Licensed to USMS Web Master                               HY-TEK's Meet Manager
     2008 USMS National Long Course Championships - 8/14/2008 to 8/17/2008     
          Mt Hood Community College, Gresham, OR, Sanction #: 378-08           
                   Meet Program - Saturday, August 16, 2008                    
 
Event 25  Women 200 LC Meter IM
===============================================================================
     Name                         Age Team
===============================================================================
Heat 1 of 17 Timed Finals   
  1  Stevenin, Elfie J             87 OREG                      8:18.91 
  2  Howell, Jae                   86 WCM                       5:40.00 
  3  Hertzberg, Ruth S             76 CMS                       5:15.00 
  4  Callison, Barbara F           75 RINC                      4:15.00 
  5  Hirsch, Ann M                 77 WCM                       4:05.00 
  6  Kinney, Nancy                 79 ARIZ                      4:35.09 
  7  Simonton, Rita                90 GWSC                      6:40.00 
  8  Stupfel, Gloria M             82 SMMM                      7:32.00 
Heat 2 of 17 Timed Finals   
  2  Munger, Peony                 74 HMS                       6:41.38 
  3  Varty, Eulah M                74 MSBC                      4:29.69 
  4  Jordan, Betsy T               71 SDSM                      3:46.00 
  5  Munn, Susan L                 70 DAM                       4:00.00 
  6  Henderson, Martha J           72 FACT                      4:49.04 
Heat 3 of 17 Timed Finals   
  2  Geoffrion, Helen              69 UCLA                      4:16.12 
  4  Marr, Jackie M                65 SDSM                      3:19.01 
  5  Pronk, Bonnie L               66 MSBC                      3:20.71 
  6  Meyers, Susan L               66 ISF                       3:47.07 
  7  Arnold, Patricia F            69 SMS                       4:31.40 
Heat 4 of 17 Timed Finals   
  1  Lebsack, Linda M              62 CMS                       4:12.00 
  2  Young, Lydia L                60 CMS                       3:41.97 
  3  Mymryk, Penny M               61 RMSC                      3:29.00 
  4  Welch, Sarah                  61 PNA                       3:22.55 
  5  Tyler, A Susan                60 SNM                       3:28.04 
  6  Dills, Suzanne L              63 PNA                       3:30.69 
  7  Allen, Susan J                64 USF                       4:10.00 
  8  Ludick, Jane H                63 LCM                       5:29.96 
Heat 5 of 17 Timed Finals   
  2  Milner, Nancy J               57 OREG                      3:48.50 
  3  Wright, Jill M                57 SAWS                      3:41.53 
  4  Asleson, Elke M               56 OREG                      3:33.51 
  5  Buck, Kathleen P              58 OREG                      3:36.73 
  6  Weston, Susan E               57 SDSM                      3:42.40 
  7  Yoder, Margie E               56 CMS                       4:10.00 
Heat 6 of 17 Timed Finals   
  1  Thornton, Kim S               56 NOVA                      3:25.12 
  2  Alexander, Martha A           59 WCM                       3:19.30 
  3  Kohn, Catherine K             55 SLAM                      3:00.00 
  4  Vaca, Laura R                 55 ANV                       2:49.05 
  5  Val, Laura B                  57 TAM                       2:50.00 
  6  Miller, Celeste               58 SNM                       3:15.00 
  7  Hendryx, Teri L               55 OREG                      3:20.00 
  8  Kassen, Elizabeth K           56 PNA                       3:29.43 
Heat 7 of 17 Timed Finals   
  1  Scovazzo, Mary L              53 HMS                       3:33.39 
  2  Mitchell, Alison A            54 MVN                       3:22.45 
  3  Lumbert Gentry, Kerri         51 UNAT                      3:24.67 
  4  Hamel, Laura                  44 SYSM                      3:07.27 
  5  Del Rio, Laura L              43 PNA                       3:17.66 
  6  Goodman, Ann R                49 OREG                      3:16.02 
  7  McKenzie, Jean M              45 OREG                      4:00.00 
Heat 8 of 17 Timed Finals   
  1  James, Katryn S               53 ARIZ                      3:16.00 
  2  Cherzan, Deidra               52 OREG                      3:08.08 
  4  Cook, Jenny L                 50 SCAQ                      2:45.25 
  5  Iseppi, Esther                50 AMT                       2:49.50 
  6  Pujalet-Devitt, Michele M     51 DAS                       3:05.57 
  7  Worden, Laura A               51 OREG                      3:12.25 
  8  Budd, Elizabeth               54 OREG                      3:19.77 
Heat 9 of 17 Timed Finals   
  1  Prokopiak, Judith P           45 UNAT                      3:12.89 
  2  Dawson-Cook, Susan E          45 ARIZ                      3:03.74 
  3  James, Paula                  49 LVM                       3:03.03 
  4  Viales, Dianne                46 OREG                      2:57.79 
  5  DeLozier, Anna R              45 ARIZ                      3:02.00 
