graham, Paul E 38              
       22.17    45.03  1:07.80  1:30.37                                    
  5 Illinois Masters  'B'                                       1:32.53  
     1) Lutz, Chris W 36                2) Ackermann, David A 38          
     3) Rowland, Jim 43                 4) Kurza, Ron A 36                
       23.03    46.32  1:09.90  1:32.53                                    
  6 Georgia  'A'                                                1:33.34  
     1) Bugg, Bob H 46                  2) Berryhill, Keith C 44          
     3) Rabalais, Scott F 45            4) Vazhenin, Igor V 40            
       23.02    46.01  1:09.73  1:33.34                                    
  7 YMCA Indy Swim Fit  'A'                                     1:34.49  
     1) Mercer, Todd B 36               2) Ordinartsev, Igor V 37         
     3) Shope, Jon 38                   4) Roby, Brad L 43                
       22.55    46.97  1:11.82  1:34.49                                    
  8 Walnut Creek Masters  'A'                                   1:34.79  
     1) Gothberg, Brad A 41             2) Santos, Roque J 36             
     3) Heaney, Michael P 37            4) Bohm, Eric C 37                
       23.68    46.90  1:11.19  1:34.79                                    
  9 Niagara District Masters  'A'                               1:35.23  
     1) Meade, Tom J 56                 2) Matysek, Jim 44                
     3) Brophy, Neil J 43               4) Meade, John D 52               
       23.91    48.31  1:11.76  1:35.23                                    
 10 H2o Velocity Las Vegas Masters  'A'                         1:36.64  
     1) Gushe, Len D 41                 2) Bunker, Morgan 35              
     3) Ozun, Sabri 40                  4) Townsend, R Scott 50           
       23.89    48.39  1:12.20  1:36.64                                    
 11 Red Tide OF New York City Inc  'A'                          1:40.75  
     1) Leighty, Russell J 35           2) Schwarz, Cliff E 39            
     3) Conley, Stuart 41               4) Lynch, Brian D 46              
       24.78    51.01  1:16.20  1:40.75                                    
 12 Missouri Valley  'A'                                        1:41.93  
     1) Wells, Brad R 42                2) Kempf, Gary A 50               
     3) Palmer, Jeffrey 36              4) Thompson, Anthony G 40         
       23.10    49.33  1:17.15  1:41.93                                    
 13 Los Angeles Peninsula Swimmers  'A'                         1:42.85  
     1) Bartholomew, David M 44         2) Virjee, Fram M 43              
     3) Raine, Charlie 44               4) Harper, Buzz 44                
       26.86    52.44  1:18.63  1:42.85                                    
 14 Rocky Mountain Masters  'B'                                 1:44.22  
     1) Knight, Roger G 40              2) Amos, Will 37                  
     3) Hughes, John S 50               4) Ghaffari, Manu 47              
       26.87    55.10  1:19.37  1:44.22                                    
 15 Middle TN Masters Swim Club  'A'                            1:45.83  
     1) McLeod, Bruce C 46              2) Hartkemeyer, Randall 51        
     3) Chlasta, Ron 46                 4) Corley, Dan 42                 
       28.85    54.12  1:20.40  1:45.83                                    
 16 Illinois Masters  'C'                                       1:47.43  
     1) Traynor, John C 44              2) Morrison, Mark V 38            
     3) Cooper, Eric B 36               4) Weber, Gregory J 50            
       27.04    53.45  1:22.77  1:47.43                                    
 17 Mission Viejo Masters  'A'                                  1:48.51  
     1) Campbell, John F 56             2) Carlsen, Richard L 44          
     3) Moore, Mark W 45                4) Trowbridge, Val K 50           
       27.31    53.72  1:20.58  1:48.51                                    
 18 Red Tide OF New York City Inc  'B'                          1:50.53  
     1) Lam, Peter J 49                 2) Silver, Jonathan M 50          
     3) Gillespie, Thomas A 41          4) Goldstein, Allan B 55          
       27.49    56.57  1:22.67  1:50.53                                    
 19 Middle TN Masters Swim Club  'B'                            2:09.84  
     1) Jepsen, Jon M 67                2) Vance, Derek 35                
     3) Dennen, Keith 41                4) Harte, Kevin V 45              
       37.93  1:06.97  1:36.06  2:09.84                                    
