2003 Short Course National Championships

Men's Relay Results

Final Results

Men 19+ 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    19+ NATL: N 1:23.04  2/18/2001 AUBURN MSTRS                                
                         O QUEVEDO, R BARNIER, R HUGHEY, L MOREAU          
    Team                                                          Finals Points 
===============================================================================
  1 H2o Velocity Las Vegas Masters  'A'                         1:26.51  
     1) Peterson, Eric G 32             2) Cadaval, Manuel 31             
     3) Wynn, Ryan H 24                 4) Roestenberg, Andreas 31        
       22.13    43.94  1:05.42  1:26.51                                    
  2 YMCA Indy Swim Fit  'A'                                     1:30.32  
     1) Dawkins, Todd 29                2) Girolamo, Carlo 22             
     3) Schilke, Matt 22                4) Anderson, Grant 22             
       23.53    45.93  1:08.24  1:30.32                                    
  3 Rio Grande Swim Club  'A'                                   1:32.41  
     1) Stanton IV, Wright 23           2) Stanton, Jeremiah 22           
     3) Mehl, Don 52                    4) O'Connor, John P 34            
       22.95    46.40  1:09.49  1:32.41                                    
  4 Dist Of Columbia Aquatics Club  'A'                         1:33.22  
     1) Williams, Neill C 35            2) McClure, Luke C 23             
     3) Czander, Eric W 37              4) Mead, Jeffrey D 46             
       22.23    45.15  1:10.17  1:33.22                                    
  5 Georgia  'A'                                                1:35.62  
     1) Bate, Andrew E 25               2) Young, Ryan K 20               
     3) Hollub, Michael B 27            4) Bailey, Matthew A 41           
       24.13    46.75  1:12.12  1:35.62                                    
  6 YMCA Indy Swim Fit  'B'                                     1:36.10  
     1) Ward, Bryan 24                  2) Condle, Skip 23                
     3) Sealls, Travis 22               4) Morgan, Patrick 23             
       25.90    49.22  1:13.19  1:36.10                                    
  7 Henderson Southern Nevada Mast  'A'                         1:36.64  
     1) Jennings, Donald 42             2) Lowery, Frank P 31             
     3) Pyle, Edwin 53                  4) Dervishian, Brandon 23         
       22.91    47.63  1:13.12  1:36.64                                    
  8 New England Masters  'A'                                    1:37.70  
     1) Goldman, Mark S 31              2) Fisher, Joshua A 23            
     3) Murphy, Mark T 37               4) Jones, Shawn S 28              
       23.83    47.33  1:13.85  1:37.70                                    
  9 Pacific Northwest Aquatics  'A'                             1:38.00  
     1) Sayah, George S 24              2) Fong, Eduardo S 25             
     3) Tourigny, David P 23            4) Smith, Aaron M 21              
       24.69    48.42  1:13.04  1:38.00                                    
 10 Virginia Masters Swim Team  'A'                             1:40.23  
     1) Miller, James C 21              2) Smith, Andy K 33               
     3) Miller, Jim 52                  4) McClure, Rab H 33              
       25.98    52.89  1:17.89  1:40.23                                    
 -- El Segundo Masters  'A'                                          DQ  
     1) Bergen, Bert 36                 2) Bergen, Steven C 28            
     3) Bergen, Scott T 24              4) Baldwin, Michael S 24          
       21.83    45.43  1:08.99                                             
 -- Walnut Creek Masters  'A'                                        DQ  
     1) Raab, Kevin M 24                2) Chao, Hector E 39              
     3) Wen, Brendon Y 33               4) Heaney, Michael P 36           
       25.98    49.52  1:13.89                                             
 -- San Diego Swim Masters  'A'                                      DQ  
     1) Conway, Adam M 24               2) LaRaia, John R 23              
     3) Saperstein, Robert E 23         4) McElligott, Sean C 25          
       22.85    44.54  1:06.64                                             
 -- University Masters of Ea & Gr  'A'                               DQ  
     1) Kashani, Hamid Reza 20          2) Kohll, David G 40              
     3) Fredrick, Derron C 35           4) Shanks, Eric H 44              
       25.49    49.98  1:18.37                                             
 -- New Mexico Masters  'A'                                          DQ  
     1) Allish, Norman A 88             2) Rodwick, John R 62             
     3) Watterson, Greg T 28            4) Wright, Tracy D 23             
       55.16  1:31.81  1:57.60                                             

Men 19+ 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    19+ NATL: N 1:33.18  5/21/1995 TEXAS SWIMMING                              
                         J THIBAULT, D PUTTERMAN, M DUNNE, R KILLEEN       
    Team                                                          Finals Points 
===============================================================================
  1 Walnut Creek Masters  'A'                                   1:38.16  
     1) Anderson, Brett J 24            2) Raab, Kevin M 24               
     3) Brannon, Jeremy W 31            4) Sorensen, Jack G 25            
       25.79    53.60  1:17.20  1:38.16                                    
  2 H2o Velocity Las Vegas Masters  'A'                         1:39.44  
     1) Wynn, Ryan H 24                 2) Peterson, Eric G 32            
     3) Roestenberg, Andreas 31         4) Cadaval, Manuel 31             
       25.42    54.03  1:17.50  1:39.44                                    
  3 YMCA Indy Swim Fit  'A'                                     1:40.51  
     1) Anderson, Grant 22              2) Condle, Skip 23                
     3) Papachronis, Matt 26            4) Schilke, Matt 22               
       25.93    53.93  1:18.23  1:40.51                                    
  4 San Diego Swim Masters  'A'                                 1:41.24  
     1) LaRaia, John R 23               2) Neilsen, Eric 37               
     3) Conway, Adam M 24               4) Saperstein, Robert E 23        
       25.91    56.91  1:19.03  1:41.24                                    
  5 Rio Grande Swim Club  'A'                                   1:42.05  
     1) Stanton IV, Wright 23           2) Rodriguez, Aaron 21            
     3) O'Connor, John P 34             4) Stanton, Jeremiah 22           
       27.04    54.97  1:19.03  1:42.05                                    
  6 El Segundo Masters  'A'                                     1:42.75  
     1) Bergen, Bert 36                 2) Bergen, Steven C 28            
     3) Baldwin, Michael S 24           4) Bergen, Scott T 24             
       26.11    53.12  1:19.18  1:42.75                                    
  7 YMCA Indy Swim Fit  'C'                                     1:43.89  
     1) Warren, Ryan 28                 2) Dawkins, Todd 29               
     3) Sealls, Travis 22               4) Simmons, Will 27               
       28.37    56.41  1:21.52  1:43.89                                    
  8 Dist Of Columbia Aquatics Club  'A'                         1:44.51  
     1) Williams, Neill C 35            2) McClure, Luke C 23             
     3) Dever, Frederick E 37           4) Mead, Jeffrey D 46             
       26.04    54.75  1:20.94  1:44.51                                    
  9 New England Masters  'A'                                    1:45.07  
     1) Wood, Chris 35                  2) Fisher, Joshua A 23            
     3) Goldman, Mark S 31              4) Jones, Shawn S 28              
       27.19    57.93  1:21.48  1:45.07                                    
 10 Georgia  'A'                                                1:45.73  
     1) Bate, Andrew E 25               2) Hollub, Michael B 27           
     3) Young, Ryan K 20                4) Bailey, Matthew A 41           
       28.70    57.67  1:22.26  1:45.73                                    
 11 Henderson Southern Nevada Mast  'A'                         1:47.53  
     1) Jennings, Donald 42             2) Lowery, Frank P 31             
     3) Pyle, Edwin 53                  4) Dervishian, Brandon 23         
       25.66    56.84  1:21.78  1:47.53                                    
 12 South West Aquatic Masters  'A'                             1:48.14  
     1) Kajiwara, Doug 46               2) Uchitel, Dmitry 23             
     3) Strybel, David J 48             4) Wise, Franz L 48               
       27.35    58.73  1:24.15  1:48.14                                    
 13 YMCA Indy Swim Fit  'B'                                     1:48.72  
     1) Morgan, Patrick 23              2) Houchens, Jeremy 33            
     3) Girolamo, Carlo 22              4) Ward, Bryan 24                 
       27.15    58.51  1:23.79  1:48.72                                    
 14 University Masters of Ea & Gr  'A'                          1:48.90  
     1) Kashani, Hamid Reza 20          2) Kohll, David G 40              
     3) Fredrick, Derron C 35           4) Shanks, Eric H 44              
       27.22    56.06  1:20.81  1:48.90                                    
 15 Pacific Northwest Aquatics  'A'                             1:50.67  
     1) Smith, Aaron M 21               2) Tanaka, Leo 24                 
     3) Tourigny, David P 23            4) Sayah, George S 24             
       28.81    58.35  1:25.15  1:50.67                                    
 16 Virginia Masters Swim Team  'A'                             1:52.71  
     1) McClure, Rab H 33               2) Smith, Andy K 33               
     3) Miller, James C 21              4) Miller, Jim 52                 
       27.35    58.96  1:27.26  1:52.71                                    
 
