2003 Short Course National Championships

Mixed Relay Results

Final Results

Mixed 19+ 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    19+ NATL: N 1:30.96  5/16/1999 TOC                                         
                         J TONG, S PATRICK, J KEPPLER, K EVERIST           
    Team                                                          Finals Points 
===============================================================================
  1 San Diego Swim Masters  'A'                                 1:32.12  
     1) Conway, Adam M 24               2) Young, Matthew V 26            
     3) Davidson, Vicky M 38            4) Frogley, Alexandra L 29        
       21.25    43.05  1:07.55  1:32.12                                    
  2 YMCA Indy Swim Fit  'A'                                     1:32.19  
     1) Simmons, Will 27                2) Kerns, Laura 26                
     3) Kilian, Caroline 22             4) Christoffel, Ben 27            
       23.11    47.74  1:11.81  1:32.19                                    
  3 Woodlands Masters Swim Team  'A'                            1:36.20  
     1) Peiffer, Neil T 25              2) Rossetti, Nancy A. 33          
     3) Brown, Erin E 21                4) Norris, Pat 35                 
       21.49    48.14  1:13.42  1:36.20                                    
  4 YMCA Indy Swim Fit  'C'                                     1:37.33  
     1) Lawson, Teri 26                 2) Ellis, Nicole 24               
     3) Anderson, Grant 22              4) Schilke, Matt 22               
       26.33    52.75  1:14.81  1:37.33                                    
  5 Arizona Masters  'A'                                        1:38.58  
     1) So, Stephen S 28                2) Pimentel, Liesl K 26           
     3) Horton, Kristin R 23            4) Johnson, Will F 31             
       22.96    47.56  1:15.12  1:38.58                                    
  6 Walnut Creek Masters  'A'                                   1:38.78  
     1) Anderson, Brett J 24            2) Schwarck, Heidi E 24           
     3) Oswald, Alexia M 24             4) Santos, Roque J 35             
       22.38    50.55  1:15.94  1:38.78                                    
  7 Rocky Mountain Masters  'A'                                 1:39.33  
     1) Jennings, Jenn L 22             2) Dittrich, Wolfgang 41          
     3) Hagadorn, Heather L 38          4) Martin, Troy 35                
       26.94    50.96  1:16.15  1:39.33                                    
  8 Virginia Masters Swim Team  'A'                             1:39.38  
     1) Miller, James C 21              2) Dobyns, Cindy L 41             
     3) Seubert, Trish 34               4) McClure, Rab H 33              
       25.70    51.82  1:17.28  1:39.38                                    
  9 Swim Smarter La Jolla Masters  'A'                          1:40.79  
     1) Schellenberg, Larabeth E 19     2) Beza, Ion A 44                 
     3) Hunt, Darlene L 21              4) Bowker, Dane K 28              
       26.45    53.08  1:18.24  1:40.79                                    
 10 New England Masters  'A'                                    1:40.84  
     1) Fisher, Joshua A 23             2) McNamara, Lisa 27              
     3) Kung, Monica 24                 4) Goldman, Mark S 31             
       23.79    50.85  1:18.41  1:40.84                                    
 11 San Diego Swim Masters  'C'                                 1:42.77  
     1) Gale, Jonathan D 28             2) Keeney, Mike 48                
     3) Frasca, Haley L 22              4) Schultz, Lindsay D 26          
       24.37    48.98  1:15.84  1:42.77                                    
 12 YMCA Indy Swim Fit  'E'                                     1:43.51  
     1) Condle, Skip 23                 2) Girolamo, Carlo 22             
     3) Picek, Lisa 23                  4) Francis, Susan 50              
       23.79    47.37  1:15.73  1:43.51                                    
 13 YMCA Indy Swim Fit  'B'                                     1:50.37  
     1) Ward, Bryan 24                  2) Hummell, Marci 21              
     3) Young, Andy 33                  4) Asmus, Glenna 24               
       25.95    57.23  1:21.88  1:50.37                                    
 14 Meridian Swim Club Masters  'B'                             2:13.82  
     1) Isbell, Bill 39                 2) Porto, Melissa F 19            
     3) Mendel, Jacqueline S 23         4) Snyder, Ryan T 48              
       28.87  1:06.59  1:45.20  2:13.82                                    
 -- San Diego Swim Masters  'B'                                      DQ  
     1) Saperstein, Robert E 23         2) Wussler, Mark D 47             
     3) Larson, Julia C 27              4) Buys, Jeni E 34                
       22.93    46.97  1:12.99                                             
 
Mixed 19+ 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    19+ NATL: N 1:41.15  5/21/1995 GOLD COAST                                  
                         L PERKINS, J HEATH, S WALKER, H HAGEMAN           
    Team                                                          Finals Points 
===============================================================================
  1 YMCA Indy Swim Fit  'A'                                     1:42.25  
     1) Anderson, Grant 22              2) Christoffel, Ben 27            
     3) Dwyer, Bridgid 23               4) Kilian, Caroline 22            
       26.31    52.39  1:18.40  1:42.25                                    
  2 Walnut Creek Masters  'A'                                   1:45.62  
     1) Schwarck, Heidi E 24            2) Raab, Kevin M 24               
     3) Shea, Kelly M 25                4) Stahl, Stephen A. 38           
       29.35    57.17  1:23.31  1:45.62                                    
  3 YMCA Indy Swim Fit  'B'                                     1:46.53  
     1) Warren, Ryan 28                 2) Condle, Skip 23                
     3) Ellis, Nicole 24                4) Kerns, Laura 26                
       26.38    53.99  1:21.45  1:46.53                                    
  4 The Olympic Club  'A'                                       1:47.48  
     1) Omphroy, Nicole D 24            2) Kolbisen, Anya M 24            
     3) Schumacher, Bradley D 29        4) Schilling, Alexander H 43      
       27.93  1:00.09  1:22.89  1:47.48                                    
  5 Woodlands Masters Swim Team  'A'                            1:47.72  
     1) Brown, Erin E 21                2) Considine-Miller, Ellen A. 39  
     3) Peiffer, Neil T 25              4) Norris, Pat 35                 
       28.67  1:02.47  1:24.68  1:47.72                                    
  6 San Diego Swim Masters  'B'                                 1:48.00  
     1) Davidson, Vicky M 38            2) Larson, Julia C 27             
     3) McElligott, Sean C 25           4) Saperstein, Robert E 23        
       28.79  1:01.10  1:25.39  1:48.00                                    
  7 The Olympic Club  'B'                                       1:50.30  
     1) McKay, Matthew G 31             2) Diamond, Margo S 24            
     3) Greenwood, Scott C 25           4) Reding, Katie L 27             
       25.64  1:02.13  1:24.98  1:50.30                                    
  8 Arizona Masters  'A'                                        1:50.72  
     1) Nichols, Kory T 26              2) Lightner, Elizabeth N 22       
     3) So, Stephen S 28                4) Hart, Ruth C 26                
       26.81    59.67  1:24.40  1:50.72                                    
  9 Rocky Mountain Masters  'A'                                 1:51.69  
     1) Jennings, Jenn L 22             2) Hicks, Stephen C 30            
     3) Crouch, Kim H 41                4) Nelson, Kurt D 43              
       31.81  1:00.66  1:28.56  1:51.69                                    
 10 YMCA Indy Swim Fit  'C'                                     1:51.97  
     1) Morgan, Patrick 23              2) Dawkins, Todd 29               
     3) Schlottman, Jessica 19          4) Lawson, Teri 26                
       27.10    56.56  1:25.86  1:51.97                                    
 11 YMCA Indy Swim Fit  'D'                                     1:53.45  
     1) Dawkins, Adam 27                2) Picek, Lisa 23                 
     3) Papachronis, Matt 26            4) Enoch, Ann 25                  
       26.93  1:01.98  1:25.85  1:53.45                                    
 12 Rio Grande Swim Club  'A'                                   1:54.64  
     1) Hernandez, Laura L 22           2) Stanton IV, Wright 23          
     3) O'Connor, John P 34             4) Macias, Cristina 37            
       30.80    59.30  1:24.75  1:54.64                                    
 13 Pacific Northwest Aquatics  'A'                             1:54.67  
     1) Bloxham, Michelle M 20          2) Tanaka, Leo 24                 
     3) Jahnke, Amy V 20                4) Smith, Aaron M 21              
       31.19  1:00.74  1:30.66  1:54.67                                    
 14 Virginia Masters Swim Team  'A'                             1:54.90  
     1) McClure, Rab H 33               2) Bennett, Lisa A 47             
     3) Seubert, Trish 34               4) Miller, James C 21             
       27.07  1:01.31  1:29.11  1:54.90                                    
 15 YMCA Indy Swim Fit  'G'                                     1:55.88  
     1) Double, Jennifer 31             2) Duncan, Joey 22                
     3) Schilke, Matt 22                4) Simmons, Will 27               
       34.56  1:08.54  1:33.32  1:55.88                                    
 16 YMCA Indy Swim Fit  'E'                                     1:56.75  
     1) Sneed, Johanna 23               2) Houchens, Jeremy 33            
     3) Sealls, Travis 22               4) Stevens, Jane 25               
       32.59  1:04.41  1:29.23  1:56.75                                    
 17 Katy Aquatic Masters Swimming  'A'                          1:57.71  
     1) Nunnallee, Deborah L 47         2) Wedlick, Jason O 21            
     3) Demand, Andrew 20               4) Johnson, Julie A 29            
       32.89  1:04.57  1:28.75  1:57.71                                    
 18 San Diego Swim Masters  'C'                                 1:58.49  
     1) Feder, Nicole E 21              2) Uryu, Sean A 26                
     3) Blanc, Alberto P 29             4) Schultz, Lindsay D 26          
       31.19  1:01.25  1:30.55  1:58.49                                    
 19 Pacific Northwest Aquatics  'B'                             2:00.01  
     1) Ritch, Rosanne M 23             2) Sayah, George S 24             
     3) Tourigny, David P 23            4) Crandell, Kelly J 22           
       34.06  1:04.70  1:32.35  2:00.01                                    
 20 El Segundo Masters  'A'                                     2:00.91  
     1) Enright, April A 19             2) Bergen, Steven C 28            
     3) D'Agostino, Anne Marie 33       4) Chang, Mike M 36               
       33.57  1:01.08  1:34.32  2:00.91                                    
 21 H2o Velocity Las Vegas Masters  'A'                         2:00.98  
     1) Wynn, Ryan H 24                 2) Ladd, Courtney R 19            
     3) Bunker, Morgan 34               4) James, Paula 44                
       26.02  1:05.43  1:31.14  2:00.98                                    
 22 Rio Grande Swim Club  'B'                                   2:03.05  
     1) Devillier, Rebecca A 33         2) Stanton, Jeremiah 22           
     3) Henschel, Sean M 39             4) Call, Nancy A 49               
       37.99  1:06.89  1:32.61  2:03.05                                    
 23 New England Masters  'A'                                    2:04.62  
     1) Wood, Chris 35                  2) Kung, Monica 24                
     3) Zeller, Lucyann L 40            4) Fisher, Joshua A 23            
       27.68  1:00.49  1:41.02  2:04.62                                    
 24 YMCA Indy Swim Fit  'F'                                     2:06.17  
     1) Ward, Bryan 24                  2) Sneed, Lacy 20                 
     3) Hummell, Marci 21               4) Girolamo, Carlo 22             
       31.72  1:09.87  1:43.48  2:06.17                                    
 25 New Mexico Masters  'A'                                     2:06.84  
     1) Wright, Tracy D 23              2) Watterson, Tracey L 31         
     3) Sites, Lorraine D 41            4) Watterson, Greg T 28           
       30.90  1:10.15  1:41.60  2:06.84                                    
 26 Masters de Sonora  'A'                                      2:25.68  
     1) Garcia, Meliza 20               2) Perez, Rodolfo 20              
     3) Coss, Alejandro 33              4) Villarreal, Dalia 25           
       43.11  1:01.16  1:35.68  2:25.68                                    
 27 New Mexico Masters  'B'                                     3:18.97  
     1) Allish, Norman A 88             2) Dixon, Robin R 45              
     3) Tichy, Laura M 22               4) Rodwick, John R 62             
     1:26.03  1:41.37  2:09.78  3:18.97                                    
 -- San Diego Swim Masters  'A'                                      DQ  
     1) LaRaia, John R 23               2) DeFelice, Heather M 23         
     3) Conway, Adam M 24               4) Terry, Alison 29               
       26.04    56.23  1:17.76                                             
 
