Licensed to HY-TEK Meet Services - Single Meet License
                                    HY-TEK's MEET MANAGER 3.0 8/7/2009 07:25 AM
     2009 USMS National Long Course Championships - 8/6/2009 to 8/10/2009      
                       I.U. Natatorium, Indianapolis, IN                       
                     Meet Program - Thursday, Aug 6, 2009                      
 
Event 10  Women 200 LC Meter Freestyle
===============================================================================
     Name                         Age Team
===============================================================================
Heat 1 of 18 Timed Finals   
  1  Gaschke, Lida A               77 FACT                      4:24.05 
  2  Waite, Nancy A                75 O*H*                      4:15.50 
  3  Pipes, Adrienne S             75 SDSM                      3:48.75 
  4  Campbell, Joan K              79 FACT                      4:07.80 
  5  Meredith, Jeanne H            81 VMST                      5:01.00 
  6  Wolle, Marian E               81 SDSM                      6:28.54 
  7  Stone, Marjorie               86 GCPS                      4:29.99 
Heat 2 of 18 Timed Finals   
  1  Eime, Lindy E                 48 ISF                       3:45.00 
  2  Gregory, Ellen D              45 ISF                       2:51.00 
  3  Hamann, Susan C               47 SWOM                      2:41.24 
  4  Gifford, Kathy M              49 DOC                       3:10.00 
  5  Travis, Beverly M             58 HURY                      3:54.48 
  6  Hutinger, Margie              69 FMM                       4:58.39 
  7  Lowengrub, Carol W            72 DOC                       5:00.12 
Heat 3 of 18 Timed Finals   
  1  Fox, Jean S                   74 SKY                       3:55.15 
  2  Kennedy, Judy A               72 CMS                       3:42.23 
  3  Tullman, Patricia A           72 FMM                       3:23.77 
  4  Leilich, Joann                70 WMST                      3:15.00 
  5  Zaremski, Barbara M           72 VMST                      3:18.25 
  6  Oberg, Jane C                 72 CMS                       3:24.35 
  7  Gogola, Laura J               73 MICH                      3:52.22 
  8  Haworth, Joyce M              72 WCM                       4:30.54 
Heat 4 of 18 Timed Finals   
  1  Catlin, Vicki                 65 SKY                       3:43.68 
  2  Parks, Jennifer A             66 MICH                      3:35.69 
  3  Birkhead, Jane C              69 MOST                      3:20.79 
  4  Schreiner, Beth               68 VMST                      3:00.75 
  5  Ridout, Nancy J               67 TAM                       3:02.31 
  6  Stephens, MaryLou             67 GAJA                      3:30.91 
  7  Ackley, Ella B                67 MM                        3:42.60 
  8  Manheim, Lucy M               67 RMST                      3:45.00 
Heat 5 of 18 Timed Finals   
  1  Schweitzer, Susan             64 IM                        3:50.67 
  2  Mitchell, Jeannie R           63 GOLD                      3:14.72 
  3  Montrella, Beverly J          63 MVN                       3:03.52 
  4  Shoenberger, Linda R          62 TAM                       2:51.44 
  5  Menard, Joanne                61 ARIZ                      2:53.00 
  6  Veater, Betty B               63 GAJA                      3:05.00 
  7  Felton, Anezka G              61 TOC                       3:23.00 
  8  Ringsven, Renata M            64 WMAC                      4:30.00 
Heat 6 of 18 Timed Finals   
  1  Mitchell, Alison A            55 MVN                       3:00.82 
  2  Fiden, Jennifer W             59 DRM                       2:59.86 
  3  Boyer, Kathy M                55 MOST                      2:53.76 
  4  Dougherty, Mindy M            57 MVN                       2:49.00 
  5  Rothenberg, Diane F           56 O*H*                      2:49.73 
  6  Tourtual, Dorothy M           58 NIAG                      2:57.35 
  7  Kessinger, Katy L             55 UTAH                      3:00.80 
  8  Fisher Campbell, Anne E       57 ISF                       3:03.50 
Heat 7 of 18 Timed Finals   
  1  Guthrie, Sally K              59 MICH                      2:48.06 
  2  Smith, Laurie G               57 SLAM                      2:45.16 
  3  Knapp, Lo D                   55 UTAH                      2:30.00 
  4  Val, Laura B                  58 TAM                       2:20.00 
  5  Steadman Martin, Nancy        55 GSM                       2:29.50 
  6  Denby, Karlene                56 ISF                       2:36.98 
  7  Protzman, Barbara             55 GOLD                      2:47.36 
  8  Jones, Cynthia L              59 IM                        2:48.30 
Heat 8 of 18 Timed Finals   
  1  Belva, Carol W                54 NIAG                      2:51.50 
  2  Pedersen, Christine E         51 ISF                       2:48.00 
  3  Hickel, Jessie J              51 PNA                       2:42.00 
  4  Fries, Beth O                 51 MESC                      2:37.25 
  5  Cipriano, Deborah R           52 GSM                       2:37.60 
  6  Randolph, Barbara             51 UNAT                      2:42.10 
  7  Larson, Linda L               54 FLAQ                      2:50.00 
  8  Walker, Robin                 54 NAST                      3:07.10 
Heat 9 of 18 Timed Finals   
  1  Devanney, Celia C             52 GOLD                      2:33.71 
  2  Grilli, Tracy L               52 NEM                       2:29.45 
  3  Meyer, Marguerite             50 TOC                       2:27.00 
  4  Osborn, Ahelee Sue M          51 MVN                       2:24.33 