Men 25+ 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    25+ NATL: N 1:23.34  5/21/1990 HOUSTONIAN CLUB                             
                         JOHN SMITH, JEFF FREY, CLAY BRITT, SAM SEIPLE     
    Team                                                          Finals Points 
===============================================================================
  1 The Olympic Club  'A'                                       1:23.06N 
     1) Schumacher, Bradley D 29        2) Wanie, Lee G 29                
     3) Greenwood, Scott C 25           4) Sagisi, Patrick C 31           
       20.66    41.23  1:01.39  1:23.06                                    
  2 Walnut Creek Masters  'A'                                   1:25.92  
     1) Brannon, Jeremy W 31            2) Stahl, Stephen A. 38           
     3) Sorensen, Jack G 25             4) Boatwright, David E 41         
       21.44    43.13  1:05.29  1:25.92                                    
  3 Arizona Masters  'A'                                        1:27.44  
     1) Diaz DE Leon, Guillermo 27      2) Plank, Greg J 25               
     3) Piccinini, Eduardo 30           4) Baysinger, Tyler W 29          
       21.37    42.20  1:05.32  1:27.44                                    
  4 Strawberry Canyon Aquatic Mast  'A'                         1:27.74  
     1) Stanford, Jeff O 26             2) Nisenbaum, Adam 26             
     3) Bertain, Sean M 27              4) Means, Shane 25                
       21.38    42.59  1:05.64  1:27.74                                    
  5 Illinois Masters  'A'                                       1:27.78  
     1) Shipley, Bill 28                2) Keller, Matt C 33              
     3) Kothe, Brian R 26               4) Elder, Patrick J 28            
       22.05    44.22  1:06.25  1:27.78                                    
  6 YMCA Indy Swim Fit  'A'                                     1:27.82  
     1) Dawkins, Adam 27                2) Simmons, Will 27               
     3) Comer, Grant 28                 4) Christoffel, Ben 27            
       21.25    43.46  1:05.97  1:27.82                                    
  7 Rocky Mountain Masters  'A'                                 1:28.48  
     1) Commings, Jeff P 29             2) Nasser, Rob 33                 
     3) Hicks, Stephen C 30             4) Siegel, Joel F 31              
       22.17    44.12  1:06.95  1:28.48                                    
  8 North Carolina Masters Swimmin  'A'                         1:29.36  
     1) Klein, Jonathan E 45            2) Farrell, Andrew J 32           
     3) Desorbo, Todd M 25              4) Lehman, Fritz E 44             
       23.04    44.95  1:06.84  1:29.36                                    
  9 Oregon Masters  'A'                                         1:30.58  
     1) Taylor, Curtis L 31             2) Hackley, Jeff T 34             
     3) Hudson, John C 37               4) August, Brian K 32             
       21.60    45.18  1:08.40  1:30.58                                    
 10 Arizona Masters  'B'                                        1:30.72  
     1) So, Stephen S 28                2) Lewis, David B 31              
     3) Perry, Sam W 34                 4) Nichols, Kory T 26             
       22.91    45.97  1:09.11  1:30.72                                    
 11 Menlo Masters  'A'                                          1:31.11  
     1) Humphrey, Al S 43               2) Hansen, Derrick ND 32          
     3) Tidmarsh, George F 42           4) Crothers, Shannon G 33         
       22.93    45.90  1:08.96  1:31.11                                    
 12 San Diego Swim Masters  'A'                                 1:31.35  
     1) Voisard, Alan 43                2) Dowell, Robert K 40            
     3) Pentland, Matthew T 26          4) Whitaker, Shaun P 36           
       22.68    47.20  1:08.43  1:31.35                                    
 13 Colonials 1776  'A'                                         1:31.82  
     1) Trevisan, Paul T 51             2) Stevens, Craig W. 50           
     3) Manley, David W 29              4) Oatman, Steven J. 27           
       22.13    46.26  1:09.31  1:31.82                                    
 14 Multnomah Athletic Club  'A'                                1:32.19  
     1) Cooper, Greg T 35               2) Oliva, Tomas 41                
     3) King, Phillip J. 36             4) Zolna, William M 33            
       23.36    46.52  1:09.48  1:32.19                                    
 15 Pacific Northwest Aquatics  'A'                             1:32.46  
     1) Cann, William H 30              2)                                
     3) Nelson, Kirk E 33               4) Arnold, Mark A 28              
       24.07    47.22  1:10.19  1:32.46                                    
 16 Illinois Masters  'B'                                       1:32.82  
     1) Urban, Mark C 33                2) Cunningham, Brian D 30         
     3) Mills, Jamie 26                 4) Colburn, Christopher M 31      
       23.55    46.31  1:09.09  1:32.82                                    
 17 Dallas Aquatic Masters  'A'                                 1:33.49  
     1) Gow, Brian 30                   2) McRae, Richard D 26            
     3) Zaher, Ahmed M 39               4) Yarid, Jay R 40                
       23.74    46.65  1:09.73  1:33.49                                    
 18 Patriot Masters Swim Team  'A'                              1:33.73  
     1) Boyd, Timothy L 32              2) Simmons, Robin A 44            
     3) Oates, David R 52               4) Hansen, Robert M 48            
       21.79    45.68  1:10.26  1:33.73                                    
 19 YMCA Indy Swim Fit  'B'                                     1:34.53  
     1) Hartsock, Steve 29              2) Warren, Ryan 28                
     3) Papachronis, Matt 26            4) Houchens, Jeremy 33            
       23.46    46.93  1:11.53  1:34.53                                    
 20 Ucsb Masters Swimming  'A'                                  1:34.74  
     1) Phalan, Jim M 27                2) Hurvitz, Tate J 31             
     3) Gray, David 57                  4) Galine, Donald L 57            
       21.83    45.20  1:09.95  1:34.74                                    
 21 San Diego Swim Masters  'B'                                 1:35.07  
     1) Frogley, Terry C 32             2) Gale, Jonathan D 28            
     3) Uryu, Sean A 26                 4) Stricker, Paul R 42            
       23.96    48.73  1:12.22  1:35.07                                    
 22 Tamalpais Aquatic Masters  'A'                              1:35.30  
     1) Frost, Kenneth A 31             2) Delaney, Joe 41                
     3) Sterne, Erik A 50               4) Erickson, Douglas B 31         
       24.05    47.52  1:12.59  1:35.30                                    
 23 Sierra Nevada Masters  'A'                                  1:37.98  
     1) Allen, Brant 40                 2) Henricks, ED P 40              
     3) Petrilla, Eric A 33             4) Lawrie, Jim 56                 
       22.31    46.43  1:09.46  1:37.98                                    
 24 H2o Velocity Las Vegas Masters  'A'                         1:39.56  
     1) Bunker, Morgan 34               2) Osorio, Gabriel M 39           
     3) Mason, Jamie R 32               4) Korolik, Ran E 32              
       24.69    50.83  1:15.93  1:39.56                                    
 25 Carlsbad Swim Masters  'A'                                  1:41.38  
     1) Pease, Jeff R 49                2) Gross, Jeff 52                 
     3) Padgett, David N 34             4) Henika, Stik W 44              
       23.23    47.69  1:15.07  1:41.38                                    
 26 Metro Masters Swim Club  'A'                                1:44.32  
     1) Rieck, Jeff D. 34               2) Benson, Richard A 50           
     3) Wortman, Jeffrey DL 57          4) Levy, Daniel J 37              
       24.79    53.99  1:20.51  1:44.32                                    
 27 Arizona Masters  'C'                                        1:49.04  
     1) Murphy, Timothy W 33            2) Brisker, Norman D 38           
     3) Twelker, Dan 38                 4) Harper, Matthew N 32           
       28.59    57.40  1:24.14  1:49.04                                    
 28 Illinois Masters  'C'                                       1:49.90  
     1) Saxton, Carl S 33               2) Carlson, Kenneth E 28          
     3) Pohlmann, John T 59             4) Mattson, Mark E 32             
       24.98    52.25  1:26.36  1:49.90                                    
 29 YMCA Indy Swim Fit  'C'                                     1:57.72  
     1) Young, Andy 33                  2) Harrill, Mike 44               
     3) Fergin, Tom 38                  4) Bernstein, Mike 46             
       25.10    55.17  1:27.03  1:57.72                                    
 -- Rose Bowl Masters  'A'                                           DQ  
       24.01    47.19  1:16.33                                             
 -- Spartacus / S R  'A'                                             DQ  
     1) Crew, Charles D 55              2) Rubio, Jason K 31              
     3) Pedley, Martin 51               4) Guerin, J.T. 33                
       27.10    53.64  1:17.05                                             
 -- Play Hard Swim Hard  'A'                                         DQ  
     1) Sawin, Curtis D 31              2) Rinzler, Marcel V 32           
     3) Dehaven, Chappie 34             4) Robinson, Derek P 33           
       21.30    42.88  1:05.46                                             
 
