2008 Long Course National Championships

Mixed Relay Results

Final Results:

Mixed 72-99 200 LC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
        NATL: N 1:48.50   8/23/1992 UNIV SAN FRAN                              
                         C HINSHAW, G YANG, J HAUER, A GELLER              
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Fort Lauderdale Aquatics  'A'                     1:49.10    1:48.40N  22  
     1) Nicholas, Dameon M19            2) Jason, Dawn W21                
     3) Smith, Lorna W20                4) Galvan-Sarabia, Luis F M23     
                  25.56       54.18 (28.62)     1:22.55 (28.37)     1:48.40 (25.85)
 -- Oregon Masters  'A'                               1:59.00         DQ  
     1) Johns, Brock C M24              2) Bowen, Kelsey C W23            
     3) Showell, Brianna W29            4) Pearson, Kevin M M26           
 
Mixed 72-99 200 LC Meter Medley Relay
===============================================================================
        NATL: N 2:02.31   8/23/1992 UNIV SAN FRAN                              
                         G YANG, J HAUER, G MACKEM, C HINSHAW              
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Fort Lauderdale Aquatics  'A'                     1:59.90    2:03.49   22  
     1) Smith, Lorna W20                2) Edgar, Melanie W21             
     3) Nicholas, Dameon M19            4) Palmer, Bryan S M29            
                  33.56     1:08.66 (35.10)     1:34.97 (26.31)     2:03.49 (28.52)
  2 Oregon Masters  'A'                               2:16.00    2:14.96   18  
     1) Shortt-Harder, Kelsey E W24     2) Asleson, Kris C M20            
     3) Henselman, Greg M22             4) Gustafson, Aubree M W27        
                  36.05     1:08.75 (32.70)     1:44.74 (35.99)     2:14.96 (30.22)
 
Mixed 100-119 200 LC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
       World: W 1:41.66   7/17/2006 OAHU CLUB                -JPN              
                         K KAWAMOTO, I MAEDA, H MATSUDA, S ITO             
        NATL: N 1:43.30    8/8/2006 OLYMPIC CLUB                               
                         T HOLSMAN, M VON HARTITZSCH, N TAMAYO, S GREENWOOD
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Arizona Masters  'A'                              1:48.02    1:48.09   22  
     1) Inada, Noriko W30               2) Dickson, Kelsey A W19          
     3) Dickson, Kurt F M41             4) Kawamoto, Kohei M29            
                  27.52       57.68 (30.16)     1:23.95 (26.27)     1:48.09 (24.14)
  2 Oregon Masters  'A'                               1:53.00    1:49.73   18  
     1) Burton, Michael H M28           2) Alden, Jennifer N W29          
     3) Gustafson, Aubree M W27         4) Sivertson, Kevin M M33         
                  24.49       54.07 (29.58)     1:23.80 (29.73)     1:49.73 (25.93)
  3 Tri Valley Masters  'A'                           1:51.20    1:50.28   16  
     1) Conway, Adam M M30              2) Taylor, Victoria W23           
     3) Miller, Trevor M31              4) Droubay, Christina L W27       
                  25.02       55.16 (30.14)     1:21.79 (26.63)     1:50.28 (28.49)
  4 Fort Lauderdale Aquatics  'A'                     1:52.00    1:54.08   14  
     1) Sottile, Domenico M31           2) Edgar, Melanie W21             
     3) Murphy, Siobhan C W22           4) Palmer, Bryan S M29            
                  25.92       54.29 (28.37)     1:24.65 (30.36)     1:54.08 (29.43)
 
Mixed 100-119 200 LC Meter Medley Relay
===============================================================================
       World: W 1:51.99   7/17/2006 OAHU CLUB                -JPN              
                         T KITASHITA, H MATSUDA, K KAWAMOTO, I MAEDA       
        NATL: N 1:56.50   8/20/1990 HOUSTONIAN CLUB                            
                         C BRITT, L WETZEL-OSBORNE, S KNOWLES, R WETZEL    
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 The Olympic Club  'A'                             2:02.00    2:01.03   22  
     1) Guzman, Shanna L W32            2) Marshall, Gary N M26           
     3) Willey, Kris B W26              4) Holsman, Trent T M28           
                  32.98     1:05.78 (32.80)     1:37.67 (31.89)     2:01.03 (23.36)
  2 Fort Lauderdale Aquatics  'A'                     2:06.00    2:03.57   18  
     1) Jason, Dawn W21                 2) Sottile, Domenico M31          
     3) Galvan-Sarabia, Luis F M23      4) Martin, Jennifer M W28         
                  33.45     1:07.84 (34.39)     1:34.37 (26.53)     2:03.57 (29.20)
  3 Oregon Masters  'A'                               2:10.00    2:07.95   16  
     1) Alden, Jennifer N W29           2) Kinder, John S M36             
     3) Popelka, Erin M W27             4) Tracy, Kennison C M19          
                  33.04     1:08.55 (35.51)     1:41.07 (32.52)     2:07.95 (26.88)
  4 Tri Valley Masters  'A'                           2:08.80    2:08.74   14  
     1) Taylor, Victoria W23            2) Gentry, Kelly M W22            
     3) Conway, Adam M M30              4) Miller, Trevor M31             
                  36.21     1:17.08 (40.87)     1:41.95 (24.87)     2:08.74 (26.79)
  5 Oregon Masters  'B'                               2:14.00    2:12.36   12  
     1) Pearson, Kevin M M26            2) Showell, Brianna W29           
     3) Cleary, Kevin H M25             4) Tyler, Rachel E W29            
                  34.61     1:11.80 (37.19)     1:41.70 (29.90)     2:12.36 (30.66)
 
Mixed 120-159 200 LC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
       World: W 1:42.44   2/15/2004 AZ and PC                -NED              
                         A KOSTEN, C MARSMAN, T VAN GORKOM, E VAN NORDEN   
        NATL: N 1:42.65   8/23/1998 GOLD                                       
                         T PACE, T MOLL, J HERRINGTON, K WIENANTS          
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 The Olympic Club  'A'                             1:46.50    1:43.44   22  
     1) Holsman, Trent T M28            2) Guzman, Shanna L W32           
     3) Welting, Laureen W43            4) Greenwood, Scott C M31         
                  23.77       52.88 (29.11)     1:20.33 (27.45)     1:43.44 (23.11)
  2 Dallas Aquatic Masters  'A'                       1:47.00    1:47.15   18  
     1) Sargent, Gregory O M41          2) Kenny, John M48                
     3) Glass, Laura W28                4) McClelland, Katie W32          
                  25.94       51.40 (25.46)     1:19.11 (27.71)     1:47.15 (28.04)
  3 Oregon Masters  'A'                               1:50.00    1:48.68   16  
     1) Fitzpatrick, William J M35      2) Tomac, Jayna M W36             
     3) Weeks, Nikki L W36              4) Taylor, Curtis L M37           
                  26.48       55.56 (29.08)     1:23.97 (28.41)     1:48.68 (24.71)
  4 Fort Lauderdale Aquatics  'A'                     1:51.00    1:52.14   14  
     1) Blavatnik, Alex M44             2) Martin, Jennifer M W28         
     3) McLuckie, Lisa W29              4) Dillon, Duffy M43              
                  27.54       56.57 (29.03)     1:24.94 (28.37)     1:52.14 (27.20)
  5 Arizona Masters  'A'                              1:54.02    1:52.17   12  
     1) Jaegers, Al M46                 2) Nelson, Christine M W24        
     3) Warman, Whitney M W25           4) Utsch, Jeffrey S M41           
                  25.94       56.71 (30.77)     1:25.95 (29.24)     1:52.17 (26.22)
  6 University of San Francisco Ma  'A'               2:01.50    1:56.33   10  
     1) Connolly, Darrin T M37          2) Labusch, Meike M W36           
     3) Liu, Ouida W28                  4) Sway, David A M35              
                  27.49       57.40 (29.91)     1:29.57 (32.17)     1:56.33 (26.76)
  7 Las Vegas Masters  'A'                            2:40.50    1:57.66    8  
     1) Helgason, Tryggvi M45           2) Tomtan-Brayman, Brenda K W35   
     3) Ozun, Sabri M45                 4) Shigley, Allison M W20         
                  27.69       58.62 (30.93)     1:27.03 (28.41)     1:57.66 (30.63)
  8 Oregon Masters  'B'                               1:57.00    1:59.59    6  
     1) Waud, Timothy P M41             2) Tyler, Rachel E W29            
     3) Elwonger, Stephanie L W30       4) Darby, Brian C M35             
                  29.45     1:00.08 (30.63)     1:29.28 (29.20)     1:59.59 (30.31)
  9 Pacific Northwest Aquatics  'A'                   2:03.75    2:02.46    4  
     1) Denton, Joe E M37               2) Ellis, Emilie C W34            
     3) Lind, Matthew A M44             4) Philipps, Colleen M W32        
                  28.81     1:00.27 (31.46)     1:33.18 (32.91)     2:02.46 (29.28)
 10 Oregon Masters  'C'                               2:04.00    2:02.78    2  
     1) Morgan, Jason A M39             2) Kirkwood, Erin E W31           
     3) Lassen, Megan M W38             4) Lassen, Jason D M36            
                  27.92       57.66 (29.74)     1:28.22 (30.56)     2:02.78 (34.56)
 11 Reston Masters Swim Team  'A'                     2:15.15    2:02.82  
     1) Fry, Jessica L W28              2) Carlson, John M37              
     3) Davis, Cory M M28               4) Cuccuini, Samantha A W31       
                  32.65     1:01.43 (28.78)     1:30.50 (29.07)     2:02.82 (32.32)
 12 Mission Viejo Masters  'A'                        2:04.00    2:03.20  
     1) Kintner, Avery C M46            2) Kondo, Ken K M43               
     3) Richell, Kelly A W43            4) Maggard, Jocelyn N W21         
                  28.34       56.55 (28.21)     1:28.43 (31.88)     2:03.20 (34.77)
 
