2010 Summer National Championships

Results

Final results are available below by age group. Results are also available by event in the real time results area (relay splits are availalbe here), in our searchable meet results and in a zip archive containing a text file for each LMSC (useful for adding results to your newsletters).

The 1.5K open water swim results are also available.

Women's Results:
W18-24 | W25-29 | W30-34 | W35-39 | W40-44 | W45-49 | W50-54 | W55-59 | W60-64 | W65-69 | W70-74 | W75-79 | W80-84

Men's Results:
M18-24 | M25-29 | M30-34 | M35-39 | M40-44 | M45-49 | M50-54 | M55-59 | M60-64 | M65-69 | M70-74 | M75-79 | M80-84 | M85-89

Relay Results:
Women's Relays | Men's Relays | Mixed Relays



Mixed Relay Results

Mixed 72-99 200 Meter Freestyle Relay
=========================================================================== 
     USMS Record (N):   1:47.94   7/26/2009  CSAM                          
                                             Federer, Wade M               
                                             Hancock, Lauren M             
                                             Ramos, Christopher D          
                                             Denby, Kara J                 
 Pl  Relay Name                               Seed Time  Final Time  Points 
=========================================================================== 
  1  FLAQ "B"                                   1:49.01     1:49.76     22.00
     1) Sivak, David M21                 2) Pike, Carly F20                  
     3) Pike, Natalie N F25              4) Koenig, Dan O M22                
  2  FLAQ "C"                                   1:50.00     1:50.14     18.00
     1) Andrade, Vicente E M22           2) Ribar, Morgan E F21              
     3) Marks, Jamie L F22               4) Castro-Diaz, Arturo M20          
  3  FLAQ "A"                                   1:49.00     1:50.70     16.00
     1) Titterington, Christopher S M19  2) Ball, Caroline F21               
     3) Wilson, Nicole F19               4) Taylor, Jordan M21               
  4  FLAQ "E"                                   1:55.01     1:53.35     14.00
     1) Andrade, Jorge V M22             2) Holasova, Kristyna F18           
     3) Woodruff, Christine B F27        4) Villegas, Felipe M19             
  5  FLAQ "D"                                   1:55.00     2:03.03     12.00
     1) Iriondo, Hibai M19               2) Gifford, Heather A F24           
     3) Murphy, Siobhan C F24            4) Eynon, Chris M M21               

Mixed 72-99 200 Meter Medley Relay
=========================================================================== 
     USMS Record (N):   2:02.31   8/23/1992  UNIV SAN FRAN                 
                                             Yang, Gary                    
                                             Hauer, Janet                  
                                             Mackem, Greg                  
                                             Hinshaw, Cynthia              
 Pl  Relay Name                               Seed Time  Final Time  Points 
=========================================================================== 
  1  FLAQ "A"                                   2:05.00     1:57.65     22.00
     1) Andrade, Vicente E M22           2) Taylor, Jordan M21               
     3) Harris-Coble, Lacey N F19        4) Wilson, Nicole F19               
  2  FLAQ "B"                                   2:06.00     1:58.47     18.00
     1) Castro-Diaz, Arturo M20          2) Koenig, Dan O M22                
     3) Marks, Jamie L F22               4) Ball, Caroline F21               
  3  FLAQ "C"                                   2:07.00     2:05.77     16.00
     1) Ribar, Morgan E F21              2) Pike, Carly F20                  
     3) Titterington, Christopher S M19  4) Sivak, David M21                 
  4  FLAQ "D"                                   2:15.00     2:19.40     14.00
     1) Gifford, Heather A F24           2) Eynon, Chris M M21               
     3) Villegas, Felipe M19             4) Aron, Vanessa F30                

Mixed 100-119 200 Meter Freestyle Relay
=========================================================================== 
     USMS Record (N):   1:43.30    8/8/2006  THE OLYMPIC CLUB              
                                             Holsman, Trent                
                                             Von Hartitzsch, Melaine       
                                             Tamayo, Nicole                
                                             Greenwood, Scott              
 Pl  Relay Name                               Seed Time  Final Time  Points 
=========================================================================== 
  1  TOC "A"                                    1:44.60     1:44.26     22.00
     1) Bower, Kenny G M22               2) Gill, Meg B F25                  
     3) Reilly, Erin P F25               4) Greenwood, Scott C M33           
  2  FLAQ "A"                                   1:46.00     1:45.98     18.00
     1) Johnson, Grant S M25             2) Lastfogel, Laura L F28           
     3) McLuckie, Lisa F31               4) McAuliffe, Brent T M29           
  3  FLAQ "B"                                   1:50.00     1:53.65     16.00
     1) Galvan-Sarabia, Luis F M25       2) Harris-Coble, Lacey N F19        
     3) Wenzel, Katharine T F27          4) Macko, Edward N M29              
  4  WMST "A"                                   1:56.00     1:56.76     14.00
     1) Kenline, Jaclyn B F22            2) Baker, Lesley A F28              
     3) McCann, Jamie L M23              4) Wilson, Jacob N M27              