  5  Brown, Denise H               50 MICH                      2:25.23 
  6  Early, Marilyn E              52 MICH                      2:28.00 
  7  Rohner, Patricia A            50 NCMS                      2:30.26 
  8  Kryka, Nancy                  54 MINN                      2:35.00 
Heat 10 of 18 Timed Finals   
  1  Emblidge, Cecilia V           45 NEM                       2:40.01 
  2  Wendell, Nancy                45 DAMM                      2:31.59 
  3  Block, Andrea J               48 IM                        2:23.66 
  4  Jones, Elene Kay K            49 DAMM                      2:13.46 
  5  Elias-Williams, Maria L       45 GSMS                      2:22.46 
  6  Osborne, Katie                46 TOMS                      2:25.93 
  7  Fitzgerald, Kimberly H        49 WMAC                      2:34.13 
  8  Cabada, Maria                 46 MIL                       2:40.83 
Heat 11 of 18 Timed Finals   
  1  Ballantine, Mariam            44 SKY                       3:07.19 
  2  Ascione, Lynn                 42 BERK                      2:39.47 
  3  Sorenson, T J                 43 MVN                       2:30.39 
  4  Fernandez, Gerri M            44 ISF                       2:29.20 
  5  Richell, Kelly A              44 MVN                       2:29.54 
  6  Kirincic, Suzanne M           41 NBAC                      2:30.66 
  7  Bailie, Bridget A             40 ISF                       2:45.86 
Heat 12 of 18 Timed Finals   
  1  Easton, Sandie                40 WCM                       2:27.77 
  2  Rietz, Heather                41 EXCL                      2:24.47 
  3  Stevens, Kimberly J           44 IM                        2:15.50 
  4  Welting, Laureen              44 TOC                       2:14.49 
  5  Smith, Jody L                 40 STAN                      2:15.22 
  6  Ridge, Jennifer               41 IM                        2:15.90 
  7  Ramnath, Fernette P           44 SYSM                      2:27.43 
  8  Rian, Victoria L              43 ISF                       2:28.38 
Heat 13 of 18 Timed Finals   
  1  Rothgangel, Ella M            34 SLAM                      3:28.00 
  2  Lewis, Breana L               33 SKY                       2:44.00 
  3  Meyrowitz, Ellie              30 DOC                       2:35.00 
  4  Hiebert, Stephanie I          32 SLAM                      2:30.90 
  5  Moran, Danielle               32 FLAQ                      2:40.21 
  6  Rivera, Rachel J              31 DLMA                      2:45.78 
  7  Crook, Michelle               36 BGSC                      3:45.00 
Heat 14 of 18 Timed Finals   
  1  Ingole, Trina M               39 SWOM                      2:53.17 
  2  Humphrey MacKenzie, Laura     35 SKY                       2:44.11 
  3  Chan-O'Connell, Fontaine      35 IM                        2:33.11 
  4  Poll, Claudia                 37 MIL                       2:11.95 
  5  Braun, Erika L                37 NCMS                      2:15.00 
  6  Chacon, Marcela               35 MIL                       2:37.67 
  7  Young, Dawn E                 39 SWOM                      2:50.10 
  8  Fahey, Lisa                   39 METR                      2:53.65 
Heat 15 of 18 Timed Finals   
  1  Wienrich, Susanne M           33 GSC                       2:25.49 
  2  Helt, Jaclyn M                31 DRM                       2:24.00 
  3  Kagy-Schwartz, Michelle C     34 ABM                       2:18.89 
  4  O'Reilly, Jennifer M          30 RMST                      2:13.03 
  5  Metzger, Sarabeth E           31 SNM                       2:16.03 
  6  Hennessey, Katherine C        31 NBAC                      2:21.51 
  7  Picek, Lisa E                 30 STVN                      2:25.00 
  8  Wheat, Christina (Chrissy) L  33 ISF                       2:25.58 
Heat 16 of 18 Timed Finals   
  1  Gross, Emma R                 25 IM                        2:55.55 
  2  Aron, Vanessa                 29 FLAQ                      2:35.09 
  3  Pranke, Bridget A             25 ARIZ                      2:31.90 
  4  Medendorp, Meghan M           28 DOC                       2:27.45 
  5  Wenzel, Katharine T           26 FLAQ                      2:27.80 
  6  Loper, Tracey E               26 CMS                       2:32.72 
  7  Radtke, Jennifer L            28 UNAT                      2:45.31 
  8  Regaldo-Perem, Lourdes        22 FLAQ                      2:47.19 
Heat 17 of 18 Timed Finals   
  1  Miller, Ginny                 25 DAS                       2:22.00 
  2  Lyons, Katie A                29 TOC                       2:20.00 
  3  Grover, Mollie K              28 TERR                      2:16.53 
  4  Hester, Heidi R               29 PLAN                      2:13.78 
  5  Taflinger, Brooke N           28 ISF                       2:15.40 
  6  Olsen, Rebekah                29 MVN                       2:18.52 
  7  Weaver, Jenny W               29 ISF                       2:20.47 
  8  Amr, Aleah M                  26 UCI                       2:25.62 
Heat 18 of 18 Timed Finals   
  1  Abbott, Kayla C               22 DOC                       2:36.71 
  2  Sobecki, Megan E              24 ISF                       2:25.19 
  3  Roka, Heather A               23 UNAT                      2:20.19 
  4  Pike, Natalie N               24 FLAQ                      2:13.33 
  5  Ivarson, Jennifer L           22 IM                        2:14.90 
  6  Garland, Megan C              23 ABM                       2:22.72 
  7  Hesterberg, Lisa G            23 IM                        2:35.50 
  8  Dold, Stephanie               23 ABM                       2:37.55