Licensed to HY-TEK MEET MANAGER 3.0 Demo
                                    HY-TEK's MEET MANAGER 3.0 8/7/2009 07:29 AM
     2009 USMS National Long Course Championships - 8/6/2009 to 8/10/2009      
                       I.U. Natatorium, Indianapolis, IN                       
                      Meet Program - Friday, Aug 7, 2009                       
 
Event 12  Women 400 LC Meter Freestyle
===============================================================================
     Name                         Age Team
===============================================================================
Heat 1 of 18 Timed Finals   
  2  Seidler, Jeanne               63 WMAC                     13:20.01 
  3  Hutinger, Margie              69 FMM                      10:21.84 
  4  Lowengrub, Carol W            72 DOC                       9:30.35 
  5  Gaschke, Lida A               77 FACT                      9:58.15 
  6  Meredith, Jeanne H            81 VMST                     10:59.00 
  7  Hunt, Amanda                  40 IM                        7:00.00 
Heat 2 of 18 Timed Finals   
  1  Waite, Nancy A                75 O*H*                      9:07.44 
  2  Varty, Eulah M                75 MSBC                      8:57.89 
  3  Campbell, Joan K              79 FACT                      8:33.57 
  4  Dacey, Shirley G              73 MICH                      8:28.08 
  5  Matysek, Anna Lea             48 MOVY                      8:30.00 
  6  Goldfinger, Marcia R          40 FLAQ                      8:41.25 
  7  Maxbauer, Christine A         56 MICH                      9:00.99 
  8  Haworth, Joyce M              72 WCM                       9:25.00 
Heat 3 of 18 Timed Finals   
  1  Gogola, Laura J               73 MICH                      8:12.50 
  2  McCowan, Linda B              60 UNAT                      8:00.00 
  3  Kennedy, Judy A               72 CMS                       7:56.70 
  4  Fitzgerald, Kimberly H        49 WMAC                      7:51.20 
  5  Travis, Beverly M             58 HURY                      7:56.58 
  6  Schweitzer, Susan             64 IM                        7:56.77 
  7  Ackley, Ella B                67 MM                        8:04.46 
  8  Cosper, Sue                   61 ISF                       8:16.43 
Heat 4 of 18 Timed Finals   
  1  Catlin, Vicki                 65 SKY                       7:43.63 
  2  Eime, Lindy E                 48 ISF                       7:40.00 
  3  Parks, Jennifer A             66 MICH                      7:31.52 
  4  Tullman, Patricia A           72 FMM                       7:22.37 
  5  Ahlborn, Jacqueline T         41 ISF                       7:30.00 
  6  Volz, Kristin R               36 FLAQ                      7:32.09 
  7  Pipes, Adrienne S             75 SDSM                      7:40.28 
  8  Arnold, Tita                  68 SKY                       7:45.00 
Heat 5 of 18 Timed Finals   
  1  Oakes, Tina M                 48 ISF                       7:20.00 
  2  Frayne, Anne M                55 DRM                       7:12.72 
  3  Birkhead, Jane C              69 MOST                      7:03.25 
  4  Mitchell, Jeannie R           63 GOLD                      6:50.40 
  5  Payne, Brenda                 62 UNAT                      7:00.93 
  6  Hedrick-Schacher, Jennifer    34 IM                        7:04.96 
  7  Stephens, MaryLou             67 GAJA                      7:16.93 
  8  Leventhal, Laura M            52 BGSC                      7:20.00 
Heat 6 of 18 Timed Finals   
  1  Piccone, Jocelyn E            45 DRM                       6:42.30 
  2  Delanois, Barbara             54 IM                        6:37.18 
  3  Kregor, Janice                53 SKY                       6:30.33 
  4  Gifford, Kathy M              49 DOC                       6:30.00 
  5  Veater, Betty B               63 GAJA                      6:30.00 
  6  Walker, Robin                 54 NAST                      6:33.20 
  7  Ridout, Nancy J               67 TAM                       6:40.00 
  8  Oberg, Jane C                 72 CMS                       6:47.83 
Heat 7 of 18 Timed Finals   
  1  Boyer, Kathy M                55 MOST                      6:23.21 
  2  Fink, Heather H               37 ISF                       6:20.00 
  3  Tourtual, Dorothy M           58 NIAG                      6:12.00 
  4  Fahey, Lisa                   39 METR                      6:10.41 
  5  Montrella, Beverly J          63 MVN                       6:11.40 
  6  Jones, Cynthia L              59 IM                        6:12.40 
  7  Fisher Campbell, Anne E       57 ISF                       6:20.50 
  8  Mitchell, Alison A            55 MVN                       6:26.26 
Heat 8 of 18 Timed Finals   
  1  Alexander, Martha A           60 WCM                       6:03.29 
  2  Abbott, Kayla C               22 DOC                       6:02.85 
  3  Menard, Joanne                61 ARIZ                      6:00.00 
  4  Braaten, Kitten               54 VMST                      5:59.18 
  5  Protzman, Barbara             55 GOLD                      5:59.26 
  6  Ascione, Lynn                 42 BERK                      6:00.14 
  7  Meyer, Paula J                51 ISF                       6:03.09 
  8  Kessinger, Katy L             55 UTAH                      6:04.10 
Heat 9 of 18 Timed Finals   
  1  Shoenberger, Linda R          62 TAM                       5:57.77 
  2  De La Cruz, Beth              38 IM                        5:57.00 
  3  Marechal, Severine M          26 FLAQ                      5:56.05 
  4  Delgado Sellas, Laura         43 PRM                       5:55.72 
  5  Belva, Carol W                54 NIAG                      5:56.00 
