Licensed to USMS National Office - For Office Use Only License
                                   HY-TEK's MEET MANAGER 3.0 7/26/2010 04:42 PM
                   2010 US Masters Swimming Summer Nationals                   
                             San Juan, Puerto Rico                             
                   Meet Program - Thursday, August 12, 2010                    
 
Event 42  Men 50 LC Meter Backstroke
===============================================================================
     Name                         Age Team
===============================================================================
Heat 1 of 13 Timed Finals   
  2  Degnan, John T                82 FLAQ                      1:30.00 
  3  Bauman, John H                80 WMAC                        54.90 
  4  Manheim, Frank T              80 RMST                        44.80 
  5  Webster, Dale A               84 SDSM                        46.44 
  6  Silverio, Joaquin             84 GOLD                      1:00.00 
  7  Ouchakof, Vladimir I          87 CONN                      1:30.00 
  8  Figueroa, Victor              87 PRM                       2:38.50 
Heat 2 of 13 Timed Finals   
  3  Palmer, Pete                  75 BMST                        48.26 
  4  Shechter, Stanley J           78 AGUA                        45.00 
  5  Oyakawa, Yoshi                77 O*H*                        38.00 
  6  Jones, Burwell                77 SYSM                        38.15 
  7  Rapperport, Alan S            77 GOLD                        45.17 
  8  Ellis, Richard                78 AGUA                        55.00 
Heat 3 of 13 Timed Finals   
  2  Zuur, James                   70 MPM                         47.00 
  3  Reid, Walt                    70 PNA                         44.00 
  4  Quigley, George J             70 ISF                         42.10 
  5  McIntyre, David R             73 GOLD                        38.75 
  6  Oakes, David W                70 SYSM                        42.00 
  7  Sanchez Alvarez, Jaime        71 DOM                         42.50 
  8  Gillanders, David             71 ARKM                        44.07 
  9  Gerson, Gordon M              74 RMST                      1:02.21 
Heat 4 of 13 Timed Finals   
  1  McNamee, Michael B            69 SLAM                      1:00.00 
  2  Dye, Dean                     69 SYSM                        43.00 
  3  Dragon, Jim                   66 GSM                         36.94 
  4  Abrahams, Richard T           65 CMS                         35.00 
  5  Van Baalen, Vinus             68 SDSM                        34.23 
  6  Burns, Richard                67 TAM                         34.50 
  7  Soderstrom, Jan               65 SYSM                        35.85 
  8  Buchan, Douglas T             67 FLAQ                        42.00 
  9  Takai, Erik                   68 IM                          59.51 
 10  Schuber, Charlie L            53 WMST                        55.00 
Heat 5 of 13 Timed Finals   
  1  Mc Cutcheon, Allan L          60 UNAT                        40.19 
  2  Kerns, Hubie                  61 VCM                         38.05 
  3  Powers, Matt G                64 TULS                        36.80 
  4  Lorge, Frank                  60 ARKM                        35.00 
  5  Warner, Frank                 61 PNA                         34.80 
  6  Tharp, Greg J                 60 WMST                        34.85 
  7  Heck, Steven V                61 MOST                        35.41 
  8  Teel, John D                  63 GAJA                        38.00 
  9  Morrill, David E              63 GAJA                        40.00 
 10  Burns, Joel J                 64 FLAQ                        40.83 
Heat 6 of 13 Timed Finals   
  1  Peņa, Edgardo L               55 PRM                       1:02.13 
  2  Bright, David C               57 NEM                         36.75 
  3  Djang, Philipp A              56 FLAQ                        34.00 
  4  Santiago, Carlos A            55 CM                          32.58 
  5  Graham, Donald                56 PNA                         31.77 
  6  Pugliese, Mark                58 ANCM                        33.00 
  7  Buckley, Mark                 57 SCA                         36.18 
  8  Adcock, Richard P             55 PNA                         42.34 
  9  Nieves, Frank                 50 ALEX                        38.00 
 10  Nakazawa, Muraji              54 RMST                        43.00 
Heat 7 of 13 Timed Finals   
  1  Hendrick, Marty               52 FLAQ                        34.87 
  2  Littlefield, James R          50 PNA                         34.25 
