2008 Long Course National Championships

Men's Results - Age 18-24

Final Results:

Men 18-24 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
        NATL: N 23.19    7/8/2001 JERROD KAPPLER                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 McCallen, John R          21 UNAT                   24.18      23.82   11  
  2 Goldman, Brian M          22 PNA                    24.50      24.72    9  
  3 Nicholas, Dameon          19 FLAQ                   25.11      25.23    8  
  4 Asleson, Kris C           20 OREG                   26.50      26.21    7  
  5 Johns, Brock C            24 OREG                   27.94      26.63    6  
  6 Tracy, Kennison C         19 OREG                   29.51      27.69    5  
  7 Billings, John E          20 OREG                   30.00      28.36    4  
 -- Eddy, Ricky               24 UNAT                   24.75         NS  
 -- Warlick, Sean             23 GAST                   26.84         NS  
 -- Coupe, Kevin M            22 OREG                   31.88         NS  
 
Men 18-24 100 LC Meter Freestyle
===============================================================================
        NATL: N 51.81   7/11/1999 JOE TRISTAN                                  
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Nicholas, Dameon          19 FLAQ                   55.11      57.85   11  
                  28.65       57.85 (29.20)                                        
  2 Johns, Brock C            24 OREG                   59.70      58.11    9  
                  28.80       58.11 (29.31)                                        
  3 Billings, John E          20 OREG                 1:15.00      59.96    8  
                  28.97       59.96 (30.99)                                        
  4 Benjamin, Jacob W         22 UNAT                 1:02.61    1:04.24    7  
                  29.96     1:04.24 (34.28)                                        
 -- Warlick, Sean             23 GAST                   58.82         NS  
 
Men 18-24 200 LC Meter Freestyle
===============================================================================
        NATL: N 1:52.74   8/16/1998 JOE TRISTAN                                
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Galvan-Sarabia, Luis F    23 FLAQ                 1:58.60    2:02.58   11  
                  27.93       58.32 (30.39)     1:30.05 (31.73)     2:02.58 (32.53)
  2 Ortiz, Daniel             21 EM                   2:12.00    2:05.12    9  
                  29.11     1:00.88 (31.77)     1:34.03 (33.15)     2:05.12 (31.09)
  3 Benjamin, Jacob W         22 UNAT                 2:25.46    2:23.28    8  
                  30.68     1:05.40 (34.72)     1:43.04 (37.64)     2:23.28 (40.24)
  4 Alne, Thomas J            20 GSM                  2:41.31    2:34.84    7  
                  34.99     1:15.29 (40.30)     1:56.83 (41.54)     2:34.84 (38.01)
 
Men 18-24 400 LC Meter Freestyle
===============================================================================
        NATL: N 4:04.68   8/13/2007 HYUN SEUNG LEE                             
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Benjamin, Jacob W         22 UNAT                 5:26.38    5:16.59   11  
                  33.14     1:10.33 (37.19)     1:50.26 (39.93)     2:30.26 (40.00)
        3:11.71 (41.45)     3:53.25 (41.54)     4:35.38 (42.13)     5:16.59 (41.21)
  2 Henselman, Greg           22 OREG                 5:20.00    5:24.20    9  
                  37.35     1:18.11 (40.76)     1:59.37 (41.26)     2:40.25 (40.88)
        3:21.33 (41.08)     4:02.65 (41.32)     4:44.43 (41.78)     5:24.20 (39.77)
  3 Alne, Thomas J            20 GSM                  5:36.79    5:27.25    8  
                  34.53     1:14.62 (40.09)     1:56.87 (42.25)     2:39.44 (42.57)
        3:22.06 (42.62)     4:05.27 (43.21)     4:47.15 (41.88)     5:27.25 (40.10)
  4 Phelps, TJ                24 UNAT                 6:18.25    5:57.30    7  
                  32.90     1:10.30 (37.40)     1:54.23 (43.93)     2:42.12 (47.89)
        3:30.14 (48.02)     4:21.33 (51.19)     5:09.43 (48.10)     5:57.30 (47.87)
 