Mixed 120-159 200 LC Meter Medley Relay
===============================================================================
       World: W 1:55.26    9/2/2007 TEAM DASH                -JPN              
                         H OGAWA, H TOGO, M TSUKIOKA, Y SAKAMOTO           
        NATL: N 1:57.30   8/23/1998 GOLD                                       
                         C CRAWFORD, S VAN NEERDEN, T MOLL, J HERRINGTON   
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Dallas Aquatic Masters  'A'                       1:58.80    1:54.81W  22  
     1) Yarid, Jay M45                  2) McClelland, Katie W32          
     3) Sargent, Gregory O M41          4) Glass, Laura W28               
                  28.95     1:01.38 (32.43)     1:27.46 (26.08)     1:54.81 (27.35)
  2 Arizona Masters  'A'                              1:54.02    2:01.59   18  
     1) Inada, Noriko W30               2) Rankin, Maureen T W38          
     3) Kawamoto, Kohei M29             4) Smith, Paul L M49              
                  29.79     1:07.65 (37.86)     1:35.57 (27.92)     2:01.59 (26.02)
  3 University of San Francisco Ma  'A'               2:15.00    2:10.51   16  
     1) Liu, Ouida W28                  2) Chappell, Matthew D M44        
     3) Sway, David A M35               4) Labusch, Meike M W36           
                  34.93     1:10.58 (35.65)     1:39.61 (29.03)     2:10.51 (30.90)
  4 Fort Lauderdale Aquatics  'A'                     2:06.00    2:11.16   14  
     1) Hester, Heidi R W28             2) Blavatnik, Alex M44            
     3) Dillon, Duffy M43               4) Murphy, Siobhan C W22          
                  37.77     1:11.56 (33.79)     1:41.01 (29.45)     2:11.16 (30.15)
  5 Oregon Masters  'B'                               2:07.00    2:11.68   12  
     1) Barber, Tori M W36              2) Hathaway, David L M48          
     3) Kirkwood, Erin E W31            4) Taylor, Curtis L M37           
                  37.42     1:14.23 (36.81)     1:47.45 (33.22)     2:11.68 (24.23)
  6 Arizona Masters  'B'                              2:10.02    2:12.44   10  
     1) Smith, Laura K W42              2) Adamavich, Doug P M39          
     3) Warman, Whitney M W25           4) Sixkiller, Jason M M31         
                  35.73     1:11.83 (36.10)     1:44.96 (33.13)     2:12.44 (27.48)
  7 Oregon Masters  'A'                               2:06.00    2:12.86    8  
     1) O'Shea, John J M45              2) Weeks, Nikki L W36             
     3) Sivertson, Kevin M M33          4) Elwonger, Stephanie L W30      
                  36.78     1:15.30 (38.52)     1:43.79 (28.49)     2:12.86 (29.07)
  8 Club Assistant Swim Team  'A'                     2:15.00    2:13.89    6  
     1) Wegner, Dan M37                 2) Adams, Karin M W36             
     3) Follette, Diana W30             4) Carter, Paul V M51             
                  31.88                             1:46.94 ( )     2:13.89 (26.95)
  9 Oregon Masters  'C'                               2:18.00    2:15.30    4  
     1) Morgan, Jason A M39             2) Moore, Alison B W38            
     3) Wallace, Colin C M30            4) Dhom, Gina M W30               
                  32.43     1:15.75 (43.32)     1:44.52 (28.77)     2:15.30 (30.78)
 10 Reston Masters Swim Team  'B'                     2:31.31    2:17.95    2  
     1) Fry, Jessica L W28              2) Davis, Cory M M28              
     3) Carlson, John M37               4) Dillenburg, Roberta G W45      
                  37.30     1:12.51 (35.21)     1:43.70 (31.19)     2:17.95 (34.25)
 11 Colorado Masters Swimming  'A'                    2:13.70    2:21.47  
     1) Ko, Scott Y M25                 2) Keaten, Heather L W39          
     3) Rosinski, Thomas J M38          4) Eden, Kim G W40                
                  32.32     1:18.04 (45.72)     1:50.53 (32.49)     2:21.47 (30.94)
 12 Oregon Masters  'D'                               2:27.00    2:31.74  
     1) Pryor, Evelyn G W31             2) Lassen, Jason D M36            
     3) Darby, Brian C M35              4) Lassen, Megan M W38            
                  44.96     1:26.33 (41.37)     2:00.18 (33.85)     2:31.74 (31.56)
 -- Pacific Northwest Aquatics  'A'                   2:20.03         DQ  
     1) Ellis, Emilie C W34             2) Denton, Joe E M37              
     3) Margrave, David T M37           4) Boomer, Allison R W25          
 -- Fort Lauderdale Aquatics  'B'                     2:25.00         NS  
     1)                                 2) Marechal, Severine M W25       
     3) Aron, Vanessa W28               4) Ward, James E M69              
 
