2007 Long Course National Championships

Women's Relay Results

Final results

Women 72-99 200 LC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
        NATL: * 1:59.26   8/20/2000 DCAC                                       
                         K MYERS, S M REESE, H SISK, M JESPERSON           
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Fort Lauderdale Aquatics  'A'                     2:02.00    2:01.79   22  
     1) Jason, Dawn R W20               2) Wenzel, Katharine T W24        
     3) Wright, Czamille W19            4) Wright, Gia C W21              
                  29.47     1:01.25 (31.78)     1:32.24 (30.99)     2:01.79 (29.55)
  2 Woodlands Masters Swim Team  'A'                  2:05.00    2:13.94   18  
     1) Morton, Kaitlyn E W19           2) Nelson-Wulff, Kim A W19        
     3) Shoemaker, Lara L W20           4) Baker, Lesley A W25            
                  35.16     1:09.51 (34.35)     1:42.87 (33.36)     2:13.94 (31.07)
  3 Fort Lauderdale Aquatics  'B'                     2:10.00    2:14.99   16  
     1) Aron, Vanessa W27               2) McFarlane, Laurie W20          
     3) Marechal, Severine M W24        4) Quatromoni, Emily M W18        
                  32.76     1:07.17 (34.41)     1:42.18 (35.01)     2:14.99 (32.81)
  4 South Belt Area  'A'                              2:14.99    2:18.09   14  
     1) Hernandez, Lisa M W26           2) Walker, Skylar A W21           
     3) Golden, Stacey M W27            4) Kelly, Kristine E W20          
                  36.34     1:13.44 (37.10)     1:46.31 (32.87)     2:18.09 (31.78)
 
Women 72-99 200 LC Meter Medley Relay
===============================================================================
        NATL: * 2:12.59   8/23/1992 UNIV SAN FRAN                              
                         C HINSHAW, J HAUER, N EFFA, B WICKLUND            
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Woodlands Masters Swim Team  'A'                  2:11.80    2:09.87*  22  
     1) Vogel, Randi L W23              2) Nichols, Valerie M W24         
     3) Baker, Lesley A W25             4) Muller, Kelsey L W25           
                  33.34     1:08.76 (35.42)     1:41.58 (32.82)     2:09.87 (28.29)
  2 Fort Lauderdale Aquatics  'A'                     2:14.77    2:15.61   18  
     1) Jason, Dawn R W20               2) Wright, Gia C W21              
     3) Wright, Czamille W19            4) Quatromoni, Emily M W18        
                  33.28     1:09.16 (35.88)     1:43.62 (34.46)     2:15.61 (31.99)
  3 Fort Lauderdale Aquatics  'B'                     2:38.77    2:31.64   16  
     1) Cross, Carolan A W27            2) Marechal, Severine M W24       
     3) McFarlane, Laurie W20           4) Aron, Vanessa W27              
                  37.66     1:21.27 (43.61)     1:58.34 (37.07)     2:31.64 (33.30)
  4 South Belt Area  'A'                              2:17.99    2:35.91   14  
     1) Kelly, Kristine E W20           2) Walker, Skylar A W21           
     3) Golden, Stacey M W27            4) Hernandez, Lisa M W26          
                  36.24     1:23.57 (47.33)     2:00.96 (37.39)     2:35.91 (34.95)
 
Women 100-119 200 LC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
        NATL: * 1:52.47   8/23/1992 OREGON                                     
                         S HERINGER, G GODDARD, L MILLS, L FINLEY          
       WORLD: ! 1:51.41   10/8/2006 GOLD RUSH      -JPN                        
                         N SHIRATA, A YAMAMOTO, A NAKAMURA, M OKUHARA      
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Woodlands Masters Swim Team  'A'                  2:00.00    1:56.48   22  
     1) Vogel, Randi L W23              2) Nichols, Valerie M W24         
     3) Kyle, Susan W28                 4) Muller, Kelsey L W25           
                  28.91       58.44 (29.53)     1:28.01 (29.57)     1:56.48 (28.47)
  2 Fort Lauderdale Aquatics  'A'                     2:04.00    2:02.91   18  
     1) Cross, Carolan A W27            2) Byrnes, Kathie M W25           
     3) Kafin, Lauren W25               4) Martin, Jennifer M W27         
                  31.41     1:03.05 (31.64)     1:33.30 (30.25)     2:02.91 (29.61)
  3 Woodlands Masters Swim Team  'B'                  2:15.00    2:20.41   16  
     1) Shoemaker, Lindsay A W22        2) Spijkerbosch, Anja M W34       
     3) Asbury, April W26               4) Mead, Julie A W32              
                  38.15     1:14.81 (36.66)     1:47.85 (33.04)     2:20.41 (32.56)
 
