Licensed to USMS National Office - For Office Use Only License
                                    HY-TEK's MEET MANAGER 3.0 8/9/2010 09:18 PM
                   2010 US Masters Swimming Summer Nationals                   
                             San Juan, Puerto Rico                             
                    Meet Program - Tuesday, August 10, 2010                    
 
Event 15  Mixed 200 LC Meter Medley Relay
===============================================================================
     Team
===============================================================================
Heat 1 of 7 Timed Finals   
  1  Puerto Rico Masters  X240  'B'                             5:35.23 
     1) Peņa, Edgardo L M55             2) Maldonado, Luis A M73          
     3) Colorado, Sandra M W53          4) Colon, Georgina W82            
  2  Virginia Masters Swim Team  X240  'C'                      2:58.81 
  3  Reston Masters Swim Team  X240  'A'                        2:51.51 
     1) Manheim, Frank T M80            2) Boyle, Michael F M59           
     3) Wymelenberg, Lynn A W55         4) Manheim, Lucy M W68            
  4  Caparra Masters  X240  'A'                                 2:55.00 
     1) Suarez, Yomari W57              2) Della Torre, Signe A W50       
     3) Winokur, Eliot M66              4) Finn, Bertram P M70            
  5  Virginia Masters Swim Team  X240  'A'                      3:05.16 
     1) Barry, Marcia L W62             2) Swiger, Ralph B M54            
     3) Hlavacek, Ida M W68             4) Woods, Tom M M67               
  6  O*H*I*O Masters Swim Club  X280  'A'                       3:35.00 
     1) Waite, Nancy A W76              2) Kron, Lilly W79                
     3) Medici, John C M72              4) Chisholm, Dick M76             
  7  Virginia Masters Swim Team  X280  'A'                      3:08.50 
     1) Galletly, Sandy M68             2) Durrant, Betsy W69             
     3) Gault, Terry Sue M W60          4) Briesemeister, Richard E M85   
  8  YMCA Indy SwimFit  X280  'A'                               2:46.00 
     1) Quigley, George J M70           2) Newell, Sally W73              
     3) Denby, Karlene W57              4) McAree, Francis E M80          
  9  Fort Lauderdale Aquatics  X280  'A'                        3:30.00 
     1) Mullins, Mary Jane W79          2) Carlson, Marian S W71          
     3) Hendrick, Marty M52             4) Degnan, John T M82             
 10  Puerto Rico Masters  X280  'A'                             8:02.10 
     1) Roth, Karin W62                 2) Rivera, Olga W69               
     3) Alfonso, Santiago M64           4) Figueroa, Victor M87           
Heat 2 of 7 Timed Finals   
  1  Virginia Masters Swim Team  X240  'B'                      2:49.71 
  2  Georgia Masters  X240  'A'                                 2:32.30 
     1) Teel, John D M63                2) Williamson, Francine S W62     
     3) Hooe, Donna L W48               4) Miller, David W M70            
  3  Fort Lauderdale Aquatics  X240  'A'                        2:28.00 
     1) Larson, Linda L W55             2) Webb, Linda W65                
     3) Burns, Joel J M64               4) Buchan, Douglas T M67          
  4  Woodlands Masters Swim Team  X240  'A'                     2:21.00 
     1) Tharp, Greg J M60               2) Boak, Thomas D M67             
     3) Boak, Carolyn W65               4) Schuber, Nancy S W55           
  5  Masters of South Texas  X240  'A'                          2:19.00 
  6  Gold Coast Masters  X240  'A'                              2:19.00 
     1) Hughes, Maureen C W57           2) Shead, Timothy M M58           
     3) McDonnell, Peggy H W55          4) Painter, David J M72           
