Licensed to USMS Web Master                               HY-TEK's Meet Manager
     2008 USMS National Long Course Championships - 8/14/2008 to 8/17/2008     
          Mt Hood Community College, Gresham, OR, Sanction #: 378-08           
                    Meet Program - Friday, August 15, 2008                     
 
Event 15  Mixed 200 LC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
     Team
===============================================================================
Heat 1 of 12 Timed Finals   
  1  San Mateo Master Marlins  X280  'A'                        3:18.00 
     1) Panko, Stanley E M70            2) Mc Cubbin, Miek W73            
     3) Stupfel, Gloria M W82           4) Peterson, Dick A M71           
  2  San Diego Swim Masters  X280  'B'                          2:58.80 
     1) Wolle, Marian E W80             2) Van Baalen, Vinus M66          
     3) Hubbard, Donald J M81           4) Baker, Gini M W58              
  3  Arizona Masters  X280  'A'                                 2:52.02 
     1) James, Katryn S W53             2) Silverstein, Lou M82           
     3) Kinney, Nancy W79               4) Haartz, F H Ted M80            
  4  The Olympic Club  X280  'A'                                2:46.00 
     1) Meyer, Margery W86              2) Rudloff, G Edward M85          
     3) Meyer, Marguerite W49           4) Rudloff, Jr., Edward M61       
  5  Arizona Masters  X280  'B'                                 2:52.03 
     1) Whitten, Phillip M65            2) Malone, Bobbi W65              
     3) Billeter, Sharon G W71          4) Rigley, Tom D M80              
  6  Florida Maverick Masters  X280  'A'                        3:15.00 
     1) Hutinger, Margie W68            2) Hutinger, Paul M84             
     3) Tullman, Patricia A W71         4) Guze, John J M63               
  7  Walnut Creek Masters  X320  'A'                            4:06.00 
     1) Smith, Richard T M88            2) Howell, Jae W86                
     3) Haworth, Joyce M W71            4) Stupfel, Norman E M76          
Heat 2 of 12 Timed Finals   
  1  Oregon Masters  X280  'B'                                  2:37.00 
     1) Petersen, Bert L M70            2) Schumann, Susanne W71          
     3) Kawabata, Geraldine L W74       4) Radcliff, David A M74          
  2  O*H*I*O Masters Swim Club  X280  'A'                       2:25.00 
     1) Oyakawa, Yoshi M75              2) Kron, Lilly W77                
     3) Smith, Melinda J W56            4) Hall, Sid M73                  
  4  North Carolina Masters Swimmin  X280  'A'                  2:08.00 
     1) Robbins-Bonitz, Suzanne E W75   2) Newell, Sally W71              
     3) White, Bernard T M65            4) Clark, Jerry M71               
  5  Oregon Masters  X280  'A'                                  2:18.00 
     1) Landis, Tom M66                 2) Ward, Joy W66                  
     3) Frid, Barbara W66               4) Lamb, Willard J M86            
  6  Masters of South Texas  X280  'A'                          2:25.00 
     1) Johnston, Graham M M77          2) Kight, Betty G W67             
     3) Birkhead, Jane C W68            4) Blake, William V M71           
  7  San Diego Swim Masters  X280  'A'                          2:35.50 
     1) Weston, Susan E W57             2) Webster, Dale A M82            
     3) Jordan, Betsy T W71             4) Baker, Donald J M77            
  8  Walnut Creek Masters  X280  'A'                            2:42.00 
     1) Hirsch, Ann M W77               2) Mayo, Robert W M75             
     3) Kraetzer, Midge S W70           4) Haworth, A Emory M72           
Heat 3 of 12 Timed Finals   
  1  Colorado Masters Swimming  X200  'B'                       2:51.00 
     1) Benson, Stan M55                2) Cattles, Steve M49             
     3) Young, Lydia L W60              4) Prall, Winifred S W61          
  2  Tri Valley Masters  X200  'B'                              2:15.00 
     1) White, Lisa A W24               2) Schiel, Doug M67               
     3) Petersen, Jennifer L W54        4) Crane, John K M57              