 -- Team Rhodenbaugh  'A'                                            DQ  
     1) Rhodenbaugh, Greg S 41          2) Rhodenbaguh, Mark D 39         
     3) Rhodenbaugh, Jeff D 48          4) Rhodenbaugh, Brad A 47         
       21.65    43.28  1:06.93                                             
 
Men 35+ 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
  35-44 NATL: * 1:35.56   5/17/2002 TEAM TYR                                   
                         J SMITH, D PUTTERMAN, R KILLEEN, C CAVANAGH       
    Team                                                          Finals        
===============================================================================
  1 Rocky Mountain Masters  'A'                                 1:35.04* 
     1) Smith, John C 42                2) Bank, Holden J 44              
     3) Smit, Robbert-Paul A 35         4) Smith, Paul L 44               
       24.56    51.49  1:14.53  1:35.04                                    
  2 Illinois Masters  'A'                                       1:38.78  
     1) Groen, Charles G 44             2) Paller, Craig A 38             
     3) Pratt, John L 41                4) Gibson, Dave 43                
       25.90    53.28  1:17.07  1:38.78                                    
  3 Woodlands Masters Swim Team  'A'                            1:40.14  
     1) Ritch, John H 37                2) Divis, Gregory C 41            
     3) Kelsey, Allan 36                4) Norris, Pat 36                 
       25.81    53.91  1:17.54  1:40.14                                    
  4 Team Rhodenbaugh  'A'                                       1:42.38  
     1) Rhodenbaguh, Mark D 39          2) Rhodenbaugh, Greg S 41         
     3) Rhodenbaugh, Jeff D 48          4) Rhodenbaugh, Brad A 47         
       24.78    50.27  1:17.46  1:42.38                                    
  5 Illinois Masters  'B'                                       1:43.39  
     1) Lutz, Chris W 36                2) Wilcox, John K 40              
     3) Rea, Bruce 40                   4) Rowland, Jim 43                
       26.55    56.47  1:20.19  1:43.39                                    
  6 Walnut Creek Masters  'A'                                   1:44.30  
     1) Chao, Hector E 40               2) Santos, Roque J 36             
     3) Bohm, Eric C 37                 4) Gothberg, Brad A 41            
       26.85    54.54  1:20.92  1:44.30                                    
  7 Red Tide OF New York City Inc  'A'                          1:46.77  
     1) Lynch, Brian D 46               2) Leighty, Russell J 35          
     3) Bridges, Patrick D 37           4) Simon, Jonathan P 36           
       28.36    58.05  1:23.82  1:46.77                                    
  8 Niagara District Masters  'A'                               1:49.20  
     1) Koppenhaver, Ken D 35           2) Matysek, Jim 44                
     3) Meade, John D 52                4) Meade, Tom J 56                
       31.27  1:00.19  1:25.70  1:49.20                                    
  9 Greater Columbus Masters Swim  'A'                          1:50.18  
     1) Martin, Bo 43                   2) McLeod, Mark A 44              
     3) Baldwin, Norm C 41              4) Birnbrich, Chris L 40          
       28.93  1:00.37  1:25.12  1:50.18                                    
 10 Missouri Valley  'A'                                        1:52.39  
     1) Wells, Brad R 42                2) Rutledge, Michael W 41         
     3) Thompson, Anthony G 40          4) Kempf, Gary A 50               
       26.35  1:00.02  1:26.27  1:52.39                                    
 11 Los Angeles Peninsula Swimmers  'A'                         1:52.48  
     1) Virjee, Fram M 43               2) Raine, Charlie 44              
     3) Harper, Buzz 44                 4) Bartholomew, David M 44        
       30.17    59.47  1:26.52  1:52.48                                    
 12 Michigan Masters  'A'                                       1:53.04  
     1) Thompson, Frank L 52            2) Schardt, Thomas F 36           
     3) Bailey, Jeff M 37               4) Elconin, Joel 40               
       30.99  1:03.25  1:29.83  1:53.04                                    
 13 YMCA Indy Swim Fit  'A'                                     1:54.72  
     1) Shope, Jon 38                   2) Wright, Michael R 41           
     3) Shuck, James 39                 4) Catellier, Kenneth P 43        
       28.63  1:01.16  1:28.81  1:54.72                                    
