2008 Long Course National Championships

Women's Results - Age 18-24

Final Results:

Women 18-24 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
        NATL: N 27.24   8/17/2003 JESSICA FOSCHI                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Butler, Katelyn B         22 RAA                    27.87      28.47   11  
  2 Edgar, Melanie            21 FLAQ                   29.03      29.49    9  
  3 Taylor, Victoria          23 TVM                    31.34      30.62    8  
  4 Bowen, Kelsey C           23 OREG                   32.90      31.18    7  
  5 Murphy, Siobhan C         22 FLAQ                   30.98      31.45    6  
  6 Shigley, Allison M        20 LVM                    34.00      31.50    5  
  7 Shortt-Harder, Kelsey E   24 OREG                   34.00      31.73    4  
  8 Lau, Choi-Ting            24 MVM                    30.00      31.97    3  
  9 Snyder, Melissa           21 OREG                   33.52      33.57    2  
 10 Maggard, Jocelyn N        21 MVN                    34.32      33.74    1  
 11 Stratman, Megan E         23 OREG                   34.45      34.12  
 12 DeLeone, Denise R         21 OREG                   36.54      36.19  
 -- Dinkel, Paloma            20 RAA                    28.64         NS  
 
Women 18-24 100 LC Meter Freestyle
===============================================================================
        NATL: N 58.94    8/3/2003 JESSICA FOSCHI                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Smith, Lorna              20 FLAQ                 1:02.80    1:00.73   11  
                  29.58     1:00.73 (31.15)                                        
  2 Butler, Katelyn B         22 RAA                  1:00.08    1:01.57    9  
                  29.45     1:01.57 (32.12)                                        
  3 White, Lisa A             24 TVM                  1:04.00    1:03.72    8  
                  31.00     1:03.72 (32.72)                                        
  4 O'Connor, Erin            23 UNAT                 1:09.00    1:05.63    7  
                  30.90     1:05.63 (34.73)                                        
  5 Taylor, Victoria          23 TVM                  1:07.95    1:06.65    6  
                  32.19     1:06.65 (34.46)                                        
  6 Murphy, Siobhan C         22 FLAQ                 1:11.09    1:08.26    5  
                  32.78     1:08.26 (35.48)                                        
  7 Shigley, Allison M        20 LVM                  1:11.00    1:08.62    4  
                  33.38     1:08.62 (35.24)                                        
  8 Bowen, Kelsey C           23 OREG                 1:11.58    1:09.57    3  
                  33.86     1:09.57 (35.71)                                        
  9 Lau, Choi-Ting            24 MVM                  1:08.00    1:10.75    2  
                  33.76     1:10.75 (36.99)                                        
 10 Prokopiak, Ashley R       20 UNAT                 1:11.72    1:13.13    1  
                  34.73     1:13.13 (38.40)                                        
 11 Maggard, Jocelyn N        21 MVN                  1:17.43    1:15.79  
                  35.76     1:15.79 (40.03)                                        
 12 Nunley, Jessica E         19 OREG                 1:17.75    1:15.93  
                  36.07     1:15.93 (39.86)                                        
 13 Stratman, Megan E         23 OREG                 1:12.48    1:15.97  
                  35.42     1:15.97 (40.55)                                        
 14 Snyder, Emily L           19 OREG                 1:14.07    1:16.16  
                  35.75     1:16.16 (40.41)                                        
 -- Dickson, Kelsey A         19 ARIZ                 1:06.04         NS  
 
