2004 Short Course National Championships

Men's Results - Age 30-34

Final results

Men 30-34 50 Yard Freestyle
===============================================================================
  30-34 NATL: * 20.15   5/18/1997 ADAM SCHMITT                                 
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 MacKenzie, Robert C       30 BMW                              21.04  
  2 Tiltmann, Laren A         34 WMAC                             21.44  
  3 Cann, William H           31 PNA                              21.90  
  4 Gallagher, Michael R      32 NEM                              22.15  
  5 Mc Namara, Brian D        32 IM                               22.26  
  6 Goldman, Mark S           32 NEM                              22.30  
  7 Sorg, Greg                32 IM                               22.34  
  8 Egg, Victor W             33 GSM                              22.37  
  9 Sheets, David A           33 SKY                              22.57  
  9 Lawrence, Chad H          31 GRIN                             22.57  
 11 Newcomb, Brent K          33 TWC                              22.68  
 12 Wrone, Jason E            31 IM                               22.69  
 13 Robling, Steve W          34 PALM                             22.76  
 14 Swain, Sean C             33 OREG                             22.78  
 15 Metts, David J            33 MICH                             22.94  
 16 Campbell, Geoff E         33 H2O                              23.03  
 17 Luckey, Andrew D          33 NAST                             23.04  
 18 Perry, Brian S            32 O*H*                             23.10  
 19 Young, Timothy            33 WMAC                             23.12  
 20 Dunn, Mark R              32 MICH                             23.60  
 21 McLarty, Brandon D        33 ISF                              23.64  
 22 Harrison, Joel R          30 GAJA                             23.73  
 23 Arluck, David             32 RACE                             23.87  
 24 Hext JR, Bradley R        34 WMAC                             23.95  
 25 Cox, W Clif               30 SKY                              23.98  
 26 Miller, Brian A           31 RIDG                             24.04  
 27 Witt, Mike                31 FFMS                             24.11  
 28 Pacyau, Jason K           34 MICH                             24.12  
 29 Gomberg, Michael C        31 REDT                             24.21  
 30 Askew, Mark               33 IM                               24.98  
 31 Wen, Patrick J            31 UCLA                             25.15  
 32 Nagle, Jeffrey D          34 NAST                             25.52  
 33 Gehant, Luc D             33 IM                               25.81  
 34 Schuh, Paul T             34 SWOM                             28.44  
 
Men 30-34 100 Yard Freestyle
===============================================================================
  30-34 NATL: * 44.72   5/16/1999 JON OLSEN                                    
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 MacKenzie, Robert C       30 BMW                              46.26  
       22.30    46.26                                                      
  2 Tiltmann, Laren A         34 WMAC                             47.60  
       23.04    47.60                                                      
  3 Roestenberg, Andreas      32 CLVM                             47.75  
       23.16    47.75                                                      
  4 Swain, Sean C             33 OREG                             48.37  
       23.33    48.37                                                      
  5 Crankshaw, Erik C         31 NCMS                             48.95  
       23.15    48.95                                                      
  6 Goldman, Mark S           32 NEM                              49.01  
       23.63    49.01                                                      
  6 Cann, William H           31 PNA                              49.01  
       23.47    49.01                                                      
  8 Gallagher, Michael R      32 NEM                              49.13  
       23.62    49.13                                                      
  9 Egg, Victor W             33 GSM                              49.19  
       23.73    49.19                                                      
 10 Mc Namara, Brian D        32 IM                               49.32  
       23.54    49.32                                                      
 11 Sorg, Greg                32 IM                               49.64  
       23.18    49.64                                                      
 12 Newcomb, Brent K          33 TWC                              49.69  
       23.81    49.69                                                      
 13 Niziolek, Frank A         32 IM                               49.77  
       24.09    49.77                                                      
 14 Wrone, Jason E            31 IM                               49.94  
       23.74    49.94                                                      
 15 Robling, Steve W          34 PALM                             50.00  
       24.13    50.00                                                      
 16 Young, Timothy            33 WMAC                             50.13  
       24.39    50.13                                                      
 16 Sheets, David A           33 SKY                              50.13  
       23.16    50.13                                                      
 18 Bargwell, Steve T         33 MICH                             50.27  
       24.23    50.27                                                      
 19 Perry, Brian S            32 O*H*                             50.70  
       23.94    50.70                                                      
 20 Bever, Gregory R          31 IM                               51.01  
       24.42    51.01                                                      
 21 Dawkins, Phillip Todd     30 ISF                              51.28  
       24.08    51.28                                                      
 22 Nelson, Kirk E            33 PNA                              51.51  
       25.15    51.51                                                      
 23 Cook, Andrew M            32 UNAT                             51.60  
       24.67    51.60                                                      
 24 Luckey, Andrew D          33 NAST                             52.20  
       24.72    52.20                                                      
 25 Mattson, Mark E           33 IM                               52.53  
       25.34    52.53                                                      
 26 McLarty, Brandon D        33 ISF                              52.66  
       24.39    52.66                                                      
 27 Miller, Brian A           31 RIDG                             53.01  
       25.13    53.01                                                      
 28 Wen, Brendon Y            34 WCM                              53.48  
       25.61    53.48                                                      
 29 Arluck, David             32 RACE                             53.69  
       25.43    53.69                                                      
 30 Maydak, Jeffrey M         30 NAST                             54.18  
       25.78    54.18                                                      
 31 Pacyau, Jason K           34 MICH                             54.37  
       25.97    54.37                                                      
 32 Rhodenbaugh, Matt D       34 TR                               54.61  
       25.81    54.61                                                      
 33 Witt, Mike                31 FFMS                             54.75  
       26.29    54.75                                                      
 34 Wen, Patrick J            31 UCLA                             56.74  
       26.72    56.74                                                      
 35 Schuh, Paul T             34 SWOM                           1:00.94  
       28.23  1:00.94                                                      
 36 Meadows, Chris J          33 SKY                            1:04.42  
       30.27  1:04.42                                                      
 37 Holland, Neil B           31 WMAC                           1:06.88  
       31.57  1:06.88                                                      
 38 Arendt, Marc A            33 IM                             1:14.11  
       34.16  1:14.11                                                      
 