 14 North Carolina Masters Swimmin  'A'                         1:55.69  
     1) Conrad, Terry J 40              2) Van Der Horst, Charles M 52    
     3) Lechner, Chris T 43             4) Hollett, Peter G 44            
       29.75  1:05.99  1:31.65  1:55.69                                    
 15 Middle TN Masters Swim Club  'A'                            2:03.97  
     1) McLeod, Bruce C 46              2) Hartkemeyer, Randall 51        
     3) Vance, Derek 35                 4) Corley, Dan 42                 
       35.01  1:07.11  1:38.80  2:03.97                                    
 16 Illinois Masters  'C'                                       2:04.21  
     1) Ackermann, David A 38           2) Morrison, Mark V 38            
     3) Traynor, John C 44              4) Plavec, Lowell E 56            
       28.17  1:00.44  1:30.77  2:04.21                                    
 17 Mission Viejo Masters  'A'                                  2:04.51  
     1) Campbell, John F 56             2) Trowbridge, Val K 50           
     3) Carlsen, Richard L 44           4) Moore, Mark W 45               
       33.90  1:08.41  1:37.48  2:04.51                                    
 18 Red Tide OF New York City Inc  'B'                          2:04.66  
     1) Gillespie, Thomas A 41          2) Lam, Peter J 49                
     3) Silver, Jonathan M 50           4) Goldstein, Allan B 55          
       33.94  1:06.65  1:37.29  2:04.66                                    
 19 ST Louis Masters  'A'                                       2:07.91  
     1) Pierotti, Jimmy D 54            2) Morris, Paul H 41              
     3) Faulhaber, Ted E 43             4) Shinn, Fred L 44               
       39.68  1:11.96  1:41.98  2:07.91                                    
 -- Swim Kentucky Masters  'A'                                       DQ  
     1) Holmes, Robert C. 41            2) Cox, Bill 44                   
     3) Schippert, Norman F 40          4) Mester, Thomas R 52            
       30.60  1:04.43  1:29.49                                             
 -- O*H*I*O Masters Swim Club  'A'                                   DQ  
     1) Graham, Paul E 38               2) Korner, Dale E 51              
     3) Stultz, Todd W 44               4) Cox, Daniel P 43               
       27.78    58.60  1:24.20                                             
 
Men 45+ 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
  45-54 NATL: * 1:30.79   4/30/2000 ROCKY MOUNTAIN                             
                         R ABRAHAMS, P MCCORMICK, L MACDONALD, R HESS      
    Team                                                          Finals        
===============================================================================
  1 Illinois Masters  'A'                                       1:30.12* 
     1) Martin, John A 48               2) McCabe, Thomas J 46            
     3) Bateman, Bryan J 56             4) Lange, Kevin A 45              
       23.12    45.14  1:07.69  1:30.12                                    
  2 Rocky Mountain Masters  'A'                                 1:32.96  
     1) Anderson, Dean W 50             2) Nolte, Christopher C 47        
     3) Lee, Marshall M 45              4) Gray, David S 45               
       22.12    46.68  1:10.49  1:32.96                                    
  3 Pacific Northwest Aquatics  'A'                             1:35.83  
     1) Russell, Brian A 46             2) Lautman, Scott M 51            
     3) Jacobs, Ronald 52               4) Graham, Donald 49              
       25.33    48.80  1:12.48  1:35.83                                    
  4 YMCA Indy Swim Fit  'A'                                     1:37.33  
     1) Hofstetter, Richard 47          2) Perrin, Thomas C 53            
     3) Vickery, Bill W 50              4) Miller, Douglas K 57           
       24.20    47.88  1:11.50  1:37.33                                    
  5 North Carolina Masters Swimmin  'A'                         1:38.19  
     1) Dimsdale, Todd A 46             2) Gilchrist, Donald B 50         
     3) Schmitz, Robert 51              4) Van Der Horst, Charles M 52    
       24.46    48.06  1:14.37  1:38.19                                    
  6 Los Angeles Peninsula Swimmers  'A'                         1:38.26  
     1) Weaver, Bryan 50                2) Sullivan, Michael P 47         
     3) Wagoner, Victor E 47            4) Hamm, Michael L 46             
       24.68    49.60  1:13.11  1:38.26                                    
