2011 Summer National Championships

Results

Results by age group will be posted here after all events have completed each day. Results are also available by event in the real time results area and in our searchable meet results database and in a zip archive containing a text file for each LMSC (useful for adding results to your newsletters).

Women's Results:
W18-24 | W25-29 | W30-34 | W35-39 | W40-44 | W45-49 | W50-54 | W55-59 | W60-64 | W65-69 | W70-74 | W75-79 | W80-84 | W85-89 | W95-99

Men's Results:
M18-24 | M25-29 | M30-34 | M35-39 | M40-44 | M45-49 | M50-54 | M55-59 | M60-64 | M65-69 | M70-74 | M75-79 | M80-84 | M85-89 | M90-94

Relay Results:
Women's Relays | Men's Relays | Mixed Relays



Mixed Relay Results

Mixed 72-99 200 Meter Freestyle Relay
==================================================================================
     USMS Record (N):   1:47.94   7/26/2009  CSAM                          
                                             Federer, Wade M               
                                             Hancock, Lauren M             
                                             Ramos, Christopher D          
                                             Denby, Kara J                 
 Pl  Name                           Sex/Age  Club  Seed Time  Final Time    Points
==================================================================================
  1  FLAQ 'A'                        X72-99  FLAQ    1:52.00     1:51.34     22.00
     1) Aguilar, Guillermo (M22)         2) Ball, Caroline (F22)             
     3) Marks, Jamie L (F23)             4) Garza, Richard J (M23)           
         26.78(26.78)       55.85(29.07)    1:26.03(30.18)    1:51.34(25.31)


Mixed 72-99 200 Meter Medley Relay
==================================================================================
     USMS Record (N):   2:02.31   8/23/1992  UNIV SAN FRAN                 
                                             Yang, Gary                    
                                             Hauer, Janet                  
                                             Mackem, Greg                  
                                             Hinshaw, Cynthia              
 Pl  Name                           Sex/Age  Club  Seed Time  Final Time    Points
==================================================================================
  1  FLAQ 'A'                        X72-99  FLAQ    2:06.00     2:07.48     22.00
     1) Ball, Caroline (F22)             2) McGowan, Ailie (F21)             
     3) Aguilar, Guillermo (M22)         4) Garza, Richard J (M23)           
         33.61(33.61)     1:10.82(37.21)    1:39.58(28.76)    2:07.48(27.90)


Mixed 100-119 200 Meter Freestyle Relay
==================================================================================
     USMS Record (N):   1:43.11   7/11/2010  THE OLYMPIC CLUB              
                                             O'Donnell-McCarthy, Fiona     
                                             Holsman, Trent T              
                                             Reilly, Erin P                
                                             Greenwood, Scott C            
 Pl  Name                           Sex/Age  Club  Seed Time  Final Time    Points
==================================================================================
  1  FLAQ 'A'                      X100-119  FLAQ    1:57.00     1:56.22     22.00
     1) Young, Sebastian (M29)           2) Abner, Kelly A (F21)             
     3) Sutherland, Nicola J (F28)       4) Pardo, Robert R (M38)            
         26.15(26.15)       56.09(29.94)    1:27.51(31.42)    1:56.22(28.71)

  2  GAJA 'A'                      X100-119  GAJA    2:02.30     2:02.90     18.00
     1) Harlow, Megan M (F24)            2) Greely, Ryan H (M25)             
     3) Wilkes, Jacquelyn M (F28)        4) Dyer, Christopher S (M30)        
         30.68(30.68)     1:01.01(30.33)    1:35.49(34.48)    2:02.90(27.41)


Mixed 100-119 200 Meter Medley Relay
==================================================================================
     USMS Record (N):   1:55.34    7/9/2011  THE OLYMPIC CLUB              
                                             O'Donnell-McCarthy, Fiona     
                                             Dorr, John W                  
                                             Reilly, Erin P                
                                             Greenwood, Scott C            
 Pl  Name                           Sex/Age  Club  Seed Time  Final Time    Points
==================================================================================
  1  FLAQ 'A'                      X100-119  FLAQ    2:10.00     2:09.22     22.00
     1) Sutherland, Nicola J (F28)       2) Young, Sebastian (M29)           
     3) Marks, Jamie L (F23)             4) Pardo, Robert R (M38)            
         35.61(35.61)     1:08.71(33.10)    1:40.23(31.52)    2:09.22(28.99)


Mixed 120-159 200 Meter Freestyle Relay
==================================================================================
     USMS Record (N):   1:42.65   8/23/1998  GOLD                          
                                             Pace, Todd                    
                                             Moll, Tracie                  
                                             Herrington, Jamie             
                                             Wienants, Kurt                
 Pl  Name                           Sex/Age  Club  Seed Time  Final Time    Points
==================================================================================
  1  WMST 'A'                      X120-159  WMST    1:48.00     1:47.21     22.00
     1) Wilson, Jacob N (M28)            2) Koch Davis, Laura K (F35)        
     3) Van Matre, Traci A (F24)         4) Davis, Ross C (M45)              
         25.04(25.04)       55.01(29.97)    1:22.57(27.56)    1:47.21(24.64)

  2  VMST 'A'                      X120-159  VMST    1:58.00     1:52.77     18.00
     1) Hibbard, Kate (F27)              2) Myers, Danielle E (F27)          
     3) Holland, Dave (M44)              4) Gaines, Billy (M30)              
         29.90(29.90)       59.80(29.90)    1:27.41(27.61)    1:52.77(25.36)

  3  NCMS 'A'                      X120-159  NCMS    1:55.99     1:54.64     16.00
     1) Dallamura, Scott J (M33)         2) Gogg, Benjamin J (M30)           
     3) Hildebrand, Dawn (F30)           4) Barbosa, Shiana K (F34)          
         27.25(27.25)       53.09(25.84)    1:21.04(27.95)    1:54.64(33.60)