Mixed 160-199 200 LC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
       World: W 1:42.27    8/8/2006 TEAM TYR                 -USA              
                         J SMITH, R SAEGER, C SAPPEY, S HART               
        NATL: N 1:42.27    8/8/2006 TEAM TYR                                   
                         J SMITH, R SAEGER, C SAPPEY, S HART               
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Oregon Masters  'A'                               1:49.00    1:48.64   22  
     1) Drawz, Troy A M40               2) Delmage, Arlene W46            
     3) Jenkins, Valerie G W45          4) Wan, Eric M42                  
                  26.49       54.88 (28.39)     1:23.69 (28.81)     1:48.64 (24.95)
  2 Pacific Northwest Aquatics  'A'                   1:58.27    1:51.63   18  
     1) Nelson, Kirk E M38              2) Williams, John M M40           
     3) Glassman, Debbie A W55          4) Dahl, Lisa A W47               
                  26.79       52.75 (25.96)     1:23.59 (30.84)     1:51.63 (28.04)
  3 Walnut Creek Masters  'A'                         1:58.50    1:52.94   16  
     1) Widmer, Bard M39                2) Santomauro, Laura E W39        
     3) Ward, Lisa A W44                4) Jones, Jeff C M46              
                  29.36       57.39 (28.03)     1:26.42 (29.03)     1:52.94 (26.52)
  4 Colorado Masters Swimming  'A'                    1:56.00    1:53.76   14  
     1) Hagadorn, Heather W43           2) Eden, Kim G W40                
     3) Smith, Schuyler A M40           4) Rosinski, Thomas J M38         
                  32.28     1:02.89 (30.61)     1:27.24 (24.35)     1:53.76 (26.52)
  5 Arizona Masters  'A'                              2:00.02    1:55.76   12  
     1) Sixkiller, Jason M M31          2) Smith, Laura K W42             
     3) Hammond, Ted W M55              4) Dawson-Cook, Susan E W45       
                  27.84       58.51 (30.67)     1:25.99 (27.48)     1:55.76 (29.77)
  6 Colorado Masters Swimming  'B'                    1:52.50    1:56.03   10  
     1) Scott, Greg C M49               2) Keaten, Heather L W39          
     3) Friedlander, Rebecca L W42      4) Johnston, Mark A M48           
                  26.40       57.91 (31.51)     1:30.23 (32.32)     1:56.03 (25.80)
  7 Irvine Novaquatics  'A'                           1:54.90    1:56.49    8  
     1) Berg, Roy A M40                 2) Simpson, Susanne B W48         
     3) Clark, Robyn D W30              4) Collins, Michael D M42         
                  25.89       55.94 (30.05)     1:29.10 (33.16)     1:56.49 (27.39)
  8 Virginia Masters Swim Team  'A'                   1:54.00    1:56.92    6  
     1) Jones, Paula E W40              2) Holland, Dave M41              
     3) Miller, Patricia M W47          4) Winters, Bill M41              
                  30.74       57.19 (26.45)     1:30.12 (32.93)     1:56.92 (26.80)
  9 Oregon Masters  'C'                               1:56.00    1:57.15    4  
     1) Rice, David S M41               2) Viales, Dianne W46             
     3) Caswell, Mary J W47             4) Ivelich, Jim A M46             
                  27.79     1:00.14 (32.35)     1:30.81 (30.67)     1:57.15 (26.34)
 10 Oregon Masters  'B'                               1:55.00    1:58.59    2  
     1) Butcher, Gano M44               2) Moore, Alison B W38            
     3) Buck, Donna W49                 4) Hathaway, David L M48          
                  27.58     1:01.17 (33.59)     1:31.44 (30.27)     1:58.59 (27.15)
 11 Pennypack Aquatic & Fitness Cl  'A'               2:02.00    1:59.13  
     1) Matz, Michael S M47             2) Dougherty, Stephen P M57       
     3) Burkart, Dana M W37             4) Kagy-Schwartz, Michelle C W33  
                  29.92       58.74 (28.82)     1:30.42 (31.68)     1:59.13 (28.71)
 12 Fort Lauderdale Aquatics  'A'                     1:53.00    1:59.40  
     1) Hendrick, Marty M50             2) Hester, Heidi R W28            
     3) Ackermann, Laura W33            4) Erickson, Tim D M52            
                  29.25       59.38 (30.13)     1:31.60 (32.22)     1:59.40 (27.80)
 13 Oregon Masters  'E'                               2:01.00    2:03.47  
     1) Kaufman, Seth J M40             2) Chesler, Laurie K W45          
     3) Sitton, Tia W46                 4) Anderson, Anthony P M41        
                  27.75       59.52 (31.77)     1:36.14 (36.62)     2:03.47 (27.33)
 14 North Carolina Masters Swimmin  'A'               2:39.00    2:04.98  
     1) Phillips, John M M50            2) Page, Anne M W60               
     3) Farmer, Kiki W W49              4) Butcher, Rob M36               
                  26.72     1:02.02 (35.30)     1:38.72 (36.70)     2:04.98 (26.26)
 15 Pacific Northwest Aquatics  'B'                   2:13.34    2:11.98  
     1) Brown, Caroline J W51           2) Casey, Kathrine J W60          
     3) Jelen, Doug M35                 4) Margrave, David T M37          
                  37.39     1:15.69 (38.30)     1:44.16 (28.47)     2:11.98 (27.82)
 16 Oregon Masters  'F'                               2:03.00    2:12.07  
     1) Gaarder, Chris M43              2) McKenzie, Jean M W45           
     3) Young, Susie S W39              4) Boone, Lou M47                 
                  29.91     1:09.71 (39.80)     1:42.79 (33.08)     2:12.07 (29.28)
 17 Oregon Masters  'D'                               2:00.00    2:12.25  
     1) Rodriguez, Rick A M46           2) Law, Cathy W41                 
     3) Vincent, Nancy C W49            4) Sumerfield, Bill H M48         
                  29.23     1:01.83 (32.60)     1:44.81 (42.98)     2:12.25 (27.44)
 18 Swim Kentucky Masters  'A'                        2:14.50    2:14.90  
     1) Haberek, Cork M51               2) Smath, Meg W52                 
     3) Segnitz, Robin P W41            4) Gill, Mark A M40               
                  29.52     1:09.93 (40.41)     1:45.78 (35.85)     2:14.90 (29.12)
 19 Pacific Northwest Aquatics  'C'                   2:23.00    2:15.99  
     1) Ferrero, Rick M44               2) Rosaria, Steven M M34          
     3) Johnson, Janet S W54            4) Litt, Arni H W62               
                  29.71       57.45 (27.74)     1:35.79 (38.34)     2:15.99 (40.20)
 -- Las Vegas Masters  'B'                            2:50.01         NS  
     1) James, Paula W49                2) Kay, Rebecca L W62             
     3) Brayman, Brook T M31            4) Christensen, Thomas F M52      
 