  7 Woodlands Masters Swim Team  'A'                            1:38.38  
     1) Gordon, Lance L 47              2) Marshall, D  Scot 47           
     3) Tharp, Greg J 53                4) Langford, Kirk W 45            
       23.94    48.99  1:14.60  1:38.38                                    
  8 The Olympic Club  'A'                                       1:38.55  
     1) Dick, Bill M 57                 2) Ferroggiaro, Fred 50           
     3) Holmes, David B 50              4) Williams, Scott 49             
       25.30    49.99  1:15.25  1:38.55                                    
  9 Swim Kentucky Masters  'A'                                  1:39.11  
     1) Voorhees, John W 45             2) Whaley, Barry A 45             
     3) Tingley, William 53             4) Gleason, James D 45            
       23.90    49.39  1:14.08  1:39.11                                    
 10 Michigan Masters  'A'                                       1:39.14  
     1) Olson, Chuck A 54               2) Pflughoeft, John R 47          
     3) Mange, Kenneth C 51             4) Brockhahn, Leonard J 53        
       24.61    48.92  1:14.13  1:39.14                                    
 11 Walnut Creek Masters  'A'                                   1:41.81  
     1) Volpp, Bryan D 46               2) O'Brien, Kerry L 47            
     3) Puryear, Stephen B 55           4) Haufler, Steven E 51           
       24.88    49.98  1:17.80  1:41.81                                    
 12 Wisconsin Masters Aquatic Club  'A'                         1:45.06  
     1) Allen, Peter J 45               2) Kaczmarek, Mark A 47           
     3) Justinger, Stephen W 51         4) Toumanoff, Peter G 53          
       25.32    49.40  1:19.21  1:45.06                                    
 13 YMCA Indy Swim Fit  'B'                                     1:47.61  
     1) Fox, James M 51                 2) O'Dea, John F 45               
     3) Lewis, David W 52               4) Sealey, Donald A 45            
       27.28    52.90  1:21.64  1:47.61                                    
 14 Southwest Ohio Masters  'A'                                 2:00.77  
     1) Witte, James R 48               2) Witte, Ray M 54                
     3) Hardwick, David M 52            4) Huneke, Jan C 50               
       26.78  1:01.63  1:31.82  2:00.77                                    
 15 Los Angeles Peninsula Swimmers  'B'                         2:01.41  
     1) Press, James E 57               2) Afonichev, Pavel P 49          
     3) Heyes, Greg W 49                4) Shoor, Kenneth M 55            
       26.87    52.24  1:34.74  2:01.41                                    
 -- Swim Kentucky Masters  'B'                                       DQ  
     1) Etter, Mark I 45                2) Haberek, Cork 47               
     3) Mester, Thomas R 52             4) Vieth, George W 48             
       25.65    51.83  1:21.99                                             
 -- Illinois Masters  'B'                                            DQ  
     1) Seibt, Andreas K 46             2) Black, Boyd E 47               
     3) Brezina, Randall G 50           4) Mykleby, Geoff L 51            
       24.56    48.63  1:12.96                                             
 
Men 45+ 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
  45-54 NATL: * 1:41.45   5/18/2003 ROCKY MT MSTRS                             
                         B BRACKETT, S WATERBURY, R HESS, T WHATLEY        
    Team                                                          Finals        
===============================================================================
  1 Illinois Masters  'A'                                       1:44.47  
     1) Mykleby, Geoff L 51             2) Martin, John A 48              
     3) McCabe, Thomas J 46             4) Lange, Kevin A 45              
       27.87    58.00  1:21.98  1:44.47                                    
  2 North Carolina Masters Swimmin  'A'                         1:45.10  
     1) Klein, Jonathan E 46            2) Dimsdale, Todd A 46            
     3) Gilchrist, Donald B 50          4) Schmitz, Robert 51             
       27.15    55.60  1:21.59  1:45.10                                    
  3 Pacific Northwest Aquatics  'A'                             1:49.36  
     1) Jacobs, Ronald 52               2) Reeder, Bill D 51              
     3) Russell, Brian A 46             4) Graham, Donald 49              
       28.53  1:00.02  1:26.03  1:49.36                                    