  4  OREG 'A'                      X120-159  OREG    1:48.54     1:56.28     14.00
     1) Washburne, Brent C (M50)         2) Buck, Donna M (F52)              
     3) Michel, Claire F (F23)           4) Weston, Benjamin C (M30)         
         28.04(28.04)       59.77(31.73)    1:30.79(31.02)    1:56.28(25.49)

  5  SMS 'A'                       X120-159   SMS    2:01.10     2:00.48     12.00
     1) Cambias, Rob J (M43)             2) King, Rebecca L (F31)            
     3) Frederic, Christine (F47)        4) Lehmann, Karl M (M26)            
         27.88(27.88)     1:01.52(33.64)    1:33.95(32.43)    2:00.48(26.53)

  6  SKY 'A'                       X120-159   SKY    2:04.30     2:03.23     10.00
     1) Nieto, Jose Manuel (M31)         2) Schaal, Maor (M43)               
     3) Nieto, Alexandra (F39)           4) Della, Lindsay J (F35)           
                                          1:31.65(1:31.65)    2:03.23(31.58)
                                                                            
                                        

  7  AMS 'A'                       X120-159   AMS    2:18.61     2:10.49      8.00
     1) Pechman, Scott (M45)             2) Stuckwisch, Matthew (M26)        
     3) Zappile, Tina (F35)              4) Gangloff, Karen A (F29)          
         28.94(28.94)       57.18(28.24)    1:32.47(35.29)    2:10.49(38.02)

  8  FLAQ 'A'                      X120-159  FLAQ    2:11.00     2:11.40      6.00
     1) Wray, James G (M40)              2) McGowan, Ailie (F21)             
     3) Volz, Kristin R (F38)            4) Hendrick, Marty (M53)            
         28.83(28.83)       58.99(30.16)    1:40.98(41.99)    2:11.40(30.42)


Mixed 120-159 200 Meter Medley Relay
==================================================================================
     USMS Record (N):   1:54.81   8/16/2008  DALLAS AQUATIC MASTERS        
                                             Yarid, Jay                    
                                             McClelland, Katie             
                                             Sargent, Gregory O            
                                             Glass, Laura H                
 Pl  Name                           Sex/Age  Club  Seed Time  Final Time    Points
==================================================================================
  1  PHX 'A'                       X120-159   PHX    2:00.55     1:58.98     22.00
     1) Inada, Noriko (F33)              2) Taylor, Dylan (M24)              
     3) Hyman, Misty D (F32)             4) Taylor, Gordon S (M60)           
         28.80(28.80)     1:00.61(31.81)    1:29.80(29.19)    1:58.98(29.18)

  2  WMST 'A'                      X120-159  WMST    2:02.50     2:00.54     18.00
     1) Davis, Ross C (M45)              2) Koch Davis, Laura K (F35)        
     3) Wilson, Jacob N (M28)            4) Van Matre, Traci A (F24)         
         29.69(29.69)     1:06.53(36.84)    1:32.83(26.30)    2:00.54(27.71)

  3  VMST 'A'                      X120-159  VMST    2:07.56     2:05.89     16.00
     1) Hibbard, Kate (F27)              2) Myers, Danielle E (F27)          
     3) Holland, Dave (M44)              4) Gaines, Billy (M30)              
         34.39(34.39)     1:12.34(37.95)    1:40.99(28.65)    2:05.89(24.90)

  4  NCMS 'A'                      X120-159  NCMS    2:11.99     2:11.46     14.00
     1) Gogg, Benjamin J (M30)           2) Hildebrand, Dawn (F30)           
     3) Dallamura, Scott J (M33)         4) Barbosa, Shiana K (F34)          
                        1:09.69(1:09.69)    1:37.72(28.03)    2:11.46(33.74)
                                                          

  5  OREG 'A'                      X120-159  OREG    2:09.31     2:11.99     12.00
     1) Michel, Claire F (F23)           2) Cleary, Kevin H (M28)            
     3) Weston, Benjamin C (M30)         4) Crabbe, Colette M (F55)          
         38.54(38.54)     1:14.27(35.73)    1:40.37(26.10)    2:11.99(31.62)

  6  GAJA 'A'                      X120-159  GAJA    2:06.50     2:12.69     10.00
     1) Cargill, Kevin T (M25)           2) Wilkes, Jacquelyn M (F28)        
     3) Smith, James O (M24)             4) Hooe, Donna L (F49)              
         29.64(29.64)     1:13.43(43.79)    1:39.82(26.39)    2:12.69(32.87)

  7  SMS 'A'                       X120-159   SMS    2:17.00     2:13.45      8.00
     1) King, Rebecca L (F31)            2) Lehmann, Karl M (M26)            
     3) Matherne, Craig M (M28)          4) Frederic, Christine (F47)        
         38.36(38.36)     1:12.45(34.09)    1:41.80(29.35)    2:13.45(31.65)

  8  SKY 'A'                       X120-159   SKY    2:20.56     2:14.28      6.00
     1) Kuhn, Jeremiah J (M33)           2) Della, Lindsay J (F35)           
     3) Nieto, Jose Manuel (M31)         4) Nieto, Alexandra (F39)           
         32.55(32.55)     1:13.30(40.75)    1:44.24(30.94)    2:14.28(30.04)

  9  GAJA 'B'                      X120-159  GAJA    2:26.10     2:22.36      4.00
     1) Dyer, Christopher S (M30)        2) Wrolson, Kelly M (F44)           
     3) Gellin, Jonathan C (M31)         4) Jones, Cathy W (F40)             
         34.55(34.55)     1:21.07(46.52)    1:48.52(27.45)    2:22.36(33.84)

 10  AMS 'A'                       X120-159   AMS    2:18.00     2:22.96      2.00
     1) Byers, Christopher H (M46)       2) Jackson, Rob (M36)               
     3) Zappile, Tina (F35)              4) Stallkamp, Sarah E (F31)         
         32.43(32.43)     1:10.82(38.39)    1:49.80(38.98)    2:22.96(33.16)