Mixed 160-199 200 LC Meter Medley Relay
===============================================================================
       World: W 1:56.86    6/7/2004 POLISPORTIV              -ITA              
                         P FELOTTI, S SEMINATORE, R TARRICONE, M ALWINE EDE
        NATL: N 1:58.35   8/10/2006 TEAM TYR                                   
                         M MCCUE, M RUFFNER, R SMIT, S VON DER LIPPE       
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Oregon Masters  'A'                               2:03.00    2:00.86   22  
     1) Jenkins, Valerie G W45          2) Waud, Timothy P M41            
     3) Delmage, Arlene W46             4) Wan, Eric M42                  
                  32.00     1:06.07 (34.07)     1:35.87 (29.80)     2:00.86 (24.99)
  2 Virginia Masters Swim Team  'A'                   2:03.20    2:04.66   18  
     1) Stevenson, Chris L M44          2) Miller, Patricia M W47         
     3) Holland, Dave M41               4) Jones, Paula E W40             
                  27.95     1:07.66 (39.71)     1:34.89 (27.23)     2:04.66 (29.77)
  3 The Olympic Club  'A'                             2:09.00    2:08.10   16  
     1) Gaggero, David M32              2) Harrigan, Matthew J M30        
     3) Welting, Laureen W43            4) Felton, Anezka G W60           
                  30.59     1:01.77 (31.18)     1:32.43 (30.66)     2:08.10 (35.67)
  4 Tri Valley Masters  'A'                           2:07.50    2:10.53   14  
     1) Bilich, Bonnie M W50            2) Droubay, Christina L W27       
     3) Fattlar, Kenneth M M52          4) Mc Cracken, Bill M47           
                  34.60     1:12.63 (38.03)     1:42.89 (30.26)     2:10.53 (27.64)
  5 Colorado Masters Swimming  'A'                    2:12.20    2:11.57   12  
     1) Johnston, Mark A M48            2) Scott, Greg C M49              
     3) Friedlander, Rebecca L W42      4) Hagadorn, Heather W43          
                  34.31     1:06.95 (32.64)     1:40.98 (34.03)     2:11.57 (30.59)
  6 Oregon Masters  'C'                               2:10.00    2:11.60   10  
     1) Butcher, Gano M44               2) Buck, Donna W49                
     3) Drawz, Troy A M40               4) Ferguson, Ellen W46            
                  33.70     1:14.48 (40.78)     1:43.04 (28.56)     2:11.60 (28.56)
  7 Fort Lauderdale Aquatics  'A'                     2:07.00    2:12.73    8  
     1) Hendrick, Marty M50             2) McLuckie, Lisa W29             
     3) Erickson, Tim D M52             4) Ackermann, Laura W33           
                  34.19     1:11.06 (36.87)     1:40.76 (29.70)     2:12.73 (31.97)
  8 Pacific Northwest Aquatics  'B'                   2:13.50    2:13.21    6  
     1) Jelen, Doug M35                 2) Sondgroth, Tracey A W36        
     3) Nelson, Kirk E M38              4) Glassman, Debbie A W55         
                  32.95     1:13.69 (40.74)     1:42.62 (28.93)     2:13.21 (30.59)
  9 Pacific Northwest Aquatics  'A'                   2:11.00    2:14.03    4  
     1) Schutte, Tom F M39              2) Montgomery, Zac L M37          
     3) Moore, Jo W53                   4) Philipps, Colleen M W32        
                  33.59     1:09.21 (35.62)     1:45.07 (35.86)     2:14.03 (28.96)
 10 Walnut Creek Masters  'A'                         2:15.00    2:14.16    2  
     1) Ward, Lisa A W44                2) Verst, David B M40             
     3) Easton, Sandie W39              4) Widmer, Bard M39               
                  33.65     1:11.40 (37.75)     1:45.28 (33.88)     2:14.16 (28.88)
 11 Irvine Novaquatics  'A'                           2:09.00    2:15.05  
     1) Benner, Tord E M49              2) Berg, Roy A M40                
     3) Simpson, Susanne B W48          4) Clark, Robyn D W30             
                  33.86     1:07.15 (33.29)     1:41.58 (34.43)     2:15.05 (33.47)
 12 Sawtooth Masters  'A'                             2:15.00    2:16.09  
     1) Reynolds, Ellen M W44           2) Cleaver, Oliver M45            
     3) Fisk, Floyd M M56               4) Lee, Kristi D W33              
                  35.74     1:12.80 (37.06)     1:46.81 (34.01)     2:16.09 (29.28)
 13 Pennypack Aquatic & Fitness Cl  'A'               2:18.00    2:17.01  
     1) Burkart, Dana M W37             2) Dougherty, Stephen P M57       
     3) Matz, Michael S M47             4) Kagy-Schwartz, Michelle C W33  
                  38.18     1:16.66 (38.48)     1:48.48 (31.82)     2:17.01 (28.53)
 14 Oregon Masters  'D'                               2:12.00    2:18.71  
     1) Rodriguez, Rick A M46           2) Vincent, Nancy C W49           
     3) Rodgers, Jeff M M42             4) Viales, Dianne W46             
                  34.82     1:19.28 (44.46)     1:46.73 (27.45)     2:18.71 (31.98)
 15 Georgia Masters  'A'                              2:22.00    2:19.28  
     1) Bugg, Bob M51                   2) Bryson, Ginny J W50            
     3) Copeland, Rob M52               4) Hooe, Donna L W46              
                  34.49     1:17.33 (42.84)     1:48.33 (31.00)     2:19.28 (30.95)
 16 Arizona Masters  'A'                              2:12.02    2:19.53  
     1) Dickson, Kurt F M41             2) Dickson, Kelsey A W19          
     3) Hammond, Ted W M55              4) DeLozier, Anna R W45           
                  31.52     1:16.77 (45.25)     1:47.44 (30.67)     2:19.53 (32.09)
 17 Santa Rosa Masters  'A'                           2:32.00    2:20.22  
     1) Foreaker, Don C M56             2) Hafner, Hilary R W48           
     3) Hafner, Jason C M46             4) Hafner, Cara L W37             
                  37.62     1:16.27 (38.65)     1:46.00 (29.73)     2:20.22 (34.22)
 18 Oregon Masters  'B'                               2:08.00    2:20.57  
     1) McKenzie, Jean M W45            2) Boone, Lou M47                 
     3) Christensen, Douglas A M45      4) Preston, Kristin K W43         
                  43.58     1:21.89 (38.31)     1:49.98 (28.09)     2:20.57 (30.59)
 -- Oregon Masters  'E'                               2:13.00         DQ  
     1) Black, Jill W46                 2) Anderson, Anthony P M41        
     3) Caswell, Mary J W47             4) Sumerfield, Bill H M48         
 -- Oregon Masters  'F'                               2:18.00         DQ  
     1) Volckening, Bill M42            2) Law, Cathy W41                 
     3) Clydesdale, William L M41       4) Watkins, Elizabeth A W43       
 -- Swim Kentucky Masters  'A'                        2:34.00         NS  
     1) Segnitz, Robin P W41            2) Smath, Meg W52                 
     3) Haberek, Cork M51               4) Gill, Mark A M40               
 -- Oregon Masters  'G'                               2:20.00         NS  
     1) Washburne, Brent C M47          2) Gaarder, Chris M43             
     3) Snider, Pam J W47               4) Chesler, Laurie K W45          
 