  7  Tamalpais Aquatic Masters  X240  'A'                       2:28.00 
     1) Burns, Richard M67              2) Meyerhoff, Rick M63            
     3) Val, Laura B W59                4) Shoenberger, Linda R W63       
  8  Sarasota YMCA Sharks  X240  'A'                            2:30.60 
     1) Soderstrom, Jan M65             2) Dash, Melon W55                
     3) Goodman, Terri A W51            4) Oakes, David W M70             
  9  Movy Masters  X240  'A'                                    2:35.00 
     1) Harden, Shari W43               2) Noble, Dave N M67              
     3) Sherman, Bill M52               4) Bohl, Nan W81                  
 10  O*H*I*O Masters Swim Club  X240  'A'                       2:51.00 
     1) Spence, Thomas E M66            2) Rothenberg, Diane F W57        
     3) Beck, Pam W53                   4) Hall, Sid M75                  
Heat 3 of 7 Timed Finals   
  1  Puerto Rico Masters  X200  'A'                             8:00.01 
     1) Mayor, Angel M M49              2) Grajales, Maritza E W55        
     3) Prim, Ray M60                   4) Colorado, Nydia I W59          
  2  North Carolina Masters Swimmin  X200  'B'                  2:37.00 
     1) Winters, Julie W48              2) Battle, Ruth M W48             
     3) Miller, Jamie A M56             4) Webber, Dick N M81             
  3  Woodlands Masters Swim Team  X200  'A'                     2:32.00 
     1) Campbell, J Scott M62           2) White, Lisa L W51              
     3) Dunklee, Kristin A W44          4) Schuber, Charlie L M53         
  4  Oregon Masters  X200  'A'                                  2:36.60 
     1) Stark, Carol R W62              2) Stark, Allen L M61             
     3) Waud, Timothy P M43             4) Buck, Donna M W51              
  5  YMCA Indy SwimFit  X200  'A'                               2:37.00 
     1) Pedersen, Christine E W52       2) Christoffel, Ben J M34         
     3) Goldstein, Mel E M72            4) LaCrosse, Catherine M W43      
  6  Puerto Rico Masters  X160  'A'                             5:01.15 
     1) Font, Javier M44                2) Berdecia, Sandra W43           
     3) Lerner, Gustavo M43             4) Alvarez, Renee W45             
  7  Fort Lauderdale Aquatics  X160  'B'                        2:45.00 
     1) Bennett, Sarah L W47            2) Hopfe, Charles R M39           
     3) Grady, Marci A W52              4) Legaspi, Adrian M58            
  8  Reston Masters Swim Team  X160  'A'                        2:53.53 
     1) Brightwell, Jenna M W20         2) Ewart, Stephen C M62           
     3) Cuccuini, Samantha A W33        4) Nobbe, Nick M72                
  9  Fort Lauderdale Aquatics  X120  'C'                        2:35.00 
     1) Volz, Kristin R W37             2) Rosenblat, Daniela W35         
     3) Childers, Casey M32             4) Santos, Jahil F M32            
 10  Puerto Rico Masters  X120  'A'                             3:45.33 
     1) Figueroa Ortiz, Victor J M26    2) Gina, Carrillo W36             
     3) Beniquez, Alberto M40           4) Ricaurte, Martha W43           
Heat 4 of 7 Timed Finals   
  1  Arizona Masters  X200  'A'                                 2:19.00 
     1) Bunch, Brigid J W47             2) Hopkins, Paul D M50            
     3) Krongaard, Jeffrey S M56        4) Dawson-Cook, Susan E W47       
  2  Sarasota YMCA Sharks  X200  'B'                            2:15.70 
     1) Doyle, Deanna W52               2) Walker, Rick B M60             
     3) Bennett, Ellen K W47            4) Mench, Edward H M44            
  3  O*H*I*O Masters Swim Club  X200  'A'                       2:15.00 
     1) Guins, Ann H W57                2) Groselle, Jack R M56           