  6  Stone, Beverly                45 IMSC                      3:03.29 
  7  Snider, Pam J                 47 OREG                      3:12.74 
  8  Speir, Kris                   45 PNA                       3:15.00 
Heat 10 of 17 Timed Finals   
  1  Caswell, Mary J               47 OREG                      2:50.96 
  2  Kessler, Laura L              48 O*H*                      2:50.00 
  3  Delmage, Arlene               46 OREG                      2:44.40 
  4  Pipes-Neilsen, Karlyn         46 SDSM                      2:28.82 
  5  Ferguson, Ellen               46 OREG                      2:43.00 
  6  Courtney, Zena H              49 PNA                       2:49.89 
  7  Bunch, Brigid J               45 ARIZ                      2:50.27 
  8  Hafner, Hilary R              48 SRM                       2:54.18 
Heat 11 of 17 Timed Finals   
  1  Gee, Sharlene L               42 MVM                       2:59.14 
  2  Harris, Janet                 43 TNYA                      2:48.86 
  3  Ward, Lisa A                  44 WCM                       2:46.00 
  4  Reynolds, Ellen M             44 SAWS                      2:39.62 
  5  Welting, Laureen              43 TOC                       2:41.60 
  6  Kupan, Cheryl A               44 NEM                       2:46.66 
  7  Hall, Lisa C                  41 WCM                       2:58.65 
  8  Jones, Paula E                40 VMST                      3:00.22 
Heat 12 of 17 Timed Finals   
  1  Walters, Melinda J            38 OREG                      3:23.13 
  2  Topp, Deborah A               39 OREG                      3:15.00 
  3  Lassen, Megan M               38 OREG                      2:59.76 
  4  Young, Susie S                39 OREG                      2:57.82 
  5  Tomtan-Brayman, Brenda K      35 LVM                       2:59.27 
  6  Criscione, Anicia             35 OREG                      3:05.49 
  7  Wells, Janette                36 OREG                      3:15.83 
  8  Patterson, Breyer L           39 OREG                      3:28.42 
Heat 13 of 17 Timed Finals   
  1  Rankin, Maureen T             38 ARIZ                      2:52.03 
  2  Barber, Tori M                36 OREG                      2:47.50 
  3  Nelson, Sara Q                36 OREG                      2:45.00 
  4  Poll, Claudia                 36 EM                        2:34.60 
  5  Visser, Linda                 38 FACT                      2:41.17 
  6  Tomac, Jayna M                36 OREG                      2:45.15 
  7  Farmer, LeAnne C              36 CARL                      2:50.49 
  8  Easton, Sandie                39 WCM                       2:57.07 
Heat 14 of 17 Timed Finals   
  1  Pahl, Lauren N                19 TVM                       3:10.31 
  2  Pranke, Bridget A             24 ARIZ                      3:02.71 
  3  Grier, Cassi M                22 OREG                      2:57.34 
  4  Trembly, Katie F              24 SCLA                      3:02.00 
  5  Swieter, Erin                 24 AKMS                      3:04.54 
  6  Peters, Emily K               26 OREG                      3:00.29 
  7  Pryor, Evelyn G               31 OREG                      3:14.50 
Heat 15 of 17 Timed Finals   
  1  Ackermann, Laura              33 FLAQ                      3:04.93 
  2  Philipps, Colleen M           32 PNA                       2:55.00 
  3  Arneson, Laura C              33 UTAH                      2:44.49 
  4  McClelland, Katie             32 DAMM                      2:34.42 
  5  Koch, Laura K                 32 WMST                      2:40.40 
  6  Elwonger, Stephanie L         30 OREG                      2:48.58 
  7  Ellis, Emilie C               34 PNA                       3:03.20 
  8  Clark, Robyn D                30 NOVA                      3:06.47 
Heat 16 of 17 Timed Finals   
  1  Marechal, Severine M          25 FLAQ                      2:56.20 
  2  Popelka, Erin M               27 OREG                      2:45.00 
  3  Droubay, Christina L          27 TVM                       2:40.00 
  4  Kujawa, Jamie L               26 BOZE                      2:30.00 
  5  Willey, Kris B                26 TOC                       2:36.43 
  6  Showell, Brianna              29 OREG                      2:43.27 
  7  Kroemer, Maggie               25 COM                       2:46.19 
  8  Paulson, Christine N          29 TVM                       3:00.00 
Heat 17 of 17 Timed Finals   
  1  Kratz, Elaine K               23 UNAT                      2:55.25 
  2  Gentry, Kelly M               22 TVM                       2:50.02 
  3  Muir, Anne C                  23 PMM                       2:38.38 
  4  Jason, Dawn                   21 FLAQ                      2:31.76 
  5  Trevino, Danielle             21 UNAT                      2:35.75 
  6  Dickson, Kelsey A             19 ARIZ                      2:46.86 
  7  Bowen, Kelsey C               23 OREG                      2:52.73 
  8  Snyder, Melissa               21 OREG                      2:55.27