Licensed to USMS Web Master                               HY-TEK's Meet Manager
     2008 USMS National Long Course Championships - 8/14/2008 to 8/17/2008     
          Mt Hood Community College, Gresham, OR, Sanction #: 378-08           
                   Meet Program - Saturday, August 16, 2008                    
 
Event 19  Mixed 200 LC Meter Medley Relay
===============================================================================
     Team
===============================================================================
Heat 1 of 12 Timed Finals   
  3  San Diego Swim Masters  X280  'B'                          3:53.10 
     1) Wolle, Marian E W80             2) Baker, Gini M W58              
     3) Hubbard, Donald J M81           4) Wolle, Jordan B M80            
  4  Florida Maverick Masters  X280  'A'                        3:30.00 
     1) Hutinger, Paul M84              2) Guze, John J M63               
     3) Tullman, Patricia A W71         4) Hutinger, Margie W68           
  5  San Mateo Master Marlins  X280  'A'                        3:42.00 
     1) Mc Cubbin, Miek W73             2) Panko, Stanley E M70           
     3) Peterson, Dick A M71            4) Stupfel, Gloria M W82          
Heat 2 of 12 Timed Finals   
  1  North Carolina Masters Swimmin  X280  'A'                  3:25.00 
     1) Mitchell, Clarke E M76          2) Dockendorf, Pat W81            
     3) Page, Anne M W60                4) Clark, Jerry M71               
  2  Masters of South Texas  X280  'A'                          2:58.00 
     1) Johnston, Graham M M77          2) Blake, William V M71           
     3) Kight, Betty G W67              4) Birkhead, Jane C W68           
  3  Masters Swimming BC  X280  'A'                             2:45.00 
     1) Grave, John A M75               2) Papadopoulos, Kenna S W67      
     3) Szasz, Ivan M72                 4) Varty, Eulah M W74             
  4  Oregon Masters  X280  'A'                                  2:36.00 
     1) Ward, Joy W66                   2) Pierson, Ginger L W62          
     3) Landis, Tom M66                 4) Lamb, Willard J M86            
  5  O*H*I*O Masters Swim Club  X280  'A'                       2:45.00 
     1) Oyakawa, Yoshi M75              2) Kron, Lilly W77                
     3) Smith, Melinda J W56            4) Hall, Sid M73                  
  6  San Diego Swim Masters  X280  'A'                          2:53.60 
     1) Jordan, Betsy T W71             2) Baker, Donald J M77            
     3) Weston, Susan E W57             4) Webster, Dale A M82            
  7  Walnut Creek Masters  X280  'A'                            3:06.00 
     1) Mayo, Robert W M75              2) Hirsch, Ann M W77              
     3) Haworth, A Emory M72            4) Kraetzer, Midge S W70          
  8  The Olympic Club  X280  'A'                                3:30.00 
     1) Meyer, Margery W86              2) Rudloff, G Edward M85          
     3) Rudloff, Jr., Edward M61        4) Meyer, Marguerite W49          
Heat 3 of 12 Timed Finals   
  1  Swim Kentucky Masters  X160  'A'                           2:34.00 
     1) Segnitz, Robin P W41            2) Smath, Meg W52                 
     3) Haberek, Cork M51               4) Gill, Mark A M40               
  2  Georgia Masters  X160  'A'                                 2:22.00 
     1) Bugg, Bob M51                   2) Bryson, Ginny J W50            
     3) Copeland, Rob M52               4) Hooe, Donna L W46              
  3  Pennypack Aquatic & Fitness Cl  X160  'A'                  2:18.00 
     1) Burkart, Dana M W37             2) Dougherty, Stephen P M57       
     3) Matz, Michael S M47             4) Kagy-Schwartz, Michelle C W33  
  4  Oregon Masters  X160  'F'                                  2:18.00 
     1) Volckening, Bill M42            2) Law, Cathy W41                 