 11  FLAQ 'A'                      X120-159  FLAQ    2:31.00     2:25.08      0.00
     1) Wray, James G (M40)              2) Hendrick, Marty (M53)            
     3) Abner, Kelly A (F21)             4) Volz, Kristin R (F38)            
         32.17(32.17)     1:10.69(38.52)    1:44.51(33.82)    2:25.08(40.57)


Mixed 160-199 200 Meter Freestyle Relay
==================================================================================
     USMS Record (N):   1:42.27    8/8/2006  TEAM TYR                      
                                             Smith, John                   
                                             Saeger, Richard               
                                             Sappey, Collette              
                                             Hart, Sheri                   
 Pl  Name                           Sex/Age  Club  Seed Time  Final Time    Points
==================================================================================
  1  IM 'A'                        X160-199    IM    1:52.00     1:53.23     22.00
     1) Ridge, Jennifer (F43)            2) Cunningham, Brian D (M39)        
     3) Howland, Heather (F31)           4) Young, Robert (M47)              
         29.33(29.33)       56.06(26.73)    1:26.14(30.08)    1:53.23(27.09)

  2  SYSM 'A'                      X160-199  SYSM    1:51.00     1:53.71     18.00
     1) Butcher, Rob (M39)               2) Deery, Kyle B (M27)              
     3) Bennett, Ellen K (F48)           4) Ramnath, Fernette P (F46)        
         25.57(25.57)       51.08(25.51)    1:21.87(30.79)    1:53.71(31.84)

  3  AMS 'A'                       X160-199   AMS    2:05.00     1:55.56     16.00
     1) Winters, Bill (M44)              2) Ewing, Emile C (F24)             
     3) Riley, Kimberlee M (F47)         4) Byers, Christopher H (M46)       
         28.29(28.29)       55.41(27.12)    1:27.78(32.37)    1:55.56(27.78)

  4  GAJA 'A'                      X160-199  GAJA    1:49.60     1:57.15     14.00
     1) Palm, Jeff A (M40)               2) Henson, Susan P (F42)            
     3) Beatty, Mark S (M42)             4) Natkin, Heidi (F37)              
         27.19(27.19)       58.51(31.32)    1:32.06(33.55)    1:57.15(25.09)

  5  RMST 'A'                      X160-199  RMST    2:04.04     1:57.34     12.00
     1) Dicks, Wally C (M48)             2) Hajost, Cynthia M (F51)          
     3) Brightwell, Kim M (F51)          4) Matthews, Christian S (M20)      
         26.97(26.97)       59.31(32.34)    1:31.07(31.76)    1:57.34(26.27)

  6  SYSM 'B'                      X160-199  SYSM    1:57.00     1:58.26     10.00
     1) Stultz, Todd W (M51)             2) Dagostini, Luciano M (M35)       
     3) Repassy, Lisa N (F45)            4) Tucker, Mary G (F41)             
         27.56(27.56)       53.81(26.25)    1:25.40(31.59)    1:58.26(32.86)

  7  BLU 'A'                       X160-199   BLU    1:59.11     1:58.43      8.00
     1) Livingston, Terry (M44)          2) Roberts, Deborah S (F46)         
     3) Caligiuri, Dan A (M55)           4) Chance, Danielle R (F30)         
         27.12(27.12)     1:02.19(35.07)    1:34.20(32.01)    1:58.43(24.23)

  8  MOVY 'A'                      X160-199  MOVY    2:03.32     1:59.56      6.00
     1) Eldridge, Beth (F41)             2) Thompson, Anthony G (M47)        
     3) Martin-Sherlock, Ann L (F41)     4) Wright, Robert W (M61)           
         28.88(28.88)       59.22(30.34)    1:30.23(31.01)    1:59.56(29.33)

  9  GAJA 'B'                      X160-199  GAJA    2:02.00     2:02.20      4.00
     1) Mc Gee, Beth O (F49)             2) Aziz, Kristin A (F46)            
     3) Michalke, Doug (M58)             4) Kucharski, Michael R (M44)       
         29.79(29.79)     1:02.81(33.02)    1:32.32(29.51)    2:02.20(29.88)

 10  IM 'B'                        X160-199    IM    2:11.00     2:04.39      2.00
     1) Cordero, Billy (M44)             2) Froehlich, Kathryn (F49)         
     3) Garber, Howard B (M62)           4) Hennessey-Dettlaff, Katherine C (F33)
         28.54(28.54)     1:04.75(36.21)    1:33.27(28.52)    2:04.39(31.12)

 11  NEM 'A'                       X160-199   NEM    2:04.00     2:05.85      0.00
     1) Gambrel, Patrick A (M57)         2) Scott, Sheryl L (F49)            
     3) Grilli, Tracy L (F54)            4) Ohman, Niclas K (M37)            
         32.96(32.96)                     1:40.14(1:07.18)    2:05.85(25.71)
                                                          

 12  RMST 'B'                      X160-199  RMST    2:14.14     2:19.34      0.00
     1) Carlson, Jennifer M (F32)        2) Manheim, Lucy M (F69)            
     3) Pohnert, Steven C (M41)          4) Carlson, John (M40)              
         29.00(29.00)                     1:50.28(1:21.28)    2:19.34(29.06)
                                                          

 13  RAY 'A'                       X160-199   RAY    2:25.00     2:20.06      0.00
     1) Holland, David N (M43)           2) Massey, Melissa K (F30)          
     3) McClure, Pam (F48)               4) Ferreira, Pedro M (M42)          
         36.87(36.87)                     1:47.50(1:10.63)    2:20.06(32.56)
                                                          

 14  AMS 'B'                       X160-199   AMS    2:25.00     2:26.68      0.00
     1) Shaw, Chris (M29)                2) Jackson, Rob (M36)               
     3) Roark, Frances L (F65)           4) Wolf, Sara (F43)                 
         29.40(29.40)       57.43(28.03)    1:49.52(52.09)    2:26.68(37.16)

