2011 Summer National Championships

Results

Results by age group will be posted here after all events have completed each day. Results are also available by event in the real time results area and in our searchable meet results database and in a zip archive containing a text file for each LMSC (useful for adding results to your newsletters).

Women's Results:
W18-24 | W25-29 | W30-34 | W35-39 | W40-44 | W45-49 | W50-54 | W55-59 | W60-64 | W65-69 | W70-74 | W75-79 | W80-84 | W85-89 | W95-99

Men's Results:
M18-24 | M25-29 | M30-34 | M35-39 | M40-44 | M45-49 | M50-54 | M55-59 | M60-64 | M65-69 | M70-74 | M75-79 | M80-84 | M85-89 | M90-94

Relay Results:
Women's Relays | Men's Relays | Mixed Relays



Men's Relay Results

Men 100-119 200 Meter Freestyle Relay
==================================================================================
     USMS Record (N):   1:35.57    8/8/2006  THE OLYMPIC CLUB              
                                             Holsman, Trent                
                                             Brown, Steve                  
                                             Hessler, Carl                 
                                             Greenwood, Scott              
 Pl  Name                           Sex/Age  Club  Seed Time  Final Time    Points
==================================================================================
  1  GAJA 'A'                      M100-119  GAJA    1:45.80     1:42.18     22.00
     1) Cargill, Kevin T (M25)           2) Dyer, Christopher S (M30)        
     3) Gellin, Jonathan C (M31)         4) Smith, James O (M24)             
         25.72(25.72)       52.73(27.01)    1:18.23(25.50)    1:42.18(23.95)

  2  SYSM 'A'                      M100-119  SYSM    1:45.00     1:46.24     18.00
     1) Deery, Kyle B (M27)              2) Brown, Scott V (M23)             
     3) Shaheen, Luke (M23)              4) Dagostini, Luciano M (M35)       
         26.01(26.01)       53.41(27.40)    1:19.86(26.45)    1:46.24(26.38)


Men 100-119 200 Meter Medley Relay
==================================================================================
     USMS Record (N):   1:48.46   8/20/1990  HOUSTONION CLUB               
                                             Britt, Clay                   
                                             Putterman, Dean               
                                             Killeen, Robert               
                                             Pringle, James                
 Pl  Name                           Sex/Age  Club  Seed Time  Final Time    Points
==================================================================================
  1  FLAQ 'A'                      M100-119  FLAQ    2:02.00     1:58.27     22.00
     1) Wray, James G (M40)              2) Young, Sebastian (M29)           
     3) Aguilar, Guillermo (M22)         4) Garza, Richard J (M23)           
         32.00(32.00)                     1:33.51(1:01.51)    1:58.27(24.76)
                                                          

  2  GAJA 'A'                      M100-119  GAJA    2:07.50     2:01.21     18.00
     1) Cargill, Kevin T (M25)           2) Greely, Ryan H (M25)             
     3) Smith, James O (M24)             4) Gellin, Jonathan C (M31)         
         29.69(29.69)     1:08.89(39.20)    1:35.67(26.78)    2:01.21(25.54)

  3  SYSM 'A'                      M100-119  SYSM    1:56.00     2:02.35     16.00
     1) Rodriguez, Ramses (M39)          2) Deery, Kyle B (M27)              
     3) Shaheen, Luke (M23)              4) Brown, Scott V (M23)             
         36.24(36.24)     1:06.88(30.64)    1:34.84(27.96)    2:02.35(27.51)


Men 120-159 200 Meter Freestyle Relay
==================================================================================
     USMS Record (N):   1:34.82   7/26/2009  SCAQ                          
                                             Cornue, Matthew               
                                             Hochstein, Erik               
                                             Tolmachoff, Erik D            
                                             Beach, Christopher E          
 Pl  Name                           Sex/Age  Club  Seed Time  Final Time    Points
==================================================================================
  1  FLAQ 'A'                      M120-159  FLAQ    1:46.00     1:42.77     22.00
     1) Garza, Richard J (M23)           2) Aguilar, Guillermo (M22)         
     3) Young, Sebastian (M29)           4) Tatterson, Bryan R (M47)         
         25.34(25.34)       51.44(26.10)                      1:42.77(51.33)
                                                          

