Licensed to USMS Web Master                               HY-TEK's Meet Manager
     2008 USMS National Long Course Championships - 8/14/2008 to 8/17/2008     
          Mt Hood Community College, Gresham, OR, Sanction #: 378-08           
                    Meet Program - Friday, August 15, 2008                     
 
Event 11  Women 200 LC Meter Backstroke
===============================================================================
     Name                         Age Team
===============================================================================
Heat 1 of 13 Timed Finals   
  1  L'Esperance, Beverly          76 OREG                      6:23.00 
  2  Goggin, Georgia L             79 MOST                      5:00.45 
  3  Gaschke, Lida A               76 WM                        4:20.33 
  4  Kinney, Nancy                 79 ARIZ                      4:18.49 
  5  McIntosh, Frances             75 GMM                       4:52.67 
  6  Kavadas, Janet D              77 PNA                       5:03.00 
  7  Kornfeld, Maurine E           87 MVN                       5:29.57 
  8  Lorenzi, Betty S              81 FACT                      4:07.13 
Heat 2 of 13 Timed Finals   
  2  Amiad, Chaya                  70 PNA                       5:01.37 
  3  Mc Cubbin, Miek               73 SMMM                      4:23.00 
  4  Jordan, Betsy T               71 SDSM                      3:35.00 
  5  Livingston, Susan W           70 NEM                       3:50.00 
  6  Whitehead, Dorothy A          73 IAMA                      4:24.93 
  7  Schroder, Kaleo B             72 OREG                      5:58.22 
Heat 3 of 13 Timed Finals   
  2  Norris, Roswita D             66 DAM                       4:25.37 
  3  Hlavacek, Ida M               66 VMST                      3:50.76 
  4  Ward, Joy                     66 OREG                      3:21.17 
  5  Katz, Jane                    65 AGUA                      3:45.50 
  6  Arnold, Patricia F            69 SMS                       4:24.25 
  7  Rattray, Kathryn T            68 BURL                      5:05.89 
Heat 4 of 13 Timed Finals   
  1  Stark, Carol R                60 OREG                      4:48.42 
  2  Casey, Kathrine J             60 PNA                       3:46.03 
  3  Pohlmann, Mary M              63 SLAM                      3:26.44 
  4  Smith, Elizabeth              60 MSBC                      3:16.86 
  5  Barry, Marcia L               60 VMST                      3:24.13 
  6  Dills, Suzanne L              63 PNA                       3:28.70 
  7  Tevis, Maggie H               60 RHMS                      4:02.85 
  8  Ludick, Jane H                63 LCM                       5:04.36 
Heat 5 of 13 Timed Finals   
  2  Brittingham, Regina           57 WCM                       3:45.00 
  3  Royle, Mary Anne              56 OREG                      3:31.96 
  4  Dougherty, Mindy M            56 MVN                       3:39.00 
  5  Watson, Lisa L                54 GAJA                      3:44.09 
  6  Mitchell, Alison A            54 MVN                       3:49.45 
Heat 6 of 13 Timed Finals   
  1  Lyman, Carolyn B              58 UTAH                      3:22.15 
  2  Stutz, Marie A                55 AMT                       3:15.22 
  3  Hendryx, Teri L               55 OREG                      3:12.00 
  4  Lynch, Evie S                 56 ARIZ                      2:55.20 
  5  Denby, Karlene                55 ISF                       3:08.74 
  6  Kohn, Catherine K             55 SLAM                      3:15.00 
  7  Guins, Ann H                  55 O*H*                      3:20.00 
  8  Wright, Jill M                57 SAWS                      3:30.40 
Heat 7 of 13 Timed Finals   
  1  Larson, Linda L               53 FLAQ                      3:15.89 
  2  James, Katryn S               53 ARIZ                      3:09.00 
  3  Cavanaugh, Debbie D           50 GOLD                      2:50.00 
  4  Bilich, Bonnie M              50 TVM                       2:46.00 
  5  Andrus-Hughes, Karen          51 OREG                      2:48.63 
  6  Pujalet-Devitt, Michele M     51 DAS                       2:58.88 
  7  Quinn, Phyllis E              53 TOC                       3:13.31 
  8  Pedersen, Christine E         50 ISF                       3:36.20 
Heat 8 of 13 Timed Finals   
  1  Orner, Gayle A                46 OREG                      3:49.54 
  2  Bennett, Sarah L              45 FLAQ                      3:37.30 
  3  Hooe, Donna L                 46 GAJA                      3:17.03 
  4  Goodman, Ann R                49 OREG                      3:06.32 
  5  Eakle, Julie O                48 MOST                      3:07.56 
  6  Fox, Christina M              48 OREG                      3:25.00 
  7  Farmer, Kiki W                49 NCMS                      3:45.66 
Heat 9 of 13 Timed Finals   
  1  DeLozier, Anna R              45 ARIZ                      3:03.78 
  2  Najjar, Ellie S               47 CMS                       2:49.20 
  3  Courtney, Zena H              49 PNA                       2:42.68 
  4  Pipes-Neilsen, Karlyn         46 SDSM                      2:28.42 
  5  Jenkins, Valerie G            45 OREG                      2:41.29 
  6  Bunch, Brigid J               45 ARIZ                      2:44.33 
  7  James, Paula                  49 LVM                       3:03.03 
  8  Andrade, Rosana               48 MOST                      3:05.61 
Heat 10 of 13 Timed Finals   
  1  Segnitz, Robin P              41 SKY                       3:09.12 
  2  Rietz, Heather                40 EXCL                      2:55.00 
  3  Smith, Laura K                42 ARIZ                      2:34.70 
  4  Gary, Kristin J               41 REDT                      2:28.30 
  5  Reynolds, Ellen M             44 SAWS                      2:33.10 
  6  Ward, Lisa A                  44 WCM                       2:46.27 
  7  Jones, Paula E                40 VMST                      3:05.45 
Heat 11 of 13 Timed Finals   
  1  Easton, Sandie                39 WCM                       3:00.77 
  2  Barber, Tori M                36 OREG                      2:52.50 
  3  Smith, Jody L                 39 STAN                      2:28.43 
  4  Senkier, Kristine M           38 OREG                      2:37.64 
  5  Labusch, Meike M              36 USF                       2:58.00 
  6  Guzman, Shanna L              32 TOC                       2:30.89 
  7  Ellis, Emilie C               34 PNA                       3:08.00 
  8  Loper, Tracey E               25 CMS                       3:11.77 
Heat 12 of 13 Timed Finals   
  1  Gerson, Jennifer S            25 CMS                       3:00.00 
  2  Peters, Emily K               26 OREG                      2:55.11 
  3  Hester, Heidi R               28 FLAQ                      2:49.78 
  4  Liu, Ouida                    28 USF                       2:45.40 
  5  Fry, Jessica L                28 RMST                      2:49.53 
  6  Paulson, Christine N          29 TVM                       2:55.00 
  7  Greasby, Tamara A             26 DAM                       2:55.44 
  8  Sitzmann, Amy K               28 TVM                       3:04.62 
Heat 13 of 13 Timed Finals   
  3  Nelson, Christine M           24 ARIZ                      2:56.00 
  4  Smith, Lorna                  20 FLAQ                      2:24.20 
  5  Jason, Dawn                   21 FLAQ                      2:27.03