Women 100-119 200 LC Meter Medley Relay
===============================================================================
        NATL: * 2:06.67   8/28/1988 HOLMES                                     
                         BETH MAUER, DEB WALKER, TISH BUCHER, MARY HOLMES  
       WORLD: ! 2:04.99   10/8/2006 GOLD RUSH      -JPN                        
                         N SHIRATA, M MASEDA, A YAMAMOTO, M OKUHARA        
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Woodlands Masters Swim Team  'A'                  2:15.00    2:19.26   22  
     1) Del Rio, Tania W22              2) Annelin, Elisa M W28           
     3) Kyle, Susan W28                 4) Armstrong, Rachel C W28        
                  37.26     1:17.61 (40.35)     1:50.39 (32.78)     2:19.26 (28.87)
 -- Fort Lauderdale Aquatics  'A'                     2:23.79         DQ  
     1) Byrnes, Kathie M W25            2) Kafin, Lauren W25              
     3) Martin, Jennifer M W27          4) Wenzel, Katharine T W24        
 
Women 120-159 200 LC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
        NATL: * 1:52.10   8/15/2004 ILLINOIS                                   
                         N DAY, H LINGNER, J RIDGE, Z TUSA                 
       WORLD: ! 1:50.94   10/2/2005 GOLD RUSH      -JPN                        
                         M OKUHARA, N SHIRATA, C SAITO, Y OZAWA            
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Woodlands Masters Swim Team  'A'                  1:56.50    1:56.58   22  
     1) Armstrong, Rachel C W28         2) Koch, Laura K W31              
     3) Hallee, Lisa D W39              4) Garth, Christy L W33           
                  28.72       57.98 (29.26)     1:28.26 (30.28)     1:56.58 (28.32)
  2 Woodlands Masters Swim Team  'B'                  2:07.60    2:11.98   18  
     1) Annelin, Elisa M W28            2) Weiser, Sabine W33             
     3) Kerscher, Ilsa M W32            4) Switzer, Kirsten C W34         
                  32.26     1:05.27 (33.01)     1:35.85 (30.58)     2:11.98 (36.13)
  3 Fort Lauderdale Aquatics  'A'                     2:15.00    2:16.36   16  
     1) Hulett, Jennifer A W38          2) Paiva, Maria Tereza W42        
     3) Rivas, Alexandra E W42          4) Novack, Meredith A W32         
                  32.40     1:07.61 (35.21)     1:42.90 (35.29)     2:16.36 (33.46)
  4 Dallas Aquatic Masters  'A'                       2:16.00    2:21.56   14  
     1) McClelland, Katie W31           2) Oberstar-Brown, Lia-Geneviev W3
     3) Hinkamp, Kristianne W48         4) Kelley, Paula A W48            
                  29.64     1:00.78 (31.14)     1:37.68 (36.90)     2:21.56 (43.88)
 