     3) Clydesdale, William L M41       4) Watkins, Elizabeth A W43       
  5  Oregon Masters  X160  'G'                                  2:20.00 
     1) Washburne, Brent C M47          2) Gaarder, Chris M43             
     3) Snider, Pam J W47               4) Chesler, Laurie K W45          
  6  Santa Rosa Masters  X160  'A'                              2:32.00 
     1) Foreaker, Don C M56             2) Hafner, Hilary R W48           
     3) Hafner, Jason C M46             4) Hafner, Cara L W37             
  7  University of San Francisco Ma  X240  'A'                  3:02.00 
     1) Grohe, William E M75            2) Burrell, Grendel S W57         
     3) Allen, Susan J W64              4) Moore, Michael W M58           
  8  Arizona Masters  X240  'B'                                 3:10.02 
     1) Kinney, Nancy W79               2) Haartz, F H Ted M80            
     3) Foster, Susan B W46             4) Fuller, Vern M61               
Heat 4 of 12 Timed Finals   
  1  Oregon Masters  X240  'B'                                  2:50.00 
     1) Stark, Carol R W60              2) Lambert, Roy D M62             
     3) Cronin, Jed P M60               4) Calnek-Morris, Sue C W65       
  2  North Carolina Masters Swimmin  X240  'A'                  2:44.00 
     1) Robbins-Bonitz, Suzanne E W75   2) Newell, Sally W71              
     3) Phillips, John M M50            4) Mangrum, John W M45            
  3  Oregon Masters  X240  'A'                                  2:40.00 
     1) L'Esperance, Beverly W76        2) Von Tagen, Karl E M65          
     3) Frid, Barbara W66               4) Stout, Jon M62                 
  4  Walnut Creek Masters  X240  'A'                            2:36.00 
     1) Galine, Donald L M63            2) Alexander, Martha A W59        
     3) Brittingham, Regina W57         4) Willert, Dan T M66             
  5  Arizona Masters  X240  'A'                                 2:36.02 
     1) James, Katryn S W53             2) Eisenklam, Peter A M65         
     3) Altman, Christie W59            4) Whitten, Phillip M65           
  6  Virginia Masters Swim Team  X240  'B'                      2:42.00 
  7  Oregon Masters  X240  'C'                                  2:50.00 
     1) Bruce, Bob A M60                2) Schumann, Susanne W71          
     3) Petersen, Bert L M70            4) Whiter, Peggy S W65            
  8  Reston Masters Swim Team  X240  'A'                        2:55.55 
     1) Manheim, Frank T M78            2) Good, W Travis M48             
     3) Brightwell, Kim M W48           4) Manheim, Lucy M W66            
Heat 5 of 12 Timed Finals   
  1  Gold Coast Masters  X240  'A'                              2:32.00 
     1) Dykstra, Bill D M71             2) Cavanaugh, Debbie D W50        
     3) McIntyre, David R M71           4) Roussain, Kerri C W49          
  2  Irvine Novaquatics  X240  'A'                              2:28.00 
     1) Smethurst, Everett W M73        2) Thornton, Kim S W56            
     3) Brown, Denise H W49             4) Angell, Tom M68                
  3  San Diego Swim Masters  X240  'A'                          2:22.90 
     1) Pipes-Neilsen, Karlyn W46       2) Freshley, Mike R M67           
     3) Van Baalen, Vinus M66           4) Marr, Jackie M W65             
  4  Woodlands Masters Swim Team  X240  'A'                     2:16.90 
     1) Schatz, Gary L M53              2) Leilich, Joann W69             
     3) Lodwig, Keefe L M65             4) Boak, Carolyn W63              
  5  Tamalpais Aquatic Masters  X240  'A'                       2:18.00 
     1) Burns, Richard M65              2) Frost, Kenneth A M64           
     3) Val, Laura B W57                4) Ridout, Nancy J W66            
  6  Pacific Northwest Aquatics  X240  'A'                      2:25.45 
     1) Dills, Suzanne L W63            2) Peterson, Steven B M62         
