Licensed to USMS Web Master                               HY-TEK's Meet Manager
     2008 USMS National Long Course Championships - 8/14/2008 to 8/17/2008     
          Mt Hood Community College, Gresham, OR, Sanction #: 378-08           
                                 Meet Program                                  
 
Event 28  Men 100 LC Meter Freestyle
===============================================================================
     Name                         Age Team
===============================================================================
Heat 1 of 34 Timed Finals   
  3  Fixott, Rupert E              87 OREG                      2:20.00 
  4  Lamb, Willard J               86 OREG                      1:27.94 
  5  Anderson, Paul N              75 RINC                      1:41.07 
  6  Moretto, Bob                  77 TOC                       2:08.00 
Heat 2 of 34 Timed Finals   
  1  Popovich, Michael             81 OREG                      2:12.03 
  2  Haartz, F H Ted               80 ARIZ                      1:43.00 
  3  Hubbard, Donald J             81 SDSM                      1:35.00 
  4  Piemme, Frank M               83 LOST                      1:23.31 
  5  Webster, Dale A               82 SDSM                      1:25.40 
  6  Wolle, Jordan B               80 SDSM                      1:42.12 
  7  Degnan, John T                80 FLAQ                      1:56.63 
  8  Stupfel, Norman E             76 WCM                       1:24.00 
Heat 3 of 34 Timed Finals   
  1  Grave, John A                 75 MSBC                      1:22.69 
  2  Park, George                  75 PNA                       1:20.50 
  3  Shechter, Stanley J           76 AGUA                      1:18.00 
  4  Johnston, Graham M            77 MOST                      1:12.00 
  5  Oyakawa, Yoshi                75 O*H*                      1:13.00 
  6  Mayo, Robert W                75 WCM                       1:20.08 
  7  Bevier, Jack                  76 HMS                       1:22.16 
  8  King, Bill                    75 OREG                      1:24.00 
Heat 4 of 34 Timed Finals   
  2  Cook, Frank H                 63 UNAT                      1:45.00 
  3  Ellis, John L                 62 OREG                      1:28.16 
  4  Jenkins, James D              61 OREG                      1:43.06 
  5  Smethurst, Everett W          73 NOVA                      1:33.50 
  6  Blake, William V              71 MOST                      1:18.00 
  7  Szasz, Ivan                   72 MSBC                      1:22.20 
Heat 5 of 34 Timed Finals   
  1  Hall, Sid                     73 O*H*                      1:16.00 
  2  McIntyre, David R             71 GOLD                      1:13.20 
  3  Clark, Jerry                  71 NCMS                      1:09.50 
  4  Cavanaugh, Cav                73 GOLD                      1:09.10 
  5  Van Horn, William G           70 TOC                       1:09.30 
  6  Harrison, David P             71 1776                      1:13.00 
  7  Rauch, Will                   74 LVM                       1:15.00 
  8  Dykstra, Bill D               71 GOLD                      1:18.00 
Heat 6 of 34 Timed Finals   
  1  Leilich, Bob                  68 WMST                      1:40.00 
  2  Huber, Steven W               67 PNA                       1:35.81 
  3  Pedersen, Lars                65 FLAQ                      1:23.62 
  4  Ward, James E                 69 FLAQ                      1:23.01 
  5  Diamond, Louis H              69 ANCM                      1:23.20 
  6  Woods, Tom M                  65 VMST                      1:25.00 
  7  Keudell, David J              68 OREG                      1:40.00 
  8  Shibue, Charlie T             68 OREG                      2:06.60 
Heat 7 of 34 Timed Finals   
  1  White, Bernard T              65 NCMS                      1:21.00 
  2  Quigley, George J             68 ISF                       1:17.90 
  3  Burgess, Thom                 66 CMS                       1:15.00 
  4  Von Tagen, Karl E             65 OREG                      1:10.05 
