Licensed to USMS National Office - For Office Use Only License
                                   HY-TEK's MEET MANAGER 3.0 7/26/2010 04:43 PM
                   2010 US Masters Swimming Summer Nationals                   
                             San Juan, Puerto Rico                             
                   Meet Program - Thursday, August 12, 2010                    
 
Event 44  Men 100 LC Meter Freestyle
===============================================================================
     Name                         Age Team
===============================================================================
Heat 1 of 16 Timed Finals   
  2  Neubig, Philip H              81 BMST                      2:30.00 
  3  Woods, Albert H               81 GAJA                      1:45.74 
  4  McAree, Francis E             80 ISF                       1:26.16 
  5  Webster, Dale A               84 SDSM                      1:23.70 
  6  Webber, Dick N                81 NCMS                      1:25.00 
  7  Stolz, Irwin W                81 GAJA                      1:35.00 
  8  Wolle, Jordan B               82 SDSM                      1:46.58 
  9  Briesemeister, Richard E      85 VMST                      2:15.00 
Heat 2 of 16 Timed Finals   
  2  Zentgraf, Henry J             76 CMS                       1:35.00 
  3  Ellis, Richard                78 AGUA                      1:28.50 
  4  Hall, Sid                     75 O*H*                      1:21.00 
  5  Shechter, Stanley J           78 AGUA                      1:18.00 
  6  Oyakawa, Yoshi                77 O*H*                      1:20.00 
  7  Rapperport, Alan S            77 GOLD                      1:23.00 
  8  Chisholm, Dick                76 O*H*                      1:29.12 
  9  Cave, William J               60 WMST                      1:26.45 
Heat 3 of 16 Timed Finals   
  1  Nobbe, Nick                   72 RMST                      1:30.91 
  2  Blake, William V              73 MOST                      1:22.00 
  3  Miller, David W               70 GAJA                      1:17.75 
  4  Angell, Tom                   70 NOVA                      1:11.50 
  5  Van Horn, William G           72 TOC                       1:09.79 
  6  McIntyre, David R             73 GOLD                      1:15.37 
  7  Oakes, David W                70 SYSM                      1:18.00 
  8  Gillanders, David             71 ARKM                      1:25.99 
  9  Frogley, Chris S              67 VMST                      1:28.00 
 10  Takai, Erik                   68 IM                        2:12.86 
Heat 4 of 16 Timed Finals   
  1  Wollrab, Skip                 66 CMS                       1:17.00 
  2  Amundsen, Joseph S            65 1776                      1:14.00 
  3  Soderstrom, Jan               65 SYSM                      1:10.06 
  4  Burns, Richard                67 TAM                       1:06.50 
  5  Abrahams, Richard T           65 CMS                       1:03.00 
  6  Van Baalen, Vinus             68 SDSM                      1:04.51 
  7  Davis, Don M                  66 RHMS                      1:07.70 
  8  Boak, Thomas D                67 WMST                      1:10.50 
  9  Buchan, Douglas T             67 FLAQ                      1:15.00 
 10  Andersen, Richard H           66 NOVA                      1:20.77 
Heat 5 of 16 Timed Finals   
  1  Mc Cutcheon, Allan L          60 UNAT                      1:13.41 
  2  Wright, Robert W              60 MOVY                      1:10.40 
  3  Warner, Frank                 61 PNA                       1:07.60 
  4  Heck, Steven V                61 MOST                      1:05.53 
  5  Lane, Homer W                 61 NEM                       1:04.40 
  6  Clemmons, Jim                 60 MAM                       1:05.50 
  7  Meyerhoff, Rick               63 TAM                       1:07.00 
  8  Bernard, Alan D               61 MPM                       1:07.94 
  9  Morrill, David E              63 GAJA                      1:12.00 
 10  Campbell, J Scott             62 WMST                      1:15.92 
Heat 6 of 16 Timed Finals   
  1  Pohnert, Steven C             40 RMST                      1:13.12 
  2  Feger, Christopher R          41 OUMS                      1:07.33 
  3  Cambias, Rob J                42 SMS                       1:02.21 
  4  Beck, Jonathan P              40 SLAM                      1:01.66 
  5  Bertran, Lawrence             42 DOM                       1:03.82 
  6  Lerner, Gustavo               43 PRM                       1:09.00 
  7  Peņa, Edgardo L               55 PRM                       1:42.34 
  8  Legaspi, Adrian               58 FLAQ                      1:21.24 
  9  Boyle, Michael F              59 RMST                      1:28.49 
 10  Peters, Gene                  48 TMM                       1:15.00 
Heat 7 of 16 Timed Finals   
  1  Henry, Robert M               57 GSM                       1:12.00 
  2  Liversedge, Edward W          56 PRM                       1:10.90 
  3  Troy, Mike                    55 IM                        1:07.00 
  4  Meltz, Steve                  57 NEM                       1:04.00 
  5  Groselle, Jack R              56 O*H*                        56.12 
  6  Graham, Donald                56 PNA                       1:03.14 
  7  Martin, Jack R                59 1776                      1:06.00 
  8  Miller, Jamie A               56 NCMS                      1:09.00 
  9  Larson, Allen J               57 FLAQ                      1:11.73 
 10  Adcock, Richard P             55 PNA                       1:14.84 
Heat 8 of 16 Timed Finals   
  1  Van Grieken, Milton A         51 DOM                       1:40.05 
  2  Christian, Jerry              53 IM                        1:10.00 
  3  Shaalan, Sherif K             52 FLAQ                      1:03.55 
  4  White, Steve G                50 WMST                      1:03.00 
  5  Callahan, Jim                 53 WOR                       1:01.11 