Mixed 100-119 200 Meter Medley Relay
=========================================================================== 
     USMS Record (N):   1:56.50   8/20/1990  HOUSTONIAN CLUB               
                                             Britt, Clay                   
                                             Wetzel-Osborne, L             
                                             Knowles, Stuart               
                                             Wetzel, Rebecca               
 Pl  Relay Name                               Seed Time  Final Time  Points 
=========================================================================== 
  1  TOC "A"                                    1:52.50     2:01.09     22.00
     1) Greenwood, Scott C M33           2) Bower, Kenny G M22               
     3) Gill, Meg B F25                  4) Reilly, Erin P F25               
  2  FLAQ "B"                                   2:10.00     2:11.00     18.00
     1) Galvan-Sarabia, Luis F M25       2) Lastfogel, Laura L F28           
     3) Macko, Edward N M29              4) Wenzel, Katharine T F27          
  3  FLAQ "C"                                   2:11.00     2:20.57     16.00
     1) Andrade, Jorge V M22             2) Holasova, Kristyna F18           
     3) Iriondo, Hibai M19               4) Herbst, Liz F47                  
---  FLAQ "A"                                   2:00.00          DQ        DQ
     1) Johnson, Grant S M25             2) McAuliffe, Brent T M29           
     3) Pike, Natalie N F25              4) McLuckie, Lisa F31               

Mixed 120-159 200 Meter Freestyle Relay
=========================================================================== 
     USMS Record (N):   1:42.65   8/23/1998  GOLD                          
                                             Pace, Todd                    
                                             Moll, Tracie                  
                                             Herrington, Jamie             
                                             Wienants, Kurt                
 Pl  Relay Name                               Seed Time  Final Time  Points 
=========================================================================== 
  1  FLAQ "A"                                   1:46.00     1:45.86     22.00
     1) Tiozzo, Eduard M37               2) Mayville-Armas, Janey C F36      
     3) Martin, Jennifer M F30           4) Acton, John H M38                
  2  NCMS "A"                                   1:49.00     1:48.00     18.00
     1) Caldas, Hannah F33               2) Ratana, Anna I F18               
     3) Blank, Jon W M50                 4) Lee, Lawrence B M42              
  3  SYSM "A"                                   1:54.10     1:52.18     16.00
     1) Butcher, Rob M38                 2) Hudak, Courtney C F24            
     3) Tolpa, Allison M F35             4) Deery, Kyle B M26                
  4  RMST "B"                                   1:55.55     1:53.95     14.00
     1) Carlson, Jennifer M F31          2) Orton, Jillian C F30             
     3) Carlson, John M39                4) Orton, Adam D M29                
  5  GOLD "A"                                   2:08.00     1:54.76     12.00
     1) McGloin, Brian M39               2) Navas, Nicole A F32              
     3) Stewart, Ann K F40               4) Welch, Corey L M27               
  6  RMST "A"                                   2:03.03     2:00.20     10.00
     1) Van Erden, Jayme K F25           2) Davis, Cory M M30                
     3) Basile, Kimberly L F25           4) Pohnert, Steven C M40            
  7  FLAQ "B"                                   2:03.00     2:04.08      8.00
     1) Corcho, Rodrigo A M31            2) Lightcap, Kerry A F28            
     3) Aron, Vanessa F30                4) Hunte, Howard M31                
  8  FLAQ "D"                                   2:30.00     2:30.51      6.00
     1) Santos, Jahil F M32              2) Bennett, Sarah L F47             
     3) Egozcue, Lorianna E F37          4) Munoz, Pablo M35                 