  3  Oregon Masters  X200  'F'                                  2:13.70 
     1) Ashe, Michael W M51             2) Hartman, Christy S W55         
     3) Aakhus, Gregory P M58           4) Van Dijk, Cindy W49            
  4  New England Masters Swim Club  X200  'A'                   2:14.20 
     1) Gilson, Matthew R M41           2) Kupan, Cheryl A W44            
     3) Hopkins, Cyrus C M70            4) Estel, Beth A W52              
  5  Fort Lauderdale Aquatics  X200  'A'                        2:20.00 
     1) Ward, James E M69               2) Bennett, Sarah L W45           
     3) Larson, Linda L W53             4) Fischer, Andy J M41            
  6  H2oldies  X240  'A'                                        2:50.00 
     1) Peterson-Gerrior, Karen L W62   2) Coe, Bud M62                   
     3) Sheerer, Ann P W61              4) Sheerer, Gary P M61            
  7  Hydropower Masters Swim Club  X240  'A'                    3:15.00 
     1) Magee, Carolyn M W63            2) Bevier, Jack M76               
     3) Schreiber, Shirley J W61        4) Brown, Wayne R M66             
Heat 4 of 12 Timed Finals   
  1  Oregon Masters  X240  'C'                                  2:42.00 
     1) Nakata, Ronald K M69            2) Stark, Carol R W60             
     3) Whiter, Peggy S W65             4) Silvey, Michael R M63          
  2  Virginia Masters Swim Team  X240  'B'                      2:19.00 
     1) Galletly, Sandy M66             2) Hlavacek, Ida M W66            
     3) Durrant, Betsy W67              4) Winters, Bill M41              
  3  Oregon Masters  X240  'B'                                  2:16.00 
     1) Von Tagen, Karl E M65           2) Goodman, Ann R W49             
     3) Calnek-Morris, Sue C W65        4) Stout, Jon M62                 
  4  The Olympic Club  X240  'A'                                2:15.00 
     1) Van Horn, William G M70         2) Felton, Anezka G W60           
     3) Quinn, Phyllis E W53            4) Strand, Robert M62             
  5  Arizona Masters  X240  'A'                                 2:15.02 
     1) McIntyre, Frank M57             2) Menard, Joanne C W60           
     3) Eisenklam, Peter A M65          4) Altman, Christie W59           
  6  Fort Lauderdale Aquatics  X240  'A'                        2:19.00 
     1) Burns, Joel J M62               2) Forre, Lena W52                
     3) Pedersen, Lars M65              4) Webb, Linda W63                
  7  University of San Francisco Ma  X240  'A'                  2:40.00 
     1) Allen, Susan J W64              2) Moore, Michael W M58           
     3) Grohe, William E M75            4) Burrell, Grendel S W57         
  8  Reston Masters Swim Team  X240  'A'                        2:42.42 
     1) Brightwell, Kim M W48           2) Good, W Travis M48             
     3) Manheim, Frank T M78            4) Manheim, Lucy M W66            
Heat 5 of 12 Timed Finals   
  1  Walnut Creek Masters  X240  'A'                            2:08.90 
     1) Alexander, Martha A W59         2) Willert, Dan T M66             
     3) Galine, Donald L M63            4) Brittingham, Regina W57        
  2  Woodlands Masters Swim Team  X240  'A'                     2:06.90 
     1) Lodwig, Keefe L M65             2) Boak, Carolyn W63              
     3) Leilich, Joann W69              4) Schatz, Gary L M53             
  3  Gold Coast Masters  X240  'A'                              2:06.00 
     1) Cavanaugh, Cav M73              2) Cavanaugh, Debbie D W50        
     3) Roussain, Kerri C W49           4) McIntyre, David R M71          
  4  Tamalpais Aquatic Masters  X240  'A'                       2:00.00 
     1) Burns, Richard M65              2) Meyerhoff, Rick D M61          
     3) Val, Laura B W57                4) Shoenberger, Linda R W61       
  5  Oregon Masters  X240  'A'                                  2:05.00 
     1) Smith, Robert S M65             2) Gettling, Janet W60            
     3) Rousseau, Sandi W61             4) Bruce, Bob A M60               
  6  Virginia Masters Swim Team  X240  'A'                      2:06.00 
     1) Schreiner, Beth W67             2) Zaremski, Barbara M W71        
