2008 Long Course National Championships

Psych Sheets

[Back to event listing]
Display Psych Sheet without age groupings

Event 1 Men 800 Meter Freestyle

=================================================== 
     Name                         Age Club     Time 
=================================================== 
18-24
  1  Henselman, Greg               22 OREG 12:18.78
25-29
  1  Kramer, Joshua D              27 HIMA 10:34.97
  2  Palmer, Bryan S               29 FLAQ 10:48.52
  3  Cleary, Kevin H               25 OREG 11:22.91
  4  Carse, Michael R              29  FOG 12:45.00
30-34
  1  Everett, Travis J             32 SAWS 10:10.01
  2  Boal, Nathan J                31 OREG 10:55.01
35-39
  1  Sway, David A                 35  USF  9:13.01
  2  Widmer, Bard                  39  WCM 10:40.55
  3  Carroll, Adam                 37 METR 10:45.55
  4  Mattson, Mark E               38   IM 10:50.00
  5  Rushman, Christopher J        37  SKY 11:01.05
40-44
  1  Moreno, Alejandro             40 DAMM  9:00.00
  2  Berg, Roy A                   40 NOVA  9:00.00
  3  King, Phillip J               42 GOLD  9:45.34
  4  Gilson, Matthew R             41  NEM  9:59.99
  5  Collins, Michael D            42 NOVA 10:12.00
  6  Blavatnik, Alex               44 FLAQ 10:39.01
  7  Drawz, Troy A                 40 OREG 10:39.99
  8  Borton, Dan                   40 ROSE 11:02.55
45-49
  1  Jones, Jeff C                 46  WCM  9:35.68
  2  Mc Cracken, Bill              47  TVM  9:38.41
  3  Kintner, Avery C              46  MVN  9:46.20
  4  Holmes, Robert C              46  SKY  9:49.20
  5  Asbury, Doug                  49 OREG  9:56.50
  6  Varner, David J               48 FXCM 10:15.00
  7  Valley, Eric S                47  PNA 10:15.38
  8  Nelsen, Steve N               48 PCAT 10:29.70
  9  Hathaway, David L             48 OREG 10:43.53
 10  Sumerfield, Bill H            48 OREG 10:52.17
 11  Keen, John M                  45 FACT 11:12.27
 12  Culbertson, Scott R           46 OREG 11:27.49
 13  Traynor, John                 49   IM 11:29.00
 14  Benner, Tord E                49 NOVA 11:30.00
50-54
  1  Mann, Michael T               54  CMS  9:30.00
  2  Callahan, Jim                 51  WOR  9:35.11
  3  Erickson, Tim D               52 FLAQ  9:47.11
  4  Gandee, Bradford R            54 GMUP 10:03.87
  5  Strauss, Trip                 50 ARKM 10:15.00
  6  Blumenthal, Jeffrey S         54   IM 10:32.00
  7  Livingston, Gerald C          50 SDSM 10:44.58
  8  Grzeszczak, John S            50 GOLD 11:00.00
  9  Sherman, Bill                 50 MOVY 11:00.00
 10  Wren, Mark B                  50 OREG 11:52.89
 11  Battistini, Rick A            54  NEM 12:21.99
55-59
  1  Walker, Rick B                58 SYSM  9:53.08
  2  Kriger, Joel                  55  DAM 10:00.00
  3  Pineyro, Luis                 56 DAMM 10:20.00
  4  Bright, David C               55  NEM 10:25.00
  5  Ferroggiaro, Fred             55  TOC 10:30.00
  6  Stevens, Craig W              55 1776 10:31.50
  7  Crane, John K                 57  TVM 10:45.00
  8  Gruber, Glenn A               59  VCM 10:50.90
  9  Foreaker, Don C               56  SRM 11:00.00
 10  Meltz, Steve Y                55  NEM 11:05.70
 11  Stephenson, Michael R         56 OREG 11:27.88
 12  Cave, William J               58 WMST 12:15.20
 13  Picker, Jon S                 58 WMST 13:31.65
60-64
  1  Couch, Bob E                  61  AWJ 10:33.29
  2  Arneson, Gaard                60 MICH 10:50.20
  3  Ebel, Mark T                  60  ECM 11:39.55
  4  Burr, Ken M                   64  WCM 13:29.00
  5  Looye, Aart                   64 MSBC 13:33.00
  6  Jamison, Fred C               64 UNAT 16:00.00
65-69
  1  Landis, Tom                   66 OREG 10:25.94
  2  Willert, Dan T                66  WCM 11:24.53
  3  Pivovarov, Ivan               65 UNAT 11:49.00
  4  Dawson, Bill                  66 MELO 13:00.00
  5  Rupert, Bill                  65 MESC 13:11.00
  6  Woods, Tom M                  65 VMST 13:30.00
  7  Lewis, William                65 OREG 14:00.00
  8  Schiel, Doug                  67  TVM 14:10.00
  9  Cook, Herb S                  66  PNA 15:00.00
 10  Juhala, Richard H             65 OREG 15:33.83
 11  Ward, James E                 69 FLAQ 16:23.17
70-74
  1  Clark, Jerry                  71 NCMS 12:20.00
  2  Rauch, Will                   74  LVM 12:50.00
  3  Zeller, Max                   70  AMT 13:15.00
  4  Ellis, Earl N                 72  HMS 13:40.08
  5  Blake, William V              71 MOST 14:12.00
  6  Sylva, Richard H              70 OREG 14:50.00
75-79
  1  King, Bill                    75 OREG 14:29.00
  2  Mayo, Robert W                75  WCM 14:45.00
  3  Baker, Donald J               77 SDSM 16:45.90
80-84
  1  Hubbard, Donald J             81 SDSM 16:25.00
  2  Stupfel, Don L                80 SMMM 19:13.00
  3  Silverstein, Lou              82 ARIZ 19:42.11
  4  Strong, Doug                  83  DOC 20:20.18
  5  Degnan, John T                80 FLAQ 28:00.77
85-89
  1  Young, Gilbert N              86 OREG 22:50.20
Sponsor #41Sponsor #29Sponsor #25Sponsor #50Sponsor #35
Sponsor #13Sponsor #49Sponsor #45Sponsor #42Sponsor #52Sponsor #44
Sponsor #21
Sponsor #43Sponsor #36Sponsor #47Sponsor #33Sponsor #51Sponsor #20Sponsor #14