Licensed to USMS Web Master                               HY-TEK's Meet Manager
     2008 USMS National Long Course Championships - 8/14/2008 to 8/17/2008     
          Mt Hood Community College, Gresham, OR, Sanction #: 378-08           
                    Meet Program - Sunday, August 17, 2008                     
 
Event 33  Women 400 LC Meter Freestyle
===============================================================================
     Name                         Age Team
===============================================================================
Heat 1 of 18 Timed Finals   
  3  Wolle, Marian E               80 SDSM                     12:00.00 
  4  Austen, Betsy M               81 OREG                     11:00.00 
  5  Simonton, Rita                90 GWSC                      9:11.86 
  6  Kornfeld, Maurine E           87 MVN                       9:49.65 
Heat 2 of 18 Timed Finals   
  1  Hertzberg, Ruth S             76 CMS                      10:04.00 
  2  Campbell, Joan K              78 FACT                      8:24.61 
  3  Gaschke, Lida A               76 WM                        7:30.43 
  4  McIntosh, Frances             75 GMM                       8:19.97 
  5  Kavadas, Janet D              77 PNA                       9:46.00 
  6  Henderson, Martha J           72 FACT                      8:22.59 
  7  Munn, Susan L                 70 DAM                       7:10.00 
  8  Chase, Lida G                 70 HIMA                      8:45.22 
Heat 3 of 18 Timed Finals   
  1  Moore, Jane A                 58 PNA                       9:00.00 
  2  Wright, Jill M                57 SAWS                      7:02.85 
  3  Burke, Mary Leigh             56 MVM                       8:39.82 
  4  Hutinger, Margie              68 FMM                      10:30.68 
  5  Rattray, Kathryn T            68 BURL                      8:01.74 
  6  Ackley, Ella B                66 UNAT                      8:22.63 
  7  Sacks, Lynn S                 63 OREG                      8:42.00 
Heat 4 of 18 Timed Finals   
  1  Leilich, Joann                69 WMST                      7:30.00 
  2  Calnek-Morris, Sue C          65 OREG                      7:15.00 
  3  Katz, Jane                    65 AGUA                      7:05.50 
  4  Marr, Jackie M                65 SDSM                      5:54.90 
  5  Birkhead, Jane C              68 MOST                      6:58.94 
  6  Durrant, Betsy                67 VMST                      7:10.22 
  7  Stephens, MaryLou             66 GAJA                      7:23.41 
  8  Behse, Carolyn C              65 PNA                       8:00.00 
Heat 5 of 18 Timed Finals   
  1  Lebsack, Linda M              62 CMS                       7:24.00 
  2  May, Jo B                     60 MOST                      7:09.75 
  3  Prall, Winifred S             61 CMS                       6:50.04 
  4  Veater, Betty B               62 GAJA                      6:30.00 
  5  Litt, Arni H                  62 PNA                       6:47.00 
  6  Allen, Susan J                64 USF                       7:05.00 
  7  Lebsack, Mel                  60 PNA                       7:17.99 
  8  Beeler, Kirsten               62 ISF                       7:40.00 
Heat 6 of 18 Timed Finals   
  1  Montrella, Beverly J          62 MVN                       6:18.37 
  2  Barry, Marcia L               60 VMST                      5:58.44 
  3  Shoenberger, Linda R          61 TAM                       5:48.29 
  4  Barnett, BettyAnn P           62 HIMA                      5:30.00 
  5  Williamson, Francine S        60 GAJA                      5:45.60 
  6  Menard, Joanne C              60 ARIZ                      5:57.70 
  7  Dills, Suzanne L              63 PNA                       6:05.40 
  8  Pohlmann, Mary M              63 SLAM                      6:30.00 
Heat 7 of 18 Timed Finals   
  1  Baker, Gini M                 58 SDSM                      6:27.00 
  2  Fisher Campbell, Anne E       56 ISF                       6:12.50 
  3  Stutz, Marie A                55 AMT                       5:45.23 
  4  Ciraulo, Christie             55 UCLA                      5:17.59 
  5  Miller, Celeste               58 SNM                       5:45.00 
  6  Thornton, Kim S               56 NOVA                      6:08.38 
  7  Alexander, Martha A           59 WCM                       6:21.25 
  8  Milner, Nancy J               57 OREG                      6:40.50 
Heat 8 of 18 Timed Finals   
  1  Billings, Lori A              48 OREG                      7:45.00 
  2  Tyynismaa, Terri L            46 OREG                      5:59.55 
  3  Black, Jill                   46 OREG                      5:36.12 
  4  Mac Laren, Kathleen A         46 WCM                       5:36.00 
  5  Miller, Patricia M            47 VMST                      5:38.12 
  6  Speir, Kris                   45 PNA                       6:08.00 
  7  Mitchell, Alison A            54 MVN                       6:46.12 
  8  Summers, Jeanna               54 OREG                      7:00.00 
Heat 9 of 18 Timed Finals   
  1  Boyer, Kathy M                54 MOST                      6:01.90 
  2  Braaten, Kitten               53 VMST                      6:00.93 
  3  Burrows, Cindi                51 CVM                       5:55.00 
  4  Bracken, Judy W               51 TVM                       5:48.21 
