Licensed to USMS Web Master                               HY-TEK's Meet Manager
     2008 USMS National Long Course Championships - 8/14/2008 to 8/17/2008     
          Mt Hood Community College, Gresham, OR, Sanction #: 378-08           
                                 Meet Program                                  
 
Event 9  Women 50 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
     Name                         Age Team
===============================================================================
Heat 1 of 19 Timed Finals   
  1  Robbins-Bonitz, Suzanne E     75 NCMS                      1:20.00 
  2  Rosik, Cynthia H              75 OREG                      1:12.38 
  3  Taylor, Bert                  78 OREG                      1:18.70 
  4  Stone, Marjorie               85 GCPS                      1:10.21 
  5  Christian, Betty              87 MOVY                      1:25.30 
  6  Carr, Florence E              83 UNAT                      1:02.21 
  7  Dockendorf, Pat               81 NCMS                      1:36.19 
Heat 2 of 19 Timed Finals   
  1  Bryce, Karen G                75 PNA                       1:08.20 
  2  Callison, Barbara F           75 RINC                      1:02.00 
  3  Graef, Margrit                77 MVN                         57.72 
  4  Hirsch, Ann M                 77 WCM                         54.00 
  5  Bohl, Nan                     79 MOVY                        56.00 
  6  Kron, Lilly                   77 O*H*                        58.36 
  7  Waldbaum, Joan B              77 1776                      1:03.35 
  8  Snyder, Hannelore             78 GCPS                      1:10.65 
Heat 3 of 19 Timed Finals   
  1  Hastings, Patricia B          73 MM                        1:16.19 
  2  Haworth, Joyce M              71 WCM                       1:03.50 
  3  Newell, Sally                 71 NCMS                        51.37 
  4  Jebe, Margit H                70 SWIM                        49.34 
  5  Schumann, Susanne             71 OREG                      1:00.00 
  6  Sachs, Janet G                71 CMS                       1:07.68 
  7  Kowalski, Joyce               66 MICH                        59.00 
  8  Whiter, Peggy S               65 OREG                        59.78 
Heat 4 of 19 Timed Finals   
  1  Papadopoulos, Kenna S         67 MSBC                        55.90 
  2  Durrant, Betsy                67 VMST                        49.80 
  3  Brooks, Nancy J               66 RINC                        47.30 
  4  Pronk, Bonnie L               66 MSBC                        42.43 
  5  Leilich, Joann                69 WMST                        45.00 
  6  Frid, Barbara                 66 OREG                        48.00 
  7  Kight, Betty G                67 MOST                        51.17 
  8  Geoffrion, Helen              69 UCLA                        58.14 
Heat 5 of 19 Timed Finals   
  1  Lebsack, Mel                  60 PNA                       1:09.99 
  2  Beeler, Kirsten               62 ISF                         53.00 
  3  Litt, Arni H                  62 PNA                         50.32 
  4  Barnea, Daniela               64 STAN                        49.10 
  5  Felton, Anezka G              60 TOC                         49.95 
  6  Smith, Elizabeth              60 MSBC                        52.00 
  7  Schreiber, Shirley J          61 HMS                         58.31 
  8  Rienks, Penny W               57 OREG                        51.38 
Heat 6 of 19 Timed Finals   
  1  Mymryk, Penny M               61 RMSC                        48.50 
  2  Page, Anne M                  60 NCMS                        47.00 
  3  Dillon, Sally A               62 PNA                         46.19 
  4  Pierson, Ginger L             62 OREG                        43.00 
  5  Gettling, Janet               60 OREG                        44.80 
  6  Webb, Linda                   63 FLAQ                        46.84 
  7  Kay, Rebecca L                62 LVM                         48.00 
  8  Vallandigham, Jeanette L      62 HMS                         48.61 
Heat 7 of 19 Timed Finals   
  1  Sherwood, Dianne              55 OREG                        47.93 
  2  Burrell, Grendel S            57 USF                         45.00 
  3  Girard, Mikey G               55 ARIZ                        44.00 
  4  Hartman, Christy S            55 OREG                        42.00 
  5  Roche, Carolyn M              57 CMS                         43.00 
  6  Alexander, Martha A           59 WCM                         44.64 
  7  Smith, Melinda J              56 O*H*                        47.00 
  8  Holloway, Colleen J           55 MOST                        48.54 
Heat 8 of 19 Timed Finals   
  1  Orner, Gayle A                46 OREG                      1:02.34 
  2  Clutter, Cynthia G            48 HMS                         47.11 
  3  Sitton, Tia                   46 OREG                        46.35 
  4  Foster, Susan B               46 ARIZ                        51.15 
  5  Fletcher, Maribeth            50 SKY                         51.00 
  6  Walker, Lora A                52 UNAB                        48.00 
  7  Smath, Meg                    52 SKY                         48.76 
  8  Moss, Helen M                 50 OREG                        59.00 
Heat 9 of 19 Timed Finals   
  1  Johnson, Janet S              54 PNA                         47.50 
  2  Brown, Caroline J             51 PNA                         46.00 
  3  Harrington, Susan E           51 OREG                        45.51 
  4  Hair, Margaret                53 HMS                         45.30 
  5  Bryson, Ginny J               50 GAJA                        45.49 
  6  Carpenter, Kelley C           51 SYSM                        45.60 
  7  Burrows, Cindi                51 CVM                         46.73 