Mixed 200-239 200 LC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
       World: W 1:44.96    8/8/2006 COLORADO                 -USA              
                         T HEDRICK, K CROUCH, K GARNIER, R ABRAHAMS        
        NATL: N 1:44.96    8/8/2006 COLORADO                                   
                         T HEDRICK, K CROUCH, K GARNIER, R ABRAHAMS        
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Oregon Masters  'A'                               1:53.00    1:51.33   22  
     1) Tennant, Mike J M55             2) Andrus-Hughes, Karen W51       
     3) Parisi, Robin B W54             4) Djang, Philipp A M54           
                  25.99       54.18 (28.19)     1:24.38 (30.20)     1:51.33 (26.95)
  2 Arizona Masters  'A'                              1:55.02    1:52.82   18  
     1) Shake, Scott D M50              2) Lynch, Evie S W56              
     3) Bunch, Brigid J W45             4) Smith, Paul L M49              
                  26.98       58.94 (31.96)     1:28.55 (29.61)     1:52.82 (24.27)
  3 O*H*I*O Masters Swim Club  'A'                    1:58.00    1:53.61   16  
     1) Groselle, Jack R M54            2) Stultz, Todd W M48             
     3) Kessler, Laura L W48            4) Guins, Ann H W55               
                  25.27       51.08 (25.81)     1:21.67 (30.59)     1:53.61 (31.94)
  4 Woodlands Masters Swim Team  'A'                  1:55.10    1:54.10   14  
     1) Lodwig, Keefe L M65             2) Koch, Laura K W32              
     3) Boak, Carolyn W63               4) Davis, Ross C M42              
                  27.54       56.52 (28.98)     1:29.47 (32.95)     1:54.10 (24.63)
  5 Colorado Masters Swimming  'A'                    1:53.80    1:54.94   12  
     1) Rosener, Karen K W54            2) Najjar, Ellie S W47            
     3) Mann, Michael T M54             4) Gray, David S M50              
                  31.88     1:01.68 (29.80)     1:28.95 (27.27)     1:54.94 (25.99)
  6 San Diego Swim Masters  'A'                       2:00.00    1:55.70   10  
     1) Pipes-Neilsen, Karlyn W46       2) Croshier, Mark W M53           
     3) Jones, Kenton R M41             4) Marr, Jackie M W65             
                  28.49       54.41 (25.92)     1:21.22 (26.81)     1:55.70 (34.48)
  7 Tri Valley Masters  'A'                           2:00.00    1:57.34    8  
     1) Fattlar, Kenneth M M52          2) Bilich, Bonnie M W50           
     3) Bracken, Judy W W51             4) Mc Cracken, Bill M47           
                  28.31       58.53 (30.22)     1:30.34 (31.81)     1:57.34 (27.00)
  8 Walnut Creek Masters  'A'                         2:02.30    2:00.11    6  
     1) O'Brien, Kerry L M51            2) Morrison, Karen A W50          
     3) Burr, Ken M M64                 4) Heim-Bowen, Suzanne M W50      
                  29.01       58.60 (29.59)     1:30.20 (31.60)     2:00.11 (29.91)
  9 New England Masters Swim Club  'A'                2:14.20    2:04.11    4  
     1) Gilson, Matthew R M41           2) Kupan, Cheryl A W44            
     3) Hopkins, Cyrus C M70            4) Estel, Beth A W52              
                  26.63     1:01.94 (35.31)     1:33.24 (31.30)     2:04.11 (30.87)
 10 Arizona Masters  'B'                              2:09.02    2:04.90    2  
     1) DeLozier, Anna R W45            2) Girard, Mikey G W55            
     3) Fuller, Vern M61                4) Adamavich, Doug P M39          
                  33.11     1:04.86 (31.75)     1:36.83 (31.97)     2:04.90 (28.07)
 11 Pacific Northwest Aquatics  'A'                   1:52.90    2:06.93  
     1) Freeborn, Stephen L M53         2) Courtney, Zena H W49           
     3) Dills, Suzanne L W63            4) Moore, Hugh C M54              
                  29.03     1:00.79 (31.76)     1:35.87 (35.08)     2:06.93 (31.06)
 12 Oregon Masters  'B'                               1:58.00    2:07.07  
     1) Edwards, Wes M55                2) Goodman, Ann R W49             
     3) Fox, Christina M W48            4) Brockbank, Doug M55            
                  27.09     1:01.59 (34.50)     1:40.33 (38.74)     2:07.07 (26.74)
 13 Oregon Masters  'D'                               2:07.00    2:07.13  
     1) Stout, Jon M62                  2) Worden, Laura A W51            
     3) Teisher, Jeanne M W57           4) Dwight, Charles B M53          
                  29.66     1:04.56 (34.90)     1:38.94 (34.38)     2:07.13 (28.19)
 14 Oregon Masters  'C'                               2:02.00    2:07.38  
     1) Metzger, Peter R M53            2) Budd, Elizabeth W54            
     3) Royle, Mary Anne W56            4) Kevan, Stephen D M54           
                  28.01     1:03.41 (35.40)     1:39.10 (35.69)     2:07.38 (28.28)
 15 Tri Valley Masters  'B'                           2:15.00    2:10.19  
     1) White, Lisa A W24               2) Schiel, Doug M67               
     3) Petersen, Jennifer L W54        4) Crane, John K M57              
                  29.86     1:04.23 (34.37)     1:40.91 (36.68)     2:10.19 (29.28)
 16 Oregon Masters  'F'                               2:13.70    2:11.40  
     1) Ashe, Michael W M51             2) Hartman, Christy S W55         
     3) Aakhus, Gregory P M58           4) Van Dijk, Cindy W49            
                  29.99     1:07.68 (37.69)     1:43.67 (35.99)     2:11.40 (27.73)
 17 Walnut Creek Masters  'B'                         2:08.00    2:11.61  
     1) Verst, David B M40              2) Perilman, Jim E M69            
     3) Swigert, Debbie M W53           4) Hall, Lisa C W41               
                  28.67     1:05.15 (36.48)     1:38.50 (33.35)     2:11.61 (33.11)
 18 Fort Lauderdale Aquatics  'A'                     2:20.00    2:17.25  
     1) Ward, James E M69               2) Bennett, Sarah L W45           
     3) Larson, Linda L W53             4) Fischer, Andy J M41            
                  35.62     1:12.16 (36.54)     1:49.80 (37.64)     2:17.25 (27.45)
 19 Colorado Masters Swimming  'B'                    2:51.00    2:34.53  
     1) Benson, Stan M55                2) Cattles, Steve M49             
     3) Young, Lydia L W60              4) Prall, Winifred S W61          
                  31.15     1:17.24 (46.09)     1:52.88 (35.64)     2:34.53 (41.65)
 -- Oregon Masters  'E'                               2:11.00         DQ  
     1) Yensen, Kermit D M55            2) Cherzan, Deidra W52            
     3) Orner, Gayle A W46              4) Bannan, Charles M56            
 -- Virginia Masters Swim Team  'A'                   2:01.00         NS  
 
Mixed 200-239 200 LC Meter Medley Relay
===============================================================================
       World: W 2:02.32   8/15/2005 SAN DIEGO SWIM MASTERS   -USA              
                         K PIPES-NEILSEN, C KRATTLI, S LAUTMAN, V VAN BAALE
        NATL: N 2:02.32   8/15/2005 SDSM                                       
                         K PIPES-NEILSEN, C KRATTLI, S LAUTMAN, V VAN BAALE
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 O*H*I*O Masters Swim Club  'A'                    2:15.00    2:10.23   22  
     1) Guins, Ann H W55                2) Groselle, Jack R M54           
     3) Stultz, Todd W M48              4) Kessler, Laura L W48           
                  38.92     1:10.91 (31.99)     1:40.16 (29.25)     2:10.23 (30.07)
  2 Arizona Masters  'A'                              2:11.02    2:10.86   18  
     1) Bunch, Brigid J W45             2) Jaegers, Al M46                
     3) Lynch, Evie S W56               4) Roth, Barry M54                
                  36.18     1:09.27 (33.09)     1:45.17 (35.90)     2:10.86 (25.69)
  3 Pacific Northwest Aquatics  'A'                   2:01.35    2:13.70   16  
     1) Courtney, Zena H W49            2) Dahl, Lisa A W47               
     3) Freeborn, Stephen L M53         4) Nuttman, John Mark M54         
                  35.69     1:13.36 (37.67)     1:44.03 (30.67)     2:13.70 (29.67)
  4 Arizona Masters  'B'                              2:25.02    2:17.91   14  
     1) Shake, Scott D M50              2) Mullaney, Amy B W48            
     3) McIntyre, Frank M57             4) Menard, Joanne C W60           
                  30.03     1:13.08 (43.05)     1:44.23 (31.15)     2:17.91 (33.68)
  5 Oregon Masters  'E'                               2:16.90    2:19.74   12  
     1) Djang, Philipp A M54            2) Hartman, Christy S W55         
     3) Metzger, Peter R M53            4) Van Dijk, Cindy W49            
                  32.02     1:13.47 (41.45)     1:43.90 (30.43)     2:19.74 (35.84)
  6 Oregon Masters  'B'                               2:17.00    2:21.58   10  
     1) Brockbank, Doug M55             2) Parisi, Robin B W54            
     3) Kevan, Stephen D M54            4) Budd, Elizabeth W54            
                  34.22     1:16.65 (42.43)     1:46.58 (29.93)     2:21.58 (35.00)
  7 Oregon Masters  'D'                               2:25.00    2:22.10    8  
     1) Royle, Mary Anne W56            2) Taylor, Charles R M52          
     3) Harsey, Laura E W50             4) Dwight, Charles B M53          
                  44.00     1:18.89 (34.89)     1:53.99 (35.10)     2:22.10 (28.11)
  8 Colorado Masters Swimming  'A'                    2:14.00    2:22.31    6  
     1) Young, Lydia L W60              2) Gray, David S M50              
     3) Rosener, Karen K W54            4) Mann, Michael T M54            
                  47.64     1:21.30 (33.66)     1:56.28 (34.98)     2:22.31 (26.03)
  9 Oregon Masters  'C'                               2:28.00    2:28.37    4  
     1) Mann, Edward R M51              2) Harrington, Susan E W51        
     3) Kilbourn, Laurie J W41          4) Dasch, Vern E M59              
                  38.95     1:23.65 (44.70)     1:59.12 (35.47)     2:28.37 (29.25)
 10 Walnut Creek Masters  'A'                         2:34.50    2:31.41    2  
     1) O'Brien, Kerry L M51            2) Perilman, Jim E M69            
     3) LeClercq, Toni M W60            4) Basaraba, Deni L W27           
                  34.70     1:18.19 (43.49)     1:58.06 (39.87)     2:31.41 (33.35)
 11 New England Masters Swim Club  'A'                2:35.00    2:32.72  
     1) Livingston, Susan W W70         2) Grilli, Tracy L W51            
     3) Wolf, Tim N M44                 4) Gilson, Matthew R M41          
                  48.99     1:35.48 (46.49)     2:06.40 (30.92)     2:32.72 (26.32)
 12 Tri Valley Masters  'A'                           2:35.00    2:38.62  
     1) Crane, John K M57               2) Darling, Colleen M W34         
     3) Bracken, Judy W W51             4) Schiel, Doug M67               
                  38.60     1:26.88 (48.28)     2:04.41 (37.53)     2:38.62 (34.21)
 13 Mission Viejo Masters  'A'                        3:28.00    2:45.50  
     1) Kondo, Ken K M43                2) Mitchell, Alison A W54         
     3) Richell, Kelly A W43            4) Rolph, Robert W M77            
                  35.51     1:24.95 (49.44)     2:03.97 (39.02)     2:45.50 (41.53)
 -- Oregon Masters  'A'                               2:08.00         DQ  
     1) Andrus-Hughes, Karen W51        2) Stark, Allen L M59             
     3) Worden, Laura A W51             4) Tennant, Mike J M55            
 -- Woodlands Masters Swim Team  'A'                  2:08.00         NS  
     1) Davis, Ross C M42               2) Koch, Laura K W32              
 -- Virginia Masters Swim Team  'A'                   2:19.00         NS  
 
