Licensed to USMS National Office - For Office Use Only License
                                                      HY-TEK's MEET MANAGER 4.0
                      2012 Marriott USMS Summer Nationals                      
                           CenturyLink Center Omaha                            
                      Meet Program - Sunday, July 8, 2012                      
 
Event 32  Men 400 LC Meter Freestyle
===============================================================================
     Name                         Age Club
===============================================================================
Heat 1 of 17 Timed Finals   
  3  Murray, Dave                  80 MOVY                     13:20.00 
  4  Hubbard, Donald J             85 SDSM                      8:45.00 
  5  Hurley, John T                75 ADMS                     10:58.00 
Heat 2 of 17 Timed Finals   
  0  Beach, Robert E               82 SPM                       8:30.00 
  1  Mullins, Stephen M            80 IM                        8:10.00 
  2  Luby, Timothy J               55 MOVY                      8:03.57 
  3  Hodges, Jeff W                37 PMST                      7:20.25 
  4  Farmer, Michael W             65 ROSE                      7:15.67 
  5  Ostronic, Bob J               64 UNAT                      7:20.00 
  6  Kilroy, Thomas J              70 ADMS                      7:32.50 
  7  Trevison, Rick                70 FACT                      8:10.00 
  8  Dills, John H                 71 PNA                       8:22.98 
Heat 3 of 17 Timed Finals   
  0  Carey, James D                71 IAMA                      7:03.16 
  1  Legaspi, Adrian               60 SFTL                      6:52.46 
  2  Badgley, David                72 OKMS                      6:49.00 
  3  Zeller, Max                   74 AMT                       6:45.00 
  4  Calwell, Mike N               72 MOVY                      6:39.90 
  5  Hahn, Richard                 70 NITR                      6:44.91 
  6  Good, Larry A                 78 SLAM                      6:45.45 
  7  Robertson, William F          76 TGM                       6:50.00 
  8  Uberti, Mariano G             39 NEBR                      7:00.00 
  9  Monahan, Richard S            71 METR                      7:13.10 
Heat 4 of 17 Timed Finals   
  0  Finch, William H              47 CSI                       6:30.00 
  1  Fulljames, Rick C             61 LVM                       6:20.00 
  2  Davis, Peter E                47 MOVY                      6:15.00 
  3  Ehrhorn, Kristian J           46 NEBR                      6:10.00 
  4  Watts, David T                60 WMAC                      6:05.08 
  5  Vieira, Scott D               47 CMS                       6:06.00 
  6  Johnston, Graham M            81 MOST                      6:15.00 
  7  Halff, Henry M                70 MOST                      6:17.96 
  8  Selles, Carl H                65 SPM                       6:30.00 
  9  Lauer, William J              78 GKMS                      6:34.03 
Heat 5 of 17 Timed Finals   
  0  Morris, Stephen L             61 PCAT                      6:02.73 
  1  Nyffeler, Russell D           58 NEBR                      6:00.00 
  2  Vaughan, Jefferson A          57 DKTA                      5:58.50 
  3  Galletly, Sandy               70 VMST                      5:54.34 
  4  Hendrick, Marty               54 SFTL                      5:50.88 
  5  McLaughlin, Thomas A          53 UNAT                      5:54.25 
  6  Cowing, John M                63 MICH                      5:58.00 
  7  Bernstein, Richard F          66 AGUA                      5:59.00 
  8  Quanrud, John O               66 GAJA                      6:00.03 
  9  Carney, Kent                  65 CMS                       6:03.20 
Heat 6 of 17 Timed Finals   
  0  Quigley, Jeff                 55 DAMM                      5:50.00 
  1  Platt, Jay R                  65 PAFC                      5:50.00 
  2  Recalde, Marco I              58 MOVY                      5:45.67 
  3  Gross, Kelly                  46 LVM                       5:45.00 
  4  Hitch, Walter D               60 ROSE                      5:41.05 
  5  Gambrel, Patrick A            58 NEM                       5:41.89 