Mixed 25+ 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    25+ NATL: N 1:29.40  5/21/1990 S. CAL AQUATIC                              
                         C PONTHIER, D GRANER, K BUSH, P MCCLAFFERTY       
    Team                                                          Finals Points 
===============================================================================
  1 San Diego Swim Masters  'A'                                 1:31.45  
     1) Voisard, Alan 43                2) Pentland, Matthew T 26         
     3) Pipes-Neilsen, Karlyn 41        4) Terry, Alison 29               
       22.71    44.09  1:07.89  1:31.45                                    
  2 The Olympic Club  'A'                                       1:32.52  
     1) Larson, Gary L 31               2) Schriger, Joan A 38            
     3) Welting, Laureen 37             4) Wanie, Lee G 29                
       21.60    47.28  1:11.85  1:32.52                                    
  3 Walnut Creek Masters  'A'                                   1:34.31  
     1) Brannon, Jeremy W 31            2) Shea, Kelly M 25               
     3) Ghiggeri, Michelle D. 34        4) Remmert, Greg A 40             
       21.55    46.18  1:11.64  1:34.31                                    
  4 Arizona Masters  'A'                                        1:34.78  
     1) Piccinini, Eduardo 30           2) Martin, Louise M 34            
     3) Fawcett, Susan L 29             4) Diaz DE Leon, Guillermo 27     
       23.27    48.77  1:13.79  1:34.78                                    
  5 Rocky Mountain Masters  'B'                                 1:35.97  
     1) Luellen, Katie J 29             2) Crouch, Kim H 41               
     3) Hicks, Stephen C 30             4) Commings, Jeff P 29            
       26.03    51.84  1:14.44  1:35.97                                    
  6 Illinois Masters  'A'                                       1:36.26  
     1) McCabe, Thomas J 45             2) Lauterbach, Robin T 33         
     3) Kozlowski, Laura C 25           4) Kothe, Brian R 26              
       22.46    48.95  1:14.24  1:36.26                                    
  7 Irvine Novaquatics  'A'                                     1:37.62  
     1) Wherritt, William C 36          2) Petersen, Fiona C 29           
     3) Hickman, Gabriela 29            4) Wasko, Frank A 42              
       23.55    49.28  1:14.97  1:37.62                                    
  8 Menlo Masters  'A'                                          1:38.79  
     1) Crothers, Shannon G 33          2) Giordano, Susie 33             
     3) Capen, Tasha 36                 4) Hansen, Derrick ND 32          
       22.80    49.33  1:15.91  1:38.79                                    
  9 Ucsb Masters Swimming  'A'                                  1:38.88  
     1) Phalan, Jim M 27                2) Otsuki, Sharon C 26            
     3) Schroeder, Dawn L 37            4) Otsuki, Jon C 38               
       21.91    50.17  1:17.23  1:38.88                                    
 10 Arizona Masters  'B'                                        1:39.21  
     1) Nichols, Kory T 26              2) Jones, Erica L. 32             
     3) Doyle, Lisa 27                  4) Baysinger, Tyler W 29          
       22.29    49.32  1:17.26  1:39.21                                    
 11 Sierra Nevada Masters  'A'                                  1:39.37  
     1) Allen, Brant 40                 2) Lawrie, Dawn J 27              
     3) Howell, Jan M 31                4) Laurie, Rob K 36               
       22.39    50.13  1:17.42  1:39.37                                    
 12 YMCA Indy Swim Fit  'B'                                     1:40.67  
     1) Renie, Theresa 32               2) Fernandez, Gerri 37            
     3) Papachronis, Matt 26            4) Shope, Jon 37                  
       27.77    54.73  1:17.75  1:40.67                                    
 13 Illinois Masters  'C'                                       1:41.96  
     1) Colburn, Carrie A 28            2) Colburn, Christopher M 31      
     3) Lange, Kevin 44                 4) Lamkey, Nicole A 29            
       27.99    51.94  1:14.98  1:41.96                                    
 14 Walnut Creek Masters  'B'                                   1:43.07  
     1) Dowd, Patrick J 44              2) Strong, Susan D 31             
     3) Parker, Krista S 31             4) Heaney, Michael P 36           
       24.39    52.78  1:18.77  1:43.07                                    
 15 Tamalpais Aquatic Masters  'A'                              1:43.12  
     1) Frost, Kenneth A 31             2) Wheeler, Barbara C 46          
     3) Eisenman, Judy 49               4) Erickson, Douglas B 31         
       23.89    51.16  1:20.88  1:43.12                                    
 16 Arizona Masters  'C'                                        1:44.77  
     1) Claggett, Seton P 27            2) Pritchard, Angela C. 31        
     3) Bohinc, Tara M 30               4) Lewis, David B 31              
       24.37    52.47  1:21.79  1:44.77                                    
 17 Meridian Swim Club Masters  'A'                             1:45.52  
     1) Barzdukas, Audrius P 40         2) Acord, Rima V 37               
     3) Isbell, May 31                  4) Sharpe, Timothy J 30           
       23.85    53.05  1:22.01  1:45.52                                    
 18 Illinois Masters  'B'                                       1:48.84  
     1) Rea, Bruce 39                   2) Pohlmann, Mary M 58            
     3) Slaybaugh, Deborah A 35         4) Mattson, Mark E 32             
       22.61    54.74  1:24.98  1:48.84                                    
 19 Arizona Masters  'D'                                        1:48.87  
     1) Fernandez, Dickie 31            2) Troccko, Audra L 30            
     3) Reynolds, Rayann L 34           4) Perry, Sam W 34                
       22.79    52.80  1:26.09  1:48.87                                    
 20 Menlo Masters  'B'                                          2:00.49  
     1) Fero, Mike J 44                 2) Shepherd, Peter J 36           
     3) Basile, Katy 44                 4) Lin, Deanna 33                 
       27.64  1:01.32  1:32.04  2:00.49                                    
 -- Virginia Masters Swim Team  'A'                                  DQ  
     1) Miller, Jim 52                  2) Bennett, Lisa A 47             
     3) Miller, Nancy R 53              4) Smith, Andy K 33               
       25.87    53.19  1:23.61                                             
 
