Licensed to USMS Web Master                               HY-TEK's Meet Manager
     2008 USMS National Long Course Championships - 8/14/2008 to 8/17/2008     
          Mt Hood Community College, Gresham, OR, Sanction #: 378-08           
                                 Meet Program                                  
 
Event 21  Women 100 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
     Name                         Age Team
===============================================================================
Heat 1 of 20 Timed Finals   
  2  Taylor, Bert                  78 OREG                      2:51.36 
  3  Snyder, Hannelore             78 GCPS                      2:45.00 
  4  Stone, Marjorie               85 GCPS                      2:40.47 
  5  Howell, Jae                   86 WCM                       2:53.00 
  6  Munger, Peony                 74 HMS                       3:24.60 
  7  Dockendorf, Pat               81 NCMS                      3:36.25 
Heat 2 of 20 Timed Finals   
  1  Bryce, Karen G                75 PNA                       2:38.40 
  2  Waldbaum, Joan B              77 1776                      2:21.50 
  3  Bohl, Nan                     79 MOVY                      2:05.34 
  4  Hirsch, Ann M                 77 WCM                       1:56.00 
  5  Kron, Lilly                   77 O*H*                      2:01.56 
  6  Graef, Margrit                77 MVN                       2:17.77 
  7  Goggin, Georgia L             79 MOST                      2:26.04 
  8  Rosik, Cynthia H              75 OREG                      2:39.13 
Heat 3 of 20 Timed Finals   
  1  Hastings, Patricia B          73 MM                        2:25.88 
  2  Varty, Eulah M                74 MSBC                      2:06.00 
  3  Stowell, Diane M              74 HIMA                      1:54.00 
  4  Jebe, Margit H                70 SWIM                      1:48.62 
  5  Newell, Sally                 71 NCMS                      1:53.87 
  6  Schumann, Susanne             71 OREG                      2:00.00 
  7  Haworth, Joyce M              71 WCM                       2:20.50 
  8  Fasbender, Alice J            70 ECYM                      2:58.00 
Heat 4 of 20 Timed Finals   
  1  Baker, Gini M                 58 SDSM                      2:17.23 
  2  Yoder, Margie E               56 CMS                       1:56.00 
  3  Buck, Kathleen P              58 OREG                      1:50.10 
  4  Mayhew, Chris                 55 MOST                      1:56.00 
  5  Rienks, Penny W               57 OREG                      2:01.30 
  6  Montrella, Beverly J          62 MVN                       1:52.75 
  7  Schreiber, Shirley J          61 HMS                       2:04.37 
  8  Norris, Roswita D             66 DAM                       2:09.25 
Heat 5 of 20 Timed Finals   
  1  Papadopoulos, Kenna S         67 MSBC                      2:04.10 
  2  Durrant, Betsy                67 VMST                      1:51.62 
  3  Brooks, Nancy J               66 RINC                      1:45.24 
  4  Pronk, Bonnie L               66 MSBC                      1:38.76 
  5  Leilich, Joann                69 WMST                      1:40.00 
  6  Meyers, Susan L               66 ISF                       1:45.70 
  7  Kight, Betty G                67 MOST                      1:58.34 
  8  Kowalski, Joyce               66 MICH                      2:09.00 
Heat 6 of 20 Timed Finals   
  1  Barnea, Daniela               64 STAN                      1:50.25 
  2  Veater, Betty B               62 GAJA                      1:50.00 
  3  Webb, Linda                   63 FLAQ                      1:45.24 
  4  Pierson, Ginger L             62 OREG                      1:35.00 
  5  Gettling, Janet               60 OREG                      1:42.00 
  6  Litt, Arni H                  62 PNA                       1:46.41 
  7  Kay, Rebecca L                62 LVM                       1:50.00 
  8  Vallandigham, Jeanette L      62 HMS                       1:50.87 