Men 30-34 200 Yard Freestyle
===============================================================================
  30-34 NATL: * 1:38.03   5/16/1999 JON OLSEN                                  
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Roestenberg, Andreas      32 CLVM                           1:44.24  
       24.52    51.38  1:18.07  1:44.24                                    
  2 Keller, Matt C            34 IM                             1:44.79  
       24.29    50.98  1:17.86  1:44.79                                    
  3 Swain, Sean C             33 OREG                           1:44.91  
       24.68    51.58  1:18.13  1:44.91                                    
  4 MacKenzie, Robert C       30 BMW                            1:46.53  
       24.36    51.21  1:18.75  1:46.53                                    
  5 Crankshaw, Erik C         31 NCMS                           1:47.45  
       25.21    52.35  1:19.58  1:47.45                                    
  6 Wrone, Jason E            31 IM                             1:48.93  
       25.21    53.20  1:21.03  1:48.93                                    
  7 Niziolek, Frank A         32 IM                             1:49.62  
       25.96    53.73  1:21.62  1:49.62                                    
  8 Sorg, Greg                32 IM                             1:50.57  
       24.80    52.62  1:21.73  1:50.57                                    
  9 Robling, Steve W          34 PALM                           1:51.16  
       25.43    53.45  1:22.27  1:51.16                                    
 10 Bever, Gregory R          31 IM                             1:51.91  
       26.22    54.41  1:23.29  1:51.91                                    
 11 Nelson, Kirk E            33 PNA                            1:52.35  
       27.01    55.60  1:24.54  1:52.35                                    
 12 Mc Namara, Brian D        32 IM                             1:53.64  
       26.68    54.60  1:23.73  1:53.64                                    
 13 Young, Timothy            33 WMAC                           1:53.73  
       26.80    56.01  1:24.74  1:53.73                                    
 14 Miller, Brian A           31 RIDG                           1:54.40  
       27.17    56.37  1:25.78  1:54.40                                    
 15 Egg, Victor W             33 GSM                            1:54.49  
       25.75    54.17  1:23.69  1:54.49                                    
 16 Bargwell, Steve T         33 MICH                           1:55.25  
       26.39    55.45  1:25.44  1:55.25                                    
 17 Mattson, Mark E           33 IM                             1:55.44  
       27.55    56.95  1:26.73  1:55.44                                    
 18 Campbell, Geoff E         33 H2O                            1:55.74  
       25.65    55.48  1:26.17  1:55.74                                    
 19 Saxton, Carl S            34 IM                             1:56.05  
       27.00    55.81  1:25.45  1:56.05                                    
 20 Houchens, Jeremy B        34 ISF                            1:56.99  
       27.01    56.59  1:26.74  1:56.99                                    
 21 Cook, Andrew M            32 UNAT                           1:57.24  
       26.77    56.48  1:27.10  1:57.24                                    
 22 Rushman, Christopher J    32 SWOM                           1:58.37  
       26.70    56.51  1:27.63  1:58.37                                    
 23 Coolbaugh, Jeffrey J      31 MARY                           1:58.67  
       27.55    57.83  1:28.64  1:58.67                                    
 24 Rhodenbaugh, Matt D       34 TR                             2:03.61  
       27.47    57.55  1:29.04  2:03.61                                    
 25 Backmeyer, Robert J       31 GRIN                           2:04.54  
       27.99    59.23  1:31.73  2:04.54                                    
 26 Witt, Mike                31 FFMS                           2:05.74  
       29.42  1:00.98  1:33.94  2:05.74                                    
 27 Rooney, Chris J           31 VRTX                           2:06.26  
       28.47  1:00.12  1:33.28  2:06.26                                    
 28 Davis, Eric J             32 GCMT                           2:14.82  
       30.12  1:03.29  1:38.94  2:14.82                                    
 29 Meadows, Chris J          33 SKY                            2:22.24  
       32.41  1:08.42  1:45.30  2:22.24                                    
 30 Holzhausen, Brian J       32 ISF                            2:30.08  
       31.47  1:08.93  1:51.45  2:30.08                                    
 31 Holland, Neil B           31 WMAC                           2:32.05  
       33.44  1:10.11  1:50.54  2:32.05                                    
 