  2  NCMS 'A'                      M120-159  NCMS    1:40.99     1:43.70     18.00
     1) Murray, Jeff L (M42)             2) Gogg, Benjamin J (M30)           
     3) Dallamura, Scott J (M33)         4) Anderson, Earl E (M47)           
         24.87(24.87)       50.14(25.27)    1:16.87(26.73)    1:43.70(26.83)

  3  MIL 'A'                       M120-159   MIL    1:54.00     1:51.21     16.00
     1) Rodriguez, Jose Ignacio (M34)    2) Weisleder, Rodney (M40)          
     3) Perera, Boabdil (M36)            4) Navarro, Jeiko (M37)             
                            55.67(55.67)    1:24.46(28.79)    1:51.21(26.75)
                                                          

  4  MIL 'B'                       M120-159   MIL    2:02.00     2:02.08     14.00
     1) Soto, Alvaro (M21)               2) Aguabella, Pablo E (M34)         
     3) Brenes, Marco (M40)              4) Mora, Eduardo (M33)              
         30.70(30.70)     1:01.04(30.34)    1:32.73(31.69)    2:02.08(29.35)

  5  AMS 'A'                       M120-159   AMS    1:56.00     2:07.05     12.00
     1) Stuckwisch, Matthew (M26)        2) Roark, Roland S (M63)            
     3) McElroy, Scott (M35)             4) Shaw, Chris (M29)                
         27.81(27.81)     1:03.78(35.97)    1:37.93(34.15)    2:07.05(29.12)

  0  SMS 'A'                       M120-159   SMS    1:51.60          DQ      0.00
     1) Matherne, Craig M (M28)          2) Cambias, Rob J (M43)             
     3) Schmall, Thomas H (M34)          4) Lehmann, Karl M (M26)            
         26.76(26.76) 


Men 120-159 200 Meter Medley Relay
==================================================================================
     USMS Record (N):   1:46.23    8/8/2009  MICHIGAN MASTERS              
                                             Doak, Kevin                   
                                             Saucedo, Patrick M            
                                             Mull, Cameron S               
                                             Mull, Alec                    
 Pl  Name                           Sex/Age  Club  Seed Time  Final Time    Points
==================================================================================
  1  RMST 'A'                      M120-159  RMST    2:03.03     1:57.88     22.00
     1) Matthews, Christian S (M20)      2) Dicks, Wally C (M48)             
     3) Carlson, John (M40)              4) Pohnert, Steven C (M41)          
         28.73(28.73)       59.69(30.96)    1:29.10(29.41)    1:57.88(28.78)

  2  NCMS 'A'                      M120-159  NCMS    1:55.99     1:58.32     18.00
     1) Gogg, Benjamin J (M30)           2) Anderson, Earl E (M47)           
     3) Dallamura, Scott J (M33)         4) Murray, Jeff L (M42)             
         30.10(30.10)     1:05.84(35.74)    1:33.72(27.88)    1:58.32(24.60)

  3  SMS 'A'                       M120-159   SMS    2:04.06     2:04.29     16.00
     1) Schmall, Thomas H (M34)          2) Lehmann, Karl M (M26)            
     3) Matherne, Craig M (M28)          4) Dougherty, Craig S (M39)         
         32.71(32.71)     1:07.31(34.60)    1:36.14(28.83)    2:04.29(28.15)

  4  MIL 'B'                       M120-159   MIL    2:05.00     2:04.96     14.00
     1) Rodriguez, Jose Ignacio (M34)    2) Weisleder, Rodney (M40)          
     3) Navarro, Jeiko (M37)             4) Perera, Boabdil (M36)            
         32.62(32.62)     1:06.91(34.29)    1:35.68(28.77)    2:04.96(29.28)

  5  MIL 'A'                       M120-159   MIL    2:17.00     2:19.35     12.00
     1) Brenes, Marco (M40)              2) Aguabella, Pablo E (M34)         
     3) Mora, Eduardo (M33)              4) Soto, Alvaro (M21)               
         39.51(39.51)     1:17.08(37.57)    1:48.99(31.91)    2:19.35(30.36)

  0  AMS 'A'                       M120-159   AMS    2:17.00          NS      0.00
     1) Pechman, Scott (M45)             2) Phillpott, Justin W (M43)        4) Shaw, Chris (M29)                


