Licensed to USMS Web Master                               HY-TEK's Meet Manager
     2008 USMS National Long Course Championships - 8/14/2008 to 8/17/2008     
          Mt Hood Community College, Gresham, OR, Sanction #: 378-08           
                   Meet Program - Saturday, August 16, 2008                    
 
Event 31  Women 200 LC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
     Team
===============================================================================
Heat 1 of 7 Timed Finals   
  2  Walnut Creek Masters  W280  'A'                            4:30.00 
     1) Kraetzer, Midge S W70           2) Howell, Jae W86                
     3) Haworth, Joyce M W71            4) Hirsch, Ann M W77              
  3  Masters of South Texas  W280  'A'                          3:33.00 
     1) Sievert, Sara M W83             2) Goggin, Georgia L W79          
     3) May, Jo B W60                   4) Birkhead, Jane C W68           
  4  North Carolina Masters Swimmin  W280  'A'                  2:45.00 
     1) Page, Anne M W60                2) Robbins-Bonitz, Suzanne E W75  
     3) Dockendorf, Pat W81             4) Newell, Sally W71              
  5  Mission Viejo Masters  W280  'A'                           3:09.00 
     1) Dougherty, Mindy M W56          2) Graef, Margrit W77             
     3) Montrella, Beverly J W62        4) Kornfeld, Maurine E W87        
  6  Oregon Masters  W280  'A'                                  3:45.00 
     1) Schumann, Susanne W71           2) Kawabata, Geraldine L W74      
     3) L'Esperance, Beverly W76        4) Glancy, Barbara J W76          
Heat 2 of 7 Timed Finals   
  1  Florida Aquatic Combined Team  W240  'A'                   3:09.00 
     1) Lorenzi, Betty S W81            2) Henderson, Martha J W72        
     3) Campbell, Joan K W78            4) Visser, Linda W38              
  2  Georgia Masters  W240  'A'                                 2:43.00 
     1) Stephens, MaryLou W66           2) Watson, Lisa L W54             
     3) Veater, Betty B W62             4) Williamson, Francine S W60     
  3  Virginia Masters Swim Team  W240  'A'                      2:22.00 
  4  Pacific Northwest Aquatics  W240  'A'                      2:20.45 
     1) Dillon, Sally A W62             2) Welch, Sarah W61               
     3) Dills, Suzanne L W63            4) Glassman, Debbie A W55         
  5  Oregon Masters  W240  'A'                                  2:21.00 
     1) Gettling, Janet W60             2) Rousseau, Sandi W61            
     3) Frid, Barbara W66               4) Pierson, Ginger L W62          
  6  Hawaii Masters  W240  'A'                                  2:30.00 
     1) Barnett, BettyAnn P W62         2) Stowell, Diane M W74           
     3) McFadden, Miki B W60            4) Lukens, Peggy W49              
  7  Arizona Masters  W240  'A'                                 2:50.02 
     1) Foster, Susan B W46             2) Kinney, Nancy W79              
     3) Malone, Bobbi W65               4) Billeter, Sharon G W71         
  8  H2oldies  W240  'A'                                        4:00.00 
     1) Peterson, Virginia S W85        2) Coe, Helen W62                 
     3) Peterson-Gerrior, Karen L W62   4) Sheerer, Ann P W61             
Heat 3 of 7 Timed Finals   
  3  Pacific Northwest Aquatics  W160  'A'                      2:31.85 
     1) Litt, Arni H W62                2) Hickel, Jessie J W50           
     3) Casey, Kathrine J W60           4) Boomer, Allison R W25          
  4  Oregon Masters  W160  'D'                                  2:22.00 
     1) Black, Jill W46                 2) Sitton, Tia W46                
     3) Kilbourn, Laurie J W41          4) Goodman, Ann R W49             
  5  Oregon Masters  W160  'F'                                  2:24.09 
     1) Schuldt, Jill C W50             2) Lamoureux, Lori E W49          
     3) Osoinach, Ellen C W37           4) Kirkwood, Erin E W31           
  6  Oregon Masters  W160  'E'                                  3:03.00 
     1) Neumann, Susan C W48            2) De Sitter, Linda L W51         
     3) Glissmeyer, Margie W43          4) Law, Cathy W41                 
Heat 4 of 7 Timed Finals   
  1  Fort Lauderdale Aquatics  W200  'A'                        2:20.00 
     1) Ackermann, Laura W33            2) Forre, Lena W52                
     3) Larson, Linda L W53             4) Webb, Linda W63                
  2  Oregon Masters  W200  'B'                                  2:16.00 
     1) Harrington, Susan E W51         2) Worden, Laura A W51            
     3) Budd, Elizabeth W54             4) Teisher, Jeanne M W57          
  3  Walnut Creek Masters  W200  'A'                            2:09.00 
     1) Morrison, Karen A W50           2) Brittingham, Regina W57        
     3) Mac Laren, Kathleen A W46       4) Heim-Bowen, Suzanne M W50      
  4  Oregon Masters  W200  'A'                                  2:01.00 
     1) Buck, Donna W49                 2) Andrus-Hughes, Karen W51       