Women 18-24 200 LC Meter Freestyle
===============================================================================
        NATL: N 2:03.06   8/17/2003 JESSICA FOSCHI                             
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Jason, Dawn               21 FLAQ                 2:10.21    2:12.79   11  
                  31.07     1:04.84 (33.77)     1:39.14 (34.30)     2:12.79 (33.65)
  2 Smith, Lorna              20 FLAQ                 2:12.90    2:13.09    9  
                  31.38     1:05.38 (34.00)     1:39.52 (34.14)     2:13.09 (33.57)
  3 Muir, Anne C              23 PMM                  2:16.81    2:17.80    8  
                  32.75     1:07.26 (34.51)     1:42.85 (35.59)     2:17.80 (34.95)
  4 White, Lisa A             24 TVM                  2:17.00    2:20.60    7  
                  32.78     1:08.75 (35.97)     1:45.09 (36.34)     2:20.60 (35.51)
  5 Dickson, Kelsey A         19 ARIZ                 2:22.52    2:23.82    6  
                  33.37     1:09.19 (35.82)     1:46.46 (37.27)     2:23.82 (37.36)
  6 Taylor, Victoria          23 TVM                  2:34.46    2:28.59    5  
                  34.56     1:12.41 (37.85)     1:51.14 (38.73)     2:28.59 (37.45)
  7 Murphy, Siobhan C         22 FLAQ                 2:32.99    2:29.71    4  
                  33.66     1:11.32 (37.66)     1:50.22 (38.90)     2:29.71 (39.49)
  8 Pranke, Bridget A         24 ARIZ                 2:29.88    2:31.90    3  
                  35.62     1:13.68 (38.06)     1:53.03 (39.35)     2:31.90 (38.87)
  9 Prokopiak, Ashley R       20 UNAT                 2:37.66    2:37.43    2  
                  35.36     1:14.93 (39.57)     1:57.02 (42.09)     2:37.43 (40.41)
 10 Stratman, Megan E         23 OREG                 2:24.45    2:55.88    1  
                  36.41     1:19.31 (42.90)     2:09.54 (50.23)     2:55.88 (46.34)
 
Women 18-24 400 LC Meter Freestyle
===============================================================================
        NATL: N 4:16.72    7/5/2003 JULIA STOWERS                              
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Muir, Anne C              23 PMM                  4:50.68    4:47.71   11  
                  33.26     1:08.72 (35.46)     1:45.04 (36.32)     2:21.64 (36.60)
        2:58.39 (36.75)     3:35.17 (36.78)     4:11.83 (36.66)     4:47.71 (35.88)
  2 White, Lisa A             24 TVM                  4:50.00    4:57.42    9  
                  33.71     1:10.02 (36.31)     1:46.91 (36.89)     2:24.43 (37.52)
        3:02.54 (38.11)     3:40.74 (38.20)     4:19.30 (38.56)     4:57.42 (38.12)
  3 Pranke, Bridget A         24 ARIZ                 5:16.18    5:03.99    8  
                  35.09     1:12.65 (37.56)     1:50.93 (38.28)     2:29.78 (38.85)
        3:08.74 (38.96)     3:47.44 (38.70)     4:26.00 (38.56)     5:03.99 (37.99)
  4 Murphy, Siobhan C         22 FLAQ                 5:22.33    5:18.58    7  
                  34.36     1:13.36 (39.00)     1:53.25 (39.89)     2:34.26 (41.01)
        3:14.77 (40.51)     3:56.26 (41.49)     4:38.81 (42.55)     5:18.58 (39.77)
  5 Taylor, Victoria          23 TVM                  5:27.00    5:22.36    6  
                  36.90     1:16.69 (39.79)     1:57.76 (41.07)     2:38.84 (41.08)
        3:20.06 (41.22)     4:01.27 (41.21)     4:42.59 (41.32)     5:22.36 (39.77)
  6 Prokopiak, Ashley R       20 UNAT                 5:45.89    5:34.16    5  
                  36.70     1:17.16 (40.46)     1:59.60 (42.44)     2:42.35 (42.75)
        3:26.05 (43.70)     4:09.65 (43.60)     4:53.70 (44.05)     5:34.16 (40.46)
  7 Bowen, Kelsey C           23 OREG                 5:18.23    5:34.30    4  
                  36.64     1:16.82 (40.18)     1:59.58 (42.76)     2:42.88 (43.30)
        3:25.92 (43.04)     4:09.39 (43.47)     4:52.72 (43.33)     5:34.30 (41.58)
  8 Snyder, Melissa           21 OREG                 5:30.84    5:57.51    3  
                  39.10     1:24.22 (45.12)     2:10.68 (46.46)     2:56.81 (46.13)
        3:42.29 (45.48)     4:28.14 (45.85)     5:14.43 (46.29)     5:57.51 (43.08)
  9 Swieter, Erin             24 AKMS                 5:40.48    6:00.90    2  
                  37.60     1:19.03 (41.43)     2:03.47 (44.44)     2:50.34 (46.87)
        3:37.88 (47.54)     4:26.34 (48.46)     5:14.24 (47.90)     6:00.90 (46.66)
 10 Pahl, Lauren N            19 TVM                  5:55.22    6:04.95    1  
                  38.22     1:19.90 (41.68)     2:05.00 (45.10)     2:51.80 (46.80)
        3:39.29 (47.49)     4:28.15 (48.86)     5:17.18 (49.03)     6:04.95 (47.77)
 