Men 160-199 200 Meter Freestyle Relay
==================================================================================
     USMS Record (N):   1:36.28    8/8/2006  TEAM TYR                      
                                             Eisenhuth, Matthew            
                                             Smith, John                   
                                             Saeger, Rich                  
                                             Smith, Paul                   
 Pl  Name                           Sex/Age  Club  Seed Time  Final Time    Points
==================================================================================
  1  SYSM 'A'                      M160-199  SYSM    1:50.00     1:42.90     22.00
     1) Mays, Brent (M47)                2) Stier, Scott J (M42)             
     3) Belcher, James T (M42)           4) Weber, Mark A (M44)              
         26.83(26.83)       53.08(26.25)    1:18.58(25.50)    1:42.90(24.32)

  2  VMST 'A'                      M160-199  VMST    1:46.00     1:43.79     18.00
     1) Gaines, Billy (M30)              2) Holland, Dave (M44)              
     3) Malsbury, David B (M50)          4) Stevenson, Chris L (M47)         
         25.07(25.07)       51.76(26.69)    1:18.91(27.15)    1:43.79(24.88)

  3  EXCL 'A'                      M160-199  EXCL    1:50.01     1:47.85     16.00
     1) Dunne, Reed (M48)                2) Dunne, Patrick W (M45)           
     3) Dunne, Timothy J (M43)           4) Ammon, Craig (M43)               
         26.67(26.67)       55.36(28.69)    1:22.18(26.82)    1:47.85(25.67)

  4  GAJA 'A'                      M160-199  GAJA    1:43.40     1:48.13     14.00
     1) Beatty, Mark S (M42)             2) Tartaglione, Mike (M40)          
     3) Kucharski, Michael R (M44)       4) Palm, Jeff A (M40)               
         25.56(25.56)       52.30(26.74)    1:21.93(29.63)    1:48.13(26.20)

  5  AMS 'A'                       M160-199   AMS    1:48.00     1:48.41     12.00
     1) Hughey, Richard L (M48)          2) Winters, Bill (M44)              
     3) Pechman, Scott (M45)             4) Byers, Christopher H (M46)       
         25.85(25.85)       52.89(27.04)    1:20.74(27.85)    1:48.41(27.67)

  6  SYSM 'B'                      M160-199  SYSM    1:51.00     1:49.09     10.00
     1) Mortimer, Steve R (M41)          2) Mench, Edward H (M45)            
     3) Albino, Jorge E (M36)            4) Rodriguez, Ramses (M39)          
         26.64(26.64)       53.54(26.90)    1:21.61(28.07)    1:49.09(27.48)

  7  OREG 'A'                      M160-199  OREG    1:49.19     1:52.26      8.00
     1) Washburne, Brent C (M50)         2) Cleary, Kevin H (M28)            
     3) Stark, Allen L (M62)             4) Weston, Benjamin C (M30)         
         27.74(27.74)       55.96(28.22)    1:26.66(30.70)    1:52.26(25.60)

  8  RMST 'A'                      M160-199  RMST    2:05.05     1:55.48      6.00
     1) Dicks, Wally C (M48)             2) Jay, Mike (M49)                  
     3) Pohnert, Steven C (M41)          4) Carlson, John (M40)              
         26.74(26.74)       57.56(30.82)    1:27.51(29.95)    1:55.48(27.97)

  9  SKY 'A'                       M160-199   SKY    1:59.30     1:57.07      4.00
     1) Nieto, Jose Manuel (M31)         2) Tingley, William (M61)           
     3) Schaal, Maor (M43)               4) Kuhn, Jeremiah J (M33)           
         28.74(28.74)                     1:30.54(1:01.80)    1:57.07(26.53)
                                                          

 10  SWIF 'A'                      M160-199  SWIF    2:00.00     2:13.80      2.00
     1) Knowles, Elliott J (M24)         2) Knowles, Jeremy D (M30)          
     3) Knowles, Andy A (M56)            4) Knowles Sr, Percival A (M81)     
         27.74(27.74)       52.30(24.56)    1:20.31(28.01)    2:13.80(53.49)

 11  GAJA 'B'                      M160-199  GAJA    2:30.00     2:17.93      0.00
     1) Beardmore, Roger O (M60)         2) Harwart, Paul H (M54)            
     3) Rogers, Mark L (M46)             4) Greely, Ryan H (M25)             
         31.43(31.43)     1:12.30(40.87)    1:46.95(34.65)    2:17.93(30.98)

  0  MATT 'A'                      M160-199  MATT    1:54.00          DQ      0.00
     1) Von Jouanne, Roger (M50)         2) Milburn, David (M50)             
     3) McCoy, Peter (M42)               4) Berry, David D (M51)             
         27.58(27.58) 