Mixed 25+ 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    25+ NATL: N 1:39.01  5/19/1991 LONE STAR                                   
                         M RHODENBAUGH, G RHODENBAUGH, V KERR-HAUGE, A PLES
    Team                                                          Finals Points 
===============================================================================
  1 Rocky Mountain Masters  'A'                                 1:42.91  
     1) Luellen, Katie J 29             2) Commings, Jeff P 29            
     3) Nasser, Rob 33                  4) Gadd-Siegel, Cecilia E 31      
       29.19    54.58  1:18.84  1:42.91                                    
  2 Arizona Masters  'A'                                        1:43.33  
     1) Johansson, Camilla M 29         2) Diaz DE Leon, Guillermo 27     
     3) Piccinini, Eduardo 30           4) Pimentel, Liesl K 26           
       28.27    55.35  1:19.05  1:43.33                                    
  3 Illinois Masters  'A'                                       1:43.45  
     1) Nayar, Ramon M 29               2) Day, Nadine KM 32              
     3) Tusa, Zsejke 25                 4) Elder, Patrick J 28            
       25.14    55.56  1:21.91  1:43.45                                    
  4 The Olympic Club  'A'                                       1:43.64  
     1) McLaren, Maureen E 29           2) Baron, Jessica T 28            
     3) Sagisi, Patrick C 31            4) Wanie, Lee G 29                
       28.29    59.20  1:22.75  1:43.64                                    
  5 Arizona Masters  'B'                                        1:45.86  
     1) Perry, Sam W 34                 2) Martin, Louise M 34            
     3) Breshears, Rob A 25             4) Duke, Celestena K 25           
       25.78    56.90  1:21.21  1:45.86                                    
  6 Illinois Masters  'B'                                       1:45.96  
     1) Keller, Matt C 33               2) Hagenbaumer, Chris R 32        
     3) Ridge, Jennifer L 34            4) Lauterbach, Robin T 33         
       25.36    53.41  1:19.94  1:45.96                                    
  7 Dallas Aquatic Masters  'A'                                 1:47.19  
     1) Oberstar, Lia G 26              2) Kenny, John M 42               
     3) Patten, Bobby 40                4) Chow, Michelle H 34            
       27.98    58.34  1:21.55  1:47.19                                    
  8 Irvine Novaquatics  'A'                                     1:47.37  
     1) Hickman, Gabriela 29            2) Tongate, Terry L 42            
     3) Wasko, Frank A 42               4) Petersen, Fiona C 29           
       29.70    57.77  1:21.92  1:47.37                                    
  9 San Diego Swim Masters  'A'                                 1:48.04  
     1) Pentland, Matthew T 26          2) Wussler, Mark D 47             
     3) Frogley, Alexandra L 29         4) Buys, Jeni E 34                
       25.52    55.36  1:22.42  1:48.04                                    
 10 Sierra Nevada Masters  'A'                                  1:48.37  
     1) Howell, Jan M 31                2) Allen, Brant 40                
     3) Laurie, Rob K 36                4) Lawrie, Dawn J 27              
       29.85    56.76  1:20.76  1:48.37                                    
 11 Rocky Mountain Masters  'B'                                 1:48.61  
     1) Smith, Tori 37                  2) Seavall, Kelly J 34            
     3) Pease, Richard B 37             4) Siegel, Joel F 31              
       30.08  1:02.87  1:26.93  1:48.61                                    
 12 Arizona Masters  'C'                                        1:49.06  
     1) Easton, Sandie 33               2) Lewis, David B 31              
     3) Von Gluck, Laura 33             4) Baysinger, Tyler W 29          
       29.11    58.24  1:27.03  1:49.06                                    
 13 Walnut Creek Masters  'A'                                   1:49.95  
     1) Duggan, Karen L 32              2) Ghiggeri, Michelle D. 34       
     3) Brannon, Jeremy W 31            4) Sorensen, Jack G 25            
       31.94  1:05.56  1:28.99  1:49.95                                    
 14 Ucsb Masters Swimming  'A'                                  1:49.97  
     1) Phalan, Jim M 27                2) Otsuki, Sharon C 26            
     3) Fujimoto, Stanley S 43          4) Knapp, LO D 48                 
       25.74    59.28  1:23.19  1:49.97                                    
 15 Pacific Northwest Aquatics  'A'                             1:50.13  
     1) Arnold, Mark A 28               2) Schutte, Tom F 33              
     3) Murphy, Casey A 25              4) Whitney, Jamie F 38            
       26.24    54.61  1:21.20  1:50.13                                    
 16 Georgia  'A'                                                1:50.51  
     1) Taulbee, Tiffany J 27           2) Hollub, Michael B 27           
     3) Reid, Mike D 42                 4) McGee, Beth O 41               
       29.99    59.55  1:24.81  1:50.51                                    
 17 H2o Velocity Las Vegas Masters  'A'                         1:50.82  
     1) Roestenberg, Andreas 31         2) Thill, Helene A 29             
     3) Peterson, Eric G 32             4) Hodges, Lesley S 28            
       25.22  1:00.46  1:24.31  1:50.82                                    
 18 Oregon Masters  'A'                                         1:51.24  
     1) August, Brian K 32              2) Jenkins, Valerie G 39          
     3) Topp, Deborah A 34              4) Taylor, Curtis L 31            
       27.27  1:01.08  1:30.19  1:51.24                                    
 19 Metro Masters Swim Club  'A'                                1:51.55  
     1) Rieck, Jeff D. 34               2) Koster, Carolyn 41             
     3) Levy, Daniel J 37               4) Doelger, Maria B 39            
              1:02.04  1:27.29  1:51.55                                    
 20 YMCA Indy Swim Fit  'A'                                     1:51.88  
     1) Hartsock, Steve 29              2) Tyner, Tricia 29               
     3) Comer, Grant 28                 4) Renie, Theresa 32              
       26.55    59.09  1:23.84  1:51.88                                    
 21 Illinois Masters  'C'                                       1:52.30  
     1) Kozlowski, Laura C 25           2) Saxton, Carl S 33              
     3) Pratt, John L 40                4) Colburn, Carrie A 28           
       30.33  1:01.26  1:24.69  1:52.30                                    
 22 Patriot Masters Swim Team  'A'                              1:52.55  
     1) Boyd, Timothy L 32              2) Coulson-Moore, Heather A 33    
     3) Hansen, Robert M 48             4) Hansen, Kim A 46               
       26.81  1:00.29  1:25.02  1:52.55                                    
 23 Illinois Masters  'D'                                       1:52.87  
     1) Urban, Mark C 33                2) Rodgers, Hannah W 28           
     3) Cunningham, Brian D 30          4) Lamkey, Nicole A 29            
       26.48  1:01.22  1:25.82  1:52.87                                    
 24 Ventura County Masters  'A'                                 1:53.85  
     1) Hardt, Leslie Robinson 51       2) Smith, Don G 41                
     3) Hedrick, Tim K 39               4) Ghimenti, Lee Anne 32          
       34.56  1:01.42  1:27.14  1:53.85                                    
 25 H2o Velocity Las Vegas Masters  'B'                         1:54.88  
     1) Cadaval, Manuel 31              2) Korolik, Ran E 32              
     3) Mason, Margaret M 31            4) Adams, Kari S 37               
       27.95    57.38  1:26.43  1:54.88                                    
 26 New England Masters  'A'                                    1:55.27  
     1) McNamara, Lisa 27               2) Jones, Shawn S 28              
     3) Goldman, Mark S 31              4) Hugo, Brandy N 30              
       33.88  1:04.65  1:29.93  1:55.27                                    
 27 Spartacus / S R  'A'                                        1:55.48  
     1) Guerin, J.T. 33                 2) Guerin, Karen M. 33            
     3) Franzia, Jamie E 25             4) Pedley, Martin 51              
       28.48  1:02.02  1:30.63  1:55.48                                    
 28 Menlo Masters  'A'                                          1:55.94  
     1) Giordano, Susie 33              2) Crothers, Shannon G 33         
     3) Hansen, Derrick ND 32           4) Liston, Kathleen M 33          
       33.55  1:01.54  1:27.65  1:55.94                                    
 29 Tamalpais Aquatic Masters  'A'                              1:56.75  
     1) Eisenman, Judy 49               2) Erickson, Douglas B 31         
     3) Frost, Kenneth A 31             4) Wheeler, Barbara C 46          
       34.87  1:02.77  1:28.27  1:56.75                                    
 30 North Carolina Masters Swimmin  'A'                         1:57.14  
     1) Lehman, Fritz E 44              2) Stott, Kim 44                  
     3) Hageman, Heather M 32           4) Davis, William A 35            
       26.24  1:04.65  1:31.83  1:57.14                                    
 31 Heartland Swim Association Mas  'A'                         1:57.18  
     1) North, Nancy A 34               2) Mench, Lee E 50                
     3) Rogers, Vernon S 42             4) Lovell Hampton, Surrena 37     
       34.37  1:05.82  1:31.36  1:57.18                                    
 32 Rose Bowl Masters  'A'                                      1:57.31  
     1) Nelson, Forrest B 37            2) Jensen, Alison C 27            
     3) Davis, Justin A 28              4) Keenan-Boline, Jill E 34       
       27.37  1:03.91  1:28.17  1:57.31                                    
 33 Illinois Masters  'E'                                       1:58.92  
     1) Saylor, Heather W 37            2) Keller, Rebecca J 32           
     3) Shipley, Bill 28                4) Rea, Bruce 39                  
       37.29  1:12.81  1:36.72  1:58.92                                    
 34 Manatee Aquatic  'A'                                        1:59.62  
     1) Hale, William C 32              2) Rublein, Susanne P 32          
     3) Finney, Peter CA 35             4) Miklosi, Chantal 32            
       28.80  1:04.09  1:34.63  1:59.62                                    
 35 Colonials 1776  'A'                                         1:59.86  
     1) Kelly, Steve 45                 2) Manley, Stacey B 29            
     3) Jarecki, Kristine M 37          4) Manley, David W 29             
       31.61  1:05.90  1:36.38  1:59.86                                    
 36 Spartacus / S R  'B'                                        2:01.60  
     1) Wos, Kristen L 30               2) Sullivan, Sean R 38            
     3) Purdy, Rhian E 35               4) Rubio, Jason K 31              
       31.38  1:06.37  1:35.98  2:01.60                                    
 37 Mountain View Masters  'A'                                  2:05.70  
     1) Donahue, Susan V 42             2) Rees, Karla E 30               
     3) Norman, Mark B 48               4) Campbell, Chris 42             
       32.44  1:12.38  1:38.97  2:05.70                                    
 38 Irvine Novaquatics  'B'                                     2:05.85  
     1) Benner, Tord E 44               2) Wagner, Thomas R 40            
     3) Brown, Michele R 28             4) Garland, Allison L 30          
       28.80    59.22  1:32.21  2:05.85                                    
 39 Arizona Masters  'D'                                        2:08.24  
     1) Smith, Dianna J 44              2) Valle, Valerie 26              
     3) Bly, James F 56                 4) Murphy, Timothy W 33           
       35.15  1:11.20  1:39.73  2:08.24                                    
 40 YMCA Indy Swim Fit  'B'                                     2:13.17  
     1) Wulf, Jill 39                   2) Bailie, Bridget 33             
     3) Young, Andy 33                  4) Harrill, Mike 44               
       37.12  1:15.53  1:42.59  2:13.17                                    
 41 Walnut Creek Masters  'B'                                   2:14.71  
     1) Gray, Kara L 37                 2) Gray, Kevin C 42               
     3) Henry, BJ R 39                  4) Mein, Eric T 38                
       37.59  1:18.43  1:50.68  2:14.71                                    
 42 Arizona Masters  'E'                                        2:15.44  
     1) Bradley, Robert J 45            2) Whitten, Phillip 59            
     3) Bohinc, Tara M 30               4) Pritchard, Angela C. 31        
       38.03  1:15.83  1:46.77  2:15.44                                    
 43 Rio Grande Swim Club  'A'                                   2:36.39  
     1) Veltman, Max A 35               2) Grenier, Marisa S 42           
     3) Torres, Nadina L 34             4) Eveler, Bill D 48              
       34.43  1:18.48  2:05.36  2:36.39                                    
 
