Licensed to USMS National Office - For Office Use Only License
                                   HY-TEK's MEET MANAGER 3.0 7/19/2011 11:54 AM
                   2011 US Masters Swimming Summer Nationals                   
                               Auburn University                               
                                 Meet Program                                  
 
Event 11  Men 200 LC Meter Backstroke
===============================================================================
     Name                         Age Team
===============================================================================
Heat 1 of 14 Timed Finals   
  2  Mann, Billy H                 78 GAJA                      8:31.72 
  3  Mitchell, Jack                84 GAJA                      4:30.80 
  4  Manheim, Frank T              81 RMST                      4:19.72 
  5  Holmes, Rogers B              90 FACT                      4:57.00 
  6  Brooks, Forest                64 AKMS                      7:00.00 
Heat 2 of 14 Timed Finals   
  1  Holmes, Douglas A             75 SMS                       4:06.00 
  2  Dunlap, Marion T              78 GAJA                      3:45.00 
  3  Oyakawa, Yoshi                78 O*H*                      3:25.00 
  4  Mennen, Marty A               75 INDY                      3:10.00 
  5  Costill, David                75 INDY                      3:10.50 
  6  Good, Larry A                 77 SLAM                      3:28.65 
  7  Ascherfeld, Ray               76 GCPS                      4:02.27 
Heat 3 of 14 Timed Finals   
  1  Jennings, Bill A              72 SMS                       4:23.53 
  2  Bergstrom, Robert W           70 FMT                       3:54.00 
  3  Oakes, David W                71 SYSM                      3:40.25 
  4  Murray, Harold J              70 FACT                      3:16.00 
  5  Dye, Dean                     70 SYSM                      3:35.00 
  6  Pinkerton, Rolffs S           72 NCMS                      3:48.50 
  7  Medici, John C                73 O*H*                      3:56.00 
  8  Reid, Joe                     63 GAJA                      3:10.81 
Heat 4 of 14 Timed Finals   
  1  Bernstein, Richard F          65 AGUA                      3:40.00 
  2  Quanrud, John O               65 GAJA                      3:29.01 
  3  Galletly, Sandy               69 VMST                      3:19.75 
  4  Burns, Richard                68 TAM                       2:48.00 
  5  Soderstrom, Jan               66 SYSM                      3:08.70 
  6  Boak, Thomas D                68 WMST                      3:25.00 
  7  Winokur, Eliot                67 METR                      3:33.11 
  8  Leen, Walter D                69 GAJA                      5:39.22 
Heat 5 of 14 Timed Finals   
  1  Willis, Gregory B             63 LAPS                      3:01.16 
  2  Tingley, William              61 SKY                       2:59.60 
  3  Lawton, Robert K              60 NEM                       2:47.00 
  4  Tharp, Greg J                 61 WMST                      2:45.06 
  5  Thompson, Frank L             60 MICH                      2:46.60 
  6  Warner, Frank                 62 PNA                       2:55.00 
  7  Schwartz, Marvin B            63 ARKM                      3:01.00 
  8  Taylor, Gordon S              60 PHX                       3:01.61 
Heat 6 of 14 Timed Finals   
  1  Bennewitz, Kirk T             57 IM                        2:59.22 
  2  Bliss, Thomas G               57 YCFM                      2:47.50 
  3  Seagraves, Bob A              55 GTTM                      2:41.85 
  4  Barton, Tom                   55 PCAT                      2:32.55 
  5  Stickney, Mike P              55 CSMT                      2:41.00 
  6  Wasserman, Neil R             56 O*H*                      2:44.17 
  7  Hamilton, Berry               58 GAJA                      2:48.00 
Heat 7 of 14 Timed Finals   
  3  Eng, David G                  53 AWJ                       3:11.47 
  4  Vargas, Glen A                51 SYSM                      3:02.00 
  5  Kolb, Karl A                  50 NEM                       3:05.00 
  6  Babington, Joseph P           52 CMSA                      3:20.00 
Heat 8 of 14 Timed Finals   
  1  Benner, Tord E                52 NOVA                      2:55.76 
  2  Treiman, Gerald S             51 UTAH                      2:50.39 
  3  Sealey, Thomas B              51 GAJA                      2:48.18 
  4  Hendrick, Marty               53 FLAQ                      2:41.54 
  5  McCarthy, Patrick J           52 GAJA                      2:47.70 
  6  Jones, Judd                   53 GKMS                      2:48.34 
  7  Grecco, Paul A                50 GMUP                      2:51.30 
  8  McNichols, James P            51 NCMS                      2:58.60 
Heat 9 of 14 Timed Finals   
  1  Sikora, Rod                   51 DAMM                      2:39.02 
  2  LaPlatney, Pat                52 CAMS                      2:34.25 
  3  Von Jouanne, Roger            50 MATT                      2:26.00 
  4  Wood, Steve                   51 BLU                       2:19.99 
  5  Bugg, Bob                     54 GAJA                      2:25.57 
  6  Graham, Bart L                51 AWJ                       2:31.89 
  7  Malsbury, David B             50 VMST                      2:39.00 
  8  Thain, Doug A                 51 MTSC                      2:40.02 
Heat 10 of 14 Timed Finals   
  2  Rogers, Mark L                46 GAJA                      3:27.86 
  3  Sohlberg, Karl                47 UNAT                      2:45.97 
  4  Newman, Steven M              49 BDGR                      2:45.00 
  5  Welander, Tom                 45 UNAT                      2:45.00 
  6  Mc Ginley, Patrick B          48 ROSE                      2:52.10 
Heat 11 of 14 Timed Finals   
  1  Bright, John M                47 MVN                       2:39.00 
  2  Vazhenin, Igor                47 POSE                      2:34.47 
  3  Sundahl, Philip J             46 WMST                      2:23.25 
  4  Stevenson, Chris L            47 VMST                      2:17.81 
  5  Davis, Ross C                 45 WMST                      2:19.19 
  6  Vicioso, Danilo               48 DOM                       2:30.00 
  7  Mench, Edward H               45 SYSM                      2:38.66 
  8  Byers, Christopher H          46 AMS                       2:41.00 
Heat 12 of 14 Timed Finals   
  1  Brenes, Marco                 40 MIL                       2:49.51 
  2  Belcher, James T              42 SYSM                      2:35.30 
  3  Wray, James G                 40 FLAQ                      2:29.00 
  4  Mortimer, Steve R             41 SYSM                      2:14.72 
  5  Dickson, Kurt F               44 ARIZ                      2:17.28 
  6  Winters, Bill                 44 AMS                       2:31.29 
  7  Cordero, Billy                44 IM                        2:35.65 
  8  Pohnert, Steven C             41 RMST                      2:59.66 
Heat 13 of 14 Timed Finals   
  3  Blanco, Alonso O              37 MOST                      2:50.20 
  4  Mullins, Dennis J             37 MTSC                      2:25.00 
  5  Munguia, Elias S              39 UNAT                      2:37.60 
Heat 14 of 14 Timed Finals   
  1  Greely, Ryan H                25 GAJA                      2:52.26 
  2  Alban, Doug M                 25 NBAC                      2:20.86 
  3  Cargill, Kevin T              25 GAJA                      2:03.70 
  4  Wilson, Jacob N               28 WMST                      2:23.38 
  5  Matthews, Christian S         20 RMST                      2:35.48 
  6  Garza, Richard J              23 FLAQ                      2:48.68 
  7  Kuhn, Jeremiah J              33 SKY                       2:34.30