Men 30-34 500 Yard Freestyle
===============================================================================
  30-34 NATL: * 4:29.49   2/25/1996 MATTHEW CETLINSKI                          
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Keller, Matt C            34 IM                             4:45.20  
       26.73    55.31  1:23.75  1:52.37  2:20.83  2:49.38  3:18.02  3:46.93
     4:16.08  4:45.20                                                      
  2 Swain, Sean C             33 OREG                           4:49.63  
       26.81    55.50  1:24.36  1:53.52  2:22.62  2:52.24  3:21.49  3:51.39
     4:21.33  4:49.63                                                      
  3 Dunlap, Ken S             32 SWOM                           4:53.64  
       27.54    57.13  1:26.86  1:56.54  2:26.16  2:55.82  3:25.38  3:55.02
     4:24.61  4:53.64                                                      
  4 MacKenzie, Robert C       30 BMW                            4:59.26  
       27.37    56.67  1:26.81  1:56.94  2:27.09  2:57.91  3:28.49  3:58.41
     4:29.14  4:59.26                                                      
  5 Niziolek, Frank A         32 IM                             5:03.53  
       27.16    56.58  1:26.44  1:57.21  2:28.14  2:59.39  3:30.84  4:02.44
     4:33.51  5:03.53                                                      
  6 Sorg, Greg                32 IM                             5:08.00  
       27.22    57.38  1:28.62  2:00.29  2:31.86  3:03.40  3:34.83  4:06.42
     4:37.68  5:08.00                                                      
  7 Hagenbaumer, Chris R      33 IM                             5:10.07  
       27.39    57.35  1:27.81  1:58.46  2:29.32  3:00.64  3:32.90  4:05.55
     4:38.05  5:10.07                                                      
  8 Nelson, Kirk E            33 PNA                            5:11.09  
       28.23    58.60  1:29.58  2:01.00  2:32.57  3:04.20  3:36.12  4:08.02
     4:40.00  5:11.09                                                      
  9 Miller, Brian A           31 RIDG                           5:12.30  
       29.29  1:00.19  1:31.96  2:03.40  2:34.78  3:05.72  3:37.37  4:09.44
     4:41.37  5:12.30                                                      
 10 Cook, Andrew M            32 UNAT                           5:14.37  
       27.12    57.51  1:29.04  2:01.09  2:33.46  3:05.97  3:38.10  4:10.30
     4:42.58  5:14.37                                                      
 11 Gundersen, Karl R         34 SLAM                           5:17.15  
       28.92    59.87  1:31.50  2:03.31  2:35.65  3:07.82  3:40.16  4:12.88
     4:45.52  5:17.15                                                      
 12 Saxton, Carl S            34 IM                             5:18.40  
       29.38  1:00.56  1:32.17  2:03.88  2:35.42  3:07.10  3:39.60  4:12.63
     4:46.04  5:18.40                                                      
 13 Houchens, Jeremy B        34 ISF                            5:19.92  
       28.25    59.36  1:30.87  2:02.97  2:35.69  3:08.15  3:40.93  4:13.91
     4:47.21  5:19.92                                                      
 14 Metts, David J            33 MICH                           5:25.24  
       27.87    58.45  1:30.01  2:03.02  2:36.40  3:10.17  3:44.21  4:18.52
     4:52.75  5:25.24                                                      
 15 Rushman, Christopher J    32 SWOM                           5:30.91  
       29.66  1:01.57  1:34.83  2:08.50  2:42.27  3:16.01  3:50.10  4:24.39
     4:58.21  5:30.91                                                      
 16 Zimmer, Timothy E         34 ISF                            5:43.77  
       31.28  1:04.88  1:39.18  2:14.04  2:48.91  3:23.73  3:58.93  4:34.40
     5:09.32  5:43.77                                                      
 
Men 30-34 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
  30-34 NATL: * 9:31.68   4/22/2001 ALEX KOSTICH                               
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Keller, Matt C            34 IM                            10:00.15  
       27.18    56.48  1:25.66  1:55.26  2:24.92  2:54.58  3:24.72  3:54.71
     4:24.79  4:54.79  5:24.42  5:54.04  6:23.65  6:53.74  7:23.92  7:53.93
     8:24.23  8:55.58  9:27.58 10:00.15                                    
  2 Rieck, Jeff D             34 BDGR                          11:06.45  
       30.50  1:02.67  1:35.52  2:08.45  2:41.57  3:14.62  3:47.88  4:21.48
     4:55.06  5:28.85  6:02.01  6:35.71  7:09.48  7:43.26  8:17.64  8:51.79
     9:26.44 10:00.15 10:34.07 11:06.45                                    
  3 Backmeyer, Robert J       31 GRIN                          11:53.92  
       31.24  1:04.74  1:38.93  2:14.27  2:49.77  3:25.52  4:01.60  4:37.40
     5:13.60  5:49.83  6:26.24  7:02.57  7:39.33  8:15.79  8:52.74  9:29.43
    10:06.15 10:42.58 11:19.09 11:53.92                                    
 