Mixed 35+ 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    35+ NATL: N 1:32.67  5/17/2002 ROCKY MTN                                   
                         P SMITH, K GARNIER, M GONZALES, C SAPPEY          
    Team                                                          Finals Points 
===============================================================================
  1 Rocky Mountain Masters  'A'                                 1:30.21N 
     1) Smith, John C 41                2) Von Der Lippe, Susan G 37      
     3) Sappey, Collette H 38           4) Smith, Paul L 43               
       21.23    42.42  1:06.71  1:30.21                                    
  2 Rocky Mountain Masters  'B'                                 1:34.74  
     1) Von Evig, Julia M 41            2) Garnier, Kathy L. 42           
     3) Gonzales, Mike 36               4) Bank, Holden J 43              
       25.30    49.68  1:12.61  1:34.74                                    
  3 Ucsb Masters Swimming  'A'                                  1:34.91  
     1) Fujimoto, Stanley S 43          2) Knapp, LO D 48                 
     3) Kjoller, Marcie J 35            4) Schroeder, Richard A 41        
       21.95    48.83  1:13.37  1:34.91                                    
  4 Walnut Creek Masters  'A'                                   1:35.83  
     1) Dean, Margie L 41               2) Vidal, Laurie P 40             
     3) Stahl, Stephen A. 38            4)                                
       21.87    46.79  1:13.52  1:35.83                                    
  5 Illinois Masters  'A'                                       1:36.55  
     1) Zurick, Teresa R 37             2) Welker, Sue B 41               
     3) Pratt, John L 40                4) Gibson, Dave 42                
       26.59    49.26  1:11.02  1:36.55                                    
  6 Rocky Mountain Masters  'D'                                 1:38.69  
     1) Classen, Ken A 42               2) Potter, Kathryn 38             
     3) Arredondo, Sheila M 38          4) Wise, James M 38               
       24.37    50.29  1:15.77  1:38.69                                    
  7 Illinois Masters  'B'                                       1:39.59  
     1) Hacker, Sara 38                 2) Ruble, Amy H 40                
     3) Kurza, Ron A 35                 4) Russell, James M 39            
       28.02    54.10  1:17.23  1:39.59                                    
  8 Oregon Masters  'A'                                         1:40.33  
     1) Gaarder, Chris 38               2) Jenkins, Valerie G 39          
     3) Andrus-Hughes, Karen 45         4) Landis, Tom 61                 
       24.99    50.78  1:15.81  1:40.33                                    
  9 Pacific Northwest Aquatics  'A'                             1:40.87  
     1) Wilson, Lisa A 41               2) Dahl, Lisa A 42                
     3) Dybdahl, Eric T 43              4) Littlefield, James R 43        
       26.58    51.61  1:17.26  1:40.87                                    
 10 Arizona Masters  'B'                                        1:41.37  
     1) Jaegers, Allan M 40             2) Richardson, Gregory T 42       
     3) Pollard, Paula J 39             4) Winslow, Laura H 43            
       23.86    47.09  1:14.30  1:41.37                                    
 11 Chico Masters Swimming  'A'                                 1:41.60  
     1) Hernandez, Jill S 42            2) Donaldson, Deborah L 38        
     3) Hernandez, Michael N 46         4) Farrar, Kenneth R 45           
       25.03    51.19  1:17.27  1:41.60                                    
 12 Santa Rosa Masters  'A'                                     1:42.48  
     1) Hale, Dave 47                   2) Terhorst, Hermine M 44         
     3) Hafner, Hilary R 43             4) North, Harry S 44              
       24.87    52.12  1:18.83  1:42.48                                    
 13 Rocky Mountain Masters  'F'                                 1:42.91  
     1) Piszkin, Andrew F 44            2) Divelbiss, Susanne 37          
     3) Heibel, Elizabeth A 45          4) Piszkin, Steve L 47            
       24.05    50.01  1:19.88  1:42.91                                    
 14 Ventura County Masters  'A'                                 1:43.11  
     1) Sordo, Dianna L 36              2) Skomra, Kim C 42               
     3) Grey, Kenneth A 40              4) Hedrick, Tim K 39              
       27.68    55.19  1:19.59  1:43.11                                    
 15 Rocky Mountain Masters  'C'                                 1:43.59  
     1) Sappey, Andrew D 43             2) Usman, Nassim 43               
     3) Smith, Tori 37                  4) Drozda, Cathy M 44             
       25.44    50.85  1:17.77  1:43.59                                    
 16 Menlo Masters  'A'                                          1:43.76  
     1) Marshall, Scott 41              2) Stites-Burks, Jane K 45        
     3) Matena, Jana 40                 4) Humphrey, Al S 43              
       25.49    53.66  1:20.85  1:43.76                                    
 17 Woodlands Masters Swim Team  'A'                            1:44.48  
     1) Umbach, Elizabeth A 40          2) Considine-Miller, Ellen A. 39  
     3) Tharp, Greg J 52                4) Campbell, J. Scott 55          
       26.75    52.89  1:17.96  1:44.48                                    
 18 Arizona Masters  'C'                                        1:47.97  
     1) Hinrichs, Kevin J 43            2)                                
     3) Dozer, Teresa L 42              4) Steele, Scott 35               
       25.39    53.83  1:23.71  1:47.97                                    
 19 Arizona Masters  'D'                                        1:51.27  
     1) Sparr, Patrick C 56             2) Johnson, Julianne D 36         
     3) Brisker, Jennifer L 37          4) Reid, David E 37               
       27.54    55.99  1:25.57  1:51.27                                    
 20 Swim Kentucky Masters  'A'                                  1:57.74  
     1) Shastid, Jon 55                 2) Kregor, Janice 46              
     3) Smath, Meg 46                   4) Dassow, Paul L 40              
       24.27  1:00.33  1:34.96  1:57.74                                    
 21 Arizona Masters  'F'                                        2:01.89  
     1) Keough, David E 47              2) Hussey, June C 41              
     3) Smith, Dianna J 44              4) York, Jack R 37                
       27.60    56.28  1:26.62  2:01.89                                    
 22 Rocky Mountain Masters  'E'                                 2:07.39  
     1) Jordan, James H 40              2) Cattles, Steven R 44           
     3) Hawkinson, Cindy S 42           4) Smith, Laura K. 37             
       23.54  1:05.86  1:39.40  2:07.39                                    
 -- The Olympic Club  'A'                                            DQ  
 -- New England Masters  'A'                                         DQ  
     1) Hoffman, Keith T 44             2) Grilli, Tracy L 46             
     3) Goodwin, Kim E 45               4) Volckening, Bill 37            
       23.81    51.59  1:19.40                                             
 -- Arizona Masters  'A'                                             DQ  
     1) Rhodenbaugh, Greg S 40          2) Heuer, Brigitte C. 42          
     3) Bailey, Monica M 42             4) Clark, Henry L 37              
       21.58    42.78  1:06.81                                             
 
