Licensed to HY-TEK Meet Services - Single Meet License
                                    HY-TEK's MEET MANAGER 3.0 8/9/2009 05:04 PM
     2009 USMS National Long Course Championships - 8/6/2009 to 8/10/2009      
                       I.U. Natatorium, Indianapolis, IN                       
                      Meet Program - Sunday, Aug 9, 2009                       
 
Event 41  Men 400 LC Meter Freestyle
===============================================================================
     Name                         Age Team
===============================================================================
Heat 1 of 19 Timed Finals   
  1  Keefe, Edward K               71 NAST                     11:00.00 
  2  Neubig, Philip H              80 BMST                     10:00.00 
  3  Dayton, Barry H               64 IM                        7:50.00 
  4  Stolz, Irwin W                80 GAJA                      7:24.10 
  5  Clegern, Wayne M              80 CMS                       7:40.00 
  6  Wolle, Jordan B               81 SDSM                      8:28.53 
  7  Jacque, Mitchell A            80 MICH                     10:15.00 
  8  Clapp, Richard L              72 ISF                      13:30.00 
Heat 2 of 19 Timed Finals   
  1  Chisholm, Dick                75 SWOM                      7:04.87 
  2  Morley, Albert A              72 MICH                      7:00.00 
  3  Burr, Ken M                   65 WCM                       6:40.64 
  4  Rader, Richard B              47 ISF                       6:40.00 
  5  Rutenberg, Howard             62 ARKM                      6:40.00 
  6  Meiklereid, Keith             65 SKY                       7:00.00 
  7  Spence, Thomas E              65 O*H*                      7:00.44 
  8  Washburn, Keith E             65 O*H*                      7:13.76 
Heat 3 of 19 Timed Finals   
  1  Kavanaugh, Kirk               59 SWOM                      6:34.00 
  2  Woods, Tom M                  66 VMST                      6:30.00 
  3  Geiss, Anthony J              36 GRIN                      6:20.00 
  4  Motheral, Thomas W            61 O*H*                      6:12.11 
  5  Van Horn, William G           71 TOC                       6:19.00 
  6  Davidson, Wallace N           57 SLAM                      6:28.00 
  7  Hellmann, Stephen D           65 SKY                       6:33.00 
  8  Miller, Jamie A               55 NCMS                      6:35.44 
Heat 4 of 19 Timed Finals   
  1  Justinger, Stephen W          57 WMAC                      6:05.00 
  2  Mester, Thomas                58 SKY                       6:03.25 
  3  Lewis, David W                58 ISF                       6:00.00 
  4  Clark, Jerry                  72 NCMS                      5:59.00 
  5  Rowland, Jim                  49 IM                        6:00.00 
  6  Brogan, Ryan                  21 ISF                       6:00.00 
  7  Larson, Allen J               56 OREG                      6:03.81 
  8  Butz, Richard F               52 ABM                       6:05.71 
Heat 5 of 19 Timed Finals   
  1  Diel, Bruce N                 61 MOVY                      5:55.95 
  2  Willis, Gregory B             61 LAPS                      5:53.07 
  3  Kipp, Richard A               52 DAS                       5:47.52 
  4  Smith, Richard K              64 GRIN                      5:43.60 
  5  Sapirstein, Julian B          60 USF                       5:46.62 
  6  Mennen, Marty A               73 ISF                       5:50.00 
  7  Buys, Joe D                   65 MICH                      5:55.53 
  8  Meintjies, Bruce E            68 FLA                       5:57.75 
Heat 6 of 19 Timed Finals   
  1  Bernstein, Richard F          63 AGUA                      5:39.22 
  2  Campbell, Chris               48 MVM                       5:34.00 
  3  Miller, Douglas K             63 ISF                       5:26.00 
  4  Miller, Robert K              50 NAST                      5:20.00 
  5  Mustard, Kirk T               43 ISF                       5:24.00 