Men 30-34 1650 Yard Freestyle
===============================================================================
  30-34 NATL: * 15:51.57   5/12/1996 JEFF ERWIN                                
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Miller, Brian A           31 RIDG                          18:33.36  
       30.08  1:02.64  1:35.34  2:08.25  2:41.40  3:14.51  3:47.65  4:20.96
     4:54.05  5:27.33  6:00.67  6:34.36  7:07.78  7:41.44  8:15.42  8:49.62
     9:23.78  9:58.17 10:32.34 11:06.60 11:41.09 12:15.32 12:50.33 13:24.60
    13:59.06 14:33.52 15:08.14 15:42.74 16:17.14 16:52.24 17:26.87 18:01.85
    18:33.36
  2 Gundersen, Karl R         34 SLAM                          18:40.62  
       30.26  1:02.79  1:35.62  2:08.12  2:41.50  3:14.83  3:48.13  4:21.44
     4:54.95  5:28.59  6:02.05  6:35.47  7:08.92  7:42.85  8:16.72  8:50.77
     9:24.81  9:59.23 10:33.66 11:07.85 11:42.23 12:16.90 12:51.97 13:26.88
    14:01.62 14:37.07 15:11.54 15:47.05 16:22.70 16:58.08 17:32.81 18:06.83
    18:40.62
  3 Saxton, Carl S            34 IM                            19:06.84  
       29.79  1:01.94  1:34.82  2:07.70  2:40.55  3:13.69  3:46.74  4:20.11
     4:53.58  5:27.02  6:00.53  6:34.28  7:08.36  7:42.46  8:16.90  8:51.43
     9:26.11 10:01.22 11:12.96 11:48.63 12:24.38 13:00.21 13:36.19 14:12.12
    14:48.33 15:25.12 16:01.63 16:38.71 17:15.90 17:53.02 18:30.22 19:06.84
    19:06.84
  4 Mattson, Mark E           33 IM                            19:18.41  
       30.03  1:02.77  1:36.25  2:10.20  2:43.98  3:17.76  3:52.21  4:26.49
     5:00.91  5:36.20  6:10.93  6:45.20  7:20.24  7:55.29  8:30.02  9:04.98
     9:40.53 10:15.58 10:51.13 11:26.58 12:02.30 12:37.88 13:14.09 13:50.41
    14:26.93 15:03.26 15:39.63 16:16.47 16:53.05 17:29.77 18:06.34 18:43.10
    19:18.41
  5 Rushman, Christopher J    32 SWOM                          20:00.52  
       28.85  1:00.56  1:33.45  2:06.95  2:40.83  3:15.12  3:49.69  4:24.32
     4:59.44  5:34.51  6:10.16  6:46.26  7:22.24  7:58.73  8:35.36  9:13.07
     9:51.49 10:29.67 11:08.54 11:47.39 12:26.05 13:05.42 13:43.85 14:22.75
    15:00.34 15:39.60 16:18.28 16:55.75 17:33.89 18:12.18 18:49.47 19:26.63
    20:00.52
  6 Gehant, Luc D             33 IM                            20:43.37  
       31.78  1:06.59  1:42.38  2:19.09  2:55.60  3:32.50  4:10.06  4:48.43
     5:27.00  6:05.32  6:43.42  7:21.99  8:00.08  8:38.51  9:16.80  9:55.40
    10:34.01 11:12.96 11:50.45 12:28.38 13:06.86 13:45.47 14:23.54 15:01.62
    15:40.86 16:19.33 16:58.67 17:37.10 18:15.01 18:53.87 19:31.37 20:08.66
    20:43.37
  7 Holzhausen, Brian J       32 ISF                           21:00.87  
       31.91  1:06.18  1:43.19  2:21.55  2:59.45  3:37.68  4:15.99  4:54.83
     5:32.74  6:11.73  6:50.26  7:29.61  8:08.88  8:47.41  9:25.98 10:05.41
    10:44.89 11:22.85 12:01.14 12:39.58 13:17.82 13:56.28 14:35.17 15:14.66
    15:53.57 16:33.10 17:12.18 17:50.76 18:28.94 19:07.51 19:46.15 20:24.78
    21:00.87
  8 Holland, Neil B           31 WMAC                          25:08.47  
       38.03  1:21.91  2:06.13  2:51.29  3:37.54  4:24.54  5:12.50  6:00.10
     6:47.68  7:34.37  8:20.91  9:07.66  9:54.27 10:40.48 11:26.77 12:13.54
    13:00.07 13:46.29 14:32.71 15:19.14 16:05.59 16:52.02 17:38.68 18:24.70
    19:10.68 19:57.01 20:43.13 21:28.80 22:15.07 22:59.95 23:44.48 24:28.48
    25:08.47
 
Men 30-34 50 Yard Backstroke
===============================================================================
  30-34 NATL: * 23.18   2/10/2002 MARTIN ZUBERO                                
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Commings, Jeff P          30 RMM                              23.94  
  2 Nayar, Ramon              30 IM                               25.37  
  3 Sheets, David A           33 SKY                              25.60  
  4 Hale, William C           33 MAM                              25.89  
  5 Bargwell, Steve T         33 MICH                             25.98  
  6 Gaither, Carter           33 GOST                             26.10  
  7 Gallagher, Michael R      32 NEM                              26.59  
  8 Hartsock, Steve           30 IM                               26.64  
  9 Basler, Geoff             33 LPLM                             27.24  
 10 Dunn, Mark R              32 MICH                             27.34  
 11 Maydak, Jeffrey M         30 NAST                             27.93  
 12 Doherty, Jonathan P       34 MOST                             28.70  
 13 Cox, W Clif               30 SKY                              29.25  
 14 Arendt, Marc A            33 IM                               41.93  
 