Women 120-159 200 LC Meter Medley Relay
===============================================================================
        NATL: * 2:04.19   8/23/1998 GOLD                                       
                         B GARDNER, S GEYER, T MOLL, J HERRINGTON          
       WORLD: ! 2:04.02    8/8/2006 GOLDRUSH       -JPN                        
                         N SHIRATA, M OKUHARA, C SAITO, Y OZAWA            
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Woodlands Masters Swim Team  'A'                  2:11.20    2:12.62   22  
     1) Gellatly, Jill E W40            2) Koch, Laura K W31              
     3) Hallee, Lisa D W39              4) Garth, Christy L W33           
                  35.42     1:12.80 (37.38)     1:44.58 (31.78)     2:12.62 (28.04)
  2 Woodlands Masters Swim Team  'B'                  2:17.00    2:23.79   18  
     1) Weiser, Sabine W33              2) Crecelius, Nancy A W38         
     3) Kerscher, Ilsa M W32            4) Bryant, Patti J W37            
                  36.64     1:17.70 (41.06)     1:51.63 (33.93)     2:23.79 (32.16)
  3 YMCA Indy Swim Fit  'A'                           2:24.17    2:24.93   16  
     1) Peterson, Laurie J W31          2) Hays, Amy C W42                
     3) Ellis, Nichole M W28            4) Ahlborn, Jacqueline T W39      
                  38.72     1:18.30 (39.58)     1:50.89 (32.59)     2:24.93 (34.04)
  4 Pennypack Aquatic & Fitness Cl  'A'               2:29.00    2:28.51   14  
     1) Stein, Caroline F W37           2) Burkart, Dana M W36            
     3) Burke, Barbara B W46            4) Murtha, Tara M W27             
                  40.08     1:22.65 (42.57)     1:57.99 (35.34)     2:28.51 (30.52)
  5 Fort Lauderdale Aquatics  'A'                     2:31.00    2:30.57   12  
     1) Hulett, Jennifer A W38          2) Paiva, Maria Tereza W42        
     3) Novack, Meredith A W32          4) Moran, Danielle W30            
                  35.97     1:19.60 (43.63)     1:56.11 (36.51)     2:30.57 (34.46)
  6 Woodlands Masters Swim Team  'C'                  2:28.00    2:31.74   10  
     1) Switzer, Kirsten C W34          2) Katri, Deanna M W37            
     3) Payne, Stacey L W27             4) Asbury, April W26              
                                1:21.51 ( )     1:58.61 (37.10)     2:31.74 (33.13)
  7 Woodlands Masters Swim Team  'D'                  2:43.00    3:03.81    8  
     1) Strachan, Kelly W37             2) Maggert, Michelle A W36        
     3) Shoemaker, Lindsay A W22        4) Spijkerbosch, Anja M W34       
                  50.83     1:46.05 (55.22)     2:26.88 (40.83)     3:03.81 (36.93)
 
Women 160-199 200 LC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
        NATL: * 1:48.44    8/8/2006 TEAM TYR                                   
                         S HART, C SAPPY, A PETTIS-SCOTT, S VON DER LIPPE  
       WORLD: ! 1:48.44    8/8/2006 TEAM TYR       -USA                        
                         S HART, C SAPPEY, A PETTIS-SCOTT, S VON DER LIPPE 
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Woodlands Masters Swim Team  'A'                  2:02.80    2:04.79   22  
     1) Considine-Miller, Ellen A W44   2) Crecelius, Nancy A W38         
     3) Gebhart, Janis R W42            4) Gellatly, Jill E W40           
                  31.00     1:03.49 (32.49)     1:34.92 (31.43)     2:04.79 (29.87)
  2 Gold Coast Masters  'A'                           2:05.00    2:04.82   18  
     1) McDonnell, Peggy H W52          2) Roussain, Kerri C W48          
     3) Devanney, Celia C W50           4) Hanson, Tanya M W46            
                  32.25     1:03.13 (30.88)     1:35.53 (32.40)     2:04.82 (29.29)
  3 Rice Aquatic Masters  'A'                         2:05.60    2:09.35   16  
     1) Matherne, Susan K W45           2) Ernst, Heidi J W55             
     3) Thalken-Beedon, Kathleen W44    4) Middlebrooks, Kelly A W40      
                  30.09     1:02.79 (32.70)     1:35.29 (32.50)     2:09.35 (34.06)
  4 Team Ridgelea  'A'                                2:09.00    2:16.77   14  
     1) Barghi, Diane W28               2) Jones, Beth W50                
     3) Brown, Cameron W47              4) Henderson, Kristin W W47       
                  32.70     1:07.95 (35.25)     1:46.93 (38.98)     2:16.77 (29.84)
  5 Woodlands Masters Swim Team  'B'                  2:09.80    2:20.32   12  
     1) Katri, Deanna M W37             2) Bryant, Patti J W37            
     3) Morton, Andrea N W45            4) Allen, Margaret W48            
                  33.10     1:05.52 (32.42)     1:39.56 (34.04)     2:20.32 (40.76)
  6 Masters of South Texas  'A'                       2:14.00    2:23.87   10  
     1) Holloway, Colleen J W54         2) Callaway, Linda S W54          
     3) Andrade, Rosana W47             4) Kownslar, Laura H W27          
                  36.18     1:19.72 (43.54)     1:55.54 (35.82)     2:23.87 (28.33)
  7 Woodlands Masters Swim Team  'C'                  2:56.00    2:39.73    8  
     1) Gale, Alanna K W40              2) Shoemaker, Tracy S W47         
     3) Flanagan, Lourdes W43           4) Strachan, Kelly W37            
                  37.10     1:20.94 (43.84)   2:39.73 (1:18.79)                    
 -- New England Masters  'A'                          2:25.00         NS  
     1) Kupan, Cheryl A W43             2) Grilli, Tracy L W50            
     3) Bierwert, Karen W55             4) Stanley, Ellen D W31           
 -- Arizona Masters  'A'                              2:09.99         NS  
     1) Wygal-Springer, Dianne L W41    2) Bunch, Brigid J W44            
     3) Gillies, Judy L W59             4) Bailey, Monica M W46           
 