Men 18-24 1500 LC Meter Freestyle
===============================================================================
        NATL: N 17:12.07   6/23/2007 KEITH RYAN                                
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Alne, Thomas J            20 GSM                 23:21.00   21:53.91   11  
                  28.89     1:16.61 (47.72)     1:49.61 (33.00)     2:43.89 (54.28)
        3:19.79 (35.90)     4:13.89 (54.10)     4:58.55 (44.66)     5:43.65 (45.10)
        6:28.99 (45.34)     7:13.82 (44.83)     7:58.88 (45.06)     8:43.91 (45.03)
        9:20.31 (36.40)    10:13.35 (53.04)    10:57.86 (44.51)    11:42.76 (44.90)
       12:27.32 (44.56)    13:11.67 (44.35)    13:56.46 (44.79)    14:41.25 (44.79)
       15:18.10 (36.85)    16:10.69 (52.59)    16:46.53 (35.84)    17:39.07 (52.54)
       18:23.74 (44.67)    19:07.74 (44.00)    19:51.41 (43.67)    20:34.28 (42.87)
       21:11.76 (37.48)    21:53.91 (42.15)                                        
  2 Phelps, TJ                24 UNAT                27:19.52   25:58.04    9  
                  35.44     1:15.54 (40.10)     2:01.88 (46.34)     2:49.26 (47.38)
        3:39.73 (50.47)     4:28.39 (48.66)     5:21.07 (52.68)     6:12.95 (51.88)
        7:07.30 (54.35)     8:00.38 (53.08)     8:41.96 (41.58)   9:49.22 (1:07.26)
       10:45.78 (56.56)    11:34.11 (48.33)    12:29.60 (55.49)    13:22.28 (52.68)
       14:17.67 (55.39)    15:11.42 (53.75)    15:58.77 (47.35)  17:00.13 (1:01.36)
       17:46.35 (46.22)  18:49.14 (1:02.79)    19:44.78 (55.64)                    
           20:29.42 ( )    20:39.59 (10.17)  23:26.23 (2:46.64)    24:23.17 (56.94)
       25:01.94 (38.77)    25:58.04 (56.10)                                        
 
Men 18-24 50 LC Meter Backstroke
===============================================================================
        NATL: N 26.91   8/15/2005 DAVE ROLLINS                                 
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 McCallen, John R          21 UNAT                   28.05      27.51   11  
  2 Galvan-Sarabia, Luis F    23 FLAQ                   29.00      30.32    9  
  3 Eddy, Ricky               24 UNAT                   29.99      31.61    8  
  4 Tracy, Kennison C         19 OREG                   36.42      35.15    7  
  5 Alne, Thomas J            20 GSM                    37.86      36.12    6  
 
Men 18-24 100 LC Meter Backstroke
===============================================================================
        NATL: N 58.92   8/13/2007 LEIF LYONS                                   
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Galvan-Sarabia, Luis F    23 FLAQ                 1:04.00    1:07.33   11  
                  32.18     1:07.33 (35.15)                                        
  2 Billings, John E          20 OREG                 1:30.00    1:12.70    9  
                  34.88     1:12.70 (37.82)                                        
 
Men 18-24 50 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
        NATL: N 28.87   8/15/2005 DAVE ROLLINS                                 
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 McCallen, John R          21 UNAT                   34.02      31.67   11  
  2 Asleson, Kris C           20 OREG                   33.00      32.54    9  
  3 Johns, Brock C            24 OREG                   34.26      33.53    8  
  4 Nicholas, Dameon          19 FLAQ                   35.55      34.28    7  
  5 Tracy, Kennison C         19 OREG                   38.40      34.68    6  
  6 Phelps, TJ                24 UNAT                   38.17      34.90    5  
 -- Eddy, Ricky               24 UNAT                   29.76         NS  
 