  0  AMS 'B'                       M160-199   AMS    2:10.00          NS      0.00
     3) Boldt, William S (M51)           4) Miyashita, Yuta (M21)            

  0  FLAQ 'A'                      M160-199  FLAQ    1:56.00          NS      0.00
     1) Lage, Terry L (M43)              2) Pardo, Robert R (M38)            
     3) Hendrick, Marty (M53)            4) Wray, James G (M40)              


Men 160-199 200 Meter Medley Relay
==================================================================================
     USMS Record (N):   1:47.72    8/8/2006  TEAM TYR                      
                                             Saeger, Richard               
                                             Rhodenbaugh, Greg             
                                             Smith, Paul                   
                                             Smith, John                   
 Pl  Name                           Sex/Age  Club  Seed Time  Final Time    Points
==================================================================================
  1  SYSM 'B'                      M160-199  SYSM    1:59.00     1:55.69     22.00
     1) Belcher, James T (M42)           2) Stier, Scott J (M42)             
     3) Mays, Brent (M47)                4) Weber, Mark A (M44)              
         31.54(31.54)     1:04.06(32.52)    1:31.61(27.55)    1:55.69(24.08)

  2  VMST 'A'                      M160-199  VMST    1:59.18     1:55.83     18.00
     1) Stevenson, Chris L (M47)         2) Malsbury, David B (M50)          
     3) Holland, Dave (M44)              4) Gaines, Billy (M30)              
         29.40(29.40)     1:03.31(33.91)    1:31.07(27.76)    1:55.83(24.76)

  3  WMST 'A'                      M160-199  WMST    1:58.50     1:56.03     16.00
     1) Sundahl, Philip J (M46)          2) Bass, Bill (M42)                 
     3) Wilson, Jacob N (M28)            4) Davis, Ross C (M45)              
         31.11(31.11)     1:05.08(33.97)    1:31.00(25.92)    1:56.03(25.03)

  4  SYSM 'A'                      M160-199  SYSM    1:54.00     1:56.54     14.00
     1) Mench, Edward H (M45)            2) Butcher, Rob (M39)               
     3) Mortimer, Steve R (M41)          4) Dagostini, Luciano M (M35)       
         30.86(30.86)     1:03.36(32.50)    1:30.09(26.73)    1:56.54(26.45)

  5  GAJA 'A'                      M160-199  GAJA    2:02.20     1:59.85     12.00
     1) Palm, Jeff A (M40)               2) McCool, Michael J (M49)          
     3) Hildebrandt, David C (M56)       4) Tartaglione, Mike (M40)          
         30.50(30.50)     1:03.43(32.93)    1:32.66(29.23)    1:59.85(27.19)

  6  EXCL 'A'                      M160-199  EXCL    2:03.76     2:01.56     10.00
     1) Dunne, Timothy J (M43)           2) Dunne, Patrick W (M45)           
     3) Ammon, Craig (M43)               4) Dunne, Reed (M48)                
         32.55(32.55)     1:07.95(35.40)    1:35.05(27.10)    2:01.56(26.51)

  7  GOLD 'A'                      M160-199  GOLD    2:04.00     2:05.03      8.00
     1) LeClair, David W (M44)           2) Walker, Scott J (M43)            
     3) Pace, Todd H (M43)               4) Quiggin, David (M67)             
         35.28(35.28)     1:10.24(34.96)    1:36.87(26.63)    2:05.03(28.16)

  8  MATT 'A'                      M160-199  MATT    2:15.00     2:07.29      6.00
     1) Von Jouanne, Roger (M50)         2) McCoy, Peter (M42)               
     3) Milburn, David (M50)             4) Berry, David D (M51)             
         32.11(32.11)     1:08.17(36.06)    1:40.13(31.96)    2:07.29(27.16)

  9  SKY 'A'                       M160-199   SKY    2:15.00     2:17.64      4.00
     1) Kuhn, Jeremiah J (M33)           2) Nieto, Jose Manuel (M31)         
     3) Schaal, Maor (M43)               4) Tingley, William (M61)           
         32.35(32.35)     1:12.08(39.73)    1:46.56(34.48)    2:17.64(31.08)