Mixed 120-159 200 Meter Medley Relay
=========================================================================== 
     USMS Record (N):   1:54.81   8/16/2008  DALLAS AQUATIC MASTERS        
                                             Yarid, Jay                    
                                             McClelland, Katie             
                                             Sargent, Gregory O            
                                             Glass, Laura H                
 Pl  Relay Name                               Seed Time  Final Time  Points 
=========================================================================== 
  1  NCMS "A"                                   2:00.00     2:00.95     22.00
     1) Ratana, Anna I F18               2) Blank, Jon W M50                 
     3) Caldas, Hannah F33               4) Lee, Lawrence B M42              
  2  FLAQ "A"                                   2:05.00     2:05.79     18.00
     1) Martin, Jennifer M F30           2) Fernandez, Carlos A M41          
     3) Tatterson, Bryan R M46           4) Woodruff, Christine B F27        
  3  WMST "A"                                   2:04.00     2:06.79     16.00
     1) Wilson, Jacob N M27              2) Bergfield, Alana N F23           
     3) Kenline, Jaclyn B F22            4) White, Steve G M50               
  4  SYSM "A"                                   2:08.70     2:06.80     14.00
     1) Repassy, Lisa N F44              2) Butcher, Rob M38                 
     3) Hudak, Courtney C F24            4) Deery, Kyle B M26                
  5  RMST "A"                                   2:15.15     2:09.24     12.00
     1) Orton, Adam D M29                2) Carlson, Jennifer M F31          
     3) Orton, Jillian C F30             4) Carlson, John M39                
  6  TERR "A"                                   2:07.02     2:10.56     10.00
     1) Grover, Mollie K F29             2) Doane, Michael P M40             
     3) Strahota, Jeffrey R M30          4) Roddin, Julie F34                
  7  FLAQ "B"                                   2:10.00     2:12.79      8.00
     1) Hulett, Jennifer A F41           2) Corcho, Rodrigo A M31            
     3) Hunte, Howard M31                4) Murphy, Siobhan C F24            
  8  CMS "A"                                    2:14.00     2:16.02      6.00
     1) Loper, Tracey E F27              2) Eisenhuth, Matthew S M36         
     3) Svendsen, Tyler G M23            4) Laney, Judith B F58              
  9  RMST "B"                                   2:21.21     2:17.76      4.00
     1) Van Erden, Jayme K F25           2) Davis, Cory M M30                
     3) Pohnert, Steven C M40            4) Basile, Kimberly L F25           
 10  GOLD "A"                                   2:26.00     2:25.74      2.00
     1) Stewart, Ann K F40               2) Mejia, JC M24                    
     3) Miyares, Andres H M27            4) Navas, Nicole A F32              
 11  FLAQ "C"                                   2:35.00     2:48.27          
     1) Volz, Kristin R F37              2) Rosenblat, Daniela F35           
     3) Childers, Casey M32              4) Santos, Jahil F M32              
---  PRM "A"                                    3:45.33          NS        NS
     1) Figueroa Ortiz, Victor J M26     2) Gina, Carrillo F36               
     3) Beniquez, Alberto M40            4) Ricaurte, Martha F43             

Mixed 160-199 200 Meter Freestyle Relay
=========================================================================== 
     USMS Record (N):   1:42.27    8/8/2006  TEAM TYR                      
                                             Smith, John                   
                                             Saeger, Richard               
                                             Sappey, Collette              
                                             Hart, Sheri                   
 Pl  Relay Name                               Seed Time  Final Time  Points 
=========================================================================== 
  1  GOLD "A"                                   1:50.00     1:50.13     22.00
     1) Rivera, Robert S M32             2) LeClair, Dale A F41              
     3) Sargeant, Pat A F57              4) Comulada, Luis E M35             
  2  WMST "A"                                   1:56.00     1:55.18     18.00
     1) Sundahl, Philip J M45            2) Koch Davis, Laura K F34          
     3) Crecelius, Nancy A F41           4) Davis, Ross C M44                
  3  CM "A"                                     2:00.00     1:57.66     16.00
     1) Funicelli, Antonio A M48         2) Nogueras, Beilla H F42           
     3) Valerio, Maria F38               4) Ramirez, Jorge F M39             
  4  ARIZ "A"                                   1:53.00     1:59.68     14.00
     1) Dickson, Kelsey A F21            2) James, Katy F55                  
     3) Adamavich, Doug P M41            4) Dickson, Kurt F M43              
  5  AGUA "A"                                   3:30.50     2:00.90     12.00
     1) Price, Marshall N M38            2) Merritt, Erin M F26              
     3) Bernstein, Richard F M64         4) Willeboordse, Fall F44           
  6  FLAQ "A"                                   1:56.00     2:01.27     10.00
     1) Djang, Philipp A M56             2) Hulett, Jennifer A F41           
     3) Herbst, Liz F47                  4) Streiner, Jarret M M35           
  7  MOST "A"                                   2:03.00     2:04.04      8.00
     1) Beagle, Jean E F20               2) Ingraham, Susan R F51            
     3) Blake, William V M73             4) Guirl, Michael J M39             
  8  CMS "A"                                    2:11.00     2:07.21      6.00
     1) Keever, Nate M44                 2) Loper, Tracey E F27              
     3) Laney, Judith B F58              4) Gill, Andrew M44                 
  9  VMST "A"                                   2:06.21     2:08.73      4.00
     1) Palace, Mark M37                 2) Streater, Barbara A F39          
     3) Braaten, Kitten F55              4) Lewis, Lee M37                   
 10  CM "B"                                     2:07.00     2:10.64      2.00
     1) Santiago, Carlos A M55           2) Class, Yvette F42                
     3) Delgado, Laura F44               4) Sanchez, Carlos R M46            
 11  WMST "B"                                   2:04.00     2:13.10          
     1) Bergfield, Alana N F23           2) Cave, William J M60              
     3) Dunklee, Kristin A F44           4) White, Steve G M50               
 12  SYSM "A"                                   2:19.70     2:23.09          
     1) Matysek, Jim M51                 2) Dean, Paige E F46                
     3) Matysek, Anna Lea F49            4) Miner, David M42                 
 13  RMST "A"                                   2:49.49     2:45.46          
     1) Brightwell, Jenna M F20          2) Gerson, Gordon M M74             
     3) Ewart, Stephen C M62             4) Hancock, Jessica L F26           
---  GAJA "A"                                   2:05.00     2:32.52        DQ
     1) Williamson, Erin C F24           2) Williamson, Francine S F62       
     3) Stolz, Irwin W M81               4) Zeigler, John V M65              
---  FLAQ "B"                                   2:25.00          NS        NS
     1) Childers, Casey M32              2) Thompson, Laura A F53            
     3) Volz, Kristin R F37              4) Hopfe, Charles R M39             
---  PRM "A"                                    3:10.11          NS        NS
     1) Gina, Carrillo F36               2) Berdecia, Sandra F43             
     3) Beniquez, Alberto M40            4) Spacek, Matthew M31              