Mixed 35+ 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    35+ NATL: N 1:44.23  5/24/1992 S. CAL AQUATIC                              
                         C EVANS, K MELICK, J BELARDI, B ADAIR             
    Team                                                          Finals Points 
===============================================================================
  1 Arizona Masters  'A'                                        1:40.52N 
     1) McCue, Marika W 40              2) Rhodenbaugh, Greg S 40         
     3) Clark, Henry L 37               4) Heuer, Brigitte C. 42          
       27.89    53.56  1:16.73  1:40.52                                    
  2 Rocky Mountain Masters  'A'                                 1:40.70N 
     1) Smith, John C 41                2) Bank, Holden J 43              
     3) Von Der Lippe, Susan G 37       4) Pettis Scott, Anna T 40        
       24.60    51.30  1:16.67  1:40.70                                    
  3 Ucsb Masters Swimming  'A'                                  1:43.89N 
     1) Shaffer, Mike G 37              2) Schroeder, Richard A 41        
     3) Godges, Arlette A 39            4) Kjoller, Marcie J 35           
       25.80    51.43  1:19.37  1:43.89                                    
  4 Rocky Mountain Masters  'B'                                 1:44.47  
     1) Sappey, Collette H 38           2) Gray, David S 44               
     3) Smith, Paul L 43                4) Garnier, Kathy L. 42           
       29.25    57.23  1:20.09  1:44.47                                    
  5 San Diego Swim Masters  'A'                                 1:44.86  
     1) Pipes-Neilsen, Karlyn 41        2) Krattli, Caroline M 41         
     3) Whitaker, Shaun P 36            4) Voisard, Alan 43               
       27.66    57.93  1:22.51  1:44.86                                    
  6 Illinois Masters  'A'                                       1:46.80  
     1) Gibson, Dave 42                 2) Paller, Craig A 37             
     3) Dillmann, Liz J 38              4) Leonard, Lyndsey Alison 35     
       26.27    53.91  1:20.76  1:46.80                                    
  7 Rocky Mountain Masters  'C'                                 1:47.13  
     1) Gonzales, Mike 36               2) Arredondo, Sheila M 38         
     3) Lilley, James E 43              4) Von Evig, Julia M 41           
       25.90    57.88  1:22.19  1:47.13                                    
  8 The Olympic Club  'A'                                       1:47.55  
     1) Schriger, Joan A 38             2) Keck, Mike 43                  
     3) Welting, Laureen 37             4) Everist, Kirk F 36             
       29.58    58.55  1:26.24  1:47.55                                    
  9 Walnut Creek Masters  'A'                                   1:48.23  
     1) Chao, Hector E 39               2) Santos, Roque J 35             
     3) MacLaren, Kathleen A 40         4) Vidal, Laurie P 40             
       27.29    54.68  1:23.57  1:48.23                                    
 10 H2o Velocity Las Vegas Masters  'A'                         1:48.94  
     1) Magee, Mark A 35                2) Boodt, Bradley N 35            
     3) Philippi, Diana R 35            4) Carroll, Tish 41               
       27.18    54.38  1:22.25  1:48.94                                    
 11 Oregon Masters  'A'                                         1:49.02  
     1) Andrus-Hughes, Karen 45         2) Hudson, John C 37              
     3) Butcher, Gano 39                4) Topp, Suzanne M 35             
       29.63    57.62  1:22.80  1:49.02                                    
 12 Multnomah Athletic Club  'A'                                1:49.61  
     1) King, Phillip J. 36             2) Cooper, Greg T 35              
     3) Parisi, Robin B 48              4) Foley, Sharon E 43             
       26.71    55.75  1:23.54  1:49.61                                    
 13 Rocky Mountain Masters  'D'                                 1:49.65  
     1) Jenkins, Holly D 35             2) Gould, Thomas A 38             
     3) Martin, Troy 35                 4) Drozda, Cathy M 44             
       30.02    59.34  1:24.23  1:49.65                                    
 14 Illinois Masters  'B'                                       1:52.51  
     1) Zurick, Teresa R 37             2) Welker, Sue B 41               
     3) Soltys, Ted J 42                4) McCabe, Thomas J 45            
       35.63  1:06.55  1:31.14  1:52.51                                    
 15 Rocky Mountain Masters  'E'                                 1:52.55  
     1) Brackett, Bill A 45             2) Washburn, Lynette A 39         
     3) Wise, James M 38                4) Hagadorn, Heather L 38         
       26.74  1:01.49  1:27.63  1:52.55                                    
 16 Arizona Masters  'B'                                        1:54.76  
     1) Jaegers, Allan M 40             2) Pollard, Paula J 39            
     3) Winslow, Laura H 43             4) Brundage, Patrick W 36         
       27.25  1:02.73  1:31.90  1:54.76                                    
 17 Arizona Masters  'C'                                        1:55.33  
     1) Bailey, Monica M 42             2) Legore, Jeff 42                
     3) Steele, Scott 35                4) Johnson, Julianne D 36         
       30.38  1:00.76  1:26.42  1:55.33                                    
 18 Pacific Northwest Aquatics  'A'                             1:55.42  
     1) Wardian, Edward P 37            2) Wilson, Lisa A 41              
     3) Courtney, Zena H 43             4) Littlefield, James R 43        
       25.43  1:00.59  1:31.63  1:55.42                                    
 19 Menlo Masters  'A'                                          1:56.18  
     1) Matena, Jana 40                 2) Tidmarsh, George F 42          
     3) Humphrey, Al S 43               4) Capen, Tasha 36                
       35.15  1:04.41  1:29.86  1:56.18                                    
 20 YMCA Indy Swim Fit  'A'                                     1:56.36  
     1) Roby, Brad 42                   2) Pollard, Vince 44              
     3) Fernandez, Gerri 37             4) Houchens, Kris 35              
       29.40  1:00.56  1:28.36  1:56.36                                    
 21 Ventura County Masters  'A'                                 1:56.82  
     1) Skomra, Kim C 42                2) Derr, John M 54                
     3) Sordo, Dianna L 36              4) McConica, Jim 52               
       33.18  1:03.22  1:33.36  1:56.82                                    
 22 San Diego Swim Masters  'B'                                 1:57.30  
     1) Wohr, Carolyn S 44              2) Neilsen, Eric 37               
     3) Stricker, Paul R 42             4) Coover, Janet G 39             
       29.81    59.99  1:30.65  1:57.30                                    
 23 Illinois Masters  'C'                                       1:58.17  
     1) Seibt, Andreas K 45             2) Lundeen, Robert R 43           
     3) Slaybaugh, Deborah A 35         4) Cook, Sue A 39                 
       27.78    58.41  1:30.12  1:58.17                                    
 24 Chico Masters Swimming  'A'                                 1:58.56  
     1) Aird, Betsylee M 36             2) Aird, James A 36               
     3) Hernandez, Jill S 42            4) Farrell, Roy L 54              
       31.44  1:00.78  1:27.95  1:58.56                                    
 25 Rio Grande Swim Club  'A'                                   1:59.16  
     1) Djang, Philipp A 48             2) Tomlin, Julie B 44             
     3) Mehl, Don 52                    4) Bachman, Kari A 36             
       27.07  1:02.61  1:27.44  1:59.16                                    
 26 YMCA Indy Swim Fit  'B'                                     1:59.60  
     1) Shuck, Susie 37                 2) Rian, Victoria 36              
     3) Shuck, Jim 38                   4) Shope, Jon 37                  
       33.19  1:10.13  1:36.67  1:59.60                                    
 27 Arizona Masters  'D'                                        2:00.50  
     1) Richardson, Gregory T 42        2) Lewis, Robert W 59             
     3) Gallagher, Kathy 38             4) Schmidt, Lori K 40             
       28.53  1:01.93  1:31.54  2:00.50                                    
 28 Rocky Mountain Masters  'F'                                 2:00.96  
     1) Dittrich, Wolfgang 41           2) Wesson, Jack D 42              
     3) Lefebre, Karen 35               4) Nelson, Judy A 42              
       28.87  1:03.88  1:33.99  2:00.96                                    
 29 Arizona Masters  'E'                                        2:02.06  
     1) Cifarelli, Deborah 43           2) Lorenzen, Joel 50              
     3) Jurek, Susan M 40               4) Hinrichs, Kevin J 43           
       33.13  1:07.00  1:37.26  2:02.06                                    
 30 Rocky Mountain Masters  'I'                                 2:02.96  
     1) Heibel, Elizabeth A 45          2) Divelbiss, Susanne 37          
     3) Piszkin, Andrew F 44            4) Piszkin, Steve L 47            
       40.11  1:13.88  1:39.71  2:02.96                                    
 31 Oregon Masters  'B'                                         2:03.18  
     1) Peters, Keith D 37              2) Gaarder, Chris 38              
     3) Sweat, Mary H 45                4) Buck, Kathleen P 52            
       28.03    57.91  1:32.07  2:03.18                                    
 32 Walnut Creek Masters  'C'                                   2:06.08  
     1) Chovanes, Betsy 43              2) Monica, Maria H 36             
     3) Remmert, Greg A 40              4) Heaney, Michael P 36           
       34.87  1:15.96  1:42.00  2:06.08                                    
 33 Colonials 1776  'A'                                         2:06.49  
     1) Burlingame, Susan G 43          2) Ubert, Mary E 38               
     3) Stevens, Craig W. 50            4) Martin, Thomas W 39            
       37.10  1:13.81  1:41.28  2:06.49                                    
 34 Alumni Of Santa Clara  'A'                                  2:09.16  
     1) Foster, Ann 40                  2) Hendrickson, Michael J 51      
     3) Hendrickson, Steve M 55         4) Mariani, Jeanne M 44           
       34.30  1:07.98  1:39.58  2:09.16                                    
 35 Arizona Masters  'F'                                        2:10.48  
     1) Brisker, Jennifer L 37          2) Dozer, Teresa L 42             
     3) Zipf, Donnie L 45               4) Francis, William D H 55        
       35.10  1:13.43  1:43.21  2:10.48                                    
 36 Mission Viejo Masters  'A'                                  2:11.07  
     1) Engel, Tami J 39                2) Merrell, Michael M 55          
     3) Carlsen, Richard L 43           4) Richter, Jennifer L. 35        
       33.15  1:06.60  1:35.39  2:11.07                                    
 37 Arizona Masters  'H'                                        2:14.53  
     1) Bolivar, JoAnne M 40            2) Mullaney, Amy B 43             
     3) Murphy, William D 59            4) Twelker, Dan 38                
       38.40  1:16.50  1:47.50  2:14.53                                    
 38 Swim Kentucky Masters  'A'                                  2:15.50  
     1) Dassow, Paul L 40               2) Smath, Meg 46                  
     3) Shepherd, Keith 44              4) Bradley-Cox, Susan 65          
       27.06  1:13.95  1:40.00  2:15.50                                    
 39 Rocky Mountain Masters  'H'                                 2:17.11  
     1) Nolte, Susan D 42               2) Knight, Roger G 39             
     3) Hawkinson, Cindy S 42           4) Classen, Ken A 42              
       40.34  1:10.96  1:51.76  2:17.11                                    
 40 Rio Grande Swim Club  'B'                                   2:38.57  
     1) Gross, Dorothy W 70             2) Masters, Jane H 50             
     3) Williams, Frank 63              4) Myers, Carl W 35               
       52.83  1:38.46  2:13.39  2:38.57                                    
 41 Masters de Sonora  'A'                                      2:42.92  
     1) Rocha, Gonzalo 46               2) Laso, Maria 43                 
     3) Gudiņo, Cesar 46                4) Fragoso, Carmen 39             
       52.14  1:11.40  2:11.22  2:42.92                                    
 -- Plano Wetcats  'A'                                               DQ  
     1) Held, Amy L 38                  2) Woodrow, Marcie 50             
     3) Dreiske, Peter 44               4) Young, David H 54              
       36.04  1:08.85  1:35.83                                             
 -- The Olympic Club  'B'                                            DQ  
       32.85  1:09.57  1:34.16                                             
 -- Menlo Masters  'B'                                               DQ  
     1) Rohlen, Duke S 35               2) Marshall, Scott 41             
     3) Pinto, Rebecca A 48             4) Kiernan, Ginger F 41           
       32.67  1:15.40  1:43.56                                             
 -- Walnut Creek Masters  'B'                                        DQ  
     1) Boscovich, Pamela M 40          2) Dowd, Patrick J 44             
     3) Dean, Margie L 41               4) Boatwright, David E 41         
       30.09  1:00.84  1:30.81                                             
 -- Santa Rosa Masters  'A'                                          DQ  
     1) Hale, Dave 47                   2) Hafner, Hilary R 43            
     3) Terhorst, Hermine M 44          4) North, Harry S 44              
       31.49  1:04.29  1:35.30                                             
 
