Licensed to USMS National Office - For Office Use Only License
                                                      HY-TEK's MEET MANAGER 4.0
                      2012 Marriott USMS Summer Nationals                      
                           CenturyLink Center Omaha                            
                                 Meet Program                                  
 
Event 38  Men 100 LC Meter Backstroke
===============================================================================
     Name                         Age Club
===============================================================================
Heat 1 of 18 Timed Finals   
  0  Coles, Bill                   77 SDSM                      1:51.26 
  1  McIntyre, David R             75 GOLD                      1:38.52 
  2  Martin, Raymond               75 MICH                      1:26.67 
  3  Jones, Burwell                79 SYSM                      1:28.00 
  4  Magee, Pete                   75 MINN                      1:44.41 
  5  Hutinger, Paul                88 FMM                       2:15.00 
  6  Roudebush, George M           87 PNA                       2:46.18 
  7  Manheim, Frank T              82 RMST                      1:50.05 
  8  Raiborn, Louis M              81 MOST                      1:57.26 
Heat 2 of 18 Timed Finals   
  0  Monahan, Richard S            71 METR                      1:58.55 
  1  Holthaus, Roger R             73 NEBR                      1:45.80 
  2  Diehl, David J                71 YWMA                      1:45.00 
  3  Verth, Tom                    74 SYSM                      1:25.20 
  4  Van Baalen, Vinus             70 SYSM                      1:18.96 
  5  Roddin, Hugh J                70 ANCM                      1:25.00 
  6  Reid, Walt                    72 PNA                       1:40.00 
  7  Gibbs, Jim                    71 PCAT                      1:45.60 
  8  Gillanders, David             73 ARKM                      1:46.48 
Heat 3 of 18 Timed Finals   
  2  Wright, Gregg F               65 NEBR                      1:45.00 
  3  Farmer, Michael W             65 ROSE                      1:37.41 
  4  Campbell, John F              65 MVN                       1:39.00 
  5  Brooks, Forest                65 AKMS                      3:32.27 
  6  Cowing, John M                63 MICH                      1:33.00 
  7  Sutton, Richard K             64 NEBR                      1:35.90 
Heat 4 of 18 Timed Finals   
  0  Walker, Larry                 69 SLAM                      1:34.38 
  1  Noble, Dave N                 69 MOVY                      1:30.00 
  2  Couch, Bob E                  65 SYSM                      1:21.69 
  3  Brzezinski, Jay               65 PALM                      1:17.00 
  4  Wilder, Hugh                  65 SRM                       1:12.20 
  5  Burns, Richard                69 TAM                       1:15.00 
  6  Bateman, Bryan J              65 IM                        1:17.50 
  7  Parsons, Roger L              65 GOLD                      1:28.66 
  8  Boak, Thomas D                69 WMST                      1:33.50 
  9  Quanrud, John O               66 GAJA                      1:34.77 
Heat 5 of 18 Timed Finals   
  0  Fisk, Floyd M                 60 SAWS                      1:26.42 
  1  Mehl, Don                     61 RGSC                      1:25.00 
  2  Bruce, Bob A                  64 OREG                      1:23.01 
  3  Reid, Joe                     64 GAJA                      1:21.80 
  4  Thompson, Jim M               61 INDY                      1:20.84 
  5  Schmitz, Robert L             60 NCMS                      1:21.14 
  6  Foreaker, Don                 60 SRM                       1:23.00 
  7  Glidden, Chip                 62 MOVY                      1:24.53 
  8  Hitch, Walter D               60 ROSE                      1:26.00 
  9  Schiller, Harry B             62 UNAT                      1:29.43 
Heat 6 of 18 Timed Finals   
  0  Warner, Frank                 63 PNA                       1:19.50 
  1  Lucas, James B                62 SCAQ                      1:18.47 
  2  Thompson, Frank L             61 MICH                      1:17.36 
  3  Tharp, Greg J                 62 WMST                      1:14.33 
  4  Shead, Timothy M              60 GOLD                      1:12.00 