Mixed 160-199 200 Meter Medley Relay
=========================================================================== 
     USMS Record (N):   1:58.35   8/10/2006  TEAM TYR                      
                                             McCue, Marika                 
                                             Ruffner, Michael              
                                             Smit, Robbert-Paul            
                                             Von der Lippe, Susan          
 Pl  Relay Name                               Seed Time  Final Time  Points 
=========================================================================== 
  1  GOLD "A"                                   2:04.00     2:02.29     22.00
     1) Stoudt, Roger A M36              2) Welch, Corey L M27               
     3) LeClair, Dale A F41              4) Sargeant, Pat A F57              
  2  FLAQ "A"                                   2:02.00     2:02.48     18.00
     1) Djang, Philipp A M56             2) Legaspi, Kelly A F39             
     3) Mayville-Armas, Janey C F36      4) Tiozzo, Eduard M37               
  3  WMST "A"                                   2:04.00     2:05.89     16.00
     1) Sundahl, Philip J M45            2) Koch Davis, Laura K F34          
     3) Davis, Ross C M44                4) Gellatly, Jill E F43             
  4  ARIZ "A"                                   2:08.00     2:12.12     14.00
     1) Dickson, Kurt F M43              2) Vargas, Daniel M50               
     3) Dickson, Kelsey A F21            4) Winslow, Laura H F50             
  5  CM "A"                                     2:18.00     2:17.12     12.00
     1) Ramirez, Jorge F M39             2) Valerio, Maria F38               
     3) Cue, Juan M51                    4) Nogueras, Beilla H F42           
  6  SYSM "A"                                   2:20.70     2:21.45     10.00
     1) Dean, Paige E F46                2) Matysek, Jim M51                 
     3) Pagan-Alvarez, Jorge J M37       4) Hamel, Laura F46                 
  7  VMST "A"                                   2:18.67     2:24.55      8.00
     1) Parker Palace, Kelly F49         2) Palace, Mark M37                 
     3) Streater, Barbara A F39          4) Lewis, Lee M37                   
  8  GAJA "A"                                   2:24.63     2:25.69      6.00
     1) Aziz, Kristin A F45              2) Williamson, Erin C F24           
     3) Bugg, Bob M53                    4) Miller, David W M70              
  9  CM "B"                                     2:25.00     2:26.74      4.00
     1) Santiago, Carlos A M55           2) Perez, John M52                  
     3) Class, Yvette F42                4) Delgado, Laura F44               
 10  CMS "A"                                    2:44.00     2:40.45      2.00
     1) Zentgraf, Karen W F69            2) Keever, Nate M44                 
     3) Rosinski, Thomas J M40           4) Derr, Kirsten L F46              
 11  PRM "A"                                    5:01.15     2:43.01          
     1) Font, Javier M44                 2) Berdecia, Sandra F43             
     3) Lerner, Gustavo M43              4) Alvarez, Renee F45               
 12  RMST "A"                                   2:53.53     3:00.20          
     1) Brightwell, Jenna M F20          2) Ewart, Stephen C M62             
     3) Cuccuini, Samantha A F33         4) Nobbe, Nick M72                  
 13  FLAQ "B"                                   2:45.00     3:07.82          
     1) Bennett, Sarah L F47             2) Hopfe, Charles R M39             
     3) Grady, Marci A F52               4) Legaspi, Adrian M58              