     3) Harsey, Laura E W50             4) Parisi, Robin B W54            
  5  Pacific Northwest Aquatics  W200  'A'                      2:05.20 
     1) Courtney, Zena H W49            2) Dahl, Lisa A W47               
     3) Brown, Caroline J W51           4) Moore, Jo W53                  
  6  Arizona Masters  W200  'A'                                 2:12.02 
     1) Altman, Christie W59            2) James, Katryn S W53            
     3) Mullaney, Amy B W48             4) Lynch, Evie S W56              
  7  Masters of South Texas  W200  'A'                          2:19.00 
     1) Andrade, Rosana W48             2) Boyer, Kathy M W54             
     3) Mayhew, Chris W55               4) Eakle, Julie O W48             
  8  Oregon Masters  W200  'C'                                  2:35.00 
     1) Royle, Mary Anne W56            2) Fox, Christina M W48           
     3) Sherwood, Dianne W55            4) Rienks, Penny W W57            
Heat 5 of 7 Timed Finals   
  1  Walnut Creek Masters  W160  'B'                            2:13.00 
  2  Oregon Masters  W160  'C'                                  2:12.00 
     1)                                 2) O'Shea, Pam B W40              
     3) Young, Susie S W39              4) Chesler, Laurie K W45          
  3  Oregon Masters  W160  'B'                                  2:03.00 
     1) Weeks, Nikki L W36              2) Preston, Kristin K W43         
     3) Squires, Lynn A W44             4) Watkins, Elizabeth A W43       
  4  Walnut Creek Masters  W160  'A'                            1:59.50 
     1) Ward, Lisa A W44                2) Easton, Sandie W39             
     3) Santomauro, Laura E W39         4) Hall, Lisa C W41               
  5  Oregon Masters  W160  'A'                                  2:00.50 
     1) Delmage, Arlene W46             2) Jenkins, Valerie G W45         
     3) Viales, Dianne W46              4) Caswell, Mary J W47            
  6  Arizona Masters  W160  'A'                                 2:04.00 
     1) Bunch, Brigid J W45             2) Girard, Mikey G W55            
     3) Warman, Whitney M W25           4) DeLozier, Anna R W45           
  7  Colorado Masters Swimming  W160  'A'                       2:12.90 
     1) Hagadorn, Heather W43           2) Young, Lydia L W60             
     3) Eden, Kim G W40                 4) Rosener, Karen K W54           
  8  University of San Francisco Ma  W160  'A'                  2:15.00 
     1) Liu, Ouida W28                  2) Harrington, Diana J W36        
     3) Allen, Susan J W64              4) Labusch, Meike M W36           
Heat 6 of 7 Timed Finals   
  2  Reston Masters Swim Team  W120  'A'                        2:21.21 
     1) Brightwell, Kim M W48           2) Dillenburg, Roberta G W45      
     3) Fry, Jessica L W28              4) Cuccuini, Samantha A W31       
  3  Oregon Masters  W120  'A'                                  2:20.00 
     1) McNeil, Katie B W40             2) Criscione, Anicia W35          
     3) Moore, Alison B W38             4) Topp, Deborah A W39            
  4  The Olympic Club  W120  'A'                                2:00.00 
     1) Willey, Kris B W26              2) Meyer, Marguerite W49          
     3) Guzman, Shanna L W32            4) Welting, Laureen W43           
  5  Walnut Creek Masters  W120  'A'                            2:15.00 
     1) Marshall, Sarah W26             2) Watanabe, Heidi S W45          
     3) Swigert, Debbie M W53           4) Basaraba, Deni L W27           
  6  Tri Valley Masters  W120  'A'                              2:20.00 
     1) Paulson, Christine N W29        2) Sullivan, Cameron N W40        
     3) Darling, Colleen M W34          4) Pahl, Lauren N W19             
Heat 7 of 7 Timed Finals   
  2  Oregon Masters  W100  'C'                                  2:20.00 
     1) Snyder, Melissa W21             2) Snyder, Emily L W19            
     3) Snyder, Lynn R W52              4) Stratman, Megan E W23          
  3  Oregon Masters  W100  'A'                                  2:01.00 
     1) Gustafson, Aubree M W27         2) Alden, Jennifer N W29          
     3) Showell, Brianna W29            4) Dhom, Gina M W30               
  4  Fort Lauderdale Aquatics  W100  'A'                        1:56.00 
     1) McLuckie, Lisa W29              2) Aron, Vanessa W28              
     3) Hester, Heidi R W28             4) Martin, Jennifer M W28         
  5  Oregon Masters  W100  'B'                                  2:08.00 
     1) Fischbach, Elise M W26          2) Tyler, Rachel E W29            
     3) Shortt-Harder, Kelsey E W24     4) Peters, Emily K W26            
  6  Fort Lauderdale Aquatics  W72  'A'                         1:54.00 
     1) Jason, Dawn W21                 2) Murphy, Siobhan C W22          
     3) Edgar, Melanie W21              4) Smith, Lorna W20               
  7  Tri Valley Masters  W72  'A'                               2:02.50 
     1) White, Lisa A W24               2) Gentry, Kelly M W22            
     3) Taylor, Victoria W23            4) Droubay, Christina L W27