  6  Leier, Brian                  52 MMAC                      1:01.19 
  7  Littlefield, James R          50 PNA                       1:03.50 
  8  Vargas, Daniel                50 ARIZ                      1:05.00 
  9  Jones, Michael P              50 PNA                       1:10.00 
 10  Schuber, Charlie L            53 WMST                      1:50.00 
Heat 9 of 16 Timed Finals   
  1  Brenner, Bill                 52 SYSM                      1:01.00 
  2  Scott, Greg C                 51 CMS                         59.50 
  3  Graham, Bart L                50 AWJ                         58.67 
  4  Carter, Paul V                53 TOC                         58.00 
  5  Guthrie, David M              50 TXLA                        56.90 
  6  Fields, John A                54 AWJ                         58.00 
  7  Stultz, Todd W                50 O*H*                        58.63 
  8  Sherman, Bill                 52 MOVY                        59.00 
  9  Klein, Jonathan E             53 NCMS                        59.94 
 10  Szirmai, Alex A               53 RMSC                      1:01.08 
Heat 10 of 16 Timed Finals   
  1  Rivera, Lawrence J            47 AQFT                      1:06.00 
  2  Mc Donald, Emeric J           48 MVM                       1:01.80 
  3  Gormly, Sherwin J             49 MVM                       1:01.05 
  4  Jimenez, Carlos A             46 RICE                        58.47 
  5  Patten, Bobby                 48 DAMM                        56.99 
  6  Tatterson, Bryan R            46 FLAQ                        57.20 
  7  Mc Cracken, Bill              49 TVM                         59.96 
  8  Young, Robert                 46 IM                        1:01.11 
  9  Carrasco, Juan J              46 FLAQ                      1:05.85 
 10  Carlos, Sanchez R             46 CM                        1:08.55 
Heat 11 of 16 Timed Finals   
  1  Doane, Michael P              40 TERR                      1:00.00 
  2  Boosin, Michael J             44 SCAQ                        59.23 
  3  Mack, Joe A                   40 GCMT                        57.71 
  4  Davis, Ross C                 44 WMST                        54.99 
  5  Ceresa, Robert M              42 FLAQ                        54.00 
  6  Smith, Schuyler A             42 CMS                         54.14 
  7  Bockius, Edward C             44 USF                         56.84 
  8  Lee, Lawrence B               42 NCMS                        57.90 
  9  Rosinski, Thomas J            40 CMS                         59.96 
 10  Fernandez, Dimitri            43 DOM                       1:00.90 
Heat 12 of 16 Timed Finals   
  1  Sorenson, Tom C               37 STRM                      1:18.50 
  2  Pagan-Alvarez, Jorge J        37 SYSM                      1:08.00 
  3  Negron, Miguel A              35 CM                        1:05.86 
  4  Fisher, Daniel R              36 MICH                      1:03.69 
  5  Guirl, Michael J              39 MOST                      1:03.03 
  6  Palace, Mark                  37 VMST                      1:04.89 
  7  Munoz, Pablo                  35 FLAQ                      1:06.00 
  8  Henao, Mauricio               36 GOLD                      1:15.47 
  9  Davis, Cory M                 30 RMST                      1:06.88 
Heat 13 of 16 Timed Finals   
  1  Gonzales, Francisco J         38 NCYM                      1:01.97 
  2  Gentile, Gregory A            38 TPIT                      1:00.70 
  3  McGloin, Brian                39 GOLD                        58.50 
  4  Acton, John H                 38 FLAQ                        56.80 
  5  Eisenhuth, Matthew S          36 CMS                         54.88 
  6  Tiozzo, Eduard                37 FLAQ                        56.64 
  7  Rodriguez, Ramses             38 UNAT                        57.24 
  8  Streiner, Jarret M            35 FLAQ                        58.73 
  9  Lewis, Lee                    37 VMST                      1:01.85 
 10  Price, Marshall N             38 AGUA                      1:02.00 
Heat 14 of 16 Timed Finals   
  1  Montero, Carlos A             34 GOLD                      1:04.00 
  2  Sanchez, Freddy               33 BCTM                      1:02.33 
  3  Sanchez Torrente, Luis        30 NCYM                      1:01.09 
  4  Rivera, Robert S              32 GOLD                        56.82 
  5  Conway, Adam M                32 TVM                         54.53 
  6  Hinds, Howard G               33 POST                        56.00 
  7  Sabala, Michael C             30 NBAC                        59.00 
  8  Strahota, Jeffrey R           30 TERR                      1:01.63 
  9  Childers, Casey               32 FLAQ                      1:03.78 
 10  Spacek, Matthew               31 PRM                       1:06.34 
Heat 15 of 16 Timed Finals   
  3  Suarez, Diego A               27 GOLD                      1:02.15 
  4  Brady, Devin H                27 UNAT                        58.27 
  5  Galvan-Sarabia, Luis F        25 FLAQ                        57.00 
  6  Macko, Edward N               29 FLAQ                        57.07 
  7  Smith, Brent S                28 TXLA                      1:00.25 
  8  Johnson, Grant S              25 FLAQ                      1:03.88 
Heat 16 of 16 Timed Finals   
  1  Grace, Christopher J          24 CSTM                      1:03.01 
  2  Andrade, Jorge V              22 FLAQ                        56.22 
  3  Castro-Diaz, Arturo           20 FLAQ                        55.00 
  4  Iriondo, Hibai                19 FLAQ                        54.44 
  5  Svendsen, Tyler G             23 CMS                         54.08 
  6  Sivak, David                  21 FLAQ                        54.13 
  7  Bower, Kenny G                22 TOC                         54.80 
  8  Korotkin, Jason T             24 UNAT                        56.00 
  9  Andrade, Vicente E            22 FLAQ                        58.25 
 10  McCann, Jamie L               23 WMST                      1:38.00