  0  NCMS 'A'                      X160-199  NCMS    1:52.99          DQ      0.00
     1) Murray, Jeff L (M42)             2) Bathazi, Istvan (M33)            
     3) Wolff, Celia (F45)               4) Woodard, Alis Rojas (F51)        
         25.21(25.21) 


Mixed 160-199 200 Meter Medley Relay
==================================================================================
     USMS Record (N):   1:58.35   8/10/2006  TEAM TYR                      
                                             McCue, Marika                 
                                             Ruffner, Michael              
                                             Smit, Robbert-Paul            
                                             Von der Lippe, Susan          
 Pl  Name                           Sex/Age  Club  Seed Time  Final Time    Points
==================================================================================
  1  AMS 'A'                       X160-199   AMS    2:07.99     2:07.20     22.00
     1) Hughey, Richard L (M48)          2) Ewing, Emile C (F24)             
     3) Riley, Kimberlee M (F47)         4) Winters, Bill (M44)              
         29.75(29.75)     1:05.46(35.71)    1:39.78(34.32)    2:07.20(27.42)

  2  NCMS 'A'                      X160-199  NCMS    2:08.99     2:09.58     18.00
     1) Murray, Jeff L (M42)             2) Bathazi, Istvan (M33)            
     3) Wolff, Celia (F45)               4) Woodard, Alis Rojas (F51)        
         30.21(30.21)     1:02.92(32.71)    1:37.48(34.56)    2:09.58(32.10)

  3  SYSM 'A'                      X160-199  SYSM    2:03.00     2:10.09     16.00
     1) Repassy, Lisa N (F45)            2) Butcher, Rob (M39)               
     3) Mortimer, Steve R (M41)          4) Tucker, Mary G (F41)             
         37.37(37.37)     1:10.17(32.80)    1:36.94(26.77)    2:10.09(33.15)

  4  BLU 'A'                       X160-199   BLU    2:12.35     2:10.35     14.00
     1) Chance, Danielle R (F30)         2) Livingston, Terry (M44)          
     3) Middleton, Marc D (M60)          4) Roberts, Deborah S (F46)         
         34.26(34.26)     1:07.28(33.02)    1:36.05(28.77)    2:10.35(34.30)

  5  RMST 'A'                      X160-199  RMST    2:05.05     2:14.04     12.00
     1) Brightwell, Kim M (F51)          2) Carlson, Jennifer M (F32)        
     3) Carlson, John (M40)              4) Pohnert, Steven C (M41)          
                                          1:44.42(1:44.42)    2:14.04(29.62)
                                                                            
                                        

  6  GAJA 'A'                      X160-199  GAJA    2:13.00     2:15.52     10.00
     1) Palm, Jeff A (M40)               2) Natkin, Heidi (F37)              
     3) Kucharski, Michael R (M44)       4) Henson, Susan P (F42)            
         31.75(31.75)     1:13.79(42.04)    1:44.90(31.11)    2:15.52(30.62)

  7  IM 'A'                        X160-199    IM    2:12.45     2:16.23      8.00
     1) Cunningham, Brian D (M39)        2) Froehlich, Kathryn (F49)         
     3) Howland, Heather (F31)           4) Young, Robert (M47)              
         32.86(32.86)     1:16.47(43.61)    1:49.36(32.89)    2:16.23(26.87)

  8  IM 'B'                        X160-199    IM    2:25.51     2:20.46      6.00
     1) Hennessey-Dettlaff, Katherine C (F33)2) Del Greco, Jane B (F55)          
     3) Cordero, Billy (M44)             4) Bennewitz, Kirk T (M57)          
         36.86(36.86)                     1:50.54(1:13.68)    2:20.46(29.92)
                                                          

  9  GAJA 'B'                      X160-199  GAJA    2:21.10     2:22.37      4.00
     1) McCarthy, Patrick J (M52)        2) Krugman, Elaine (F49)            
     3) Tartaglione, Mike (M40)          4) Countryman, Marianne (F47)       
         33.93(33.93)     1:21.21(47.28)    1:50.56(29.35)    2:22.37(31.81)

 10  RAY 'A'                       X160-199   RAY    2:20.00     2:41.50      2.00
     1) Massey, Melissa K (F30)          2) McClure, Pam (F48)               
     3) Ferreira, Pedro M (M42)          4) Holland, David N (M43)           
         38.85(38.85)     1:27.25(48.40)    2:04.10(36.85)    2:41.50(37.40)

 11  GAJA 'C'                      X160-199  GAJA    3:08.00     2:54.78      0.00
     1) Watson, Lisa L (F57)             2) Greely, Ryan H (M25)             
     3) Rogers, Mark L (M46)             4) Greely, Kathleen M (F51)         
         50.09(50.09)     1:31.91(41.82)    2:10.94(39.03)    2:54.78(43.84)

 12  RMST 'B'                      X160-199  RMST    2:27.27     2:57.24      0.00
     1) Matthews, Christian S (M20)      2) Manheim, Lucy M (F69)            
     3) Jay, Mike (M49)                  4) Hajost, Cynthia M (F51)          
         29.94(29.94)   1:52.19(1:22.25)                    2:57.24(1:05.05)
                                                          


Mixed 200-239 200 Meter Freestyle Relay
==================================================================================
     USMS Record (N):   1:44.96   8/10/2006  COLORADO MASTERS              
                                             Hedrick, Trip                 
                                             Crouch, Kim                   
                                             Garnier, Kathy                
                                             Abrahams, Richard             
 Pl  Name                           Sex/Age  Club  Seed Time  Final Time    Points
==================================================================================
  1  SYSM 'A'                      X200-239  SYSM    1:55.00     1:52.12     22.00
     1) Groselle, Jack R (M57)           2) Weber, Mark A (M44)              
     3) Fedako, Cathy A (F50)            4) Groselle, Laura L (F51)          
         26.19(26.19)       50.55(24.36)    1:21.38(30.83)    1:52.12(30.74)