Women 160-199 200 LC Meter Medley Relay
===============================================================================
        NATL: * 2:04.75    8/8/2006 TEAM TYR                                   
                         J STEIN, S VON DER LIPPE, B CLEARY, C SAPPEY      
       WORLD: ! 2:04.75    8/8/2006 TEAM TYR       -USA                        
                         J STEIN, S VON DER LIPPE, B CLEARY, C SAPPEY      
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Woodlands Masters Swim Team  'A'                  2:18.00    2:17.79   22  
     1) Gebhart, Janis R W42            2) Considine-Miller, Ellen A W44  
     3) Strickland, Gale E W46          4) Umbach, Elizabeth A W45        
                  35.11     1:14.91 (39.80)     1:48.09 (33.18)     2:17.79 (29.70)
  2 Dallas Aquatic Masters  'A'                       2:16.00    2:20.47   18  
     1) Wendell, Nancy W43              2) McClelland, Katie W31          
     3) Arvesen, Malinda W51            4) Morrison, Lynn W53             
                  40.29     1:14.08 (33.79)     1:49.96 (35.88)     2:20.47 (30.51)
  3 The Olympic Club  'A'                             3:05.50    2:25.18   16  
     1) Easton, Sandie W38              2) Welting, Laureen W42           
     3) Quinn, Phyllis E W52            4) Meyer, Marguerite W48          
                  37.19     1:14.62 (37.43)     1:54.16 (39.54)     2:25.18 (31.02)
  4 Gold Coast Masters  'A'                           2:26.00    2:27.05   14  
     1) Roussain, Kerri C W48           2) McDonnell, Peggy H W52         
     3) Devanney, Celia C W50           4) Hanson, Tanya M W46            
                  48.30     1:21.44 (33.14)     1:57.48 (36.04)     2:27.05 (29.57)
  5 Arizona Masters  'A'                              2:27.99    2:30.30   12  
     1) Bailey, Monica M W46            2) Bunch, Brigid J W44            
     3) Wygal-Springer, Dianne L W41    4) Gillies, Judy L W59            
                  36.13     1:17.15 (41.02)     1:49.72 (32.57)     2:30.30 (40.58)
  6 Georgia  'A'                                      2:34.00    2:30.63   10  
     1) Constantino, Patricia W52       2) Selby, Tana M W48              
     3) Vazhenin, Anastacia I W23       4) Hooe, Donna L W45              
                  45.26     1:22.16 (36.90)     1:55.51 (33.35)     2:30.63 (35.12)
  7 New England Masters  'A'                          2:30.60    2:41.35    8  
     1) Kupan, Cheryl A W43             2) Johns, Margaret S W53          
     3) Stanley, Ellen D W31            4) Bierwert, Karen W55            
                  38.80     1:32.15 (53.35)     2:05.71 (33.56)     2:41.35 (35.64)
  8 Southern Masters Swimmers  'A'                    2:47.60    2:47.20    6  
     1) Saucier, Mariela I W47          2) Helm, Mary M W41               
     3) Lachney, Fay W46                4) Buccino, Vicki W61             
                  40.78     1:25.77 (44.99)   2:43.70 (1:17.93)      2:47.20 (3.50)
  9 Masters of South Texas  'A'                       2:44.00    2:48.24    4  
     1) Holloway, Colleen J W54         2) Hearron, Chrystie K W48        
     3) Kownslar, Laura H W27           4) Cuero, Patricia S W38          
                  44.49     1:38.25 (53.76)     2:08.30 (30.05)     2:48.24 (39.94)
 10 Dallas Aquatic Masters  'B'                       2:37.00    2:49.67    2  
     1) Cole, Janie W54                 2) Hinkamp, Kristianne W48        
     3) Gray, Christina W41             4) Kelley, Paula A W48            
                                1:30.11 ( )     2:06.43 (36.32)     2:49.67 (43.24)
 11 South West YMCA Masters  'A'                      2:49.15    2:52.45  
     1) Cordova, Julie H W43            2) Brogdon, Tiffany D W28         
     3) Brundage, Cheryl Y W40          4) Sellers, Melanie B W55         
                  41.83     1:24.00 (42.17)     2:02.61 (38.61)     2:52.45 (49.84)
 12 Woodlands Masters Swim Team  'C'                  2:58.00    3:12.71  
     1) Schueckler, Leslie P W52        2) Gale, Alanna K W40             
     3) Martin, Barbara R W45           4) Green, Laura E W37             
                  56.69     1:48.58 (51.89)     2:34.46 (45.88)     3:12.71 (38.25)
 -- Woodlands Masters Swim Team  'B'                  2:29.00         DQ  
     1) Eicks, Stacey M W48             2) Mead, Julie A W32              
     3) Smiley, Sunny C W37             4) Morton, Andrea N W45           
 -- YMCA Indy Swim Fit  'A'                           2:25.17         NS  
 
