2002 Short Course National Championships

Mixed Relay Results

Final Results

Mixed 19+ 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    19+ NATL:   1:30.96  5/16/1999 TOC                                         
                         J TONG, S PATRICK, J KEPPLER, K EVERIST           
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 THE OLYMPIC CLUB  'A'                             1:33.00    1:34.27   22  
     1) Larson, Greg 32                 2) Omphroy, Nicole 23             
     3) Diamond, Margo 23               4) Keppeler, John 35              
       22.13    47.05  1:12.90  1:34.27                                    
  2 SIERRA NEVADA MASTERS  'A'                        1:51.20    1:35.39   18  
     1) Allred, Samuel 23               2) Ooi, May 25                    
     3) Liu, Limin 26                   4) Laurie, Rob 35                 
       24.12    49.21  1:13.83  1:35.39                                    
  3 HAWAII MASTERS  'A'                               1:40.00    1:35.54   16  
     1) McCary, Michael 31              2) LeCompte, Devonee 22           
     3) Lehmer, Sheri 34                4) Stanford, Jeffrey 25           
       22.70    49.95  1:14.84  1:35.54                                    
  4 CITY OF LAS VEGAS MASTERS  'A'                    1:39.95    1:36.98   14  
     1) Wynn, Ryan 23                   2) Roestenberg, Andreas 30        
     3) Elletson, Amy 33                4) Malsom, Erin 24                
       26.45    48.22  1:16.07  1:36.98                                    
  5 STRAWBERRY CANYON AQM  'A'                        1:48.50    1:37.63   12  
     1) Rainer, Anna 40                 2) Kohlmeier, Brian 32            
     3) Olson, Megan 23                 4) Johnson, Eric 42               
       25.71    49.16  1:14.93  1:37.63                                    
  6 MENLO PARK MASTERS  'A'                           1:40.00    1:40.54   10  
     1) Arcuni, Philip 43               2) Tidmarsh, George 42            
     3) Capen, Tasha CH 35              4) Tucker-Mohl, Jessica 24        
       24.06    50.47  1:14.25  1:40.54                                    
  7 NEW ENGLAND MASTERS SWIM CLUB  'A'                1:45.70    1:41.09    8  
     1) Levan, Steven 24                2) Fox, Michele 32                
     3) Daley, Andrea 25                4) Goldman, Mark 30               
       23.40    50.50  1:19.27  1:41.09                                    
  8 UNIVERSITY MASTERS NEBRASKA  'B'                  1:46.00    1:42.89    6  
     1) Fredrick, Derron 34             2) Kremla, Heather 27             
     3) Rieke, Elizabeth 21             4) Picon, Juan 30                 
       22.97    51.05  1:18.51  1:42.89                                    
  9 SAN MATEO MASTERS MARLINS  'A'                    2:00.00    1:45.46    4  
     1) Huggins, Thomas 38              2) Chow, Caroline 22              
     3) Lee, Cindy 44                   4) Schwenger, John 36             
       23.73    51.65  1:19.91  1:45.46                                    
 10 ROCKY MOUNTAIN MASTERS  'A'                       1:50.00    1:45.49    2  
     1) Abbott, William 55              2) Dowd, Arnie 56                 
     3) Gearke, Molly 22                4) Moen, Teri 33                  
       25.24    54.08  1:18.53  1:45.49                                    
 11 ROCKY MOUNTAIN MASTERS  'B'                       1:54.00    1:48.93  
     1) Ghaffari, Manu 45               2) Reynolds, Cate 22              
     3) Keaten, Heather 32              4) Heiman, Timothy 35             
       26.79    55.05  1:23.25  1:48.93                                    
 12 HAWAII MASTERS  'B'                               2:00.00    1:55.74  
     1) Perunovich, Steven 27           2) Faust, Candace 42              
     3) Bond, Michele 35                4) Kaya, Reece 19                 
       23.57    52.45  1:34.11  1:55.74                                    
 13 ARIZONA MASTERS  'A'                              2:09.99    1:57.89  
     1) Fernandez, Dickie 30            2) Neill, Meaghan 20              
     3) Bayly, Helen 65                 4) Gill, Mark 33                  
       22.92    51.24  1:34.63  1:57.89                                    
 -- UNIVERSITY OF SAN FRANCISCO  'A'                       NT         DQ  
     1) Glaser, Geoffrey 37             2) Canning, Lynn 40               
     3) Hardcastle, Holden 24           4) Kitchin, Jennifer 36           
       22.18    50.75  1:15.08       DQ                                    
 -- SAN DIEGO SWIM MASTERS  'A'                       1:36.00         DQ  
     1) Saperstein, Robert 22           2) Larson, Julia 26               
     3) Conway, Adam 23                 4) Pipes-Neilsen, Karlyn 40       
       22.70    48.01  1:08.70       DQ                                    
 
Mixed 19+ 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    19+ NATL:   1:41.15  5/21/1995 GOLD COAST                                  
                         L PERKINS, J HEATH, S WALKER, H HAGEMAN           
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 THE OLYMPIC CLUB  'A'                             1:41.50    1:44.13   22  
     1) Keppeler, John 35               2) Larson, Greg 32                
     3) Diamond, Margo 23               4) Omphroy, Nicole 23             
       24.36    52.39  1:19.47  1:44.13                                    
  2 SAN DIEGO SWIM MASTERS  'A'                       1:45.00    1:45.14   18  
     1) Pipes-Neilsen, Karlyn 40        2) Brassil, Dan 29                
     3) Conway, Adam 23                 4) Larson, Julia 26               
       28.16    57.39  1:19.42  1:45.14                                    
  3 STRAWBERRY CANYON AQM  'A'                        1:40.20    1:47.56   16  
     1) Johnson, Eric 42                2) Salcedo, Helen 26              
     3) Kohlmeier, Brian 32             4) Rainer, Anna 40                
       26.29    56.64  1:21.96  1:47.56                                    
  4 ILLINOIS MASTERS  'A'                             1:49.00    1:48.14   14  
     1) Reierson, Kaari 33              2) Paller, Craig 36               
     3) Winters, Bill 35                4) Nelson, Christina 24           
       29.85    56.90  1:21.01  1:48.14                                    
  5 SIERRA NEVADA MASTERS  'A'                             NT    1:48.32   12  
     1) Ooi, May 25                     2) Allred, Samuel 23              
     3) Liu, Limin 26                   4) Laurie, Rob 35                 
       29.29  1:00.77  1:26.75  1:48.32                                    
  6 WALNUT CREEK MASTERS  'A'                         1:32.50    1:50.38   10  
     1) Chao, Hector 38                 2) Schultz-Santos, Debbie 33      
     3) Berner, Greg 24                 4) McDonald, Jeni 28              