Men 30-34 100 Yard Backstroke
===============================================================================
  30-34 NATL: * 50.21   5/24/1992 CLAY BRITT                                   
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Commings, Jeff P          30 RMM                              50.94  
       25.05    50.94                                                      
  2 Roestenberg, Andreas      32 CLVM                             52.74  
       26.15    52.74                                                      
  3 Tiltmann, Laren A         34 WMAC                             53.64  
       26.59    53.64                                                      
  4 Sheets, David A           33 SKY                              54.03  
       25.99    54.03                                                      
  5 Bocci, Jim L              30 UNAT                             54.50  
       26.36    54.50                                                      
  6 Cann, William H           31 PNA                              55.44  
       26.34    55.44                                                      
  7 Gaither, Carter           33 GOST                             55.93  
       27.53    55.93                                                      
  8 Bargwell, Steve T         33 MICH                             56.57  
       27.98    56.57                                                      
  9 Nayar, Ramon              30 IM                               56.89  
       27.06    56.89                                                      
 10 Hartsock, Steve           30 IM                               57.00  
       27.13    57.00                                                      
 11 Hale, William C           33 MAM                              57.07  
       27.02    57.07                                                      
 12 Gallagher, Michael R      32 NEM                              57.78  
       27.84    57.78                                                      
 13 Coolbaugh, Jeffrey J      31 MARY                             58.36  
       28.39    58.36                                                      
 14 Dunn, Mark R              32 MICH                             58.65  
       28.27    58.65                                                      
 15 Basler, Geoff             33 LPLM                             58.94  
       28.84    58.94                                                      
 16 Wen, Brendon Y            34 WCM                              59.72  
       28.81    59.72                                                      
 17 Maydak, Jeffrey M         30 NAST                           1:00.45  
       29.07  1:00.45                                                      
 
Men 30-34 200 Yard Backstroke
===============================================================================
  30-34 NATL: * 1:48.64   2/10/2002 MARTIN ZUBERO                              
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Roestenberg, Andreas      32 CLVM                           1:54.83  
       27.28    56.28  1:25.65  1:54.83                                    
  2 Sheets, David A           33 SKY                            1:56.84  
       27.67    56.66  1:26.28  1:56.84                                    
  3 Gaither, Carter           33 GOST                           2:01.92  
       28.20    58.12  1:29.74  2:01.92                                    
  4 Hale, William C           33 MAM                            2:04.62  
       29.59  1:01.41  1:33.27  2:04.62                                    
  5 Hartsock, Steve           30 IM                             2:05.03  
       29.86  1:00.95  1:32.76  2:05.03                                    
  6 Bargwell, Steve T         33 MICH                           2:05.74  
       29.26  1:00.77  1:33.57  2:05.74                                    
  7 Coolbaugh, Jeffrey J      31 MARY                           2:09.07  
       29.24  1:01.13  1:35.00  2:09.07                                    
  8 Wen, Brendon Y            34 WCM                            2:11.45  
       30.52  1:03.26  1:37.48  2:11.45                                    
  9 Dunn, Mark R              32 MICH                           2:11.65  
       30.32  1:03.52  1:38.11  2:11.65                                    
 10 Maydak, Jeffrey M         30 NAST                           2:12.97  
       30.38  1:03.46  1:38.17  2:12.97                                    
 11 Doherty, Jonathan P       34 MOST                           2:13.02  
       31.05  1:04.27  1:38.83  2:13.02                                    
 12 Rieck, Jeff D             34 BDGR                           2:15.17  
       32.01  1:06.08  1:40.55  2:15.17                                    
 13 Mattson, Mark E           33 IM                             2:17.01  
       32.49  1:07.65  1:42.17  2:17.01                                    
 
Men 30-34 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
  30-34 NATL: * 25.88   5/19/1991 DAVID LUNDBERG                               
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Commings, Jeff P          30 RMM                              26.09  
  2 Radel, J Todd             31 IM                               27.30  
  3 Tiltmann, Laren A         34 WMAC                             27.87  
  4 Hagenbaumer, Chris R      33 IM                               28.38  
  5 MacKenzie, Robert C       30 BMW                              28.60  
  6 Goodison, Michael R       32 TERR                             28.69  
  7 Schaetz, Dan J            33 WMAC                             28.80  
  8 Egg, Victor W             33 GSM                              29.03  
  9 Weigand, T J              31 IM                               29.12  
 10 Campbell, Geoff E         33 H2O                              29.38  
 11 Askew, Mark               33 IM                               29.40  
 12 Basler, Geoff             33 LPLM                             29.56  
 13 Lawrence, Chad H          31 GRIN                             29.59  
 14 Metts, David J            33 MICH                             29.62  
 15 McLarty, Brandon D        33 ISF                              29.68  
 16 Harrison, Joel R          30 GAJA                             29.69  
 17 Allen, Andy               30 IM                               30.20  
 18 Davis, Eric J             32 GCMT                             30.84  
 19 Gomberg, Michael C        31 REDT                             30.96  
 20 Mattson, Mark E           33 IM                               31.26  
 21 Nagle, Jeffrey D          34 NAST                             33.35  
 22 Holzhausen, Brian J       32 ISF                              35.38  
 