Mixed 200-239 200 Meter Freestyle Relay
=========================================================================== 
     USMS Record (N):   1:44.96   8/10/2006  COLORADO MASTERS              
                                             Hedrick, Trip                 
                                             Crouch, Kim                   
                                             Garnier, Kathy                
                                             Abrahams, Richard             
 Pl  Relay Name                               Seed Time  Final Time  Points 
=========================================================================== 
  1  CMS "A"                                    1:54.00     1:52.79     22.00
     1) Abrahams, Richard T M65          2) Hagadorn, Heather F45            
     3) Garnier, Kathy L F50             4) Scott, Greg C M51                
  2  SYSM "A"                                   2:02.50     1:58.48     18.00
     1) Brenner, Bill M52                2) Mench, Edward H M44              
     3) Dash, Melon F55                  4) Doyle, Deanna F52                
  3  GOLD "A"                                   1:59.00     1:59.39     16.00
     1) McDonnell, Peggy H F55           2) Hughes, Maureen C F57            
     3) Grzeszczak, John S M52           4) Stoudt, Roger A M36              
  4  NCMS "A"                                   1:55.00     2:00.59     14.00
     1) Winters, Julie F48               2) Lee, Terrence J M60              
     3) Nowak, Elizabeth A F47           4) Klein, Jonathan E M53            
  5  SYSM "B"                                   2:05.30     2:03.81     12.00
     1) Walker, Rick B M60               2) Soderstrom, Jan M65              
     3) Ramnath, Fernette P F45          4) Hamel, Laura F46                 
  6  RMST "A"                                   2:09.09     2:07.22     10.00
     1) Nakazawa, Muraji M54             2) Brightwell, Kim M F50            
     3) Sealey, Thomas B M50             4) Hajost, Cynthia M F50            
  7  GOLD "B"                                   2:08.00     2:09.76      8.00
     1) Cole, Andrew J M47               2) Castro, Leticia F50              
     3) Willman, Becky F58               4) Beggs, Mark L M46                
  8  GAJA "A"                                   2:20.00     2:11.51      6.00
     1) Hooe, Donna L F48                2) Teel, John D M63                 
     3) Miller, David W M70              4) Aziz, Kristin A F45              
  9  SYSM "C"                                   2:14.70     2:12.62      4.00
     1) Pagan-Alvarez, Jorge J M37       2) Oakes, David W M70               
     3) Goodman, Terri A F51             4) Repassy, Lisa N F44              
 10  WMST "A"                                   2:21.00     2:24.30      2.00
     1) Katri, Deanna M F40              2) Schuber, Nancy S F55             
     3) Schuber, Charlie L M53           4) Campbell, J Scott M62            
 11  ARIZ "A"                                   2:12.00     2:24.58          
     1) Krongaard, Jeffrey S M56         2) Dickson, Catherine R F46         
     3) Gillies, Judy L F62              4) Vargas, Daniel M50               
 12  PRM "B"                                    5:20.19     2:33.89          
     1) Santos, Janice F48               2) Ricaurte, Martha F43             
     3) Peņa, Edgardo L M55              4) Liversedge, Edward W M56         
 13  PRM "A"                                    6:12.41     2:59.00          
     1) Alvarez, Renee F45               2) Galarza, Isaac M68               
     3) Rodriguez, Maria M F53           4) Rosati, Giampiero M64            