     3) Lautman, Scott M M56            4) Welch, Sarah W61               
  7  Virginia Masters Swim Team  X240  'A'                      2:31.40 
  8  Fort Lauderdale Aquatics  X240  'A'                        2:35.00 
     1) Larson, Linda L W53             2) Webb, Linda W63                
     3) Burns, Joel J M62               4) Pedersen, Lars M65             
Heat 6 of 12 Timed Finals   
  1  New England Masters Swim Club  X200  'A'                   2:35.00 
  2  Walnut Creek Masters  X200  'A'                            2:34.50 
     1) LeClercq, Toni M W60            2) Perilman, Jim E M69            
     3) O'Brien, Kerry L M51            4) Basaraba, Deni L W27           
  3  Arizona Masters  X200  'B'                                 2:25.02 
     1) Shake, Scott D M50              2) Mullaney, Amy B W48            
     3) McIntyre, Frank M57             4) Menard, Joanne C W60           
  4  Virginia Masters Swim Team  X200  'A'                      2:19.00 
  5  Oregon Masters  X200  'D'                                  2:25.00 
     1) Royle, Mary Anne W56            2) Taylor, Charles R M52          
     3) Harsey, Laura E W50             4) Dwight, Charles B M53          
  6  Oregon Masters  X200  'C'                                  2:28.00 
     1) Eckert-Mason, Kathy W51         2) Harrington, Susan E W51        
     3) Mann, Edward R M51              4) Dasch, Vern E M59              
  7  Tri Valley Masters  X200  'A'                              2:35.00 
     1) Crane, John K M57               2) Darling, Colleen M W34         
     3) Bracken, Judy W W51             4) Schiel, Doug M67               
  8  Mission Viejo Masters  X200  'A'                           3:28.00 
     1) Kondo, Ken K M43                2) Mitchell, Alison A W54         
     3) Richell, Kelly A W43            4) Rolph, Robert W M77            
Heat 7 of 12 Timed Finals   
  1  Oregon Masters  X200  'E'                                  2:16.90 
     1) Djang, Philipp A M54            2) Hartman, Christy S W55         
     3) Metzger, Peter R M53            4) Van Dijk, Cindy W49            
  2  Colorado Masters Swimming  X200  'A'                       2:14.00 
     1) Young, Lydia L W60              2) Gray, David S M50              
     3) Rosener, Karen K W54            4) Mann, Michael T M54            
  3  Woodlands Masters Swim Team  X200  'A'                     2:08.00 
     1) Davis, Ross C M42               2) Koch, Laura K W32              
  4  Pacific Northwest Aquatics  X200  'A'                      2:01.35 
     1) Courtney, Zena H W49            2) Colella, Rick P M57            
     3) Freeborn, Stephen L M53         4) Dahl, Lisa A W47               
  5  Oregon Masters  X200  'A'                                  2:08.00 
     1) Andrus-Hughes, Karen W51        2) Stark, Allen L M59             
     3) Worden, Laura A W51             4) Tennant, Mike J M55            
  6  Arizona Masters  X200  'A'                                 2:11.02 
     1) Bunch, Brigid J W45             2) Jaegers, Al M46                
     3) Lynch, Evie S W56               4) Roth, Barry M54                
  7  O*H*I*O Masters Swim Club  X200  'A'                       2:15.00 
     1) Guins, Ann H W55                2) Groselle, Jack R M54           
     3) Stultz, Todd W M48              4) Kessler, Laura L W48           
  8  Oregon Masters  X200  'B'                                  2:17.00 
     1) Brockbank, Doug M55             2) Parisi, Robin B W54            
     3) Kevan, Stephen D M54            4) Budd, Elizabeth W54            
Heat 8 of 12 Timed Finals   
  1  Sawtooth Masters  X160  'A'                                2:15.00 
     1) Reynolds, Ellen M W44           2) Cleaver, Oliver M45            
     3) Fisk, Floyd M M56               4) Lee, Kristi D W33              
