Licensed to USMS Web Master                               HY-TEK's Meet Manager
     2009 USMS National Long Course Championships - 8/6/2009 to 8/10/2009      
                       I.U. Natatorium, Indianapolis, IN                       
                      Meet Program - Friday, Aug 7, 2009                       
 
Event 20  Women 100 LC Meter Freestyle
===============================================================================
     Name                         Age Team
===============================================================================
Heat 1 of 24 Timed Finals   
  1  Berkley, Marianna             87 VMST                      2:35.00 
  2  Meyer, Margery                87 TOC                       1:48.02 
  3  Stone, Marjorie               86 GCPS                      2:08.59 
  4  Gaschke, Lida A               77 FACT                      2:10.61 
  5  Pipes, Adrienne S             75 SDSM                      1:39.34 
  6  Waite, Nancy A                75 O*H*                      1:50.99 
  7  Bohl, Nan                     80 MOVY                      1:37.20 
  8  Meredith, Jeanne H            81 VMST                      2:19.00 
Heat 2 of 24 Timed Finals   
  1  Lyons, Valerie H              74 SWOM                      2:20.00 
  2  Kin-Pinney, Barbara M         70 ISF                       1:49.20 
  3  Newell, Sally                 72 ISF                       1:35.46 
  4  Zaremski, Barbara M           72 VMST                      1:25.05 
  5  Tullman, Patricia A           72 FMM                       1:32.20 
  6  Walker, Laura S               72 VMST                      1:48.00 
  7  Fox, Jean S                   74 SKY                       1:50.11 
  8  Lowengrub, Carol W            72 DOC                       2:30.29 
Heat 3 of 24 Timed Finals   
  1  Catlin, Vicki                 65 SKY                       1:50.98 
  2  Stephens, MaryLou             67 GAJA                      1:39.18 
  3  Birkhead, Jane C              69 MOST                      1:24.46 
  4  Schreiner, Beth               68 VMST                      1:21.74 
  5  Ridout, Nancy J               67 TAM                       1:23.71 
  6  Ackley, Ella B                67 MM                        1:35.30 
  7  Kowalski, Joyce               67 MICH                      1:47.12 
Heat 4 of 24 Timed Finals   
  2  Felton, Anezka G              61 TOC                       1:23.93 
  3  Hasbrook, Sally C             61 ISF                       1:19.61 
  4  Menard, Joanne                61 ARIZ                      1:17.30 
  5  Shoenberger, Linda R          62 TAM                       1:18.79 
  6  Mc Daniel, Georgia            63 IM                        1:22.15 
  7  McCowan, Linda B              60 UNAT                      2:00.00 
Heat 5 of 24 Timed Finals   
  1  Vogel, Aileen                 57 ELG                       1:25.00 
  2  Boyer, Kathy M                55 MOST                      1:21.59 
  3  Booher, Sue-Ellen             56 NEM                       1:21.07 
  4  Fiden, Jennifer W             59 DRM                       1:19.98 
  5  Keihl, Lieneke                56 DRM                       1:20.32 
  6  Day, Kiki F                   58 WMAC                      1:21.48 
  7  Ophaug, Patricia G            57 MINN                      1:23.33 
  8  Quill, Catherine J            59 ELG                       1:25.50 
Heat 6 of 24 Timed Finals   
  1  Jones, Cynthia L              59 IM                        1:16.35 
  2  Murphy, Patricia B            58 ABM                       1:15.31 
  3  Glassman, Debbie A            56 PNA                       1:13.90 
  4  Val, Laura B                  58 TAM                       1:05.00 
  5  Denby, Karlene                56 ISF                       1:10.56 
  6  Rothenberg, Diane F           56 O*H*                      1:14.88 
  7  Smith, Laurie G               57 SLAM                      1:16.20 
  8  Guthrie, Sally K              59 MICH                      1:18.05 
Heat 7 of 24 Timed Finals   
  3  Seyferth, Elizabeth L         51 SLAM                      1:32.75 
  4  Del Greco, Jane               53 IM                        1:19.22 
  5  Ruemmele, Jane H              50 HPX                       1:26.45 
  6  Aud, Susan V                  54 SLAM                      1:56.00 
Heat 8 of 24 Timed Finals   
  1  Gettelfinger, Cheryl M        52 ISF                       1:16.50 
  2  Stager, Nan H                 54 DOC                       1:14.46 
  3  Hickel, Jessie J              51 PNA                       1:14.00 
  4  Blattner, Susan J             52 MOVY                      1:11.00 
  5  Cipriano, Deborah R           52 GSM                       1:12.80 
  6  Randolph, Barbara             51 UNAT                      1:14.10 