  5  Pilger, Robert T              65 PNA                       1:11.40 
  6  Gildea, David R               65 STAN                      1:15.90 
  7  Brown, Wayne R                66 HMS                       1:20.06 
  8  Schiel, Doug                  67 TVM                       1:22.00 
Heat 8 of 34 Timed Finals   
  1  Boak, Thomas D                65 WMST                      1:08.98 
  2  Willert, Dan T                66 WCM                       1:06.09 
  3  Burns, Richard                65 TAM                       1:04.50 
  4  Landis, Tom                   66 OREG                      1:02.76 
  5  Van Baalen, Vinus             66 SDSM                      1:03.44 
  6  Lodwig, Keefe L               65 WMST                      1:05.00 
  7  Whitley, John K               65 LJSM                      1:07.08 
  8  Angell, Tom                   68 NOVA                      1:09.00 
Heat 9 of 34 Timed Finals   
  1  Andersen, Richard H           64 UNAT                      1:17.58 
  2  Parsons, Roger L              61 GOLD                      1:15.56 
  3  Burr, Ken M                   64 WCM                       1:13.67 
  4  Silvey, Michael R             63 OREG                      1:12.00 
  5  Peterson, Steven B            62 PNA                       1:12.55 
  6  Fuller, Vern                  61 ARIZ                      1:14.91 
  7  Lambert, Roy D                62 OREG                      1:16.01 
  8  Carriker, Buz L               61 OREG                      1:19.50 
Heat 10 of 34 Timed Finals   
  1  Meyerhoff, Rick D             61 TAM                       1:10.84 
  2  Prentice, Douglas C           60 OREG                      1:05.90 
  3  Rudloff, Jr., Edward          61 TOC                       1:05.53 
  4  Galine, Donald L              63 WCM                       1:03.88 
  5  Kittel, Richard H             60 UTAH                      1:05.00 
  6  Harrison, Lonny W             60 AMAM                      1:05.60 
  7  Stout, Jon                    62 OREG                      1:07.91 
  8  Katz, Gary R                  60 OREG                      1:11.36 
Heat 11 of 34 Timed Finals   
  1  Battistelli, Jay D            44 PNA                       1:25.24 
  2  Schwarm, Douglas R            43 UNAT                      1:05.86 
  3  Ferrero, Rick                 44 PNA                       1:05.30 
  4  Preston, Patrick J            42 PNA                       1:05.00 
  5  Langan, David P               42 UNAT                      1:05.80 
  6  Carrasco, Juan J              44 FLAQ                      1:10.52 
  7  Andrus-Hughes, Bruce          56 OREG                      1:32.32 
  8  Bacon, Tom                    56 OREG                      1:48.17 
Heat 12 of 34 Timed Finals   
  1  Varner, Tim                   57 CMS                       1:14.00 
  2  Cheney, Bruce W               57 OREG                      1:11.48 
  3  Fisk, Floyd M                 56 SAWS                      1:09.65 
  4  Dasch, Vern E                 59 OREG                      1:08.96 
  5  Scovazzo, Vincent A           56 HMS                       1:09.00 
  6  Miller, Jim W                 58 VMST                      1:10.10 
  7  Sherwood, Reggie              57 OREG                      1:13.17 
  8  Larson, Allen J               55 OREG                      1:31.00 
Heat 13 of 34 Timed Finals   
  1  Duffield, Harry G             58 SDSM                      1:07.00 
  2  Foreaker, Don C               56 SRM                       1:07.00 
  3  Brockbank, Doug               55 OREG                      1:06.00 
  4  Glass, Ernie                  59 NCMS                      1:05.30 
  5  Aakhus, Gregory P             58 OREG                      1:05.93 
  6  Yensen, Kermit D              55 OREG                      1:06.11 
  7  Warner, Frank                 59 TYR                       1:07.00 
  8  Crane, John K                 57 TVM                       1:08.00 
Heat 14 of 34 Timed Finals   
  1  Gruber, Glenn A               59 VCM                       1:03.09 
  2  Meltz, Steve Y                55 NEM                       1:01.80 