Heat 7 of 20 Timed Finals   
  1  Kassen, Elizabeth K           56 PNA                       1:47.32 
  2  Smith, Melinda J              56 O*H*                      1:42.00 
  3  Burrell, Grendel S            57 USF                       1:40.17 
  4  Kohn, Catherine K             55 SLAM                      1:40.00 
  5  Girard, Mikey G               55 ARIZ                      1:40.00 
  6  Alexander, Martha A           59 WCM                       1:40.94 
  7  Thornton, Kim S               56 NOVA                      1:46.15 
  8  Sherwood, Dianne              55 OREG                      1:48.53 
Heat 8 of 20 Timed Finals   
  1  Foster, Susan B               46 ARIZ                      1:55.33 
  2  Clutter, Cynthia G            48 HMS                       1:44.90 
  3  Fox, Christina M              48 OREG                      1:43.00 
  4  Malloy, Janie L               46 OREG                      1:49.48 
  5  Miles, Carole A               53 OREG                      1:58.00 
  6  Snyder, Lynn R                52 OREG                      1:48.12 
  7  Scovazzo, Mary L              53 HMS                       1:48.39 
  8  Fletcher, Maribeth            50 SKY                       2:00.00 
Heat 9 of 20 Timed Finals   
  1  Walker, Lora A                52 UNAB                      1:48.00 
  2  Johnson, Janet S              54 PNA                       1:47.50 
  3  Pujalet-Devitt, Michele M     51 DAS                       1:45.30 
  4  Harrington, Susan E           51 OREG                      1:42.07 
  5  Burrows, Cindi                51 CVM                       1:42.12 
  6  Haynie, Dee A                 53 TOC                       1:46.00 
  7  Smath, Meg                    52 SKY                       1:47.71 
  8  Aiu, Mavis D                  53 HIMA                      1:48.00 
Heat 10 of 20 Timed Finals   
  1  Utigard-Rathbun, Terry A      50 PNA                       1:38.25 
  2  Bryson, Ginny J               50 GAJA                      1:37.23 
  3  Cavanaugh, Debbie D           50 GOLD                      1:32.00 
  4  Iseppi, Esther                50 AMT                       1:28.00 
  5  Estel, Beth A                 52 NEM                       1:28.50 
  6  Gettelfinger, Cheryl M        51 ISF                       1:33.30 
  7  Wheeler, Barbara C            51 TAM                       1:38.00 
  8  Kinnear, Renee J              54 SFA                       1:41.13 
Heat 11 of 20 Timed Finals   
  1  Redwine, Roxanne J            49 OREG                      1:41.06 
  2  Dillenburg, Roberta G         45 RMST                      1:40.16 
  3  Hill, Jayne A                 47 UNAT                      1:39.41 
  4  Mullaney, Amy B               48 ARIZ                      1:37.00 
  5  Lamoureux, Lori E             49 OREG                      1:39.03 
  6  Snider, Pam J                 47 OREG                      1:39.94 
  7  Speir, Kris                   45 PNA                       1:40.95 
  8  Bennett, Sarah L              45 FLAQ                      1:41.48 
Heat 12 of 20 Timed Finals   
  1  Caswell, Mary J               47 OREG                      1:32.59 
  2  Lepinski, Cokie               49 RHMS                      1:32.00 
  3  Miller, Patricia M            47 VMST                      1:28.56 
  4  Hafner, Hilary R              48 SRM                       1:27.90 
  5  Kessler, Laura L              48 O*H*                      1:28.00 
  6  Dawson-Cook, Susan E          45 ARIZ                      1:29.90 
  7  Vincent, Nancy C              49 OREG                      1:32.22 
  8  Buck, Donna                   49 OREG                      1:34.60 
Heat 13 of 20 Timed Finals   
  2  Fisher, Bonnie A              43 BSM                       1:50.90 
  3  Segnitz, Robin P              41 SKY                       1:41.45 
  4  Eddins, Kirsten L             40 LVM                       1:39.00 
  5  Shaw, Susan M                 41 OREG                      1:41.30 