  2  Oregon Masters  X160  'E'                                  2:13.00 
     1) Black, Jill W46                 2) Anderson, Anthony P M41        
     3) Caswell, Mary J W47             4) Shoup, David J M42             
  3  Arizona Masters  X160  'A'                                 2:12.02 
     1) Dickson, Kurt F M41             2) DeLozier, Anna R W45           
     3) Dickson, Kelsey A W19           4) Hammond, Ted W M55             
  4  Pacific Northwest Aquatics  X160  'A'                      2:11.00 
     1) Schutte, Tom F M39              2) Montgomery, Zac L M37          
     3) Moore, Jo W53                   4) Philipps, Colleen M W32        
  5  Oregon Masters  X160  'D'                                  2:12.00 
     1) Rodriguez, Rick A M46           2) Vincent, Nancy C W49           
     3) Rodgers, Jeff M M42             4) Viales, Dianne W46             
  6  Colorado Masters Swimming  X160  'A'                       2:12.20 
     1) Johnston, Mark A M48            2) Scott, Greg C M49              
     3) Friedlander, Rebecca L W42      4) Hagadorn, Heather W43          
  7  Pacific Northwest Aquatics  X160  'B'                      2:13.50 
     1) Jelen, Doug M35                 2) Sondgroth, Tracey A W36        
     3) Nelson, Kirk E M38              4) Glassman, Debbie A W55         
  8  Walnut Creek Masters  X160  'A'                            2:15.00 
     1) Ward, Lisa A W44                2) Verst, David B M40             
     3) Easton, Sandie W39              4) Widmer, Bard M39               
Heat 9 of 12 Timed Finals   
  1  Irvine Novaquatics  X160  'A'                              2:09.00 
     1) Benner, Tord E M49              2) Berg, Roy A M40                
     3) Simpson, Susanne B W48          4) Clark, Robyn D W30             
  2  Oregon Masters  X160  'B'                                  2:08.00 
     1) McKenzie, Jean M W45            2) Rice, David S M41              
     3) Christensen, Douglas A M45      4) Preston, Kristin K W43         
  3  Fort Lauderdale Aquatics  X160  'A'                        2:07.00 
     1) Hendrick, Marty M50             2) McLuckie, Lisa W29             
     3) Erickson, Tim D M52             4) Ackermann, Laura W33           
  4  Oregon Masters  X160  'A'                                  2:03.00 
     1) Jenkins, Valerie G W45          2) Waud, Timothy P M41            
     3) Delmage, Arlene W46             4) Wan, Eric M42                  
  5  Virginia Masters Swim Team  X160  'A'                      2:03.20 
  6  Tri Valley Masters  X160  'A'                              2:07.50 
     1) Bilich, Bonnie M W50            2) Droubay, Christina L W27       
     3) Fattlar, Kenneth M M52          4) Mc Cracken, Bill M47           
  7  The Olympic Club  X160  'A'                                2:09.00 
     1) Gaggero, David M32              2) Harrigan, Matthew J M30        
     3) Welting, Laureen W43            4) Felton, Anezka G W60           
  8  Oregon Masters  X160  'C'                                  2:10.00 
     1) Butcher, Gano M44               2) Buck, Donna W49                
     3) Drawz, Troy A M40               4) Ferguson, Ellen W46            
Heat 10 of 12 Timed Finals   
  2  Oregon Masters  X120  'D'                                  2:27.00 
     1) Senkier, Kristine M W38         2) Lassen, Jason D M36            
     3) Darby, Brian C M35              4) Lassen, Megan M W38            
  3  Pacific Northwest Aquatics  X120  'A'                      2:20.03 
     1) Ellis, Emilie C W34             2) Denton, Joe E M37              
     3) Margrave, David T M37           4) Boomer, Allison R W25          
  4  University of San Francisco Ma  X120  'A'                  2:15.00 
     1) Liu, Ouida W28                  2) Chappell, Matthew D M44        
     3) Sway, David A M35               4) Labusch, Meike M W36           