  7  Duncan, Jane J                50 MINN                      1:16.46 
  8  Christensen, Sue M            53 UNAT                      1:18.37 
Heat 9 of 24 Timed Finals   
  1  Kryka, Nancy                  54 MINN                      1:10.39 
  2  Grilli, Tracy L               52 NEM                       1:09.57 
  3  Ingraham, Susan R             50 MOST                      1:08.20 
  4  Senn, Ann C                   51 MINN                      1:06.10 
  5  Early, Marilyn E              52 MICH                      1:08.00 
  6  Meyer, Marguerite             50 TOC                       1:08.50 
  7  Buck, Donna                   50 OREG                      1:09.90 
  8  Fries, Beth O                 51 MESC                      1:10.83 
Heat 10 of 24 Timed Finals   
  1  Strack, Theresa               49 SLAM                      1:37.58 
  2  Gifford, Kathy M              49 DOC                       1:30.00 
  3  Russello, Stacey D            46 LTSM                      1:18.63 
  4  Frost, Kathryn M              49 CSPM                      1:14.28 
  5  Zedonis, Lisa L               48 ISF                       1:15.00 
  6  Pesut-Lank, Theresa A         48 WMST                      1:19.16 
  7  Piccone, Jocelyn E            45 DRM                       1:36.22 
  8  Criscione, Janet R            48 SKY                       2:48.40 
Heat 11 of 24 Timed Finals   
  1  Thomas, Ann B                 49 FLAQ                      1:14.00 
  2  Emblidge, Cecilia V           45 NEM                       1:11.79 
  3  Ciampa, Cindy                 49 SKY                       1:10.85 
  4  Henderson, Kristin W          49 DAMM                      1:07.04 
  5  Petersen, Stephanie O         47 SLAM                      1:09.00 
  6  Fitzgerald, Kimberly H        49 WMAC                      1:10.92 
  7  Hacker, Sara                  45 IM                        1:13.23 
  8  Cabada, Maria                 46 MIL                       1:14.06 
Heat 12 of 24 Timed Finals   
  1  Popps, Corrin C               45 MICH                      1:05.96 
  2  Crouch, Kim H                 48 CMS                       1:05.78 
  3  Elias-Williams, Maria L       45 GSMS                      1:05.04 
  4  Jones, Elene Kay K            49 DAMM                      1:02.30 
  5  Osborne, Katie                46 TOMS                      1:04.90 
  6  Ditommaso, Laurie A           47 GSM                       1:05.63 
  7  Pletch, Mary                  46 ABM                       1:05.90 
  8  Kessler, Laura L              49 O*H*                      1:06.74 
Heat 13 of 24 Timed Finals   
  2  Cunningham, Nell              44 IM                        1:30.00 
  3  Welage, Clare E               40 ISF                       1:12.85 
  4  Kirincic, Suzanne M           41 NBAC                      1:10.66 
  5  Hildebrand, Ilyse L           42 ISF                       1:11.44 
  6  White, LeighAnn               40 CMS                       1:12.85 
  7  McFarland, Pamela A           43 SKY                       1:39.82 
Heat 14 of 24 Timed Finals   
  1  Dombkowski, Susan E           43 MICH                      1:09.00 
  2  Howard, Elizabeth R           43 CVYS                      1:09.00 
  3  Richell, Kelly A              44 MVN                       1:08.26 
  4  Harden, Shari                 42 MOVY                      1:07.59 
  5  Sorenson, T J                 43 MVN                       1:08.19 
  6  Fernandez, Gerri M            44 ISF                       1:08.80 
  7  Moffett, Erica L              40 AGUA                      1:09.00 
  8  Linsemeyer Ault, Dotty A      44 ISF                       1:10.00 
Heat 15 of 24 Timed Finals   
  1  Bachmann, Tracey M            43 SWOM                      1:05.82 
  2  Corbeau, Shannon K            43 OREG                      1:03.00 
  3  Stevens, Kimberly J           44 IM                        1:02.60 
  4  Welting, Laureen              44 TOC                       1:01.25 
  5  Willeboordse, Fall            43 AGUA                      1:01.86 
  6  Ridge, Jennifer               41 IM                        1:02.81 
  7  Rietz, Heather                41 EXCL                      1:05.55 
  8  LeClair, Dale A               40 GOLD                      1:07.40 
Heat 16 of 24 Timed Finals   
  1  Rothgangel, Ella M            34 SLAM                      1:35.00 
  2  Moran, Danielle               32 FLAQ                      1:13.39 
  3  Meyrowitz, Ellie              30 DOC                       1:11.00 
  4  Hennessey, Katherine C        31 NBAC                      1:06.97 
  5  Quin, Kelly A                 34 MICH                      1:13.00 
  6  Rivera, Rachel J              31 DLMA                      1:15.92 
  7  Monteagudo, Susan             39 FCST                      1:20.00 