Mixed 240-279 200 LC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
       World: W 1:58.75    8/8/2006 TAMALPAIS                -USA              
                         R BURNS, L VAL, N RIDOUT, D THOMAS                
        NATL: N 1:58.75    8/8/2006 TAMALPAIS                                  
                         R BURNS, L VAL, N RIDOUT, D THOMAS                
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Tamalpais Aquatic Masters  'A'                    2:00.00    2:00.19   22  
     1) Burns, Richard M65              2) Meyerhoff, Rick D M61          
     3) Val, Laura B W57                4) Shoenberger, Linda R W61       
                  28.73       57.33 (28.60)     1:25.45 (28.12)     2:00.19 (34.74)
  2 Gold Coast Masters  'A'                           2:06.00    2:02.98   18  
     1) Cavanaugh, Cav M73              2) Cavanaugh, Debbie D W50        
     3) Roussain, Kerri C W49           4) McIntyre, David R M71          
                  29.86     1:01.08 (31.22)     1:32.26 (31.18)     2:02.98 (30.72)
  3 Oregon Masters  'A'                               2:05.00    2:05.17   16  
     1) Smith, Robert S M65             2) Gettling, Janet W60            
     3) Rousseau, Sandi W61             4) Bruce, Bob A M60               
                  27.65     1:00.94 (33.29)     1:36.68 (35.74)     2:05.17 (28.49)
  4 Virginia Masters Swim Team  'A'                   2:06.00    2:08.19   14  
     1) Zaremski, Barbara M W71         2) Schreiner, Beth W67            
     3) Miller, Jim W M58               4) Stevenson, Chris L M44         
                  37.87     1:13.47 (35.60)     1:43.12 (29.65)     2:08.19 (25.07)
  5 The Olympic Club  'A'                             2:15.00    2:08.29   12  
     1) Van Horn, William G M70         2) Felton, Anezka G W60           
     3) Quinn, Phyllis E W53            4) Strand, Robert M62             
                  32.20     1:08.88 (36.68)     1:41.49 (32.61)     2:08.29 (26.80)
  6 Pacific Northwest Aquatics  'A'                   2:08.95    2:10.87   10  
     1) Lautman, Scott M M56            2) Peterson, Steven B M62         
     3) Welch, Sarah W61                4) Dillon, Sally A W62            
                  28.79     1:01.29 (32.50)     1:35.89 (34.60)     2:10.87 (34.98)
  7 Arizona Masters  'A'                              2:15.02    2:14.01    8  
     1) McIntyre, Frank M57             2) Menard, Joanne C W60           
     3) Eisenklam, Peter A M65          4) Altman, Christie W59           
                  31.49     1:05.40 (33.91)     1:41.82 (36.42)     2:14.01 (32.19)
  8 Fort Lauderdale Aquatics  'A'                     2:19.00    2:15.67    6  
     1) Burns, Joel J M62               2) Forre, Lena W52                
     3) Webb, Linda W63                 4) Pedersen, Lars M65             
                  30.95     1:06.70 (35.75)     1:41.85 (35.15)     2:15.67 (33.82)
  9 Irvine Novaquatics  'A'                           2:08.00    2:20.08    4  
     1) Angell, Tom M68                 2) Brown, Denise H W49            
     3) Thornton, Kim S W56             4) Smethurst, Everett W M73       
                  30.01     1:03.46 (33.45)     1:41.48 (38.02)     2:20.08 (38.60)
 10 Virginia Masters Swim Team  'B'                   2:19.00    2:27.62    2  
     1) Durrant, Betsy W67              2) Hlavacek, Ida M W66            
     3) Galletly, Sandy M66             4) Malsbury, David B M47          
                  41.69     1:25.60 (43.91)     2:00.87 (35.27)     2:27.62 (26.75)
 11 H2oldies  'A'                                     2:50.00    2:30.58  
     1) Peterson-Gerrior, Karen L W62   2) Coe, Bud M62                   
     3) Sheerer, Ann P W61              4) Sheerer, Gary P M61            
                  39.70     1:25.52 (45.82)     1:59.08 (33.56)     2:30.58 (31.50)
 12 Reston Masters Swim Team  'A'                     2:42.42    2:31.56  
     1) Brightwell, Kim M W48           2) Good, W Travis M48             
     3) Manheim, Frank T M78            4) Manheim, Lucy M W66            
                  32.98     1:06.63 (33.65)     1:43.37 (36.74)     2:31.56 (48.19)
 13 University of San Francisco Ma  'A'               2:40.00    2:38.11  
     1) Allen, Susan J W64              2) Moore, Michael W M58           
     3) Grohe, William E M75            4) Burrell, Grendel S W57         
                  37.55     1:16.48 (38.93)     2:00.95 (44.47)     2:38.11 (37.16)
 14 Hydropower Masters Swim Club  'A'                 3:15.00    2:39.39  
     1) Magee, Carolyn M W63            2) Bevier, Jack M76               
     3) Schreiber, Shirley J W61        4) Brown, Wayne R M66             
                  40.06     1:18.43 (38.37)     2:07.15 (48.72)     2:39.39 (32.24)
 -- Oregon Masters  'C'                               2:42.00         DQ  
     1) Nakata, Ronald K M69            2) Stark, Carol R W60             
     3) Whiter, Peggy S W65             4) Lewis, William M65             
 -- Oregon Masters  'B'                               2:16.00         DQ  
     1) Von Tagen, Karl E M65           2) Asleson, Elke M W56            
     3) Calnek-Morris, Sue C W65        4) White, James D M50             
 -- Walnut Creek Masters  'A'                         2:08.90         DQ  
     1) Brittingham, Regina W57         2) Alexander, Martha A W59        
     3) Willert, Dan T M66              4) Galine, Donald L M63           
 -- Woodlands Masters Swim Team  'A'                  2:06.90         NS  
     3) Leilich, Joann W69              4) Schatz, Gary L M53             
 