Mixed 200-239 200 Meter Medley Relay
=========================================================================== 
     USMS Record (N):   2:02.32   8/15/2005  SAN DIEGO SWIM MASTERS        
                                             Pipes-Neilsen, Karlyn         
                                             Krattli, Caroline             
                                             Lautman, Scott                
                                             Van Baalen, Vinus             
 Pl  Relay Name                               Seed Time  Final Time  Points 
=========================================================================== 
  1  NCMS "A"                                   2:10.00     2:12.24     22.00
     1) Klein, Jonathan E M53            2) Nowak, Elizabeth A F47           
     3) Lee, Terrence J M60              4) Deal, Elisabeth Elliott F46      
  2  O*H* "A"                                   2:15.00     2:13.40     18.00
     1) Guins, Ann H F57                 2) Groselle, Jack R M56             
     3) Stultz, Todd W M50               4) Groselle, Laura L F50            
  3  SYSM "A"                                   2:15.50     2:14.12     16.00
     1) Drennen, Mark A M54              2) Brenner, Bill M52                
     3) Ramnath, Fernette P F45          4) Jones, Eney F50                  
  4  SYSM "B"                                   2:15.70     2:17.84     14.00
     1) Doyle, Deanna F52                2) Walker, Rick B M60               
     3) Bennett, Ellen K F47             4) Mench, Edward H M44              
  5  ARIZ "A"                                   2:19.00     2:18.01     12.00
     1) Bunch, Brigid J F47              2) Hopkins, Paul D M50              
     3) Krongaard, Jeffrey S M56         4) Dawson-Cook, Susan E F47         
  6  GOLD "A"                                   2:17.00     2:21.75     10.00
     1) Hughes, Maureen C F57            2) Grzeszczak, John S M52           
     3) Protzman, Barbara F56            4) LeClair, David W M43             
  7  CMS "A"                                    2:14.00     2:23.83      8.00
     1) Abrahams, Richard T M65          2) Garnier, Kathy L F50             
     3) Scott, Greg C M51                4) Hagadorn, Heather F45            
  8  TOC "A"                                    2:13.70     2:23.94      6.00
     1) Schriger, Joan A F46             2) McCarty, Thomas E M65            
     3) Welting, Laureen K F45           4) Van Horn, William G M72          
  9  RMST "A"                                   2:24.24     2:27.31      4.00
     1) Brightwell, Kim M F50            2) Nakazawa, Muraji M54             
     3) Sealey, Thomas B M50             4) Hajost, Cynthia M F50            
 10  FLAQ "A"                                   2:10.00     2:34.62      2.00
     1) Thomas, Ann B F50                2) Larson, Allen J M57              
     3) Acton, John H M38                4) LaFountain, Darcy H F55          
 11  OREG "A"                                   2:36.60     2:41.01          
     1) Stark, Carol R F62               2) Stark, Allen L M61               
     3) Waud, Timothy P M43              4) Buck, Donna M F51                
 12  NCMS "B"                                   2:37.00     2:45.70          
     1) Winters, Julie F48               2) Battle, Ruth M F48               
     3) Miller, Jamie A M56              4) Webber, Dick N M81               
 13  WMST "A"                                   2:32.00     3:06.77          
     1) Campbell, J Scott M62            2) White, Lisa L F51                
     3) Dunklee, Kristin A F44           4) Schuber, Charlie L M53           
 14  PRM "A"                                    8:00.01     3:41.85          
     1) Mayor, Angel M M49               2) Grajales, Maritza E F55          
     3) Prim, Ray M60                    4) Colorado, Nydia I F59            
---  ISF "A"                                    2:37.00          NS        NS
     1) Pedersen, Christine E F52        2) Christoffel, Ben J M34           
     3) Goldstein, Mel E M72             4) LaCrosse, Catherine M F43        

Mixed 240-279 200 Meter Freestyle Relay
=========================================================================== 
     USMS Record (N):   1:56.99   8/10/2008  GOLD COAST MASTERS            
                                             Sargeant, Pat A               
                                             Cavanaugh, Debbie D           
                                             Cavanaugh, Cav                
                                             Quiggin, David                
 Pl  Relay Name                               Seed Time  Final Time  Points 
=========================================================================== 
  1  O*H* "A"                                   1:59.00     2:00.39     22.00
     1) Groselle, Jack R M56             2) Groselle, Laura L F50            
     3) Oyakawa, Yoshi M77               4) Rothenberg, Diane F F57          
  2  TAM "A"                                    2:09.00     2:03.21     18.00
     1) Burns, Richard M67               2) Val, Laura B F59                 
     3) Shoenberger, Linda R F63         4) Meyerhoff, Rick M63              
  3  WMST "A"                                   2:08.00     2:06.78     16.00
     1) Boak, Thomas D M67               2) Boak, Carolyn F65                
     3) Nunnallee, Deborah F54           4) Tharp, Greg J M60                
  4  GOLD "A"                                   2:09.00     2:11.02     14.00
     1) Protzman, Barbara F56            2) Cavanaugh, Debbie D F52          
     3) Painter, David J M72             4) McIntyre, David R M73            
  5  TOC "A"                                    2:04.75     2:11.21     12.00
     1) Felton, Anezka G F62             2) McCarty, Thomas E M65            
     3) Van Horn, William G M72          4) Welting, Laureen K F45           
  6  MOVY "A"                                   2:15.00     2:12.69     10.00
     1) Sherman, Bill M52                2) Noble, Dave N M67                
     3) Harden, Shari F43                4) Bohl, Nan F81                    
  7  O*H* "B"                                   2:11.00     2:14.54      8.00
     1) Stultz, Todd W M50               2) Guins, Ann H F57                 
     3) Smith, Melinda J F58             4) Hall, Sid M75                    
  8  FLAQ "A"                                   2:22.00     2:16.78      6.00
     1) Buchan, Douglas T M67            2) Webb, Linda F65                  
     3) Thomas, Ann B F50                4) Burns, Joel J M64                
  9  VMST "A"                                   2:16.71     2:26.32      4.00
     1) Parker Palace, Kelly F49         2) Woods, Tom M M67                 
     3) Frogley, Chris S M67             4) Gault, Terry Sue M F60           
 10  CM "A"                                     2:22.70     2:26.88      2.00
     1) Della Torre, Signe A F50         2) Suarez, Yomari F57               
     3) Winokur, Eliot M66               4) Finn, Bertram P M70              
 11  RMST "A"                                   2:34.34     2:38.02          
     1) Manheim, Frank T M80             2) Wymelenberg, Lynn A F55          
     3) Nobbe, Nick M72                  4) Manheim, Lucy M F68              
 12  PRM "A"                                    7:41.33     3:20.36          
     1) Maldonado, Luis A M73            2) Colorado, Nydia I F59            
     3) Roth, Karin F62                  4) Mayor, Angel M M49               
 13  FLAQ "B"                                   3:30.00     4:13.68          
     1) Larson, Kay B F80                2) Larson, Allen J M57              
     3) Larson, Linda L F55              4) Hendrick, Marty M52              
---  PRM "B"                                    5:31.23          DQ        DQ
     1) Calderon, Rosario F58            2) Alfonso, Santiago M64            
     3) Colorado, Sandra M F53           4) Prim, Ray M60                    