Men 30-34 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
  30-34 NATL: * 56.58   5/19/1991 DAVID LUNDBERG                               
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Commings, Jeff P          30 RMM                              56.11* 
       26.45    56.11                                                      
  2 Radel, J Todd             31 IM                               58.88  
       27.61    58.88                                                      
  3 Hagenbaumer, Chris R      33 IM                               59.67  
       28.28    59.67                                                      
  4 Goodison, Michael R       32 TERR                           1:01.26  
       28.66  1:01.26                                                      
  5 Egg, Victor W             33 GSM                            1:02.01  
       28.85  1:02.01                                                      
  6 MacKenzie, Robert C       30 BMW                            1:02.26  
       28.87  1:02.26                                                      
  7 Askew, Mark               33 IM                             1:03.15  
       29.26  1:03.15                                                      
  8 Campbell, Geoff E         33 H2O                            1:03.65  
       29.55  1:03.65                                                      
  9 Nayar, Ramon              30 IM                             1:04.04  
       30.37  1:04.04                                                      
 10 Harrison, Joel R          30 GAJA                           1:04.63  
       29.55  1:04.63                                                      
 11 Sorg, Greg                32 IM                             1:05.39  
       30.53  1:05.39                                                      
 12 Weigand, T J              31 IM                             1:05.90  
       29.68  1:05.90                                                      
 13 Allen, Andy               30 IM                             1:06.07  
       30.82  1:06.07                                                      
 14 Doherty, Jonathan P       34 MOST                           1:06.73  
       31.16  1:06.73                                                      
 15 Basler, Geoff             33 LPLM                           1:07.20  
       31.74  1:07.20                                                      
 16 Dawkins, Phillip Todd     30 ISF                            1:07.28  
       31.52  1:07.28                                                      
 17 Welch, Shannon L          33 O*H*                           1:07.47  
       30.98  1:07.47                                                      
 18 Rushman, Christopher J    32 SWOM                           1:08.54  
       31.46  1:08.54                                                      
 
Men 30-34 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
  30-34 NATL: * 2:01.01    5/4/1997 RONALD KARNAUGH                            
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Radel, J Todd             31 IM                             2:08.91  
       29.19  1:02.10  1:35.51  2:08.91                                    
  2 Hagenbaumer, Chris R      33 IM                             2:10.46  
       29.99  1:03.21  1:36.30  2:10.46                                    
  3 Goodison, Michael R       32 TERR                           2:17.92  
       31.14  1:06.33  1:42.09  2:17.92                                    
  4 Campbell, Geoff E         33 H2O                            2:20.88  
       30.15  1:05.23  1:42.03  2:20.88                                    
  5 Askew, Mark               33 IM                             2:21.78  
       30.66  1:06.54  1:44.05  2:21.78                                    
  6 Saxton, Carl S            34 IM                             2:22.95  
       32.82  1:09.13  1:46.38  2:22.95                                    
  7 Weigand, T J              31 IM                             2:26.80  
       31.54  1:07.63  1:45.86  2:26.80                                    
  8 Doherty, Jonathan P       34 MOST                           2:29.20  
       32.46  1:09.54  1:48.56  2:29.20                                    
  9 Kelly, Sean P             30 MICH                           2:30.93  
              1:13.33  1:52.10  2:30.93                                    
 10 Davis, Eric J             32 GCMT                           2:35.81  
       34.55  1:14.30  1:55.39  2:35.81                                    
 11 Berridge, Jeffrey K       33 ISF                            2:37.37  
       35.28  1:14.75  1:55.70  2:37.37                                    
 12 Gast, Keith J             34 GRIN                           2:41.54  
       36.07  1:16.31  1:58.00  2:41.54                                    
 
Men 30-34 50 Yard Butterfly
===============================================================================
  30-34 NATL: * 22.22   5/16/1999 BRIAN ALDERMAN                               
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Goldman, Mark S           32 NEM                              23.78  
  2 Tiltmann, Laren A         34 WMAC                             24.07  
  3 Bever, Gregory R          31 IM                               24.19  
  4 Newcomb, Brent K          33 TWC                              24.29  
  5 Metts, David J            33 MICH                             24.57  
  6 Schaetz, Dan J            33 WMAC                             24.58  
  7 Basler, Geoff             33 LPLM                             24.71  
  8 Crankshaw, Erik C         31 NCMS                             25.02  
  9 Robling, Steve W          34 PALM                             25.05  
 10 Dawkins, Phillip Todd     30 ISF                              25.17  
 11 Wrone, Jason E            31 IM                               25.36  
 12 Hext JR, Bradley R        34 WMAC                             25.50  
 13 McLarty, Brandon D        33 ISF                              25.51  
 14 Luckey, Andrew D          33 NAST                             25.64  
 15 Kelly, Sean P             30 MICH                             25.67  
 16 Dunlap, Ken S             32 SWOM                             25.73  
 16 Mc Namara, Brian D        32 IM                               25.73  
 18 Perry, Brian S            32 O*H*                             25.83  
 19 Cook, Andrew M            32 UNAT                             26.42  
 20 Cox, W Clif               30 SKY                              26.78  
 21 Arluck, David             32 RACE                             27.03  
 22 Gomberg, Michael C        31 REDT                             27.29  
 23 Pacyau, Jason K           34 MICH                             28.33  
 24 Schuh, Paul T             34 SWOM                             30.19  
 