     3) Stultz, Todd W M50              4) Groselle, Laura L W50          
  4  The Olympic Club  X200  'A'                                2:13.70 
     1) Schriger, Joan A W46            2) Sanders, Drew Y M40            
     3) Welting, Laureen K W45          4) Van Horn, William G M72        
  5  Fort Lauderdale Aquatics  X200  'A'                        2:10.00 
     1) Thomas, Ann B W50               2) Larson, Allen J M57            
     3) Acton, John H M38               4) LaFountain, Darcy H W55        
  6  North Carolina Masters Swimmin  X200  'A'                  2:10.00 
     1) Klein, Jonathan E M53           2) Nowak, Elizabeth A W47         
     3) Lee, Terrence J M60             4) Deal, Elisabeth Elliott W46    
  7  Colorado Masters Swimming  X200  'A'                       2:14.00 
  8  Sarasota YMCA Sharks  X200  'A'                            2:15.50 
     1) Drennen, Mark A M54             2) Brenner, Bill M52              
     3) Ramnath, Fernette P W45         4) Jones, Eney W50                
  9  Gold Coast Masters  X200  'A'                              2:17.00 
     1) Cavanaugh, Debbie D W52         2) Grzeszczak, John S M52         
     3) Protzman, Barbara W56           4) LeClair, David W M43           
 10  Reston Masters Swim Team  X200  'A'                        2:24.24 
     1) Brightwell, Kim M W50           2) Nakazawa, Muraji M54           
     3) Sealey, Thomas B M50            4) Hajost, Cynthia M W50          
Heat 5 of 7 Timed Finals   
  1  Caparra Masters  X160  'B'                                 2:25.00 
     1) Santiago, Carlos A M55          2) Perez, John M52                
     3) Class, Yvette W42               4) Delgado, Laura W44             
  2  Sarasota YMCA Sharks  X160  'A'                            2:20.70 
     1) Dean, Paige E W46               2) Matysek, Jim M51               
     3) Pagan-Alvarez, Jorge J M37      4) Hamel, Laura W46               
  3  Caparra Masters  X160  'A'                                 2:18.00 
     1) Ramirez, Jorge F M39            2) Valerio, Maria W38             
     3) Cue, Juan M51                   4) Nogueras, Beilla H W42         
  4  Gold Coast Masters  X160  'A'                              2:04.00 
     1) Stoudt, Roger A M36             2) Welch, Corey L M27             
     3) LeClair, Dale A W41             4) Sargeant, Pat A W57            
  5  Fort Lauderdale Aquatics  X160  'A'                        2:02.00 
     1) Djang, Philipp A M56            2) Legaspi, Kelly A W39           
     3) Mayville-Armas, Janey C W36     4) Tiozzo, Eduard M37             
  6  Woodlands Masters Swim Team  X160  'A'                     2:04.00 
     1) Sundahl, Philip J M45           2) Koch Davis, Laura K W34        
     3) Davis, Ross C M44               4) Gellatly, Jill E W43           
  7  Arizona Masters  X160  'A'                                 2:08.00 
     1) Dickson, Kurt F M43             2) Vargas, Daniel M50             
     3) Dickson, Kelsey A W21           4) Winslow, Laura H W50           
  8  Virginia Masters Swim Team  X160  'A'                      2:18.67 
     1) Parker Palace, Kelly W49        2) Palace, Mark M37               
     3) Streater, Barbara A W39         4) Lewis, Lee M37                 
  9  Georgia Masters  X160  'A'                                 2:24.63 
     1) Aziz, Kristin A W45             2) Williamson, Erin C W24         
     3) Morrill, David E M63            4) Bugg, Bob M53                  
 10  Colorado Masters Swimming  X160  'A'                       2:44.00 
Heat 6 of 7 Timed Finals   
  1  Reston Masters Swim Team  X120  'B'                        2:21.21 
     1) Van Erden, Jayme K W25          2) Davis, Cory M M30              
