Licensed to USMS National Office - For Office Use Only License
                                                      HY-TEK's MEET MANAGER 4.0
                      2012 Marriott USMS Summer Nationals                      
                           CenturyLink Center Omaha                            
                      Meet Program - Friday, July 6, 2012                      
 
Event 11  Women 200 LC Meter Backstroke
===============================================================================
     Name                         Age Club
===============================================================================
Heat 1 of 13 Timed Finals   
  3  Seidler, Jeanne E             66 WMAC                      6:30.00 
  4  Goggin, Georgia               83 MOST                      5:40.46 
  5  Hutinger, Margie              72 FMM                       6:00.19 
Heat 2 of 13 Timed Finals   
  1  Stark, Carol R                64 OREG                      5:10.33 
  2  Henderson, Martha J           76 FACT                      4:49.01 
  3  Grady, Marci A                54 SFTL                      4:40.00 
  4  Arnold, Patricia F            73 SMS                       4:36.45 
  5  Varty, Eulah M                78 CMSC                      4:39.75 
  6  Dietz, Flo C                  77 IAMA                      4:45.42 
  7  Wright, Jane E                63 SAWS                      4:57.52 
  8  Stevens, Ann B                79 IM                        5:30.00 
Heat 3 of 13 Timed Finals   
  0  Whitehead, Dorothy A          77 IAMA                      4:30.15 
  1  Hlavacek, Ida M               70 VMST                      4:28.88 
  2  Callaway, Linda               59 MOST                      4:22.16 
  3  Hashimoto, Christine L        65 CMS                       4:05.82 
  4  Smollen, Carol S              68 MINN                      4:04.27 
  5  Lorenzi, Betty S              85 FACT                      4:05.53 
  6  Cook, Sally A                 51 ROSE                      4:19.41 
  7  Hinson, Jan D                 58 BSLM                      4:25.47 
  8  Yoder, Margie E               60 CMS                       4:30.00 
  9  Myer, Cynthia J               59 IMSC                      4:35.00 
Heat 4 of 13 Timed Finals   
  0  Casey, Kathrine J             64 PNA                       3:55.91 
  1  Phipps, Mariana               68 NEBR                      3:55.00 
  2  Asleson, Elke M               60 OREG                      3:53.01 
  3  Jebe, Margit H                74 T2NM                      3:50.50 
  4  Burfeind, Betty               65 IM                        3:45.35 
  5  Volz, Kristin R               39 SFTL                      3:49.10 
  6  Oberg, Jane G                 75 CMS                       3:51.50 
  7  Stengel, Alta F               62 SDSM                      3:54.01 
  8  McBride, Darcy A              61 NEBR                      3:55.33 
  9  Larsen, Barbara (Babs) H      65 MINN                      4:00.00 
Heat 5 of 13 Timed Finals   
  0  Thomas, Ann B                 52 SFTL                      3:44.88 
  1  Holloway, Colleen J           59 MOST                      3:36.00 
  2  Pedersen, Christine E         54 INDY                      3:31.00 
  3  Barkley, Maryanne             52 SLAM                      3:29.13 
  4  Preissler, Stella             63 PNA                       3:27.85 
  5  Ehringer, Susan M             44 SKY                       3:28.09 
  6  Giles-Ott, Ruth               44 IM                        3:29.92 
  7  Pohlmann, Mary M              67 SLAM                      3:34.17 
  8  Chesley, Jana P               40 ROSE                      3:40.00 
  9  Delanois, Barbara             57 IM                        3:45.00 
Heat 6 of 13 Timed Finals   
  0  Fox, Elizabeth M              44 IAMA                      3:26.65 
  1  Bierwert, Karen               60 NEM                       3:23.40 
  2  Ward, Joy                     70 OREG                      3:20.28 
  3  Pardy, Paula K                44 PMST                      3:15.27 
  4  Smart, Denise L               50 TULS                      3:13.76 
  5  Livingston, Leslie C          51 GMUP                      3:15.00 
  6  Dills, Suzanne L              67 PNA                       3:19.34 
  7  Lyman, Carolyn B              62 UTAH                      3:21.85 
  8  Jones, Cynthia L              62 IM                        3:25.75 
  9  Braaten, Kitten               57 VMST                      3:27.50 
Heat 7 of 13 Timed Finals   
  0  Kooy, Elizabeth A             41 IM                        3:12.00 
  1  Hines, Mary Anne              55 WMST                      3:10.00 
  2  Hopkins, Cait M               23 NEBR                      3:09.97 
  3  Goldsmith, Dara               46 LVM                       3:08.37 
  4  Prey-Luedtke, Sharill L       48 NEBR                      3:08.00 