Men 18-24 100 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
        NATL: N 1:05.76   8/15/2005 DAVE ROLLINS                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Eddy, Ricky               24 UNAT                 1:06.74    1:07.68   11  
                  30.60     1:07.68 (37.08)                                        
  2 Asleson, Kris C           20 OREG                 1:22.00    1:14.84    9  
                  35.26     1:14.84 (39.58)                                        
  3 Johns, Brock C            24 OREG                 1:18.56    1:15.53    8  
                  35.12     1:15.53 (40.41)                                        
  4 Tracy, Kennison C         19 OREG                 1:20.00    1:18.18    7  
                  36.04     1:18.18 (42.14)                                        
  5 Phelps, TJ                24 UNAT                 1:20.46    1:20.29    6  
                  35.49     1:20.29 (44.80)                                        
 
Men 18-24 200 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
        NATL: N 2:25.57   7/25/1999 KEVIN RAAB                                 
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Phelps, TJ                24 UNAT                 3:14.55    3:11.15   11  
                  38.84     1:26.03 (47.19)     2:19.70 (53.67)     3:11.15 (51.45)
 
Men 18-24 50 LC Meter Butterfly
===============================================================================
        NATL: N 25.44   7/16/2000 NEI-KUAN CHIA                                
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 McCallen, John R          21 UNAT                   26.08      25.48   11  
  2 Nicholas, Dameon          19 FLAQ                   26.91      26.78    9  
  3 Galvan-Sarabia, Luis F    23 FLAQ                   26.00      26.85    8  
  4 Goldman, Brian M          22 PNA                    26.50      27.17    7  
  5 Eddy, Ricky               24 UNAT                   28.99      27.27    6  
  6 Ortiz, Daniel             21 EM                     28.50      27.97    5  
  7 Tracy, Kennison C         19 OREG                   32.15      29.52    4  
  8 Johns, Brock C            24 OREG                   30.49      30.40    3  
 -- Warlick, Sean             23 GAST                   32.01         NS  
 
Men 18-24 100 LC Meter Butterfly
===============================================================================
        NATL: N 56.16   8/13/2007 HYUN SEUNG LEE                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Nicholas, Dameon          19 FLAQ                   58.44      59.96   11  
                  28.14       59.96 (31.82)                                        
  2 Galvan-Sarabia, Luis F    23 FLAQ                   57.47    1:00.02    9  
                  28.09     1:00.02 (31.93)                                        
  3 Benjamin, Jacob W         22 UNAT                 1:12.78    1:13.98    8  
                  33.61     1:13.98 (40.37)                                        
 -- Warlick, Sean             23 GAST                 1:08.50         NS  
 -- Ortiz, Daniel             21 EM                   1:04.78         NS  
 
Men 18-24 200 LC Meter Butterfly
===============================================================================
        NATL: N 2:08.62   8/13/2007 HYUN SEUNG LEE                             
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Ortiz, Daniel             21 EM                   2:23.50    2:15.77   11  
                  30.28     1:04.57 (34.29)     1:40.21 (35.64)     2:15.77 (35.56)
  2 Benjamin, Jacob W         22 UNAT                 2:57.84    2:56.79    9  
                  35.85     1:19.94 (44.09)     2:09.09 (49.15)     2:56.79 (47.70)
 -- Henselman, Greg           22 OREG                 2:58.67         DQ  
 
Men 18-24 400 LC Meter IM
===============================================================================
        NATL: N 4:44.83   8/19/2007 PETER GALAN                                
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Alne, Thomas J            20 GSM                  6:41.00    6:28.01   11  
                  39.85     1:27.03 (47.18)     2:18.18 (51.15)     3:06.39 (48.21)
      4:07.43 (1:01.04)     5:07.22 (59.79)     5:47.69 (40.47)     6:28.01 (40.32)
Sponsor #21Sponsor #35Sponsor #47Sponsor #29Sponsor #13
Sponsor #41Sponsor #45Sponsor #44Sponsor #36Sponsor #49Sponsor #50Sponsor #51
Sponsor #33Sponsor #20Sponsor #25Sponsor #42Sponsor #52Sponsor #14Sponsor #43