       27.42  1:00.34  1:23.24  1:50.38                                    
  7 UNIVERSITY MASTERS NEBRASKA  'A'                  2:06.00    1:51.70    8  
     1) Picon, Juan 30                  2) Fredrick, Derron 34            
     3) Ortman, Martha 32               4) Rieke, Elizabeth 21            
       30.22    57.55  1:24.46  1:51.70                                    
  8 PACIFIC NORTHWEST AQUATICS  'A'                   1:54.00    1:52.91    6  
     1) Heusted, Karin 33               2) Dillon, Jean 28                
     3) Linderman, Ross 25              4) Speer, Jasen 20                
       32.70  1:04.70  1:29.54  1:52.91                                    
  9 VIRGINIA MASTERS SWIM TEAM  'A'                   1:50.90    1:55.61    4  
     1) Frisch, David 53                2) Conlin, Cheryl 34              
     3) Fitzhugh, Will 34               4) Frisch, Alexandria 23          
       29.92  1:03.09  1:29.17  1:55.61                                    
 10 NEW ENGLAND MASTERS SWIM CLUB  'A'                1:53.90    1:55.72    2  
     1) McBride, Ben 30                 2) Kung, Monica 23                
     3) Levan, Steven 24                4) Daley, Andrea 25               
       28.23  1:01.39  1:26.48  1:55.72                                    
 11 HAWAII MASTERS  'A'                               1:43.00    1:56.55  
     1) McCary, Michael 31              2) Kaya, Reece 19                 
     3) LeCompte, Devonee 22            4) Patz, Amy 31                   
       28.20    57.05  1:28.40  1:56.55                                    
 12 UNIVERSITY OF SAN FRANCISCO  'A'                  1:55.90    2:00.92  
     1) Pence, Brad 50                  2) Hardcastle, Holden 24          
     3) Kitchin, Jennifer 36            4) Canning, Lynn 40               
       31.15  1:03.19  1:31.42  2:00.92                                    
 13 ARIZONA MASTERS  'A'                              2:02.19    2:04.13  
     1) Fischer, Chris 37               2) Neill, Meaghan 20              
     3) Gill, Mark 33                   4) Fernandez, Dickie 30           
       36.92  1:16.48  1:41.22  2:04.13                                    
 14 VIRGINIA MASTERS SWIM TEAM  'B'                   2:10.50    2:07.80  
     1) Miller, Rebecca 22              2) Miller, Nancy 52               
     3) Miller, James 20                4) Miller, Jim 51                 
       35.40  1:13.94  1:43.25  2:07.80                                    
 15 GEORGIA  'A'                                      2:00.00    2:08.79  
     1) Welling, Karol 41               2) Uzpurvis, Karen 44             
     3) Bate, Andrew 24                 4) Reid, Mike 41                  
       36.56  1:19.45  1:45.36  2:08.79                                    
 
Mixed 25+ 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    25+ NATL:   1:29.40  5/21/1990 S. CAL AQUATIC                              
                         C PONTHIER, D GRANER, K BUSH, P MCCLAFFERTY       
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 THE OLYMPIC CLUB  'A'                             1:29.00    1:31.59   22  
     1) Kittredge, Brad 25              2) McLaren, Maureen 28            
     3) Tong, Jessica 27                4) Wanie, Lee 28                  
       21.46    46.72  1:10.22  1:31.59                                    
  2 ILLINOIS MASTERS  'A'                             1:34.00    1:33.23   18  
     1) Gibson, David 41                2) Day, Nadine 31                 
     3) Dillmann, Liz 37                4) Alexandrov, Plamen 41          
       22.30    46.83  1:11.23  1:33.23                                    
  3 ROCKY MOUNTAIN MASTERS  'A'                       1:31.80    1:33.52   16  
     1) McCormick, Aaron 27             2) Lee, Sarah 35                  
     3) Von Evig, Julia 40              4) Smit, Robbert-Paul 33          
       22.29    47.47  1:12.57  1:33.52                                    
  4 THE OLYMPIC CLUB  'B'                             1:31.00    1:34.73   14  
     1) Williams, Scott 47              2) Reding, Katie 26               
     3) Welting, Laureen 36             4) Larson, Gary 30                
       23.50    48.70  1:13.14  1:34.73                                    
  5 VIRGINIA MASTERS SWIM TEAM  'A'                   1:30.00    1:35.49   12  
     1) Williams, Neill 34              2) Phillips, Alice 36             
     3) Fitzhugh, Will 34               4) Baker, Beth 41                 
       22.30    47.53  1:10.76  1:35.49                                    
  6 MONTGOMERY ANCIENT MARINERS  'A'                  1:34.10    1:35.83   10  
     1) Fell, Michael 40                2) Ramsbottom, Jeri 30            
     3) Klotz, Jessica 25               4) Dicks, Wally 39                
       22.64    48.08  1:14.24  1:35.83                                    
  7 PATRIOT MASTERS SWIM TEAM  'A'                    1:37.40    1:37.22    8  
     1) Hansen, Robert 47               2) Hudson, John 46                
     3) Coulson-Moore, Heather 32       4) Ward, Cheryl 36                
       23.46    47.08  1:12.90  1:37.22                                    
  8 WALNUT CREEK MASTERS  'A'                         1:40.00    1:38.79    6  
     1) Schultz-Santos, Debbie 33       2) McDonald, Jeni 28              
     3) Bledsoe, Daniel 32              4) Santos, Roque 34               
       25.36    52.86  1:15.83  1:38.79                                    
  9 PACIFIC NORTHWEST AQUATICS  'A'                   1:40.20    1:39.23    4  
     1) Heusted, Karin 33               2) Linderman, Ross 25             
     3) Courtney, Zena 42               4) Colbeck, Pete 40               
       27.26    50.13  1:16.20  1:39.23                                    
 10 IRVINE NOVAQUATICS  'A'                           1:38.49    1:39.39    2  
     1) Von Hoffmann, Gerard 46         2) Palmero, Tracy 28              
     3) Petersen, Fiona 28              4) Craun, Adam 27                 
       22.01    50.19  1:16.18  1:39.39                                    
 11 MULTNOMAH ATHLETIC CLUB  'A'                      1:45.69    1:40.74  
     1) Burleson, David 45              2) Zolna, William 32              
     3) Hoagland, Sarah 40              4) Obletz, Becky 42               
       23.99    46.64  1:14.01  1:40.74                                    
 12 PACIFIC NORTHWEST AQUATICS  'B'                   1:47.50    1:43.03  
     1) Dillon, Jean 28                 2) Corner, Holly 35               
     3) Espinos, Leo 41                 4) Dybdahl, Eric 42               
       26.14    52.98  1:18.59  1:43.03                                    
 13 HAWAII MASTERS  'A'                               1:47.00    1:43.08  
     1) Yang, James 25                  2) Henry, Cheryl 36               
     3) Patz, Amy 31                    4) Wee, James 31                  