Men 25+ 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    25+ NATL: N 1:31.54  5/19/1991 LONE STAR                                   
                         M RHODENBAUGH, G RHODENBAUGH, B PATTEN, T HEDRICK 
    Team                                                          Finals Points 
===============================================================================
  1 The Olympic Club  'A'                                       1:34.51  
     1) Wanie, Lee G 29                 2) Larson, Greg D 33              
     3) Greenwood, Scott C 25           4) Schumacher, Bradley D 29       
       24.33    51.93  1:14.46  1:34.51                                    
  2 Arizona Masters  'A'                                        1:34.58  
     1) Plank, Greg J 25                2) Diaz DE Leon, Guillermo 27     
     3) Piccinini, Eduardo 30           4) Breshears, Rob A 25            
       23.59    50.15  1:13.25  1:34.58                                    
  3 Montgomery Ancient Mariners  'A'                            1:34.75  
     1) Britt, J Clay 42                2) Dicks, Wally C 40              
     3) Roddin, Jeffrey H 34            4) Fell, Michael A. 41            
       24.53    50.06  1:13.19  1:34.75                                    
  4 Illinois Masters  'A'                                       1:37.29  
     1) Nayar, Ramon M 29               2) Hagenbaumer, Chris R 32        
     3) Elder, Patrick J 28             4) Shipley, Bill 28               
       25.07    52.37  1:15.85  1:37.29                                    
  5 Play Hard Swim Hard  'A'                                    1:37.90  
     1) Robinson, Derek P 33            2) Rinzler, Marcel V 32           
     3) Sawin, Curtis D 31              4) Dehaven, Chappie 34            
       24.68    53.23  1:15.53  1:37.90                                    
  6 Rocky Mountain Masters  'A'                                 1:38.37  
     1) Commings, Jeff P 29             2) Hicks, Stephen C 30            
     3) Nasser, Rob 33                  4) Siegel, Joel F 31              
       24.23    52.53  1:16.90  1:38.37                                    
  7 YMCA Indy Swim Fit  'A'                                     1:38.97  
     1) Hartsock, Steve 29              2) Christoffel, Ben 27            
     3) Comer, Grant 28                 4) Dawkins, Adam 27               
       26.40    52.27  1:16.83  1:38.97                                    
  8 Oregon Masters  'A'                                         1:41.15  
     1) August, Brian K 32              2) Hudson, John C 37              
     3) Hackley, Jeff T 34              4) Taylor, Curtis L 31            
       27.21    54.75  1:20.05  1:41.15                                    
  9 San Diego Swim Masters  'A'                                 1:41.74  
     1) Pentland, Matthew T 26          2) Gale, Jonathan D 28            
     3) McElligott, Sean C 25           4) Young, Matthew V 26            
       25.62    55.18  1:19.74  1:41.74                                    
 10 North Carolina Masters Swimmin  'A'                         1:41.89  
     1) Lehman, Fritz E 44              2) Zoltners, Greg A 38            
     3) Desorbo, Todd M 25              4) Farrell, Andrew J 32           
       25.36    56.32  1:20.21  1:41.89                                    
 11 Multnomah Athletic Club  'A'                                1:43.07  
     1) King, Phillip J. 36             2) Oliva, Tomas 41                
     3) Zolna, William M 33             4) Cooper, Greg T 35              
       27.11    56.00  1:19.93  1:43.07                                    
 12 Arizona Masters  'B'                                        1:43.09  
     1) Perry, Sam W 34                 2) Lewis, David B 31              
     3) So, Stephen S 28                4) Baysinger, Tyler W 29          
       26.19    55.18  1:20.07  1:43.09                                    
 13 Sierra Nevada Masters  'A'                                  1:43.16  
     1) Allen, Brant 40                 2) Petrilla, Eric A 33            
     3) Laurie, Rob K 36                4) Henricks, ED P 40              
       26.31    56.08  1:19.83  1:43.16                                    
 14 Pacific Northwest Aquatics  'A'                             1:44.16  
     1) Arnold, Mark A 28               2) Schutte, Tom F 33              
     3) Nelson, Kirk E 33               4) Fong, Eduardo S 25             
       26.34    55.40  1:21.14  1:44.16                                    
 15 Rio Grande Swim Club  'A'                                   1:44.27  
     1) Djang, Philipp A 48             2) Rodriguez, Sergio A 25         
     3) Henschel, Sean M 39             4) Mehl, Don 52                   
       26.85    55.97  1:20.71  1:44.27                                    
 16 Patriot Masters Swim Team  'A'                              1:44.38  
     1) Chestnut, Doug 38               2) Hansen, Robert M 48            
     3) Simmons, Robin A 44             4) Boyd, Timothy L 32             
       27.11    56.12  1:23.19  1:44.38                                    
 17 Arizona Masters  'C'                                        1:44.49  
     1) Claggett, Seton P 27            2) Melley, Michael P 28           
     3) Nichols, Kory T 26              4) Fernandez, Dickie 31           
       29.27    57.37  1:21.81  1:44.49                                    
 18 Illinois Masters  'C'                                       1:44.87  
     1) Urban, Mark C 33                2) Colburn, Christopher M 31      
     3) Saxton, Carl S 33               4) Kothe, Brian R 26              
       26.04    55.74  1:23.03  1:44.87                                    
 19 Menlo Masters  'A'                                          1:45.55  
     1) Crothers, Shannon G 33          2) Hansen, Derrick ND 32          
     3) Tidmarsh, George F 42           4) Humphrey, Al S 43              
       28.47    57.42  1:22.57  1:45.55                                    
 20 Ucsb Masters Swimming  'A'                                  1:47.65  
     1) Phalan, Jim M 27                2) Carpenter, Michael J 38        
     3) Galine, Donald L 57             4) Gray, David 57                 
       25.85    54.78  1:22.53  1:47.65                                    
 21 Rose Bowl Masters  'A'                                      1:48.14  
     1) Anderson, Gary M 34             2) Davis, Justin A 28             
     3) Gruber, Glenn A 53              4) Stacey, John E 57              
       25.53    53.85  1:19.72  1:48.14                                    
 22 Tamalpais Aquatic Masters  'A'                              1:48.21  
     1) Frost, Kenneth A 31             2) Erickson, Douglas B 31         
     3) Sterne, Erik A 50               4) Delaney, Joe 41                
       28.84    57.16  1:24.69  1:48.21                                    
 23 Illinois Masters  'D'                                       1:53.65  
     1) Carlson, Kenneth E 28           2) Mattson, Mark E 32             
     3) Kurza, Ron A 35                 4) Dodson, Phil L 50              
       32.84  1:03.89  1:30.52  1:53.65                                    
 24 Swim Smarter La Jolla Masters  'A'                          1:54.36  
     1) Parnes, Jason S 30              2) Brassil, Dan 30                
     3) Bowker, Dane K 28               4) Beza, Ion A 44                 
       38.55  1:02.74  1:27.53  1:54.36                                    
 25 Spartacus / S R  'A'                                        1:56.41  
     1) Guerin, J.T. 33                 2) Green, Thomas L 55             
     3) Crew, Charles D 55              4) Pedley, Martin 51              
       29.69  1:04.87  1:32.72  1:56.41                                    
 26 San Diego Swim Masters  'B'                                 1:57.16  
     1) Blanc, Alberto P 29             2) Frogley, Terry C 32            
     3) Uryu, Sean A 26                 4) Wilkes, Jason J 33             
       40.82  1:04.42  1:29.90  1:57.16                                    
 27 Meridian Swim Club Masters  'A'                             1:57.75  
       28.69  1:03.28  1:29.02  1:57.75                                    
 28 Arizona Masters  'D'                                        2:00.01  
     1) Cathey, Douglas T 42            2) Murphy, Timothy W 33           
     3) Hinrichs, Kevin J 43            4) Harper, Matthew N 32           
       32.07  1:05.98  1:35.17  2:00.01                                    
 -- Strawberry Canyon Aquatic Mast  'A'                              DQ  
     1) Means, Shane 25                 2) Bertain, Sean M 27             
     3) Stanford, Jeff O 26             4) Nisenbaum, Adam 26             
       27.30    56.58  1:20.38                                             
 -- The Olympic Club  'B'                                            DQ  
     1) Larson, Gary L 31               2) Sagisi, Patrick C 31           
     3) McKay, Matthew G 31             4)                                
       25.50    54.91  1:19.02                                             
 -- Carlsbad Swim Masters  'A'                                       DQ  
     1) Padgett, David N 34             2) Pease, Jeff R 49               
     3) Henika, Stik W 44               4) Gross, Jeff 52                 
       29.58  1:01.87  1:28.66                                             
 -- Illinois Masters  'B'                                            DQ  
     1) Keller, Matt C 33               2) Keenan, Tim A 33               
     3) Mills, Jamie 26                 4)                                
       25.25    54.06  1:18.11                                             
 