Women 18-24 800 LC Meter Freestyle
===============================================================================
        NATL: N 9:28.19   6/10/2000 S SCHWEITZER                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Muir, Anne C              23 PMM                  9:55.38    9:43.75   11  
                  34.18     1:10.26 (36.08)     1:46.62 (36.36)     2:23.29 (36.67)
        3:00.10 (36.81)     3:36.91 (36.81)     4:14.56 (37.65)     4:51.22 (36.66)
        5:28.45 (37.23)     6:05.16 (36.71)     6:41.94 (36.78)     7:18.42 (36.48)
        7:55.31 (36.89)     8:31.75 (36.44)     9:08.46 (36.71)     9:43.75 (35.29)
  2 Nelson, Christine M       24 ARIZ                12:30.00   11:06.40    9  
                  36.13     1:16.52 (40.39)     1:57.72 (41.20)     2:39.00 (41.28)
        3:21.00 (42.00)     4:02.76 (41.76)     4:45.33 (42.57)     5:28.57 (43.24)
        6:11.60 (43.03)     6:54.26 (42.66)     7:37.05 (42.79)     8:20.13 (43.08)
        9:02.50 (42.37)     9:44.37 (41.87)    10:26.33 (41.96)    11:06.40 (40.07)
  3 Gentry, Kelly M           22 TVM                 11:15.02   11:29.96    8  
                  37.26     1:18.31 (41.05)     2:01.10 (42.79)     2:43.90 (42.80)
        3:27.53 (43.63)     4:11.03 (43.50)     4:54.82 (43.79)     5:38.68 (43.86)
        6:22.79 (44.11)     7:06.51 (43.72)     7:50.68 (44.17)     8:34.49 (43.81)
        9:19.23 (44.74)    10:03.35 (44.12)    10:47.48 (44.13)    11:29.96 (42.48)
  4 Prokopiak, Ashley R       20 UNAT                12:00.89   11:43.04    7  
                  37.31     1:19.25 (41.94)     2:02.96 (43.71)     2:47.34 (44.38)
        3:32.15 (44.81)     4:17.15 (45.00)     5:02.40 (45.25)     5:47.03 (44.63)
        6:32.54 (45.51)     7:17.98 (45.44)     8:03.35 (45.37)     8:48.54 (45.19)
        9:34.04 (45.50)    10:19.07 (45.03)    11:04.12 (45.05)    11:43.04 (38.92)
  5 Pahl, Lauren N            19 TVM                 12:30.85   12:29.63    6  
                  40.78     1:26.19 (45.41)     2:11.63 (45.44)     2:57.99 (46.36)
        3:45.49 (47.50)     4:32.52 (47.03)     5:19.45 (46.93)     6:06.18 (46.73)
        6:53.88 (47.70)     7:41.35 (47.47)     8:29.34 (47.99)     9:17.37 (48.03)
       10:06.15 (48.78)    10:54.53 (48.38)    11:43.10 (48.57)    12:29.63 (46.53)
 
Women 18-24 1500 LC Meter Freestyle
===============================================================================
        NATL: N 18:13.47   8/20/2000 SAMANTHA BAUSHER                          
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Pranke, Bridget A         24 ARIZ                20:32.28   19:43.58   11  
                  36.65     1:15.61 (38.96)     1:55.24 (39.63)     2:35.22 (39.98)
        3:15.44 (40.22)     3:55.49 (40.05)     4:35.57 (40.08)     5:16.14 (40.57)
        5:56.46 (40.32)     6:36.07 (39.61)     7:16.04 (39.97)     7:55.92 (39.88)
        8:35.83 (39.91)     9:15.70 (39.87)     9:55.14 (39.44)    10:34.60 (39.46)
       11:14.10 (39.50)    11:53.76 (39.66)    12:32.97 (39.21)    13:12.36 (39.39)
       13:51.41 (39.05)    14:30.72 (39.31)    15:10.08 (39.36)    15:49.33 (39.25)
       16:28.46 (39.13)    17:07.85 (39.39)    17:47.11 (39.26)    18:26.35 (39.24)
       19:05.42 (39.07)    19:43.58 (38.16)                                        
  2 O'Connor, Erin            23 UNAT                22:00.00   21:37.76    9  
                  35.24     1:14.76 (39.52)     1:56.12 (41.36)     2:38.28 (42.16)
        3:21.04 (42.76)     4:03.52 (42.48)     4:46.81 (43.29)     5:29.42 (42.61)
        6:13.39 (43.97)     6:57.32 (43.93)     7:42.12 (44.80)     8:25.84 (43.72)
        9:10.03 (44.19)     9:54.12 (44.09)    10:38.72 (44.60)    11:23.16 (44.44)
       12:08.11 (44.95)    12:52.16 (44.05)    13:37.06 (44.90)    14:21.47 (44.41)
       15:05.92 (44.45)    15:49.87 (43.95)    16:34.42 (44.55)    17:18.29 (43.87)
       18:02.52 (44.23)    18:46.31 (43.79)    19:30.30 (43.99)    20:13.74 (43.44)
       20:56.67 (42.93)    21:37.76 (41.09)                                        
 
