2001 USMS Short Course National Championships

Psych Sheets

[Back to event listing]

Event 1  Men 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
     Name                         Age Team
===============================================================================
19-24
  1  McGlynn, David E              24 UTAH                     10:35.37 
  2  Dupree, Jacob D               19 RNTS                     12:51.77 
  3  Bartley, Ted                  20 UCSB                     12:52.00 
25-29
  1  Doughty, William B            28 MELO                     10:06.76 
  2  Elder, Patrick J              26 UIUC                     10:10.07 
  3  Henderson, Scott L            29 STAN                     10:44.00 
  4  MACKENZIE, Robert C           27 TAM                      11:00.00 
  5  Bogie, Jon R                  29 NASA                     11:54.64 
30-34
  1  Nielsen, Jason C              34 CRUZ                      9:58.00 
  2  O'Connor, John P              32 RMM                      10:20.87 
  3  Hoftyzer, Ernie               31 DAM                      10:22.00 
  4  Owen, ED G                    30 MELO                     10:35.14 
  5  Gravley, Dwight S             32 CLVM                     11:10.00 
  6  Lubkowitz, Mark A             32 FIRE                     11:28.00 
  7  Anderson, Sam                 33 PNA                      11:40.85 
  8  Frost, Daniel L               32 SEA                      11:52.00 
  9  Shepherd, Peter J             34 MELO                     12:29.90 
 10  Collet, Dave C                30 MVM                      13:00.33 
35-39
  1  Eickhoff, Randy               35 UCLA                      9:55.00 
  2  Nelson, Timothy D             35 LAPS                      9:59.40 
  3  Chestnut, Doug                36 GMUP                     10:05.07 
  4  Rodrigues, Gerry A            38 UCLA                     10:15.00 
  5  Collins, Michael D            35 NOVA                     10:29.50 
  6  Scannell, Michael G           37 ROSE                     10:40.00 
  7  Hedrick, Tim K                37 VCM                      10:40.88 
  8  Coughlin, Sean P              35 AMS                     X10:42.80 
  9  Kryska, Paul M                37 MVM                      10:50.00 
 10  Wilwerding, Geoff E           39 PNA                      11:00.00 
 11  Cook, Lawrence S              36 WHSC                     11:00.32 
 12  MACDONALD, Peter S            38 STAN                     11:06.70 
 13  Salopek, David P.             38 RGSC                     11:11.24 
 14  Arris, Todd E                 35 TOC                      11:20.00 
 15  Hayman, Philip M              39 WH2O                     11:20.00 
 16  Tucker, Benjamin D            39 SNM                      11:22.50 
 17  Endres, Paul D                37 SCAM                     11:23.15 
 18  Bird, Frank                   37 SLUG                     11:44.00 
 19  Carter, Mark W                39 CSPF                     11:52.59 
 20  Chaffin, Loren                38 ROSE                     14:20.00 
 21  Eagleton, Alan T              37 WHAM                     19:48.00 
40-44
  1  Phillips, Brett B             43 HMST                      9:56.69 
  2  Keck, Mike                    41 TOC                      10:09.51 
  3  Palmer, Bill D                40 O*H*                     10:20.00 
  4  Nalli, Lyle                   41 SAM                      10:35.00 
  5  Tidmarsh, George F            41 UNAT                     10:38.00 
  6  Eisenhaur, Steve              40 MELO                     10:50.00 
  7  Caron, Louis J                43 ROSE                     11:15.00 
  8  Czekala, Steven R             41 FIRE                     11:20.00 
  9  Crean, Denis J                40 TCSD                     11:28.56 
 10  Smith, Paul L                 41 VS                       11:40.00 
 11  Stites, Jim S                 43 ARIZ                     12:01.09 
 12  Perreault, George C           42 SCSC                     12:20.00 
 13  Greenough, Craig V            42 DAM                      14:00.00 
 14  Oppenheim, Robert S           41 RGSC                     19:23.00 
45-49
  1  Sussex, Steve A               45 PNA                      10:16.50 
  2  Mac Donald, Sandy M           45 SAC                      10:20.00 
  3  Hughes, John S                47 RMM                      10:38.00 
  4  Krauser, Larry B              47 INWM                     10:44.91 
  5  Hudson, John S                45 GMUP                     10:46.60 
  6  Green, Douglas A              48 DSSM                     11:05.00 
  7  Patterson, Mike               47 LAPS                     11:28.30 
  8  Skuse, Brian M                45 USF                      11:30.00 