Men 35+ 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    35+ NATL: N 1:25.72  5/21/1990 LONE STAR                                   
                         J MONTGOMERY, R HESS, T HEDRICK, D HAGUE          
    Team                                                          Finals Points 
===============================================================================
  1 Rocky Mountain Masters  'A'                                 1:26.66  
     1) Smith, Paul L 43                2) Smith, John C 41               
     3) Lilley, James E 43              4) Bank, Holden J 43              
       21.96    44.14  1:05.94  1:26.66                                    
  2 Montgomery Ancient Mariners  'A'                            1:27.50  
     1) Fell, Michael A. 41             2) Weissman, Chris J 40           
     3) Lewis, Rory B 41                4) Britt, J Clay 42               
       22.14    44.35  1:06.15  1:27.50                                    
  3 Ucsb Masters Swimming  'A'                                  1:28.74  
     1) Shaffer, Mike G 37              2) Fujimoto, Stanley S 43         
     3) Schroeder, Richard A 41         4) Otsuki, Jon C 38               
       22.58    44.44  1:06.07  1:28.74                                    
  4 Illinois Masters  'A'                                       1:28.81  
     1) Gibson, Dave 42                 2) Pratt, John L 40               
     3) Rea, Bruce 39                   4) Russell, James M 39            
       22.88    44.90  1:07.13  1:28.81                                    
  5 Arizona Masters  'A'                                        1:29.07  
     1) Rhodenbaugh, Greg S 40          2) Brundage, Patrick W 36         
     3) Clark, Henry L 37               4) Richardson, Gregory T 42       
       21.80    44.61  1:06.29  1:29.07                                    
  6 Rocky Mountain Masters  'B'                                 1:31.43  
     1) Pease, Richard B 37             2) Gonzales, Mike 36              
     3) Nelson, Kurt D 43               4) Gray, David S 44               
       22.57    45.59  1:08.85  1:31.43                                    
  7 New England Masters  'A'                                    1:31.67  
     1) Hoffman, Keith T 44             2) Volckening, Bill 37            
     3) Wood, Chris 35                  4) Landry, Richard E 39           
       23.66    46.50  1:10.24  1:31.67                                    
  8 Illinois Masters  'B'                                       1:31.68  
     1) Rowland, Jim 42                 2) Kurza, Ron A 35                
     3) Soltys, Ted J 42                4) Lange, Kevin 44                
       23.44    46.32  1:09.26  1:31.68                                    
  9 The Olympic Club  'A'                                       1:32.40  
     1) Schilling, Alexander H 43       2) Keck, Mike 43                  
     3) Griffith, James M 50            4) Everist, Kirk F 36             
       21.57    46.57  1:10.02  1:32.40                                    
 10 Walnut Creek Masters  'A'                                   1:32.43  
     1) Hallahan, Jack 42               2) Santos, Roque J 35             
     3) Schnugg, John M 43              4) Remmert, Greg A 40             
       23.63    46.98  1:09.63  1:32.43                                    
 11 H2o Velocity Las Vegas Masters  'A'                         1:32.74  
     1) Magee, Mark A 35                2) Boodt, Bradley N 35            
     3) Ozun, Sabri 39                  4) Hughes, Keith W 41             
       23.33    46.67  1:09.76  1:32.74                                    
 12 Irvine Novaquatics  'A'                                     1:33.60  
     1) Wherritt, William C 36          2) Wagner, Thomas R 40            
     3) Collins, Michael 37             4) Wasko, Frank A 42              
       22.99    46.98  1:11.15  1:33.60                                    
 13 Georgia  'A'                                                1:33.79  
     1) Fields, John A 46               2) Rabalais, Scott F 44           
     3) Brown, Robert V 50              4) Reid, Mike D 42                
       23.69    46.12  1:10.72  1:33.79                                    
 14 Ventura County Masters  'A'                                 1:34.42  
     1) Smith, Don G 41                 2) Grey, Kenneth A 40             
     3) Baron, Kurt C 38                4) Hedrick, Tim K 39              
       22.28    46.59  1:10.67  1:34.42                                    
 15 Rose Bowl Masters  'A'                                      1:34.72  
     1) Nelson, Forrest B 37            2) Plaga, Barry J 41              
     3) Gruber, Glenn A 53              4) Steinbrinck, Scott K 43        
       23.50    47.50  1:12.13  1:34.72                                    
 16 San Diego Swim Masters  'A'                                 1:37.30  
     1) Neilsen, Eric 37                2) Keeney, Mike 48                
     3) Rigoglioso, Domenic C 47        4) Wussler, Mark D 47             
       25.18    49.03  1:13.55  1:37.30                                    
 17 YMCA Indy Swim Fit  'A'                                     1:37.66  
     1) Shope, Jon 37                   2) Shuck, Jim 38                  
     3) Pollard, Vince 44               4) Roby, Brad 42                  
       25.37    50.12  1:14.62  1:37.66                                    
 18 Rocky Mountain Masters  'C'                                 1:38.25  
     1) Martin, Troy 35                 2) Knight, Roger G 39             
     3) Dittrich, Wolfgang 41           4) Wise, James M 38               
       23.85    49.05  1:13.69  1:38.25                                    
 19 Rio Grande Swim Club  'A'                                   1:38.33  
     1) Djang, Philipp A 48             2) Veltman, Max A 35              
     3) Myers, Carl W 35                4) Henschel, Sean M 39            
       25.51    50.26  1:14.45  1:38.33                                    
 20 Arizona Masters  'B'                                        1:38.61  
     1) Steele, Scott 35                2) Hinrichs, Kevin J 43           
     3) Cathey, Douglas T 42            4) Jaegers, Allan M 40            
       24.83    49.85  1:15.17  1:38.61                                    
 21 Katy Aquatic Masters Swimming  'A'                          1:38.93  
     1) Langford, Kirk W 44             2) Menzie, Robert J 44            
     3) Huston, Seth 38                 4) Smith, Wendell N 47            
       24.48    51.33  1:14.95  1:38.93                                    
 22 Pacific Northwest Aquatics  'A'                             1:39.43  
     1) Wardian, Edward P 37            2) Dybdahl, Eric T 43             
     3) Redfield, Douglas H 39          4) Littlefield, James R 43        
       22.97    48.19  1:15.13  1:39.43                                    
 23 Menlo Masters  'A'                                          1:41.26  
     1) Marshall, Scott 41              2) Rohlen, Duke S 35              
     3) Sheeper, Tim K 39               4) Kemp, James E 47               
       25.37    49.91  1:17.88  1:41.26                                    
 24 Walnut Creek Masters  'B'                                   1:41.27  
     1) Dowd, Patrick J 44              2) Jester, Mal 54                 
     3) Mein, Eric T 38                 4) Puryear, Stephen B 54          
       24.37    49.85  1:13.61  1:41.27                                    
 25 Rocky Mountain Masters  'D'                                 1:42.67  
     1) O'Brien, Michael M 41           2) Classen, Ken A 42              
     3) Gould, Thomas A 38              4) Usman, Nassim 43               
       25.79    51.01  1:16.59  1:42.67                                    
 26 Illinois Masters  'D'                                       1:46.03  
     1) Cooper, Eric B 35               2) Johnson, Lee G 36              
     3) Traynor, John C 43              4) Lundeen, Robert R 43           
       28.72    54.88  1:21.17  1:46.03                                    
 27 Chico Masters Swimming  'A'                                 1:47.35  
     1) Aird, James A 36                2) Hernandez, Michael N 46        
     3) Farrell, Roy L 54               4) Farrar, Kenneth R 45           
       25.74    52.34  1:22.74  1:47.35                                    
 28 Mission Viejo Masters  'A'                                  1:47.80  
     1) Merrell, Michael M 55           2) Moore, Mark W 44               
     3) Campbell, John F 55             4) Carlsen, Richard L 43          
       29.04    55.30  1:21.49  1:47.80                                    
 29 Irvine Novaquatics  'B'                                     1:48.61  
     1) Benner, Tord E 44               2) Tongate, Terry L 42            
     3) Grecco, Paul A 42               4) Anderson, Fred W 61            
       25.98    52.07  1:17.36  1:48.61                                    
 30 Multnomah Athletic Club  'A'                                2:00.52  
     1) Otto, Douglas E 44              2) Bigler, Jim 67                 
     3) Gooding, Todd M 36              4) Miesen, Lee J 76               
       24.37    55.06  1:20.01  2:00.52                                    
 -- Oregon Masters  'A'                                              DQ  
     1) Peters, Keith D 37              2) Gaarder, Chris 38              
     3) Butcher, Gano 39                4) Uebele, Keith T 41             
       23.72    48.11  1:11.57                                             
 -- Illinois Masters  'C'                                            DQ  
     1) Young, Bob A 38                 2)                                
     3) Wright, Gregg 44                4) Weber, Gregory J 49            
 -- New England Masters  'B'                                         DQ  
       24.94           1:11.81                                             
 