       23.51    53.04  1:20.53  1:43.08                                    
 14 MANATEE AQUATICS  'A'                             1:47.11    1:43.46  
     1) Wilkerson, Felicia 30           2) Kaufman, Seth 33               
     3) Rublein, Susanne 31             4) Hale, William 31               
       28.43    53.78  1:21.10  1:43.46                                    
 15 ROCKY MOUNTAIN MASTERS  'B'                       1:39.90    1:44.61  
     1) Lipson, Christine 32            2) Knight, Roger 38               
     3) Geil, Kimberly 32               4) McElhinney, Tom 48             
       26.29    50.95  1:17.75  1:44.61                                    
 16 ILLINOIS MASTERS  'B'                             1:44.00    1:46.48  
     1) Rowland, Jim 41                 2) Strange, John 38               
     3) Brosnahan-Toennis, Kate 29      4) Reierson, Kaari 33             
       23.38    53.43  1:19.95  1:46.48                                    
 17 NEW ENGLAND MASTERS SWIM CLUB  'A'                1:39.00    1:46.81  
     1) Keith, Algernon 41              2) Misiorski, Marcia 44           
     3) Morrison, Sage 27               4) Camelio, Matthew 31            
       23.50    55.18  1:21.71  1:46.81                                    
 18 HAWAII MASTERS  'B'                               1:50.00    1:50.42  
     1) Mullahey, Michael 30            2) Heldt, Jeaneen 40              
     3) Barnhill, Heather 28            4) Cook, Kakwira 25               
       24.53    53.41  1:23.71  1:50.42                                    
 19 SIERRA NEVADA MASTERS  'A'                        1:35.70    1:52.73  
     1) Lawrie, Dawn 26                 2) Shoenberger, Linda 54          
     3) Lawrie, Jim 55                  4) Lintz, Steven 51               
       27.82    59.44  1:27.58  1:52.73                                    
 20 LOS ANGELES PENINSULA SWIMMERS  'A'               1:40.12    1:53.01  
     1) Heyes, Greg 47                  2) Loyd, Cara 27                  
     3) Browning, Jody 46               4) Virjee, Fram 41                
       26.14    54.13  1:28.20  1:53.01                                    
 21 MOUNTAINVIEW  'A'                                 2:24.00    2:24.74  
     1) Barella, Lisa 27                2) Salmanoff, Jason 28            
     3) Rees, Karla 29                  4) Liu, Alan 29                   
       35.99  1:16.02  1:54.97  2:24.74                                    
 -- CITY OF LAS VEGAS MASTERS  'A'                    1:42.75         DQ  
     1) Peterson, Eric 31               2) Magee, Mark 34                 
     3) Ray, Kimberly 25                4) Adams, Kari 36                 
       22.30    50.96  1:19.72       DQ                                    
 
Mixed 25+ 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    25+ NATL:   1:39.01  5/19/1991 LONE STAR                                   
                         M RHODENBAUGH, G RHODENBAUGH, V KERR-HAUGE, A PLES
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 ILLINOIS MASTERS  'A'                             1:45.00    1:42.65   22  
     1) Gibson, David 41                2) Alexandrov, Plamen 41          
     3) Dillmann, Liz 37                4) Day, Nadine 31                 
       26.03    51.93  1:18.54  1:42.65                                    
  2 THE OLYMPIC CLUB  'A'                             1:36.00    1:43.38   18  
     1) McLaren, Maureen 28             2) Tong, Jessica 27               
     3) Wanie, Lee 28                   4) Kittredge, Brad 25             
       28.21    59.19  1:22.59  1:43.38                                    
  3 ROCKY MOUNTAIN MASTERS  'A'                       1:47.70    1:45.31   16  
     1) Sappey, Collette 37             2) McCormick, Aaron 27            
     3) Smit, Robbert-Paul 33           4) Garnier, Kathy 41              
       29.48    57.27  1:20.67  1:45.31                                    
  4 VIRGINIA MASTERS SWIM TEAM  'A'                   1:46.30    1:47.09   14  
     1) Baker, Beth 41                  2) Williams, Neill 34             
     3) Wolfle, James 33                4) Phillips, Alice 36             
       29.44    57.07  1:21.87  1:47.09                                    
  5 THE OLYMPIC CLUB  'B'                             1:40.50    1:48.91   12  
     1) Larson, Gary 30                 2) Williams, Scott 47             
     3) Welting, Laureen 36             4) Reding, Katie 26               
       25.92    56.38  1:23.90  1:48.91                                    
  6 PATRIOT MASTERS SWIM TEAM  'A'                    1:50.00    1:49.27   10  
     1) Chestnut, Doug 37               2) Hansen, Robert 47              
     3) Coulson-Moore, Heather 32       4) Ward, Cheryl 36                
       27.54    56.70  1:24.57  1:49.27                                    
  7 HAWAII MASTERS  'A'                               2:00.00    1:49.56    8  
     1) Wee, James 31                   2) Stanford, Jeffrey 25           
     3) Lehmer, Sheri 34                4) Kubo, Anjanette 31             
       27.14    55.04  1:23.99  1:49.56                                    
  8 NEW ENGLAND MASTERS SWIM CLUB  'A'                1:52.20    1:51.60    6  
     1) Fox, Michele 32                 2) Keith, Algernon 41             
     3) Goldman, Mark 30                4) Morrison, Sage 27              
       32.07  1:01.28  1:24.76  1:51.60                                    
  9 MULTNOMAH ATHLETIC CLUB  'A'                      1:52.69    1:54.30    4  
     1) Otto, Douglas 43                2) Pierson, Ginger 56             
     3) Zolna, William 32               4) Foley, Sharon 42               
       28.34  1:03.77  1:28.25  1:54.30                                    
 10 WALNUT CREEK MASTERS  'A'                         2:00.00    1:54.44    2  
     1) Tomerlin, Daniel 34             2) Santos, Roque 34               
     3) Strong, Susan 30                4) Geary, Heather 30              
       28.10    54.78  1:24.33  1:54.44                                    
 11 MANATEE AQUATICS  'A'                             1:56.92    1:54.52  
     1) Hale, William 31                2) Rublein, Susanne 31            
     3) Finney, Peter 34                4) Wilkerson, Felicia 30          
       26.08  1:01.08  1:26.67  1:54.52                                    
 12 MENLO PARK MASTERS  'A'                           1:57.00    1:55.42  
     1) Arcuni, Philip 43               2) Tidmarsh, George 42            
     3) Capen, Tasha CH 35              4) Lin, Deanna 32                 
       27.39    56.57  1:26.67  1:55.42                                    
 13 ROCKY MOUNTAIN MASTERS  'B'                       2:00.60    1:55.92  
     1) Nolte, Christopher 45           2) Gould, Thomas 37               
     3) Lipson, Christine 32            4) Geil, Kimberly 32              