  2  GOLD 'A'                      X200-239  GOLD    1:59.00     1:58.07     18.00
     1) LeClair, David W (M44)           2) McDonnell, Peggy H (F56)         
     3) Protzman, Barbara (F57)          4) Pace, Todd H (M43)               
         28.73(28.73)     1:00.36(31.63)    1:34.40(34.04)    1:58.07(23.67)

  3  GAJA 'B'                      X200-239  GAJA    2:06.00     2:02.98     16.00
     1) Selby, Tana M (F52)              2) Almand, Jennifer C (F53)         
     3) Hamilton, Berry (M58)            4) McCool, Michael J (M49)          
         34.15(34.15)     1:07.61(33.46)    1:36.34(28.73)    2:02.98(26.64)

  4  FLAQ 'A'                      X200-239  FLAQ    2:04.00     2:04.18     14.00
     1) Lage, Terry L (M43)              2) Larson, Linda L (F56)            
     3) Webb, Linda (F66)                4) Tatterson, Bryan R (M47)         
                        1:02.60(1:02.60)    1:39.00(36.40)    2:04.18(25.18)
                                                          

  5  TOC 'A'                       X200-239   TOC    2:08.90     2:05.02     12.00
     1) Bassi, Richard A (M70)           2) Welting, Laureen K (F46)         
     3) Quinn, Phyllis E (F56)           4) Marshall, Gary N (M29)           
         36.16(36.16)     1:06.06(29.90)    1:39.85(33.79)    2:05.02(25.17)

  6  IM 'A'                        X200-239    IM    2:03.00     2:06.42     10.00
     1) Block, Andrea J (F50)            2) Del Greco, Jane B (F55)          
     3) Bennewitz, Kirk T (M57)          4) Keenan, George W (M58)           
         32.08(32.08)     1:05.79(33.71)    1:36.06(30.27)    2:06.42(30.36)

  7  GAJA 'C'                      X200-239  GAJA    2:06.00     2:06.95      8.00
     1) Lavery, Catherine F (F52)        2) Sealey, Thomas B (M51)           
     3) Copeland, Rob (M55)              4) Hooe, Donna L (F49)              
         34.07(34.07)     1:04.04(29.97)    1:34.05(30.01)    2:06.95(32.90)

  8  VMST 'A'                      X200-239  VMST    2:17.07     2:09.32      6.00
     1) Parker Palace, Kelly (F50)       2) Galletly, Sandy (M69)            
     3) Betts, Nancy R (F55)             4) Palace, Mark (M38)               
         31.44(31.44)     1:06.39(34.95)    1:40.29(33.90)    2:09.32(29.03)

  9  AGUA 'A'                      X200-239  AGUA    2:25.00     2:11.22      4.00
     1) Craffey, Joan P (F58)            2) Bernstein, Richard F (M65)       
     3) Harris, Janet (F46)              4) Kondratev, Juri P (M33)          
         36.62(36.62)     1:11.03(34.41)    1:43.02(31.99)    2:11.22(28.20)

 10  MICH 'A'                      X200-239  MICH    2:15.00     2:14.30      2.00
     1) Weiss, Patrick J (M52)           2) Brown, Denise H (F52)            
     3) Guthrie, Sally K (F61)           4) Karas, Paul G (M56)              
         34.96(34.96)     1:10.30(35.34)    1:45.04(34.74)    2:14.30(29.26)

 11  OREG 'A'                      X200-239  OREG    1:51.33     2:22.48      0.00
     1) Crabbe, Colette M (F55)          2) Stark, Allen L (M62)             
     3) Stark, Carol R (F63)             4) Larson, Allen J (M58)            
         31.90(31.90)     1:03.31(31.41)    1:49.52(46.21)    2:22.48(32.96)

  0  GAJA 'A'                      X200-239  GAJA    1:57.80          DQ      0.00
     1) Ibarguen, Alison O (F49)         2) McCarthy, Patrick J (M52)        
     3) Countryman, Marianne (F47)       4) Hildebrandt, David C (M56)       
         30.89(30.89) 

  0  SKY 'A'                       X200-239   SKY    2:16.50          NS      0.00
     2) Tingley, William (M61)           
     3) Arnold, Tita (F70)               4) May, Julie (F44)                 


Mixed 200-239 200 Meter Medley Relay
==================================================================================
     USMS Record (N):   2:02.32   8/15/2005  SAN DIEGO SWIM MASTERS        
                                             Pipes-Neilsen, Karlyn         
                                             Krattli, Caroline             
                                             Lautman, Scott                
                                             Van Baalen, Vinus             
 Pl  Name                           Sex/Age  Club  Seed Time  Final Time    Points
==================================================================================
  1  GOLD 'A'                      X200-239  GOLD    2:12.00     2:08.50     22.00
     1) Hughes, Maureen C (F58)          2) Walker, Scott J (M43)            
     3) Pace, Todd H (M43)               4) Sargeant, Pat A (F58)            
         37.50(37.50)     1:12.05(34.55)    1:38.29(26.24)    2:08.50(30.21)

  2  SYSM 'B'                      X200-239  SYSM    2:08.00     2:09.88     18.00
     1) Mench, Edward H (M45)            2) Groselle, Jack R (M57)           
     3) Bennett, Ellen K (F48)           4) Fedako, Cathy A (F50)            
         31.39(31.39)     1:05.15(33.76)    1:38.84(33.69)    2:09.88(31.04)

  3  SYSM 'A'                      X200-239  SYSM    2:08.00     2:12.32     16.00
     1) Stultz, Todd W (M51)             2) Brenner, Bill (M53)              
     3) Ramnath, Fernette P (F46)        4) Groselle, Laura L (F51)          
         32.85(32.85)     1:06.95(34.10)    1:41.39(34.44)    2:12.32(30.93)