Men 35+ 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    35+ NATL: N 1:35.56  5/17/2002 TEAM TYR                                    
                         J SMITH, D PUTTERMAN, R KILLEEN, C CAVANAGH       
    Team                                                          Finals Points 
===============================================================================
  1 Rocky Mountain Masters  'A'                                 1:35.72  
     1) Gonzales, Mike 36               2) Bank, Holden J 43              
     3) Smith, Paul L 43                4) Smith, John C 41               
       25.40    52.38  1:15.00  1:35.72                                    
  2 Arizona Masters  'A'                                        1:37.90  
     1) Jaegers, Allan M 40             2) Rhodenbaugh, Greg S 40         
     3) Clark, Henry L 37               4) Rankin, Matthew R 36           
       26.50    52.49  1:15.30  1:37.90                                    
  3 Ucsb Masters Swimming  'A'                                  1:38.03  
     1) Shaffer, Mike G 37              2) Schroeder, Richard A 41        
     3) Fujimoto, Stanley S 43          4) Otsuki, Jon C 38               
       25.68    51.73  1:15.61  1:38.03                                    
  4 Illinois Masters  'A'                                       1:38.54  
     1) Gibson, Dave 42                 2) Paller, Craig A 37             
     3) Pratt, John L 40                4) Rea, Bruce 39                  
       25.77    53.08  1:16.38  1:38.54                                    
  5 Walnut Creek Masters  'A'                                   1:40.69  
     1) Chao, Hector E 39               2) Santos, Roque J 35             
     3) Stahl, Stephen A. 38            4) Boatwright, David E 41         
       26.99    54.13  1:19.25  1:40.69                                    
  6 Dallas Aquatic Masters  'A'                                 1:41.00  
     1) Yarid, Jay R 40                 2) Kenny, John M 42               
     3) Patten, Bobby 40                4) Zaher, Ahmed M 39              
       25.33    54.55  1:17.40  1:41.00                                    
  7 Irvine Novaquatics  'A'                                     1:42.38  
     1) Benner, Tord E 44               2) Tongate, Terry L 42            
     3) Wasko, Frank A 42               4) Wherritt, William C 36         
       27.42    55.67  1:19.88  1:42.38                                    
  8 San Diego Swim Masters  'A'                                 1:43.83  
     1) Whitaker, Shaun P 36            2) Wussler, Mark D 47             
     3) Stricker, Paul R 42             4) Voisard, Alan 43               
       26.35    56.74  1:21.62  1:43.83                                    
  9 The Olympic Club  'A'                                       1:44.14  
     1) Everist, Kirk F 36              2) Keck, Mike 43                  
     3) Elder, James E 60               4) Williams, Scott 48             
       26.61    55.10  1:21.61  1:44.14                                    
 10 New England Masters  'A'                                    1:44.94  
     1) Volckening, Bill 37             2) Hoffman, Keith T 44            
     3) Hunt, Kevin J 39                4) Landry, Richard E 39           
       28.57    57.17  1:22.68  1:44.94                                    
 11 Oregon Masters  'A'                                         1:46.54  
     1) Peters, Keith D 37              2) Gaarder, Chris 38              
     3) Butcher, Gano 39                4) Baker, Dennis G 41             
       28.47    58.59  1:24.23  1:46.54                                    
 12 Ventura County Masters  'A'                                 1:47.56  
     1) Hedrick, Tim K 39               2) Baron, Kurt C 38               
     3) Grey, Kenneth A 40              4) Smith, Don G 41                
       27.61    57.73  1:23.48  1:47.56                                    
 13 Swim Kentucky Masters  'A'                                  1:47.67  
     1) Dassow, Paul L 40               2) Shepherd, Keith 44             
     3) Shastid, Jon 55                 4) Waide, Kent 38                 
       27.23    58.02  1:23.88  1:47.67                                    
 14 Rocky Mountain Masters  'B'                                 1:47.75  
     1) O'Brien, Michael M 41           2) Gray, David S 44               
     3) Pease, Richard B 37             4) Nelson, Kurt D 43              
       31.99    59.95  1:24.30  1:47.75                                    
 15 Katy Aquatic Masters Swimming  'A'                          1:48.09  
     1) Menzie, Robert J 44             2) Langford, Kirk W 44            
     3) Huston, Seth 38                 4) Smith, Wendell N 47            
       30.61    59.86  1:25.28  1:48.09                                    
 16 Georgia  'A'                                                1:48.86  
     1) Reid, Mike D 42                 2) Brown, Robert V 50             
     3) Fields, John A 46               4) Rabalais, Scott F 44           
       29.56    59.95  1:25.75  1:48.86                                    
 17 Illinois Masters  'B'                                       1:48.95  
     1) Young, Bob A 38                 2) Bey, Jim 37                    
     3) Soltys, Ted J 42                4) Russell, James M 39            
       29.81  1:01.72  1:26.48  1:48.95                                    
 18 YMCA Indy Swim Fit  'A'                                     1:49.99  
     1) Roby, Brad 42                   2) Pollard, Vince 44              
     3) Shuck, Jim 38                   4) Shope, Jon 37                  
       29.07  1:00.29  1:26.87  1:49.99                                    
 19 Manatee Aquatic  'A'                                        1:50.19  
     1) Craven, Rob 37                  2) Finney, Peter CA 35            
     3) Clemmons, Jim 53                4) Heath, Robert H. 46            
       30.49    59.36  1:27.26  1:50.19                                    
 20 Rose Bowl Masters  'A'                                      1:51.59  
     1) Hercher, Heinz 46               2) Nelson, Forrest B 37           
     3) Plaga, Barry J 41               4) Steinbrinck, Scott K 43        
       30.75  1:01.01  1:28.44  1:51.59                                    
 21 Illinois Masters  'C'                                       1:52.98  
     1) Lundeen, Robert R 43            2) Wright, Gregg 44               
     3) Rowland, Jim 42                 4) Lange, Kevin 44                
       30.26  1:04.55  1:30.40  1:52.98                                    
 22 Walnut Creek Masters  'B'                                   1:54.29  
     1) Haufler, Steven E 50            2) Dowd, Patrick J 44             
     3) Hallahan, Jack 42               4) King, John A 48                
       29.37  1:01.00  1:26.45  1:54.29                                    
 23 Arizona Masters  'B'                                        1:56.43  
     1) Richardson, Gregory T 42        2) Fougner, Gene B 48             
     3) Brisker, Norman D 38            4) Steele, Scott 35               
       33.37  1:01.69  1:32.25  1:56.43                                    
 24 Pacific Northwest Aquatics  'A'                             1:56.81  
     1) Dybdahl, Eric T 43              2) Sawyer, Dennis L 59            
     3) Littlefield, James R 43         4) Bornfleth, Eric L 37           
       30.82  1:06.31  1:33.05  1:56.81                                    
 25 Los Angeles Peninsula Swimmers  'A'                         1:56.95  
     1) Virjee, Fram M 42               2) Raine, Charlie R 43            
     3) Heyes, Greg W 48                4) Press, James E 56              
       34.06  1:04.87  1:32.49  1:56.95                                    
 26 Irvine Novaquatics  'B'                                     1:58.31  
     1) Collins, Michael 37             2) Wagner, Thomas R 40            
     3) Hayward, David S 42             4) Anderson, Fred W 61            
       29.93  1:00.41  1:31.16  1:58.31                                    
 27 Menlo Masters  'A'                                          1:59.65  
     1) Shepherd, Peter J 36            2) Kemp, James E 47               
     3) Rohlen, Duke S 35               4) Marshall, Scott 41             
       34.99  1:06.00  1:34.48  1:59.65                                    
 28 San Diego Swim Masters  'B'                                 1:59.99  
     1) Keeney, Mike 48                 2) Shade, Matthew J 36            
     3) Dowell, Robert K 40             4) Wesley, Joseph 41              
       33.76  1:05.56  1:33.54  1:59.99                                    
 29 Mission Viejo Masters  'A'                                  2:01.56  
     1) Campbell, John F 55             2) Merrell, Michael M 55          
     3) Carlsen, Richard L 43           4) Moore, Mark W 44               
       33.53  1:06.07  1:35.15  2:01.56                                    
 30 Rocky Mountain Masters  'E'                                 2:39.63  
     1) Martin, Troy 35                 2) Reynolds, Bing 62              
     3) Cattles, Steven R 44            4) McDanal, Steven K 60           
       47.74  1:22.26  1:56.47  2:39.63                                    
 -- H2o Velocity Las Vegas Masters  'A'                              DQ  
     1) Magee, Mark A 35                2) Boodt, Bradley N 35            
     3) Ozun, Sabri 39                  4) Hughes, Keith W 41             
       26.78    54.01  1:18.91                                             
 -- Illinois Masters  'D'                                            DQ  
     1) Ackerman, Owen 65               2) Weber, Gregory J 49            
     3) Traynor, John C 43              4) Cooper, Eric B 35              
       36.09  1:13.14  1:42.19                                             
 -- Rio Grande Swim Club  'A'                                        DQ  
     1) Veltman, Max A 35               2) Stanton III, Wright 51         
     3) Myers, Carl W 35                4) Eveler, Bill D 48              
       33.05  1:06.20  1:34.22                                             
 -- Rocky Mountain Masters  'C'                                      DQ  
     1) Melanson, Edward L 40           2) Gould, Thomas A 38             
     3) Wise, James M 38                4) Sappey, Andrew D 43            
       28.82    58.24  1:24.05                                             
 