       29.59    58.92  1:28.86  1:55.92                                    
 14 MOUNTAINVIEW  'A'                                 2:03.00    2:00.97  
     1) Donahue, Susan 41               2) Barella, Lisa 27               
     3) Liu, Alan 29                    4) Campbell, Chris 41             
       32.60  1:08.25  1:34.37  2:00.97                                    
 15 LOS ANGELES PENINSULA SWIMMERS  'A'               1:59.36    2:03.22  
     1) Virjee, Fram 41                 2) Browning, Jody 46              
     3) Mc Bride, Duncan 47             4) Loyd, Cara 27                  
       29.13  1:09.06  1:35.35  2:03.22                                    
 16 ILLINOIS MASTERS  'B'                             2:03.00    2:03.74  
     1) Brosnahan-Toennis, Kate 29      2) Sweeney, Mim 38                
     3) Strange, John 38                4) McCarthy, Robert 38            
       31.55  1:10.44  1:38.50  2:03.74                                    
 17 HAWAII MASTERS  'B'                               2:10.00    2:05.91  
     1) Mullahey, Michael 30            2) Faucci, Anuschka 30            
     3) Cook, Kakwira 25                4) Barnhill, Heather 28           
       30.55  1:07.69  1:35.69  2:05.91                                    
 18 SIERRA NEVADA MASTERS  'A'                             NT    2:07.77  
     1) Lintz, Steven 51                2) Lawrie, Jim 55                 
     3) Lawrie, Dawn 26                 4) Shoenberger, Linda 54          
       31.36  1:07.36  1:37.13  2:07.77                                    
 
Mixed 35+ 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    35+ NATL:   1:33.86  5/18/1997 COLONIALS 1776                              
                         S MARVIN, K REMILLARD, J ZIEGLER, C NORELLI       
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 ROCKY MOUNTAIN MASTERS  'A'                       1:32.90    1:32.67   22  
     1) Smith, Paul 42                  2) Garnier, Kathy 41              
     3) Gonzales, Mike 35               4) Sappey, Collette 37            
       21.57    46.17  1:08.86  1:32.67                                    
  2 TEAM TYR  'A'                                     1:34.00    1:34.19   18  
     1) Cavanaugh, Christopher 39       2) Smith, John 40                 
     3) Killeen, Karen 35               4) Smith, Tori 36                 
       21.61    42.48  1:08.65  1:34.19                                    
  3 ARIZONA MASTERS  'A'                              1:35.29    1:34.95   16  
     1) Karnaugh, Ronald 35             2) Clark, Henry 36                
     3) Pollard, Paula 38               4) Winslow, Laura 42              
       21.52    42.91  1:08.91  1:34.95                                    
  4 HAWAII MASTERS  'A'                               1:40.00    1:36.55   14  
     1) Lileikis, Joseph 39             2) Duran, Nancy 40                
     3) Shipman, Kathy 41               4) Johnson, Keith 44              
       22.85    48.33  1:13.95  1:36.55                                    
  5 MULTNOMAH ATHLETIC CLUB  'A'                      1:33.69    1:37.46   12  
     1) Haslach, Timothy 40             2) Otto, Douglas 43               
     3) Foley, Sharon 42                4) Parisi, Robin 47               
       23.10    46.62  1:12.36  1:37.46                                    
  6 HAWAII MASTERS  'B'                               1:43.00    1:38.06   10  
     1) Blichfeldt, Peer 41             2) Ford, June 40                  
     3) Wiseman, Jennifer 41            4) Lileikis, Tom 35               
       22.83    49.41  1:16.02  1:38.06                                    
  7 ROCKY MOUNTAIN MASTERS  'B'                       1:33.00    1:38.99    8  
     1) Crouch, Kim 40                  2) Paxton, Norman 53              
     3) Hagadorn, Heather 37            4) Wise, James 37                 
       25.87    49.46  1:15.45  1:38.99                                    
  8 OREGON  'A'                                       1:43.50    1:39.54    6  
     1) Rodriguez, Rick 39              2) Jenkins, Valerie 38            
     3) Harris, Barbara 42              4) Metzger, Peter R. 46           
       23.11    49.32  1:16.58  1:39.54                                    
  9 NEW ENGLAND MASTERS SWIM CLUB  'A'                1:38.50    1:40.58    4  
     1) Volckening, Bill 36             2) Roy, Michele 38                
     3) Delgrosso, Patti 36             4) Landry, Richard 38             
       24.03    50.42  1:18.60  1:40.58                                    
 10 HAWAII MASTERS  'C'                               1:46.00    1:41.30    2  
     1) Tsuruda, Ken 41                 2) Kaaialii, Gail 39              
     3) Reid, Allison 39                4) Woo, Chris 44                  
       23.76    50.41  1:18.03  1:41.30                                    
 11 PACIFIC NORTHWEST AQUATICS  'A'                   1:39.50    1:41.69  
     1) Sylvester, John 45              2) Davis, Charlotte 52            
     3) Wilson, Lisa 40                 4) Russell, Brian 45              
       24.24    50.87  1:16.86  1:41.69                                    
 12 PATRIOT MASTERS SWIM TEAM  'A'                    1:42.00    1:41.80  
     1) Sloan, Larry 54                 2) Oates, David 51                
     3) Clifford-Dicks, Barbara 35      4) Callahan, Anita 44             
       24.58    48.36  1:14.49  1:41.80                                    
 13 ROCKY MOUNTAIN MASTERS  'C'                       1:42.00    1:42.30  
     1) Shinn, Jennifer 36              2) Lee, Marshall 43               
     3) Smith, Laura 36                 4) Hughes, John 48                
       28.34    51.77  1:18.62  1:42.30                                    
 14 WALNUT CREEK MASTERS  'A'                         1:43.50    1:42.98  
     1) Soso, Catherine 44              2) Chovanes, Betsy 42             
     3) Bohm, Eric 35                   4) Remmert, Greg 39               
       28.06    57.29  1:20.53  1:42.98                                    
 15 METRO MASTERS SWIM CLUB  'A'                      1:45.00    1:45.33  
     1) Willeboordse, H. C. Fall 36     2) Benson, Richard 49             
     3) Coleman, Cecelia 35             4) Ritter, Michael 38             
       24.89    54.78  1:21.22  1:45.33                                    
 16 HAWAII MASTERS  'D'                               1:49.00    1:48.00  
     1) Hoogsteden, John 42             2) Iseppi, Esther 44              
     3) Renner, Janet 40                4) Johnson, Lane 35               
       27.22    55.44  1:24.74  1:48.00                                    
 17 ARIZONA MASTERS  'B'                              1:49.99    1:49.95  
     1) Stites, Jim 44                  2) Fischer, Chris 37              
     3) Creswell Liotta, Brenda 39      4) Sparr, Patrick 55              