  4  GAJA 'A'                      X200-239  GAJA    2:11.50     2:12.76     14.00
     1) Ibarguen, Alison O (F49)         2) Hamilton, Berry (M58)            
     3) Hildebrandt, David C (M56)       4) Mc Gee, Beth O (F49)             
         37.11(37.11)     1:13.86(36.75)    1:43.18(29.32)    2:12.76(29.58)

  5  VMST 'A'                      X200-239  VMST    2:18.11     2:12.93     12.00
     1) Parker Palace, Kelly (F50)       2) Malsbury, David B (M50)          
     3) Stevenson, Chris L (M47)         4) Betts, Nancy R (F55)             
         37.36(37.36)                     1:38.42(1:01.06)    2:12.93(34.51)
                                                          

  6  IM 'A'                        X200-239    IM    2:10.01     2:13.68     10.00
     1) Ridge, Jennifer (F43)            2) Holmberg, Tom (M53)              
     3) Block, Andrea J (F50)            4) Keenan, George W (M58)           
         34.01(34.01)     1:10.88(36.87)    1:43.63(32.75)    2:13.68(30.05)

  7  NEM 'A'                       X200-239   NEM    2:17.00     2:18.54      8.00
     1) Lawton, Robert K (M60)           2) Scott, Sheryl L (F49)            
     3) Ohman, Niclas K (M37)            4) Grilli, Tracy L (F54)            
                        1:17.90(1:17.90)    1:45.17(27.27)    2:18.54(33.37)
                                                          

  8  GAJA 'B'                      X200-239  GAJA    2:20.90     2:19.86      6.00
     1) Vazquez, Maria E (F46)           2) Michalke, Doug (M58)             
     3) Copeland, Rob (M55)              4) Aziz, Kristin A (F46)            
         36.47(36.47)     1:15.86(39.39)    1:47.41(31.55)    2:19.86(32.45)

  9  FLAQ 'A'                      X200-239  FLAQ    2:20.00     2:20.80      4.00
     1) Larson, Linda L (F56)            2) Lage, Terry L (M43)              
     3) Tatterson, Bryan R (M47)         4) Webb, Linda (F66)                
         40.66(40.66)     1:16.31(35.65)    1:44.14(27.83)    2:20.80(36.66)

 10  SKY 'A'                       X200-239   SKY    2:30.86     2:33.86      2.00
     1) Tingley, William (M61)           2) May, Julie (F44)                 
     3) Schaal, Maor (M43)               4) Kregor, Janice (F55)             
         34.49(34.49)     1:17.05(42.56)    1:50.88(33.83)    2:33.86(42.98)

  0  GAJA 'C'                      X200-239  GAJA    2:26.20          NS      0.00
     1) Sealey, Thomas B (M51)           2) Beach, Lynn (F55)                4) Lavery, Catherine F (F52)        


Mixed 240-279 200 Meter Freestyle Relay
==================================================================================
     USMS Record (N):   1:56.99   8/10/2008  GOLD COAST MASTERS            
                                             Sargeant, Pat A               
                                             Cavanaugh, Debbie D           
                                             Cavanaugh, Cav                
                                             Quiggin, David                
 Pl  Name                           Sex/Age  Club  Seed Time  Final Time    Points
==================================================================================
  1  TAM 'A'                       X240-279   TAM    1:58.53     1:56.00N    22.00
     1) Burns, Richard (M68)             2) Val, Laura B (F60)               
     3) Wheeler, Barbara C (F54)         4) Holt, Tate (M60)                 
         29.17(29.17)       58.66(29.49)    1:29.72(31.06)    1:56.00(26.28)

  2  GOLD 'A'                      X240-279  GOLD    2:02.00     2:00.80     18.00
     1) LeClair, Dale A (F42)            2) Cavanaugh, Cav (M76)             
     3) Sargeant, Pat A (F58)            4) Quiggin, David (M67)             
         31.07(31.07)     1:02.66(31.59)    1:33.02(30.36)    2:00.80(27.78)

  3  SYSM 'A'                      X240-279  SYSM    2:08.00     2:07.11     16.00
     1) Lodwig, Keefe L (M68)            2) Oakes, David W (M71)             
     3) Carpenter, Kelley C (F54)        4) Hamel, Laura (F47)               
         29.07(29.07)     1:02.21(33.14)    1:35.12(32.91)    2:07.11(31.99)

  4  GAJA 'A'                      X240-279  GAJA    2:10.40     2:14.69     14.00
     1) Miller, David W (M71)            2) Williamson, Francine S (F63)     
     3) Sharpe, Pamela E (F58)           4) Dudley, Bill (M67)               
         34.47(34.47)     1:08.16(33.69)    1:41.23(33.07)    2:14.69(33.46)

  5  RMST 'A'                      X240-279  RMST    2:22.22     2:17.60     12.00
     1) Nakazawa, Muraji (M55)           2) Manheim, Frank T (M81)           
     3) Wymelenberg, Lynn A (F56)        4) Johnson, Mindy (F48)             
                        1:11.73(1:11.73)    1:46.09(34.36)    2:17.60(31.51)
                                                          

  6  FACT 'A'                      X240-279  FACT    2:16.00     2:19.03     10.00
     1) Roebuck, Mary H (F50)            2) Messineo, Doug (M71)             
     3) Wilson, Meegan (F63)             4) Murray, Harold J (M70)           
         32.98(32.98)     1:09.70(36.72)    1:46.31(36.61)    2:19.03(32.72)

  7  SLAM 'A'                      X240-279  SLAM    2:28.66     2:20.82      8.00
     1) Pohlmann, John T (M68)           2) Good, Larry A (M77)              
     3) Pohlmann, Mary M (F66)           4) Petersen, Stephanie O (F49)      
         36.12(36.12)     1:11.49(35.37)    1:50.27(38.78)    2:20.82(30.55)