  3  Pineyro, Luis                 56 DAMM                      1:01.00 
  4  Tennant, Mike J               55 OREG                        59.27 
  5  Edwards, Wes                  55 OREG                      1:00.90 
  6  Stevens, Craig W              55 1776                      1:01.20 
  7  Hammond, Ted W                55 ARIZ                      1:02.10 
  8  Devins, Jeff W                56 HIMA                      1:04.20 
Heat 15 of 34 Timed Finals   
  1  Macias, Jesse G               50 HMS                       1:20.18 
  2  Sugg, Stephen P               53 PNA                       1:15.00 
  3  Nakhei, Toraj                 53 OREG                      1:12.50 
  4  Bové, Kevin M                 52 UNAT                      1:08.80 
  5  Morrison, Jeffrey W           53 PNA                       1:12.12 
  6  White, James D                50 OREG                      1:12.68 
  7  Adcock, Richard P             53 PNA                       1:18.00 
  8  Tanner, Tom                   53 OREG                      1:21.51 
Heat 16 of 34 Timed Finals   
  1  Mann, Edward R                51 OREG                      1:07.70 
  2  Leonard, Dan P                54 SCAQ                      1:07.50 
  3  Woodruff, David L             52 DAM                       1:07.21 
  4  Stiling, Douglas E            50 TS                        1:06.25 
  5  Dow, Keith C                  53 OREG                      1:07.04 
  6  Ashe, Michael W               51 OREG                      1:07.23 
  7  Williams, Scott               53 TOC                       1:07.63 
  8  Casto, Paul R                 50 PCM                       1:08.19 
Heat 17 of 34 Timed Finals   
  1  Peyton, Mike W                53 OREG                      1:05.90 
  2  Goodman, Doug                 52 OREG                      1:05.28 
  3  Mitchell, Robert W            50 FMT                       1:05.08 
  4  Carlsen, Glenn                51 CMSC                      1:04.58 
  5  Strauss, Trip                 50 ARKM                      1:05.00 
  6  Parnell, Rick D               50 PNA                       1:05.13 
  7  Spencer, Donald L             51 PNA                       1:05.48 
  8  Boytler, Bruce J              50 PNA                       1:06.00 
Heat 18 of 34 Timed Finals   
  1  Fattlar, Kenneth M            52 TVM                       1:03.20 
  2  Blumenthal, Jeffrey S         54 IM                        1:01.99 
  3  Van Boer, Eric D              54 RHMS                      1:00.90 
  4  Glenn, Timothy P              52 STAN                        59.70 
  5  Phillips, John M              50 NCMS                      1:00.50 
  6  Brenner, Bill                 50 O*H*                      1:01.10 
  7  McCarty, Dave                 50 CMS                       1:02.90 
  8  Livingston, Gerald C          50 SDSM                      1:03.73 
Heat 19 of 34 Timed Finals   
  1  Roth, Barry                   54 ARIZ                        58.73 
  2  Schatz, Gary L                53 WMST                        58.00 
  3  Bugg, Bob                     51 GAJA                        56.70 
  4  Groselle, Jack R              54 O*H*                        56.17 
  5  Sorensen, James T             50 WCM                         56.50 
  6  Abbott, Rick E                53 AKMS                        57.68 
  7  Gandee, Bradford R            54 GMUP                        58.50 
  8  Sherman, Bill                 50 MOVY                        59.34 
Heat 20 of 34 Timed Finals   
  1  Cattles, Steve                49 CMS                       1:07.27 
  2  Campbell, Chris               47 MVM                       1:07.19 
  3  Asche, Carl V                 47 UTAH                      1:06.21 
  4  Olson, Jeff                   49 ROSE                      1:05.72 
  5  Gjerde, Anders R              46 TVM                       1:06.00 
  6  O'Shea, John J                45 OREG                      1:06.95 
  7  Nelsen, Steve N               48 PCAT                      1:07.27 
  8  Winkle, Tiger L               47 OREG                      1:07.27 
Heat 21 of 34 Timed Finals   
  1  Keen, John M                  45 FACT                      1:04.94 