Mixed 240-279 200 LC Meter Medley Relay
===============================================================================
       World: W 2:14.03   8/15/2005 TAMALPAIS                -USA              
                         RICHARD BURNS, KEN FROST, LAURA VAL, NANCY RIDOUT 
        NATL: N 2:14.03   8/15/2005 TAMALPAIS                                  
                         R BURNS, K FROST, L VAL, N RIDOUT                 
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Tamalpais Aquatic Masters  'A'                    2:18.00    2:13.23W  22  
     1) Burns, Richard M65              2) Frost, Kenneth A M64           
     3) Val, Laura B W57                4) Ridout, Nancy J W66            
                  32.65     1:07.25 (34.60)     1:38.04 (30.79)     2:13.23 (35.19)
  2 San Diego Swim Masters  'A'                       2:22.90    2:20.96   18  
     1) Pipes-Neilsen, Karlyn W46       2) Freshley, Mike R M67           
     3) Van Baalen, Vinus M66           4) Marr, Jackie M W65             
                  32.57     1:12.13 (39.56)     1:45.71 (33.58)     2:20.96 (35.25)
  3 Pacific Northwest Aquatics  'A'                   2:25.45    2:26.43   16  
     1) Dills, Suzanne L W63            2) Peterson, Steven B M62         
     3) Lautman, Scott M M56            4) Welch, Sarah W61               
                  44.95     1:22.76 (37.81)     1:51.88 (29.12)     2:26.43 (34.55)
  4 Gold Coast Masters  'A'                           2:32.00    2:29.91   14  
     1) Dykstra, Bill D M71             2) Cavanaugh, Debbie D W50        
     3) McIntyre, David R M71           4) Roussain, Kerri C W49          
                  42.16     1:23.10 (40.94)     1:58.96 (35.86)     2:29.91 (30.95)
  5 Fort Lauderdale Aquatics  'A'                     2:35.00    2:33.54   12  
     1) Larson, Linda L W53             2) Webb, Linda W63                
     3) Burns, Joel J M62               4) Pedersen, Lars M65             
                  43.38     1:28.83 (45.45)     1:59.66 (30.83)     2:33.54 (33.88)
  6 Virginia Masters Swim Team  'A'                   2:31.40    2:36.09   10  
     1) Miller, Jim W M58               2) Durrant, Betsy W67             
     3) Malsbury, David B M47           4) Zaremski, Barbara M W71        
                  39.06     1:28.54 (49.48)     1:57.88 (29.34)     2:36.09 (38.21)
  7 Walnut Creek Masters  'A'                         2:36.00    2:36.36    8  
     1) Galine, Donald L M63            2) Alexander, Martha A W59        
     3) Brittingham, Regina W57         4) Willert, Dan T M66             
                  36.81     1:19.43 (42.62)     2:05.61 (46.18)     2:36.36 (30.75)
  8 Oregon Masters  'B'                               2:50.00    2:44.25    6  
     1) Stark, Carol R W60              2) Lambert, Roy D M62             
     3) Cronin, Jed P M60               4) Calnek-Morris, Sue C W65       
                  55.19     1:35.14 (39.95)     2:07.51 (32.37)     2:44.25 (36.74)
  9 Irvine Novaquatics  'A'                           2:28.00    2:44.48    4  
     1) Smethurst, Everett W M73        2) Thornton, Kim S W56            
     3) Brown, Denise H W49             4) Angell, Tom M68                
                  47.75     1:37.00 (49.25)     2:14.80 (37.80)     2:44.48 (29.68)
 10 Virginia Masters Swim Team  'B'                   2:42.00    2:45.26    2  
     1) Winters, Bill M41               2) Galletly, Sandy M66            
     3) Hlavacek, Ida M W66             4) Schreiner, Beth W67            
                  31.31     1:15.76 (44.45)     2:09.43 (53.67)     2:45.26 (35.83)
 11 Reston Masters Swim Team  'A'                     2:55.55    2:51.40  
     1) Manheim, Frank T M78            2) Good, W Travis M48             
     3) Brightwell, Kim M W48           4) Manheim, Lucy M W66            
                  46.12     1:28.20 (42.08)     2:04.12 (35.92)     2:51.40 (47.28)
 12 Oregon Masters  'C'                               2:50.00    2:57.94  
     1) Stout, Jon M62                  2) Schumann, Susanne W71          
     3) Petersen, Bert L M70            4) Whiter, Peggy S W65            
                  40.57     1:39.05 (58.48)     2:13.51 (34.46)     2:57.94 (44.43)
 13 Arizona Masters  'B'                              3:10.02    3:12.32  
     1) Kinney, Nancy W79               2) Haartz, F H Ted M80            
     3) Foster, Susan B W46             4) Fuller, Vern M61               
                  52.80     1:44.78 (51.98)     2:39.18 (54.40)     3:12.32 (33.14)
 14 University of San Francisco Ma  'A'               3:02.00    3:22.31  
     1) Allen, Susan J W64              2) Burrell, Grendel S W57         
     3) Grohe, William E M75            4) Moore, Michael W M58           
                  48.17     1:35.07 (46.90)   2:42.56 (1:07.49)     3:22.31 (39.75)
 -- Oregon Masters  'A'                               2:40.00         DQ  
     1) Frid, Barbara W66               2) Smith, Robert S M65            
     3) Rousseau, Sandi W61             4) Cespedes, Tim M M49            
 -- North Carolina Masters Swimmin  'A'               2:44.00         DQ  
     1) Robbins-Bonitz, Suzanne E W75   2) Newell, Sally W71              
     3) Phillips, John M M50            4) Mangrum, John W M45            
 -- Arizona Masters  'A'                              2:36.02         DQ  
     1) James, Katryn S W53             2) Eisenklam, Peter A M65         
     3) Altman, Christie W59            4) Whitten, Phillip M65           
 -- Woodlands Masters Swim Team  'A'                  2:16.90         NS  
     1) Schatz, Gary L M53              2) Leilich, Joann W69             
     3) Lodwig, Keefe L M65             4) Boak, Carolyn W63              
 