Women 18-24 50 LC Meter Backstroke
===============================================================================
        NATL: N 31.55    6/3/1990 TORI SMITH                                   
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Smith, Lorna              20 FLAQ                   31.70      32.10   11  
  2 Jason, Dawn               21 FLAQ                   32.37      32.78    9  
  3 Edgar, Melanie            21 FLAQ                   32.31      32.84    8  
  4 Nelson, Christine M       24 ARIZ                   38.00      35.29    7  
  5 Shortt-Harder, Kelsey E   24 OREG                   37.00      35.83    6  
  6 Shigley, Allison M        20 LVM                    40.00      37.56    5  
  7 Kratz, Elaine K           23 UNAT                   39.45      38.55    4  
  8 Nunley, Jessica E         19 OREG                   49.41      40.81    3  
  9 Snyder, Emily L           19 OREG                   40.18      41.85    2  
 -- Butler, Katelyn B         22 RAA                    37.63         NS  
 
Women 18-24 100 LC Meter Backstroke
===============================================================================
        NATL: N 1:04.87   8/20/2000 S SCHWEITZER                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Smith, Lorna              20 FLAQ                 1:06.20    1:06.04   11  
                  31.95     1:06.04 (34.09)                                        
  2 Jason, Dawn               21 FLAQ                 1:08.99    1:09.95    9  
                  34.58     1:09.95 (35.37)                                        
  3 Shortt-Harder, Kelsey E   24 OREG                 1:16.92    1:18.28    8  
                  37.07     1:18.28 (41.21)                                        
  4 Shigley, Allison M        20 LVM                  1:19.00    1:22.16    7  
                  39.78     1:22.16 (42.38)                                        
 
Women 18-24 200 LC Meter Backstroke
===============================================================================
        NATL: N 2:19.70   8/20/2000 S SCHWEITZER                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Jason, Dawn               21 FLAQ                 2:27.03    2:26.27   11  
                  35.28     1:12.41 (37.13)     1:50.49 (38.08)     2:26.27 (35.78)
  2 Smith, Lorna              20 FLAQ                 2:24.20    2:26.38    9  
                  33.14     1:09.99 (36.85)     1:49.72 (39.73)     2:26.38 (36.66)
  3 Nelson, Christine M       24 ARIZ                 2:56.00    2:46.31    8  
                  37.85     1:19.74 (41.89)     2:03.20 (43.46)     2:46.31 (43.11)
 
Women 18-24 50 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
        NATL: N 33.66   8/20/1995 ELIZABETH NELSON                             
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Edgar, Melanie            21 FLAQ                   34.04      35.90   11  
  2 Trembly, Katie F          24 SCLA                   43.00      37.48    9  
  3 Butler, Katelyn B         22 RAA                    39.49      39.05    8  
  4 Murphy, Siobhan C         22 FLAQ                   43.33      40.28    7  
  5 Kratz, Elaine K           23 UNAT                   45.00      41.52    6  
  6 Grier, Cassi M            22 OREG                   44.44      42.95    5  
  7 Stratman, Megan E         23 OREG                   43.20      45.74    4  
  8 DeLeone, Denise R         21 OREG                   49.20      47.87    3  
 -- Swieter, Erin             24 AKMS                   44.26         NS  
 -- Dinkel, Paloma            20 RAA                    34.65         NS  
 