  4 Woodlands Masters Swim Team  'A'                            1:49.48  
     1) Gordon, Lance L 47              2) Langford, Kirk W 45            
     3) Tharp, Greg J 53                4) Marshall, D  Scot 47           
       28.94    57.75  1:24.92  1:49.48                                    
  5 Rocky Mountain Masters  'A'                                 1:49.77  
     1) Lee, Marshall M 45              2) Nolte, Christopher C 47        
     3) Ghaffari, Manu 47               4) Anderson, Dean W 50            
       29.44    59.60  1:27.83  1:49.77                                    
  6 YMCA Indy Swim Fit  'A'                                     1:51.08  
     1) Perrin, Thomas C 53             2) Vickery, Bill W 50             
     3) Miller, Douglas K 57            4) O'Dea, John F 45               
       27.47    57.94  1:25.45  1:51.08                                    
  7 Los Angeles Peninsula Swimmers  'B'                         1:51.12  
     1) Hamm, Michael L 46              2) Wagoner, Victor E 47           
     3) Sullivan, Michael P 47          4) Weaver, Bryan 50               
       28.89    57.92  1:26.96  1:51.12                                    
  8 Walnut Creek Masters  'A'                                   1:51.82  
     1) Volpp, Bryan D 46               2) Haufler, Steven E 51           
     3) O'Brien, Kerry L 47             4) Puryear, Stephen B 55          
       29.01    59.27  1:24.41  1:51.82                                    
  9 Swim Kentucky Masters  'A'                                  1:51.96  
     1) Tingley, William 53             2) Whaley, Barry A 45             
     3) Voorhees, John W 45             4) Keller, James M 50             
       29.04  1:00.44  1:26.15  1:51.96                                    
 10 Wisconsin Masters Aquatic Club  'A'                         1:53.20  
     1) Huck, Michael V 47              2) Allen, Peter J 45              
     3) Kaczmarek, Mark A 47            4) Toumanoff, Peter G 53          
       29.77    59.68  1:26.72  1:53.20                                    
 11 Michigan Masters  'A'                                       1:55.97  
     1) Chaney, Richard R 53            2) Hansen, Steve 52               
     3) Brockhahn, Leonard J 53         4) Olson, Chuck A 54              
       30.89  1:03.29  1:31.82  1:55.97                                    
 12 Stanford Masters  'A'                                       2:01.01  
     1) Fasbender, Barry A 66           2) Kanzler, Matthew H 47          
     3) Crowley, Brian J 46             4) Gildea, David R 60             
       37.12  1:08.10  1:34.81  2:01.01                                    
 13 YMCA Indy Swim Fit  'B'                                     2:02.42  
     1) Lewis, David W 52               2) Sealey, Donald A 45            
     3) Fox, James M 51                 4) Spratt, Mark W 48              
       31.46  1:05.40  1:34.47  2:02.42                                    
 14 Illinois Masters  'C'                                       2:12.56  
     1) Vogel, Matthew M 49             2) Conlon, Mark A 47              
     3) Anderson, Mark J 50             4) Anderson, John H 53            
       30.79  1:14.04  1:44.73  2:12.56                                    
 -- Illinois Masters  'B'                                            DQ  
     1) Long, Douglas D 50              2) Black, Boyd E 47               
     3) Brezina, Randall G 50           4) Seibt, Andreas K 46            
       29.10  1:01.48  1:27.32                                             
 -- Southwest Ohio Masters  'A'                                      DQ  
     1) Witte, James R 48               2) Halley, Franklin M 46          
     3) Gutowski, Mark 48               4) Keswick, Bruce H 52            
       38.59  1:09.33  1:37.83                                             
 -- The Olympic Club  'A'                                            DQ  
     1) Ferroggiaro, Fred 50            2) Williams, Scott 49             
     3) Dick, Bill M 57                 4) Holmes, David B 50             
       28.05    58.47  1:25.94                                             
 -- Los Angeles Peninsula Swimmers  'A'                              DQ  
     1) Press, James E 57               2) Shoor, Kenneth M 55            
     3) Afonichev, Pavel P 49           4) Heyes, Greg W 49               
       43.66  1:18.68  1:48.20                                             
 
Men 55+ 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
  55-64 NATL: * 1:35.36   5/20/2001 OLYMPIC CLUB                               