  6  Gorman, Susan                 42 OREG                      1:41.46 
Heat 14 of 20 Timed Finals   
  1  Law, Cathy                    41 OREG                      1:36.13 
  2  Hall, Lisa C                  41 WCM                       1:35.22 
  3  Baugh, Inge K                 41 FLAQ                      1:34.25 
  4  Kupan, Cheryl A               44 NEM                       1:28.88 
  5  Hamel, Laura                  44 SYSM                      1:32.79 
  6  Jones, Kristine M             40 OREG                      1:35.00 
  7  O'Shea, Pam B                 40 OREG                      1:35.79 
  8  Del Rio, Laura L              43 PNA                       1:36.90 
Heat 15 of 20 Timed Finals   
  1  Sanguinet, Amanda K           38 TOC                       1:40.45 
  2  Rees, Karla E                 36 MVM                       1:35.00 
  3  White, Anna G                 35 OREG                      1:34.51 
  4  Tomtan-Brayman, Brenda K      35 LVM                       1:32.70 
  5  Wells, Janette                36 OREG                      1:33.35 
  6  Bailie, Bridget A             39 ISF                       1:34.96 
  7  Adams, Karin M                36 CAST                      1:36.41 
Heat 16 of 20 Timed Finals   
  1  Hafner, Cara L                37 SRM                       1:28.00 
  2  Rublein, Susanne P            38 MAM                       1:26.87 
  3  Farmer, LeAnne C              36 CARL                      1:23.63 
  4  Tomac, Jayna M                36 OREG                      1:19.90 
  5  Visser, Linda                 38 FACT                      1:22.64 
  6  Weeks, Nikki L                36 OREG                      1:25.17 
  7  Sondgroth, Tracey A           36 PNA                       1:27.36 
  8  Rankin, Maureen T             38 ARIZ                      1:28.33 
Heat 17 of 20 Timed Finals   
  2  Ellis, Emilie C               34 PNA                       1:37.90 
  3  Harrington, Cortney L         33 UNAT                      1:25.08 
  4  McClelland, Katie             32 DAMM                      1:13.46 
  5  Mayville, Janet C             34 NT                        1:23.43 
  6  Kramer, Ellen M               33 OREG                      1:32.82 
  7  Darling, Colleen M            34 TVM                       1:38.10 
Heat 18 of 20 Timed Finals   
  1  Nuffer, Lisa L                27 HMS                       1:47.00 
  2  Bagley, Jessica A             25 UNAT                      1:37.50 
  3  Marechal, Severine M          25 FLAQ                      1:32.78 
  4  Fabian, Catherine J           29 OREG                      1:34.15 
  5  Aron, Vanessa                 28 FLAQ                      1:45.77 
  6  Trembly, Katie F              24 SCLA                      1:35.00 
  7  Maggard, Jocelyn N            21 MVN                       1:38.03 
Heat 19 of 20 Timed Finals   
  1  McLuckie, Lisa                29 FLAQ                      1:30.53 
  2  Popelka, Erin M               27 OREG                      1:25.97 
  3  Willey, Kris B                26 TOC                       1:22.77 
  4  Glass, Laura                  28 SMU                       1:15.92 
  5  Showell, Brianna              29 OREG                      1:21.48 
  6  O'Reilly, Jennifer M          29 RMST                      1:23.35 
  7  Warman, Whitney M             25 ARIZ                      1:27.34 
  8  Gustafson, Aubree M           27 OREG                      1:31.83 
Heat 20 of 20 Timed Finals   
  1  O'Connor, Erin                23 UNAT                      1:33.00 
  2  Gentry, Kelly M               22 TVM                       1:27.20 
  3  Muir, Anne C                  23 PMM                       1:18.88 
  4  Edgar, Melanie                21 FLAQ                      1:13.87 
  5  Dinkel, Paloma                20 RAA                       1:17.87 
  6  Trevino, Danielle             21 UNAT                      1:22.45 
  7  Swieter, Erin                 24 AKMS                      1:31.95 
  8  Snyder, Melissa               21 OREG                      1:33.56