       24.00    54.59  1:23.34  1:49.95                                    
 18 HAWAII MASTERS  'E'                               1:58.00    1:53.05  
     1) Altura, Aaron 39                2) Winn, Christine 36             
     3) White, Jennifer 35              4) Brown, Michael 53              
       26.86    57.46  1:25.62  1:53.05                                    
 
Mixed 35+ 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    35+ NATL:   1:44.23  5/24/1992 S. CAL AQUATIC                              
                         C EVANS, K MELICK, J BELARDI, B ADAIR             
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 ARIZONA MASTERS  'A'                              1:44.79    1:45.08   22  
     1) Hobbs, Liz 40                   2) Karnaugh, Ronald 35            
     3) Clark, Henry 36                 4) Winslow, Laura 42              
       30.06    56.27  1:19.28  1:45.08                                    
  2 TEAM TYR  'A'                                     1:44.50    1:45.44   18  
     1) Smith, Tori 36                  2) Cavanaugh, Christopher 39      
     3) Killeen, Karen 35               4) Smith, John 40                 
       29.30    56.29  1:24.76  1:45.44                                    
  3 ROCKY MOUNTAIN MASTERS  'A'                       1:46.80    1:46.97   16  
     1) Gonzales, Mike 35               2) Lee, Sarah 35                  
     3) Crouch, Kim 40                  4) Smith, Paul 42                 
       25.61    57.83  1:25.59  1:46.97                                    
  4 HAWAII MASTERS  'A'                               1:52.00    1:48.44   14  
     1) Phillips, Brett 44              2) Lawrence, Dietrich 36          
     3) Shipman, Kathy 41               4) Ford, June 40                  
       27.10    54.10  1:21.84  1:48.44                                    
  5 OREGON  'A'                                       1:55.50    1:50.04   12  
     1) Rodriguez, Rick 39              2) Metzger, Peter R. 46           
     3) Jenkins, Valerie 38             4) Harris, Barbara 42             
       26.22    55.63  1:22.87  1:50.04                                    
  6 ROCKY MOUNTAIN MASTERS  'B'                       1:51.90    1:51.55   10  
     1) Wise, James 37                  2) Von Evig, Julia 40             
     3) Lee, Marshall 43                4) Hagadorn, Heather 37           
       28.18  1:00.61  1:25.89  1:51.55                                    
  7 HAWAII MASTERS  'B'                               2:00.00    1:51.67    8  
     1) Lileikis, Joseph 39             2) Woo, Chris 44                  
     3) Duran, Nancy 40                 4) Reid, Allison 39               
       27.46    55.47  1:23.85  1:51.67                                    
  8 MULTNOMAH ATHLETIC CLUB  'A'                      1:49.69    1:52.71    6  
     1) Burleson, David 45              2) Obletz, Becky 42               
     3) Parisi, Robin 47                4) Haslach, Timothy 40            
       28.00  1:02.85  1:30.14  1:52.71                                    
  9 PATRIOT MASTERS SWIM TEAM  'A'                    1:57.00    1:53.46    4  
     1) Clifford-Dicks, Barbara 35      2) Hudson, John 46                
     3) Sloan, Larry 54                 4) Callahan, Anita 44             
       29.44    59.34  1:26.05  1:53.46                                    
 10 PACIFIC NORTHWEST AQUATICS  'A'                   1:54.00    1:53.63    2  
     1) McAlpine, David 41              2) Espinos, Leo 41                
     3) Courtney, Zena 42               4) Wilson, Lisa 40                
       27.29    47.78  1:27.77  1:53.63                                    
 11 NEW ENGLAND MASTERS SWIM CLUB  'A'                1:51.20    1:55.53  
     1) Volckening, Bill 36             2) Roy, Michele 38                
     3) Landry, Richard 38              4) Delgrosso, Patti 36            
       28.69  1:02.52  1:27.45  1:55.53                                    
 12 ROCKY MOUNTAIN MASTERS  'C'                       1:58.90    1:57.03  
     1) Smith, Laura 36                 2) Miller, George 37              
     3) Vanderpoel, Nicole 37           4) Dowd, Arnie 56                 
       30.30    59.18  1:32.27  1:57.03                                    
 13 METRO MASTERS SWIM CLUB  'A'                      1:56.20    1:57.10  
     1) Ritter, Michael 38              2) Koster, Carolyn 40             
     3) Benson, Richard 49              4) Drueckhammer, Maria 38         
       29.22  1:02.01  1:33.62  1:57.10                                    
 14 PACIFIC NORTHWEST AQUATICS  'B'                   1:58.30    1:58.72  
     1) Corner, Holly 35                2) Berg, Tonya 43                 
     3) Dybdahl, Eric 42                4) Sylvester, John 45             
       32.44  1:07.65  1:34.83  1:58.72                                    
 15 HAWAII MASTERS  'C'                               2:05.00    1:58.85  
     1) Blichfeldt, Peer 41             2) Marty, Roger 43                
     3) Iseppi, Esther 44               4) Wiseman, Jennifer 41           
       29.91  1:00.45  1:31.85  1:58.85                                    
 16 WALNUT CREEK MASTERS  'A'                         2:00.50    1:59.66  
     1) Bohm, Eric 35                   2) Halbrecht, Kenneth 41          
     3) Soso, Catherine 44              4) Chovanes, Betsy 42             
       29.33  1:00.48  1:30.58  1:59.66                                    
 17 HAWAII MASTERS  'D'                               2:12.00    1:59.86  
     1) Johnson, Keith 44               2) Henry, Cheryl 36               
     3) Lileikis, Tom 35                4) Kaaialii, Gail 39              
       32.05  1:08.63  1:32.98  1:59.86                                    
 18 ARIZONA MASTERS  'B'                              2:04.91    2:03.94  
     1) Pollard, Paula 38               2) Whitten, Phillip 58            
     3) Stites, Jim 44                  4) Creswell Liotta, Brenda 39     
       33.37  1:08.64  1:34.89  2:03.94                                    
 19 SAN MATEO MASTERS MARLINS  'A'                    2:20.00    2:04.72  
     1) Huggins, Thomas 38              2) Maestre, Laura 35              
     3) Lee, Cindy 44                   4) Schwenger, John 36             
       34.16  1:14.22  1:42.20  2:04.72                                    
 20 RIO GRANDE SWIM CLUB  'A'                         2:22.00    2:06.01  
     1) Djang, Philipp 47               2) Masters, Jane 49               
     3) Mehl, Donald 51                 4) Bachman, Kari 35               
       27.12  1:09.82  1:35.18  2:06.01                                    
 21 ROCKY MOUNTAIN MASTERS  'D'                       2:10.50    2:07.68  
     1) Rocke, Jennifer 36              2) Nolte, Susan 41                
     3) Selles, Carl 55                 4) Heiman, Timothy 35             