  6  Yamamoto, Eddie               52 SWOM                      5:45.00 
  7  Whitehead, Michael L          47 ROSE                      5:49.00 
  8  Hardy, Rog                    66 RICE                      5:50.00 
  9  Sokolow, Steven P             56 AGUA                      5:50.00 
Heat 7 of 17 Timed Finals   
  0  Ferreira, Pedro M             43 RAY                       5:39.54 
  1  Campbell, Chris               51 MVM                       5:37.21 
  2  Hugo, Duane                   55 NEBR                      5:37.07 
  3  Dodson, Phil L                59 IM                        5:37.00 
  4  White, Kenneth A              55 NEBR                      5:35.80 
  5  Larson, Allen J               59 OREG                      5:36.77 
  6  Sylvester, John E             55 SYSM                      5:37.00 
  7  Stevens, Craig W              59 1776                      5:37.20 
  8  Zubrod, Stephen C             58 NEBR                      5:37.70 
  9  Bauer, Craig J                60 INDY                      5:40.90 
Heat 8 of 17 Timed Finals   
  0  Linden, David R               39 MINN                      5:33.72 
  1  Landis, Tom                   70 OREG                      5:32.87 
  2  Miller, Douglas K             66 INDY                      5:30.00 
  3  Washburne, Brent C            51 OREG                      5:27.41 
  4  Fritts, Jack M                62 IAMA                      5:25.65 
  5  Glidden, Chip                 62 MOVY                      5:26.00 
  6  Thompson, Reese E             53 MOVY                      5:28.35 
  7  Carlson, Ken                  38 ABM                       5:30.05 
  8  Bruce, Bob A                  64 OREG                      5:33.01 
  9  Wachendorf, Mark J            44 UNAT                      5:34.00 
Heat 9 of 17 Timed Finals   
  0  Rudloff, Edward               65 TOC                       5:25.02 
  1  Murphy, Brady C               43 NEBR                      5:25.00 
  2  Kealy, Tom P                  56 IAMA                      5:20.00 
  3  Adams, Daniel P               56 WH2O                      5:20.00 
  4  Recker, Robert L              46 NEBR                      5:20.00 
  5  Reed, Chuck                   52 NEBR                      5:20.00 
  6  Hugo, John M                  52 LTMN                      5:20.00 
  7  Moore, Scott R                40 MOVY                      5:20.38 
  8  Foreaker, Don                 60 SRM                       5:25.00 
  9  McCormick, Paul               65 CMS                       5:25.20 
Heat 10 of 17 Timed Finals   
  0  Carlson, John                 41 RMST                      5:19.36 
  1  Mayall, Randy S               46 NIAG                      5:18.00 
  2  Wright, Robert E              58 DOC                       5:16.43 
  3  Van Nort, Steven              61 LAPS                      5:16.33 
  4  Wendt, George F               65 IM                        5:16.00 
  5  Beck, John L                  43 UNAT                      5:16.20 
  6  Couch, Bob E                  65 SYSM                      5:16.42 
  7  McCullough, Eric M            33 MOVY                      5:16.74 
  8  Hatch, Eric                   38 CMS                       5:18.33 
  9  Hale, Dave                    57 SRM                       5:20.00 
Heat 11 of 17 Timed Finals   
  0  Hughes, John S                59 CMS                       5:15.00 
  1  Noble, John M                 49 NEBR                      5:15.00 
  2  Miller, Elliot A              29 NEM                       5:13.29 
  3  Thornham, Chris J             31 LVM                       5:10.00 
  4  Rosinski, Thomas J            42 CMS                       5:10.00 
  5  Owen, David H                 60 GOLD                      5:10.00 
  6  Schenstrom, Warren            55 SRM                       5:12.22 
  7  Gerkin, Scott T               53 IAMA                      5:14.00 
  8  Leonard, Jeffrey D            52 MOVY                      5:15.00 
  9  Blumenthal, Jeffrey S         58 IM                        5:15.88 
Heat 12 of 17 Timed Finals   
  0  Sikora, Rod                   52 DAMM                      5:09.43 
  1  Holcomb, Barry R              43 MOVY                      5:05.26 
  2  Collins, Michael D            46 NOVA                      5:03.16 