Men 45+ 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    45+ NATL: N 1:30.79  4/30/2000 ROCKY MOUNTAIN                              
                         R ABRAHAMS, P MCCORMICK, L MACDONALD, R HESS      
    Team                                                          Finals Points 
===============================================================================
  1 Illinois Masters  'A'                                       1:31.40  
     1) McCabe, Thomas J 45             2) Drake, Kevin W 46              
     3) Dodson, Phil L 50               4) Seibt, Andreas K 45            
       22.35    45.09  1:08.36  1:31.40                                    
  2 Arizona Masters  'A'                                        1:31.82  
     1) Piecuch, John T 47              2) Dozer, Gregory J 45            
     3) Patching, Glenn S 45            4) Roth, Barry 48                 
       23.75    46.55  1:09.26  1:31.82                                    
  3 Rocky Mountain Masters  'A'                                 1:32.10  
     1) Hess, Richard W 48              2) Whatley, Thomas W 51           
     3) MacDonald, Lee H 51             4) Bryan, Todd A 52               
       22.44    46.34  1:09.74  1:32.10                                    
  4 Rose Bowl Masters  'A'                                      1:33.54  
     1) Davis, Thomas W 45              2) Wisner, Peter F 55             
     3) Hercher, Heinz 46               4) Lowe, Steve 45                 
       23.17    46.37  1:10.29  1:33.54                                    
  5 Gold Coast Masters  'A'                                     1:34.91  
     1) Shead, Timothy M 50             2) Nevid, Nathan E 45             
     3) Greenberg, Jerry V 61           4) Burns, Craig J 50              
       23.39    47.04  1:12.44  1:34.91                                    
  6 Rolling Hills Mud Sharks  'A'                               1:35.06  
     1) Van Boer, Eric D 48             2) Davis, Don M. 58               
     3) Rider, Lee A 47                 4) Adkison, Bill 47               
       22.91    48.37  1:11.73  1:35.06                                    
  7 Santa Rosa Masters  'A'                                     1:35.65  
     1) Schenstrom, Warren 45           2) Hale, Dave 47                  
     3) Canales, Francisco L 45         4) Morales, John R 45             
       24.06    48.55  1:11.91  1:35.65                                    
  8 New England Masters  'A'                                    1:35.69  
     1) Mitsch, Mark P 45               2) Geary, Bill 45                 
     3) Bright, David C 50              4) Shaw, Greg J 51                
       23.82    48.17  1:12.80  1:35.69                                    
  9 Tampa Bay Aquatic Club  'A'                                 1:35.85  
     1) Brick, George O 55              2) Carrol, Timothy J 51           
     3) Hawkins, Carl W 51              4) Scott, Michael A 45            
       24.88    50.60  1:13.98  1:35.85                                    
 10 North Carolina Masters Swimmin  'A'                         1:36.10  
     1) Coxhead, George L 50            2) Marsom, Phil J 45              
     3) Dimsdale, Todd A 45             4) Schmitz, Robert L 50           
       24.43    48.52  1:12.55  1:36.10                                    
 11 Pacific Northwest Aquatics  'A'                             1:37.14  
     1) Russell, Brian A 46             2) Jacobs, Ronald 51              
     3) Lautman, Scott M 50             4) Press, Oliver W 50             
       23.88    49.25  1:13.39  1:37.14                                    
 12 Arizona Masters  'B'                                        1:37.20  
     1) Smith, Casey 45                 2) Krongaard, Jeffrey S 48        
     3) Hinderaker, Ted H. 46           4) Stites, Jim S 45               
       24.58    49.23  1:13.37  1:37.20                                    
 13 Walnut Creek Masters  'A'                                   1:37.91  
     1) Volpp, Bryan D 45               2) Haufler, Steven E 50           
     3) O'Brien, Kerry L 46             4) Hart, Gene E 50                
       25.48    49.71  1:13.79  1:37.91                                    
 14 Ventura County Masters  'A'                                 1:39.57  
     1) Derr, John M 54                 2) McConica, Jim 52               
     3) Shirey, Bruce R 50              4) Raffaelli, Larry L 60          
       24.89    48.64  1:13.00  1:39.57                                    
 15 Rocky Mountain Masters  'B'                                 1:39.63  
     1) Brackett, Bill A 45             2) Waterbury, Stuart S 49         
     3) McElninney, Tom B 49            4) Nolte, Christopher C 46        
       23.47    50.79  1:15.68  1:39.63                                    
 16 Arizona Masters  'C'                                        1:39.77  
     1) Emerson, Gary 48                2) Beardsley, Robert O 45         
     3) Lorenzen, Joel 50               4) Hering, Lance 45               
       24.85    49.91  1:15.92  1:39.77                                    
 17 Sierra Nevada Masters  'A'                                  1:39.99  
     1) Lintz, Steven P 52              2) McKenzie, Don W 56             
     3) Johnson, Clifford H 51          4) Ryder, Mike J 48               
       25.33    50.44  1:15.49  1:39.99                                    
 18 H2o Velocity Las Vegas Masters  'A'                         1:41.89  
     1) Welday, Kirk A 47               2) Bowers, Alan D 51              
     3) Casey, Mike A 53                4) Townsend, R Scott 49           
       24.91    52.22  1:17.82  1:41.89                                    
 19 YMCA Indy Swim Fit  'A'                                     1:44.18  
     1) Perrin, Tom 52                  2) Fox, Jim 50                    
     3) Cadow, Stanton 46               4) Harris, Al 50                  
       24.34    49.94  1:15.53  1:44.18                                    
 20 Rocky Mountain Masters  'C'                                 1:44.46  
     1) Olden, Richard A 60             2) Fischer, Chuck 51              
     3) Ditolla, Robert 48              4) Reeves, William W 50           
       24.41    52.76  1:18.64  1:44.46                                    
 21 New England Masters  'B'                                    1:46.13  
     1) Meltz, Joel M 46                2) Grilli, David J 48             
     3) Welch, David J 46               4) Myers, Fred D 51               
       27.05    54.78  1:22.13  1:46.13                                    
 22 Arizona Masters  'D'                                        1:49.18  
     1) Zipf, Donnie L 45               2) Cate, Paul D 49                
     3) Perry, Don R. 50                4) Tanner, Lee W 47               
       26.53    55.36  1:24.01  1:49.18                                    
 23 Rio Grande Swim Club  'A'                                   1:53.86  
     1) Wilkinson, Jack H 50            2) Eveler, Bill D 48              
     3) Williams, Frank 63              4) Stanton III, Wright 51         
       30.18  1:00.37  1:27.44  1:53.86                                    
 24 Arizona Masters  'E'                                        2:00.48  
     1) McHugh, Charles P 51            2) Duckworth, Allan 52            
     3) Welch, Mark W 45                4) Bradley, Robert J 45           
       29.45  1:00.61  1:31.74  2:00.48                                    
 25 Masters de Sonora  'A'                                      2:15.52  
     1) Gudiņo, Cesar 46                2) Salazar, Carlos 52             
     3) Cuevas, Miguel 62               4) Rocha, Gonzalo 46              
       31.91  1:12.75  1:45.48  2:15.52                                    
 -- The Olympic Club  'A'                                            DQ  
     1) Elder, James E 60               2) Knopf, Thomas H 55             
     3) Dick, Bill M. 56                4) Barthold, Bill 54              
       24.33    49.82  1:15.03                                             
 