Women 200-239 200 LC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
        NATL: * 1:57.21    8/8/2006 PNA                                        
                         L DAHL, D GLASSMAN, C DAVIS, M LIPPOLD            
       WORLD: ! 1:57.21    8/8/2006 PNA            -USA                        
                         L DAHL, D GLASSMAN, C DAVIS, M LIPPOLD            
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Dallas Aquatic Masters  'A'                       2:04.00    2:05.90   22  
     1) Morrison, Lynn W53              2) Arvesen, Malinda W51           
     3) Wendell, Nancy W43              4) Cole, Janie W54                
                  31.12     1:03.52 (32.40)     1:34.68 (31.16)     2:05.90 (31.22)
  2 Masters of South Texas  'A'                       2:09.00    2:07.79   18  
     1) Fincham, Elaine S W52           2) Starr, Deb J W51               
     3) Nisman, Ronda S W53             4) Ingraham, Susan R W48          
                  32.44     1:04.40 (31.96)     1:36.71 (32.31)     2:07.79 (31.08)
  3 Walnut Creek Masters  'A'                         2:02.30    2:08.93   16  
     1) Alexander, Martha A W58         2) Stevens, Nina E W49            
     3) Benjamin, Marcia S W51          4) Heim-Bowen, Suzanne M W49      
                  34.85     1:08.09 (33.24)     1:38.90 (30.81)     2:08.93 (30.03)
  4 Woodlands Masters Swim Team  'A'                  2:11.80    2:16.71   14  
     1) Nunnallee, Deborah L W51        2) Nelson-Wulff, Candace A W50    
     3) Leutner, Joy M W49              4) Burgess, Stacy H W50           
                  33.57     1:10.41 (36.84)   2:14.60 (1:04.19)      2:16.71 (2.11)
  5 Woodlands Masters Swim Team  'B'                  2:19.80    2:20.08   12  
     1) Andrews, Cindy P W48            2) Schuber, Nancy S W52           
     3) Buckner, Rebecca L W54          4) Strickland, Gale E W46         
                  34.88     1:10.46 (35.58)     1:48.53 (38.07)     2:20.08 (31.55)
  6 The Olympic Club  'A'                             2:10.00    2:24.42   10  
     1) Meyer, Margery W85              2) Meyer, Marguerite W48          
     3) Quinn, Phyllis E W52            4) Welting, Laureen W42           
                  49.55     1:20.91 (31.36)     1:55.08 (34.17)     2:24.42 (29.34)
  7 Fort Lauderdale Aquatics  'A'                     2:24.00    2:26.81    8  
     1) Webb, Linda J W62               2) Bennett, Sarah L W44           
     3) Chin-Ogilvie, Adrienne W47      4) Thomas, Ann B W47              
                  37.08     1:14.28 (37.20)     1:53.60 (39.32)     2:26.81 (33.21)
  8 Southern Masters Swimmers  'B'                    3:22.60    2:58.39    6  
     1) Many, Cecile W53                2) McKnight, Laurie J W35         
     3) Pilie, Kathleen F W63           4) Arnold, Patricia F W68         
                  39.13     1:20.38 (41.25)     2:08.22 (47.84)     2:58.39 (50.17)
 -- Woodlands Masters Swim Team  'C'                  2:51.00         DQ  
     1) Robinson, Alice M W54           2) Martin, Barbara R W45          
     3) Lueken, Val A W64               4) Bower, Barbara M W69           
 -- O*H*I*O Masters Swim Club  'A'                    2:18.00         NS  
     1) Kessler, Laura L W47            2) Guins, Ann H W54               
     3) Smith, Melinda J W55            4) Kron, Lilly W76                
 -- Southern Masters Swimmers  'A'                    2:23.60         NS  
     1) Niedrich, Ruth W48              2) Lachney, Fay W46               
     3) Buccino, Vicki W61              4) Ferguson, Janet S W50          
 -- Virginia Masters Swim Team  'A'                   2:30.40         NS  
     3)                                 4) Spencer, Jennifer A W37        
 