Mixed 45+ 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    45+ NATL: N 1:38.32  3/29/1998 NEW ENGLAND                                 
                         L SHULMAN, J FELDMEN, D ROGACKI, J HIRSTY         
    Team                                                          Finals Points 
===============================================================================
  1 Arizona Masters  'A'                                        1:38.10N 
     1) Roth, Barry 48                  2) Swagerty-Hill, Jane 51         
     3) Keever, Maryanne G. 47          4) Patching, Glenn S 45           
       22.72    49.71  1:15.30  1:38.10                                    
  2 Rocky Mountain Masters  'A'                                 1:39.36  
     1) Abrahams, Richard T 58          2) Roche, Carolyn 52              
     3) Rosener, Karen K 49             4) Hess, Richard W 48             
       22.46    50.29  1:17.37  1:39.36                                    
  3 Gold Coast Masters  'A'                                     1:40.77  
     1) Shead, Timothy M 50             2) Cavanaugh, Debbie D 45         
     3) McDonnell, Peggy H 47           4) Burns, Craig J 50              
       23.10    50.42  1:17.94  1:40.77                                    
  4 Arizona Masters  'B'                                        1:41.38  
     1) Shake, Scott D 45               2) Rollins, Stephanie 48          
     3) Schmidt, Jonelle 52             4) Dozer, Gregory J 45            
       23.81    50.55  1:19.05  1:41.38                                    
  5 New England Masters  'A'                                    1:42.25  
     1) Feldmann, Joel T 51             2) Meltz, Joel M 46               
     3) Handler, Barb B 45              4) Shaw, Greg J 51                
       26.39    52.41  1:19.45  1:42.25                                    
  6 Pacific Northwest Aquatics  'A'                             1:42.35  
     1) Davis, Charlotte M 53           2) Lippold, Mary B 47             
     3) Jacobs, Ronald 51               4) Russell, Brian A 46            
       23.91    51.16  1:18.11  1:42.35                                    
  7 Walnut Creek Masters  'A'                                   1:43.50  
     1) Hart, Gene E 50                 2) Landers, Patty - 46            
     3) Soso, Catherine G 45            4) Haufler, Steven E 50           
       24.45    52.57  1:20.09  1:43.50                                    
  8 Rolling Hills Mud Sharks  'A'                               1:43.99  
     1) Van Boer, Eric D 48             2) Adkison, Melissa B 50          
     3) Eriksen, Felicia D 46           4) Adkison, Bill 47               
       23.07    53.07  1:20.94  1:43.99                                    
  9 Walnut Creek Masters  'B'                                   1:44.28  
     1) O'Brien, Kerry L 46             2) O'Brien, Charlene A 46         
     3) Kahn, Sally G 52                4) Volpp, Bryan D 45              
       24.72    52.01  1:20.42  1:44.28                                    
 10 Rocky Mountain Masters  'B'                                 1:47.51  
     1) Young, Lydia L 54               2) Fouts, Susan J 52              
     3) Brackett, Bill A 45             4) Whatley, Thomas W 51           
       32.27  1:02.00  1:24.92  1:47.51                                    
 11 Alaska Masters Swimming  'A'                                1:47.69  
     1) Smith, Paula J 48               2) Bihlman, Frank N 45            
     3) Greenly, Suzanne B 45           4) Curtis, Joel C 52              
       29.06    53.30  1:22.96  1:47.69                                    
 12 Arizona Masters  'D'                                        1:48.95  
     1) Hering, Lance 45                2) Evans, Lesley R. 47            
     3) James, Katryn S 47              4) Stites, Jim S 45               
       24.31    54.97  1:25.33  1:48.95                                    
 13 Patriot Masters Swim Team  'A'                              1:52.37  
     1) Hansen, Robert M 48             2) Oates, David R 52              
     3) Hansen, Kim A 46                4) Schanzer, Rosalyn G 60         
       23.52    48.08  1:16.21  1:52.37                                    
 14 YMCA Indy Swim Fit  'A'                                     1:54.71  
     1) Byrne, Joan 48                  2) Quigley, George 62             
     3) Hasbrook, Sally 54              4) Mennen, Marty 66               
       28.90    57.32  1:27.40  1:54.71                                    
 15 Menlo Masters  'A'                                          1:55.10  
     1) Dawson, Bill 60                 2) Pinto, Rebecca A 48            
     3) Strauss, Judy 48                4) Kemp, James E 47               
       29.96           1:31.73  1:55.10                                    
 16 Arizona Masters  'C'                                        1:55.69  
     1) Welch, Mark W 45                2) Schechter, Mitzi G 47          
     3) Altman, Christie 53             4) Smith, Casey 45                
       31.62  1:02.29  1:31.48  1:55.69                                    
 17 New England Masters  'B'                                    1:58.40  
     1) Welch, David J 46               2) Ketchen, Susan N 50            
     3) Sasser, Constance J 56          4) Grilli, David J 48             
       27.01    57.01  1:30.66  1:58.40                                    
 18 Walnut Creek Masters  'C'                                   2:00.60  
     1) Stratton, Neil R. 61            2) Apple, Kate Z 54               
     3) Swigert, Debbie M 47            4) King, John A 48                
       30.34  1:03.59  1:33.17  2:00.60                                    
 -- Rocky Mountain Masters  'C'                                      DQ  
     1) Yoder, Margie E 50              2) Oakley, Anne S 57              
     3) MacDonald, Lee H 51             4) Waterbury, Stuart S 49         
       23.55    58.82  1:33.55                                             
 