  2  Busfield, Scott               49 HYAC                      1:04.67 
  3  Varner, David J               48 FXCM                      1:03.97 
  4  Christensen, Douglas A        45 OREG                      1:03.50 
  5  Lang, Joseph J                45 PNA                       1:03.52 
  6  Washburne, Brent C            47 OREG                      1:03.99 
  7  Sumerfield, Bill H            48 OREG                      1:04.83 
  8  Schilling, Alexander H        48 TOC                       1:05.00 
Heat 22 of 34 Timed Finals   
  1  Ivelich, Jim A                46 OREG                      1:03.03 
  2  Rodriguez, Rick A             46 OREG                      1:02.63 
  3  Kintner, Avery C              46 MVN                       1:01.00 
  4  Mc Cracken, Bill              47 TVM                         59.73 
  5  Valley, Eric S                47 PNA                       1:00.80 
  6  Cleaver, Oliver               45 SAWS                      1:01.47 
  7  Jones, Jeff C                 46 WCM                       1:02.81 
  8  Rabe, Jim D                   48 OREG                      1:03.45 
Heat 23 of 34 Timed Finals   
  1  Golden, Larry                 48 ARKM                        59.25 
  2  Graham, Bart L                48 AWJ                         58.75 
  3  Danilo, Vicioso               45 DOM                         57.99 
  4  Smith, Paul L                 49 ARIZ                        54.41 
  5  Hasegawa, Brian J             45 GHM                         57.60 
  6  Stultz, Todd W                48 O*H*                        58.13 
  7  Guthrie, David M              48 SMU                         58.88 
  8  Mc Donald, Emeric J           46 MVM                         59.50 
Heat 24 of 34 Timed Finals   
  1  Breza, Paul M                 41 UNAT                      1:03.24 
  2  Seibert, Richard J            44 PNA                       1:02.67 
  3  Gill, Mark A                  40 SKY                       1:01.53 
  4  Mackle, Rob J                 44 SBSM                      1:01.00 
  5  Corbeau, James L              44 OREG                      1:01.00 
  6  Rice, David S                 41 OREG                      1:02.04 
  7  Kaufman, Seth J               40 OREG                      1:03.16 
  8  Cambias, Rob J                40 SMS                       1:03.50 
Heat 25 of 34 Timed Finals   
  1  Jones, Kenton R               41 SDSM                      1:00.68 
  2  Lichtenwalter, Brian J        42 CRUZ                      1:00.50 
  3  Shoup, David J                42 OREG                      1:00.24 
  4  Dickson, Kurt F               41 ARIZ                        59.16 
  5  McComish, John H              42 OREG                        59.50 
  6  Scheiner, Andrew D            40 STAN                      1:00.32 
  7  Wolf, Paul R                  42 GERM                      1:00.53 
  8  Dillon, Duffy                 43 FLAQ                      1:01.00 
Heat 26 of 34 Timed Finals   
  1  Gilson, Matthew R             41 NEM                         57.97 
  2  Wan, Eric                     42 OREG                        57.57 
  3  Williams, John M              40 PNA                         57.40 
  4  Berg, Roy A                   40 NOVA                        57.00 
  5  Utsch, Jeffrey S              41 ARIZ                        57.23 
  6  Eichler, Brad                 42 ARKM                        57.50 
  7  Mc Cormack, Bryan J           43 TOC                         57.62 
  8  Kays, David E                 41 PNA                         58.50 
Heat 27 of 34 Timed Finals   
  1  Segal, William N              44 JAM                         56.90 
  2  Power, Michael L              40 UCSB                        56.62 
  3  Hiltabiddle, Steve            42 JAM                         55.70 
  4  Hochstein, Erik               40 SCAQ                        52.72 
  5  Davis, Ross C                 42 WMST                        54.99 
  6  Smith, Schuyler A             40 CMS                         56.42 
  7  Bockius, Edward C             42 NEM                         56.70 