  8  VMST 'A'                      X240-279  VMST    2:23.56     2:25.44      6.00
     1) Schreiner, Beth (F70)            2) Swiger, Ralph B (M55)            
     3) Durrant, Betsy (F70)             4) Stevenson, Chris L (M47)         
         36.58(36.58)     1:14.64(38.06)    1:59.50(44.86)    2:25.44(25.94)

  9  GAJA 'B'                      X240-279  GAJA    2:36.00     2:35.08      4.00
     1) Yarbrough, Myrna N (F50)         2) Chuven, Herb (M72)               
     3) Beach, Lynn (F55)                4) Zeigler, John V (M66)            
                                          1:56.32(1:56.32)    2:35.08(38.76)
                                                                            
                                        

 10  GAJA 'C'                      X240-279  GAJA    3:15.00     3:45.38      2.00
     1) Jones, Cathy W (F40)             2) Leen, Walter D (M69)             
     3) Ottosen, Sue C (F68)             4) Baird, Justus (M68)              
         34.34(34.34)   1:43.57(1:09.23)  2:46.66(1:03.09)    3:45.38(58.72)


Mixed 240-279 200 Meter Medley Relay
==================================================================================
     USMS Record (N):   2:09.06    8/8/2009  TAMALPAIS AQUATIC MASTERS     
                                             Burns, Richard                
                                             Frost, Kenneth A              
                                             Val, Laura B                  
                                             Wheeler, Barbara C            
 Pl  Name                           Sex/Age  Club  Seed Time  Final Time    Points
==================================================================================
  1  TAM 'A'                       X240-279   TAM    2:16.06     2:15.10     22.00
     1) Burns, Richard (M68)             2) Frost, Kenneth A (M67)           
     3) Val, Laura B (F60)               4) Wheeler, Barbara C (F54)         
         34.43(34.43)     1:10.70(36.27)    1:43.70(33.00)    2:15.10(31.40)

  2  GOLD 'A'                      X240-279  GOLD    2:26.00     2:22.58     18.00
     1) Quiggin, David (M67)             2) McDonnell, Peggy H (F56)         
     3) LeClair, Dale A (F42)            4) Cavanaugh, Cav (M76)             
         36.66(36.66)     1:17.68(41.02)    1:51.46(33.78)    2:22.58(31.12)

  3  SYSM 'A'                      X240-279  SYSM    2:16.00     2:25.18     16.00
     1) Oakes, David W (M71)             2) Hamel, Laura (F47)               
     3) Lodwig, Keefe L (M68)            4) Carpenter, Kelley C (F54)        
         40.63(40.63)     1:22.51(41.88)    1:52.61(30.10)    2:25.18(32.57)

  4  WMST 'A'                      X240-279  WMST    2:39.00     2:32.75     14.00
     1) Tharp, Greg J (M61)              2) Leilich, Joann (F72)             
     3) Rollins, Bruce W (M62)           4) White, Lisa L (F52)              
         34.97(34.97)     1:21.03(46.06)    1:53.94(32.91)    2:32.75(38.81)

  5  RMST 'A'                      X240-279  RMST    2:41.41     2:37.73     12.00
     1) Manheim, Frank T (M81)           2) Nakazawa, Muraji (M55)           
     3) Johnson, Mindy (F48)             4) Wymelenberg, Lynn A (F56)        
         45.89(45.89)     1:27.75(41.86)    2:03.61(35.86)    2:37.73(34.12)

  6  GAJA 'B'                      X240-279  GAJA    2:36.50     2:38.90     10.00
     1) Reid, Joe (M63)                  2) Sharpe, Pamela E (F58)           
     3) Carver, David (M57)              4) Veater, Betty B (F65)            
         38.23(38.23)     1:25.61(47.38)    1:59.57(33.96)    2:38.90(39.33)

  7  VMST 'A'                      X240-279  VMST    2:49.78     2:57.32      8.00
     1) Galletly, Sandy (M69)            2) Durrant, Betsy (F70)             
     3) Swiger, Ralph B (M55)            4) Schreiner, Beth (F70)            
         43.31(43.31)     1:36.06(52.75)    2:20.18(44.12)    2:57.32(37.14)

  8  GAJA 'C'                      X240-279  GAJA    2:56.00     3:09.78      6.00
     1) Quanrud, John O (M65)            2) Larson, Joyce M (F61)            
     3) Zeigler, John V (M66)            4) Schneider, Margo M (F64)         
         47.23(47.23)     1:45.43(58.20)    2:30.68(45.25)    3:09.78(39.10)

  9  GAJA 'D'                      X240-279  GAJA    3:59.10     4:40.51      4.00
     1) Moore, Deborah S (F49)           2) Huebschmann, Ray E (M67)         
     3) Ottosen, Sue C (F68)             4) Baird, Justus (M68)              
                        2:19.81(2:19.81)  3:40.93(1:21.12)    4:40.51(59.58)
                                                          

  0  GAJA 'A'                      X240-279  GAJA    2:34.60          DQ      0.00
     1) Williamson, Francine S (F63)     2) Mattson, Skippy (F58)            
     3) Dudley, Bill (M67)               4) Miller, David W (M71)            
         47.42(47.42) 

  0  MICH 'A'                      X240-279  MICH    3:30.00          NS      0.00
     1) Thompson, Frank L (M60)          2) Aumiller, Joe F (M54)            
     3) Guthrie, Sally K (F61)           4) Gogola, Laura J (F75)            


Mixed 280-319 200 Meter Freestyle Relay
==================================================================================
     USMS Record (N):   2:17.43   7/29/2007  SAN DIEGO SWIM MASTERS        
                                             Freshley, Mike                
                                             Marr, Jackie                  
                                             Webster, Dale                 
                                             Clifford, Gynt                
 Pl  Name                           Sex/Age  Club  Seed Time  Final Time    Points
==================================================================================
  1  GAJA 'A'                      X280-319  GAJA    2:46.60     2:51.78     22.00
     1) Lovell, Gilbert R (M79)          2) Larson, Joyce M (F61)            
     3) Stolz, Hal F (M77)               4) Veater, Betty B (F65)            
                        1:31.83(1:31.83)    2:13.68(41.85)    2:51.78(38.10)
                                                          