Women 200-239 200 LC Meter Medley Relay
===============================================================================
        NATL: * 2:15.21    8/8/2006 WALNUT CREEK                               
                         P LANDERS, L CRITTENDEN, S HEIM-BOWEN, R BRITTINGH
       WORLD: ! 2:15.21    8/8/2006 WALNUT CREEK   -USA                        
                         P LANDERS, L CRITTENDEN, S HEIM-BOWEN, R BRITTINGH
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Woodlands Masters Swim Team  'A'                  2:25.00    2:29.03   22  
     1) Nunnallee, Deborah L W51        2) Schuber, Nancy S W52           
     3) Leutner, Joy M W49              4) Burgess, Stacy H W50           
                  38.41     1:22.19 (43.78)     1:57.09 (34.90)     2:29.03 (31.94)
  2 Masters of South Texas  'A'                       2:31.00    2:29.98   17  
     1) Starr, Deb J W51                2) Nisman, Ronda S W53            
     3) Fincham, Elaine S W52           4) Ingraham, Susan R W48          
                  40.56     1:24.43 (43.87)     1:58.42 (33.99)     2:29.98 (31.56)
  2 Walnut Creek Masters  'A'                         2:24.00    2:29.98   17  
     1) Stevens, Nina E W49             2) Alexander, Martha A W58        
     3) Heim-Bowen, Suzanne M W49       4) Benjamin, Marcia S W51         
                  41.31     1:26.95 (45.64)     1:59.12 (32.17)     2:29.98 (30.86)
  4 North Carolina Masters Swimmin  'A'               2:21.00    2:35.65   14  
     1) Walsh, Susan W45                2) Newell, Sally W70              
     3) Deal, Elisabeth Elliott W43     4) Rogers, Eugenia (Jennie) A W55 
                  31.84     1:22.83 (50.99)     2:08.11 (45.28)     2:35.65 (27.54)
  5 Pacific Northwest Aquatics  'A'                   2:36.00    2:36.57   12  
     1) Casey, Kathrine J W59           2) Dahl, Lisa A W46               
     3) Welch, Sarah W60                4) Glassman, Debbie A W54         
                  46.64     1:24.81 (38.17)     2:05.65 (40.84)     2:36.57 (30.92)
  6 YMCA Indy Swim Fit  'A'                           2:26.14    2:40.52   10  
     1) Brooks, Joann W53               2) Gettelfinger, Cheryl M W50     
     3) Shuck, Susie W42                4) Beeler, Kirsten W61            
                                1:25.12 ( )     1:58.83 (33.71)     2:40.52 (41.69)
  7 O*H*I*O Masters Swim Club  'A'                    2:33.00    2:47.24    8  
     1) Guins, Ann H W54                2) Kron, Lilly W76                
     3) Smith, Melinda J W55            4) Kessler, Laura L W47           
                  38.11     1:32.36 (54.25)     2:17.20 (44.84)     2:47.24 (30.04)
  8 Fort Lauderdale Aquatics  'A'                     2:53.16    2:49.77    6  
     1) Bennett, Sarah L W44            2) Chin-Ogilvie, Adrienne W47     
     3) Thomas, Ann B W47               4) Webb, Linda J W62              
                  48.70     1:34.78 (46.08)     2:12.96 (38.18)     2:49.77 (36.81)
  9 Southern Masters Swimmers  'A'                    2:54.70    2:52.38    4  
     1) Arnold, Patricia F W68          2) Niedrich, Ruth W48             
     3) Ferguson, Janet S W50           4) Gurzi, Julie A W38             
                  59.72     1:45.51 (45.79)     2:21.23 (35.72)     2:52.38 (31.15)
 10 Woodlands Masters Swim Team  'B'                  2:46.00    3:00.99    2  
     1) Nelson-Wulff, Candace A W50     2) Buckner, Rebecca L W54         
     3) Bloomfield, Sue A W55           4) Allen, Margaret W48            
                  46.92     1:38.07 (51.15)   3:00.99 (1:22.92)                    
 11 Woodlands Masters Swim Team  'C'                  3:26.00    3:44.88  
     1) Policastro, Nancy A W51         2) Helms, Carol L W50             
     3) Lueken, Val A W64               4) Wagner, Judy B W62             
                  56.37     1:46.21 (49.84)   2:52.92 (1:06.71)     3:44.88 (51.96)
 -- Virginia Masters Swim Team  'A'                   2:28.00         NS  
 