Mixed 45+ 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    45+ NATL: N 1:50.54  5/17/2002 HAWAII                                      
                         B BARNETT-SALLEE, S ELDRED, S BOROWSKI, R STEIGER 
    Team                                                          Finals Points 
===============================================================================
  1 Arizona Masters  'A'                                        1:49.74N 
     1) Swagerty-Hill, Jane 51          2) Dozer, Gregory J 45            
     3) Smith, Casey 45                 4) Keever, Maryanne G. 47         
       29.91    59.05  1:24.64  1:49.74                                    
  2 Gold Coast Masters  'A'                                     1:51.05  
     1) Cavanaugh, Debbie D 45          2) Shead, Timothy M 50            
     3) Burns, Craig J 50               4) McDonnell, Peggy H 47          
       31.11    59.24  1:24.10  1:51.05                                    
  3 New England Masters  'A'                                    1:51.89  
     1) Goodwin, Kim E 45               2) Meltz, Joel M 46               
     3) Shaw, Greg J 51                 4) Feldmann, Joel T 51            
       31.53  1:02.36  1:26.57  1:51.89                                    
  4 Arizona Masters  'B'                                        1:55.12  
     1) Rollins, Stephanie 48           2) Roth, Barry 48                 
     3) Schmidt, Jonelle 52             4) Piecuch, John T 47             
       30.49  1:00.70  1:31.94  1:55.12                                    
  5 Walnut Creek Masters  'A'                                   1:55.13  
     1) Hart, Gene E 50                 2) Haufler, Steven E 50           
     3) O'Brien, Charlene A 46          4) Soso, Catherine G 45           
       28.43    58.77  1:27.77  1:55.13                                    
  6 Walnut Creek Masters  'B'                                   1:55.24  
     1) Landers, Patty - 46             2) Volpp, Bryan D 45              
     3) O'Brien, Kerry L 46             4) Kahn, Sally G 52               
       31.74  1:02.10  1:27.08  1:55.24                                    
  7 Pacific Northwest Aquatics  'A'                             1:55.78  
     1) Gundred, Barb L 51              2) Litzenberger, Andra 50         
     3) Lautman, Scott M 50             4) Press, Oliver W 50             
       31.55  1:06.54  1:32.10  1:55.78                                    
  8 Pacific Northwest Aquatics  'B'                             1:56.75  
     1) Jacobs, Ronald 51               2) Robinson, Dan L 45             
     3) Davis, Charlotte M 53           4) Lippold, Mary B 47             
       28.85  1:00.84  1:30.16  1:56.75                                    
  9 Alaska Masters Swimming  'A'                                1:57.54  
     1) Abbott, Rick E 48               2) Smith, Paula J 48              
     3) Bihlman, Frank N 45             4) Greenly, Suzanne B 45          
       27.46  1:03.24  1:28.75  1:57.54                                    
 10 Rolling Hills Mud Sharks  'A'                               1:57.86  
     1) Eriksen, Felicia D 46           2) Rider, Lee A 47                
     3) Adkison, Bill 47                4) Adkison, Melissa B 50          
       34.21  1:01.69  1:27.49  1:57.86                                    
 11 Chico Masters Swimming  'A'                                 1:58.83  
     1) Panighetti, Camille A 52        2) Farrar, Kenneth R 45           
     3) Dolan, Leslie A 45              4) Hernandez, Michael N 46        
       33.11  1:03.23  1:32.65  1:58.83                                    
 12 New England Masters  'B'                                    1:58.89  
     1) Grilli, Tracy L 46              2) Geary, Bill 45                 
     3) Handler, Barb B 45              4) Mitsch, Mark P 45              
       33.79  1:05.02  1:34.44  1:58.89                                    
 13 YMCA Indy Swim Fit  'A'                                     2:00.36  
     1) Perrin, Tom 52                  2) Hasbrook, Sally 54             
     3) Fox, Jim 50                     4) Francis, Susan 50              
       28.74  1:05.41  1:32.50  2:00.36                                    
 14 Walnut Creek Masters  'C'                                   2:00.48  
     1) Nelson, Marcia V 45             2) Jester, Mal 54                 
     3) Swigert, Debbie M 47            4) Puryear, Stephen B 54          
       31.06  1:02.25  1:32.29  2:00.48                                    
 15 Illinois Masters  'A'                                       2:01.11  
     1) Mykleby, Geoff L 50             2) Furlan, Daniel J 56            
     3) Delanois, Barbara L 47          4) Peters, Carol E 45             
       26.99    57.36  1:33.88  2:01.11                                    
 16 Rocky Mountain Masters  'B'                                 2:01.20  
     1) Roche, Carolyn 52               2) Fischer, Chuck 51              
     3) Hess, Richard W 48              4) Fouts, Susan J 52              
       36.05  1:06.36  1:30.75  2:01.20                                    
 17 H2o Velocity Las Vegas Masters  'A'                         2:01.52  
     1) Cowley, Janet L 46              2) Welday, Kirk A 47              
     3) Casey, Mike A 53                4) Battin, Carolyn H 49           
       28.66  1:04.42  1:31.78  2:01.52                                    
 18 Arizona Masters  'C'                                        2:02.27  
     1) Krongaard, Jeffrey S 48         2) Sonne, Renee L 45              
     3) Stites, Jim S 45                4) Marchi, Karen 46               
       28.56  1:04.57  1:30.78  2:02.27                                    
 19 Sierra Nevada Masters  'A'                                  2:03.97  
     1) Johnson, Clifford H 51          2) McKenzie, Don W 56             
     3) Tyler, A.Susan 54               4) Tyler, Sarah L 58              
       29.28    57.92  1:30.58  2:03.97                                    
 20 Arizona Masters  'D'                                        2:06.18  
     1) Tanner, Lee W 47                2) Liotta, Robert J 51            
     3) Bidegain, Caren A 45            4) Walters, Wendy K 48            
       31.65  1:03.73  1:36.30  2:06.18                                    
 21 Arizona Masters  'F'                                        2:06.26  
     1) Schechter, Mitzi G 47           2) Hinderaker, Ted H. 46          
     3) Hering, Lance 45                4) Renno, Kathryn A 50            
       37.38  1:08.85  1:35.87  2:06.26                                    
 22 Menlo Masters  'A'                                          2:06.63  
     1) Stites-Burks, Jane K 45         2) Kemp, James E 47               
     3) Dawson, Bill 60                 4) Strauss, Judy 48               
       33.19  1:02.89  1:35.50  2:06.63                                    
 23 Rocky Mountain Masters  'C'                                 2:08.51  
     1) Young, Lydia L 54               2) MacDonald, Lee H 51            
     3) Ditolla, Robert 48              4) Slavec, Deborah A 49           
              1:09.38  1:36.68  2:08.51                                    
 24 Woodlands Masters Swim Team  'A'                            2:08.79  
     1) Boak, Carolyn 58                2) Boak, Thomas D 59              
     3) Tharp, Greg J 52                4) Copus, Nancy S 47              
       36.62  1:09.71  1:37.37  2:08.79                                    
 25 North Carolina Masters Swimmin  'A'                         2:09.73  
     1) Robbins-Bonitz, Suzanne E 69    2) Dimsdale, Todd A 45            
     3) Klein, Jonathan E 45            4) Sansbury, Mary R 50            
       45.32  1:14.33  1:38.96  2:09.73                                    
 26 New England Masters  'C'                                    2:09.98  
     1) Ketchen, Susan N 50             2) Craffey, Eileen M 51           
     3) Laramore, Douglas A 55          4) Welch, David J 46              
       34.81  1:16.03  1:42.46  2:09.98                                    
 27 Georgia  'A'                                                2:11.32  
     1) Watson, Lisa L 49               2) Rodgers, Nancy J 48            
     3) Fields, John A 46               4) Brown, Robert V 50             
       40.75  1:20.04  1:46.62  2:11.32                                    
 28 Arizona Masters  'E'                                        2:11.34  
     1) James, Katryn S 47              2) Cate, Paul D 49                
     3) Beardsley, Robert O 45          4) Bullock, Kathi 49              
       34.80  1:13.54  1:42.29  2:11.34                                    
 29 San Diego Swim Masters  'A'                                 2:11.93  
     1) Keeney, Mike 48                 2) Koonings, Marianne S 46        
     3) Thomas, Patricia B 45           4) Rigoglioso, Domenic C 47       
       35.15  1:14.70  1:41.95  2:11.93                                    
 30 Virginia Masters Swim Team  'A'                             2:14.40  
     1) Miller, Jim 52                  2) Miller, Nancy R 53             
     3) Gault, Terry Sue M 52           4) Woods, Tom M 60                
       32.58  1:24.70  1:44.13  2:14.40                                    
 31 Henderson Southern Nevada Mast  'A'                         2:17.03  
     1) Bloore, Judy A 50               2) Schiffman, Robert L 50         
     3) Pyle, Edwin 53                  4) Reeve, Pat A 49                
       37.76  1:16.59  1:45.39  2:17.03                                    
 32 The Olympic Club  'A'                                       2:18.92  
     1) Meyer, Margery 80               2) Lavelle, Michael (Mick) D 50   
     3) Quinn, Phyllis E 47             4) Barthold, Bill 54              
       45.16  1:18.77  1:53.66  2:18.92                                    
 33 Oregon Masters  'A'                                         2:33.29  
     1) Asleson, Elke M 51              2) Mellow, Bill G 61              
     3) Milner, Nancy J 51              4) Jenkins, James D 55            
       39.84  1:16.38  1:55.30  2:33.29                                    
 34 Tamalpais Aquatic Masters  'A'                              3:05.96  
     1) Jakobi, Jessica 45              2) Heim, Bea T 77                 
     3) Wright, Ben 60                  4) Steiner, Jonathan L 52         
       42.62  2:05.61  2:37.51  3:05.96                                    
 -- Rocky Mountain Masters  'A'                                      DQ  
     1) Metz, Catherine L 47            2) Waterbury, Stuart S 49         
     3) Rosener, Karen K 49             4) Abrahams, Richard T 58         
       31.86  1:00.47  1:30.44                                             
 
Mixed 55+ 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    55+ NATL: N 1:48.78  5/16/1999 TAMALPAIS                                   
                         R BURNS, E CAZALET, C JENKINS, N RIDOUT           
    Team                                                          Finals Points 
===============================================================================
  1 Arizona Masters  'A'                                        1:53.48  
     1) Bernard, Kimball V 58           2) Bolar, Sally A 63              
     3) Menard, Joanne C 55             4) Gush, Gregory S 55             
       26.19    58.07  1:28.98  1:53.48                                    
  2 Walnut Creek Masters  'A'                                   1:55.69  
     1) King, Kristina V 55             2) Burr, Ken M 58                 
     3) Kraetzer, Midge S 64            4) DeLacy, James R 56             
       26.78    59.57  1:32.59  1:55.69                                    
  3 Rocky Mountain Masters  'A'                                 1:59.31  
     1) Dodge, David R 57               2) Anziano, Marcia 58             
     3) Wise, Louise 60                 4) Abbott, William A 57           
       26.87    59.54  1:34.22  1:59.31                                    
  4 Virginia Masters Swim Team  'A'                             2:03.20  
     1) Gaulrapp, Edward H 60           2) Durrant, Betsy 61              
     3) Walker, Laura S 65              4) Schiltz, Jack 60               
       28.91  1:04.74  1:38.73  2:03.20                                    
  5 Arizona Masters  'B'                                        2:05.16  
     1) Bly, James F 56                 2) Gillies, Judy L. 55            
     3) Bair, Myra L 58                 4) Gemmill, Dave G 55             
       25.44    59.37  1:38.29  2:05.16                                    
  6 Rocky Mountain Masters  'B'                                 2:15.41  
     1) Plummer, Mark A 66              2) McDanal, Steven K 60           
     3) Hashimoto, Christine 56         4) Lebsack, Linda M 56            
       35.38  1:06.45  1:41.47  2:15.41                                    
  7 Virginia Masters Swim Team  'B'                             2:24.82  
     1) Woods, Tom M 60                 2) Dameron, Pam D 57              
     3) Lyons, Thomas F 69              4) Marens, Susan E 61             
       31.82  1:06.12  1:42.94  2:24.82                                    
  8 Walnut Creek Masters  'B'                                   2:30.55  
     1) Perilman, Jim 64                2) Haworth, Joyce M 65            
     3) Daniel, Maureen B 55            4) Boscovich, Harold O. 61        
       31.99  1:21.02  1:59.11  2:30.55                                    
  9 Arizona Masters  'C'                                        2:43.34  
     1) Welton, John C 56               2) Copeland, Parkie J 73          
     3) Finch, Peggy C 55               4) Eissing, Frank E 63            
       35.62  1:21.14  2:08.73  2:43.34                                    
 -- Pacific Northwest Aquatics  'A'                                  DQ  
     1) Dillon, Sally A 56              2) Walker, Elise (Pinky) M 60     
     3) Reid, Walter E 62               4) Sawyer, Dennis L 59            
       30.74  1:02.17  1:31.34                                             
 