  6  Bailey, Hop                   62 ARIZ                      5:31.00 
  7  Ashmore, Chad B               27 SWOM                      5:38.03 
  8  Galletly, Sandy               67 VMST                      5:43.26 
Heat 7 of 19 Timed Finals   
  1  Beza, Ion A                   51 SDSM                      5:19.45 
  2  Morrison, Evan                29 CSMT                      5:16.89 
  3  Bright, David C               56 NEM                       5:15.00 
  4  Couch, Bob E                  62 AWJ                       5:13.36 
  5  Boutov, Alex                  53 IM                        5:15.00 
  6  Arneson, Gaard                61 MICH                      5:16.38 
  7  Neiswonger, Richard J         50 MVN                       5:18.65 
  8  Pash, Gregory C               62 MICH                      5:19.99 
Heat 8 of 19 Timed Finals   
  1  Davis, Don M                  65 RHMS                      5:11.20 
  2  Krongaard, Jeffrey S          55 ARIZ                      5:10.60 
  3  Carlson, Ken                  35 ABM                       5:10.09 
  4  Wright, Robert E              55 DOC                       5:09.26 
  5  Gruber, Glenn A               60 VCM                       5:09.38 
  6  Hoyne, Ron                    53 IM                        5:10.38 
  7  Fisher, Daniel R              35 UNAT                      5:10.79 
  8  Hoover, Jack M                35 NAST                      5:12.75 
Heat 9 of 19 Timed Finals   
  1  Aumiller, Joe F               52 MICH                      5:08.25 
  2  Schwartz, Marvin B            61 ARKM                      5:05.42 
  3  Martin, Jack R                58 1776                      5:04.00 
  4  Thornton, James               57 ABM                       5:03.27 
  5  Thain, Doug A                 49 MTSC                      5:03.75 
  6  Chalandon, Gilles A           53 AGUA                      5:05.00 
  7  McElroy, Frank J              61 JAM                       5:05.90 
  8  Mattson, Mark E               39 IM                        5:08.40 
Heat 10 of 19 Timed Finals   
  1  Spratt, Mark W                54 ISF                       5:02.44 
  2  Nesovic, Jake Z               42 TOMS                      5:00.00 
  3  Montgomery, Jim               54 DAMM                      4:59.00 
  4  Leier, Brian E                51 MMAC                      4:58.43 
  5  Poortinga, Vincent            34 ABM                       4:58.64 
  6  Scanlan, Kevin                54 IM                        5:00.00 
  7  Pardo, Manny A                39 LSD                       5:01.02 
  8  Thompson, Frank L             58 MICH                      5:02.49 
Heat 11 of 19 Timed Finals   
  1  Sax, William C                40 GMUP                      4:58.10 
  2  Tansinsin, Rosendo (Sextus)   37 ISF                       4:57.80 
  3  Strauss, Trip                 51 ARKM                      4:57.00 
  4  Podalsky, Gregg               37 MWA                       4:56.98 
  5  Gilbert, Clay                 50 SKY                       4:57.00 
  6  Roth, Barry                   55 ARIZ                      4:57.00 
  7  Munson, Fred R                51 O*H*                      4:58.00 
  8  Sikora, Rod                   49 DAMM                      4:58.14 
Heat 12 of 19 Timed Finals   
  1  Sikich, Christopher P         31 NAST                      4:55.15 
  2  Patterson, Thomas J           32 1776                      4:54.12 
  3  Kinsella, John P              57 DOC                       4:53.73 
  4  Gundersen, Karl R             40 SLAM                      4:52.36 
  5  Wasserman, Neil R             54 O*H*                      4:52.50 
  6  Sherman, Kevin S              45 ISF                       4:54.00 
  7  Hubbard, John W               29 ISF                       4:55.07 
  8  Keenan, George W              56 IM                        4:56.25 
Heat 13 of 19 Timed Finals   
  1  Terndrup, Seth P              33 NCMS                      4:51.78 
  2  Wendt, George F               62 IM                        4:49.83 