Women 18-24 100 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
        NATL: N 1:13.62   8/20/1995 ELIZABETH NELSON                           
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Edgar, Melanie            21 FLAQ                 1:13.87    1:19.58   11  
                  38.05     1:19.58 (41.53)                                        
  2 Muir, Anne C              23 PMM                  1:18.88    1:20.01    9  
                  38.20     1:20.01 (41.81)                                        
  3 Trevino, Danielle         21 UNAT                 1:22.45    1:21.24    8  
                  38.85     1:21.24 (42.39)                                        
  4 Trembly, Katie F          24 SCLA                 1:35.00    1:23.62    7  
                  39.03     1:23.62 (44.59)                                        
  5 O'Connor, Erin            23 UNAT                 1:33.00    1:24.70    6  
                  39.31     1:24.70 (45.39)                                        
  6 Gentry, Kelly M           22 TVM                  1:27.20    1:28.48    5  
                  41.51     1:28.48 (46.97)                                        
  7 Snyder, Melissa           21 OREG                 1:33.56    1:36.60    4  
                  44.15     1:36.60 (52.45)                                        
  8 Maggard, Jocelyn N        21 MVN                  1:38.03    1:36.63    3  
                  45.26     1:36.63 (51.37)                                        
  9 Swieter, Erin             24 AKMS                 1:31.95    1:36.69    2  
                  44.43     1:36.69 (52.26)                                        
 -- Dinkel, Paloma            20 RAA                  1:17.87         NS  
 
Women 18-24 200 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
        NATL: N 2:44.25    7/9/2006 LAURA DAVIS                                
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Edgar, Melanie            21 FLAQ                 2:35.81    2:47.99   11  
                  38.30     1:20.72 (42.42)     2:04.42 (43.70)     2:47.99 (43.57)
  2 Trevino, Danielle         21 UNAT                 2:52.68    2:53.65    9  
                  39.96     1:23.62 (43.66)     2:08.49 (44.87)     2:53.65 (45.16)
  3 O'Connor, Erin            23 UNAT                 3:25.00    3:01.45    8  
                  41.37     1:28.15 (46.78)     2:15.03 (46.88)     3:01.45 (46.42)
  4 Gentry, Kelly M           22 TVM                  3:05.20    3:08.71    7  
                  43.08     1:31.53 (48.45)     2:20.44 (48.91)     3:08.71 (48.27)
  5 Swieter, Erin             24 AKMS                 3:25.01    3:29.80    6  
                  46.02     1:38.75 (52.73)     2:33.63 (54.88)     3:29.80 (56.17)
 
Women 18-24 50 LC Meter Butterfly
===============================================================================
        NATL: N 28.99    7/9/2006 LAURA DAVIS                                  
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Butler, Katelyn B         22 RAA                    34.27      31.42   11  
  2 Dickson, Kelsey A         19 ARIZ                   30.54      31.56    9  
  3 Kratz, Elaine K           23 UNAT                   35.62      32.08    8  
  4 Lau, Choi-Ting            24 MVM                    33.30      33.59    7  
  5 Shortt-Harder, Kelsey E   24 OREG                   38.00      34.41    6  
  6 Nelson, Christine M       24 ARIZ                   36.06      35.22    5  
  7 Pranke, Bridget A         24 ARIZ                   39.34      36.24    4  
  8 Pahl, Lauren N            19 TVM                    34.54      36.53    3  
  9 Prokopiak, Ashley R       20 UNAT                   37.42      37.36    2  
 10 DeLeone, Denise R         21 OREG                   37.21      37.54    1  
 11 Taylor, Victoria          23 TVM                    37.38      37.75  
 12 Maggard, Jocelyn N        21 MVN                    37.78      38.39  
 
Women 18-24 100 LC Meter Butterfly
===============================================================================
        NATL: N 1:03.08    7/9/2006 LAURA DAVIS                                
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Dickson, Kelsey A         19 ARIZ                 1:14.34    1:09.96   11  
                  32.52     1:09.96 (37.44)                                        
  2 Trevino, Danielle         21 UNAT                 1:16.86    1:10.93    9  
                  32.83     1:10.93 (38.10)                                        
  3 White, Lisa A             24 TVM                  1:11.00    1:11.39    8  
                  33.75     1:11.39 (37.64)                                        
  4 O'Connor, Erin            23 UNAT                 1:22.00    1:14.16    7  
                  33.40     1:14.16 (40.76)                                        
  5 Grier, Cassi M            22 OREG                 1:25.13    1:25.83    6  
                  38.12     1:25.83 (47.71)                                        
  6 DeLeone, Denise R         21 OREG                 1:35.20    1:29.52    5  
                  39.89     1:29.52 (49.63)                                        
  7 Maggard, Jocelyn N        21 MVN                  1:27.12    1:29.77    4  
                  39.44     1:29.77 (50.33)                                        
  8 Pahl, Lauren N            19 TVM                  1:25.38    1:31.85    3  
                  38.65     1:31.85 (53.20)                                        
 