Men 30-34 100 Yard Butterfly
===============================================================================
  30-34 NATL: * 48.64   5/16/1999 JON OLSEN                                    
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Bever, Gregory R          31 IM                               54.19  
       25.28    54.19                                                      
  2 Crankshaw, Erik C         31 NCMS                             54.32  
       25.20    54.32                                                      
  3 Gaither, Carter           33 GOST                             54.57  
       25.35    54.57                                                      
  4 Schaetz, Dan J            33 WMAC                             54.65  
       25.41    54.65                                                      
  5 Radel, J Todd             31 IM                               55.32  
       25.86    55.32                                                      
  6 Sorg, Greg                32 IM                               55.40  
       25.57    55.40                                                      
  7 Goodison, Michael R       32 TERR                             55.51  
       25.57    55.51                                                      
  8 Robling, Steve W          34 PALM                             55.75  
       25.93    55.75                                                      
  9 Wrone, Jason E            31 IM                               55.85  
       26.08    55.85                                                      
 10 Wen, Brendon Y            34 WCM                              56.06  
       26.03    56.06                                                      
 11 McLarty, Brandon D        33 ISF                              56.34  
       26.00    56.34                                                      
 12 Niziolek, Frank A         32 IM                               56.39  
       26.10    56.39                                                      
 13 Hext JR, Bradley R        34 WMAC                             56.79  
       26.77    56.79                                                      
 14 Hagenbaumer, Chris R      33 IM                               56.90  
       26.11    56.90                                                      
 15 Bargwell, Steve T         33 MICH                             57.14  
       26.69    57.14                                                      
 16 Kelly, Sean P             30 MICH                             57.21  
       26.37    57.21                                                      
 17 Metts, David J            33 MICH                             57.54  
       26.58    57.54                                                      
 18 Nelson, Kirk E            33 PNA                              57.67  
       27.27    57.67                                                      
 19 Young, Timothy            33 WMAC                             59.05  
       27.31    59.05                                                      
 20 Cook, Andrew M            32 UNAT                             59.11  
       27.37    59.11                                                      
 21 Rieck, Jeff D             34 BDGR                             59.78  
       27.58    59.78                                                      
 22 Rooney, Chris J           31 VRTX                           1:02.60  
       28.92  1:02.60                                                      
 23 Wen, Patrick J            31 UCLA                           1:05.83  
       30.15  1:05.83                                                      
 
Men 30-34 200 Yard Butterfly
===============================================================================
  30-34 NATL: * 1:49.52   5/16/1994 PETER EGAN                                 
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Bever, Gregory R          31 IM                             2:02.56  
       27.28    57.97  1:29.87  2:02.56                                    
  2 Newcomb, Brent K          33 TWC                            2:03.75  
       26.54    57.50  1:30.84  2:03.75                                    
  3 Kelly, Sean P             30 MICH                           2:07.84  
       28.85  1:00.95  1:33.60  2:07.84                                    
  4 Nelson, Kirk E            33 PNA                            2:09.40  
       28.23  1:00.52  1:34.45  2:09.40                                    
  5 Wen, Brendon Y            34 WCM                            2:09.89  
       28.42  1:00.45  1:34.20  2:09.89                                    
  6 Rieck, Jeff D             34 BDGR                           2:14.48  
       30.43  1:04.70  1:39.94  2:14.48                                    
  7 Berridge, Jeffrey K       33 ISF                            2:31.86  
       32.50  1:09.26  1:49.04  2:31.86                                    
  8 Wen, Patrick J            31 UCLA                           2:37.45  
       35.07  1:15.23  1:56.19  2:37.45                                    
  9 Gehant, Luc D             33 IM                             2:46.33  
       33.39  1:12.74  1:57.53  2:46.33                                    
 -- Geiss, Anthony J          30 GRIN                                DQ  
       31.85  1:11.29  1:55.24                                             
 
Men 30-34 100 Yard IM
===============================================================================
  30-34 NATL: * 50.98   5/19/1991 DAVID LUNDBERG                               
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Commings, Jeff P          30 RMM                              51.55  
       23.95    51.55                                                      
  2 Tiltmann, Laren A         34 WMAC                             54.37  
       25.12    54.37                                                      
  3 Crankshaw, Erik C         31 NCMS                             55.55  
       25.12    55.55                                                      
  4 Niziolek, Frank A         32 IM                               56.38  
       26.23    56.38                                                      
  5 Newcomb, Brent K          33 TWC                              57.08  
       26.16    57.08                                                      
  6 Basler, Geoff             33 LPLM                             57.55  
       26.40    57.55                                                      
  7 Goodison, Michael R       32 TERR                             57.70  
       26.92    57.70                                                      
  8 McLarty, Brandon D        33 ISF                              58.14  
       26.18    58.14                                                      
  9 Gaither, Carter           33 GOST                             58.25  
       26.11    58.25                                                      
 10 Hale, William C           33 MAM                              58.55  
       26.16    58.55                                                      
 11 Hartsock, Steve           30 IM                               58.97  
       26.26    58.97                                                      
 12 Campbell, Geoff E         33 H2O                              58.99  
       27.63    58.99                                                      
 13 Mc Namara, Brian D        32 IM                               59.01  
       27.64    59.01                                                      
 13 Robling, Steve W          34 PALM                             59.01  
       27.31    59.01                                                      
 15 Perry, Brian S            32 O*H*                             59.20  
       27.90    59.20                                                      
 16 Metts, David J            33 MICH                             59.32  
       27.66    59.32                                                      
 17 Luckey, Andrew D          33 NAST                             59.46  
       27.43    59.46                                                      
 18 Hagenbaumer, Chris R      33 IM                               59.57  
       28.71    59.57                                                      
 19 Egg, Victor W             33 GSM                            1:00.18  
       28.67  1:00.18                                                      
 20 Dunn, Mark R              32 MICH                           1:00.32  
       27.13  1:00.32                                                      
 21 Doherty, Jonathan P       34 MOST                           1:00.65  
       28.01  1:00.65                                                      
 22 Houchens, Jeremy B        34 ISF                            1:00.97  
       28.37  1:00.97                                                      
 23 Hext JR, Bradley R        34 WMAC                           1:01.19  
       28.17  1:01.19                                                      
 24 Allen, Andy               30 IM                             1:01.96  
       29.11  1:01.96                                                      
 25 Miller, Brian A           31 RIDG                           1:02.02  
       28.45  1:02.02                                                      
 26 Rhodenbaugh, Matt D       34 TR                             1:02.28  
       28.96  1:02.28                                                      
 27 Rieck, Jeff D             34 BDGR                           1:02.43  
       28.06  1:02.43                                                      
 28 Weigand, T J              31 IM                             1:02.54  
       29.70  1:02.54                                                      
 29 Gomberg, Michael C        31 REDT                           1:02.91  
       29.37  1:02.91                                                      
 30 Witt, Mike                31 FFMS                           1:03.71  
       29.25  1:03.71                                                      
 31 Wen, Patrick J            31 UCLA                           1:05.47  
       30.78  1:05.47                                                      
 32 Meadows, Chris J          33 SKY                            1:16.51  
       35.57  1:16.51                                                      
 33 Arendt, Marc A            33 IM                             1:27.42  
       39.43  1:27.42                                                      
 -- Davis, Eric J             32 GCMT                                DQ  
       30.88                                                               
 