     3) Miller, Jim W M58               4) Stevenson, Chris L M44         
  7  Irvine Novaquatics  X240  'A'                              2:08.00 
     1) Angell, Tom M68                 2) Brown, Denise H W49            
     3) Thornton, Kim S W56             4) Smethurst, Everett W M73       
  8  Pacific Northwest Aquatics  X240  'A'                      2:08.95 
     1) Dillon, Sally A W62             2) Welch, Sarah W61               
     3) Pilger, Robert T M65            4) Lautman, Scott M M56           
Heat 6 of 12 Timed Finals   
  1  Arizona Masters  X200  'B'                                 2:09.02 
     1) DeLozier, Anna R W45            2) Girard, Mikey G W55            
     3) Fuller, Vern M61                4) Adamavich, Doug P M39          
  2  Oregon Masters  X200  'D'                                  2:07.00 
     1) Dasch, Vern E M59               2) Worden, Laura A W51            
     3) Teisher, Jeanne M W57           4) Dwight, Charles B M53          
  3  Oregon Masters  X200  'C'                                  2:02.00 
     1) Metzger, Peter R M53            2) Budd, Elizabeth W54            
     3) Royle, Mary Anne W56            4) Kevan, Stephen D M54           
  4  Tri Valley Masters  X200  'A'                              2:00.00 
     1) Fattlar, Kenneth M M52          2) Bilich, Bonnie M W50           
     3) Bracken, Judy W W51             4) Mc Cracken, Bill M47           
  5  Virginia Masters Swim Team  X200  'A'                      2:01.00 
  6  Walnut Creek Masters  X200  'A'                            2:02.30 
     1) O'Brien, Kerry L M51            2) Heim-Bowen, Suzanne M W50      
     3) Burr, Ken M M64                 4) Morrison, Karen A W50          
  7  Walnut Creek Masters  X200  'B'                            2:08.00 
     1) Verst, David B M40              2) Perilman, Jim E M69            
     3) Swigert, Debbie M W53           4) Hall, Lisa C W41               
  8  Oregon Masters  X200  'E'                                  2:11.00 
     1) Yensen, Kermit D M55            2) Hendryx, Teri L W55            
     3) Gordon, Vicki L W52             4) Bannan, Charles M56            
Heat 7 of 12 Timed Finals   
  1  Oregon Masters  X200  'B'                                  1:58.00 
     1) Edwards, Wes M55                2) Harsey, Laura E W50            
     3) Buck, Kathleen P W58            4) Brockbank, Doug M55            
  2  Woodlands Masters Swim Team  X200  'A'                     1:55.10 
     1) Koch, Laura K W32               2) Davis, Ross C M42              
  3  Colorado Masters Swimming  X200  'A'                       1:53.80 
     1) Gray, David S M50               2) Najjar, Ellie S W47            
     3) Mann, Michael T M54             4) Rosener, Karen K W54           
  4  Pacific Northwest Aquatics  X200  'A'                      1:52.90 
     1) Colella, Rick P M57             2) Dahl, Lisa A W47               
     3) Courtney, Zena H W49            4) Freeborn, Stephen L M53        
  5  Oregon Masters  X200  'A'                                  1:53.00 
     1) Tennant, Mike J M55             2) Andrus-Hughes, Karen W51       
     3) Parisi, Robin B W54             4) Djang, Philipp A M54           
  6  Arizona Masters  X200  'A'                                 1:55.02 
     1) Shake, Scott D M50              2) Lynch, Evie S W56              
     3) Bunch, Brigid J W45             4) Smith, Paul L M49              
  7  O*H*I*O Masters Swim Club  X200  'A'                       1:58.00 
     1) Guins, Ann H W55                2) Groselle, Jack R M54           
     3) Stultz, Todd W M48              4) Kessler, Laura L W48           
  8  San Diego Swim Masters  X200  'A'                          2:00.00 
     1) Pipes-Neilsen, Karlyn W46       2) Marr, Jackie M W65             
     3) Jones, Kenton R M41             4) Croshier, Mark W M53           
Heat 8 of 12 Timed Finals   
  1  Las Vegas Masters  X120  'A'                               2:40.50 
     1) Ozun, Sabri M45                 2) Helgason, Tryggvi M45          
     3) Shigley, Allison M W20          4) Tomtan-Brayman, Brenda K W35   