  8  Sullivan, Maureen             37 TOC                       1:28.00 
Heat 17 of 24 Timed Finals   
  1  Hannon, Martina V             38 VLVM                      1:17.22 
  2  Colburn, Carrie A             35 ABM                       1:16.83 
  3  Humphrey MacKenzie, Laura     35 SKY                       1:15.71 
  4  Marvin, Linda L               36 ISF                       1:12.00 
  5  Raines, Amy L                 38 BSM                       1:13.00 
  6  Fahey, Lisa                   39 METR                      1:16.32 
  7  Latina, Syd R                 35 NAST                      1:17.00 
  8  Wegner, Karin M               37 CAST                      1:18.65 
Heat 18 of 24 Timed Finals   
  1  De La Cruz, Beth              38 IM                        1:10.37 
  2  Holmes, Jessica A             38 NEM                       1:05.02 
  3  Oesting, Megan D              36 PNA                       1:02.00 
  4  Mayville, Janet C             35 TOMS                      1:00.85 
  5  Braun, Erika L                37 NCMS                      1:01.50 
  6  Eldridge, Beth                39 MOVY                      1:02.27 
  7  Harter, Michelle C            39 ISF                       1:07.00 
  8  Chan-O'Connell, Fontaine      35 IM                        1:10.90 
Heat 19 of 24 Timed Finals   
  1  Hiebert, Stephanie I          32 SLAM                      1:06.69 
  2  Wienrich, Susanne M           33 GSC                       1:05.55 
  3  Kagy-Schwartz, Michelle C     34 ABM                       1:03.63 
  4  O'Reilly, Jennifer M          30 RMST                      1:00.91 
  5  Wilhite, Noelle M             30 IM                        1:02.80 
  6  Wheat, Christina (Chrissy) L  33 ISF                       1:05.02 
  7  Lee-Hosfeld, Jaimie L         33 TXLA                      1:05.67 
  8  Helt, Jaclyn M                31 DRM                       1:06.75 
Heat 20 of 24 Timed Finals   
  2  Jomantas, Genevieve M         25 DRM                       1:14.10 
  3  Bagley, Jessica A             26 ARIZ                      1:11.28 
  4  Ninivaggi, Melissa C          26 UNAT                      1:10.00 
  5  Gast, Erin G                  28 SKY                       1:10.59 
  6  Baker, Sarah                  28 IM                        1:13.17 
  7  Gross, Emma R                 25 IM                        1:19.63 
Heat 21 of 24 Timed Finals   
  1  Aron, Vanessa                 29 FLAQ                      1:09.65 
  2  Wenzel, Katharine T           26 FLAQ                      1:08.00 
  3  Mitchell, Kara M              28 REDT                      1:07.10 
  4  Hernandez, Laura L            29 ARIZ                      1:05.89 
  5  Musfeldt, Andrea              27 MOVY                      1:06.35 
  6  Howland, Heather              29 ABM                       1:07.68 
  7  Amr, Aleah M                  26 UCI                       1:08.95 
  8  Goodwin, Amy                  28 IM                        1:09.79 
Heat 22 of 24 Timed Finals   
  1  Martin, Jennifer M            29 FLAQ                      1:03.87 
  2  Hester, Heidi R               29 PLAN                      1:02.97 
  3  McHugh, Carolynn F            26 SWOM                      1:02.09 
  4  Weaver, Jenny W               29 ISF                       1:01.00 
  5  Mullen-Hurwitz, Amy L         27 MM                        1:01.75 
  6  Busche, Kelly C               25 ARIZ                      1:02.38 
  7  Lyons, Katie A                29 TOC                       1:03.00 
  8  Olsen, Rebekah                29 MVN                       1:04.08 
Heat 23 of 24 Timed Finals   
  1  Regaldo-Perem, Lourdes        22 FLAQ                      1:15.56 
  2  Kratz, Elaine K               24 ARIZ                      1:14.66 
  3  Nissen, Jessica N             23 SKY                       1:10.91 
  4  Wright, Camille R             21 FLAQ                      1:09.87 
  5  Pollard, Kate A               23 ISF                       1:10.65 
  6  Smith, Davida                 21 ABM                       1:11.67 
  7  Brightwell, Jenna M           19 RMST                      1:15.27 
  8  Jones, Stacey L               24 ISF                       1:15.96 
Heat 24 of 24 Timed Finals   
  1  Hesterberg, Lisa G            23 IM                        1:08.50 
  2  Roka, Heather A               23 UNAT                      1:05.95 
  3  Aiken, Sherah                 22 GMSC                      1:03.12 
  4  Gill, Meg B                   24 TOC                         59.95 
  5  Pike, Natalie N               24 FLAQ                      1:02.22 
  6  Garland, Megan C              23 ABM                       1:05.50 
  7  Vazhenin, Anastacia I         24 CHAY                      1:06.26 
  8  Sobecki, Megan E              24 ISF                       1:09.00