     3) Pohnert, Steven C M40           4) Basile, Kimberly L W25         
  2  Colorado Masters Swimming  X120  'A'                       2:14.00 
  3  Sarasota YMCA Sharks  X120  'A'                            2:08.70 
     1) Repassy, Lisa N W44             2) Butcher, Rob M38               
     3) Hudak, Courtney C W24           4) Deery, Kyle B M26              
  4  Fort Lauderdale Aquatics  X120  'A'                        2:05.00 
     1) Martin, Jennifer M W30          2) Fernandez, Carlos A M41        
     3) Tatterson, Bryan R M46          4) Woodruff, Christine B W27      
  5  North Carolina Masters Swimmin  X120  'A'                  2:00.00 
     1) Caldas, Hannah W33              2) Blank, Jon W M50               
     3) Ratana, Anna I W18              4) Lee, Lawrence B M42            
  6  Woodlands Masters Swim Team  X120  'A'                     2:04.00 
     1) Wilson, Jacob N M27             2) Bergfield, Alana N W23         
     3) Kenline, Jaclyn B W22           4) White, Steve G M50             
  7  Terrapin Masters  X120  'A'                                2:07.02 
     1) Grover, Mollie K W29            2) Doane, Michael P M40           
     3) Strahota, Jeffrey R M30         4) Roddin, Julie W34              
  8  Fort Lauderdale Aquatics  X120  'B'                        2:10.00 
     1) Hulett, Jennifer A W41          2) Corcho, Rodrigo A M31          
     3) Hunte, Howard M31               4) Murphy, Siobhan C W24          
  9  Reston Masters Swim Team  X120  'A'                        2:15.15 
     1) Orton, Adam D M29               2) O'Reilly, Jennifer M W31       
     3) Orton, Jillian C W30            4) Carlson, John M39              
 10  Gold Coast Masters  X120  'A'                              2:26.00 
     1) Stewart, Ann K W40              2) Mejia, JC M24                  
     3) Miyares, Andres H M27           4) Navas, Nicole A W32            
Heat 7 of 7 Timed Finals   
  2  Fort Lauderdale Aquatics  X100  'C'                        2:11.00 
     1) Andrade, Jorge V M22            2) Holasova, Kristyna W18         
     3) Iriondo, Hibai M19              4) Herbst, Liz W47                
  3  Fort Lauderdale Aquatics  X100  'A'                        2:00.00 
     1) Johnson, Grant S M25            2) McAuliffe, Brent T M29         
     3) Pike, Natalie N W25             4) McLuckie, Lisa W31             
  4  The Olympic Club  X100  'A'                                1:52.50 
     1) Greenwood, Scott C M33          2) Bower, Kenny G M22             
     3) Gill, Meg B W25                 4) Reilly, Erin P W25             
  5  Fort Lauderdale Aquatics  X100  'B'                        2:10.00 
     1) Galvan-Sarabia, Luis F M25      2) Lastfogel, Laura L W28         
     3) Macko, Edward N M29             4) Wenzel, Katharine T W27        
  6  Fort Lauderdale Aquatics  X72  'C'                         2:07.00 
     1) Ribar, Morgan E W21             2) Pike, Carly W20                
     3) Titterington, Christopher S M19 4) Sivak, David M21               
  7  Fort Lauderdale Aquatics  X72  'A'                         2:05.00 
     1) Andrade, Vicente E M22          2) Taylor, Jordan M21             
     3) Harris-Coble, Lacey N W19       4) Wilson, Nicole W19             
  8  Fort Lauderdale Aquatics  X72  'B'                         2:06.00 
     1) Castro-Diaz, Arturo M20         2) Koenig, Dan O M22              
     3) Marks, Jamie L W22              4) Ball, Caroline W21             
  9  Fort Lauderdale Aquatics  X72  'D'                         2:15.00 
     1) Gifford, Heather A W24          2) Eynon, Chris M M21             
     3) Villegas, Felipe M19            4) Aron, Vanessa W30