Women 240-279 200 LC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
        NATL: * 2:17.12    8/8/2006 SAN DIEGO                                  
                         K PIPES-NEILSEN, J MARR, A WILLIAMS, J LITTLE     
       WORLD: ! 2:17.12    8/8/2006 SAN DIEGO      -USA                        
                         K PIPES-NEILSEN, J MARR, A WILLIAMS, J LITTLE     
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Woodlands Masters Swim Team  'A'                  2:22.00    2:24.49   22  
     1) Bloomfield, Sue A W55           2) Mitsuda-Bagnall, Carol M W58   
     3) Leilich, Joann W68              4) Boak, Carolyn F W62            
                  36.82     1:13.01 (36.19)     1:52.13 (39.12)     2:24.49 (32.36)
  2 Virginia Masters Swim Team  'A'                   2:30.40    2:28.31   18  
     1) Zaremski, Barbara M W70         2) Hlavacek, Ida M W65            
     3) Braaten, Kitten W52             4) Schreiner, Beth W66            
                  37.83     1:17.71 (39.88)     1:52.88 (35.17)     2:28.31 (35.43)
  3 Masters of South Texas  'B'                       2:40.00    2:34.24   16  
     1) Boyer, Kathy M W53              2) Goggin, Georgia L W78          
     3) Preston, Randee L W55           4) Mayhew, Chris W54              
                  35.92     1:23.15 (47.23)     1:57.44 (34.29)     2:34.24 (36.80)
  4 Colorado Masters Swimming  'A'                    3:05.00    2:38.58   14  
     1) Prall, Winifred S W60           2) Kennedy, Judy A W70            
     3) Oberg, Jane C W70               4) Najjar, Ellie S W46            
                  39.66     1:23.84 (44.18)     2:07.36 (43.52)     2:38.58 (31.22)
  5 Masters of South Texas  'A'                       2:35.00    2:40.48   12  
     1) Conley, Paula C W58             2) Kight, Betty G W66             
     3) Whitlock, Shelly W68            4) Miller, Jan A W57              
                  37.60     1:19.81 (42.21)     2:06.37 (46.56)     2:40.48 (34.11)
  6 Woodlands Masters Swim Team  'B'                  3:04.00    3:20.17   10  
     1) Wagner, Judy B W62              2) Policastro, Nancy A W51        
     3) Cattarin, Sandy W68             4) Erickson, Ann W65              
                  57.00     1:39.81 (42.81)     2:33.31 (53.50)     3:20.17 (46.86)
 -- Wisconsin Masters Aquatic Club  'A'               2:36.04         DQ  
     1) Kranpitz, Nancy W62             2) Stewart, Jane Dillon W65       
     3) Christenson, Candy J W60        4) Havel, Germaine L W59          
 