  2  GCPS 'A'                      X280-319  GCPS    2:58.00     2:53.81     18.00
     1) Fair, Steven L (M43)             2) Stone, Marjorie (F88)            
     3) Menk, Sally W (F73)              4) Ascherfeld, Ray (M76)            
         32.48(32.48)     1:31.03(58.55)    2:18.78(47.75)    2:53.81(35.03)

  3  SMS 'A'                       X280-319   SMS    3:25.00     3:02.72     16.00
     1) Jennings, Bill A (M72)           2) Arnold, Patricia F (F72)         
     3) Buccino, Vicki (F65)             4) Holmes, Douglas A (M75)          
         48.31(48.31)     1:39.12(50.81)    2:23.96(44.84)    3:02.72(38.76)

  4  GAJA 'B'                      X280-319  GAJA    4:01.50     3:54.43     14.00
     1) Callaway, Priscilla W (F72)      2) Mead, Mary-Mead A (F70)          
     3) Frankenthaler, S E "Bud" (M78)   4) Dixon, Richard B (M78)           
         53.83(53.83)     1:52.43(58.60)  2:59.07(1:06.64)    3:54.43(55.36)


Mixed 280-319 200 Meter Medley Relay
==================================================================================
     USMS Record (N):   2:34.68   8/16/2008  OREGON MASTERS                
                                             Ward, Joy                     
                                             Pierson, Ginger L             
                                             Landis, Tom                   
                                             Lamb, Willard J               
 Pl  Name                           Sex/Age  Club  Seed Time  Final Time    Points
==================================================================================
  1  FACT 'A'                      X280-319  FACT    3:20.80     3:11.73     22.00
     1) Holmes, Rogers B (M90)           2) Roebuck, Mary H (F50)            
     3) Murray, Harold J (M70)           4) Campbell, Joan K (F81)           
         57.62(57.62)                     2:18.47(1:20.85)    3:11.73(53.26)
                                                          

  2  SMS 'A'                       X280-319   SMS    3:41.00     3:24.93     18.00
     1) Jennings, Bill A (M72)           2) Arnold, Patricia F (F72)         
     3) Holmes, Douglas A (M75)          4) Buccino, Vicki (F65)             
                        1:54.56(1:54.56)    2:40.02(45.46)    3:24.93(44.91)
                                                          

  3  GCPS 'A'                      X280-319  GCPS    3:30.00     3:26.71     16.00
     1) Ascherfeld, Ray (M76)            2) Stone, Marjorie (F88)            
     3) Fair, Steven L (M43)             4) Menk, Sally W (F73)              
         44.38(44.38)   1:58.55(1:14.17)    2:39.92(41.37)    3:26.71(46.79)

  4  GAJA 'A'                      X280-319  GAJA    3:49.50     3:34.70     14.00
     1) Gfroerer, George (M78)           2) Mead, Mary-Mead A (F70)          
     3) Stolz, Hal F (M77)               4) Callaway, Priscilla W (F72)      
         45.24(45.24)   2:00.24(1:15.00)    2:42.10(41.86)    3:34.70(52.60)

  5  GAJA 'B'                      X280-319  GAJA    4:35.00     5:51.48     12.00
     1) Haase, Judith L (F71)            2) Dixon, Richard B (M78)           
     3) Leen, Walter D (M69)             4) Czekala, Charlotte G (F73)       
     1:16.56(1:16.56)   2:22.82(1:06.26)  4:34.51(2:11.69)  5:51.48(1:16.97)

  0  GAJA 'C'                      X280-319  GAJA    4:17.50          DQ      0.00
     1) Callaway, June (F77)             2) Woods, Albert H (M82)            
     3) Whalen, Nana (F74)               
                                                                                                                                                                                                                                    

Mixed 320-359 200 Meter Freestyle Relay
==================================================================================
     USMS Record (N):   2:55.56    8/1/2004  SANTA BARBARA                 
                                             Piemme, Frank                 
                                             Altus, Grace                  
                                             Baar, Ruth                    
                                             Schmidt, Jurgen               
 Pl  Name                           Sex/Age  Club  Seed Time  Final Time    Points
==================================================================================
  1  GAJA 'A'                      X320-359  GAJA    3:29.70     4:26.10     22.00
     1) Dunivin, Anne A (F95)            2) Mitchell, Jack (M84)             
     3) Whalen, Nana (F74)               4) Woods, Albert H (M82)            
     2:15.53(2:15.53)     2:53.43(37.90)                    4:26.10(1:32.67)
                                                          

  0  GAJA 'B'                      X320-359  GAJA    5:02.70          NS      0.00
     2) Callaway, June (F77)             
     3) Stolz, Irwin W (M82)             


Mixed 320-359 200 Meter Medley Relay
==================================================================================
     USMS Record (N):   3:26.94   6/13/2010  FLORIDA MAVERICK              
                                             Hutinger, Paul                
                                             MacDonald, Robert C           
                                             Tullman, Patricia A           
                                             Troy, Jean D                  
 Pl  Name                           Sex/Age  Club  Seed Time  Final Time    Points
==================================================================================
  1  GAJA 'A'                      X320-359  GAJA    5:44.70     6:03.46     22.00
     1) Mann, Billy H (M78)              2) Petmecky, Dolores E (F76)        
     3) Mitchell, Jack (M84)             4) Dunivin, Anne A (F95)            
                        3:07.68(3:07.68)                    6:03.46(2:55.78)
                                                                            
                                        
Sponsor #43Sponsor #25Sponsor #35Sponsor #42Sponsor #21
Sponsor #47Sponsor #51Sponsor #41Sponsor #29Sponsor #45Sponsor #33Sponsor #20
Sponsor #36Sponsor #49Sponsor #50Sponsor #44Sponsor #13Sponsor #14Sponsor #52