  3  Walker, Rick B                59 SYSM                      4:49.06 
  4  Pohnert, Steven C             39 RMST                      4:47.69 
  5  Karas, Paul G                 54 MICH                      4:48.00 
  6  Hopson, Bruce E               43 SLAM                      4:49.50 
  7  Mullins, Dennis J             35 DOC                       4:51.20 
  8  Hatch, Jordan                 52 SCMI                      4:52.35 
Heat 14 of 19 Timed Finals   
  1  Brenner, Bill                 51 SYSM                      4:47.25 
  2  Kriger, Joel                  56 SYSM                      4:46.95 
  3  Patten, Bobby                 47 DAMM                      4:45.99 
  4  Huggins, Thomas E             46 ISF                       4:45.00 
  5  Strahota, Jeffrey R           29 TERR                      4:45.44 
  6  LeClair, David W              42 GOLD                      4:46.57 
  7  Copeland, Rob                 53 GAJA                      4:47.03 
  8  Weaver, Derek J               22 MICH                      4:47.31 
Heat 15 of 19 Timed Finals   
  1  Israel, Daniel M              42 MICH                      4:44.22 
  2  Erickson, Tim D               53 FLAQ                      4:41.50 
  3  Holmes, Robert C              47 SKY                       4:40.20 
  4  Wood, Larry W                 55 TXLA                      4:40.00 
  5  McCabe, Thomas J              52 IM                        4:40.00 
  6  Callahan, Jim                 52 WOR                       4:40.50 
  7  Juiris, Peter                 35 IM                        4:44.00 
  8  Ediger, Kyle D                27 MOVY                      4:44.24 
Heat 16 of 19 Timed Finals   
  1  Seibt, Andreas K              51 IM                        4:40.00 
  2  Farrell, Andrew J             39 FLAQ                      4:39.78 
  3  Eynon, Chris M                20 FLAQ                      4:39.30 
  4  Shake, Scott D                51 ARIZ                      4:36.00 
  5  Bockius, Edward C             43 NEM                       4:36.22 
  6  Gandee, Brad                  55 GMUP                      4:39.42 
  7  Dodson, Phil L                56 IM                        4:39.95 
  8  Schaetz, Daniel J             39 WMAC                      4:40.00 
Heat 17 of 19 Timed Finals   
  1  Rhyne, Joseph M               51 NCMS                      4:35.00 
  2  Kappler, Jerrod               32 SKY                       4:35.00 
  3  Hill, Jason M                 30 DAS                       4:34.90 
  4  Jaegers, Al                   47 ARIZ                      4:32.00 
  5  Bugg, Bob                     52 GAJA                      4:33.11 
  6  Anderson, Tim J               38 VALM                      4:35.00 
  7  Switzer, Keith M              46 BLU                       4:35.00 
  8  Clarke, Chris A               41 ISF                       4:35.66 
Heat 18 of 19 Timed Finals   
  1  Brookes, Chris                37 O*H*                      4:30.00 
  2  Acton, John H                 37 AGUA                      4:30.00 
  3  Erwin, Jeff T                 45 SAWS                      4:28.88 
  4  Keller, Matt                  40 IM                        4:28.00 
  5  Vazhenin, Igor V              45 CHAY                      4:28.45 
  6  Schmidt, Michael J            47 MESC                      4:29.69 
  7  Nieto, Jose Manuel            29 SKY                       4:30.00 
  8  Mauri, Jonathan               25 MIL                       4:30.70 
Heat 19 of 19 Timed Finals   
  1  Mann, Michael T               55 CMS                       4:27.91 
  2  Calnan, John P                29 TOMS                      4:21.66 
  3  Stevenson, Chris L            45 VMST                      4:18.77 
  4  Cantrelle, Vincent            21 FLAQ                      4:03.00 
  5  Mull, Cameron S               33 MICH                      4:17.99 
  6  Ryan, Keith R                 25 UCI                       4:19.21 
  7  Dickson, Kurt F               42 ARIZ                      4:27.12 
  8  Berryhill, Keith              50 RAY                       4:28.00