  8  Aiu, Mavis D                  53 HIMA                        48.00 
Heat 10 of 19 Timed Finals   
  1  Utigard-Rathbun, Terry A      50 PNA                         44.01 
  2  Wheeler, Barbara C            51 TAM                         43.65 
  3  Gettelfinger, Cheryl M        51 ISF                         42.50 
  4  Estel, Beth A                 52 NEM                         39.50 
  5  Cavanaugh, Debbie D           50 GOLD                        41.00 
  6  Haynie, Dee A                 53 TOC                         43.00 
  7  Rosener, Karen K              54 CMS                         43.90 
  8  Pujalet-Devitt, Michele M     51 DAS                         45.04 
Heat 11 of 19 Timed Finals   
  1  Lamoureux, Lori E             49 OREG                        45.09 
  2  McKenzie, Jean M              45 OREG                        44.00 
  3  Eakle, Julie O                48 MOST                        43.56 
  4  Brightwell, Kim M             48 RMST                        42.50 
  5  Caswell, Mary J               47 OREG                        42.76 
  6  Mullaney, Amy B               48 ARIZ                        44.00 
  7  Hill, Jayne A                 47 UNAT                        44.15 
  8  Redwine, Roxanne J            49 OREG                        45.42 
Heat 12 of 19 Timed Finals   
  1  Lepinski, Cokie               49 RHMS                        41.00 
  2  Dawson-Cook, Susan E          45 ARIZ                        40.66 
  3  Hafner, Hilary R              48 SRM                         39.61 
  4  Miller, Patricia M            47 VMST                        39.47 
  5  Dahl, Lisa A                  47 PNA                         39.50 
  6  Kessler, Laura L              48 O*H*                        40.00 
  7  Buck, Donna                   49 OREG                        40.90 
  8  Vincent, Nancy C              49 OREG                        41.65 
Heat 13 of 19 Timed Finals   
  2  Kilbourn, Laurie J            41 OREG                        49.21 
  3  Shaw, Susan M                 41 OREG                        46.02 
  4  McNeil, Katie B               40 OREG                        45.50 
  5  Eddins, Kirsten L             40 LVM                         45.75 
  6  Fisher, Bonnie A              43 BSM                         46.09 
Heat 14 of 19 Timed Finals   
  1  Hall, Lisa C                  41 WCM                         44.20 
  2  Law, Cathy                    41 OREG                        43.06 
  3  Baugh, Inge K                 41 FLAQ                        42.35 
  4  Harris, Janet                 43 TNYA                        39.98 
  5  Kupan, Cheryl A               44 NEM                         41.00 
  6  Hamel, Laura                  44 SYSM                        42.39 
  7  O'Shea, Pam B                 40 OREG                        43.83 
  8  Del Rio, Laura L              43 PNA                         45.02 
Heat 15 of 19 Timed Finals   
  1  Patterson, Breyer L           39 OREG                        50.43 
  2  Adams, Karin M                36 CAST                        44.35 
  3  Bailie, Bridget A             39 ISF                         42.07 
  4  Wells, Janette                36 OREG                        41.07 
  5  Tomtan-Brayman, Brenda K      35 LVM                         41.36 
  6  White, Anna G                 35 OREG                        43.67 
  7  Sanguinet, Amanda K           38 TOC                         45.01 
  8  Maxon, Robin M                37 OREG                        51.09 
Heat 16 of 19 Timed Finals   
  1  Rublein, Susanne P            38 MAM                         39.55 
  2  Visser, Linda                 38 FACT                        38.76 
  3  Weeks, Nikki L                36 OREG                        37.75 
  4  Tomac, Jayna M                36 OREG                        37.05 
  5  Farmer, LeAnne C              36 CARL                        37.54 
  6  Rankin, Maureen T             38 ARIZ                        38.03 
  7  Riddle, Marsha H              36 OREG                        39.01 
  8  Murray, Alexis A              37 1776                        39.87 
Heat 17 of 19 Timed Finals   
  2  DeLeone, Denise R             21 OREG                        49.20 
  3  Kratz, Elaine K               23 UNAT                        45.00 
  4  Nuffer, Lisa L                27 HMS                         50.00 
  5  Djang, Amanda B               28 OREG                      1:03.76 
  6  McClelland, Katie             32 DAMM                        33.61 
  7  Darling, Colleen M            34 TVM                         45.10 
Heat 18 of 19 Timed Finals   
  1  Fabian, Catherine J           29 OREG                        43.43 
  2  Gustafson, Aubree M           27 OREG                        41.24 
  3  Showell, Brianna              29 OREG                        37.96 
  4  Glass, Laura                  28 SMU                         33.89 
  5  Martin, Jennifer M            28 FLAQ                        36.20 
  6  Warman, Whitney M             25 ARIZ                        40.09 
  7  McLuckie, Lisa                29 FLAQ                        41.56 
  8  Bagley, Jessica A             25 UNAT                        44.00 
Heat 19 of 19 Timed Finals   
  1  Swieter, Erin                 24 AKMS                        44.26 
  2  Stratman, Megan E             23 OREG                        43.20 
  3  Butler, Katelyn B             22 RAA                         39.49 
  4  Edgar, Melanie                21 FLAQ                        34.04 
  5  Dinkel, Paloma                20 RAA                         34.65 
  6  Trembly, Katie F              24 SCLA                        43.00 
  7  Murphy, Siobhan C             22 FLAQ                        43.33 
  8  Grier, Cassi M                22 OREG                        44.44