  6  Smith, Laurie G               57 SLAM                      5:56.45 
  7  Perret, Michele R             49 SMS                       5:57.61 
  8  Segnitz, Robin P              42 SKY                       5:58.83 
Heat 10 of 18 Timed Finals   
  1  Quinn, Phyllis E              54 TOC                       5:52.73 
  2  Pujalet-Devitt, Michele M     52 DAS                       5:50.57 
  3  Hickel, Jessie J              51 PNA                       5:49.00 
  4  Zedonis, Lisa L               48 ISF                       5:43.00 
  5  Rivera, Rachel J              31 DLMA                      5:44.52 
  6  Randolph, Barbara             51 UNAT                      5:50.10 
  7  Pedersen, Christine E         51 ISF                       5:51.00 
  8  Ingole, Trina M               39 SWOM                      5:55.72 
Heat 11 of 18 Timed Finals   
  1  Aron, Vanessa                 29 FLAQ                      5:40.36 
  2  Emblidge, Cecilia V           45 NEM                       5:39.32 
  3  Clarke, Jenni L               30 ISF                       5:39.00 
  4  Wheeler, Barbara C            52 TAM                       5:37.11 
  5  Gonzalez, Ana Lucia           47 MIL                       5:38.78 
  6  Fries, Beth O                 51 MESC                      5:39.26 
  7  Moran, Danielle               32 FLAQ                      5:39.99 
  8  Frost, Kathryn M              49 CSPM                      5:40.78 
Heat 12 of 18 Timed Finals   
  1  Freimuth, Jerri L             44 SWOM                      5:36.08 
  2  Kirincic, Suzanne M           41 NBAC                      5:32.66 
  3  Rader, Colleen J              19 ISF                       5:30.94 
  4  Quitasol, Wendy               47 NBAC                      5:30.80 
  5  Hamann, Susan C               47 SWOM                      5:30.92 
  6  Wendell, Nancy                45 DAMM                      5:31.43 
  7  Scott, Emily E                28 SLAM                      5:34.15 
  8  Nissen, Jessica N             23 SKY                       5:36.39 
Heat 13 of 18 Timed Finals   
  1  Hesterberg, Lisa G            23 IM                        5:30.30 
  2  Chacon, Marcela               35 MIL                       5:29.40 
  3  Dold, Stephanie               23 ABM                       5:25.00 
  4  Loper, Tracey E               26 CMS                       5:22.38 
  5  Early, Marilyn E              52 MICH                      5:23.00 
  6  Cipriano, Deborah R           52 GSM                       5:28.50 
  7  Moffett, Erica L              40 AGUA                      5:30.00 
  8  Ciampa, Cindy                 49 SKY                       5:30.62 
Heat 14 of 18 Timed Finals   
  1  Devanney, Celia C             52 GOLD                      5:22.00 
  2  Moulton, Wendy                44 CSMT                      5:20.00 
  3  Wenzel, Katharine T           26 FLAQ                      5:19.27 
  4  Schickore, Jutta              45 DOC                       5:17.74 
  5  LeClair, Dale A               40 GOLD                      5:18.00 
  6  Henry, B J                    45 WCM                       5:19.53 
  7  Mueller, Marifaith            25 IM                        5:20.87 
  8  Rohner, Patricia A            50 NCMS                      5:22.14 
Heat 15 of 18 Timed Finals   
  1  Easton, Sandie                40 WCM                       5:17.07 
  2  Grilli, Tracy L               52 NEM                       5:15.83 
  3  Ramnath, Fernette P           44 SYSM                      5:11.30 
  4  Steadman Martin, Nancy        55 GSM                       5:10.53 
  5  Helt, Jaclyn M                31 DRM                       5:10.85 
  6  Olsen, Rebekah                29 MVN                       5:15.00 
  7  Wienrich, Susanne M           33 GSC                       5:15.86 
  8  Richell, Kelly A              44 MVN                       5:17.53 
Heat 16 of 18 Timed Finals   
  1  Meyer, Marguerite             50 TOC                       5:10.00 
  2  Pranke, Bridget A             25 ARIZ                      5:03.99 
  3  Sobecki, Megan E              24 ISF                       5:00.19 
  4  Miller, Ginny                 25 DAS                       5:00.00 
  5  Garland, Megan C              23 ABM                       5:00.16 
  6  Brown, Denise H               50 MICH                      5:00.73 
  7  Della, Lindsay J              33 SKY                       5:09.00 
  8  Rian, Victoria L              43 ISF                       5:10.05 
Heat 17 of 18 Timed Finals   
  1  Picek, Lisa E                 30 STVN                      5:00.00 
  2  Stevens, Kimberly J           44 IM                        4:59.51 
  3  Block, Andrea J               48 IM                        4:58.33 
  4  Elias-Williams, Maria L       45 GSMS                      4:55.44 
  5  Roka, Heather A               23 UNAT                      4:57.94 
  6  Hernandez, Laura L            29 ARIZ                      4:59.00 
  7  Hennessey, Katherine C        31 NBAC                      4:59.82 
  8  Ryther, Megan A               30 DOC                       5:00.00 
Heat 18 of 18 Timed Finals   
  1  Nieto, Alexandra              37 SKY                       4:52.50 
  2  Hester, Heidi R               29 PLAN                      4:45.02 
  3  Alyabyeva, Kate               20 FLAQ                      4:39.13 
  4  Poll, Claudia                 37 MIL                       4:34.33 
  5  Jones, Elene Kay K            49 DAMM                      4:37.90 
  6  Taflinger, Brooke N           28 ISF                       4:40.30 
  7  Aiken, Sherah                 22 GMSC                      4:49.12 
  8  Kagy-Schwartz, Michelle C     34 ABM                       4:53.82