  2  Mission Viejo Masters  X120  'A'                           2:04.00 
     1) Kintner, Avery C M46            2) Kondo, Ken K M43               
     3) Richell, Kelly A W43            4) Maggard, Jocelyn N W21         
  3  Oregon Masters  X120  'C'                                  2:04.00 
     1) Morgan, Jason A M39             2) Kirkwood, Erin E W31           
     3) Lassen, Megan M W38             4) Lassen, Jason D M36            
  4  Reston Masters Swim Team  X120  'A'                        2:15.15 
     1) Fry, Jessica L W28              2) Carlson, John M37              
     3) Davis, Cory M M28               4) Cuccuini, Samantha A W31       
  5  North Carolina Masters Swimmin  X160  'A'                  2:39.00 
     1) Phillips, John M M50            2) Page, Anne M W60               
     3) Farmer, Kiki W W49              4) Butcher, Rob M36               
  6  Swim Kentucky Masters  X160  'A'                           2:14.50 
     1) Haberek, Cork M51               2) Smath, Meg W52                 
     3) Segnitz, Robin P W41            4) Gill, Mark A M40               
  7  Pacific Northwest Aquatics  X160  'C'                      2:23.00 
     1) Dills, Suzanne L W63            2) Johnson, Janet S W54           
     3) Linderman, Ross A M31           4) Rosaria, Steven M M34          
  8  Las Vegas Masters  X160  'B'                               2:50.01 
     1) James, Paula W49                2) Kay, Rebecca L W62             
     3) Brayman, Brook T M31            4) Christensen, Thomas F M52      
Heat 9 of 12 Timed Finals   
  1  Oregon Masters  X160  'F'                                  2:03.00 
     1) Gaarder, Chris M43              2) McKenzie, Jean M W45           
     3) Denney, Kris A W48              4) Boone, Lou M47                 
  2  Oregon Masters  X160  'E'                                  2:01.00 
     1) Kaufman, Seth J M40             2) Chesler, Laurie K W45          
     3) Redwine, Roxanne J W49          4) Anderson, Anthony P M41        
  3  Oregon Masters  X160  'D'                                  2:00.00 
     1) Rodriguez, Rick A M46           2) Watkins, Elizabeth A W43       
     3) Vincent, Nancy C W49            4) Sumerfield, Bill H M48         
  4  Pacific Northwest Aquatics  X160  'A'                      1:58.27 
     1) Glassman, Debbie A W55          2) Sondgroth, Tracey A W36        
     3) Nelson, Kirk E M38              4) Williams, John M M40           
  5  Walnut Creek Masters  X160  'A'                            1:58.50 
     1) Widmer, Bard M39                2) Santomauro, Laura E W39        
     3) Easton, Sandie W39              4) Jones, Jeff C M46              
  6  Arizona Masters  X160  'A'                                 2:00.02 
     1) Sixkiller, Jason M M31          2) Smith, Laura K W42             
     3) Hammond, Ted W M55              4) Dawson-Cook, Susan E W45       
  7  Pennypack Aquatic & Fitness Cl  X160  'A'                  2:02.00 
     1) Matz, Michael S M47             2) Dougherty, Stephen P M57       
     3) Burkart, Dana M W37             4) Kagy-Schwartz, Michelle C W33  
  8  Pacific Northwest Aquatics  X160  'B'                      2:13.34 
     1) Brown, Caroline J W51           2) Casey, Kathrine J W60          
     3) Jelen, Doug M35                 4) Margrave, David T M37          
Heat 10 of 12 Timed Finals   
  1  Colorado Masters Swimming  X160  'A'                       1:56.00 
     1) Smith, Schuyler A M40           2) Eden, Kim G W40                
     3) Hagadorn, Heather W43           4) Rosinski, Thomas J M38         
  2  Irvine Novaquatics  X160  'A'                              1:54.90 
     1) Berg, Roy A M40                 2) Simpson, Susanne B W48         
     3) Clark, Robyn D W30              4) Collins, Michael D M42         
  3  Fort Lauderdale Aquatics  X160  'A'                        1:53.00 
     1) Hendrick, Marty M50             2) Hester, Heidi R W28            
     3) Ackermann, Laura W33            4) Erickson, Tim D M52            
  4  Oregon Masters  X160  'A'                                  1:49.00 