Men 45+ 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    45+ NATL: N 1:42.48  5/18/1997 THE OLYMPIC CLB                             
                         T BIRNIE, R STRAND, C YOURD, S CLARK              
    Team                                                          Finals Points 
===============================================================================
  1 Rocky Mountain Masters  'A'                                 1:41.45N 
     1) Brackett, Bill A 45             2) Waterbury, Stuart S 49         
     3) Hess, Richard W 48              4) Whatley, Thomas W 51           
       27.43    55.19  1:19.31  1:41.45                                    
  2 Arizona Masters  'A'                                        1:43.52  
     1) Patching, Glenn S 45            2) Roth, Barry 48                 
     3) Smith, Casey 45                 4) Piecuch, John T 47             
       25.88    55.31  1:20.39  1:43.52                                    
  3 North Carolina Masters Swimmin  'A'                         1:44.30  
     1) Marsom, Phil J 45               2) Dimsdale, Todd A 45            
     3) Klein, Jonathan E 45            4) Schmitz, Robert L 50           
       27.28    56.43  1:20.76  1:44.30                                    
  4 Illinois Masters  'A'                                       1:44.50  
     1) Mykleby, Geoff L 50             2) Furlan, Daniel J 56            
     3) McCabe, Thomas J 45             4) Drake, Kevin W 46              
       27.55    57.91  1:21.83  1:44.50                                    
  5 Rolling Hills Mud Sharks  'A'                               1:46.64  
     1) Van Boer, Eric D 48             2) Rider, Lee A 47                
     3) Adkison, Bill 47                4) Davis, Don M. 58               
       28.55    55.55  1:21.18  1:46.64                                    
  6 Gold Coast Masters  'A'                                     1:46.76  
     1) Burns, Craig J 50               2) Shead, Timothy M 50            
     3) Burns, Joel J 57                4) Nevid, Nathan E 45             
       28.83    56.79  1:23.14  1:46.76                                    
  7 Rose Bowl Masters  'A'                                      1:47.03  
     1) Davis, Thomas W 45              2) Wisner, Peter F 55             
     3) Caron, Louis J 45               4) Lowe, Steve 45                 
       28.09    57.65  1:23.53  1:47.03                                    
  8 Arizona Masters  'B'                                        1:47.91  
     1) Shake, Scott D 45               2) Liotta, Robert J 51            
     3) Krongaard, Jeffrey S 48         4) Stites, Jim S 45               
       26.44    57.68  1:24.20  1:47.91                                    
  9 Walnut Creek Masters  'A'                                   1:48.13  
     1) Hart, Gene E 50                 2) Jester, Mal 54                 
     3) O'Brien, Kerry L 46             4) Volpp, Bryan D 45              
       28.15    58.80  1:23.88  1:48.13                                    
 10 Pacific Northwest Aquatics  'A'                             1:48.58  
     1) Jacobs, Ronald 51               2) Gregory, Daniel J 52           
     3) Lautman, Scott M 50             4) Press, Oliver W 50             
       28.15    59.63  1:24.95  1:48.58                                    
 11 Ventura County Masters  'A'                                 1:50.12  
     1) McConica, Jim 52                2) Derr, John M 54                
     3) Raffaelli, Larry L 60           4) Shirey, Bruce R 50             
       28.34    57.99  1:25.94  1:50.12                                    
 12 Santa Rosa Masters  'A'                                     1:50.42  
     1) Canales, Francisco L 45         2) Morales, John R 45             
     3) Schenstrom, Warren 45           4) Hale, Dave 47                  
       27.89    59.78  1:25.98  1:50.42                                    
 13 Sierra Nevada Masters  'A'                                  1:50.60  
     1) Johnson, Clifford H 51          2) McKenzie, Don W 56             
     3) Ryder, Mike J 48                4) Lintz, Steven P 52             
       29.05    57.82  1:25.25  1:50.60                                    
 14 Tampa Bay Aquatic Club  'A'                                 1:51.74  
     1) Hawkins, Carl W 51              2) Bastman, Anders F 55           
     3) Brick, George O 55              4) Scott, Michael A 45            
       30.23  1:02.63  1:29.69  1:51.74                                    
 15 Rocky Mountain Masters  'B'                                 1:55.14  
     1) Bryan, Todd A 52                2) MacDonald, Lee H 51            
     3) Ditolla, Robert 48              4) Paxton, Norman J 54            
       28.81    57.94  1:24.93  1:55.14                                    
 16 Michigan Masters  'A'                                       1:55.83  
     1) Chaney, Richard R 52            2) Hansen, Steve 51               
     3) Brockhahn, Leonard J 52         4) Olson, Chuck A 53              
       31.37  1:04.16  1:32.30  1:55.83                                    
 17 The Olympic Club  'A'                                       1:56.03  
     1) Barthold, Bill 54               2) Lavelle, Michael (Mick) D 50   
     3) Dick, Bill M. 56                4) Holmes, David B 49             
              1:03.17  1:31.47  1:56.03                                    
 18 Rocky Mountain Masters  'C'                                 1:56.25  
     1) Nolte, Christopher C 46         2) Fischer, Chuck 51              
     3) Reeves, William W 50            4) McElninney, Tom B 49           
       29.27    59.89  1:28.10  1:56.25                                    
 19 Pacific Northwest Aquatics  'B'                             1:56.71  
     1) Russell, Brian A 46             2) Peterson, Steven B 56          
     3) Robinson, Dan L 45              4) Reeder, Bill D 50              
       29.80  1:02.12  1:29.87  1:56.71                                    
 20 New England Masters  'B'                                    1:59.10  
     1) Myers, Fred D 51                2) Geary, Bill 45                 
     3) Laramore, Douglas A 55          4) Grilli, David J 48             
       33.49  1:05.66  1:31.72  1:59.10                                    
 21 YMCA Indy Swim Fit  'A'                                     1:59.59  
     1) Quigley, George 62              2) Cadow, Stanton 46              
     3) Fox, Jim 50                     4) Perrin, Tom 52                 
       33.48  1:08.44  1:35.61  1:59.59                                    
 22 Arizona Masters  'D'                                        2:08.75  
     1) Cate, Paul D 49                 2) Duckworth, Allan 52            
     3) Zipf, Donnie L 45               4) Lorenzen, Joel 50              
       34.71  1:12.91  1:42.23  2:08.75                                    
 23 Oregon Masters  'A'                                         2:15.46  
     1) Johnson, Steve M 55             2) Mellow, Bill G 61              
     3) Landis, Tom 61                  4) Jenkins, James D 55            
       31.65  1:07.85  1:37.42  2:15.46                                    
 24 Arizona Masters  'E'                                        2:17.76  
     1) Bradley, Robert J 45            2) Welch, Mark W 45               
     3) Murphy, William D 59            4) Sparr, Patrick C 56            
       36.29  1:20.05  1:50.16  2:17.76                                    
 -- H2o Velocity Las Vegas Masters  'A'                              DQ  
     1) Townsend, R Scott 49            2) Welday, Kirk A 47              
     3) Casey, Mike A 53                4) Bowers, Alan D 51              
       28.45  1:03.25  1:30.37                                             
 -- New England Masters  'A'                                         DQ  
     1) Bright, David C 50              2) Meltz, Joel M 46               
     3) Shaw, Greg J 51                 4) Mitsch, Mark P 45              
       29.39  1:00.45  1:24.13                                             
 
Men 55+ 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    55+ NATL: N 1:35.36  5/20/2001 OLYMPIC CLUB                                
                         J ELDER, T BIRNIE, R STRAND, S CLARK              
    Team                                                          Finals Points 
===============================================================================
  1 Rocky Mountain Masters  'A'                                 1:37.84  
     1) McCormick, Paul 56              2) Abrahams, Richard T 58         
     3) Abbott, William A 57            4) Dodge, David R 57              
       25.21    50.78  1:15.81  1:37.84                                    
  2 Walnut Creek Masters  'A'                                   1:41.81  
     1) Burr, Ken M 58                  2) Bledsoe, Dennis R 64           
     3) Smyers, Jesse B 56              4) DeLacy, James R 56             
       27.07    53.31  1:18.64  1:41.81                                    
  3 Tamalpais Aquatic Masters  'A'                              1:42.90  
     1) Parlapiano, Gary J 56           2) Frost, Jr, Kenneth A 58        
     3) Cazalet, Edward G 60            4) Burns, Richard 59              
       26.48    44.84  1:18.93  1:42.90                                    
  4 Arizona Masters  'A'                                        1:46.96  
     1) Bernard, Kimball V 58           2) Lewis, Robert W 59             
     3) Francis, William D H 55         4) Gush, Gregory S 55             
       27.39    54.71  1:21.99  1:46.96                                    
  5 Arizona Masters  'B'                                        1:48.98  
     1) Bly, James F 56                 2) Fuller, Vern 56                
     3) Bailey, Hop 56                  4) Gemmill, Dave G 55             
       26.32    54.52  1:22.88  1:48.98                                    
  6 Arizona Masters  'C'                                        1:54.56  
     1) Van Loon, James P 60            2) Murphy, William D 59           
     3) Sparr, Patrick C 56             4) Whitten, Phillip 59            
       29.29    56.55  1:23.83  1:54.56                                    
  7 Pacific Northwest Aquatics  'A'                             1:55.36  
     1) McColly, Michael 57             2) Reid, Walter E 62              
     3) Sawyer, Dennis L 59             4) Peterson, Steven B 56          
       27.36    57.59  1:27.34  1:55.36                                    
  8 Virginia Masters Swim Team  'A'                             1:56.44  
     1) Woods, Tom M 60                 2) Gaulrapp, Edward H 60          
     3) Brundage, Warner F 60           4) Schiltz, Jack 60               
       32.23  1:03.45  1:31.10  1:56.44                                    
  9 Oregon Masters  'A'                                         2:02.81  
     1) Landis, Tom 61                  2) Mellow, Bill G 61              
     3) Lambert, Roy D 56               4) Jenkins, James D 55            
       25.14    56.16  1:24.63  2:02.81                                    
 10 Walnut Creek Masters  'B'                                   2:17.57  
     1) Stratton, Neil R. 61            2) Smith, Richard T 83            
     3) Boscovich, Harold O. 61         4) Perilman, Jim 64               
       30.71  1:13.47  1:45.91  2:17.57                                    
 -- San Diego Swim Masters  'A'                                      DQ  
     1) Freshley, Mike R 62             2) Van Baalen, Vinus 60           
     3) Andersen, Peter A 59            4) Ahern, Michael L 58            
       26.58    50.71  1:14.65                                             
 