  8  Rodgers, Jeff M               42 OREG                        56.99 
Heat 28 of 34 Timed Finals   
  1  Carlson, John                 37 RMST                      1:06.97 
  2  Jaworski, Chip                38 SKY                       1:05.00 
  3  Hiemke, Scott                 36 DAMM                      1:05.00 
  4  Hooper, James CN              37 MSBC                      1:04.90 
  5  Montgomery, Zac L             37 PNA                       1:04.96 
  6  Kapfhammer, Eric              35 PNA                       1:05.00 
  7  Brenes, Marco                 37 EM                        1:05.01 
  8  Lauritano, Giuseppe A         35 SDSM                      1:40.00 
Heat 29 of 34 Timed Finals   
  1  Lonie, David H                35 UNAT                      1:04.23 
  2  Widmer, Bard                  39 WCM                       1:02.84 
  3  Connolly, Darrin T            37 USF                       1:00.00 
  4  Loughrey, Brendan             38 UNAT                        59.00 
  5  Fitzpatrick, William J        35 OREG                        59.30 
  6  Margrave, David T             37 PNA                       1:02.03 
  7  Dunn, Erin A                  38 PNA                       1:03.90 
  8  Sixkiller, Daniel             35 UNAT                      1:04.85 
Heat 30 of 34 Timed Finals   
  1  Rosinski, Thomas J            38 CMS                         57.76 
  2  Breza, Scott                  37 NBAC                        56.00 
  3  Larson, Greg D                39 TOC                         55.00 
  4  Jacobson, Brian L             35 MINN                        52.95 
  5  Taylor, Curtis L              37 OREG                        54.50 
  6  Wegner, Dan                   37 CAST                        55.55 
  7  McClung, Paton M              39 LJSM                        56.48 
  8  Mc Whorter, Michael C         35 TOC                         58.00 
Heat 31 of 34 Timed Finals   
  1  Bard, Tim M                   32 NEM                       1:13.63 
  2  Perera, Boabdil               33 EM                        1:05.01 
  3  Brayman, Brook T              31 LVM                       1:03.22 
  4  Linderman, Ross A             31 PNA                       1:02.11 
  5  Trevor, Miller                31 TVM                       1:02.57 
  6  Sixkiller, Jason M            31 ARIZ                      1:03.90 
  7  Milsom, Kent D                34 RAVE                      1:07.00 
  8  Stiling, Ben                  27 TS                        1:06.00 
Heat 32 of 34 Timed Finals   
  1  Rosaria, Steven M             34 PNA                       1:01.59 
  2  Glass, Mark                   34 SMU                       1:00.02 
  3  Romera, Joaquin B             34 OREG                        59.68 
  4  Conway, Adam M                30 TVM                         54.47 
  5  Schweiger, Joel B             32 RAA                         58.19 
  6  Gaggero, David                32 TOC                       1:00.01 
  7  Wallace, Colin C              30 OREG                      1:01.07 
  8  Sun, Alberto                  30 CSPM                      1:02.00 
Heat 33 of 34 Timed Finals   
  1  Kramer, Joshua D              27 HIMA                      1:00.84 
  2  Davie, Matthew G              27 TOC                         59.99 
  3  Pineyro, Markus               26 DAMM                        57.00 
  4  Pilman, Rodney S              26 RAA                         54.80 
  5  Holsman, Trent T              28 TOC                         54.95 
  6  Ko, Scott Y                   25 CMS                         59.00 
  7  Pearson, Kevin M              26 OREG                      1:00.03 
  8  Davis, Cory M                 28 RMST                      1:04.22 
Heat 34 of 34 Timed Finals   
  2  Billings, John E              20 OREG                      1:15.00 
  3  Johns, Brock C                24 OREG                        59.70 
  4  Nicholas, Dameon              19 FLAQ                        55.11 
  5  Warlick, Sean                 23 GAST                        58.82 
  6  Benjamin, Jacob W             22 UNAT                      1:02.61