 10  GAJA 'B'                      M160-199  GAJA    2:35.10     2:29.96      2.00
     1) Dyer, Christopher S (M30)        2) Rogers, Mark L (M46)             
     3) Carver, David (M57)              4) Weselman, Brad C (M42)           
                        1:20.58(1:20.58)    1:54.79(34.21)    2:29.96(35.17)
                                                          

 11  SWIF 'A'                      M160-199  SWIF    2:20.00     2:31.35      0.00
     1) Knowles, Andy A (M56)            2) Knowles, Elliott J (M24)         
     3) Knowles, Jeremy D (M30)          4) Knowles Sr, Percival A (M81)     
         36.48(36.48)     1:13.44(36.96)    1:39.07(25.63)    2:31.35(52.28)

  0  AMS 'A'                       M160-199   AMS    2:06.00          DQ      0.00
     1) Winters, Bill (M44)              2) Jackson, Rob (M36)               
     3) Stuckwisch, Matthew (M26)        4) Byers, Christopher H (M46)       
         32.30(32.30) 


Men 200-239 200 Meter Freestyle Relay
==================================================================================
     USMS Record (N):   1:38.24    8/8/2006  COLORADO MASTERS              
                                             Groselle, Jack                
                                             Hedrick, Trip                 
                                             Wood, Steve                   
                                             Abrahams, Richard             
 Pl  Name                           Sex/Age  Club  Seed Time  Final Time    Points
==================================================================================
  1  SYSM 'A'                      M200-239  SYSM    1:44.00     1:46.36     22.00
     1) Groselle, Jack R (M57)           2) Stultz, Todd W (M51)             
     3) Angell, Clayton (M54)            4) Butcher, Rob (M39)               
         26.45(26.45)       53.04(26.59)    1:20.13(27.09)    1:46.36(26.23)

  2  WMST 'A'                      M200-239  WMST    1:52.50     1:51.04     18.00
     1) Sundahl, Philip J (M46)          2) Bailie, Bob (M76)                
     3) Glass, Mark W (M37)              4) Davis, Ross C (M45)              
         27.72(27.72)     1:00.34(32.62)    1:26.41(26.07)    1:51.04(24.63)

  3  GAJA 'A'                      M200-239  GAJA    1:49.70     1:53.46     16.00
     1) Hildebrandt, David C (M56)       2) Sealey, Thomas B (M51)           
     3) Hamilton, Berry (M58)            4) McCool, Michael J (M49)          
         28.41(28.41)       58.01(29.60)    1:27.27(29.26)    1:53.46(26.19)

  4  HUNT 'A'                      M200-239  HUNT    1:54.00     1:54.37     14.00
     1) Wintzinger, Ro (M50)             2) Neville, William P (M53)         
     3) Zank, Gary P (M50)               4) Butler, Mike D (M51)             
         27.73(27.73)       58.46(30.73)    1:26.83(28.37)    1:54.37(27.54)

  5  CMSA 'A'                      M200-239  CMSA    1:59.90     1:56.82     12.00
     1) Omainsky, Bob (M52)              2) Babington, Joseph P (M52)        
     3) Brigham, William (M52)           4) Anderson, Eric R (M48)           
                        1:01.54(1:01.54)    1:29.98(28.44)    1:56.82(26.84)
                                                          

  6  GAJA 'B'                      M200-239  GAJA    1:58.60     1:59.89     10.00
     1) Michalke, Doug (M58)             2) McCarthy, Patrick J (M52)        
     3) Copeland, Rob (M55)              4) Carver, David (M57)              
         30.16(30.16)       59.87(29.71)    1:29.99(30.12)    1:59.89(29.90)

  7  PCAT 'A'                      M200-239  PCAT    2:15.70     2:06.22      8.00
     1) Barton, Tom (M55)                2) Dillon, Thomas J (M70)           
     3) Gooding, Jack W (M58)            4) McCarthy, Shaun (M51)            
         33.68(33.68)     1:13.05(39.37)    1:40.64(27.59)    2:06.22(25.58)

  8  SMS 'A'                       M200-239   SMS    2:42.50     2:22.46      6.00
     1) Dougherty, Craig S (M39)         2) Holmes, Douglas A (M75)          
     3) Jennings, Bill A (M72)           4) Matherne, Brett P (M47)          
                        1:06.31(1:06.31)    1:53.50(47.19)    2:22.46(28.96)
                                                          