  5  Pugliese, Mark                60 ANCM                      1:13.71 
  6  Lawton, Robert K              61 NEM                       1:15.00 
  7  Owen, David H                 60 GOLD                      1:18.00 
  8  Hawkins, Carl W               60 TMM                       1:18.90 
  9  Taylor, Gordon S              61 PHX                       1:19.77 
Heat 7 of 18 Timed Finals   
  0  Quandt, Tom B                 52 NEBR                      1:31.90 
  1  Mitchell, Robert W            54 FMT                       1:27.80 
  2  Smits, Ted V                  51 NEBR                      1:22.40 
  3  Macias, Jesse G               54 HMS                       1:20.61 
  4  Krysl, Gary L                 50 NEBR                      1:26.33 
  5  Stewart, Mark A               50 MOVY                      1:30.00 
  6  Pullen, Edward                58 NEBR                      1:44.00 
  7  Gambrel, Patrick A            58 NEM                       1:23.77 
  8  Sylvester, John E             55 SYSM                      1:24.00 
Heat 8 of 18 Timed Finals   
  0  Welchlin, Bob                 55 MOVY                      1:17.00 
  1  Williams, Bruce F             59 RICE                      1:15.50 
  2  Supple, Robert C              58 CAQM                      1:12.50 
  3  Konecny, Ron                  59 NEBR                      1:10.07 
  4  Barton, Tom                   56 PCAT                      1:05.46 
  5  Klein, Jonathan E             55 NCMS                      1:06.89 
  6  Graham, Donald                58 PNA                       1:11.97 
  7  Fochios, Dean T               58 WMAC                      1:12.80 
  8  Kristek, Tom                  55 NITR                      1:15.73 
  9  Niemi, Ken                    57 BERK                      1:18.30 
Heat 9 of 18 Timed Finals   
  0  Agathon, John C               53 WMST                      1:20.44 
  1  Harding, Brinker              51 NEBR                      1:18.92 
  2  Matz, Michael S               51 PAFC                      1:18.57 
  3  White, Steve G                52 WMST                      1:17.35 
  4  Stolshek, Bradley S           51 CVMM                      1:16.99 
  5  Boone, Lou                    51 OREG                      1:17.01 
  6  Benner, Tord E                53 NOVA                      1:17.85 
  7  Kealy, Daniel E               54 IAMA                      1:18.79 
  8  Schwietz, Mark B              53 PHX                       1:19.59 
  9  Cattles, Steve                53 CMS                       1:20.61 
Heat 10 of 18 Timed Finals   
  0  Tininenko, Brent M            51 ARKM                      1:15.12 
  1  McCarthy, Patrick J           53 GAJA                      1:14.83 
  2  Boileau, Mike                 51 CMS                       1:11.56 
  3  Kone, Bruce C                 54 RICE                      1:09.74 
  4  Wood, Steve                   52 BLU                       1:01.89 
  5  Wells, Brad R                 51 MOVY                      1:08.00 
  6  Sheaves, Mike                 54 UNAT                      1:10.26 
  7  Hendrick, Marty               54 SFTL                      1:14.01 
  8  Melanson, Edward L            50 CMS                       1:15.00 
  9  Sikora, Rod                   52 DAMM                      1:15.90 
Heat 11 of 18 Timed Finals   
  1  Magnusson, Brent              41 MOVY                      1:15.50 
  2  Callan, Sean P                43 TULS                      1:12.86 
  3  Wiewel, Matt                  44 MOVY                      1:10.66 
  4  Nance, Chad A                 40 O*H*                      1:12.20 
  5  White, James H                42 BSLM                      1:15.00 
  6  Cusack, Clif                  43 CMS                       1:15.74 
  7  McGlynn, Michael J            39 NEBR                      1:37.00 
  8  Finch, William H              47 CSI                       1:30.00 
Heat 12 of 18 Timed Finals   
  0  Gross, Kelly                  46 LVM                       1:16.10 
  1  Phelps, Brian R               48 CMS                       1:14.50 
  2  Mc Ginley, Patrick B          49 ROSE                      1:13.62 
  3  Gale, Andrew J                46 MOST                      1:13.20 
  4  Clear, Kirk W                 45 VMST                      1:10.38 
  5  Jordan, Jim R                 47 FINS                      1:12.61 