Women 18-24 200 LC Meter Butterfly
===============================================================================
        NATL: N 2:22.58    7/9/2006 LAURA DAVIS                                
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 White, Lisa A             24 TVM                  2:33.00    2:41.83   11  
                  36.53     1:18.03 (41.50)     1:59.82 (41.79)     2:41.83 (42.01)
  2 Lau, Choi-Ting            24 MVM                  2:54.00    2:53.15    9  
                  35.23     1:19.00 (43.77)     2:06.75 (47.75)     2:53.15 (46.40)
  3 Nelson, Christine M       24 ARIZ                 3:06.50    3:00.24    8  
                  37.98     1:22.72 (44.74)     2:11.32 (48.60)     3:00.24 (48.92)
 
Women 18-24 200 LC Meter IM
===============================================================================
        NATL: N 2:24.14    7/9/2006 LAURA DAVIS                                
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Jason, Dawn               21 FLAQ                 2:31.76    2:31.53   11  
                  33.37     1:11.31 (37.94)     1:56.98 (45.67)     2:31.53 (34.55)
  2 Muir, Anne C              23 PMM                  2:38.38    2:33.97    9  
                  33.59     1:15.91 (42.32)     1:59.07 (43.16)     2:33.97 (34.90)
  3 Trevino, Danielle         21 UNAT                 2:35.75    2:34.09    8  
                  32.87     1:14.41 (41.54)     1:58.60 (44.19)     2:34.09 (35.49)
  4 Trembly, Katie F          24 SCLA                 3:02.00    2:46.69    7  
                  36.67     1:21.10 (44.43)     2:08.21 (47.11)     2:46.69 (38.48)
  5 Dickson, Kelsey A         19 ARIZ                 2:46.86    2:51.37    6  
                  34.40     1:23.75 (49.35)     2:14.96 (51.21)     2:51.37 (36.41)
  6 Gentry, Kelly M           22 TVM                  2:50.02    2:51.90    5  
                  37.20     1:23.23 (46.03)     2:12.49 (49.26)     2:51.90 (39.41)
  7 Bowen, Kelsey C           23 OREG                 2:52.73    2:53.11    4  
                  36.94     1:23.17 (46.23)     2:14.24 (51.07)     2:53.11 (38.87)
  8 Pranke, Bridget A         24 ARIZ                 3:02.71    2:56.03    3  
                  37.37     1:24.92 (47.55)     2:16.66 (51.74)     2:56.03 (39.37)
  9 Grier, Cassi M            22 OREG                 2:57.34    2:58.74    2  
                  38.22     1:25.65 (47.43)     2:18.10 (52.45)     2:58.74 (40.64)
 10 Kratz, Elaine K           23 UNAT                 2:55.25    3:00.57    1  
                  36.79     1:24.07 (47.28)     2:17.63 (53.56)     3:00.57 (42.94)
 11 Snyder, Melissa           21 OREG                 2:55.27    3:06.49  
                  41.50     1:31.44 (49.94)     2:23.09 (51.65)     3:06.49 (43.40)
 12 Swieter, Erin             24 AKMS                 3:04.54    3:08.05  
                  37.65     1:24.78 (47.13)     2:21.52 (56.74)     3:08.05 (46.53)
 13 Pahl, Lauren N            19 TVM                  3:10.31    3:11.92  
                  38.70     1:27.48 (48.78)     2:26.78 (59.30)     3:11.92 (45.14)
 
Women 18-24 400 LC Meter IM
===============================================================================
        NATL: N 5:15.81   8/20/2000 SAMANTHA BAUSHER                           
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Trevino, Danielle         21 UNAT                 5:50.66    5:38.30   11  
                  33.79     1:14.17 (40.38)     1:59.44 (45.27)     2:42.61 (43.17)
        3:29.39 (46.78)     4:17.21 (47.82)     4:58.51 (41.30)     5:38.30 (39.79)
  2 Gentry, Kelly M           22 TVM                  6:10.22    6:12.26    9  
                  39.40     1:26.64 (47.24)     2:17.05 (50.41)     3:05.67 (48.62)
        3:57.73 (52.06)     4:49.51 (51.78)     5:31.86 (42.35)     6:12.26 (40.40)
Sponsor #51Sponsor #35Sponsor #52Sponsor #42Sponsor #20
Sponsor #47Sponsor #44Sponsor #29Sponsor #13Sponsor #49Sponsor #33Sponsor #21
Sponsor #50Sponsor #25Sponsor #45Sponsor #43Sponsor #14Sponsor #41Sponsor #36