  0  BLU 'A'                       M200-239   BLU    1:50.20          NS      0.00
     1) Caligiuri, Dan A (M55)           2) Middleton, Marc D (M60)          
     3) Livingston, Terry (M44)          4) Wood, Steve (M51)                

  0  IM 'A'                        M200-239    IM    1:52.00          NS      0.00
     1) Bennewitz, Kirk T (M57)          2) Cunningham, Brian D (M39)        
     3) Keenan, George W (M58)           4) Young, Robert (M47)              

  0  MICH 'A'                      M200-239  MICH    2:08.00          NS      0.00
     1) Weiss, Patrick J (M52)           2) Aumiller, Joe F (M54)            
     3) Thompson, Frank L (M60)          4) Day, Lawrence J (M60)            

  0  NCMS 'A'                      M200-239  NCMS    2:06.99          NS      0.00
     1) Hollett, Peter G (M51)           2) Miller, Jamie A (M57)            
     3) Martinez, Sergio (M75)           


Men 200-239 200 Meter Medley Relay
==================================================================================
     USMS Record (N):   1:50.83    8/8/2006  COLORADO                      
                                             Wood, Steve                   
                                             Groselle, Jack                
                                             Hedrick, Trip                 
                                             Abrahams, Richard             
 Pl  Name                           Sex/Age  Club  Seed Time  Final Time    Points
==================================================================================
  1  GAJA 'A'                      M200-239  GAJA    2:12.00     2:09.26     22.00
     1) McCarthy, Patrick J (M52)        2) Hamilton, Berry (M58)            
     3) Copeland, Rob (M55)              4) Michalke, Doug (M58)             
         33.57(33.57)     1:09.52(35.95)    1:40.48(30.96)    2:09.26(28.78)

  2  IM 'A'                        M200-239    IM    2:11.12     2:10.22     18.00
     1) Bennewitz, Kirk T (M57)          2) Holmberg, Tom (M53)              
     3) Cordero, Billy (M44)             4) Young, Robert (M47)              
         37.87(37.87)     1:14.63(36.76)    1:43.51(28.88)    2:10.22(26.71)

  3  OREG 'A'                      M200-239  OREG    2:06.51     2:11.14     16.00
     1) Washburne, Brent C (M50)         2) Stark, Allen L (M62)             
     3) Weston, Benjamin C (M30)         4) Larson, Allen J (M58)            
         35.39(35.39)                     1:38.77(1:03.38)    2:11.14(32.37)
                                                          

  4  SYSM 'A'                      M200-239  SYSM    2:09.00     2:12.85     14.00
     1) Brown, Robert V (M59)            2) Matysek, Jim (M52)               
     3) Albino, Jorge E (M36)            4) Kriger, Joel (M58)               
         37.35(37.35)     1:12.94(35.59)    1:42.28(29.34)    2:12.85(30.57)

  5  CMSA 'A'                      M200-239  CMSA    2:14.99     2:14.87     12.00
     1) Babington, Joseph P (M52)        2) Anderson, Eric R (M48)           
     3) Brigham, William (M52)           4) Omainsky, Bob (M52)              
         39.68(39.68)     1:14.51(34.83)    1:45.96(31.45)    2:14.87(28.91)

  6  HUNT 'A'                      M200-239  HUNT    2:10.00     2:15.11     10.00
     1) Wintzinger, Ro (M50)             2) Neville, William P (M53)         
     3) Zank, Gary P (M50)               4) Butler, Mike D (M51)             
         34.70(34.70)     1:14.09(39.39)    2:05.06(50.97)    2:15.11(10.05)


Men 240-279 200 Meter Freestyle Relay
==================================================================================
     USMS Record (N):   1:45.90   8/16/2008  OREGON MASTERS                
                                             Tennant, Mike J               
                                             Landis, Tom                   
                                             Smith, Robert S               
                                             Edwards, Wes                  
 Pl  Name                           Sex/Age  Club  Seed Time  Final Time    Points
==================================================================================
  1  TAM 'A'                       M240-279   TAM    1:55.04     1:55.60     22.00
     1) Burns, Richard (M68)             2) Meyerhoff, Rick (M64)            
     3) Frost, Kenneth A (M67)           4) Holt, Tate (M60)                 
         29.57(29.57)       58.93(29.36)    1:29.33(30.40)    1:55.60(26.27)