                         J ELDER, T BIRNIE, R STRAND, S CLARK              
    Team                                                          Finals        
===============================================================================
  1 Rocky Mountain Masters  'A'                                 1:38.74  
     1) Abrahams, Richard T 59          2) McCormick, Paul 57             
     3) Abbott, William A 57            4) Ellis, Tomas (Quincy) C 55     
       24.16    48.87  1:13.76  1:38.74                                    
  2 Woodlands Masters Swim Team  'A'                            1:42.66  
     1) Boak, Thomas D 60               2) Bailie, Bob 68                 
     3) Campbell, J Scott 56            4) Lodwig, Keefe L 60             
       26.84    52.64  1:19.19  1:42.66                                    
  3 Tamalpais Aquatic Masters  'A'                              1:43.15  
     1) Burns, Richard 60               2) Parlapiano, Gary J 57          
     3) Frost, Kenneth A 59             4) Olson, Robert H 59             
       25.35    51.50  1:18.35  1:43.15                                    
  4 Michigan Masters  'A'                                       1:47.38  
     1) Arneson, Gaard 56               2) Pash, Gregory C 56             
     3) Cowing, John M 55               4) Chaffee, Paul A 61             
       27.19    53.78  1:21.40  1:47.38                                    
  5 Illinois Masters  'A'                                       1:49.28  
     1) Wendt, George F 56              2) Jones, Bruce R 55              
     3) Smith, Melvin H 61              4) Andersen, Peter A 60           
       26.73    53.27  1:24.42  1:49.28                                    
  6 Swim Kentucky Masters  'A'                                  1:50.70  
     1) Bates, David 55                 2) Adams, Robert W 65             
     3) Olson, Lynn D 57                4) Shastid, Jon G 56              
       24.77    58.61  1:24.43  1:50.70                                    
  7 Wisconsin Masters Aquatic Club  'A'                         1:53.04  
     1) Slick, Daniel R 55              2) May, George 66                 
     3) Pitman, Dick M 59               4) Meehan, Tom 57                 
       26.64    59.22  1:28.08  1:53.04                                    
  8 Arizona Masters  'A'                                        1:54.01  
     1) Johnson, Ronald L 72            2) Bailey, Hop 56                 
     3) Whitten, Phillip 60             4) Gemmill, Dave G 56             
       28.41    57.18  1:26.79  1:54.01                                    
  9 Illinois Masters  'B'                                       2:17.27  
     1) Leengran, Wayne 73              2) Plavec, Lowell E 56            
     3) Pohlmann, John T 60             4) Mullins, Stephen M 71          
       32.85  1:09.77  1:44.25  2:17.27                                    
 10 Southwest Ohio Masters  'B'                                 2:29.19  
     1) Williams, Robert B R 65         2) Chisholm, Dick 69              
     3) Heuck, Ken 59                   4) Witte, Russ 87                 
       33.69  1:18.24  1:51.88  2:29.19                                    
 -- Rocky Mountain Masters  'B'                                      DQ  
     1) Burson, William W 59            2) Kremer, James N 58             
     3) Ballantine, Percy 59            4) Brookens, Bruce R 59           
       27.89    55.70  1:28.97                                             
 
Men 55+ 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
  55-64 NATL: * 1:47.32   5/20/2001 THE OLYMPIC CLB                            
                         T BIRNIE, R STRAND, J ELDER, S CLARK              
    Team                                                          Finals        
===============================================================================
  1 Illinois Masters  'A'                                       1:49.59  
     1) Bateman, Bryan J 56             2) Furlan, Dan J 57               
     3) Wendt, George F 56              4) Andersen, Peter A 60           
       28.29    57.73  1:25.49  1:49.59                                    
  2 Tamalpais Aquatic Masters  'A'                              1:51.23  
     1) Burns, Richard 60               2) Parlapiano, Gary J 57          
     3) Olson, Robert H 59              4) Cazalet, Edward G 61           
       28.08    58.97  1:26.08  1:51.23                                    
  3 Rocky Mountain Masters  'A'                                 1:53.54  