     1) Drawz, Troy A M40               2) Delmage, Arlene W46            
     3) Ferguson, Ellen W46             4) Wan, Eric M42                  
  5  Colorado Masters Swimming  X160  'B'                       1:52.50 
     1) Johnston, Mark A M48            2) Scott, Greg C M49              
     3) Roche, Carolyn M W57            4) Keaten, Heather L W39          
  6  Virginia Masters Swim Team  X160  'A'                      1:54.00 
     1) Jones, Paula E W40              2) Miller, Patricia M W47         
     3) Malsbury, David B M47           4) Holland, Dave M41              
  7  Oregon Masters  X160  'B'                                  1:55.00 
     1) Butcher, Gano M44               2) Jenkins, Valerie G W45         
     3) Buck, Donna W49                 4) Hathaway, David L M48          
  8  Oregon Masters  X160  'C'                                  1:56.00 
     1) Rice, David S M41               2) Viales, Dianne W46             
     3) Caswell, Mary J W47             4) Ivelich, Jim A M46             
Heat 11 of 12 Timed Finals   
  1  University of San Francisco Ma  X120  'A'                  2:01.50 
     1) Connolly, Darrin T M37          2) Labusch, Meike M W36           
     3) Liu, Ouida W28                  4) Sway, David A M35              
  2  Arizona Masters  X120  'A'                                 1:54.02 
     1) Jaegers, Al M46                 2) Nelson, Christine M W24        
     3) Warman, Whitney M W25           4) Utsch, Jeffrey S M41           
  3  Oregon Masters  X120  'A'                                  1:50.00 
     1) Fitzpatrick, William J M35      2) Tomac, Jayna M W36             
     3) Weeks, Nikki L W36              4) Taylor, Curtis L M37           
  4  The Olympic Club  X120  'A'                                1:46.50 
     1) Holsman, Trent T M28            2) Guzman, Shanna L W32           
     3) Welting, Laureen W43            4) Greenwood, Scott C M31         
  5  Dallas Aquatic Masters  X120  'A'                          1:47.00 
     1) Sargent, Gregory O M41          2) Kenny, John M48                
     3) Glass, Laura W28                4) McClelland, Katie W32          
  6  Fort Lauderdale Aquatics  X120  'A'                        1:51.00 
     1) Blavatnik, Alex M44             2) Martin, Jennifer M W28         
     3) McLuckie, Lisa W29              4) Dillon, Duffy M43              
  7  Oregon Masters  X120  'B'                                  1:57.00 
     1) Romera, Joaquin B M34           2) Tyler, Rachel E W29            
     3) Elwonger, Stephanie L W30       4) Darby, Brian C M35             
  8  Pacific Northwest Aquatics  X120  'A'                      2:03.75 
     1) Denton, Joe E M37               2) Ellis, Emilie C W34            
     3) Lind, Matthew A M44             4) Philipps, Colleen M W32        
Heat 12 of 12 Timed Finals   
  2  Oregon Masters  X100  'A'                                  1:53.00 
     1) Burton, Michael H M28           2) Alden, Jennifer N W29          
     3) Gustafson, Aubree M W27         4) Sivertson, Kevin M M33         
  3  Tri Valley Masters  X100  'A'                              1:51.20 
     1) Conway, Adam M M30              2) Taylor, Victoria W23           
     3) Miller, Trevor M31              4) Droubay, Christina L W27       
  4  Arizona Masters  X100  'A'                                 1:48.02 
     1) Inada, Noriko W30               2) Dickson, Kelsey A W19          
     3) Dickson, Kurt F M41             4) Kawamoto, Kohei M29            
  5  Fort Lauderdale Aquatics  X100  'A'                        1:52.00 
     1) Sottile, Domenico M31           2) Edgar, Melanie W21             
     3) Murphy, Siobhan C W22           4) Palmer, Bryan S M29            
  6  Fort Lauderdale Aquatics  X72  'A'                         1:49.10 
     1) Nicholas, Dameon M19            2) Smith, Lorna W20               
     3) Jason, Dawn W21                 4) Galvan-Sarabia, Luis F M23     
  7  Oregon Masters  X72  'A'                                   1:59.00 
     1) Johns, Brock C M24              2) Bowen, Kelsey C W23            
     3) Shortt-Harder, Kelsey E W24     4) Pearson, Kevin M M26