  9  Taggesell, Larry E            48 MAM                      11:40.00 
 10  Adkison, Bill                 45 RHMS                     11:40.00 
 11  Foreaker, Don                 48 SRM                      11:40.00 
 12  Crane, John K                 49 TVM                      11:45.00 
 13  Miller, Steven J              47 WPM                      11:50.62 
 14  Culp, Michael E               45 RMM                      12:11.58 
 15  Mc Gowan, Mike T              49 WCM                      12:20.00 
 16  Lancer, Kevin M               46 UNAT                     13:29.00 
 17  Mulcahy, Timothy I            46 STAN                     25:00.00 
50-54
  1  Clemmons, Jim                 51 MAM                      10:33.50 
  2  Sherrill, Mike B              51 TOC                      11:00.00 
  3  Arneson, Gaard                53 MICH                     11:30.00 
  4  Wilson, Andy                  54 HOEM                     11:30.00 
  5  Jester, Mal                   52 WCM                      11:30.00 
  6  Warner, Frank                 52 PNA                      11:45.00 
  7  Levinson, David A             51 RINC                     11:50.00 
  8  Brenner, Gary R               53 SMMM                     11:55.00 
  9  Lintz, Steven P               50 SNM                      12:04.81 
 10  Pyle, Edwin                   51 LVM                      12:11.00 
 11  Mc Elrath, Steve              51 KONA                     12:30.00 
 12  Gemmill, Dave G               53 ARIZ                     12:30.00 
 13  Caziarc, Steven L             51 MAM                      12:50.00 
 14  Carney, Kent                  53 RMM                      12:54.00 
 15  Peterson, Richard A           54 MELO                     14:20.00 
 16  Ferry, Gregg P                50 MVM                      15:00.00 
 17  Class, Patrick L              52 SNM                      15:05.00 
 18  Radetich, Larry A             52 SMMM                     15:30.00 
55-59
  1  Kutsenko, Vadim               56 SMMM                     11:00.00 
  2  Birnie, Tim A                 55 TOC                      11:30.00 
  3  Landis, Tom                   59 OREG                     11:59.20 
  4  Davis, Don M                  56 RHMS                     12:10.50 
  5  McColly, Michael              55 PNA                      12:25.00 
  6  Figueiredo, Paulo             55 WH2O                     12:30.00 
  7  Burr, Ken M                   56 WCM                      13:20.00 
  8  Mc Cormick, Paul W            57 LVTC                     14:00.00 
  9  Klimp, John M                 55 STAN                     14:50.00 
 10  Griffin, Paul A               55 DAM                      15:00.00 
 11  Dyck, Mel                     59 ARIZ                     15:13.30 
 12  Prael, Christopher E          59 RINC                     15:49.00 
 13  Shoemaker, Ross E             59 SMMM                     17:18.00 
60-64
  1  Peterson, Dick A              64 SMMM                     12:23.00 
  2  Clark, Jerry                  63 NCMS                     12:50.00 
  3  Southall, Henry               61 VERM                     12:52.00 
  4  Miller, Hank                  60 NMMS                     13:05.38 
  5  Zelson, Joseph H              60 CONN                     13:45.00 
  6  Fewster, Robert F             62 USF                      18:20.00 
65-69
  1  Jones, Sam                    65 NMMS                     13:13.10 
  2  Radcliff, David A             67 OREG                     13:25.60 
  3  King, Bill                    67 RMM                      13:38.00 
  4  Mayo, Robert W                67 WCM                      15:00.00 
  5  Welch, Arthur C               68 OREG                     15:37.77 
  6  Mitchell, Tom                 68 OSB                      15:39.98 
  7  Taylor, Robert L              67 UNAT                     16:08.00 
  8  Walter, Donald F              65 ALEX                     19:37.00 
  9  Newby, Frank                  66 DAMM                     19:59.00 
70-74
  1  Groh, Alfred J                73 AAM                      15:10.20 
  2  Heritier, Robert L            72 MICH                     17:55.00 
75-79
  1  Sigersmith, Robert E          76 SPCO                     18:50.07 
  2  Rogers, Fred T                78 USF                      22:10.00 
80-84
  1  Merrick, Bob                  80 CM                       17:40.00 
  2  Mulliken, David F             82 IM                       21:20.00 
85-89
  1  Triolo, Jim S                 87 LAM                      22:39.19 
Sponsor #52Sponsor #20Sponsor #47Sponsor #42Sponsor #29
Sponsor #50Sponsor #35Sponsor #44Sponsor #51Sponsor #36Sponsor #49
Sponsor #33
Sponsor #43Sponsor #45Sponsor #25Sponsor #21Sponsor #14Sponsor #41Sponsor #13