Licensed to USMS Web Master                               HY-TEK's Meet Manager
     2008 USMS National Long Course Championships - 8/14/2008 to 8/17/2008     
          Mt Hood Community College, Gresham, OR, Sanction #: 378-08           
                                 Meet Program                                  
 
Event 29  Women 50 LC Meter Backstroke
===============================================================================
     Name                         Age Team
===============================================================================
Heat 1 of 20 Timed Finals   
  2  Austen, Betsy M               81 OREG                      1:40.00 
  3  Carr, Florence E              83 UNAT                        55.95 
  4  Lorenzi, Betty S              81 FACT                        51.59 
  5  Sievert, Sara M               83 MOST                      1:32.78 
  6  Meyer, Margery                86 TOC                       1:05.00 
  7  Christian, Betty              87 MOVY                      1:10.85 
Heat 2 of 20 Timed Finals   
  2  Glancy, Barbara J             76 OREG                      1:25.00 
  3  Gaschke, Lida A               76 WM                        1:12.29 
  4  Robbins-Bonitz, Suzanne E     75 NCMS                        58.00 
  5  Kinney, Nancy                 79 ARIZ                        59.21 
  6  Bryce, Karen G                75 PNA                       1:16.40 
Heat 3 of 20 Timed Finals   
  3  Kawabata, Geraldine L         74 OREG                      1:04.53 
  4  Billeter, Sharon G            71 ARIZ                      1:02.00 
  5  Schroder, Kaleo B             72 OREG                      1:03.83 
  6  Haworth, Joyce M              71 WCM                       1:08.50 
Heat 4 of 20 Timed Finals   
  1  Chase, Lida G                 70 HIMA                        56.90 
  2  Gregoire, Eugenia             72 UNAT                        51.68 
  3  Jebe, Margit H                70 SWIM                        49.34 
  4  Jordan, Betsy T               71 SDSM                        43.00 
  5  Zaremski, Barbara M           71 VMST                        47.63 
  6  Livingston, Susan W           70 NEM                         50.00 
  7  Whitehead, Dorothy A          73 IAMA                        52.97 
  8  Mc Cubbin, Miek               73 SMMM                        57.00 
Heat 5 of 20 Timed Finals   
  2  Bello, Jeanette               65 OREG                      1:21.36 
  3  Ackley, Ella B                66 UNAT                        55.94 
  4  Malone, Bobbi                 65 ARIZ                        54.20 
  5  Stephens, MaryLou             66 GAJA                        55.06 
  6  Manheim, Lucy M               66 RMST                        57.00 
Heat 6 of 20 Timed Finals   
  1  Kight, Betty G                67 MOST                        51.27 
  2  Brooks, Nancy J               66 RINC                        47.00 
  3  Frid, Barbara                 66 OREG                        44.50 
  4  Pronk, Bonnie L               66 MSBC                        41.46 
  5  Ward, Joy                     66 OREG                        43.59 
  6  Schreiner, Beth               67 VMST                        45.30 
  7  Katz, Jane                    65 AGUA                        47.50 
  8  Proebsting, Arlene            65 TCAM                        53.10 
Heat 7 of 20 Timed Finals   
  2  Haynie, Sandra T              63 OREG                      1:17.63 
  3  Schreiber, Shirley J          61 HMS                         56.46 
  4  Casey, Kathrine J             60 PNA                         48.64 
  5  Tevis, Maggie H               60 RHMS                        49.72 
  6  Stark, Carol R                60 OREG                        58.17 
Heat 8 of 20 Timed Finals   
  1  LeClercq, Toni M              60 UNAT                        47.02 
  2  Pohlmann, Mary M              63 SLAM                        44.42 
  3  Williamson, Francine S        60 GAJA                        42.60 
  4  Barnett, BettyAnn P           62 HIMA                        37.50 
  5  Shaps, Ruth Y                 61 MAM                         38.50 
  6  Barry, Marcia L               60 VMST                        43.50 
  7  Pierson, Ginger L             62 OREG                        45.00 
  8  Rousseau, Sandi               61 OREG                        48.50 
Heat 9 of 20 Timed Finals   
  2  Rowe, Margaret M              55 HLJ                       1:49.88 
  3  Sherwood, Dianne              55 OREG                        49.97 
  4  Royle, Mary Anne              56 OREG                        45.58 
  5  Reid, Colleen G               59 HIMA                        48.90 
  6  Coffeen, Linda A              57 OREG                      1:01.81 
Heat 10 of 20 Timed Finals   
  1  Rienks, Penny W               57 OREG                        44.67 
  2  Hartman, Christy S            55 OREG                        43.00 
  3  Hendryx, Teri L               55 OREG                        41.00 
  4  Lynch, Evie S                 56 ARIZ                        37.15 
  5  Guins, Ann H                  55 O*H*                        38.11 
  6  Brittingham, Regina           57 WCM                         43.00 
  7  Holloway, Colleen J           55 MOST                        43.26 
  8  Dougherty, Mindy M            56 MVN                         45.00 
Heat 11 of 20 Timed Finals   
  1  Watson, Lisa L                54 GAJA                        49.95 