Men 55+ 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    55+ NATL: N 1:47.32  5/20/2001 THE OLYMPIC CLB                             
                         T BIRNIE, R STRAND, J ELDER, S CLARK              
    Team                                                          Finals Points 
===============================================================================
  1 Rocky Mountain Masters  'A'                                 1:51.27  
     1) Dodge, David R 57               2) Abbott, William A 57           
     3) Abrahams, Richard T 58          4) McCormick, Paul 56             
       31.48  1:02.77  1:27.16  1:51.27                                    
  2 Tamalpais Aquatic Masters  'A'                              1:51.67  
     1) Burns, Richard 59               2) Parlapiano, Gary J 56          
     3) Frost, Jr, Kenneth A 58         4) Cazalet, Edward G 60           
       28.03    58.24  1:26.88  1:51.67                                    
  3 San Diego Swim Masters  'A'                                 1:52.15  
     1) Van Baalen, Vinus 60            2) Andersen, Peter A 59           
     3) Ahern, Michael L 58             4) Freshley, Mike R 62            
       29.80    59.31  1:25.84  1:52.15                                    
  4 Arizona Masters  'A'                                        1:56.58  
     1) Gush, Gregory S 55              2) Bernard, Kimball V 58          
     3) Gemmill, Dave G 55              4) Lewis, Robert W 59             
       29.42  1:00.81  1:29.41  1:56.58                                    
  5 Virginia Masters Swim Team  'A'                             2:11.05  
     1) Schiltz, Jack 60                2) Brundage, Warner F 60          
     3) Gaulrapp, Edward H 60           4) Woods, Tom M 60                
       33.53  1:07.32  1:38.32  2:11.05                                    
  6 Arizona Masters  'C'                                        2:21.40  
     1) Jones, Bob L 60                 2) Bailey, Hop 56                 
     3) Kramer-Howe, Richard 61         4) McGee, Richard E 59            
       43.40  1:22.68  1:51.25  2:21.40                                    
  7 Walnut Creek Masters  'B'                                   2:36.15  
     1) Boscovich, Harold O. 61         2) Stratton, Neil R. 61           
     3) Perilman, Jim 64                4) Smith, Richard T 83            
       44.15  1:22.25  1:54.85  2:36.15                                    
 -- Walnut Creek Masters  'A'                                        DQ  
     1) Bledsoe, Dennis R 64            2) Smyers, Jesse B 56             
     3) DeLacy, James R 56              4) Burr, Ken M 58                 
       33.56  1:03.17  1:28.38                                             
 
Men 65+ 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    65+ NATL: N 1:46.65  5/20/2001 TEAM TEXAS                                  
                         E FERGUSON, G JOHNSTON, C BALDWIN, B BAILIE       
    Team                                                          Finals Points 
===============================================================================
  1 San Diego Swim Masters  'A'                                 1:54.00  
     1) Baker, Donald J 72              2) Best, Bob 70                   
     3) Kimball, Ken 72                 4) Moseley, Steve 65              
       29.73    57.80  1:27.30  1:54.00                                    
  2 Arizona Masters  'A'                                        1:57.75  
     1) Johnson, Ron L 71               2) Miller, Robert K 74            
     3) Gillin, Gordon H 72             4) Bond, William R 71             
       26.28    55.80  1:27.10  1:57.75                                    
  3 Oregon Masters  'A'                                         2:08.12  
     1) Welch, Arthur C 70              2) Lake, Brent L 65               
     3) Slawson, Dick 67                4) Thayer, George D 67            
       40.38  1:11.71  1:39.26  2:08.12                                    
  4 YMCA Indy Swim Fit  'A'                                     2:14.16  
     1) McAree, Fran 72                 2) Beams, Ron 65                  
     3) Judd, Russell 70                4) Mennen, Marty 66               
       32.62  1:10.09  1:45.65  2:14.16                                    
  5 Walnut Creek Masters  'A'                                   2:14.38  
     1) Johnston, William H 84          2) Daniel, Jack C 70              
     3) Mayo, Robert W 69               4) Haworth, A. Emory 67           
       37.55  1:15.44  1:44.57  2:14.38                                    
  6 H2o Velocity Las Vegas Masters  'A'                         2:21.39  
     1) Leipziger, Fred 75              2) Lowry, Paul (Biff) 76          
     3) Butler, Walter R 71             4) Rauch, Will 68                 
       33.63  1:15.14  1:51.26  2:21.39                                    
  7 Rocky Mountain Masters  'A'                                 2:23.81  
     1) Plummer, Mark A 66              2) O'Brien, Dennis A 67           
     3) Patten, Bob W 68                4) Yamamoto, Beans H 86           
       36.02  1:06.46  1:42.10  2:23.81                                    
  8 The Olympic Club  'A'                                       2:24.00  
     1) Hill, Donald P 71               2) Rice, Denis T 70               
     3) Moretto, Bob 71                 4) Fox, Robert A 66               
       28.26  1:10.08  1:48.95  2:24.00                                    
 
Men 65+ 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    65+ NATL: N 2:04.32  5/20/2001 TEAM TEXAS                                  
                         G JOHNSTON, C BALDWIN, B BAILIE, G FERGUSON       
    Team                                                          Finals Points 
===============================================================================
  1 San Diego Swim Masters  'B'                                 2:14.39  
     1) Kimball, Ken 72                 2) Baker, Donald J 72             
     3) Best, Bob 70                    4) Moseley, Steve 65              
       37.53  1:10.47  1:47.67  2:14.39                                    
  2 Arizona Masters  'A'                                        2:14.96  
     1) Miller, Robert K 74             2) Gruender, Dan 73               
     3) Johnson, Ron L 71               4) Bond, William R 71             
       34.83  1:15.42  1:44.95  2:14.96                                    
  3 Oregon Masters  'A'                                         2:30.66  
     1) Welch, Arthur C 70              2) Thayer, George D 67            
     3) Slawson, Dick 67                4) Lake, Brent L 65               
       47.77  1:27.33  1:59.23  2:30.66                                    
  4 YMCA Indy Swim Fit  'A'                                     2:34.35  
     1) Mennen, Marty 66                2) Judd, Russell 70               
     3) McAree, Fran 72                 4) Beams, Ron 65                  
       34.04  1:16.28  1:57.97  2:34.35                                    
  5 H2o Velocity Las Vegas Masters  'A'                         2:38.00  
     1) Butler, Walter R 71             2) Lowry, Paul (Biff) 76          
     3) Leipziger, Fred 75              4) Rauch, Will 68                 
       47.05  1:29.79  2:08.06  2:38.00                                    
  6 Walnut Creek Masters  'A'                                   2:46.60  
     1) Mayo, Robert W 69               2) Haworth, A. Emory 67           
     3) Johnston, William H 84          4) Daniel, Jack C 70              
       36.23  1:13.64  2:07.80  2:46.60                                    
 -- The Olympic Club  'A'                                            DQ  
     1) Moretto, Bob 71                 2) Rice, Denis T 70               
     3) Fox, Robert A 66                4) Hill, Donald P 71              
       48.79  1:04.41  1:52.54                                             
 
Men 75+ 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    75+ NATL: N 2:14.12  1/31/1998 OREGON                                      
                         E WALTER, G HUESTIS, G YOUNG, A HOLDEN            
    Team                                                          Finals Points 
===============================================================================
  1 The Olympic Club  'A'                                       2:27.88  
     1) Grannis, Frank R 78             2) Jones, Glynn 78                
     3) Rudloff, G Edward 79            4) Perry, Ralph F 76              
       32.80  1:14.97  1:51.96  2:27.88                                    
  2 Arizona Masters  'A'                                        2:28.95  
     1) Terp, Earl T 75                 2) Von Isser, Max 83              
     3) Kelley, Art 77                  4) Webster, Dale A 77             
       35.63    54.88  1:57.09  2:28.95                                    
 
Men 75+ 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    75+ NATL: N 2:36.73  4/11/1999 OREGON                                      
                         E WALTER, G HUESTIS, A HOLDEN, G YOUNG            
    Team                                                          Finals Points 
===============================================================================
  1 Arizona Masters  'A'                                        2:41.13  
     1) Webster, Dale A 77              2) Von Isser, Max 83              
     3) Kelley, Art 77                  4) Terp, Earl T 75                
       39.45  1:23.53  2:07.04  2:41.13                                    
  2 The Olympic Club  'A'                                       2:46.68  
     1) Perry, Ralph F 76               2) Rudloff, G Edward 79           
     3) Grannis, Frank R 78             4) Jones, Glynn 78                
       40.46  1:21.93  2:05.93  2:46.68                                    
Sponsor #20Sponsor #52Sponsor #13Sponsor #44Sponsor #14
Sponsor #29Sponsor #25Sponsor #35Sponsor #45Sponsor #47Sponsor #49
Sponsor #21
Sponsor #51Sponsor #42Sponsor #36Sponsor #33Sponsor #43Sponsor #41Sponsor #50