     1) Ellis, Tomas (Quincy) C 55      2) Abbott, William A 57           
     3) Abrahams, Richard T 59          4) McCormick, Paul 57             
       33.31  1:04.16  1:28.84  1:53.54                                    
  4 Swim Kentucky Masters  'A'                                  1:59.41  
     1) Shastid, Jon G 56               2) Hunt, Larry 56                 
     3) Olson, Lynn D 57                4) Bates, David 55                
       30.95  1:05.43  1:33.94  1:59.41                                    
  5 Wisconsin Masters Aquatic Club  'A'                         2:00.43  
     1) Slick, Daniel R 55              2) Sandor, Bela 68                
     3) Pitman, Dick M 59               4) Meehan, Tom 57                 
       31.67  1:05.49  1:35.08  2:00.43                                    
  6 Woodlands Masters Swim Team  'A'                            2:02.83  
     1) Bailie, Bob 68                  2) Boak, Thomas D 60              
     3) Lodwig, Keefe L 60              4) Jones, Allen F 64              
       35.36  1:08.94  1:35.39  2:02.83                                    
  7 Michigan Masters  'A'                                       2:03.44  
     1) Cowing, John M 55               2) Stover, John C 62              
     3) Pash, Gregory C 56              4) Chaffee, Paul A 61             
       33.42  1:09.06  1:37.71  2:03.44                                    
  8 Arizona Masters  'A'                                        2:07.39  
     1) Johnson, Ronald L 72            2) Whitten, Phillip 60            
     3) Gemmill, Dave G 56              4) Bailey, Hop 56                 
       33.66  1:09.34  1:38.54  2:07.39                                    
  9 Rocky Mountain Masters  'B'                                 2:08.10  
     1) Kremer, James N 58              2) Brookens, Bruce R 59           
     3) Burson, William W 59            4) Ballantine, Percy 59           
       30.70  1:06.02  1:38.78  2:08.10                                    
 10 Southwest Ohio Masters  'A'                                 2:11.08  
     1) Nordstrom, Orrin B 63           2) Heuck, Ken 59                  
     3) Simons, Randy 55                4) McTernan, Tom F 60             
       31.77  1:14.77  1:42.32  2:11.08                                    
 11 Illinois Masters  'B'                                       2:13.26  
     1) Ackerman, Owen 66               2) Pohlmann, John T 60            
     3) Jones, Bruce R 55               4) Smith, Melvin H 61             
       35.03  1:12.60  1:41.58  2:13.26                                    
 12 Virginia Masters Swim Team  'A'                             2:19.09  
     1) Wilmore, Chuck 69               2) Brundage, Warner F 61          
     3) Frisch, David J 55              4) Woods, Tom M 61                
       43.99  1:17.54  1:46.03  2:19.09                                    
 13 YMCA Indy Swim Fit  'A'                                     2:29.89  
     1) Risley, Bob L 76                2) Desserich, Russ W 60           
     3) Beams, Ronald N 66              4) Lee, Charles B 60              
       43.17  1:19.93  1:51.38  2:29.89                                    
 
Men 65+ 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
  65-74 NATL: * 1:46.65   5/20/2001 TEAM TEXAS                                 
                         E FERGUSON, G JOHNSTON, C BALDWIN, B BAILIE       
    Team                                                          Finals        
===============================================================================
  1 North Carolina Masters Swimmin  'A'                         2:00.32  
     1) Jacobs, Joel P 68               2) Webber, Dick N 74              
     3) Mitchell, Clarke E 71           4) Clark, Jerry 66                
       36.10  1:05.53  1:34.30  2:00.32                                    
  2 YMCA Indy Swim Fit  'A'                                     2:02.04  
     1) Goldstein, Mel E 65             2) McAree, Francis E 73           
     3) Badger, Robert W 72             4) Mennen, Marty A 67             
       27.52    57.20  1:30.71  2:02.04                                    
  3 O*H*I*O Masters Swim Club  'A'                              2:04.66  
     1) Oyakawa, Yoshi 70               2) Medici, John C 66              
     3) Hall, Sid 68                    4) Chilton, Samuel B 69           
       27.76    58.20  1:26.60  2:04.66                                    
  4 Walnut Creek Masters  'A'                                   2:05.73  