  2  Delanois, Barbara             53 IM                          45.23 
  3  Gordon, Vicki L               52 OREG                        44.05 
  4  Larson, Linda L               53 FLAQ                        42.94 
  5  Tomlinson-Macias, Melinda R   50 HMS                         44.05 
  6  Snyder, Lynn R                52 OREG                        45.00 
  7  Mitchell, Alison A            54 MVN                         47.54 
Heat 12 of 20 Timed Finals   
  1  James, Katryn S               53 ARIZ                        39.00 
  2  Senn, Ann C                   50 MINN                        37.48 
  3  Cavanaugh, Debbie D           50 GOLD                        36.00 
  4  Andrus-Hughes, Karen          51 OREG                        33.26 
  5  Bilich, Bonnie M              50 TVM                         35.00 
  6  Harsey, Laura E               50 OREG                        36.71 
  7  Pujalet-Devitt, Michele M     51 DAS                         38.75 
  8  Eckert-Mason, Kathy           51 OREG                        40.78 
Heat 13 of 20 Timed Finals   
  1  Glissmeyer, Margie            43 OREG                        59.99 
  2  Montgomery, Courtnay E        44 GOLD                        45.00 
  3  Simmons, Stephanie J          42 OREG                        42.52 
  4  Topp, Suzanne M               41 UTAH                        50.90 
  5  Van Dijk, Cindy               49 OREG                        41.27 
  6  Black, Jill                   46 OREG                        40.85 
  7  McKenzie, Jean M              45 OREG                        41.00 
  8  Moe, Paula J                  45 OREG                        44.41 
Heat 14 of 20 Timed Finals   
  1  Goodman, Ann R                49 OREG                        39.26 
  2  Brightwell, Kim M             48 RMST                        37.20 
  3  Courtney, Zena H              49 PNA                         35.12 
  4  Jenkins, Valerie G            45 OREG                        32.41 
  5  Dahl, Lisa A                  47 PNA                         34.60 
  6  Duran, Nancy F                46 HIMA                        36.88 
  7  Eakle, Julie O                48 MOST                        37.88 
  8  James, Paula                  49 LVM                         40.40 
Heat 15 of 20 Timed Finals   
  1  Ozun, Toni H                  44 LVM                         40.00 
  2  McNeil, Katie B               40 OREG                        39.80 
  3  Ward, Lisa A                  44 WCM                         34.84 
  4  Gary, Kristin J               41 REDT                        31.34 
  5  Reynolds, Ellen M             44 SAWS                        33.79 
  6  Smith, Laura K                42 ARIZ                        35.00 
  7  Hagadorn, Heather             43 CMS                         40.00 
  8  Baugh, Inge K                 41 FLAQ                        40.32 
Heat 16 of 20 Timed Finals   
  1  Criscione, Anicia             35 OREG                        40.50 
  2  Burkart, Dana M               37 PAFC                        38.00 
  3  Senkier, Kristine M           38 OREG                        35.64 
  4  Smith, Jody L                 39 STAN                        33.44 
  5  Barber, Tori M                36 OREG                        34.60 
  6  Rublein, Susanne P            38 MAM                         36.28 
  7  Labusch, Meike M              36 USF                         38.50 
  8  Osoinach, Ellen C             37 OREG                        53.92 
Heat 17 of 20 Timed Finals   
  2  Dhom, Gina M                  30 OREG                        42.64 
  3  Rupp, Heidi J                 32 UNAT                        36.27 
  4  Guzman, Shanna L              32 TOC                         34.40 
  5  Inada, Noriko                 30 ARIZ                        30.11 
  6  Kirkwood, Erin E              31 OREG                        36.11 
  7  Jones, Rose                   30 DOC                         40.19 
Heat 18 of 20 Timed Finals   
  3  Snyder, Emily L               19 OREG                        40.18 
  4  Nunley, Jessica E             19 OREG                        49.41 
  5  Tyler, Rachel E               29 OREG                        39.00 
  6  Fischbach, Elise M            26 OREG                        40.40 
Heat 19 of 20 Timed Finals   
  1  Peters, Emily K               26 OREG                        38.01 
  2  Fry, Jessica L                28 RMST                        34.71 
  3  Alden, Jennifer N             29 OREG                        34.24 
  4  Glass, Laura                  28 SMU                         31.67 
  5  Marshall, Sarah               26 WCM                         34.20 
  6  Liu, Ouida                    28 USF                         34.54 
  7  Martin, Jennifer M            28 FLAQ                        35.60 
  8  Greasby, Tamara A             26 DAM                         38.50 
Heat 20 of 20 Timed Finals   
  1  Kratz, Elaine K               23 UNAT                        39.45 
  2  Butler, Katelyn B             22 RAA                         37.63 
  3  Jason, Dawn                   21 FLAQ                        32.37 
  4  Smith, Lorna                  20 FLAQ                        31.70 
  5  Edgar, Melanie                21 FLAQ                        32.31 
  6  Shortt-Harder, Kelsey E       24 OREG                        37.00 
  7  Nelson, Christine M           24 ARIZ                        38.00 
  8  Shigley, Allison M            20 LVM                         40.00