Mixed 240-279 200 Meter Medley Relay
=========================================================================== 
     USMS Record (N):   2:09.06    8/8/2009  TAMALPAIS AQUATIC MASTERS     
                                             Burns, Richard                
                                             Frost, Kenneth A              
                                             Val, Laura B                  
                                             Wheeler, Barbara C            
 Pl  Relay Name                               Seed Time  Final Time  Points 
=========================================================================== 
  1  TAM "A"                                    2:28.00     2:19.78     22.00
     1) Burns, Richard M67               2) Meyerhoff, Rick M63              
     3) Val, Laura B F59                 4) Shoenberger, Linda R F63         
  2  MOST "A"                                   2:19.00     2:22.09     18.00
     1) Valdez, Elaine S F55             2) Heck, Steven V M61               
     3) Ingraham, Susan R F51            4) Blake, William V M73             
  3  WMST "A"                                   2:21.00     2:25.78     16.00
     1) Tharp, Greg J M60                2) Boak, Thomas D M67               
     3) Boak, Carolyn F65                4) Schuber, Nancy S F55             
  4  MOVY "A"                                   2:35.00     2:27.16     14.00
     1) Harden, Shari F43                2) Noble, Dave N M67                
     3) Sherman, Bill M52                4) Bohl, Nan F81                    
  5  GOLD "A"                                   2:19.00     2:27.71     12.00
     1) McIntyre, David R M73            2) Cavanaugh, Debbie D F52          
     3) McDonnell, Peggy H F55           4) Painter, David J M72             
  6  SYSM "A"                                   2:30.60     2:29.63     10.00
     1) Soderstrom, Jan M65              2) Dash, Melon F55                  
     3) Goodman, Terri A F51             4) Oakes, David W M70               
  7  FLAQ "A"                                   2:28.00     2:38.26      8.00
     1) Larson, Linda L F55              2) Webb, Linda F65                  
     3) Burns, Joel J M64                4) Buchan, Douglas T M67            
  8  GAJA "A"                                   2:32.30     2:39.43      6.00
     1) Teel, John D M63                 2) Stolz, Hal F M76                 
     3) Hooe, Donna L F48                4) Williamson, Francine S F62       
  9  CM "A"                                     2:55.00     2:57.34      4.00
     1) Suarez, Yomari F57               2) Della Torre, Signe A F50         
     3) Winokur, Eliot M66               4) Finn, Bertram P M70              
 10  O*H* "A"                                   2:51.00     3:00.58      2.00
     1) Chisholm, Dick M76               2) Rothenberg, Diane F F57          
     3) Beck, Pam F53                    4) Spence, Thomas E M66             
 11  VMST "A"                                   3:05.16     3:05.42          
     1) Barry, Marcia L F62              2) Swiger, Ralph B M54              
     3) Hlavacek, Ida M F68              4) Frogley, Chris S M67             
 12  PRM "B"                                    5:35.23     4:47.97          
     1) Peņa, Edgardo L M55              2) Maldonado, Luis A M73            
     3) Colorado, Sandra M F53           4) Colon, Georgina F82              
---  RMST "A"                                   2:51.51          DQ        DQ
     1) Manheim, Frank T M80             2) Boyle, Michael F M59             
     3) Wymelenberg, Lynn A F55          4) Manheim, Lucy M F68              
---  VMST "B"                                   2:49.71          NS        NS
     1) NO SWIMMER SPECIFIED             2) NO SWIMMER SPECIFIED             
     3) NO SWIMMER SPECIFIED             4) NO SWIMMER SPECIFIED             
---  VMST "C"                                   2:58.81          NS        NS
     1) NO SWIMMER SPECIFIED             2) NO SWIMMER SPECIFIED             
     3) NO SWIMMER SPECIFIED             4) NO SWIMMER SPECIFIED             