  5  Oregon Masters  X120  'C'                                  2:18.00 
     1) Morgan, Jason A M39             2) Moore, Alison B W38            
     3) Wallace, Colin C M30            4) Dhom, Gina M W30               
  6  Fort Lauderdale Aquatics  X120  'B'                        2:25.00 
     1) Palmer, Bryan S M29             2) Marechal, Severine M W25       
     3) Aron, Vanessa W28               4) Ward, James E M69              
  7  Reston Masters Swim Team  X120  'B'                        2:31.31 
     1) Fry, Jessica L W28              2) Davis, Cory M M28              
     3) Carlson, John M37               4) Dillenburg, Roberta G W45      
Heat 11 of 12 Timed Finals   
  1  Colorado Masters Swimming  X120  'A'                       2:13.70 
     1) Ko, Scott Y M25                 2) Rosinski, Thomas J M38         
     3) Keaten, Heather L W39           4) Eden, Kim G W40                
  2  Oregon Masters  X120  'B'                                  2:07.00 
     1) Barber, Tori M W36              2) Romera, Joaquin B M34          
     3) Kirkwood, Erin E W31            4) Taylor, Curtis L M37           
  3  Fort Lauderdale Aquatics  X120  'A'                        2:06.00 
     1) Hester, Heidi R W28             2) Blavatnik, Alex M44            
     3) Martin, Jennifer M W28          4) Dillon, Duffy M43              
  4  Arizona Masters  X120  'A'                                 1:54.02 
     1) Inada, Noriko W30               2) Rankin, Maureen T W38          
     3) Kawamoto, Kohei M29             4) Smith, Paul L M49              
  5  Dallas Aquatic Masters  X120  'A'                          1:58.80 
     1) Yarid, Jay M45                  2) McClelland, Katie W32          
     3) Sargent, Gregory O M41          4) Glass, Laura W28               
  6  Oregon Masters  X120  'A'                                  2:06.00 
     1) Fitzpatrick, William J M35      2) Weeks, Nikki L W36             
     3) Sivertson, Kevin M M33          4) Elwonger, Stephanie L W30      
  7  Arizona Masters  X120  'B'                                 2:10.02 
     1) Smith, Laura K W42              2) Adamavich, Doug P M39          
     3) Warman, Whitney M W25           4) Sixkiller, Jason M M31         
  8  Club Assistant Swim Team  X120  'A'                        2:15.00 
Heat 12 of 12 Timed Finals   
  1  Oregon Masters  X100  'B'                                  2:14.00 
     1) Pearson, Kevin M M26            2) Showell, Brianna W29           
     3) Cleary, Kevin H M25             4) Tyler, Rachel E W29            
  2  Tri Valley Masters  X100  'A'                              2:08.80 
     1) Taylor, Victoria W23            2) Gentry, Kelly M W22            
     3) Conway, Adam M M30              4) Miller, Trevor M31             
  3  The Olympic Club  X100  'A'                                2:02.00 
     1) Guzman, Shanna L W32            2) Marshall, Gary N M26           
     3) Willey, Kris B W26              4) Holsman, Trent T M28           
  4  Fort Lauderdale Aquatics  X100  'A'                        2:06.00 
     1) Jason, Dawn W21                 2) Sottile, Domenico M31          
     3) Fischer, Andy J M41             4) Murphy, Siobhan C W22          
  5  Oregon Masters  X100  'A'                                  2:10.00 
     1) Alden, Jennifer N W29           2) Burton, Michael H M28          
     3) Popelka, Erin M W27             4) Johns, Brock C M24             
  6  Fort Lauderdale Aquatics  X72  'A'                         1:59.90 
     1) Smith, Lorna W20                2) Edgar, Melanie W21             
     3) Nicholas, Dameon M19            4) Galvan-Sarabia, Luis F M23     
  7  Oregon Masters  X72  'A'                                   2:16.00 
     1) Shortt-Harder, Kelsey E W24     2) Asleson, Kris C M20            
     3) Henselman, Greg M22             4) Gustafson, Aubree M W27