       34.16  1:14.22  1:42.20  2:07.68                                    
 22 HAWAII MASTERS  'F'                               2:20.00    2:09.84  
     1) Faust, Candace 42               2) Brown, Michael 53              
     3) Renner, Janet 40                4) Altura, Aaron 39               
       37.12  1:10.28  1:42.29  2:09.84                                    
 23 MICHIGAN MASTERS  'A'                                  NT    2:16.05  
     1) Chaffee, Paul 59                2) Badger, Alison 36              
     3) Guthrie, Sally 52               4) Johnson, David 45              
       35.21  1:10.64  1:47.54  2:16.05                                    
 -- HAWAII MASTERS  'E'                               2:15.00         DQ  
     1) Johnson, Lane 35                2) Winn, Christine 36             
     3) Tsuruda, Ken 41                 4) White, Jennifer 35             
       34.25  1:16.35  1:42.22       DQ                                    
 
Mixed 45+ 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    45+ NATL:   1:38.32  3/29/1998 NEW ENGLAND                                 
                         L SHULMAN, J FELDMEN, D ROGACKI, J HIRSTY         
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 ROCKY MOUNTAIN MASTERS  'A'                       1:37.00    1:38.71   22  
     1) Abrahams, Richard 57            2) Rosener, Karen 48              
     3) Roche, Carolyn 51               4) Hess, Richard 47               
       22.83    50.21  1:17.09  1:38.71                                    
  2 HAWAII MASTERS  'A'                               1:44.00    1:38.88   18  
     1) Steiger, Regula 50              2) Borowski, Steve 54             
     3) Barnett-Sallee, Bettyann 56     4) Cooper, Malcolm 45             
       26.63    49.17  1:17.16  1:38.88                                    
  3 PACIFIC NORTHWEST AQUATICS  'A'                   1:39.00    1:39.99   16  
     1) Jacobs, Ronald 50               2) Lippold, Mary 46               
     3) Glassman, Debbie 48             4) Graham, Donald 47              
       23.90    50.08  1:16.82  1:39.99                                    
  4 NEW ENGLAND MASTERS SWIM CLUB  'A'                1:43.30    1:41.14   14  
     1) Battistini, Rick 48             2) Mohl, Bruce 56                 
     3) Grilli, Tracy 45                4) Feldmann, Joel 50              
       24.19    48.32  1:15.57  1:41.14                                    
  5 WALNUT CREEK MASTERS  'A'                         1:43.00    1:46.14   12  
     1) O'Brien, Kerry 45               2) Landers, Patty 45              
     3) Swigert, Debbie 46              4) Kent, Cary 50                  
       25.45    52.67  1:17.04  1:46.14                                    
  6 HAWAII MASTERS  'B'                               1:50.00    1:47.09   10  
     1) Devins, Jeff 49                 2) Aiu, Mavis 46                  
     3) Wagner, Marie 45                4) Eldred, Spencer 45             
       24.49    53.34  1:23.86  1:47.09                                    
  7 ARIZONA MASTERS  'A'                              1:47.39    1:47.99    8  
     1) Johnson, Ronald 70              2) Liotta, Robert 50              
     3) Bullock, Kathi 48               4) Rollins, Stephanie 47          
       26.05    53.23  1:21.77  1:47.99                                    
  8 VIRGINIA MASTERS SWIM TEAM  'A'                   1:55.00    1:48.35    6  
     1) Frisch, David 53                2) Bennett, Lisa 46               
     3) Braaten, Kitten 46              4) Miller, Jim 51                 
       25.14    52.68  1:23.78  1:48.35                                    
  9 ROCKY MOUNTAIN MASTERS  'B'                       1:49.00    1:49.25    4  
     1) McCormick, Paul 55              2) Selles, Carl 55                
     3) Anderson, Cynthica 45           4) Haan, Mary Wohl 48             
       24.33    48.22  1:19.40  1:49.25                                    
 10 PACIFIC NORTHWEST AQUATICS  'B'                   2:01.00    1:51.08    2  
     1) Reeder, Bill 49                 2) Dillon, Sally 55               
     3) Moore, Jo 47                    4) Warner, Frank 53               
       27.70    58.12  1:25.28  1:51.08                                    
 11 HAWAII MASTERS  'C'                               1:56.00    1:52.93  
     1) Sheeley, Cappy 60               2) Ellsworth, Sui-lan 55          
     3) Dierenfield, Jane 52            4) Mader, Mark 54                 
       26.87    59.21  1:29.14  1:52.93                                    
 12 WALNUT CREEK MASTERS  'B'                         1:45.50    1:53.09  
     1) Kahn, Sally 51                  2) Alexander, Martha 52           
     3) Smyers, Jesse 55                4) Bledsoe, Dennis 63             
       29.05    59.36  1:24.76  1:53.09                                    
 13 OREGON  'A'                                       1:50.50    1:55.31  
     1) Call, Tom 51                    2) Call, Kathy 50                 
     3) Buck, Kathleen 51               4) Bruce, Robert 54               
       30.06    59.11  1:29.75  1:55.31                                    
 14 MICHIGAN MASTERS  'A'                                  NT    1:56.36  
     1) Hansen, Steve 50                2) Guthrie, Sally 52              
     3) Kaguni, Laurie 49               4) Chaffee, Paul 59               
       29.37    58.84  1:30.38  1:56.36                                    
 15 ARIZONA MASTERS  'B'                              2:04.29    2:00.31  
     1) Bailey, Hop 55                  2) James, Katryn 46               
     3) Emory, Susan 45                 4) Whitten, Phillip 58            
       27.59    58.06  1:31.32  2:00.31                                    
 16 WALNUT CREEK MASTERS  'C'                         1:47.20    2:03.71  
     1) Burr, Ken 57                    2) Apple, Kate 53                 
     3) Murphy, Bonnie 52               4) Stratton, Neil 60              
       26.26           1:32.88  2:03.71                                    
 17 SAN MATEO MASTERS MARLINS  'A'                    2:20.00    2:06.30  
     1) Kutsenko, Vadim 57              2) Finch, Dale 51                 
     3) McCubbin, Miek 66               4) Panko, Stanley 64              
       27.99    59.34  1:34.62  2:06.30                                    
 
Mixed 45+ 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    45+ NATL:   1:52.68  5/16/1994 LOS ALTOS                                   
                         DICK THOMAS, SUSAN ROY, CAROLYN BOAK, DAVID GRAY  
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 HAWAII MASTERS  'A'                               1:53.00    1:50.54   22  
     1) Barnett-Sallee, Bettyann 56     2) Eldred, Spencer 45             
     3) Borowski, Steve 54              4) Steiger, Regula 50             