Mixed 55+ 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    55+ NATL: N 2:02.85  4/30/2000 TAMALPAIS                                   
                         R BURNS, K FROST, C JENKINS, N RIDOUT             
    Team                                                          Finals Points 
===============================================================================
  1 Arizona Masters  'A'                                        2:07.75  
     1) Gush, Gregory S 55              2) Bernard, Kimball V 58          
     3) Menard, Joanne C 55             4) Bolar, Sally A 63              
       29.39  1:01.18  1:36.35  2:07.75                                    
  2 Oregon Masters  'A'                                         2:09.11  
     1) Ward, Joy 60                    2) Lambert, Roy D 56              
     3) Rousseau, Sandi 55              4) Landis, Tom 61                 
       36.85  1:11.46  1:44.39  2:09.11                                    
  3 Walnut Creek Masters  'A'                                   2:09.55  
     1) Kraetzer, Midge S 64            2) Smyers, Jesse B 56             
     3) DeLacy, James R 56              4) King, Kristina V 55            
       42.71  1:13.17  1:38.55  2:09.55                                    
  4 Pacific Northwest Aquatics  'A'                             2:10.39  
     1) McColly, Michael 57             2) Peterson, Steven B 56          
     3) Welch, Sarah 56                 4) Dillon, Sally A 56             
       31.66  1:03.96  1:40.22  2:10.39                                    
  5 Virginia Masters Swim Team  'A'                             2:18.57  
     1) Durrant, Betsy 61               2) Brundage, Warner F 60          
     3) Schiltz, Jack 60                4) Walker, Laura S 65             
       42.56  1:15.66  1:42.97  2:18.57                                    
  6 Arizona Masters  'B'                                        2:21.92  
     1) Van Loon, James P 60            2) Gillies, Judy L. 55            
     3) Gemmill, Dave G 55              4) Calnek-Morris, Sue C 60        
       35.53           1:49.03  2:21.92                                    
  7 Rocky Mountain Masters  'B'                                 2:22.14  
     1) Dodge, David R 57               2) Olden, Richard A 60            
     3) Lebsack, Linda M 56             4) Oakley, Anne S 57              
       33.19  1:05.87  1:54.78  2:22.14                                    
  8 YMCA Indy Swim Fit  'A'                                     2:27.68  
     1) Quigley, George 62              2) Meyers, Susan L 61             
     3) Etnyre, Sandy 61                4) Mennen, Marty 66               
       34.24  1:17.47  2:27.68                                             
  9 Pacific Northwest Aquatics  'B'                             2:30.11  
     1) Walker, Elise (Pinky) M 60      2) Reid, Walter E 62              
     3) Litt, Arni H 57                 4) Sawyer, Dennis L 59            
       37.19    54.29  1:59.54  2:30.11                                    
 10 Wisconsin Masters Aquatic Club  'A'                         2:36.91  
     1) Christenson, Candy J 56         2) May, George 65                 
     3) Bauman, John H 72               4) Kranpitz, Nancy 58             
       45.39  1:21.76  2:03.27  2:36.91                                    
 11 YMCA Indy Swim Fit  'B'                                     2:37.35  
     1) Judd, Russell 70                2) Crisp, Margie 62               
     3) Goldstein, Mel 64               4) Beeler, Kirsten 56             
       41.67  1:28.61  2:01.18  2:37.35                                    
 12 Illinois Masters  'A'                                       2:39.24  
     1) Ackerman, Owen 65               2) Stevens, Ann B 69              
     3) Pohlmann, Mary M 58             4) Pohlmann, John T 59            
       34.31  1:29.09  2:05.80  2:39.24                                    
 13 Virginia Masters Swim Team  'B'                             2:39.91  
     1) Marens, Susan E 61              2) Lyons, Thomas F 69             
     3) Gaulrapp, Edward H 60           4) Dameron, Pam D 57              
       48.79  1:33.00  2:06.32  2:39.91                                    
 14 Arizona Masters  'C'                                        3:04.33  
     1) Spencer, Charlaine A 61         2) Bailey, Hop 56                 
     3) Sparr, Patrick C 56             4) Walters, Carol K 62            
       56.64  1:36.48  2:10.82  3:04.33                                    
 -- Tamalpais Aquatic Masters  'A'                                   DQ  
     1) Burns, Richard 59               2) Carroll, Glenda F 59           
     3) Cazalet, Edward G 60            4) Morse, Terry M 68              
       28.53  1:11.60  1:40.28                                             
 -- Walnut Creek Masters  'B'                                        DQ  
     1) Bledsoe, Dennis R 64            2) Haworth, Joyce M 65            
     3) Burr, Ken M 58                  4) Daniel, Maureen B 55           
       34.02  1:28.51  2:00.77                                             
 -- Rocky Mountain Masters  'A'                                      DQ  
     1) Hashimoto, Christine 56         2) Griffith, Bill 56              
     3) Abbott, William A 57            4) Wise, Louise 60                
       41.86  1:13.34  1:42.25                                             
 
Mixed 65+ 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    65+ NATL: N 2:00.31  5/17/2002 SAN DIEGO                                   
                         BOB BEST, BETSY JORDAN, JEANNE LITTLE, BILL EARLEY
    Team                                                          Finals Points 
===============================================================================
  1 San Diego Swim Masters  'A'                                 2:01.48  
     1) Little, Jeanne H 66             2) Jordan, Betsy T 66             
     3) Baker, Donald J 72              4) Moseley, Steve 65              
       31.75  1:06.21  1:35.01  2:01.48                                    
  2 Arizona Masters  'A'                                        2:08.72  
     1) Johnson, Ron L 71               2) Roper, Gail 73                 
     3) Gruender, Edie 74               4) Bond, William R 71             
       26.64    59.82  1:37.68  2:08.72                                    
  3 San Diego Swim Masters  'B'                                 2:16.51  
     1) Best, Bob 70                    2) Pipes, Adrienne S 68           
     3) Dallam, Ann S 72                4) Kimball, Ken 72                
       28.26  1:04.72  1:46.74  2:16.51                                    
  4 Walnut Creek Masters  'A'                                   2:17.52  
     1) Mayo, Robert W 69               2) Alexander, Joan E 71           
     3) Monroe, Donna 69                4) Haworth, A. Emory 67           
       29.60  1:09.25  1:48.45  2:17.52                                    
  5 Arizona Masters  'B'                                        2:34.93  
     1) Gillin, Gordon H 72             2) Kinney, Nancy K 74             
     3) Taylor, Carol P 74              4) Gruender, Dan 73               
       32.72  1:11.35  1:54.87  2:34.93                                    
  6 Arizona Masters  'C'                                        2:49.51  
     1) Von Isser, Max 83               2) Anderson, Sumie 70             
     3) Bayly, Helen H 66               4) Kelley, Art 77                 
       42.92  1:23.46  2:07.65  2:49.51                                    
 
Mixed 65+ 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    65+ NATL: N 2:14.70  5/17/2002 SAN DIEGO                                   
                         BETSY JORDAN, BOB BEST, BILL EARLEY, JEANNE LITTLE
    Team                                                          Finals Points 
===============================================================================
  1 San Diego Swim Masters  'A'                                 2:19.03  
     1) Jordan, Betsy T 66              2) Best, Bob 70                   
     3) Little, Jeanne H 66             4) Moseley, Steve 65              
       40.36  1:14.95  2:19.03                                             
  2 Arizona Masters  'A'                                        2:23.34  
     1) Johnson, Ron L 71               2) Taylor, Carol P 74             
     3) Bond, William R 71              4) Roper, Gail 73                 
       32.47  1:16.62  1:50.87  2:23.34                                    
  3 Rocky Mountain Masters  'A'                                 2:37.45  
     1) Mann, Dena 71                   2) Patten, Bob W 68               
     3) O'Brien, Dennis A 67            4) Ryman, Donna M 66              
       49.13  1:26.20  1:58.18  2:37.45                                    
  4 Walnut Creek Masters  'A'                                   2:37.88  
     1) Mayo, Robert W 69               2) Alexander, Joan E 71           
     3) Haworth, A. Emory 67            4) Monroe, Donna 69               
       37.51  1:27.27  1:58.87  2:37.88                                    
  5 Multnomah Athletic Club  'A'                                2:38.52  
     1) Stoinoff, Lavelle M 70          2) Miesen, Lee J 76               
     3) Bigler, Jim 67                  4) Schumann, Susanne 65           
       42.61  1:24.27  2:04.77  2:38.52                                    
  6 San Diego Swim Masters  'B'                                 2:39.84  
     1) Kimball, Ken 72                 2) Baker, Donald J 72             
     3) Pipes, Adrienne S 68            4) Dallam, Ann S 72               
       36.88  1:15.46  1:58.04  2:39.84                                    
  7 Arizona Masters  'C'                                        2:51.76  
     1) Miller, Robert K 74             2) Anderson, Sumie 70             
     3) Bayly, Helen H 66               4) Terp, Earl T 75                
       35.56  1:26.67  2:17.04  2:51.76                                    
  8 Arizona Masters  'D'                                        3:04.12  
     1) Webster, Dale A 77              2) Von Isser, Max 83              
     3) Copeland, Parkie J 73           4) Considine, Frances M. 75       
       39.23  1:24.56  2:17.58  3:04.12                                    
  9 Rinconada Masters  'A'                                      3:06.03  
     1) Anderson, Paul N 69             2) Dawson, Bunny S 75             
     3) Callison, Barbara F 70          4) Hepper, Kenneth M. 66          
       50.07  1:51.23  2:34.72  3:06.03                                    
 -- Oregon Masters  'A'                                              DQ  
     1:04.76  1:44.42  2:17.38                                             
 -- Arizona Masters  'B'                                             DQ  
     1) Kinney, Nancy K 74              2) Gruender, Dan 73               
     3) Jones, Sam P 67                 4) Gruender, Edie 74              
       45.11  1:25.67  2:02.11                                             
 
Mixed 75+ 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    75+ NATL: N 2:35.78  4/29/2001 FMM                                         
                         F CARR, B CLEAVLAND, R KENNER, P HUTINGER         
    Team                                                          Finals Points 
===============================================================================
  1 New England Masters  'A'                                    2:36.69  
     1) Edwards, James K 80             2) Smith, Petey M H 78            
     3) Burrill, Billie Ann 82          4) Haartz, F. H. Ted 75           
       37.69  1:17.55  2:02.33  2:36.69                                    
 -- Arizona Masters  'A'                                             DQ  
     1) Terp, Earl T 75                 2) Considine, Frances M. 75       
     3) Dozer, Iris L 75                4) Webster, Dale A 77             
       35.43  1:23.67  2:38.83                                             
 
Mixed 75+ 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    75+ NATL: N 2:57.98  5/16/1999 OJAI                                        
                         RUTH BAAR, JOHN STERN, JURGEN SCHMIDT, GRACE ALTUS
    Team                                                          Finals Points 
===============================================================================
  1 Walnut Creek Masters  'A'                                   3:54.20  
     1) Prevetz, Patricia J 82          2) Crockett, Phyllis J 76         
     3) Johnston, William H 84          4) Smith, Richard T 83            
              2:15.11  3:08.38  3:54.20                                    
Sponsor #43Sponsor #13Sponsor #47Sponsor #29Sponsor #36
Sponsor #44Sponsor #20Sponsor #42Sponsor #33Sponsor #49Sponsor #41Sponsor #21
Sponsor #45Sponsor #25Sponsor #14Sponsor #35Sponsor #52Sponsor #50Sponsor #51