  5  Budd, Elizabeth               54 OREG                      5:54.61 
  6  Pedersen, Christine E         50 ISF                       5:58.10 
  7  Shake, Caron L                51 ARIZ                      6:01.42 
  8  Schuldt, Jill C               50 OREG                      6:44.68 
Heat 10 of 18 Timed Finals   
  1  Hickel, Jessie J              50 PNA                       5:45.00 
  2  Wheeler, Barbara C            51 TAM                       5:36.63 
  3  Sweat, Mary                   51 OREG                      5:21.09 
  4  Carlsen, Jeanne               50 CMSC                      4:57.19 
  5  Grilli, Tracy L               51 NEM                       5:10.89 
  6  Moore, Jo                     53 PNA                       5:34.00 
  7  Swigert, Debbie M             53 WCM                       5:40.00 
  8  Brown, Caroline J             51 PNA                       5:47.00 
Heat 11 of 18 Timed Finals   
  1  Prokopiak, Judith P           45 UNAT                      5:35.29 
  2  Meyer, Marguerite             49 TOC                       5:20.00 
  3  Brown, Denise H               49 NOVA                      4:58.85 
  4  Jones, Elene Kay "eney"       48 CMS                       4:46.99 
  5  Ferguson, Ellen               46 OREG                      4:56.65 
  6  Roussain, Kerri C             49 GOLD                      5:01.42 
  7  Watanabe, Heidi S             45 WCM                       5:31.05 
  8  Viales, Dianne                46 OREG                      5:35.90 
Heat 12 of 18 Timed Finals   
  3  Sullivan, Cameron N           40 TVM                       5:55.00 
  4  Richell, Kelly A              43 MVN                       5:38.75 
  5  Segnitz, Robin P              41 SKY                       5:52.04 
  6  Topp, Suzanne M               41 UTAH                      6:30.00 
Heat 13 of 18 Timed Finals   
  1  Bachman, Kari A               42 NMMS                      5:29.29 
  2  Schultz, Stephanie L          42 OREG                      5:21.05 
  3  Watkins, Elizabeth A          43 OREG                      5:15.08 
  4  Smith, Laura K                42 ARIZ                      4:52.80 
  5  Hagadorn, Heather             43 CMS                       5:15.00 
  6  Eden, Kim G                   40 CMS                       5:20.00 
  7  Harris, Janet                 43 TNYA                      5:26.00 
  8  Jones, Paula E                40 VMST                      5:33.02 
Heat 14 of 18 Timed Finals   
  2  Aron, Vanessa                 28 FLAQ                      5:37.00 
  3  Greasby, Tamara A             26 DAM                       5:30.96 
  4  Boomer, Allison R             25 PNA                       5:32.00 
  5  Prokopiak, Ashley R           20 UNAT                      5:45.89 
  6  Pahl, Lauren N                19 TVM                       5:55.22 
  7  Roberts, Kirsten L            39 OREG                      5:50.00 
Heat 15 of 18 Timed Finals   
  1  Tomtan-Brayman, Brenda K      35 LVM                       5:33.35 
  2  Young, Susie S                39 OREG                      5:14.21 
  3  Senkier, Kristine M           38 OREG                      4:52.72 
  4  Poll, Claudia                 36 EM                        4:34.95 
  5  Nelson, Sara Q                36 OREG                      4:50.10 
  6  Lassen, Megan M               38 OREG                      5:10.00 
  7  Moore, Alison B               38 OREG                      5:23.17 
  8  Adams, Karin M                36 CAST                      5:34.88 
Heat 16 of 18 Timed Finals   
  1  Ackermann, Laura              33 FLAQ                      5:35.37 
  2  Kramer, Ellen M               33 OREG                      5:21.56 
  3  Hennessey, Katherine C        30 NBAC                      5:03.67 
  4  Kagy-Schwartz, Michelle C     33 PAFC                      4:47.90 
  5  Lee, Kristi D                 33 SAWS                      4:50.12 
  6  Arneson, Laura C              33 UTAH                      5:09.49 
  7  Austin, Julia E               34 CAST                      5:35.22 
  8  Cuccuini, Samantha A          31 RMST                      5:37.48 
Heat 17 of 18 Timed Finals   
  1  Kujawa, Jamie L               26 BOZE                      5:30.00 
  2  Fry, Jessica L                28 RMST                      5:20.60 
  3  Kroemer, Maggie               25 COM                       5:11.60 
  4  Droubay, Christina L          27 TVM                       4:45.00 
  5  Popelka, Erin M               27 OREG                      5:08.00 
  6  Cook, Shelley M               25 ISF                       5:18.64 
  7  Loper, Tracey E               25 CMS                       5:21.32 
  8  Gerson, Jennifer S            25 CMS                       5:30.00 
Heat 18 of 18 Timed Finals   
  1  Snyder, Melissa               21 OREG                      5:30.84 
  2  Murphy, Siobhan C             22 FLAQ                      5:22.33 
  3  Pranke, Bridget A             24 ARIZ                      5:16.18 
  4  White, Lisa A                 24 TVM                       4:50.00 
  5  Muir, Anne C                  23 PMM                       4:50.68 
  6  Bowen, Kelsey C               23 OREG                      5:18.23 
  7  Taylor, Victoria              23 TVM                       5:27.00 
  8  Swieter, Erin                 24 AKMS                      5:40.48