  2  GOLD 'A'                      M240-279  GOLD    2:00.00     1:56.84     18.00
     1) Quiggin, David (M67)             2) Cavanaugh, Cav (M76)             
     3) McIntyre, David R (M74)          4) Pace, Todd H (M43)               
         28.80(28.80)     1:00.49(31.69)    1:33.27(32.78)    1:56.84(23.57)

  3  WMST 'A'                      M240-279  WMST    2:02.50     1:57.37     16.00
     1) Rollins, Bruce W (M62)           2) Boak, Thomas D (M68)             
     3) White, Steve G (M51)             4) Tharp, Greg J (M61)              
         28.95(28.95)     1:00.91(31.96)    1:28.33(27.42)    1:57.37(29.04)

  4  SYSM 'B'                      M240-279  SYSM    2:00.00     1:58.79     14.00
     1) Brown, Robert V (M59)            2) Vazmina, Rudy J (M61)            
     3) Soderstrom, Jan (M66)            4) Couch, Bob E (M64)               
         30.08(30.08)       58.83(28.75)    1:29.19(30.36)    1:58.79(29.60)

  5  SYSM 'C'                      M240-279  SYSM    2:10.00     2:09.90     12.00
     1) Vargas, Glen A (M51)             2) Matysek, Jim (M52)               
     3) Dye, Dean (M70)                  4) Oakes, David W (M71)             
         30.57(30.57)     1:00.06(29.49)    1:35.05(34.99)    2:09.90(34.85)

  0  SYSM 'A'                      M240-279  SYSM    1:54.00          DQ      0.00
     1) Brenner, Bill (M53)              2) Walker, Rick B (M61)             
     3) Kriger, Joel (M58)               4) Lodwig, Keefe L (M68)            
         27.40(27.40) 

  0  GAJA 'A'                      M240-279  GAJA    2:18.70          NS      0.00
     2) Zeigler, John V (M66)            


Men 240-279 200 Meter Medley Relay
==================================================================================
     USMS Record (N):   2:04.44   7/11/2009  OREGON                        
                                             Edwards, Wes                  
                                             Stark, Allen L                
                                             Petersen, Bert L              
                                             Tennant, Mike J               
 Pl  Name                           Sex/Age  Club  Seed Time  Final Time    Points
==================================================================================
  1  SYSM 'A'                      M240-279  SYSM    2:04.44     2:05.36     22.00
     1) Soderstrom, Jan (M66)            2) Brenner, Bill (M53)              
     3) Lodwig, Keefe L (M68)            4) Groselle, Jack R (M57)           
         35.67(35.67)     1:09.66(33.99)    1:39.90(30.24)    2:05.36(25.46)

  2  TAM 'A'                       M240-279   TAM    2:09.50     2:08.60     18.00
     1) Burns, Richard (M68)             2) Frost, Kenneth A (M67)           
     3) Meyerhoff, Rick (M64)            4) Holt, Tate (M60)                 
         33.79(33.79)     1:10.39(36.60)    1:42.48(32.09)    2:08.60(26.12)

  3  SYSM 'B'                      M240-279  SYSM    2:10.00     2:10.37     16.00
     1) Couch, Bob E (M64)               2) Walker, Rick B (M61)             
     3) Vazmina, Rudy J (M61)            4) Angell, Clayton (M54)            
         36.93(36.93)     1:12.79(35.86)    1:43.15(30.36)    2:10.37(27.22)

  4  WMST 'A'                      M240-279  WMST    2:17.00     2:10.69     14.00
     1) Tharp, Greg J (M61)              2) Boak, Thomas D (M68)             
     3) White, Steve G (M51)             4) Rollins, Bruce W (M62)           
         34.79(34.79)     1:13.24(38.45)    1:42.54(29.30)    2:10.69(28.15)

  0  GAJA 'A'                      M240-279  GAJA    2:32.50          DQ      0.00
     1) Reid, Joe (M63)                  2) Huebschmann, Ray E (M67)         
     3) Logan, James J (M58)             4) Lovell, Gilbert R (M79)          
                                                                                                                                                                                                                                                                                                                

Men 280-319 200 Meter Freestyle Relay
==================================================================================
     USMS Record (N):   1:59.60   6/21/2009  GOLD                          
                                             Quiggin, David                
                                             Morrow, Andy B                
                                             McIntyre, David R             
                                             Cavanaugh, Cav                
 Pl  Name                           Sex/Age  Club  Seed Time  Final Time    Points
==================================================================================
  1  O*H* 'A'                      M280-319  O*H*    2:20.00     2:20.55     22.00
     1) Oyakawa, Yoshi (M78)             2) Medici, John C (M73)             
     3) Chisholm, Dick (M77)             4) Munson, Fred R (M53)             
         33.12(33.12)     1:08.94(35.82)    1:50.99(42.05)    2:20.55(29.56)