Women 240-279 200 LC Meter Medley Relay
===============================================================================
        NATL: * 2:33.52    8/8/2006 SAN DIEGO                                  
                         B JORDAN, A WILLIAMS, K PIPES-NEILSEN, J MARR     
       WORLD: ! 2:33.01   6/18/2006 SPENCER        -GBR                        
                         J BROWN, D FORD, A HEATH, J HOWARD-JONES          
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Woodlands Masters Swim Team  'A'                  2:36.00    2:41.81   22  
     1) Hessler, Theresa L W55          2) Leilich, Joann W68             
     3) Boak, Carolyn F W62             4) Mitsuda-Bagnall, Carol M W58   
                  45.36     1:29.17 (43.81)     2:05.48 (36.31)     2:41.81 (36.33)
  2 Virginia Masters Swim Team  'A'                   2:47.40    2:51.60   18  
     1) Durrant, Betsy W66              2) Miller, Patricia M W46         
     3) Hlavacek, Ida M W65             4) Schreiner, Beth W66            
                  47.47     1:26.19 (38.72)     2:16.44 (50.25)     2:51.60 (35.16)
  3 Masters of South Texas  'B'                       2:53.00    2:56.71   16  
     1) Goggin, Georgia L W78           2) Preston, Randee L W55          
     3) Boyer, Kathy M W53              4) Callaway, Linda S W54          
                  40.28     1:26.75 (46.47)     2:12.43 (45.68)     2:56.71 (44.28)
  4 Masters of South Texas  'A'                       3:15.00    3:03.27   14  
     1) Miller, Jan A W57               2) Kight, Betty G W66             
     3) Mayhew, Chris W54               4) Whitlock, Shelly W68           
                  38.34     1:31.29 (52.95)     2:16.23 (44.94)     3:03.27 (47.04)
  5 Wisconsin Masters Aquatic Club  'A'               2:56.01    3:03.69   12  
     1) Stewart, Jane Dillon W65        2) Christenson, Candy J W60       
     3) Kranpitz, Nancy W62             4) Havel, Germaine L W59          
                  55.25     1:44.72 (49.47)     2:28.15 (43.43)     3:03.69 (35.54)
  6 Woodlands Masters Swim Team  'B'                  3:22.00    3:25.01   10  
     1) Bower, Barbara M W69            2) Robinson, Alice M W54          
     3) Cattarin, Sandy W68             4) Erickson, Ann W65              
                  58.27     1:45.74 (47.47)   3:25.01 (1:39.27)                    
  7 Colorado Masters Swimming  'A'                    3:45.00    3:26.98    8  
     1) Hashimoto, Christine L W60      2) Harkreader, Patricia C W71     
     3) Oberg, Jane C W70               4) Kennedy, Judy A W70            
                  47.78   1:53.64 (1:05.86)     2:41.58 (47.94)     3:26.98 (45.40)
 -- Woodlands Masters Swim Team  'C'                  3:10.00         NS  
     3) Taylor, Janet F W54             4)                                
 
Women 280-319 200 LC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
        NATL: * 2:38.52   8/11/1996 NEW ENGLAND                                
                         C WALKER, B BURRILL, P SMITH, D REED              
       WORLD: ! 2:33.19   7/17/2006 JUEI CLUB      -JPN                        
                         T NISHISAKO, M IMURA, M KAMOSHITA, Y NAGAMATSU    
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
 -- Masters of South Texas  'A'                       3:30.00         DQ  
     1) Holt, Nancy E W58               2) Wheatley, Diane R W74          
     3) Sauer, De Ette A W66            4) Sievert, Sara M W82            
 
Women 280-319 200 LC Meter Medley Relay
===============================================================================
        NATL: * 3:09.93   8/15/2005 ARIZONA                                    
                         N KINNEY, G ROPER, S BOLAR, E GRUENDER            
       WORLD: ! 2:58.30   10/8/2006 OAHU KIOICHO   -JPN                        
                         K YAMADA, H OTSUBO, H SUGIMOTO, K KOYAMA          
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Masters of South Texas  'A'                       3:50.00    4:42.49   22  
     1) Sievert, Sara M W82             2) Holt, Nancy E W58              
     3) Sauer, De Ette A W66            4) Wheatley, Diane R W74          
                                2:50.27 ( )   4:36.39 (1:46.12)      4:42.49 (6.10)
Sponsor #52Sponsor #47Sponsor #36Sponsor #42Sponsor #51
Sponsor #41Sponsor #20Sponsor #14Sponsor #44Sponsor #25Sponsor #49Sponsor #45
Sponsor #50Sponsor #43Sponsor #33Sponsor #21Sponsor #13Sponsor #35Sponsor #29