Mixed 280-319 200 LC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
       World: W 2:15.88   7/21/2003 JUEI CLUB                -JPN              
                         S SHIDA, T NISHISAKO, M IMURA, K NAKAMURA         
        NATL: N 2:17.43   7/29/2007 SAN DIEGO                                  
                         M FRESHLEY, J MARR, D WEBSTER, G CLIFFORD         
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Oregon Masters  'A'                               2:18.00    2:21.55   22  
     1) Ward, Joy W66                   2) Frid, Barbara W66              
     3) Lamb, Willard J M86             4) Landis, Tom M66                
                  41.55     1:16.23 (34.68)     1:53.30 (37.07)     2:21.55 (28.25)
  2 Masters of South Texas  'A'                       2:25.00    2:23.83   18  
     1) Johnston, Graham M M77          2) Kight, Betty G W67             
     3) Birkhead, Jane C W68            4) Blake, William V M71           
                  35.07     1:15.63 (40.56)     1:52.04 (36.41)     2:23.83 (31.79)
  3 O*H*I*O Masters Swim Club  'A'                    2:25.00    2:33.52   16  
     1) Oyakawa, Yoshi M75              2) Kron, Lilly W77                
     3) Smith, Melinda J W56            4) Hall, Sid M73                  
                  32.28     1:23.02 (50.74)     2:00.04 (37.02)     2:33.52 (33.48)
  4 Oregon Masters  'B'                               2:37.00    2:35.42   14  
     1) Petersen, Bert L M70            2) Schumann, Susanne W71          
     3) Kawabata, Geraldine L W74       4) Radcliff, David A M74          
                  33.57     1:15.66 (42.09)     2:04.88 (49.22)     2:35.42 (30.54)
  5 The Olympic Club  'A'                             2:46.00    2:37.38   12  
     1) Meyer, Margery W86              2) Rudloff, G Edward M85          
     3) Meyer, Marguerite W49           4) Rudloff, Jr., Edward M61       
                  52.51     1:37.20 (44.69)   2:37.38 (1:00.18)                    
  6 Walnut Creek Masters  'A'                         2:42.00    2:40.02   10  
     1) Hirsch, Ann M W77               2) Haworth, A Emory M72           
     3) Kraetzer, Midge S W70           4) Mayo, Robert W M75             
                  50.58     1:25.34 (34.76)     2:05.95 (40.61)     2:40.02 (34.07)
  7 North Carolina Masters Swimmin  'A'               2:08.00    2:42.41    8  
     1) Robbins-Bonitz, Suzanne E W75   2) Newell, Sally W71              
     3) White, Bernard T M65            4) Clark, Jerry M71               
                1:00.16     1:39.57 (39.41)     2:11.49 (31.92)     2:42.41 (30.92)
  8 Masters Swimming BC  'A'                          2:24.00    2:47.53    6  
     1) Varty, Eulah M W74              2) Szasz, Ivan M72                
     3) Papadopoulos, Kenna S W67       4) Grave, John A M75              
                  48.04     1:26.12 (38.08)     2:13.27 (47.15)     2:47.53 (34.26)
  9 Florida Maverick Masters  'A'                     3:15.00    3:07.80    4  
     1) Hutinger, Margie W68            2) Hutinger, Paul M84             
     3) Tullman, Patricia A W71         4) Guze, John J M63               
                1:00.66     1:51.18 (50.52)     2:34.09 (42.91)     3:07.80 (33.71)
 10 San Diego Swim Masters  'B'                       2:58.80    3:14.71    2  
     1) Wolle, Marian E W80             2) Baker, Gini M W58              
     3) Hubbard, Donald J M81           4) Van Baalen, Vinus M66          
                1:26.01     2:05.58 (39.57)     2:45.14 (39.56)     3:14.71 (29.57)
 11 San Mateo Master Marlins  'A'                     3:18.00    3:35.35  
     1) Panko, Stanley E M70            2) Mc Cubbin, Miek W73            
     3) Stupfel, Gloria M W82           4) Peterson, Dick A M71           
                  39.88     1:21.81 (41.93)   3:35.35 (2:13.54)                    
 -- Arizona Masters  'B'                              2:52.03         DQ  
     1) Whitten, Phillip M65            2) Malone, Bobbi W65              
     3) Billeter, Sharon G W71          4) Rigley, Tom D M80              
 -- San Diego Swim Masters  'A'                       2:35.50         DQ  
     1) Weston, Susan E W57             2) Webster, Dale A M82            
     3) Jordan, Betsy T W71             4) Baker, Donald J M77            
 -- Arizona Masters  'A'                              2:52.02         NS  
     1) James, Katryn S W53             2) Silverstein, Lou M82           
     3) Kinney, Nancy W79               4) Haartz, F H Ted M80            
 
Mixed 280-319 200 LC Meter Medley Relay
===============================================================================
       World: W 2:38.61    8/5/2007 SAN DIEGO SWIM MASTERS   -USA              
                         B JORDAN, A WILLIAMS, M FRESHLEY, B BEST          
        NATL: N 2:38.61    8/5/2007 SAN DIEGO                                  
                         B JORDAN, A WILLIAMS, M FRESHLEY, B BEST          
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Oregon Masters  'A'                               2:36.00    2:34.68W  22  
     1) Ward, Joy W66                   2) Pierson, Ginger L W62          
     3) Landis, Tom M66                 4) Lamb, Willard J M86            
                  44.95     1:26.25 (41.30)     1:57.78 (31.53)     2:34.68 (36.90)
  2 O*H*I*O Masters Swim Club  'A'                    2:45.00    2:44.97   18  
     1) Oyakawa, Yoshi M75              2) Kron, Lilly W77                
     3) Smith, Melinda J W56            4) Hall, Sid M73                  
                  36.14     1:29.76 (53.62)     2:11.29 (41.53)     2:44.97 (33.68)
  3 Walnut Creek Masters  'A'                         3:06.00    2:56.47   16  
     1) Mayo, Robert W M75              2) Hirsch, Ann M W77              
     3) Haworth, A Emory M72            4) Kraetzer, Midge S W70          
                  43.20     1:38.21 (55.01)     2:15.79 (37.58)     2:56.47 (40.68)
  4 The Olympic Club  'A'                             3:30.00    3:01.96   14  
     1) Meyer, Margery W86              2) Rudloff, G Edward M85          
     3) Rudloff, Jr., Edward M61        4) Meyer, Marguerite W49          
                1:03.84     1:58.84 (55.00)     2:30.32 (31.48)     3:01.96 (31.64)
  5 Masters of South Texas  'A'                       2:58.00    3:06.48   12  
     1) Johnston, Graham M M77          2) Blake, William V M71           
     3) Kight, Betty G W67              4) Birkhead, Jane C W68           
                  45.47     1:36.39 (50.92)     2:30.03 (53.64)     3:06.48 (36.45)
  6 Masters Swimming BC  'A'                          2:45.00    3:07.18   10  
     1) Grave, John A M75               2) Papadopoulos, Kenna S W67      
     3) Szasz, Ivan M72                 4) Varty, Eulah M W74             
                  42.54     1:37.36 (54.82)     2:20.33 (42.97)     3:07.18 (46.85)
  7 North Carolina Masters Swimmin  'A'               3:25.00    3:22.64    8  
     1) Mitchell, Clarke E M76          2) Dockendorf, Pat W81            
     3) Page, Anne M W60                4) Clark, Jerry M71               
                  39.55                             2:50.47 ( )     3:22.64 (32.17)
  8 Florida Maverick Masters  'A'                     3:30.00    3:27.94    6  
     1) Hutinger, Paul M84              2) Guze, John J M63               
     3) Tullman, Patricia A W71         4) Hutinger, Margie W68           
                  52.84     1:40.96 (48.12)     2:29.50 (48.54)     3:27.94 (58.44)
  9 San Mateo Master Marlins  'A'                     3:42.00    3:55.74    4  
     1) Mc Cubbin, Miek W73             2) Panko, Stanley E M70           
     3) Peterson, Dick A M71            4) Stupfel, Gloria M W82          
                  53.95     1:42.20 (48.25)     2:32.08 (49.88)   3:55.74 (1:23.66)
 -- San Diego Swim Masters  'B'                       3:53.10         NS  
     1) Wolle, Marian E W80             2) Baker, Gini M W58              
     3) Hubbard, Donald J M81           4) Wolle, Jordan B M80            
 -- San Diego Swim Masters  'A'                       2:53.60         NS  
     1) Jordan, Betsy T W71             2) Baker, Donald J M77            
     3) Weston, Susan E W57             4) Webster, Dale A M82            
 
Mixed 320-359 200 LC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
       World: W 2:37.10   7/17/2006 JUEI CLUB                -JPN              
                         I TAMURA, M KAMOSHITA, Y NAGAMATSU, K NAKAMURA    
        NATL: N 2:55.56    8/1/2004 SANTA BARBARA                              
                         F PIEMME, G ALTUS, R BAAR, J SCHMIDT              
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Walnut Creek Masters  'A'                         4:06.00    3:42.41   22  
     1) Smith, Richard T M88            2) Howell, Jae W86                
     3) Haworth, Joyce M W71            4) Stupfel, Norman E M76          
                1:00.18   2:10.63 (1:10.45)     3:06.50 (55.87)     3:42.41 (35.91)
Sponsor #14Sponsor #45Sponsor #21Sponsor #44Sponsor #13
Sponsor #42Sponsor #41Sponsor #20Sponsor #47Sponsor #29Sponsor #52Sponsor #43
Sponsor #35Sponsor #50Sponsor #33Sponsor #51Sponsor #49Sponsor #25Sponsor #36