  2  GAJA 'A'                      M280-319  GAJA    2:20.10     2:21.43     18.00
     1) Dudley, Bill (M67)               2) Stolz, Hal F (M77)               
     3) Miller, David W (M71)            4) Quanrud, John O (M65)            
         34.35(34.35)                         56.72(22.37)  2:21.43(1:24.71)
                                                          

  3  GAJA 'B'                      M280-319  GAJA    3:13.00     3:38.77     16.00
     1) Chuven, Herb (M72)               2) Baird, Justus (M68)              
     3) Leen, Walter D (M69)             4) Lovell, Gilbert R (M79)          
         41.81(41.81)   1:42.62(1:00.81)  2:47.53(1:04.91)    3:38.77(51.24)

  0  GAJA 'C'                      M280-319  GAJA    4:30.00          DQ      0.00
     1) Cutrone, Robert M (M57)          2) Frankenthaler, S E "Bud" (M78)   
     3) Ray, Craig (M73)                 4) Dixon, Richard B (M78)           
                                                                                                                                                                                                                                                                                                                

Men 280-319 200 Meter Medley Relay
==================================================================================
     USMS Record (N):   2:16.74    8/9/2009  SAN DIEGO SWIM MASTERS        
                                             Van Baalen, Vinus             
                                             Andersen, Peter               
                                             Lodwig, Keefe L               
                                             Hubbard, Donald J             
 Pl  Name                           Sex/Age  Club  Seed Time  Final Time    Points
==================================================================================
  1  GAJA 'A'                      M280-319  GAJA    3:00.00     2:51.90     22.00
     1) Dunlap, Marion T (M78)           2) Zeigler, John V (M66)            
     3) Dudley, Bill (M67)               4) Miller, David W (M71)            
         45.11(45.11)     1:32.45(47.34)    2:17.57(45.12)    2:51.90(34.33)

  2  GAJA 'B'                      M280-319  GAJA    3:31.00     5:27.80     18.00
     1) Baird, Justus (M68)              2) Dixon, Richard B (M78)           
     3) Leen, Walter D (M69)             4) Chuven, Herb (M72)               
                        2:14.95(2:14.95)  4:43.73(2:28.78)    5:27.80(44.07)
                                                          


Men 320-359 200 Meter Freestyle Relay
==================================================================================
     USMS Record (N):   2:30.08    7/8/2007  OREGON                        
                                             Marks, Milton                 
                                             Young, Gilbert                
                                             Lamb, Willard                 
                                             Radcliff, David               
 Pl  Name                           Sex/Age  Club  Seed Time  Final Time    Points
==================================================================================
  1  GAJA 'A'                      M320-359  GAJA    3:40.00     2:56.22     22.00
     1) Stolz, Irwin W (M82)             2) Mitchell, Jack (M84)             
     3) Woods, Albert H (M82)            4) Gfroerer, George (M78)           
         44.13(44.13)     1:33.71(49.58)    2:15.14(41.43)    2:56.22(41.08)


Men 320-359 200 Meter Medley Relay
==================================================================================
     USMS Record (N):   3:00.89   8/17/2003  FLORIDA MAVERICK              
                                             Hutinger, Paul                
                                             Cleaveland, Brud              
                                             Kurtzman, Joseph              
                                             Blake, Robert                 
 Pl  Name                           Sex/Age  Club  Seed Time  Final Time    Points
==================================================================================
  1  GAJA 'A'                      M320-359  GAJA    3:33.50     3:09.63     22.00
     1) Gfroerer, George (M78)           2) Woods, Albert H (M82)            
     3) Stolz, Hal F (M77)               4) Mitchell, Jack (M84)             
                                          2:17.83(2:17.83)    3:09.63(51.80)
                                                                            
                                        
Sponsor #44Sponsor #41Sponsor #43Sponsor #21Sponsor #52
Sponsor #51Sponsor #29Sponsor #50Sponsor #45Sponsor #35Sponsor #14Sponsor #36
Sponsor #13Sponsor #42Sponsor #47Sponsor #33Sponsor #25Sponsor #20Sponsor #49