  3  Saxton, Carleton S            43 IM                        5:02.00 
  4  Pfaltzgraff, Mark             51 WMAC                      5:00.00 
  5  Kooy, Jan F                   40 UNAT                      5:01.41 
  6  Falkner, Timothy A            27 PMST                      5:02.43 
  7  Phelps, Brian R               48 CMS                       5:05.00 
  8  Simon, Chuck W                40 NEBR                      5:07.00 
  9  Niemi, Ken                    57 BERK                      5:09.76 
Heat 13 of 17 Timed Finals   
  0  Maclennan, John               61 NEM                       5:00.00 
  1  Edwards, Andy                 48 IAMA                      4:59.59 
  2  Nelsen, Steve N               52 PCAT                      4:59.47 
  3  Lautman, Scott M              60 BWAQ                      4:58.59 
  4  Kriger, Joel                  59 SYSM                      4:56.46 
  5  Pardo, Robert R               39 SFTL                      4:57.75 
  6  Blatt, Michael J              57 VCM                       4:58.66 
  7  Bell, Alan                    62 PNA                       4:59.55 
  8  Borton, Dan                   44 ROSE                      4:59.69 
  9  Bailey, Jeff M                45 MICH                      5:00.00 
Heat 14 of 17 Timed Finals   
  0  Miller, Matt D                35 OREG                      4:55.83 
  1  Bookwalter, George            35 DOC                       4:55.00 
  2  Lucero, Michael D             42 ROSE                      4:52.77 
  3  Riley, John J                 52 MOVY                      4:50.86 
  4  Melanson, Edward L            50 CMS                       4:50.00 
  5  Reynolds, Troy W              41 MOVY                      4:50.00 
  6  Apker, John L                 51 NEBR                      4:51.10 
  7  Brenner, Bill                 54 SYSM                      4:53.90 
  8  Morales, John R               54 SRM                       4:55.55 
  9  Walker, Rick B                62 SYSM                      4:55.91 
Heat 15 of 17 Timed Finals   
  0  Butcher, Rob                  40 SYSM                      4:48.00 
  1  Cordero, Billy                45 IM                        4:47.77 
  2  Meridith, Benson B            43 NEBR                      4:45.63 
  3  Hobbs, Brent P                45 OMSC                      4:45.00 
  4  Loftis, Mark                  52 REDT                      4:41.82 
  5  Enright, Jeffrey              46 SMM                       4:44.07 
  6  Webb, Cameron                 26 ART                       4:45.22 
  7  Edge, Jonathan A              46 SCMC                      4:47.31 
  8  Moyle, Greg D                 36 IAMA                      4:47.97 
  9  Biles, James B                51 WMAC                      4:48.63 
Heat 16 of 17 Timed Finals   
  0  Mc Cracken, Bill              51 TVM                       4:40.23 
  1  Dwyer, Jesse D                20 LVM                       4:40.00 
  2  Schmidt, Michael J            50 MESC                      4:39.50 
  3  Doherty, Kevin J              39 CMS                       4:35.00 
  4  Stewart, Tony A               39 MOVY                      4:31.69 
  5  Rodriguez, Ramses             40 SYSM                      4:34.11 
  6  Bugg, Bob                     55 GAJA                      4:36.55 
  7  Shaheen, Luke                 24 SYSM                      4:40.00 
  8  Lehmann, Karl M               27 SMS                       4:40.00 
  9  Albino, Jorge E               37 SYSM                      4:41.60 
Heat 17 of 17 Timed Finals   
  0  Bower, Kenny G                24 TOC                       4:30.93 
  1  Brundage, Patrick W           45 ARIZ                      4:28.66 
  2  Dickson, Kurt F               45 ARIZ                      4:26.53 
  3  Wadley, Wadley                33 WH2O                      4:23.00 
  4  Cunnick, Charles W            26 IM                        4:14.72 
  5  Gaines, Billy                 31 LVM                       4:21.51 
  6  Magee, Mark A                 44 LVM                       4:25.56 
  7  Benoit, Matthew               25 TOC                       4:28.00 
  8  Jackwin, Eric L               23 GOLD                      4:30.10 
  9  Stephenson, Dan               55 ROSE                      4:31.10