  5  Early, Marilyn E              55 MICH                      3:08.00 
  6  Kyff, Jennifer J              39 METR                      3:09.21 
  7  Commons, Trisha M             48 MVN                       3:10.00 
  8  Jones, Beth                   55 RIDG                      3:10.00 
  9  Edgar, Barb L                 50 NEBR                      3:12.00 
Heat 8 of 13 Timed Finals   
  0  Goodman, Ann R                53 OREG                      3:06.38 
  1  Gifford, Heather A            26 SFTL                      3:06.00 
  2  Goodwin, Amy                  31 IM                        3:05.69 
  3  Craffey, Joan P               59 AGUA                      3:05.37 
  4  Hajost, Cynthia M             52 RMST                      3:03.94 
  5  Criscione, Anicia             39 OREG                      3:04.79 
  6  Blattner, Susan               55 MOVY                      3:05.50 
  7  Phillipson, Stephanie E       33 NEBR                      3:06.00 
  8  Cuda, Suzanne E               52 MOST                      3:06.21 
  9  Larson, Linda L               57 SFTL                      3:07.98 
Heat 9 of 13 Timed Finals   
  0  King, Rebecca L               32 SMS                       3:02.19 
  1  Kafka, Heidi                  50 IM                        3:00.63 
  2  Hankins, Malena               39 GAJA                      3:00.00 
  3  Petersen, Stephanie O         50 SLAM                      3:00.00 
  4  Ingraham, Susan R             53 MOST                      2:59.10 
  5  Terlouw, Lori T               48 ARKM                      2:59.17 
  6  Collett, Tracy                42 GAJA                      3:00.00 
  7  Weiser, Sabine                38 WMST                      3:00.14 
  8  Stewart, Ann K                42 GOLD                      3:01.37 
  9  Mollenhauer, Dianna L         27 MINN                      3:03.45 
Heat 10 of 13 Timed Finals   
  0  Loper, Tracey E               29 CMS                       2:58.58 
  1  Meyer, Marguerite             53 TOC                       2:57.11 
  2  Ballard, Barbara              53 HOPK                      2:56.29 
  3  Westerman, Karen L            45 TMM                       2:55.81 
  4  Einsidler, Karen L            56 AGUA                      2:54.65 
  5  MacClain, Dakota D            21 CMS                       2:55.12 
  6  Schoenlank, Julie A           32 METR                      2:56.14 
  7  Wallace, Tricia M             31 MINN                      2:57.08 
  8  Haecker, Irina                34 GSC                       2:58.50 
  9  Sorenson, T                   46 MVN                       2:58.67 
Heat 11 of 13 Timed Finals   
  0  Holman, Mary E                26 GSC                       2:53.56 
  1  Brightwell, Kim M             52 RMST                      2:53.45 
  2  Hilger, Lisa N                53 ROSE                      2:50.20 
  3  Andrus-Hughes, Karen          55 OREG                      2:49.88 
  4  Decker, Teddy S               40 CAQM                      2:48.49 
  5  Bates, Elissa                 22 TULS                      2:48.61 
  6  Denney, Jenny                 29 MOVY                      2:50.00 
  7  Pallo, Cassy                  31 MOVY                      2:52.16 
  8  Najjar, Ellie S               51 CMS                       2:53.55 
  9  Tompkins, Ginger              44 GCST                      2:53.76 
Heat 12 of 13 Timed Finals   
  0  Espiritu, Vicki               27 TVM                       2:45.96 
  1  Culjat, Janet M               36 NEBR                      2:45.33 
  2  Vazquez, Maria E              47 GAJA                      2:44.88 
  3  Tourigny, Brittany N          29 PNA                       2:44.37 
  4  Blocker, Vicki S              29 RICE                      2:44.00 
  5  Tejeda, Ana Y                 41 DOM                       2:44.31 
  6  Hug, Laurie                   47 1776                      2:44.42 
  7  Wetstone, Susan               39 PNA                       2:45.00 
  8  Roddin, Julie                 36 ANCM                      2:45.62 
  9  Watanabe, Naoko               30 TOC                       2:46.38 
Heat 13 of 13 Timed Finals   
  0  Varlas, Melissa D             39 SYSM                      2:42.30 
  1  Stover, Joy                   36 MOVY                      2:40.49 
  2  Pansini Rose, Christina       32 NEM                       2:38.62 
  3  Hlad, Becca                   32 CMS                       2:35.00 
  4  Reynolds, Ellen M             48 SAWS                      2:31.84 
  5  Grover, Mollie K              31 TERR                      2:34.24 
  6  Stone, Stephanie              45 PCAT                      2:37.00 
  7  Van Erden, Jayme K            27 RMST                      2:39.50 
  8  Gellatly, Jill E              45 COOG                      2:41.30 
  9  Holman, Sara E                26 GSC                       2:42.81