  6  Schlichting, Randy J          47 MINN                      1:13.56 
  7  Boosin, Michael J             46 SCAQ                      1:13.70 
  8  Le Vasseur, Andrew P          49 CMS                       1:15.00 
  9  Cole, Andrew J                49 GOLD                      1:19.00 
Heat 13 of 18 Timed Finals   
  0  Vicioso, Danilo               49 DOM                       1:09.00 
  1  Mehok, George K               45 SYSM                      1:07.45 
  2  Elshafei, Emad H              46 TERR                      1:05.99 
  3  Irvin, Mike                   45 NEBR                      1:05.00 
  4  Malas, Bryan                  45 IM                        1:04.16 
  5  Davis, Ross C                 46 WMST                      1:04.44 
  6  Sundahl, Philip J             47 WMST                      1:05.59 
  7  Dickson, Kurt F               45 ARIZ                      1:07.36 
  8  Mench, Edward H               46 SYSM                      1:08.00 
  9  Stecher, Rick                 47 SKY                       1:10.03 
Heat 14 of 18 Timed Finals   
  0  Fernandez, Gaston J           42 DOM                       1:09.02 
  1  Watson, Paul                  43 NEBR                      1:06.98 
  2  Blessing, Tyler J             40 TXLA                      1:04.70 
  3  Rees, Greg                    43 SVY                       1:03.95 
  4  Davis, Josh                   40 MOST                        59.00 
  5  Ross, Michael S               44 MESC                      1:02.01 
  6  Tiltmann, Laren A             42 WMAC                      1:04.50 
  7  Mortimer, Steve R             42 SYSM                      1:05.95 
  8  Barr, J B                     44 NEBR                      1:07.22 
  9  Munguia, Elias S              40 UNAT                      1:09.21 
Heat 15 of 18 Timed Finals   
  0  Maydak, Jeffrey M             39 NAST                      1:11.78 
  1  Reuter, Adam K                38 PAFC                      1:10.16 
  2  Nakahodo, Sidney              37 NCYM                      1:09.75 
  3  Basilis, Carlos               35 DOM                       1:06.00 
  4  Commings, Jeff P              38 PHX                       1:00.44 
  5  Rasser, Eric D                35 NEBR                      1:03.00 
  6  Tiozzo, Eduard                39 SFTL                      1:07.00 
  7  Greenwood, Scott C            35 TOC                       1:10.00 
  8  Beaty, John                   37 RATS                      1:10.85 
  9  Bowcott, Sydney J             35 NEBR                      1:27.14 
Heat 16 of 18 Timed Finals   
  2  Kendig, Jamie M               32 SYSM                      1:12.99 
  3  Barley, Adam S                31 VMST                      1:07.50 
  4  Doak, Kevin                   31 MICH                        57.44 
  5  Marshall, Gary N              30 TOC                       1:05.00 
  6  Oo, Aung Sann                 31 ARIZ                      1:10.05 
  7  Tolman, Fred                  30 UNAT                      1:15.80 
Heat 17 of 18 Timed Finals   
  1  Hiskey, Justin R              28 MARY                      1:10.25 
  2  Taylor, Dylan                 25 PHX                       1:08.87 
  3  Gullett, Jeffrey D            29 CMS                       1:05.00 
  4  Benoit, Matthew               25 TOC                       1:03.00 
  5  Dorr, John W                  29 TOC                       1:04.10 
  6  Shiosaki, Daniel T            28 RICE                      1:07.15 
  7  Perrott, Bryan                27 UNAT                      1:09.23 
  8  Enenbach, Jonathan D          28 NEBR                      1:14.00 
Heat 18 of 18 Timed Finals   
  0  Sharman, Jared C              24 NEBR                      1:09.94 
  1  Shaheen, Luke                 24 SYSM                      1:08.10 
  2  Matthews, Christian S         21 RMST                      1:05.56 
  3  Beeman, Daniel P              19 NEBR                      1:04.23 
  4  Armstrong, Patrick R          21 CMS                       1:03.27 
  5  Andrade, Vicente E            24 SFTL                      1:03.77 
  6  Martin, Adam E                21 WMSC                      1:05.00 
  7  Jackwin, Eric L               23 GOLD                      1:07.63 
  8  Dwyer, Jesse D                20 LVM                       1:09.00 
  9  Murphy, Douglas E             21 UNAT                      1:12.14