       32.59    59.93  1:24.19  1:50.54                                    
  2 ROCKY MOUNTAIN MASTERS  'A'                       1:50.00    1:53.96   18  
     1) Hess, Richard 47                2) Mac Donald, Lee 50             
     3) Rosener, Karen 48               4) Roche, Carolyn 51              
       28.33    57.56  1:27.16  1:53.96                                    
  3 NEW ENGLAND MASTERS SWIM CLUB  'A'                1:56.60    1:55.31   15  
     1) Feldmann, Joel 50               2) Mohl, Bruce 56                 
     3) Battistini, Rick 48             4) Grilli, Tracy 45               
       31.02  1:02.59  1:28.12  1:55.31                                    
  3 HAWAII MASTERS  'B'                               1:55.00    1:55.31   15  
     1) Cooper, Malcolm 45              2) Devins, Jeff 49                
     3) Kimball, Patti 46               4) Wagner, Marie 45               
       31.02  1:02.59  1:28.12  1:55.31                                    
  5 WALNUT CREEK MASTERS  'A'                         1:55.00    1:56.33   12  
     1) Landers, Patty 45               2) Smyers, Jesse 55               
     3) O'Brien, Kerry 45               4) Kahn, Sally 51                 
       31.28  1:02.24  1:26.82  1:56.33                                    
  6 PACIFIC NORTHWEST AQUATICS  'A'                   1:54.40    1:58.41   10  
     1) Jacobs, Ronald 50               2) Reeder, Bill 49                
     3) Glassman, Debbie 48             4) Lippold, Mary 46               
       28.28  1:03.50  1:32.42  1:58.41                                    
  7 ROCKY MOUNTAIN MASTERS  'B'                       1:55.00    2:02.39    8  
     1) Haan, Mary Wohl 48              2) Anderson, Cynthica 45          
     3) Abrahams, Richard 57            4) Paxton, Norman 53              
       34.93  1:14.34  1:39.17  2:02.39                                    
  8 ARIZONA MASTERS  'A'                              2:03.29    2:03.07    6  
     1) Rollins, Stephanie 47           2) Liotta, Robert 50              
     3) Johnson, Ronald 70              4) James, Katryn 46               
       30.20  1:01.96  1:32.58  2:03.07                                    
  9 OREGON  'A'                                       2:10.50    2:06.86    4  
     1) Bruce, Robert 54                2) Crabbe, Colette 45             
     3) Rousseau, Sandi 54              4) Call, Tom 51                   
       31.15  1:04.69  1:37.14  2:06.86                                    
 10 PACIFIC NORTHWEST AQUATICS  'B'                   1:59.60    2:08.99    2  
     1) Mariz, Linda 53                 2) Dybdahl, Dempsey 53            
     3) Russell, Brian 45               4) Freeborn, Stephen 46           
       37.04  1:18.35  1:44.49  2:08.99                                    
 11 THE OLYMPIC CLUB  'A'                             1:58.90    2:13.94  
     1) Clark, Steve 58                 2) Rapoport, Jena 51              
     3) Quinn, Phyllis 46               4) Myers, Greg 50                 
       31.31  1:16.60  1:37.38  2:13.94                                    
 12 SAN MATEO MASTERS MARLINS  'A'                    2:40.00    2:46.44  
     1) Finch, Dale 51                  2) Panko, Stanley 64              
     3) Kutsenko, Vadim 57              4) Di Capua, Toni 49              
       44.28  1:23.17  2:07.48  2:46.44                                    
 -- HAWAII MASTERS  'C'                               2:05.00         DQ  
     1) Mader, Mark 54                  2) Dierenfield, Jane 52           
     3) Heltzel, Rick 45                4) Aiu, Mavis 46                  
       27.95  1:09.88  1:36.57       DQ                                    
 -- ROCKY MOUNTAIN MASTERS  'C'                       1:58.00         DQ  
     1) Young, Lydia 53                 2) Klatt, Trudy 52                
     3) Ghaffari, Manu 45               4) Hughes, John 48                
       40.34  1:21.73  1:49.51       DQ                                    
 
Mixed 55+ 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    55+ NATL:   1:48.78  5/16/1999 TAMALPAIS                                   
                         R BURNS, E CAZALET, C JENKINS, N RIDOUT           
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 WALNUT CREEK MASTERS  'A'                         1:54.00    1:54.07   22  
     1) Dick, Bill M. 55                2) Kraetzer, Midge 63             
     3) Scott, Stephanie 55             4) De Lacy, James 55              
       25.17    58.07  1:30.77  1:54.07                                    
  2 SAN DIEGO SWIM MASTERS  'A'                       1:56.55    1:55.38   18  
     1) Marr, Jackie 58                 2) Lund, Lynne 61                 
     3) Evans, Ricky 60                 4) Freshley, Mike 61              
       30.10  1:02.93  1:29.82  1:55.38                                    
  3 HAWAII MASTERS  'A'                               2:35.00    1:55.74   16  
     1) Budde, James 56                 2) Stowell, Diane 68              
     3) Mauri, Carla 63                 4) Cundall, Roger 56              
       25.25    58.75  1:31.61  1:55.74                                    
  4 THE OLYMPIC CLUB  'A'                             1:55.00    2:05.79   14  
     1) Krueger, James 63               2) Meyer, Margery 79              
     3) Stretch, Nancy 62               4) Strand, Robert 56              
       26.22  1:04.89  1:41.77  2:05.79                                    
  5 RINCONADA  'A'                                    2:07.00    2:11.12   12  
     1) Hepper, Kenneth 65              2) Callison, Barbara 69           
     3) Mac Pherson, Carol 63           4) Shaw, James 61                 
       32.33  1:09.84  1:43.78  2:11.12                                    
  6 OREGON  'A'                                       2:24.50    2:22.86   10  
     1) Landis, Tom 60                  2) L'Esperance, Beverly 70        
     3) Hodge, Peggie 62                4) Juhala, Richard 58             
       25.87  1:12.11  1:49.29  2:22.86                                    
  7 PIRATE SWIMMERS  'A'                              2:22.40    2:25.48    8  
     1) Graff, Jack 65                  2) Carroll, Richard 59            
     3) Carroll, Jerilyn 56             4) Watson, Jessie 56              
       33.68  1:13.03  1:50.62  2:25.48                                    
  8 PACIFIC NORTHWEST AQUATICS  'A'                   2:18.50    2:32.86    6  
     1) Garrett, Sonny 58               2) Kavadas, Janet 71              
     3) Vallandigham, Jeanette 55       4) Peterson, Steven 55            
       26.20  1:22.05  2:04.49  2:32.86                                    
  9 SAN MATEO MASTERS MARLINS  'A'                    2:20.00    2:44.51    4  
     1) Etienne, Audrey 85              2) Stupfel, Gloria 75             
     3) Galine, Donald 56               4) Shoemaker, Ross 60             