  3  Benner, Tord E                51 NOVA                        33.68 
  4  Carter, Paul V                53 TOC                         32.00 
  5  Graham, Bart L                50 AWJ                         30.53 
  6  Klein, Jonathan E             53 NCMS                        30.99 
  7  Thain, Doug A                 50 MTSC                        32.53 
  8  Grzeszczak, John S            52 GOLD                        34.00 
  9  White, Steve G                50 WMST                        34.50 
 10  Sealey, Thomas B              50 RMST                        36.40 
Heat 8 of 13 Timed Finals   
  1  Torres, Ricardo               48 PRM                         55.18 
  2  Mayor, Angel M                49 PRM                         37.28 
  3  Blavatnik, Alex               46 FLAQ                        33.77 
  4  Funicelli, Antonio A          48 CM                          32.00 
  5  Vassallo, Jesse D             49 FLAQ                        30.00 
  6  Sundahl, Philip J             45 WMST                        32.00 
  7  Anderson, Bruce A             49 LNM                         32.22 
  8  Cole, Andrew J                47 GOLD                        35.71 
  9  Beggs, Mark L                 46 GOLD                        38.33 
Heat 9 of 13 Timed Finals   
  3  Cerich, Jose A                41 PRM                         38.78 
  4  Bertran, Lawrence             42 DOM                         35.30 
  5  Lerner, Gustavo               43 PRM                         38.00 
  6  Streiner, Jarret M            35 FLAQ                        36.98 
  7  Carlson, John                 39 RMST                        37.54 
Heat 10 of 13 Timed Finals   
  1  Font, Javier                  44 PRM                         34.00 
  2  Lockaby, Jay                  40 SYSM                        30.89 
  3  Keyser, David                 43 CSMT                        30.31 
  4  Boosin, Michael J             44 SCAQ                        30.25 
  5  Mortimer, Steve R             40 AWJ                         28.34 
  6  Roddin, Jeffrey H             41 ANCM                        29.51 
  7  Davis, Ross C                 44 WMST                        30.30 
  8  Gill, Andrew                  44 CMS                         30.70 
  9  Fernandez, Dimitri            43 DOM                         33.30 
 10  Cordero, William              43 IM                          34.90 
Heat 11 of 13 Timed Finals   
  1  Price, Marshall N             38 AGUA                        35.50 
  2  Gentile, Gregory A            38 TPIT                        33.74 
  3  Ramirez, Jorge F              39 CM                          32.75 
  4  Tiozzo, Eduard                37 FLAQ                        32.00 
  5  Stoudt, Roger A               36 GOLD                        30.08 
  6  Mieses, Franklin M            36 DOM                         31.12 
  7  Beaty, John                   35 UNAT                        32.59 
  8  Munguia, Elias S              38 UNAT                        33.00 
  9  Lewis, Lee                    37 VMST                        34.12 
 10  Karren, Kelly S               37 UNAT                        36.00 
Heat 12 of 13 Timed Finals   
  1  Spacek, Matthew               31 PRM                         34.20 
  2  Christoffel, Ben J            34 ISF                         32.59 
  3  Bonarelli, Piero P            34 DOM                         31.90 
  4  Conway, Adam M                32 TVM                         31.52 
  5  Markey, Nick                  32 UNAT                        27.50 
  6  Sabala, Michael C             30 NBAC                        30.00 
  7  Hunte, Howard                 31 FLAQ                        31.78 
  8  Greenwood, Scott C            33 TOC                         32.00 
  9  Sanchez, Freddy               33 BCTM                        33.08 
 10  Santos, Jahil F               32 FLAQ                        39.77 
Heat 13 of 13 Timed Finals   
  1  Johnson, Grant S              25 FLAQ                        34.53 
  2  Lima, Raphael G               29 MWA                         33.18 
  3  Brady, Devin H                27 UNAT                        30.91 
  4  Galvan-Sarabia, Luis F        25 FLAQ                        30.00 
  5  Orton, Adam D                 29 RMST                        30.95 
  6  Johnson, Luke B               28 HOPK                        34.01 
  7  Andrade, Jorge V              22 FLAQ                        29.50 
  8  Castro-Diaz, Arturo           20 FLAQ                        28.00 
  9  Andrade, Vicente E            22 FLAQ                        28.37 
 10  Villegas, Felipe              19 FLAQ                        30.80