Mixed 280-319 200 Meter Freestyle Relay
=========================================================================== 
     USMS Record (N):   2:17.43   7/29/2007  SAN DIEGO SWIM MASTERS        
                                             Freshley, Mike                
                                             Marr, Jackie                  
                                             Webster, Dale                 
                                             Clifford, Gynt                
 Pl  Relay Name                               Seed Time  Final Time  Points 
=========================================================================== 
  1  ISF "A"                                    2:28.00     2:26.45     22.00
     1) Denby, Karlene F57               2) McAree, Francis E M80            
     3) Newell, Sally F73                4) Goldstein, Mel E M72             
  2  AGUA "A"                                   4:00.00     2:41.35     18.00
     1) Ellis, Richard M78               2) Hill, Marcia M F66               
     3) Katz, Jane F67                   4) Shechter, Stanley J M78          
  3  VMST "A"                                   2:38.96     2:42.84     16.00
     1) Zaremski, Barbara M F73          2) Briesemeister, Richard E M85     
     3) Galletly, Sandy M68              4) Barry, Marcia L F62              
  4  O*H* "A"                                   3:20.00     3:04.10     14.00
     1) Waite, Nancy A F76               2) Medici, John C M72               
     3) Kron, Lilly F79                  4) Chisholm, Dick M76               
  5  CMS "A"                                    3:02.00     3:04.11     12.00
     1) Clegern, Wayne M M81             2) Zentgraf, Karen W F69            
     3) Yoder, Margie E F58              4) Zentgraf, Henry J M76            
  6  FLAQ "A"                                   3:30.00     4:07.74     10.00
     1) Mullins, Mary Jane F79           2) Legaspi, Adrian M58              
     3) Carlson, Marian S F71            4) Degnan, John T M82               

Mixed 280-319 200 Meter Medley Relay
=========================================================================== 
     USMS Record (N):   2:34.68   8/16/2008  OREGON MASTERS                
                                             Ward, Joy                     
                                             Pierson, Ginger L             
                                             Landis, Tom                   
                                             Lamb, Willard J               
 Pl  Relay Name                               Seed Time  Final Time  Points 
=========================================================================== 
  1  ISF "A"                                    2:46.00     2:46.49     22.00
     1) Quigley, George J M70            2) Newell, Sally F73                
     3) Denby, Karlene F57               4) McAree, Francis E M80            
  2  VMST "A"                                   3:08.50     3:03.77     18.00
     1) Galletly, Sandy M68              2) Durrant, Betsy F69               
     3) Gault, Terry Sue M F60           4) Briesemeister, Richard E M85     
  3  FLAQ "A"                                   3:30.00     4:23.73     16.00
     1) Mullins, Mary Jane F79           2) Carlson, Marian S F71            
     3) Hendrick, Marty M52              4) Degnan, John T M82               
  4  PRM "A"                                    8:02.10     5:14.03     14.00
     1) Roth, Karin F62                  2) Rivera, Olga F69                 
     3) Alfonso, Santiago M64            4) Figueroa, Victor M87             
---  O*H* "A"                                   3:35.00          DQ        DQ
     1) Waite, Nancy A F76               2) Kron, Lilly F79                  
     3) Hall, Sid M75                    4) Medici, John C M72               

Mixed 320-359 200 Meter Freestyle Relay
=========================================================================== 
     USMS Record (N):   2:55.56    8/1/2004  SANTA BARBARA                 
                                             Piemme, Frank                 
                                             Altus, Grace                  
                                             Baar, Ruth                    
                                             Schmidt, Jurgen               
 Pl  Relay Name                               Seed Time  Final Time  Points 
=========================================================================== 
---  PRM "A"                                    8:55.10          DQ        DQ
     1) Garrido, Tomas M75               2) Rivera, Olga F69                 
     3) Colon, Georgina F82              4) Figueroa, Victor M87             

Open Water Swim Results:
Women
Men

Sponsor #14Sponsor #51Sponsor #33Sponsor #35Sponsor #45
Sponsor #13Sponsor #36Sponsor #49Sponsor #47Sponsor #21Sponsor #29Sponsor #52
Sponsor #43Sponsor #20Sponsor #50Sponsor #41Sponsor #25Sponsor #44Sponsor #42