       25.48    58.58  1:47.55  2:44.51                                    
 
Mixed 55+ 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    55+ NATL:   2:02.85  4/30/2000 TAMALPAIS                                   
                         R BURNS, K FROST, C JENKINS, N RIDOUT             
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 SAN DIEGO SWIM MASTERS  'A'                       2:13.55    2:13.02   22  
     1) Evans, Ricky 60                 2) Freshley, Mike 61              
     3) Lund, Lynne 61                  4) Marr, Jackie 58                
       32.66  1:06.79  1:43.09  2:13.02                                    
  2 PACIFIC NORTHWEST AQUATICS  'A'                   2:06.00    2:14.80   18  
     1) Welch, Sarah 55                 2) Peterson, Steven 55            
     3) Garrett, Sonny 58               4) Dillon, Sally 55               
       43.01  1:16.14  1:45.10  2:14.80                                    
  3 WALNUT CREEK MASTERS  'A'                         2:14.00    2:15.92   16  
     1) Kraetzer, Midge 63              2) Scott, Stephanie 55            
     3) De Lacy, James 55               4) Dick, Bill M. 55               
       43.36  1:25.28  1:51.70  2:15.92                                    
  4 HAWAII MASTERS  'A'                               2:10.00    2:16.07   14  
     1) Hapai III, Archie 55            2) Stowell, Diane 68              
     3) Sheeley, Cappy 60               4) Mauri, Carla 63                
       32.39  1:14.70  1:42.83  2:16.07                                    
  5 THE OLYMPIC CLUB  'A'                             2:08.00    2:22.83   12  
     1) Meyer, Margery 79               2) Stretch, Nancy 62              
     3) Krueger, James 63               4) Strand, Robert 56              
       45.11  1:29.44  1:50.62  2:22.83                                    
  6 VIRGINIA MASTERS SWIM TEAM  'A'                   2:22.90    2:25.65   10  
     1) Durrant, Betsy 60               2) Detrick, Johnnie 66            
     3) Brundage, Warner 59             4) Woods, Tom 59                  
       42.18  1:24.82  1:54.89  2:25.65                                    
  7 PIRATE SWIMMERS  'A'                              2:45.30    2:46.44    8  
     1) Watson, Jessie 56               2) Graff, Jack 65                 
     3) Carroll, Jerilyn 56             4) Carroll, Richard 59            
       44.28  1:23.17  2:07.48  2:46.44                                    
  8 SAN MATEO MASTERS MARLINS  'A'                    2:40.00    2:47.49    6  
     1) McCubbin, Miek 66               2) Lambertson, Ann 71             
     3) Galine, Donald 56               4) Shoemaker, Ross 60             
              1:27.15  1:56.99  2:47.49                                    
 -- OREGON  'A'                                       2:38.50         DQ  
     1) Schroder, Kaleo 66              2) Juhala, Richard 58             
     3) Landis, Tom 60                  4) Hodge, Peggie 62               
       43.31                                                               
 
Mixed 65+ 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    65+ NATL:   2:02.20  4/21/1995 GOLD COAST                                  
                         W DOLAN, C BRUCE, M TIMMINS, D SONIA              
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 SAN DIEGO SWIM MASTERS  'A'                       2:04.65    2:00.31   22  
     1) Best, Bob W. 69                 2) Jordan, Betsy 65               
     3) Little, Jeanne 65               4) Earley, Bill 65                
       28.55  1:01.22  1:33.84  2:00.31                                    
  2 WALNUT CREEK MASTERS  'A'                         2:22.00    2:20.08   18  
     1) Brown, Don 68                   2) Alexander, Joan 70             
     3) Monroe, Donna 68                4) Haworth, Emory 66              
       30.48  1:09.18  1:51.10  2:20.08                                    
  3 ROCKY MOUNTAIN MASTERS  'A'                       2:40.00    2:43.68   16  
     1) O'Brien, Dennis 66              2) Patten, Bob 67                 
     3) Buchannan, Peggy 69             4) Holmes, Frances 74             
       30.09  1:02.32  1:44.64  2:43.68                                    
  4 HAWAII MASTERS  'A'                               2:59.00    2:44.86   14  
     1) Mathews, Morris 74              2) Johnson, Margaret 71           
     3) Parrish, Judy 69                4) Nagi, Joseph 67                
       37.96  1:26.37  2:15.24  2:44.86                                    
 
Mixed 65+ 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    65+ NATL:   2:22.24  5/21/1995 GOLD COAST                                  
                         C BRUCE, D SONIA, J KRAUSER, W DOLAN              
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 SAN DIEGO SWIM MASTERS  'A'                       2:17.55    2:14.70   22  
     1) Jordan, Betsy 65                2) Best, Bob W. 69                
     3) Earley, Bill 65                 4) Little, Jeanne 65              
       36.79  1:11.74  1:42.66  2:14.70                                    
  2 WALNUT CREEK MASTERS  'A'                         2:35.00    2:27.48   18  
     1) Brown, Don 68                   2) Hirsch, Ann 71                 
     3) Haworth, Emory 66               4) Monroe, Donna 68               
       33.44  1:16.29  1:47.57  2:27.48                                    
  3 RINCONADA  'A'                                    2:39.50    2:43.50   16  
     1) Baxter, Cindy 69                2) Hepper, Kenneth 65             
     3) Callison, Barbara 69            4) Anderson, Paul 68              
       49.35  1:27.23  2:08.71  2:43.50                                    
  4 ROCKY MOUNTAIN MASTERS  'A'                       2:55.00    2:58.10   14  
     1) Holmes, Frances 74              2) Patten, Bob 67                 
     3) O'Brien, Dennis 66              4) Buchannan, Peggy 69            
     1:05.00  2:58.10                                                      
  5 WALNUT CREEK MASTERS  'B'                         2:58.00    2:59.05   12  
     1) Duncan, Jean 69                 2) Alexander, Joan 70             
     3) Mayo, Robert 68                 4) Trask, Fred 74                 
       58.18  1:48.50  2:24.42  2:59.05                                    
  6 HAWAII MASTERS  'A'                               3:20.00    3:09.87   10  
     1) Mathews, Morris 74              2) Anderson, James 66             
     3) Parrish, Judy 69                4) Johnson, Margaret 71           
       46.84  1:30.24  3:09.87                                             
Sponsor #44Sponsor #51Sponsor #33Sponsor #25Sponsor #43
Sponsor #29Sponsor #13Sponsor #41Sponsor #47Sponsor #52Sponsor #42Sponsor #45
Sponsor #14Sponsor #21Sponsor #35Sponsor #49Sponsor #20Sponsor #36Sponsor #50