     1) Johnston, William H 85          2) Perilman, Jim E 65             
     3) Mayo, Robert W 70               4) Bledsoe, Dennis R 65           
       36.14  1:08.02  1:38.18  2:05.73                                    
 
Men 65+ 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
  65-74 NATL: * 2:04.32   5/20/2001 TEAM TEXAS                                 
                         G JOHNSTON, C BALDWIN, B BAILIE, G FERGUSON       
    Team                                                          Finals        
===============================================================================
  1 North Carolina Masters Swimmin  'A'                         2:11.08  
     1) Mitchell, Clarke E 71           2) Jacobs, Joel P 68              
     3) Webber, Dick N 74               4) Clark, Jerry 66                
       32.96  1:10.73  1:45.31  2:11.08                                    
  2 YMCA Indy Swim Fit  'A'                                     2:17.26  
     1) Mennen, Marty A 67              2) Badger, Robert W 72            
     3) Goldstein, Mel E 65             4) McAree, Francis E 73           
       32.74  1:14.54  1:45.80  2:17.26                                    
  3 Walnut Creek Masters  'A'                                   2:18.60  
     1) Mayo, Robert W 70               2) Perilman, Jim E 65             
     3) Bledsoe, Dennis R 65            4) Johnston, William H 85         
       36.92  1:12.14  1:41.24  2:18.60                                    
  4 O*H*I*O Masters Swim Club  'A'                              2:20.03  
     1) Oyakawa, Yoshi 70               2) Medici, John C 66              
     3) Chilton, Samuel B 69            4) Hall, Sid 68                   
       30.91  1:09.24  1:51.78  2:20.03                                    
  5 New England Masters  'A'                                    2:23.10  
     1) Lincoln, Walter J. 70           2) Haartz, Ted F 76               
     3) Dunham, Larry M 65              4) Toensing, Trent D 65           
       37.67  1:20.31  1:54.69  2:23.10                                    
  6 Southwest Ohio Masters  'A'                                 2:51.18  
     1) Chisholm, Dick 69               2) Witte, Russ 87                 
     3) Williams, Robert B R 65         4) Samoya, Frank B 78             
       47.23  1:38.79  2:13.52  2:51.18                                    
 
Men 75+ 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
  75-84 NATL: * 2:14.12   1/31/1998 OREGON                                     
                         E WALTER, G HUESTIS, G YOUNG, A HOLDEN            
    Team                                                          Finals        
===============================================================================
  1 O*H*I*O Masters Swim Club  'A'                              2:22.60  
     1) Van Dijk, Peter 75              2) Foster, Warren A 78            
     3) Daily, John R 76                4) Florance, John R 81            
       30.41  1:09.19  1:47.65  2:22.60                                    
  2 Illinois Masters  'A'                                       2:36.25  
     1) Koblish, Arthur M 80            2) Mulliken, David F 85           
     3) Maine, Thomas O 78              4) Luers, Byron H 75              
       38.83  1:29.09  2:05.14  2:36.25                                    
 
Men 75+ 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
  75-84 NATL: * 2:36.73   4/11/1999 OREGON                                     
                         E WALTER, G HUESTIS, A HOLDEN, G YOUNG            
    Team                                                          Finals        
===============================================================================
  1 Illinois Masters  'A'                                       2:57.05  
     1) Luers, Byron H 75               2) Maine, Thomas O 78             
     3) Koblish, Arthur M 80            4) Mulliken, David F 85           
       37.92  1:21.29  2:08.68  2:57.05                                    
  2 O*H*I*O Masters Swim Club  'A'                              3:01.36  
     1) Daily, John R 76                2) Foster, Warren A 78            
     3) Van Dijk, Peter 75              4) Florance, John R 81            
       50.23  1:48.17  2:26.20  3:01.36                                    
Sponsor #45Sponsor #35Sponsor #42Sponsor #21Sponsor #41
Sponsor #44Sponsor #51Sponsor #36Sponsor #47Sponsor #33Sponsor #13Sponsor #29
Sponsor #25Sponsor #43Sponsor #20Sponsor #50Sponsor #14Sponsor #49Sponsor #52