Men 30-34 200 Yard IM
===============================================================================
  30-34 NATL: * 1:47.62    5/4/1997 RONALD KARNAUGH                            
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Commings, Jeff P          30 RMM                            1:53.03  
       24.70    52.97  1:25.24  1:53.03                                    
  2 Roestenberg, Andreas      32 CLVM                           1:57.67  
       25.71    55.14  1:30.89  1:57.67                                    
  3 Crankshaw, Erik C         31 NCMS                           2:00.52  
       25.27    55.37  1:31.79  2:00.52                                    
  4 Radel, J Todd             31 IM                             2:00.65  
       25.86    57.92  1:31.46  2:00.65                                    
  5 Cann, William H           31 PNA                            2:00.85  
       25.22    55.74  1:32.38  2:00.85                                    
  6 Niziolek, Frank A         32 IM                             2:03.37  
       26.11    57.62  1:34.86  2:03.37                                    
  7 Goodison, Michael R       32 TERR                           2:06.21  
       25.60    59.50  1:35.22  2:06.21                                    
  8 Newcomb, Brent K          33 TWC                            2:07.82  
       26.15    59.80  1:38.14  2:07.82                                    
  9 Hale, William C           33 MAM                            2:08.14  
       27.15    58.27  1:38.31  2:08.14                                    
 10 Hartsock, Steve           30 IM                             2:08.25  
       27.58    58.84  1:37.76  2:08.25                                    
 11 Nelson, Kirk E            33 PNA                            2:09.92  
       27.44  1:01.86  1:40.28  2:09.92                                    
 12 Saxton, Carl S            34 IM                             2:10.00  
       28.04  1:03.41  1:39.88  2:10.00                                    
 13 Luckey, Andrew D          33 NAST                           2:11.13  
       26.65  1:00.60  1:39.91  2:11.13                                    
 14 Gundersen, Karl R         34 SLAM                           2:13.24  
       27.92  1:02.25  1:40.85  2:13.24                                    
 15 Rushman, Christopher J    32 SWOM                           2:17.39  
       28.37  1:05.56  1:45.01  2:17.39                                    
 
Men 30-34 400 Yard IM
===============================================================================
  30-34 NATL: * 3:53.81    5/4/1997 RONALD KARNAUGH                            
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Radel, J Todd             31 IM                             4:20.59  
       26.90    58.23  1:33.44  2:07.07  2:42.90  3:18.81  3:50.47  4:20.59
  2 Hale, William C           33 MAM                            4:30.42  
       28.13    59.84  1:33.83  2:06.78  2:47.84  3:28.66  4:00.08  4:30.42
  3 Hartsock, Steve           30 IM                             4:36.64  
       28.88  1:02.81  1:36.88  2:11.20  2:52.52  3:33.66  4:05.28  4:36.64
  4 Gundersen, Karl R         34 SLAM                           4:41.17  
       29.00  1:01.67  1:39.20  2:16.34  2:55.84  3:35.83  4:08.92  4:41.17
  5 Saxton, Carl S            34 IM                             4:46.37  
       28.05  1:00.26  1:39.56  2:17.35  2:57.13  3:37.25  4:12.33  4:46.37
  6 Mattson, Mark E           33 IM                             4:53.82  
       32.29  1:08.84  1:47.41  2:26.11  3:07.25  3:48.87  4:22.18  4:53.82
  7 Rieck, Jeff D             34 BDGR                           4:59.26  
       29.56  1:04.08  1:42.40  2:20.58  3:04.40  3:50.60  4:26.05  4:59.26
  8 Gast, Keith J             34 GRIN                           5:08.49  
       30.59  1:06.00  1:48.54  2:29.11  3:12.10  3:56.13  4:32.83  5:08.49
  9 Geiss, Anthony J          30 GRIN                           5:41.85  
       31.31  1:09.99  1:57.01  2:43.25  3:37.12  4:30.51  5:07.97  5:41.85
Sponsor #20Sponsor #36Sponsor #52Sponsor #35Sponsor #14
Sponsor #50Sponsor #33Sponsor #25Sponsor #43Sponsor #49Sponsor #29Sponsor #44
Sponsor #42Sponsor #47Sponsor #51Sponsor #41Sponsor #13Sponsor #21Sponsor #45